Kaviaarmarkt behoorlijk in beweging Jam populairste broodbeleg Smaak Linzen Waterkokers met een kalkfilter Vlaaienkoning opent in maart vijftigste zaak WOENSDAG 6 JANUAR11993 REDACTIE: HENRIÊTTE V MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voorde voeding PITTIGE MOSSELEN (zie onderstaand recept) GEMENGDE SALADE STOKBROOD BLANKE VLA MET MANDARUN Roer 50 gram (dieet)haIvarine/halfvolle bo ter zacht met enkele theelepels citroensap, knoflook, peper en zout. Maak 2 kg mosse len goed schoon en kook ze in weinig water met een gesneden ui, wat peterselie en wat selderij onder af en toe omschudden in 10 minuten gaar. Neem van elke mossel een halve schelp, strijk er een gedeelte van de boter over en leg ze op een ovenvaste schaal, schuif de schaal even onder de grill tot de boter is gesmolten. Per persoon: 850 kilojoules, 200 kilocalo rieën, 20 g eiwit, 12 g vet 4 g koolhydra ten. TAGLIATELLE (zie onderstaand recept) TOMATENSALADE MET OLUVEN CHIPPOLATAPUDDING Kook 200 gram tagliatelle volgens de ge bruiksaanwijzing gaar. Maak 200 gram broccoli schoon en kook de groente 10 mi nuten in weinig water met zout. Maak een pakje roomsaus volgens de gebruiksaanwij zing aan. Giet de gare tagliatelle af en roer de saus, 200 gram in stukjes gesneden ham en de broccoli er door. Warm alles even goed door. Serveer er geraspte (Parmezaan se) kaas bij. Per persoon: 1800 kilojoules, 400 kilocalo rieën, 17 g eiwit, 6 g vet 76 g koolhydra ten. SAUCUS SPRUITJES MET CHAMPIGNONS AARDAPPELS ROMIGE RUST MET ABRIKOZEN (zie onderstaand recept) Laat een blikje abrikozen uitlekken. Kook 25 gram rijst in 2 dl water met een goed schoongeboende citroenschil gaar. Roer er 4 eetlepels abrikozenvocht door en laat de rijst afkoelen. Klop drievierde garderoom met een zakje vanillesuiker stijf. Spatel de room door de rijst. Verdeel de helft van de rijst over 2 coupes, schep de abrikozen er op en schep de rest van de rijst er op. Gar neer met enkele abrikozen. Per persoon: 720 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 1 g eiwitten, 6 g vet, 28 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor tweepersonen. LIEVELINGSRECEPT Een verrukkelijk recept, noemt WIL VAN BEEK UIT HAARLEM onderstaand vegetari sche creatie. RUSTRAND MET KOOL Nodig:2 uien; een ro de paprika; halve groene (of witte spits) kool (ongeveer 750 gram); 100 gram belegen kaas; 400 gram zilvervliesrijst; zout; drie eetlepels boter; teentje knof look; driekwart eetle pel kerrie, peper, worcestershiresaus; onegveer 75 gram gezouten cashew no ten. tje smoren, af en toe orrtscheppen. Op smaak brengen met kwart eetlepel kerrie, peper en worcestershiresaus, eventueel wat zout. Kaas en noten erdoor scheppen en een minuutje meewarmen. Rijstrand om spoelen met heet water. Vullen met gare rijst, stevig aandrukken. Op platte schaal la ten glijden midden vullen met het kool mengsel. Eventueel garneren met tomaat en ei. Rijst koken en on dertussen uien pel len en snipperen, paprika wassen en in stukjes snijden, In braadpan boter verhitten, ui en paprika ongeveer drie minuten frui ten. Knoflook erbo ven uitpersen, hal ve eetlepel kerrie poeder ongeveer een minuut mee- bakken. Kool toe voegen. Met deksel op de pan kwartier- Hebt u ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van 25,- toegezonden. Vreemd, dat in een land als het onze, waar men altijd graag peulvruchten, erwten en bonen heeft