Regen en wind krijgen marathon-elite niet klein 'Meer ruimte voor grote drie' Leden willen Rijnland redden Sport Barcelona wil Cruijff voor vijf jaar Willems tekent bij Grasshoppers 'Ik zag die scheuren en dacht: wegwezen' WOENSDAG 6 JANUAR11993 N WANROOY ROB V Quick Boys-Ajax afgelast katwijk De oefenwedstrijd Quick Boys-Ajax gaat vanavond niet door. De toestand van het veld is door de invallende dooi belab berd en kan daardoor niet gebruikt worden voor de confrontatie tussen de Amsterdammers en de Katwijkers. Quick Boys pro beert een andere datum te zoeken voor de wedstrijd. De in de voorverkoop aangeschafte kaarten blijven geldig. Supporters die geld terug willen hebben kunnen zaterdag tereent op Nieuw Zuid. Beerenfenger blijft bij LFC leiden Hennie Beerenfenger blijft ook volgend seizoen bij LFC. De Leidse trainer en de Boshuizerkadeclub zijn inmiddels drie jaar met elkaar verbonden. Beerenfenger was eerder werkzaam bij UVS en Leiden. BS Leiden duelleert met Akrides leiden BS Leiden heeft voor de vijfde ronde van de beker eredi- visionist Akrides geloot. De Leidenaars spelen op 15 januari thuis tegen de ploeg van coach Bert Samson, die vorig jaar nog bij Leiden op de bank zat. Bij Akrides spelen o.a. Leidenaar Henk-jan Piket en Leiderdorper Erik Huybens. De vrouwen van DVZ/ Grasshoppers ontmoeten promotiedivisionist Flash '82 uit Den Bosch. Alphense voetballer verliest oog alphen aan den mjn» Jordan van Loon is de jaarwisseling niet on geschonden doorgekomen. De selectiespeler van hoofdklasser Alphense Boys heeft bij het afsteken van zelfgemaakt vuurwerk zijn linkeroog en een aantal vingers van zijn rechterhand verlo ren. De negentienjarige Alphense voetballer wordt momenteel in het Academisch ziekenhuis in Leiden verpleegd. Van Loon was vanwege schoolverplichtingen niet met de Alphense selectie igegaan naar Curacao. De plo meegegaan r rug. 3 ploeg keert daar vandaag van te- barcelona cpd De ernstige persoonlijke en za kelijke meningsverschillen tus sen Johan Cruijff en de voorzit ter van FC Barcelona, Jose Lluis Nunez, lijken voorgoed verle den tijd. Énkele maanden gele den verklaarde Cruijff nog bij Barcelona te zullen opstappen als Nunez als voorzitter zou aanblijven. Maar sinds twee we ken praten de twee weer ais goede vrienden met elkaar over een contractverlenging. Cruijff zei zelf het afgelopen weekend zo goed als rond te zijn over een nieuw contact van twee jaar. Maar voorzitter Nunez wil nog verder gaan. Gis teren verklaarde hij, dat hij Cruijff voor in ieder geval nog vijf jaar aan de club wil binden. Nunez verbond er wel de voor waarde aan, dat hij op 13 febru ari aanstaande voor eenzelfde periode als voorzitter van Bar celona wordt herkozen. De kans daarop is overigens zeer groot. De enige mogelijke tegenkandidaat, Jaume Llaura- do, heeft al laten weten zich te rug te zullen trekken als Nunez Johan Cruijff. foto archief en Cruijff het inderdaad eens worden over een contractver lenging. Cruijff heeft nog niet toegegeven dat hij voor 17 janu ari voor minstens twee jaar bij tekent, maar niemand twijfelt daar nog aan. Cruijff wil een grotere zeggen schap over het aan- en verkoop beleid van de club en ook de eindverantwoordelijkheid óver de salarissen en premies van spelers. Cruijff heeft altijd ver klaard slechts kortlopende con tracten bij een club te willen te kenen. Feyenoord-voorzitter Van den Herik haalt uit naar KNVB rotterdam cpd Feyenoord is van mening dat het door zowel de KNVB als an dere instanties in het betaalde voetbal niet voldoende wordt gesteund om zich te blijven profileren als topclub. Voorzit ter Jorien van den Herik leverde in zijn nieuwjaarsspeech onge kend felle kritiek op het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB, waarbij