Twee ton boete voor explosie Cindu Defensie papt weer aan met de Nederlandse industrie Binnenland Kamervoorzitter Deetman zegt eg de wacht aan Grapje van de natuur Van Agt had gouverneur Limburg willen worden Apostolou acht 50.000 migranten per jaar genoeg Jumbo in 's werelds belangrijkste haven WOENSDAG 6 JANUAR11993 Eerste roestvrij stalen stadsbus nijmecen» Nijmegen krijgt morgen als eerste gemeente in Neder land een roestvrij stalen stadsbus. Deze bus, ontwikkeld door een fabrikant uit Heerenveen, is aanzienlijk milieuvriendelijker dan al zijn voorgangers. Het roestvrij stalen geraamte heeft di verse voordelen: er is geen tectyl nodig om roest te weren, het materiaal is makkelijker te repareren en uiteindelijk geheel te re cyclen en de bus gaat veel langer mee. De nieuwe bus wordt, an ders dan de oude, verwarmd door de moter. Daardoor is minder brandstof nodig, terwijl ook de lucht minder vervuild wordt. Flatbrand Utrecht niet aangestoken utrecht» De brand die maandagavond uitbrak in een Utrechtse flatwoning waarin acht Somalische asielzoekers woonden, is niet aangestoken. Er is geen aanleiding om te denken aan een racistische aanslag gaat. Eenm politiewoordvoerder heeft dat gisteren verklaard. De politie trekt die conclusies op grond van technisch onderzoek en een uitgebreid buurtonderzoek. Cel voor ontuchtige voetbalcoach alkmaar» De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren wegens on tucht 15 maanden gevangenisstraf opgelegd aan een 37-jarige voetbaltrainer uit de Kaasstad. De rechtbank acht bewezen dat de man als trainer van het zaalvoetbalteam van een buurthuis ontucht heeft gepleegd met diverse pupillen van 12 tot 15 jaar. De verdachte erkende dat hij de jongens in zijn woning video's met homoporno toonde, alcohol liet drinken en seksspelletjes liet doen. Hij zegt dat hij alleen maar hulp en ruimte wilde bie den aan de homoseksuele ontwikkeling van de jongens, omdat hun ouders daarvoor geen oog en geen begrip zouden hebben. 'Heer der skütsjeschippers' overleden heerenveen» In Sneek is in de nacht van maandag op dinsdag de markante skütsjeschipper Tjitte Brouwer overleden. Hij werd 76 jaar. Brouwer voer van 1968 tot eind jaren tachtig met het Heerenveenster skütsje Gerben van Manen en werd direct al het eerste jaar kampioen. Binnen de skütsjevloot was groot respect voor Brouwer vanwege zijn skütsjekennis en omdat hij bijna al tijd weigerde protest aan te tekenen tegen overtredingen van te genstanders. Toen Brouwer in 1981 voor het laatst de kam pioenstitel binnenhaalde betitelde commissaris van de koningin Wiegel hem als „Heer der skütsjeschippers". Magna Plaza ontruimd na bommelding Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gistermiddag het vo rig jaar geopende winkelcentrum Magna Plaza, achter het Paleis op de Dam, ontruimd na een bommelding. Het verkeer in de di recte omgeving is gedurende een uur omgeleid. Na de ontrui ming heeft de politie een uur gewacht en onderzoek verricht. Er werden geen verdachte voorwerpen aangetroffen. Vervolgens werd Magna Plaza weer voor het publiek vrijgegeven. Oud Kamerlid Henk Knol overleden assen Na een langdurige ziekte is gisteren in zijn woonplaats Assen oud PvdA-Kamerlid Henk Knol overleden. Knol werd 61 jaar. Dat heeft de PvdA vandaag bekendgemaakt. In 1977 kwam Knol in de Tweede Kamer. Daar maakte hij vooral naam als woordvoerder inzake Suriname. Hij nam in die jaren fel stelling tegen het regime Bouterse. In 1987 Knol werd het woordvoer derschap ontnomen. Twee jaar later verliet hij de Tweede Ka Brussel' houdt te weinig rekening met lidstaten den haag gpd Als de Europese Gemeenschap zich niet meer aantrekt van wat de burgers en de parlementen in de lidstaten vinden, zullen de nationale parlementen hun re geringen strak aan de teugel moeten leggen voordat die naar 'Brussel' gaan. Tweede-Kamer voorzitter Deetman zei dit giste ren in zijn nieuwjaarsrede. Volgens