Irak moet raketten snel weer weghalen Turkije vraagt olieboycot Proces tegen Honecker steeds meer een klucht Buitenland Strijd in Angola breidt zich steeds verder uit TsjechoTsjechoslavië Tsjecholand of Tsjechië Geen vooruitgang bij vredesoverleg Somalia Maffia in het nauw door nieuwe aanpak WOENSDAG 6 JANUAR11993 The Independent IPS* Prinses Margaret in ziekenhuis londen Prinses Margaret (62), de zus van de Britse koningin Elizabeth, ligt sinds zondag in het ziekenhuis met longontste king. Het koninklijk paleis maakte haar ziekte pas gisteren be kend en noemde de opname in een ziekenhuis een voorzorgs maatregel. Er werd onmiddellijk gespeculeerd dat artsen van het exclusieve King Edward Vll-hospitaal in Londen testen uitvoer den om te kijken of er sporen van longkanker waren. De prinses is een stevige roker. Doden bij aanval Lichtend Pad lima* Bij een aanval van de maoïstische guerrillagroep Lichtend Pad op een politiebureau in een Peruaans dorp 550 kilometer ten noordoosten van de de hoofdstad Lima zijn gisteren 13 do den en tien gewonden gevallen. De gewonden zijn naar een zie kenhuis in Lima gebracht. Sjevardnadze vraagt VN-vredesmacht tbilisi De Georgische president Eduard Sjevardnadze wil dat de VN-Veiligheidsraad een vredesmacht stuurt om een einde te maken aan de gevechten in de opstandige regio Abchazië. De oorlog in Abchazië heeft sinds augustus aan honderden mensen het leven gekost. Frankrijk favoriet als emigratieland parus In de EG-landen zegt 35 procent van de bevolking bereid te zijn naar een ander land binnen de Gemeenschap te emigre ren, waarbij de meesten de voorkeur geven aan Frankrijk. Dit blijkt uit een onderzoek van het dagblad Le Parisien. Van de po tentiële emigranten zijn de meesten 53 procent Nederlan ders, gevolgd door Duitsers, Britten en Belgen. Frankrijk is voor hen het favoriete land. Dat geldt ook voor de Italianen, Span jaarden, Ieren, Denen, Portugezen en Luxemburgers. Grieken kiezen voor Duitsland, terwijl de Fransen liever naar Spanje gaan. Pakistan wil rebellenleiders kwijt peshawar Pakistan heeft gisteren alle Afghaanse rebellengroe peringen bevolen hun kantoren in het land voor het eind van de maand te sluiten. De rebellen lieten weten zich tegen deze maatregel te zullen verzetten. Pakistan wil ook dat tientallen hulporganisaties, veelal bestierd door fundamentalistische mos lims uit de Arabische landen, hun deuren sluiten en hun mede werkers naar huis sturen. Niger betrapt prins bij stropen niamey De politie van Niger heeft een einde gemaakt aan een safaritocht van de Saudische prins Bandar nadat bij een controle 55 dode exemplaren van een beschermde valkensoort was aan getroffen in de auto van de prins. Behalve de dode vogels trof de politie op 29 december in het prinselijk konvooi bestaande uit 33 auto's 37 vuurwapens aan, waaronder automatische Kalashnikovs. De prins had een vergunning op zak die persoon lijk door de Nigerese premier was ondertekend, maar daarin stond uitdrukkelijk vermeld dat hij beschermde dier- en plan tensoorten met rust moest laten. Joodse begraafplaats weer geschonden suhl Op de joodse begraafplaats bij de stad Schleusingen in het zuiden van de Duitse deelstaat Thüringen zijn voor de derde keer in twee jaar enkele graven geschonden. De politie is na een eerste onderzoek van vier omvergeworpen zerken tot de conclu sie gekomen dat ze kortgeleden zijn vernield, maar kon nog geen exact tijdstip noemen. Moskou stelt voedselprijzen vast moskou De Russische regering laat de prijzen van een aantal goederen, waaronder enkele meest noodzakelijke levensmidde len, niet langer over aan de werking van de vrije markt. Tot de produkten die onder de prijsmaatregel vallen, behoren onder meer brood, spaghetti, macarpni, zout, suiker, thee, melk, boter, vlees en worst alsmede kindervoeding. De prijzen van luxe pro dukten zoals kaviaar, zalm, lederwaren en auto's vallen niet on der het besluit. LUANDA-USSABON Rtr-AP-AFP Angola is gevangen in een ge weldsspiraal die waarschijnlijk niet