gegeten, de linzen zo weinig bemind zijn, behalve dan in kringen van vegetariërs en andere aanhangers van alter natieve voeding. Terwijl dat kleine linsje toch zo heerlijk is, een tikje peperig van smaak, rijk aan proteïnen en ijzer, en gauw klaar. Linzen hoef je nauwelijks te weken. Die aardige kleine platronde erwtjes, lichtbruin, donker bruin, groenbruin, oranje, soms bijna zwart, hebben al een zeer lange historie achter de rug. De oude Egyptenaren aten linzen, de arbeiders van het 'grote Ba- bel' van koning Nebukadnezar kregen ongetwijfeld een panne tje linzen als ze van hun zware werk thuiskwamen. En dan is er het oude Bijbelverhaal van Ezau, die zijn eerstgeboorte recht verkocht voor de heerlijk geurende soep van oranje lin zen ('dat rode daar!', riep hij) die broer Jacob, de eerste man nelijke kook-hobbyïst, gekookt had. En nog altijd, nu al duizenden jaren lang, is het linsje volks- voedsel, in het Midden-Oosten, maar ook wat verder weg, in Pakistan en India, waar men ze 'dal' noemt, en vaak tezamen met rijst eet. Ook in het oude Griekenland kwam de pan met linzen op tafel in eenvoudige gezinnen, waardoor het spreek woord ontstond: „Hij lust geen linzen meer", als men een nou veau riche bedoelde. Italië Romeinse rijkaards waren ver standiger, die aten wel degelijk linzen, vaak met een puree van artisjokbodems, of ook wel met kastanjes, een heerlijke combi natie, gestoofd met gemalen ko riander, gehakte muntblaadjes, peper, enkele druppels azijn en tenslotte met een sliertje olijf olie erover. Nog altijd eet men graag linzen in Italië. In Rome, maar ook in de provincie Emilia, vooral in de stad Modena, is hèt traditio nele gerecht voor Nieuwjaar lin zen, met een machtige 'cotechi- no' erin gekookt, die heerlijke, kruidige kookworst. Als het in de kille wintermaan den in Venetië dampig en boch tig is en de mist in de nauwe straatjes hangt, ruikt men er de 'lenticchie stufate', linzen met zout, peper en laurier half gaar gekookt en nagestoofd met spekblokjes, zachtjes uitgebak ken met (veel) knoflook, en een beetje azijn. In het arme Zuid- Italië, Apulië en Basilicata, waar vlees te duur is, vermengt men pastagerechten met linzenpu ree om ze voedzamer te maken. En er bestaat geen echt traditio neel Italiaans kookboek of er staat wel een recept in voor een stevige linzensoep, doorgaans bereid van gespleten linzen, die tot puree koken, of anders van door een zeef gewreven linzen. Maar altijd op basis van goede bouillon, met soepgroenten, knoflook en vaak tomaat, die zachtjes gebakken zijn met spekblokjes. Turkije Ook Turkije is een linzenland. En ook daar maakt men goede linzensoep. Men trekt eerst bouillon van een oude haan, die zijn plicht in het kippenhok ruimschoots heeft vervuld en als laatste goede daad zorgt voor een verrukkelijke sterke bouillon. Uien en knoflook wor den in olie gefruit, linzen erbij, de bouillon en een scherp rood pepertje. Als dit gaar is wordt al les door een zeef gewreven. Men voegt er nog wat van die fijne dikke karnemelk bij voor een zachtzuur smaakje, en als het lijden kan, nog een paar ei- erdooiers. «winaborn Iran nu belangrijkste leverancier van 'het zwarte goud' INEKE VOLKERS. DIËTISTE VOORLICHTINGSBUREAU VOEDING jam is het meest verkochte zoe te broodbeleg in Nederland. In zeventig procent van de huis houdens staat wel een pot jam in de kast. De laatste jaren wordt dan ook meer jam gege