Deetman wordt in Brussel veel te weinig rekening gehouden met de gevoelens en opvattingen van de parlemen ten in de lidstaten. Ondanks fraaie afspraken over het meer betrekken van die parlementen bij de EG-besluitvorming is daar tot nu toe niets van terecht ge komen, aldus de kamervoorzit ter. De democratische controle lijdt daar volgens hem onder. Deetman stelde dat de parle menten van de aangesloten lan den het niet over hun kant kun nen laten gaan dan hun positie geruisloos wordt ondermijnd door wat er achter een gesloten omheining in Brussel gebeurt. De kamervoorzitter zei verder dat in Nederland zelf haast moet worden gemaakt me sluiten die de kloof tussen bur ger en gekozene moeten kleinen. Volgens hem os er geen gebrek aan belangstelling voor de politiek. Wel zal veel duide lijker moeten worden gemaakt wat de politiek wel en niet kan. De Tweede Kamer vergaderde het afgelopen jaar minder dan in 1991. Het aantal algemene vergaderingen daalde van 109 naar 101. Het aantal commis sievergaderingen zakte met ruim 210 tot 1.121. Wel verga derden de diverse kamerfracties veel meer in eigen kring. Het aantal fractiebijeenkomsten steeg met bijna 3.500 tot 10.686. Vorig jaar bezochten ruim 350.000 mensen de gebouwen van de Tweede Kamer. De nieuwbouw nam daarvan het overgrote deel voor haar reke ning: 275.000. overigens kerngezonde kalfje. De koe- in-wording gaat door het leven als Sop hie 186. Haar moeder heet Sophie 185, vandaar, foto anp» bert wie rinca Kleiner aantal ontsnappingen Het aantal ontsnapte gevange nen uit gesloten strafinrichtin gen is in 1992 gedaald. Dit heeft het ministerie van justitie giste ren gemeld. Het afgelopen jaar ontvluchtten 44 personen uit gesloten strafinrichtingen. Ten opzichte van 1991, toen er vijf tig ontsnapten, is dat een daling met 12 procent. In 1990 zagen nog 75 gevangenen kans te ont vluchten. Van de 44 die in 1992 ontsnapten, kon de politie nog in datzelfde jaar er twintig weer pakken. Vorig jaar gingen vier ontsnappingen gepaard met gij zeling. Daarbij slaagden dertien gedetineerden erin om weg te komen. Een projectgroep van het ministerie van justitie gaat de beveiliging van alle strafin richtingen onderzoeken. Het aantal cellen binnen de gesloten strafinrichtingen steeg de afge lopen jaren fors. In 1992 waren dat er 6.680, het jaar ervoor 6.250 en in 1990 5.515. Onge veer 23.000 gedetineerden brachten (een deel van) 1992 door in een gesloten strafinrich ting. 'Bedrijf is ernstig tekort geschoten in zorgplicht als werkgever' Chemisch bedrijf Nevcin Polymers BV, onderdeel van Cindu in Uithoorn, moet 220.000 gulden boete betalen. Daartoe heeft de Amsterdamse rechtbank het bedrijf gis teren veroordeeld. De rechtbank achtte het merendeel van de overtredingen en misdrijven ten aanzien van de bedrijfsveiligheid en het milieu bewezen. amsterdam Tegen Cindu was een boete van een miljoen gulden geëist, plus voorwaardelijke stillegging van het bedrijf. Op 8 juli vorig jaar ontplofte op het bedrijfsterrein van Nevcin een ketel, waardoor drie mensen de dood vonden. Elf mensen raakten gewond. De oorzaak van de ramp was een tikfout op een receptuur voor een harsketel. Hierdoor kwamen verkeerde, zeer sterk reagerende grondstoffen in de ketel. De rechtbank acht bewe zen dat Nevcin tekort is gescho ten in haar zorgplicht als werk gever, en wel zo ernstig dat tweemaal de maximale boete voor een overtreding (100.000 gulden) is opgelegd. De rechtbank wilde niet in gaan op de eis het bedrijf voor waardelijk stil te leggen, aange zien dat geen redelijk doel dient zolang Nevcin haar werkzaam heden niet heeft hervat. Boven dien is Nevcin niet eerder we gens het plegen van soortgelijke feiten veroordeeld. Alle verweren van Nevcin-ad- vocaat mr. F. Schneider werden verworpen. Hij zei onder meer dat Nevcin aan de hoogst haal bare veiligheidsnormen vol deed, dat er streng werd gelet op naleving van controle- en