meer onder controle te brengen is. Dat meent Margaret Anstee, de speciale VN-verte- genwoordiger, na een gesprek met president Dos Santos en nadat gevechten waren uitge broken in Namibe, een zuidelij ke plaats waar vrijdag vredes overleg zou moeten beginnen. Eerder gisteren verklaarde premier Marcolino Moco dat Angola in oorlog was „geen verklaarde oorlog, maar wij zijn in oorlog". Er zijn al duizenden Boeing wil met met Dasa werken aan super-jumbo VS dreigen met militaire actie Slowakije gaat weer volop wapens maken bratislava-praag ap-dpa WASHINGTON Rtr Irak moet zijn luchtdoelraketten zo snel mogelijk uit de buurt halen van het gebied in het zuiden van het land waarvoor de Verenigde Naties een vliegverbod hebben ingesteld. Als de Iraki's de raketten niet weghalen zullen de Verenigde Staten en hun bondgenoten militair ingrij pen. ven zuid-Irak het vliegverbod afdwingen. Volgens waarne mers zou de Iraakse president Saddam Hussein zijn aartsvij and George Bush, die op 20 ja nuari de macht overdraagt aan Bill Clinton, een 'afscheidsca deautje' willen geven in de vorm van een paar neergescho ten Amerikaanse vliegtuigen. Als strafmaatregelen tegen Irak worden uitgevoerd, dan kunnen dat aanvallen zijn op Irakese luchtmachtbases, die gemakkelijker te treffen zijn dan de kleine en mobiele luchtdoel raketten, zo schrijft de New De New York Times bericht van daag dat Washington zijn bond genoten heeft voorgesteld Irak gezamenlijk met militaire actie te dreigen. De regering Bush heeft overleg gevoerd met Frankrijk, Groot-Brittannië en Saudi-Arabië over een ultima tum dat vandaag aan Irak ge steld moet worden. Irak krijgt een beperkte tijd mogelijk 48 uur om de raket ten weg te halen. Het wapentuig vormt een bedreiging voor de geallieerde vliegtuigen die bo- York Times op gezag van diplo matieke functionarissen. e Amerikaanse regering had nog geen commentaar op het bericht, maar eerder toonde de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, zich be zorgd over de plaatsing van de luchtdoelraketten door Irak. Hij zei toen dat Washington zich beraadde op een reactie. Irak verplaatste de raketten naar de zuidelijke verbodszone nadat een Amerikaanse F-16 verleden maand een Iraakse MiG neerschoot die het vlieg verbod schond. Baghdad zei toen in een reactie dat het zich het recht voorbehield om te re ageren. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië stelden het vliegverbod afgelo pen zomer in ter bescherming van de shi'itische bevolking. Premier Meciar heeft gisteren gezegd dat Slowakije weer zo veel mogelijk wapens zal gaan produceren. Slowakije zal alleen wapens vervaardigen die goed te verkopen zijn en er zullen geen wapens worden gëexpor- teerd naar spanningsgebieden of regio's waarvoor een VN-em- bargo geldt. Meciar beklaagde zich erover dat de Slowaakse economie te lijden heeft van het feit dat an dere wapenproducenten het gat zijn gaan vullen dat werd gesla gen toen Tsjecho-Slowakije zijn wapenproduktie drastisch in perkte. Daartoe werd na de flu welen revolutie eind 1989 beslo- De Slowaakse regering heeft gisteren de hoofdredacteur van de krant Smena ontslagen. Karol Jezik deelde de redactie van Smena mee dat de uitgeef ster van de krant, een bedrijf dat door de Slowaakse regering is opgericht, hem aan de kant heeft gezet. De krant zou te kri tisch zijn. Duitsers melden gruweldaden tegen Bosniërs BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De vorige maand afgetreden Duitse minister van postzaken Schwarz-Schilling heeft giste ren ten dele de gruwelijke be richten van zijn partijgenoot Schwarz over schendingen van de mensenrechten in Bosnië bevestigd. Schwarz-Schilling, die aftrad uit protest tegen de passieve houding van de Duit se regering in deze kwestie, beschikt echter net zo min als de parlementariër Schwarz over harde bewijzen. Schwarz had gemeld dat Serviërs embryo's van honden bij vrouwen inplanten, gevan genen roosteren en met mo- torzagen aan stukken zagen. Hij beroept zich daarbij op een Duitse