Kerkbalans: alle hens aan dek Kerk Samenleving Koud bad aan vooravond Kerstmis Gebed voor de eenheid Nederlandse bisschoppen brengen vijfjaarlijks bezoek aan paus VRIJDAG 8 JANUAR11993 BUITENLAND KORT Servisch geweld De servisch-orthodoxe patri arch Pavle heeft gisteren in zijn kerstpreek de opvatting afgewezen dat een natie zich met wreedheden en misda den mag verdedigen. Serviërs horen zich deze Kerstmis te schamen, zei Pavle tijdens de viering van het orthodoxe kerstfeest in de kerk van de aartsengel Gabriël in Belgra do. In een ongekend felle preek hekelde nij het lijden dal de burgeroorlog in Kroa tië en Bosnië-Hercegovina heeft veroorzaakt. „Als chris tenen weten we dat diegene een goddeloos persoon is die kwaad doet en onmenselijk handelt, welk uniform hij ook draagt." Pavle sprak van de geestelijke leegte bij veel mensen, waarvan de gevol gen zijn te zien in de ver schrikkingen van Sarajevo, Vukovar, Pakrac, Majevica en Bosanski Brod (Kroatische en Bosnische steden die door Servisch geweld zijn ver woest) en 'in de tienduizen den gevluchte of tot vluchten gedwongen mensen, die nu zonder woning, zonder ver warming, met te weinig eten en drinken en onvoldoende gekleed de winter moeten zien door te komen'. Assisi Patriarch Pavle is komend weekeinde de grote afwezige tijdens de gebedsdienst voor de vrede op de Balkan, die op initiatief van paus Johan nes Paulus IT in Assisi wordt gehouden. De invloedrijke patriarchen van Constan- tinopel en van Moskou als mede de meerderheid van zijn eigen bisschoppen had den hem afgeraden naar As sisi te reizen. In de geboortestad van Franciscus van Assisi worden de voorzitters van de bis schoppenconferenties uit Europa verwacht. Ook verte genwoordigers van niet-ka- tholieke kerken, zoals de Duitse bisschop Christoph Demke namens de Konfe- rentie van Europese Kekren en aartsbisschop John Hab- good van York, de tweede man van de Anglicaanse Kerk in Engeland zijn aanwe zig. Namens de ismlami- tische gemeenschap komt reis-ul-ulema lacub Seiimos- ki uit Zagreb en namens de joodse gemeenschap rabbijn David Rosen uit Jeruzalem. De woordvoerder van het Va- ticaan wees er gisteren op dat het in tegenstelling tot Assisi 1986, toen het om een interreligieus gebed voor de vrede ging, ditmaal In eerste instantie een rooms-katho- liek initiatief betreft. Maffia De Federatie van protes tantse kerken in Italië wil in februari massaal protesteren tegen de maffia en de cor- niptic in het land. Zowel in dividuele kerkleden als ge meenten hadden de Federa tie gevraagd acties te onder nemen 'om ons land te be vrijden van corruptie en ge weld die de ziel van ons volk vernielen en onze toekomst bedreigen', aldus voorzitter ds. Giovanni Bouchard in een brief aan alle gemeenten. Aanleiding is de Week van de Vrijheid die de Waldenzen, Methodisten en Baptisten jaarlijks rond de 17e februari vieren, de dag waarop de Waldenzen in 1848 gods dienstvrijheid kregen. Kerkleden gaven opnieuw meermaar toch te weinig Hoewel de kerkleden elk jaar meer opbrengen voor de fi nanciële actie Kerkbalans, moet het ze dit keer 'meer dan ooit' duidelijk worden dat hun bijdrage niet eenmalig maar structureel moet zijn. Volgens ds. H.A. van Til, voorzitter van de Interkerkelijke Commissie Geldwerving, wordt het kerkewerk op tal van plaatsen voor 'grote pro blemen' gesteld. werk verrichten (kosters, admi nistratief personeel, staffunctio narissen). Daarnaast moeten de zeven betrokken kerkgenoot schappen zo'n 5000 kerkgebou wen onderhouden, terwijl ook de kosten van werkgroepen, ca techese, liturgie en dergelijke betaald moeten worden. Buiten Kerkbalans om geven de kerkle den jaarlijks ook