hij in het bijzon der de politiek rond de finan cieel interessante televisie- contracten hekelde. Daarnaast meent de technische leiding van de Stadionclub dat de Stichting Arbeidszaken aanzien lijk strenger is ten opzichte van Feyenoord dan voor Ajax en PSV, waar het de adviezen voor werkvergunningen aan voetbal lersvan niet-EG-landen betreft. Feyenoord is nog altijd uiterst fjebelgd over het feit dat het IJs- andse duo Gunnlaugsson hier Voorlopig niet aan de slag kan, terwijl Ajax zonder enig pro bleem vorig jaar de Fin Litma- nen mocht inlijven. Technisch directeur Wim Jan sen heeft al eerder aangegeven dat het contracteren van talen ten uit landen van buiten de Economische Gemeenschap voor de subtoppers in Europa nog een van de weinige moge lijkheden is om de kwaliteit van het elftal te handhaven. Volgens Jansen zijn de transfersommen voor een 'gemiddeld' talent in West-Europa naar duizeling wekkende hoogte gestegen en is het voor clubs van het kaliber Feyenoord commercieel niet verantwoord dergelijke bedra gen neer te tellen. Voortrekkersrol Jorien van den Herik onder streepte andermaal dat het Ne derlandse betaalde voetbal in zijn algemeen is gebaat bij de voortrekkersrol die PSV, Ajax en Feyenoord op internationaal ni veau hebben. Hoe beter het de drie vaderlandse topclubs ver gaat, hoe beter dat is voor de overige Nederlandse clubs, Om die voortrekkersrol te kunnen behouden, zou de KN VB aan 'de grote drie' meer speelruimte moeten bieden om hun commerciële activiteiten te ontplooien. Vooral op het ge bied van de televisie liggen nog vele kansen om de inkomsten aanzienlijk te verhogen. Maar volgens Van den Herik dwars boomde de vaderlandse voet balbond Feyenoord in het afge lopen jaar te veel om die kansen met beide handen te grijpen. Feyenoord-Ajax mocht niet 'live' worden uitgezonden, om dat er in Zeist een brief was bin nengekomen van een andere eredivisieclub (FC Twente) die bezwaar maakte. „Achter de rug om werd een brief gestuurd met een niet aangetoonde schade claim. Het KNVB-bestuur ver bood ons prompt het duel uit te zenden en daarmee werd Feye noord aanzienlijk benadeeld. Aantoonbaar zelfs, want de club liep daardoor honderdduizen den guldens mis. Een voorbeeld van rechtsongelijkheid, waar mee maar is aangegeven dat er nog heel wat zal moeten verbe teren", aldus Van den Herik, die overigens niet vermeldde dat de bewuste brief van FC Twente door nog veertien clubs was on dertekend. „Ik begrijp trouwens niet waarom de NOS de KNVB niet heeft gehouden aan zijn ver plichting om medewerking te verlenen aan het uitzenden van 'directe' wedstrijden. Misschien heeft het iets te maken met de manier waarop het nieuwe tv- contract is afgesloten, hetgeen allemaal is gebeurd na een on zorgvuldig gevoerde procedu re", zo deelde de praeses als an dere speldeprik uit. Van den Herik zette gisteren zijn vraagtekens bij de werkwij ze van het huidige sectiebestuur van de KNVB. „In Zeist dient men datgene uit te voeren wat door de clubs ais uit te voeren beleid wordt aangegeven en dus niet andersom. Het produkt voetbal is van de clubs en moet van de clubs blijven." Door in eigen omgeving, ten overstaan van de media, uit te halen naar de bewindvoerders in Zeist hoopt Feyenoord meer gehoor te vinden voor zijn pro blemen. „Wij willen een grote club blijven. Tijdens de verga deringen in Zeist is onze stem formeel even groot als die van de kleinste club binnen het profvoetbal." Coach krijgt 15 maanden cel wegens ontucht alkmaar anp De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren wegens meervoudige ontucht 15 maanden gevange nisstraf opgelegd aan de 37-jari ge voetbaltrainer H. van V. uit Alkmaar. De rechtbank acht aangetoond dat de man als trai ner van