medewerker van een humanitaire organisatie in Bosnië, die op zijn beurt de gruwelen weer zou hebben ge hoord via een Bosnische arts in het gebied. De parlementa riër zei dat hij alles in het werk stelt om bewijzen te vergaren. Om Westen tot ingrijpen in Bosnië te dwingen ANKARA-SARAJEVO» Rtr-DPA Met een olie-embargo moet het Westen worden gedwongen tot een militaire interventie in Bos- nië-Hercegovina om het bloed vergieten te stoppen. Dit plan wil Turkije op 11 januari voor leggen bij de top van islami tische landen in de Senegalese hoofdstad Dakar. In een vandaag gepubliceerd interview met het dagblad Hür- riyet zegt de Turkse minister Cetin (buitenlandse zaken) dat er „een zeer serieuze reactie" moet komen van de top omdat de gebeurtenissen in Bosnië „hun laatste punt" hebben be reikt Olie is het krachtigste wapen van de islamitische Tanden om directe invloed op de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties te kunnen uitoefenen, be toogt Cetin. Hij meent dat er hoe dan ook een weg moet wor den gevonden om het drama in Bosnië te stoppen. Volgens de Turkse minister zal de vredes conferentie in Genève geen re sultaten opleveren die voor de Bosnische islamieten bevredi gend zijn. Hij zegt dat geweld „de enige taal is die de Serviërs zullen begrijpen". Sinds het begin van de oorlog in Bosnië bepleit Turkije een in ternationale militaire interven tie tegen de Serviërs. Meerma len heeft Ankara bij de Veilig heidsraad gedetailleerde plan nen neergelegd voor doelge richte luchtaanvallen op de stel lingen van Serviërs om de mos lims verder te behoeden voor etnische zuiveringen. De Turken menen dat het Westen en met name de Vere nigde Staten niet tot actie over gaan omdat er in Bosnië geen olie is zoals in Kuwayt, waar zij niet aarzelden op te treden na de invasie van Irak. In Sarajevo werd vanochtend weer geschoten met artillerie na een aantal opvallend rustige da gen, een geheugensteuntje dat de strijd rond de hoofdstad ge makkelijk kan escaleren als het vredesoverleg faalt. Zware ge vechten werden gemeld uit het noorden en oosten van het land, rond de steden Doboj, Tesanj en Teslic. De Bosnische Serviërs onder leiding van Radovan Karadzic blijven de voornaamste dwars liggers voor een akkoord, zo verklaarden de twee co-voorzit ters van de internationale Joe- goslavië-conferentie in Genève. Volgens Cyrus Vance (VN) en Lord Owen (EG) eist Karadzic dat de door hem uitgeroepen Servische staat binnen Bosnië een staat in een staat wordt. Voor Vance en Owen is dit een voudigweg uitgesloten. Daar naast weigert Karadzic zijn zwa re wapens onder VN-toezicht te plaatsen. Zonder zo'n regeling zou echter ook een bestand een farce blijven. Karadzic wil een eigen staat om deze uiteindelijk bij Servië aan te kunnen sluiten. Vance en Owen spreken daarom vandaag in Belgrado met de Servische president, Slobodan Milosevic. Doet hij niets, dan zijn ook van Karadzic geen concessies te ver wachten. In dat geval achten Vance en Owen de conferentie mislukt, melden zij dit aan VN- secretaris-generaal Boutros Ghali en laten zij het aan de Veiligheidsraad over om de consequenties te trekken. De Tsjechen breken momenteel hun hoofd over een linguïsti sche puzzel: hoe moeten ze de nieuwe republiek noemen die is voortgekomen uit de deling van Tsjecho-Slowakije. De formele naam van de Tsje chische landen ligt vast in de grondwet en stuit niet op ver zet: Tsjechische Republiek. Maar dat ligt niet lekker in de mond. In de aanloop naar de deling zijn verscheidene kortere namen gelanceerd. Zo doem den aanduidingen op als Tsje chië, Tsjecholand, Tsjechomo- ravië en Tsjechoslavië of Bohe- men, de aloude naam. Dat is echter tegen het zere been van de Moraviërs en Sileziërs bin nen de nieuwe republiek. Veel Tsjechen geeft de voor keur aan Cesko, een naam die vooral door de belangrijkste dagbladen wordt gebezigd. Een benaming overigens die ex-pre- 'Ceska Republika' Tsjechische republiek is de naam die de Tsjechi sche landen gebruiken op hun nieuwe postzegels. foto