vele miljoenen voor missie, zending en (we reld) diakonaat. De rooms-katholieken gaven in 1991 0,4 procent meer (in to taal 221,75 miljoen), de her vormden 2,26 procent (251 mil joen) en de gereformeerden 2,28 procent (188 miljoen). De resultaten van het afgelopen jaar tonen, afgaande op de toe- Van Til maakte dit gisteren dui delijk bij de presentatie van de 21e editie van deze gezamenlij ke actie van zeven kerkgenoot schappen voor het kerkewerk. De cijfers onderstrepen wat een jaar geleden al werd gesigna leerd: minder kerkleden gaven ook in 1991 weer iets meer, maar de inkomsten bleven dat jaar achter bij de toenemende kosten van het levensonder houd. Het inflatiepercentage bedroeg opnieuw bijna drie procent. Met de opbrengst van Kerk balans worden de salarissen be taald van zo'n 6000 pastores en naar schatting ongeveer 4000 mensen die ondersteunend zeggingen, voor de hervormden overigens slechts een toename van 0,8 procent en bij de gere formeerden van 1,49 procent. De RK Kerk kon nog geen prog nose geven. In 1991 daalde het ledental van de Hervormde Kerk met 2,5 procent tot 2.470.934. De onge veer dertig procent hervormden die actief aan de kerk bijdragen, hebben in dat jaar ruim 4,5 pro cent (gemiddeld 338 gulden per lid) meer gegeven, zo heeft de hervormde commissie geldwer ving berekend. De Friezen ston den bovenaan de lijst met een gemiddelde van ruim 122 gul den per lid (in Groningen en Drenthe staat men met gemid deld 84 gulden onderaan). Het ledental bij de gereformeerden daalde met 1,2 procent in dat jaar tot 771.411, wat betekent dat zij gemiddeld 3,3 procent meer hebben geschonken. Van Til meent dat de kerkle den duidelijker gemaakt moet worden dat Kerkbalans geen eenmalige, jaarlijkse inzameling is, maar een moment waarop wordt toegezegd wat men in het komende seizoen zal bijdragen. Onder het motto 'U telt mee. En jij ook!' gaan de komende tijd tienduizenden vrijwilligers de kerkelijke adressen af. „Inder daad, alle hens aan dek", zo staat in een bericht voor de kerkbladen. „Niet omdat de kerk een zinkend schip zou zijn, maar we moeten wel met z'n al len zorgen dat wij ondanks vergrijzing en terugloop doorgaan." Kerkgenootschappen tellen bijna negen miljoen leden Uit de cijfers die gisteren aan het begin van de actie Kerkba lans werden gepresenteerd, blijkt dat de zeven kerkgenoot schappen (de roomskatholie- ken, de hervormden, de gerefor meerden, de lutheranen, de doopsgezinden, de remonstran ten en de oud-katholieken) sa men bijna negen miljoen leden tellen. Dat is 58,4 procent van de bevolking. Een groot aantal andere kerkgenootschappen, zoals de orthodoxe en bevinde lijke gereformeerden, is daar dus nog niet bij gerekend. Van de zeven kerken gaan op zon dag 1,5 miljoen leden ter kerke, een tiende deel van de bevol king en 17 procent van alle no minale kerkleden. Van de bijna 200.000 kinderen die in 1991 werden geboren, werden er cir ca 71.500 in één van de zeven kerkgenootschappen gedoopt: 36 procent dus. Van de kleine 95.000 huwelijken die in dat jaar werden gesloten, werd ruim 27 procent in die kerken ingeze gend en van alle 65.000 overle denen in 1991 ontving ongeveer de helft een kerkelijke uitvaart. moskou Voor de tweede keer sinds de val van het communistische regime vierde de Russisch-Orthodoxe Kerk het eigen kerstfeest. Aan de vooravond van de viering, dit jaar op 7 januari, namen orthodoxe gelovigen een traditioneel bad in de bevroren rivier voor het klooster van No- vo-Spasskiy om het lichaam te reinigen. Op het Rode Plein werd een mis in de open lucht opgedragen. Zoals gebruikelijk in de orthodoxe kerk werd het altaar daarvoor rijkelijk versierd met ikonen. foto's epa BEROEPINGSWERK te Elspeet-, te Hillegom: G.A. n de Weerd te Maasland. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Boskoop: A.J. Gunst te Tholen; voor Meliskerke: A.J. Gunst teTholen. CHR. GEREF.KERKEN Beroepen: te Aarlanderveen: W.N. Middelkoop, kandidaat te Bunscho ten. ALPHEN AAN DEN RUN De samenwerkende kerken in Alphen-West besteden van 18 tot 25 januari aandacht aan de Internationale week van gebed voor de eenheid. Er wordt een aantal gebedsdiensten gehou den, met als thema 'De vrucht van de geest'. „Temidden van alle verdeeldheid en het zoeken in onze wereld, willen wij het jaar 1993 beginnen met aller eerst de eenheid thuis te zoe ken. Die eenheid is, naar wij ge loven, de vrucht van de Geest. Om die geest willen wij bid den", aldus de organisatoren. De eerste gebedsdienst is op woensdag 20 januari om 19.30 uur in de Opstandingskerk aan de Pr. Marijkestraat/hoek J.P. Coenlaan. Op vrijdagavond 22 januari is er, ook om 19.30 uur, een gebedsdienst in de Pius-X kerk aan de Van Nesstraat 2. De avondvieringen duren een klein half uur. Een oecumenische vie ring van Woord en Tafel wordt gehouden op zondag 24 januari om 10.00 uur in de Salvatori- kerk aan de Willem de Zwijger laan. VATICAANSTAD CIC Paus Johannes Paulus II heeft gisteren bisschop H.JA Bomers van Haarlem in audiëntie ontvangen. Bomers is de eer ste van de Nederlandse bisschoppen, die deze week op ad limina-bezoek in Rome zijn. Hij werd vergezeld door zijn hulp bisschop J.F. Lescrauwaet. Over de in houd van het gesprek werden volgens goed Vaticaans gebruik geen mededelin gen verstrekt. De Nederlandse bisschoppen (zes dio cesane, met uitzondering van mgr. Möl- ler van Groningen en vier hulpbisschop pen) brengen hun vijfjaarlijks bezoek aan de graven (ad limina) van de aposte len Petrus en Paulus. Verder bespreken ze met de paus en de curie de ontwikke lingen in hun bisdom gedurende de af gelopen vijf jaar. De paus ontvangt hen per bisdom. Waarschijnlijk komende maandag ontvangt de paus alle bisschoppen sa men. Dan spreekt hij hen toe over de si tuatie in de RK Kerk in Nederland. Kort geleden schreef bisschop Bomers dat de Nederlandse RK Kerk zich in een deplo rabele situatie bevindt als gevolg var grote onderlinge verdeeldheid en span ningen. „De vrijzinnigheid in geloofsop vattingen en het libertinisme in levens praktijk hebben vormen aangenomen die elke beschrijving tarten", aldus de bisschop van Haarlem in zijn nieuw jaarswens in het Katholiek Nieuwsblad. HET WEER ROB GROENLAND Weerbericht steeds beter? Een vaak aangestipt en populair onderwerp in gesprekken met mij is de vraag hoe goed de weersverwachting nu eigenlijk is en hoever men deze nog kan verbeteren. Daarachter schuilt een lange geschiedenis van vele generaties wetenschappers. Bij het beantwoorden van deze vragen heeft er zelfs een weten schappelijke revolutie plaatsge vonden, niet alleen binnen de meteorologie maar ook daar buiten. Tot in de jaren zestig dachten we allemaal nog om het weer in de toekomst met astronomische precisie te kunnen bepalen. Tenslotte wordt het weer met dezelfde natuurkundige wetten beschreven waarmee andere verschijnselen min of meer vol maakt kunnen worden voor speld. Niemand twijfelt bijvoor beeld aan de juistheid van de aangekondigde zons- of maans verduistering. Ook Amerikaanse maanlandin gen verliepen akelig nauwkeurig en correct. Er is echter een es- sensieel verschil met atmosfeer. Ondanks het feit dat we dezelf de wetten toepassen, werken we in de atmosfeer met een gas en niet met hemellichamen (die als puntmassa's te beschouwen zijn). Onze aardse lucht gedraagt zich als een stromende vloeistof waarin