veiligheidsvoorschriften en dat gemaakte fouten niet de schuld zijn van het bedrijf. Volgens de rechtbank blijkt echter uit getuigenverklaringen van werknemers dat de nale ving van de regels en de contro le daarop helemaal niet zo strikt was. De invulling van de diverse grondstoffen op de recepturen werd niet steeds inhoudelijk ge controleerd door deskundigen en werd bovendien zelfs mon deling doorgegeven, aldus het vonnis. Bovendien werden de ketels niet altijd gevuld door een erva ren operator, maar ook wel door een leerling-operator die dan bovendien niet werd ge controleerd. De rechtbank te kende daarbij aan dat de stof waarmee werd gewerkt (dicy- clopentadieen) gevaarlijk giftig is en dat het bedrijf dat wist. De stof kan heftig reageren en bij de verwerking ervan is extra voorzichtigheid geboden, aldus de rechtbank. Nevcin overtrad overigens de Wet milieugevaarlijke stoffen, de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging. Daar voor kreeg het bedrijf een boete van 10.000 gulden en twee keer een van 5.000 gulden, Cindu-directeur A. Staalstra reageerde met „gemengde ge voelens" op het vonnis. „Op een aantal punten heeft de rechter het bedrijf duidelijk vrij gesproken. De punten waarop geen vrijspraak is gevolgd, zul len voor ons punten van zorg en studie zijn", zo zei hij. Staalstra deelde verder mee dat er binnen het bedrijf „geen koppen" zullen rollen. Vandaag wordt binnen het bedrijf beke ken wanneer de installaties van Nevcin weer in werking worden gesteld. Zowel Staalstra als officier van justitie mr. Franssen beziet de komende twee weken of ze ho ger beroep tegen het vonnis aantekenen. Oud-premier Van Agt had graag gouverneur van Limburg willen worden. Nadat hij minister van justitie was geweest, was hij voor die post in Maastricht ook eerste kandidaat. De benoe ming ging echter plotseling niet door omdat het CDA hem liever als lijsttrekker had yoor de Tweede-Kamerverkiezingen. Van Agt zei dat gisteren tij dens bijeenkomst in Maastricht van het organisatiebureau As- semblée. In zijn plaats werd destijds dr. J. Kremers tot com missaris der koningin in Lim burg benoemd. Zes jaar later, in 1983, werd Van Agt commissa ris der koningin in Noord-Bra bant. Van Agt, tegenwoordig EG- ambassadeur in Washington, meldde ook dat een WD'er nooit burgemeester van Breda zou zijn geworden als het toen malige kabinet zijn advies als Brabants commissaris had ge volgd. „Mijn kandidaat was Phi lip Houben (CDA), de huidige burgemeester van Maastricht. Premier Lubbers en WD-minis- ter Rietkerk van binnenlandse zaken beslisten toen evenwel anders" en zodoende werd Ed Nijpels (WD) eerste burger van Breda. De WD, zei Van Agt, heeft hem in deze zaak van woord breuk beschuldigd. Toen hij premier was, heeft Van Agt (CDA) met vice-premier Wiegel (WD) geregeld dat Frans An driessen (CDA) Europees Com missaris zou worden en in ruil daarvoor een WD'er burge meester van Breda. Maar vol gens Van Agt heeft hij die af spraak gemaakt als minister president. De Brabantse com missaris van de koningin heeft zich nooit ergens op vastgelegd. den haag gpdniet meer weg omdat ze dan nooit meer mogen terugkomen. Het aantal migranten dat jaar- „Ik ben ervan overtuigd dat veel lijks naar ons land komt, moet meer mensen dan het experi- beperkt worden tot zo'n 50.000. ment aan zullen durven", aldus Meer mensen kan Nederland Apostolou. niet opvangen. Dat stelt het PvdA-kamerlid Apostolou in het partijblad Pro. Apostolou is woordvoerder minderheden van de sociaal-democraten in de Tweede Kamer. „Nederland is een immigra tieland, maar wel met een restrictief toelatingsbeleid. Dat wil zeggen dat we alleen men sen binnenlaten op humanitai re gronden. Dat zijn vluchtelin gen, gezinsleden van hier wo nende migranten en huwelijks partners. Meer willen we niet", aldus Apostolou. „Nederland is een dichtbevolkt land met be perkte mogelijkheden voor op vang en