ctk pwaag«Rtrsident Have) tegen de borst stuit. Omgezet in het Duits wordt Cesko (Tsjecho) TsjecheL Die naam ligt erg gevoelig omdat de nazi's tijdens de Tweede We reldoorlog het gebied van Bohe men en Moravië daarmee aan duiden. Tsjeeheiheeft ook uit de tijd van het Habsburgse rijk een negatieve klank. Tsjechien wordt niet als goed alternatief gezien. De Tsjechische regering rea geert nogal laconiek op de naamkwestie. Minister Josef Zieleniec (buitenlandse zaken) liet weten dat de regering het niet nodig vindt richtlijnen te geven hoe de nieuwbakken re publiek in de volksmond moet worden genoemd. Onder diplo maten lijkt een voorkeur te on- staan voor de naam Tsjecho. De Duitse diplomatieke vertegen woordiging houdt het op een simpel TR, de afkorting voor de Tsjechische Republiek. slachtoffers gevallen bij gevech ten die uitbraken nadat Unita- leider Savimbi de uitslag van in september gehouden verkiezin gen had verworpen. De Angole se radio berichtte dat Unita-re- bellen zware beschietingen uit voerden op de havenstad Ben- guela, 400 km ten zuiden van Luanda, en met het regeringsle ger slag leverden in het dertig kilometer noordelijker gelegen Lobito. Politiewoordvoerders zeiden dat gewapende burgers zij aan zij met de soldaten tegen de rebellen vochten. Ook in Na mibe, 750 km ten zuiden van Luanda, en kleinere steden in de omgeving kreeg het rege ringsleger steun van gewapende burgers, zei de radio. Mohammed Aideed (midden) voert met zijn raadgevers overleg in de wandelgangen van het Somalische vredsoverleg in Etiopië. ADDIS ABEBA AFP-Rtr-DPA De vredesgesprekken tussen 14 Somalische facties in de Etiopi- sche hoofdstad Addis Abeba hebben gisteren geen concreet resultaat opgeleverd. Na tien uur overleg achter gesloten deuren slaagden de facties er niet in het eens te worden over de vorming van een overgangs regering, de ontwapening van de milities en andere belangrij ke kwesties. Vandaag wordt ver der gepraat. De meeste facties aan de on derhandelingstafel schrijven het uitblijven van een doorbraak toe aan generaal Mohamed Fa- rah Aideed, een van de belang rijkste Somalische krijgsheren. Aideed, die een groot deel van de Somalische hoofdstad Muq- disho controleert, heeft bezwaar tegen de samenstelling vttf de commissie die moet toezien op een staakt-het-vuren en op de voorbereiding van een nationa le verzoeningsconferentie. Bovendien weigert hij ak koord te gaan met de ontwape ning van de milities en erkent hij de representativiteit niet van verscheidene facties die door Boutros Ghali zijn uitgenodigd VN-secretaris-generaal Bout ros Ghali wil dat de Amerikaan se troepen de Somalische mili ties ontwapenen voordat de Amerikanen het land verlaten. De VS zijn echter tegen een offi ciële politiek van ontwapening, onder meer omdat dat teveel veiligheidsrisico's met zich mee zou brengen. FOTO REUTER ANDREW WONC De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing heeft met de Duitse onderneming Deutsche Aero space AG (Dasa) gesprekken ge voerd over de bouw van een nieuwe Jumbo voor 550 tot 800 passagiers. Boeing-president Pnil Condit zei dat gisteren in Seattle. Dasa nam de Neder landse vliegtuigfabrikant Fokker over. British Aerospace zou Ove rigens ook aan de gesprekken over de super-junbo hebben deelgenomen. De ontwikke lingskosten van de super-jum bo, die per stuk circa 250 mil joen dollar zou kosten, worden geraamd op 25 miljard dollar. Dasa en British Aerospace maken deel uit van het Europe se Airbus-consortium, de groot ste concurrent van Boeing. Boeing maakt reeds vliegtuigen voor bijna 500 passagiers. In de grootste Airbus gaan maximaal 350 passagiers. HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Het proces tegen Erich Honec ker begint steeds meer op een klucht te lijken. Bijna twee maanden nadat de zaak tegen de vroegere Oostduitse staats- en partijleider eindelijk ge opend werd, is gisteren de rech ter naar huis gestuurd. De 27ste strafkamer van de Berlijnse rechtbank stelde vast dat rech ter Hansgeorg