er wisselwerking plaats vindt van ontelbare deeltje. Aangezien we als mens niet in staat zijn om met onze herse nen en supercomputers deze deeltjes apart te beschrijven (voorspellen wat die luchtdeel tjes gaan doen in de nabije toe komst), zal er dus altijd een grens aan de voorspelbaarheid van het weer zitten. Wat we wel kunnen is het gemiddelde ge drag van al die luchtdeeltjes bij elkaar voorspellen, en de uit komst daarvan krijgt u als lezer altijd voorgeschoteld in de vorm van een weerbericht. De wetenschappelijke revolutie die over de hele wereld zijn be slag kreeg, werd aangezet door een meteoroloog genaamd Lo- renz. Deze man zat in de jaren zestig achter zijn computer te werken en ontdekte bij toeval dat het afronden van het tiende cijfer achter de komma een ko lossale invloed had op de uit eindelijke uitkomst van een be rekening. Tegenwoordig heeft dit gebeuren de naam vlinderef fect gekregen. Dit houdt in dat de wervelingen die vrijkomen als een vlinder fladdert in de lucht ervoor kun nen zorgen dat er drie weken la ter boven het zuidoostelijk deel van de stad New-York een enorme onweersbui tot ontwik keling komt. Het zelfde verhaal gaat op als u de deur van u huis of u auto iets te hard dichtgooit. U kunt daarmee zelf de gang maker zijn voor zeer slecht op de vakantieplaats van een fami lielid drie weken later. Deze ogenschijnlijk belachelijke hu moristische voorbeelden zijn hedendaags geaccepteerde we tenschappelijke feiten. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen en Z wolkt en enkele buien, in het binnenland mogelijk met sneeuw. Morgen pe rioden met regen. Veel wind. Maxima ongeveer 3 graden. In het binnenland 's nachts iets onder nul. Denemarken: Wisselend bewolkt en en kele buien. In de loop van morgen perioden met re gen. Maxima ongeveer 5 Ierland en Schot land enkele buien. Morgen perioden met regen. Veel wind. Maxima ongeveer 7 België en Luxemburg: In de loop van vandaag en kele opklaringen. Morgen bewolkt en af en toe regen. Maxima circa 6 graden. Duitsland: Vandaag vooral in het noorden en mid den nu en dan regen, later van het wes ten uit opklaringen. Morgen bewolkt maar vrijwel overal droog. Maxima onge veer 7 graden. Madeira: Geleidelijk flinke perioden met zon en droog. Maxima circa 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog, maar aan de noordkusten ook enkele wolkenvelden. Maxima circa 21 graden. Marokkaanse westkust: Zonnig. Maxima circa 19 graden. Tunesische kust: Geleidelijk steeds meer zon. Droog. Maxima ongeveer 17 graden. Frankrijk: Vandaag vooral in het noorden en mid den af en toe regen. Morgen een enkele bui maar ook wat opklaringen. In Zuid- Frankrijk droog en af en toe zon. Maxi ma van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog. Maxima on geveer 14 graden. Spanje: In het noordwesten wolkenvelden maar droog. Verder zonnig. Maxima langs de Middellandse Zee ongeveer 17 graden. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Maxima ongeveer 16 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Wolkenvelden en aan de noordzijde van het Alpenmassief kans op wat lichte neerslag. Sneeuwgrens morgen dalend naar 1200 meter. Aan de zuidzijde droog en perioden met zon. Maxima van 4 graden bij Wenen tot 9 in de omgeving Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZATERDAG 9 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.45 zon onder 16.44 Maan op 18.26 maanonder09.01 Weerrapporten 8 jan 7 u Rotterdam zwaar bew. Twente regen Vlissingen onbew. Zuid Limburg motregen Aberdeen half bew. Athene zwaar bew. Berlijn motregen Budapest mist Cyprus regenbui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12