huisvesting." Het geven van werkvergun ningen aan buitenlanders vindt Apostolou „heel jammer". „Je moet eerst de werkloosheid in Nederland oplossen. Eerst ons eigen aanbod ten volle benut ten", meent hij. De PvdA'er stelt verder voor om migranten die uit Neder land weggaan het recht te geven om terug te komen. Volgens hem gaan veel migranten nu Rotterdam Sinds gisteren rijdt in het Rotterdamse havengebied deze 30 meter lange 'road train' rond. De truck rijdt op experimentele basis met twee opleggers en kan vier containers tegelijk vervoeren. Daardoor zijn nog maar half zoveel ritten nodig als met conventionele, maximaal 18,5 meter lange combinaties. Tijdens de proef, die tot 1 mei duurt, worden alleen lege containers vervoerd. Als blijkt dat deze manier van ver voer rendabel is, komen ook volle containers aan de beurt. De betrokken havenbedrijven hopen dat road trains in de toekomst ook gebruik mogen maken van de snelwegen tussen Rotterdam en Venlo. Daar bevindt zich een groot containeroverslagcentrum, foto cpd bram cebuys 'Discriminerende klanten straffen' De Haagse sociale dienst neemt maatregelen tegen cliënten die discriminerende opmerkingen maken. De dienst zal in extreme gevallen de hulpverlening stop pen of mensen de toegang tot het gebouw ontzeggen. Volgens directeur S.J. van Driel nam het aantal discrimi nerende opmerkingen het afge lopen jaar fors toe, vooral sinds gescheiden mensen moeten bij dragen aan de bijstand van hun voormalige partner. „Er worden honderden opmerkingen ge maakt over dat 'bruinen' wel al les voor elkaar krijgen", aldus Van Driel. „Anderen zeggen en schrijven zelfs dat ze absoluut niet door een gekleurde mede werker willen worden gehol pen." In een reactie hebben de soci ale diensten van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht laten we ten dat ze geen reden zien voort soortgelijke maatregelen. Men sen die zich extreem discrimi nerend uitlaten wordt in Utrecht al de toezegging tot de sociale dienst ontzegd. In 1992 gebeurde dat twee keer. In Rot terdam zegt men geen proble men te hebben en volgens de Amsterdamse dienst neemt de discriminatie daar niet toe. Lichte ledenwinst FNV en CNV triebond FNV (233.982 leden). Zij winnen in absolute aantallen ook de meeste leden (respectie velijk 5.164 en 3.798 nieuwe le den). Maar dat komt overeen met een groeipercentage van 1,8 en 1,6 procent, relatief veel harder groeien de Kappersbond FNV (plus 13,3 procent ofwel 750 'nieuwe leden), de onder wijsbond ABOP (plus 6,6 pro cent ofwel 2.996 leden) en de Vervoersbond FNV (plus 5 pro cent met 2.053 leden erbij). Ledenverlies was er bij de grafische FNV-bond Druk en Papier (min 0,7 procent ofwel 350 leden minder) en de Vrou wenbond FNV verloor 56 leden (0,56 procent). De vakcentrales FNV en CNV hebben vorig jaar beide een le denwinst geboekt van 2,2 pro cent. Dat is minder dan in 1991. Toen bedroeg de groei nog 4 procent. De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP maakte maandag al de le denwinst bekend: 3 procent. Het totaal aantal FNV leden is nu ruim 1.096.000, ruim 24.000 meer dan begin vorig jaar. Het CNV heeft ruim 327.000 leden. Op 1 januari 1992 waren dat er nog 320.000. De twee grootste bonden in Nederland zijn wederom Abva Kabo (296.290 leden) en Indus- De aankoop van vier Fokker-50 transport vliegtuigen door minister Ter Beek (defensie) is geen incident. DAF gooit sinds kort zeer ho ge ogen om een paar honderd lichte verken ningsvoertuigen te leveren: eveneens een mil joenenorder. Defensie maakt zich weer sterk voor de eigen industrie. Na de val van de Muur èn het aantreden van minister Ter Beek ging Defensie met ruim een miljard gulden per iaar minder in vesteren. Ingewijden voorspelden deze kabi netsperiode een verlies van 3.000 arbeids plaatsen bij de 160 bedrijven die een deel van hun omzet te danken hebben aan Defensie opdrachten. Alleen al bij Eurometaal; Fokker en Hollandse