Accountantsbureau biedt justitie zijn diensten aan Nachtelijke rechtszaak onmogelijk en nutteloos Binnenland Twaalf jaar geëist voor brandstichting pension Sancties tegen Servië erg vaak overtreden Eis vier maanden tegen weigeraars dienstbevel Beeldje met winterjas Vertrekpremie erg in trek bij vluchtelingen Uzel laat het afweten Voorman kappersorganisatie zou met vals diploma knippen WOENSDAG 6 JANUAR11993 Miljoenenschade door brand Deurne deurne» Bij een brand op een industrieterrein in Deurne is de af gelopen nacht voor miljoenen guldens schade aangericht. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak omstreeks half drie, en verwoestte een groot deel van een bedrijf dat metaalwa ren voor de textielindustrie produceert. Er kwamen bij de brand geen schadelijke stoffen vrij. Het nablussen heeft tot rond het middaguur geduurd. Politie houdt 22 vreemdelingen aan Amsterdam» De Amsterdamse politie heeft gisteren na een inval in een café in Amsterdam-West 22 vreemdelingen aangehouden en naar de vreemdelingenpolitie gebracht voor 'identiteitson- derzoek'. In totaal werden dertig mensen gearresteerd. Acht van hen worden verdacht van heling. Onder hen was ook de 59-jari- ge eigenaresse van het café, die in het bezit bleek van ettelijke paspoorten van diverse nationaliteiten. In het café en bij fouille ringen werden onder meer gestolen cheques, vals geld en valse sieraden gevonden. PTT stopt vervoer munten per trein den haag De PTT stopt volgende maand met het vervoer van munten per trein. De beslissing is volgens een woordvoerder niet ingegeven door de recente roofoverval op een posttrein, maar is het gevolg van een veranderde samenwerking met de Postbank, die op 1 februari ingaat. Volgens de woordvoerder gaat het bij het vervoer van munten per trein alleen om geld dat van het ene postkantoor naar het andere wordt gebracht. Bij de overval werden enkele tientallen duizenden guldens buitge maakt. Vliegramp in Faro eist 56ste leven Amsterdam De vliegramp met de DC-10 van Martinair in het Zuidportugese Faro heeft een 56ste leven geëist. Gistermorgen is in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam een 32-jarige Britse vrouw aan haar verwondingen bezweken. De moeder en de zuster van het slachtoffer waren al tijdens de ramp omgekomen. Maandag werd in Faro het 55ste slachtoffer geborgen. Het betrof een 15- jarige jongen uit Gouda, die nog als enige vermiste te boek stond. Ook zijn moeder en zijn zuster lieten het leven bij het on geluk. De vader overleefde de ramp. Fraude met kinderbijslag aangepakt Amsterdam Staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken wil frau de met kinderbijslag aanpakken door informatie van de vreem delingendienst en van de bevolkingsadministratie automatisch door te spelen naar de Sociale Verzekeringsbank (SVB). Dat blijkt uit een brief van begin december 1992 van Ter Veld aan het bestuur van de SVB, die de kinderbijslag verzorgt. Vorig jaar kwam kinderbijslagfraude door buitenlanders aan het licht. Maandag kondigde president-directeur Schaafsma van de SVB aan dat in 1993 strenger zal worden gecontroleerd op het meer malen voorkomen van één naam in de administratie van de bank. den haag» anp Wegens brandstichting in het Haagse pension Vogel op 16 september vorig jaar is gisteren tegen een 37-jarige Haagse vrouw bij de rechtbank in Den Haag twaalf jaar cel met TBS en dwangverpleging geëist. Bij de brand kwamen elf mensen om het leven. De verdachte woonde de zit ting bij en maakte een verwarde indruk. Ze antwoordde niet op vragen, spuugde op de vloer en schreeuwde: „Hadden ze niet allemaal de pijp uit kunnen gaan?" Ze barstte in snikken uit toen officier van justitie mr. M. van den Honert vertelde hoe de elf bewoners aan hun eind wa ren gekomen. De vrouw heeft bij de politie tijdens het eerste verhoor be kend dat zij de brand had aan gestoken. Aan latere verhoren werkte ze niet mee. Haar raads man, mr. H. Kortman, kreeg geen hoogte van zijn