ten, hoewel het aantal gebrui kers niet is toegenomen. Boven dien komen er steeds nieuwe soorten op de markt. Tot 1855 werd jam uit Enge land geïmporteerd; in dat jaar richtte men in Tiel de 'De Ne derlandse Fabriek van Verduur zaamde Vruchten, De Betuwe' op. De echte doorbraak van Ne derlandse jam kwam pas aan het begin van deze eeuw toen er een boycot van Engelse produk- ten werd afgekondigd. Het woordt 'jam' en de inhouds maat van jampotten (450 gram) zijn nog erfenissen van de En gelse periode. Jam is een dik, geleiachtig mengsel van met suiker inge kookte vruchten. Dit koken kan gebeuren in open pannen, maar tegenwoordig wordt meestal in vacuümketels gekookt. Daarbij komt de temperatuur niet hoger dan 60-70 graden Celsius, waar door de vruchten minder be schadigen en de smaak behou den blijft. Bij het koken in open pannen wordt een temperatuur van maximaal 105 graden Celsi us bereikt. Bepaalde stoffen in de vruch ten (suiker, pectine en zuren) zorgen ervoor dat de jam ge- leert (gelei-achtig wordt). Om de jam beter smeerbaar te ma ken wordt zonodig extra pectine of voedingszuur zoals citroen zuur, toegevoegd. Als er ten minste 63 procent Koffie in 't zwart De koffiezetter met het cona-ui- terlijk, de Café Roma van Phi lips, is er nu ook in het zwart. Het apparaat maakt deel uit van de Black Design-lijn waarin ver der zijn opgenomen een univer sele grill, twee luxe steengrills en een elektrische broodrooster. Omdat de Roma koffiezetter een kan met smalle schenkope- ning heeft, blijft het aroma be ter behouden. Het topmodel van deze serie laat de koffie in de filter ook nog voorwellen. Dit fraai uitgevoerde apparaat, dat je echt niet in de keuken hoeft te verstoppen, heeft een advies prijs van 109 gulden. suiker in de jam zit, werkt deze suiker ook als conserveermid del. Dat betekent dat deze jam in een keukenkast bewaard kan worden. In varianten als halva- jam of light jam zit minder sui ker en soms is in plaats van sui ker gebruik gemaakt van zoet stof. Zoetstof werkt niet als con serveermiddel. Daarom moeten deze jams in de koelkast wor den bewaard. Onlangs is voor de samenstelling van jam een nieuwe wet in werking getre den. Deze is op veel punten soepeler dan de vorige. Vroeger mocht jam alleen jam heten als er 63 procent suiker in zat Dat is nu niet meer zo. Wel moet op het etiket vermeld staan dat zoetstof of minder suiker is ge bruikt. Op het etiket moet voorts de Nederlandse naam van de gebruikte vruchten voor komen, bij meer soorten in volgorde van afnemend ge wicht. Bij drie of meer soorten kan ook vermeld worden 'ver scheidene vruchten'. 'Extra jam' mag alleen nog maar op de pot staan als de jam minimaal een vastgestelde hoeveelheid vruch ten bevat. Die hoeveelheid ver schilt per soort Voedingswaarde Jam bevat suiker; verder levert het geen belangrijke voedings stoffen. Alleen rozebotteljam bevat nog vitamine C. Het voor lichtingsbureau voor de Voe ding verkiest als zoet broodbe leg jam boven pindakaas, cho coladehagelslag en dergelijke. Onze voeding is namelijk nog altijd te vet en jam bevat geen vet; pindakaas, hagelslag en dergelijke wel. Om te voorkomen dat loslatende kalkdeeltjes in thee of soep te rechtkomen heeft Philips twee nieuwe waterkokers uitgerust met een kallcfilter. In de Filterline waterkokers houdt het filter de kalk deeltjes keurig in de kan. Wat niet wil zeggen dat ontkalken nu overbodig is geworden. Deze