Brautigam voor ingenomen was. Honeckers advocaat Becker schetste de aanleiding van het gedwongen vertrek van Brau tigam. „Op 21 december kwam Brautigam tijdens een pauze op mijn collega Wolf en mij toe en zei: 'Een lekerechter (een burger die naast de rechters zit, red.) wil graag een handtekening van Honecker. Kunt u dat op de een of andere wijze regelen?' Hij vroeg dit vertrouwelijk te rege len. Wij beloofden dat in orde te brengen, omdat we uit dit onge bruikelijke verzoek de conclusie trokken dat het proces nu ten einde liep en deze lekerechter ook nog een handtekening wil de hebben". Na de schorsing werd de zaak voortgezet en vroeg de officier van justitie aan de rechter wat hij met de verdedigers had be sproken. Daarop antwoordde Brautigam: „Een hele normale postzaak". De advocaten ne geerden dit leugentje omdat zij de naar hun vaste overtuiging aanstaande vrijlating van Honecker niet in gevaar wilden brengen. Toen de rechter echter besloot dat de 80-jarige doodzieke ver- Erich Honecker. FOTO REUTER REINHARD KRAUSE dachte niet voor de kerstdagen op vrije voeten zou worden ge steld en hij aankondigde dat het proces in januari gewoon voort gezet zou worden, voelden de advocaten zich misleid. Ze wraakten de rechter en een an dere kamer van de rechtbank achtte hun klacht gerechtvaar digd. Met de 55-jarige Hansgeorg Brautigam veriaat een rechter het toneel, die vanaf het begin zeer omstreden was. Jarenlang schreef hij onder pseudoniem rechts-reactionaire verhalen in de Berlijnse boulevardpers. Toen dit voorjaar duidelijk werd dat Honecker in Berlijn terecht zou moeten staan, maar de 'H' van Honecker binnen de com petentie van een andere rechter viel, regelde Brautigam dat hij dit deeïvan het alfabet kreeg. Een poging van de verdediging om hem hiervoor te wraken mislukte. De aflossing van Brautigam zal dit proces, waar nu al bijna twee maanden uitsluitend wordt gehakketakt over de leng te van het kankergezwel van Honecker, uiteraard geen goed doen. Brautigam zal worden vervangen door zijn plaatsver vanger Boss, die volgens ken ners een heel wat pragmati scher lijn voorstaat. De kansen voor de 80-jarige Honecker om zijn laatste dagen toch nog bij zijn vrouw en dochter in Chili door te brengen, lijken aanzien lijk te zijn gestegen. Alles bij elkaar lijkt de advocaat en voorzitter van de Duitse communistische PDS, Gregor Gysi, gelijk te krijgen. Gysi voor spelde in augustus: „Een proces tegen Honecker wordt een bla mage. Voor hem. de justitie en Duitsland in het gelu i 1 ROME EELCO V correspondent De maffia voelt zich geïsoleerd en heeft als strategie voor terro ristische aanslagen gekozen. De Italiaanse minister Mancino (binnenlandse zaken) zei dit tij dens de presentatie van een rapport over de activiteiten van de nieuwe organisatie DIA, de Italiaanse variant van de FBI die zich speciaal met maffia-bestrij- ding bezighoudt. Volgens de minister heeft de Italiaanse politie in september van het vorig jaar een aanslag voorkomen op een vliegveld na bij Milaan en had de maffia het plan om met Kerstmis een aan slag te plegen op Leoluca Orlan do, ex-burgemeester van Paler mo en momenteel leider van de politieke partij La Rete. zei dat de maffia zich in moeilijkheden bevindt en uit is op een directe confron tatie met de staat. Hij riep in herinnering dat de maffia in 1984 op een soortgelijke wijze reageerde nadat de beroemde 'spijtoptanten' ToiWIUiO Bus cetta en Salvatore Contomo uit de school hadden geklapt. Maar Mancino ondmiiecpte ook dal de maffia problemen heeft, om dat ze niet meer kan rekenen op steun uit politieke, economi sche en juridische kringen en er sprake is van een tanende "con census van de bevolking'. „Er is", aldus de minister, „een nieuw verzet. De mensen gaan de straat op om te protesteren tegen de maffia en schromen niet afpersingen maffia-infiltra tie aan te geven bij de politie. Alleen in Sicilië is het aantal aangiften wat betreft afpersing gestegen met 45 procent".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7