cliënt. Ze wil niet met hem praten. De verdachte was bewoonster Vier maanden militaire deten tie, eventueel te vervangen door een werkstraf. Dit eiste de Arn hemse officier van justitie-Van der Vegt gisteren tegen twee on derofficieren, die in het Bosni sche Sarajevo hebben gewei gerd een bevel uit te voeren. Dat gebeurde in augustus, na dat de Maarschalk Tito-kazerne waarin hun VN-verbindings- eenheid aan het werk moest, hevig was beschoten. Volgens sergeant-majoor E. Hermens en zijn collega sergeant J. Hoppen brouwers hebben ze vooral uit bezorgdheid over hun dienst plichtige ondergeschikten be sloten om het dienstbevel naast zich neer te leggen. den haag «anp De moeilijke omstandighe den waaronder Nederlandse militairen in het voormalig Joe goslavië moeten werken en de risico's die ze lopen, rechtvaar digen geen weigering van een dienstbevel, stelde openbare aanklager Van der Vegt. „Het is schrijnend dat de verdachten beweren dat ze de verantwoor delijkheid voor hun onderge schikten niet meer konden dra gen, terwijl die wel zijn achter gebleven en hun werk zijn blij ven doen." De raadslieden van de twee pleitten voor vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging of schul digverklaring zonder straf. De rechtbank doet op 19 ja nuari uitspraak. Het accountantsbureau KPMG Klynveld, naar eigen zeg gen het grootste ter wereld, wil zich bezighouden met onderzoek naar bepaalde vormen van criminaliteit. In opdracht van bedrijfsleven en overheid zullen op com merciële basis gegevens worden verzameld die nodig zijn bij een strafrechtelijke of civielrechtelijke procedure. van drugsgelden. Bovendien zal onderzoek worden gedaan naar de omvang van de bedrijfsscha de als gevolg van fraude en cri minaliteit. Bijzonderheden over het plan en de raakvlakken er van met de werkzaamheden van politie, justitie en advoca tuur, zullen morgen worden Het accountantskantoor noemt behalve fraude ook andere vor men van criminaliteit, waarbij voor de gerechtsprocedure fi nanciële gegevens nodig zijn: computercriminaliteit, milieu criminaliteit en het witwassen toegelicht. Het initiatief van KPMG komt voor politie en jus titie als een volslagen verras sing. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie noemt de plannen 'interessant', plaatst wel kanttekeningen. De politie doet voor accountants onderzoek doorgaans eer roep op specialisten va Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). „Die zijn goedko per. Bovendien zijn de menser van de CRI beëdigde opspo ringsambtenaren, zonder com merciële binding", aldus de woordvoerder van de politie. Hij van het pension voor dak- en thuislozen. Op de avond voor de brand zei ze tijdens een ruzie met een medebewoner: „Mor gen ben je er niet meer, want ik ga de hele kit in brand steken." De medebewoner vatte het dreigement niet serieus op. Die avond kocht de verdachte benzine. Nadat iedereen naar bed was gegaan, stak ze de boel in brand. Kort daarvoor had ze een tas met haar kleren erin naar buiten gebracht. De vrouw is door een psychiater en een psycholoog onderzocht. Zij con cludeerden dat de vrouw 'mo gelijk beperkt toerekeningsvat baar' is. De officier achtte bewezen dat de vrouw de brand had aan gestoken. De advocaat bepleit vrijspraak omdat volgens hem geenszins is bewezen dat de vrouw de brand daadwerkelijk heeft aangestoken. Hij haalde een verklaring aan van haar buurman die had gezegd dat verdachte niet thuis was toen- de brand uitbrak. Uitspraak 19 januari. Amsterdam Het beeldje van Wilhelmina Drucker aan de Amsterdamse Churchill-laan staat ondanks de dooi nog steeds in zijn houten 'winterjas'. Bij vorst wordt het ingepakt, omdat de steensoort bij tempera turen onder nul krimpt en barst. foto nieuw anefo rob bogaerts wijst er op dat een accountant van een particulier bedrijf bij onderzoek naar criminele acti viteiten zou kunnen stuiten op soortgelijke activiteiten van een ander bedrijf. Als dat andere be drijf dan ook nog klant is van