elektrische waterkokers zijn echter met wat azijn eenvoudig kalkvrij te maken. Het filter kan simpel weg met een klein borsteltje onder de stromende kraan worden ge reinigd. Handig is verder dat deze waterkokers er ook in 'n snoerlo- ze uitvoering zijn. De adviesprijs hiervan is 99 gulden. Met afneem baar snoer komt de Filterline op 89 gulden. Iraanse kaviaar wordt in Nederland overgedaan ii king. Echte kaviaar wordt gemaakt van steurkuit, of te wel van de eitjes uit de steur. De steur komt ir in de Kaspische en Zwarte Zee. Tot voor kort kwam veel kaviaar uit Rusland. Het was de beste, de lekkerste kaviaar die er te koop s. De kaviaarexport stond onder toezicht de staat. Deze controle is inmiddels weg gevallen, terwijl de watervervuiling schrikba rende vormen heeft aangenomen. Veel indus trieën lozen afval in de rivieren (de Wolga en de Don), uiteindelijk komt dit in de steur en dus in de kuit terecht. Soorten steur Porimex, een overkoepelende organisatie voor kaviaarimport met kantoren in o.a. Zwitser land, Luxemburg, Hongkong en Teheran werkt met Iraanse kaviaar, die onder streng toezicht staat van de Iraanse overheid. De Iraanse ka viaar is afkomstig van steuren die zwemmen in het Iraanse gedeelte van de Kaspische Zee. Het water is daar beduidend dieper en schoner. Sterker nog, aan de oevers bevinden zich geen industrieën, zodat vervuiling tot een minimum beperkt blijft. We onderscheiden vier soorten kaviaar, af komstig van vier verschillende steuren: Beluga (afkomstig van de Beluga-steur), Karaburun (afkomstig van de Zwartsnuit-steur), Osiëtra (Osiëtra-steur) en Sevruga (Sevru ga-steur). De prijzen variëren van 800 tot 3000 gulden per kg voor de verse kaviaar, afhankelijk van soort en kwaliteit. Beluga is de duurste, Se vruga de goedkoopste. Voor wat betreft de smaak heeft iedereen z'n eigen voorkeur. Er wordt ook geperste kaviaar verhandeld; deze is beduidend goedkoper, doch qua smaak uitste kend. Tevens is er nog gepasteuriseerde ka viaar, goedkoper en langer houdbaar, echter minder van smaak. Geslachtsrijp Om van kuit kaviaar te kunnen maken wordt de gevangen steur eerst gekeurd, omdat hij ge slachtsrijp moet zijn. Na de keuring wordt de steur gedood, en kan men beginnen met het verwijderen van de kuit. De vis wordt voor zichtig opengesneden, waarna de kuit eruit wordt gehaald en gewogen. De zakken worden op een zeef gelegd, zodat de eitjes door de zeef glijden. Onder de zeef worden de eitjes opge vangen in bakken en gewassen. De zoutmees- ter bepaalt nu de kwaliteit (o.a. de hardheid van de korrel is belangrijk) en afhankelijk daar van de hoeveelheid zout die toegevoegd wordt. De Iraanse kaviaar wordt licht gezouten. Na het zouten wordt de kaviaar op een fijne zeef gelegd en geschud, waardoor hij droogt. Vervolgens wordt de kaviaar verpakt in blikken van ongeveer 1,8 kg en is klaar voor de export. Aangekomen in het land van bestemming wordt de kaviaar opnieuw gekeurd. Kwaliteits beoordeling vindt plaats o.a. naar de kleur, de grootte en de stevigheid van de korrel en naar het zoutgehalte. Kaviaar mag niet met metaal in aanraking komen, uitgezonderd goud, anders vindt er oxydatie plaats. Eet de kaviaar daarom met een lepel van been, hout, porselein of plastic. Serveer er wat toost of een boekweitpanne- koekje (blinis) bij, verder niets. Ton Beunis vond een gat in de markt. foto gpd Medio 1986 moest Ton Beu nis nog de