Signaal zijn de afgelopen jaren ruim 2.500 banen geschrapt. „De voorspellin gen komen dus aardig uit", concludeert Hans Dibbetz, directeur van de stichting Neder landse Industriële Inschakeling Defensie-op drachten (NIID). De bezuiniging op investeringen (van 4,5 miljard in 1989 naar 3,5 miljard in de jaren daarna) was onvermijdelijk, redeneerde het bedrijfsleven. Maar dat Ter Beek in het voor jaar van 1991 in zijn Defensie-nota schreef dat Nederland militair-strategisch geen belang heeft bij een eigen defensie-industrie, zette kwaad bloed. Ondernemend Nederland voel de zich in de kou gezet. Ter Beeks wilde radicaal breken met het be leid dat staatssecretaris van Houwelingen tot dan toe had gevoerd. Onder Van Houwelin gen trokken Defensie en de industrie samen op: de industrie moest maximaal kunnen pro fiteren van de speciale investeringspot op het ministerie. Vooral 'ontwikkelingsprojecten' waren bij Van Houwelingen in trék. Zulke pro jecten zijn uiterst nuttig als je zoveel mogelijk hoogwaardige technologie in eigen huis wilt houden, maar ze vreten tijd, geld en energie en eindigen nogal eens in een flop, zoals het MFR 90 fregat, dat er nooit is gekomen. Met de komst van Ter Beek kreeg de Neder landse industrie niet langer per definitie voor rang. Defensie werd een 'gewone' klant die op zoek gaat naar de beste en goedkoopste leve rancier. Een klant die bovendien het liefst 'van de plank' koopt: dat wil zeggen een kant en klaar produkt waarvan de ontwikkelingsfase en -kosten allang achter de rug zijn. De Nederlandse industrie was 'not amused'. Maar ondanks alle harde woorden in de De fensie-nota komt ook de laatste jaren nog steeds 60 procent van de Defensie-orders te recht bij Nederlandse bedrijven. De rest gaat naar het buitenland. Dat is geen verloren geld: want voor militaire orders in het buitenland eist en krijgt ons land zogenoemde 'tegenor ders'. Van de tien grootste contracten die het af gelopen half jaar werden gesloten (totale waarde: 1,5 miljard gulden) zijn er vijf direct in Nederland geplaatst. Anders gezegd: in de praktijk valt de harde opstelling van Ter Beek wel mee, vindt men op Defensie. Directeur Dibbetz van de NIID (de lobby-club voor Ne derlandse leveranciers aan Defensie) weifelt. „Ja, maar op het lagere ambtelijk niveau wordt nog steeds naar de letterlijke tekst van de Defensie-nota gehandeld. Dat betekent dat automatisch de voorkeur wordt gegeven aan buitenlandse produkten zodra ze maar een dubbeltje goedkoper zijn. Dat is niet terecht, want per saldo is Defensie duurder uit als die produkten weer naar Nederlandse maatstaven moeten worden omgebouwd". Maar ook dat gaat veranderen. Dat gebeurt binnenkort in de Prioriteitennota, die nu nog ter bespreking op tafel ligt in het kabinet. De (dure) tijden van Van Houwelingen keren niet weerom, maar het ministerie wil zijn steentje bijdragen aan het industriebeleid dat de mi nister van economische zaken, Andriessen, van de grond probeert te tillen. De aanschaf van vier Fokker-transportvlieg tuigen die nog moeten worden ontwikkeld (met financiële steun van Economische Za ken) is daarvan een voorbode. Er zijn immers ook goede Spaanse en Italiaanse transporttoe stellen die zo 'van de plank' kunnen worden gekocht. Het moet wel raar lopen als Defensie en Economische Zaken de aankoop van een groot aantal lichte verkenningsvoertuigen niet op dezelfde manier vormgeven, namelijk door ze te kopen bij DAF. Andriessen wil DAF im mers koste wat kost overeind houden De omslag in het denken bij Defensie valt vol gens Dibbetz wel te verklaren: „De perikelen rond de overname van l okker door DASA hebben als een soort katalysator gewerkt. De angst dat ons land al zijn hoogwaardige indu strie kwijtraakt, is ook bij het grote publiek doorgedrongen. We willen toch wel meer overhouden dan de landbouw en dat wat Uni lever doet?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5