het accountantsbureau zou een probleem kunnen ontstaan, meent hij. „Je zou een goede constructie moeten bedenken om die problemen te voorko men." De Centrale Recherche Informatiedienst onthoudt zich nog van commentaar op de on verwachte concurrentie vanuit het bedrijfsleven. Een reactie wordt pas gegeven als het ac countantskantoor morgen ope ning van zaken geeft, zegt een CRI-woordvoerder. Staatssecretaris Van Rooy van economische zaken is 'ernstig bezorgd' over de forse toename van het aantal overtredingen van internationale sanctiemaat regelen tegen Servië en Monte negro. De staatssecretaris schrijft dit in een brief aan de Raad voor de Centrale Onder nemersorganisaties (RCO). Van Rooy constateert op grond van een rapport van de Economische Controledienst (ECD) dat Nederlandse impor teurs, exporteurs en transpor teurs de sanctiemaatregelen te gen rest-Joegoslavië regelmatig overtreden. De ECD hield de af gelopen weken zestig controles. In bijna de helft van de gevallen is of lijkt sprake van overtreding van de sanctiemaatregelen. In negen gevallen is proces-ver baal opgemaakt. Tot dusver bestond de indruk Bij het Terugkeerbureau in Den Haag hebben het afgelopen jaar 1250 vluchtelingen en illegalen een beroep gedaan op een ver trekpremie. Ze krijgen het geld wanneer ze vrijwillig naar hun geboorteland terugkeren. Met een gratis vliegticket en een financiële bijdrage voor de eerste weken zijn inmiddels achthonderd vreemdelingen vertrokken. Binnenkort zullen nog honderdtwintig aanvragers ons land verlaten. Volgens een Geen files, scholen en bedrijven eerder dicht den haag «gpd anp Geen files. Scholieren en werk nemers gingen eerder naar huis. Een enkele nieuwjaarsreceptie werd afgelast. De Algemene Verkeersdienst in Driebergen draaide met dubbele bezetting. Nederland was gisteren door de weermannen op het ergste voorbereid, maar de voorspelde extreme gladheid bleef uit. Strooiwagens stonden in de startblokken, op de luchthaven Schiphol werd driftig gestrooid. Menig automobilist liet zijn voertuig 's ochtends uit voor zorg maar staan en nam de trein of de bus. Het was niet no dig, de weermannen zaten er helemaal naast. Het werd veel warmer dan verwacht. „Tja, wat weersverwachtingen betreft, be geef ik me altijd op glad ijs", grapte weerman Erwin Kroll. De ambtenaren van het pro vinciehuis in Zwolle gingen gis teren uit angst voor spiegelglad de wegen enkele uren eerder naar huis. De nieuwjaarsrecep tie in het Overijsselse provincie huis werd zelfs afgelast. In Den Bosch werden de lessen van de vijftienduizend leerlingen van het MBO-college voortijdig be ëindigd. Dat gebeurde ook bij het Roland Holst college in Hil- De Algemene Verkeersdienst in Driebergen had in het hele land uit voorzorg maar liefst een dubbele bezetting op de wegen ingezet om de verwachte chaos het hoofd te bieden. Veel was er voor de politiemensen niet te doen, dus werden op grote schaal kentekens nage trokken. In Duitsland vielen negen verkeersdoden door de ijzel. In grote delen van het land was een grote verkeerschaos. Er wa ren meer dan duizend aanrij dingen. huizen» gpd De voorzitter van de kappers organisatie ANKO heeft zijn werkzaamheden opgeschort, zolang er een justitieel onder zoek naar hem loopt. Ook stopt de man voorlopig zijn werk voor de SEP in Maarssen, de stichting die kappersexa mens afneemt Hij is daarvan vice-voorzitter. Officier van justitie mr. R. Riemersma is sinds november bezig met een onderzoek naar de man. De verdachte zou in januari 1991 van de Kamer van Koophandel een vestigingsver gunning hebben verkregen op basis van een vakdiploma dat hij zichzelf heeft toegekend. Dat zou zijn gebeurd in de tijd dat hij voorzitter was van de SEP. Ook de oud-secretaris van de SEP, die een kappers zaak in Drachten heeft, zou zichzelf een vervalst diploma hebben toegekend. Zowel bij de kappersorgani satie als bij de examenstichting is de verbazing over het frau de-onderzoek groot ANKO-di- recteur R. Vos