hand ophouden voor een werkloosheidsuit kering nu is, hij inmid dels 34 miljonair. De ba sis voor zijn fortuin legde zijn toemalige vriendin met de als grap bedoelde op merking: „Blijf niet op je luie krent zitten en ga Lim burgse vlaaien in hartje Am sterdam verkopen..." Die grap kreeg een serieus ver volg. Op een hotelkamer in de Bovenste Molen in Venlo liet Beunis vertegenwoordi gers van Limburgse bakke rijen opdraven om hun wa ren te presenteren. Max Rinket, verbonden aan brood- en banketbakke rij Enckevort-Peters (EN- PE) in Sevenum, maakte de meeste indruk. Binnen de kortste keren werd in een Amsterdams pandje, De Clerqstraat 90, het eerste Multi-Vlaaiwinkeltje ge opend. Eerste weekverkoop eind september 1986: drie honderd vlaaien. Jaaromzet van het inmiddels door EN- PE Holding BV Sevenum overgenomen bedrijf in 1992: dertig miljoen gulden. Acht grote koelwagens ver trekken vijf maal per week om negen uur 's avonds vanuit Sevenum met oven- verse vlaaien in 23 smaken naar 43 winkels in Neder land en volgend jaar maart zullen dat er 50 zijn. De topper in Amsterdam is niet de rijstevlaai met slagroom en chocolade vlokken, zoals in Limburg; ook niet de kersenvlaai, maar de absolute nummer één is de appel/citroenvlaai. Een knaller is ook de Tropi- cal-vlaai: een gemengde kruisbessenananasvlaai met kaneelbavarois. Variërend in prijs van 11,95 gulden tot ruim twee tientjes. Vlaai- smaak nummer 24 is al in de maak. Beunis: „De klan ten hebben inspraak in de samenstelling van het ge bak." Over de gouden for mule van zijn florerend be drijf doet hij niet moeilijk: „Topkwaliteit, dagvers, vak kundig personeel dat door een bonussalarisschaal ex tra is gemotiveerd en de al leenverkoop van vlaai. Dus geen ijs, geen bonbons en ook geen koffielikeurtjes in mijn zaken." Nadat in recordtempo achttien vestigingen van Multi Vlaai op franchise-ba sis in tal van provincies wa ren geopend, ging eind '89 bij Ton Beunis op weg naar de opening van de ne gentiende niet-Amsterdam- se zaak een belletje rin kelen. „Wat moet ik doen?" vroeg hij zich af. „Tien jaar hard werken, stinkend rijk worden maar tegelijkertijd lichamelijk een wrak wor den? Of wat er is opge bouwd vasthouden en de rechten voor alle winkels die er ongetwijfeld nog zul len komen, verkopen?" Uit eindelijk hakte hij de knoop door en deed de 19 vestigin gen over aan EN-PE. Ook aan de nabije toe komst heeft hij gedacht: „Ik sta als pr-medewerker op de loonlijst van EN-PE. Boven dien heb ik het alleenrecht voor Amsterdam-stad ver worven. Pas als in alle klei nere winkelcentra een Lim burgs vlaaienwinkeltje is ge vestigd, begin ik aan de ver wezenlijking van mijn wensdroom: een grand-café in het centrum van Amster dam inclusief zwembad, sauna, restaurant, kegelba nen, sauna, discotheek en een bruin cafeetje." De markt van kaviaar is hevig in beroering. De omwente lingen in de voormalige Sovjetunie hebben het meest ex clusieve zeevoedsel weinig goed gedaan. De Sovjetunie was tot voor kort de belangrijkste exporteur van kaviaar. De politieke en economische chaos in het GOS en de ver vuiling van de noordelijke delen van de Kaspische en Zwarte Zee hebben de Russische kaviaar uit de markt doen prijzen. Iran heeft de positie nu over genomen. De prominente plaats op tafel heeft de Russische kaviaar moeten afstaan aan de Iraanse. foto archief

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9