gelooft in de on schuld van zijn voorzitter. „Dit is onverkwikkelijk, heel merk waardig. Hij is zo'n autoriteit in kappersland. Als iemand zo'n vakdiploma moet hebben, is hij het wel." Coördinator H. van den Hoeven van de examenstich ting SEP kan moeilijk geloven, dat de ANKO-voorzitter de boel heeft geflest „Op zijn achttiende was die man al vice-wereldkampioen. Hij is een groot vakman", aldus Van den Hoeven. Officier van justitie Riemers ma denkt rond de zomer het vooronderzoek af te ronden. Het hoofdbestuur van de AN KO zal de ledenraad voorstel len om oud-bestuurslid J. Han- sink tijdelijk tot voorzitter te benoemen. De verdachte zelf ontkent de beschuldigingen en zegt dat zijn diploma echt Is. „Maar als je niet uitkijkt in dit land, ben je al dood en begraven voordat je ziek bent", aldus de geplaag de kappersvoorman. den haag cees vellekoop Een rechtszaak om drie uur 's nachts om een juist opgepakte crimineel te vonnis sen is 'godsonmogelijk' en bovendien nutteloos. Juristen uit de praktijk zien weinig in een rechter met 'bereikbaar heidsdienst', die in het holst van de nacht wordt opgepiept om een aange houden autokraker lik-op-stuk te geven. De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie Hessing opperde het idee in zijn nieuwjaarstoespraak en minister Hirsch Ballin van justitie vindt het de moeite van het bestuderen waard. „Ik wil graag meedenken over moge lijkheden om daders sneller te straffen, maar ik zie mezelf nog niet om drie uur 's nachts pleiten", zegt mr. W.G. van Hassel, deken van de Nederlandse Orde van Advocaten. „En dan gaat het niet om mijn nachtrust, maar het is gewoon godsonmogelijk. Om iemand te kunnen verdedigen, heb je toch een minimaal aantal gegevens nodig en het vergt nu eenmaal tijd om die te verzamelen." Het kan de moeite waard zijn om va ker snelrecht toe te passen, zoals nu af en toe wordt gedaan bij voetbalvanda len, krakers en andere ordeverstoorders, meent ook mr. P.H.A.J. Cremers, advo caat-generaal bij het Hof in Arnhem en bestuurslid van de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak. Maar ook ge noemde groepen verdachten komen toch pas de volgende morgen voor de rechter, en niet s avonds of midden in de nacht. „Als dat nog sneller moet, vraag ik me af of we niet in strijd gaan handelen met het Verdrag van Rome. Volgens artikel 6 van dat verdrag hebben verdachten altijd recht op een fatsoenlijk proces en de kans om zich te verdedigen. Daarvan lijkt me geen sprake meer als iemand om 10 uur 's avonds wordt gearresteerd voor 'vuurwapenbezit en om half 11 wordt veroordeeld tot zes maanden", meent Cremers. Een echt gerijpt plan is het ook niet, erkent woordvoerder G. de Jong van de Rotterdamse politie. Maar toch vindt hij de suggestie van zijn hoogste baas de moeite waard om verder over te praten. „Het belangrijkste is dat er een kortere tijd zit tussen het delict en de oplegging van de straf. Het gebeurt nu nog te vaak dat mensen voor kleine vergrijpen pas anderhalf jaar later moeten voorkomen. Dan is de dader soms al bijna vergeten waarom het ging, en daar houdt de rech ter ook rekening mee bij de strafmaat." Anderhalf jaar is inderdaad veel te lang, erkennen alle betrokkenen. Maar de volgende dag is toch niet te laat? Soms wel, meent politievoorlichter De Jong, Namelijk als het gaat om een ver grijp waarvoor iemand niet in voorrar- rest mag worden gehouden. Is sprake van niet al te zware misdrijven, dan moet de politie de arrestant na zes uur al weer laten gaan. „Maar ook als dat niet zo is, blijkt in de praktijk dat alle rechters de volgende dag volgeboekt zitten. De verdachte komt op vrije voeten en dan dat de sanctiemaatregelen door het Nederlandse bedrijfsleven tamelijk goed werden nage leefd. Slechts in een beperkt aantal gevallen werden overtre dingen geconstateerd. De jong ste cijfers van de ECD zijn voor Van Rooy echter 'aanleiding tot ernstige bezorgdheid'. De overtredingen zijn voorna melijk geconstateerd in het wegvervoer. Daarbij gaat het zowel om invoer uit Servië en Montenegro als om uitvoer naar rest-Joegoslavië. In veel gevallen werd met de gegevens gesjoe meld. Het ging met name om agrarische produkten. Van Rooy noemt ontduiking van het embargo 'onaanvaard baar'. Aan de handhaving zal volgens haar dan ook hoge prio riteit worden gegeven. In geval van opzettelijke overtreding is de maximale straf een gevange nisstraf van twee jaar en/of een geldboete van 1 miljoen gulden. woordvoerder van het bureau maken vooral Roemenen, Tsjechen, Bulgaren, Kroaten en Polen gebruik van de regeling. In 135 van de 1250 gevallen hebben de aanvragers hun ver zoek ingetrokken. Deze groep kiest voor de illegaliteit of ziet nog hoop in een vervolg van de asielprocedure. Het Terugkeerbureau heeft 230 aanvragen afgewezen van vluchtelingen die zelf over vol doende geld beschikken of een strafblad hebben. archieffoto duurt het heel lang voor hij er weer iets van hoort." „Te langzaam is natuurlijk niet goed", erkent advocaat-generaal Cremers. „Maar het lijkt erop dat de Rotterdamse hoofdcommissaris en kennelijk ook de minister te snel willen." Bovendien: een rechter die 's nachts werkt, is overdag vermoedelijk niet beschikbaar. Cremers: „Het capaciteitsprobleem los je er even min mee op als het cellentekort. En als je het hebt over een delict waarvoor een boete wordt opgelegd, wat is dan het nut van een boete binnen een uur?" „En voor een alternatieve straf is hele maal extra tijd nodig", stelt advocaat Van Hassel vast. „Iedereen praat over bestrijding van de criminaliteit, maar ik ben bang dat effectieve maatregelen ge woon veel meer geld vergen dan er nu wordt uitgetrokken. Als we meer kwali teit en meer snelheid willen, is dat niet een kwestie van een paar honderd mil joen, maar van veel meer geld." Oud-bewindsman Klaas Wiersma (76) overleden Oud-staatssecretaris van justitie mr. Klaas Wiersma is gisteren in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Hij werd 76 jaar. In 1970 werd Wiersma namens de WD in het kabinet-De Jong de eerste staatssecretaris van justi tie. In 1971, toen het kabinet te rugtrad, werd Wiersma weer hoogleraar recht in Leiden. Dat was hij eerder geweest vanaf 1962 tot zijn benoeming op jus titie in 1970. Wiersma werd in 1916 in Hengelo geboren. In 1939 studeerde hij af aan de Rijksuniversiteit Leiden. In 1945 werd hij waarnemend chef van het Kabinet van de Commissa ris van de Koningin in Noord- Holland. In 1955 werd hij hoog leraar in Groningen, in 1962 verhuisde hij naar de Rijksuni versiteit Leiden. In 1974 werd hij benoemd tot raadsheer bij de Hoge Raad en van 1977 tot 1986 was hij staatsraad in bui tengewone dienst. Wiersma werd diverse malen onderschei den. Verkeersdienst wil 'blokrijden' gaan invoeren utrecht gpd De Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen wil nog dit jaar het zogenoemde 'blokrijden' introduceren op de Nederlandse wegen. De AVD zou de eerste proef met dit uit België afkomstige systeem het liefst al in maart oeginnen op de A27 bij Houten, tussen Everdin- gen en de aansluiting op de A12. Bij 'blokrijden' wordt het ver keer op snelwegen ip blokken (groepen auto's) verdeeld, als een stuk snelweg overbelast dreigt te raken. Een motorsur veillant van de rijkspolitie voegt dan ver vóór het punt waarop file zou kunnen ontstaan in, en brengt zeer geleidelijk de snel heid van het autoverkeer terug tot zeventig kilometer per uur door vóór het 'blok' te gaan rij den. Met die snelheid passeert het blok auto's vervolgens pro bleemloos een knelpunt. In België is het systeem in 1989 ingevoerd tijdens drukke zomerweekeinden aan de kust. Door het systeem blijken auto mobilisten veel minder in ver- keersfuiken te lopen en is het aantal ongelukken met een der de afgenomen. Een enigzins vergelijkbaar systeem, de vrij willige snelheidsdosering door middel van lichtborden boven de weg, draait sinds vorig jaar proef op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3