het zaalvoetbalteam van buurthuis het Ambacht on tucht heeft gepleegd met ver schillende pupillen. Officier van justitie F. Gelissen had voor drie zaken uit een reeks van zeven aangiften 20 maanden cel ge- eist. De verdachte heeft steeds be twist strafbare handelingen te hebben verricht. Hij erkende dat hij de jongens gelegenheid had geboden in zijn woning vi deobanden met homoporno te bekijken, alcohol te drinken en seksspelletjes te doen. Een aan tal activiteiten waaraan hij soms zelf deelnam, legde de trainer vast op video. Volgens Van V. had hij slechts beoogd hulp en ruimte te bie den aan de homoseksuele ont wikkeling van zijn jeugdige voetballers, omdat de ouders daarvoor geen oog en geen be grip zouden hebben en „daar overheen walsen". Hij ontkende ten stelligste enige dwang of overwicht te hebben gebruikt tegenover de pupillen, die in leeftijd varieerden van 12 tot 15 jaar. De Kruyff naar De Graafschap utrecht/doet1nchem cpd Edwin de Kruyff speelt de rest van het seizoen op huurbasis bij De Graafschap. FC Utrecht, de club van de rechteraanvaller, bereikte gisteravond met de lei ding van de Oostgelderse eer- ste-divisieclub overeenstem ming over de overgang. De Graafschap heeft aan het eind van het seizoen recht tot koop. De club stelt deze week ook nog pogingen in het werk om rechtsback Herman Verrips van FC Utrecht in te lijven. I VERHUUR VAN 1 Nissan Mercedes PERSONENWAGENS 9-PERSOONS BUSJES* I" BESTELWAGENS tot 20 m3 Inhoud Zeer concurrerende tarieven. VONDELLAAN 45 LEIDEN l TEL.:071 -76 93 03 l DE SCHANS 25 ALPHEN A.D. RIJN TEL.:01720 - 7 51 55 J LSI IS EEN AKT1W0T VAN BV UAM AAAAAAA Ron Willems heeft eindelijk een nieuwe werkgever. Na lang onderhandelen bereikte de 26- jarige spits van Ajax gisteren overeenstemming met de Zwitserse club Grasshoppers, waar de Nederlander Leo Beenhakker als trainer werk zaam is. Willems tekende gistermid- iag een contract voor 2 1/2 jaar, zo bevestigde de Zwitser se clubleiding. De transfersom werd niet bekend gemaakt, ar ligt rond de 650.000 gul den. Voor Ajax is het de derde transfer gedurende het lopen de seizoen. De Amsterdam mers ontdeden zich eerder van linkerspits Bryan Roy, die voor enkele miljoenen guldens naar de Italiaanse club Foggia mocht vertrekken. Rond de jaarwisseling verhuisde spits John van Loen naar Feye noord. Van Loen en Willems kwa men bij Ajax slechts inciden teel aan bod. Willems kwam voor het begin van het seizoen '88-'89 van FC Twente over. Voor Ajax was hij destijds de duurste binnenlandse aankoop (1,8 miljoen gulden) uit de ge schiedenis. Door taJ van bles sures kon de spits zich nauwe lijks waarmaken. De afgelopen maanden zwierf de Zwollenaar door Eu ropa om zijn kwaliteiten aan potentiële kopers te tonen. Clubs als Hearts (Schotland), Everton en Nottingham Forest (Engeland) en Willem II zagen in hem een mogelijke verster king. Tot een contract kwam het echter niet. Bij Grasshoppers wordt Wil lems de vervanger van de naar Argentinië teruggekeerde Adrian de Vicente. De Zwitser gggSjjjfc Ron Willems. foto archief se club moet na de winterstop proberen degradatie naar de tweede divisie te ontlopen. Het team van Beenhakker slaagde er niet in zich te plaatsen voor de play-offs om de landstitel. Willems moet zich op 20 janu ari melden voor de training. Commissie van 'wijze mannen' gaat levensvatbaarheid onderzoeken leiden rob onderwater De voetbalclub FC Rijnland houdt het hoofd voorlopig bo ven water. Gisteravond tijdens een bijzondere ledenvergade ring bood een ruime meerder heid van de leden weerstand te gen de wil van het bestuur om te fuseren met buur Leiden. Tijdens een hectische en emotionele vergadering op sportpark De Morsch kwamen het college en de 70 aanwezige leden overeen dat er een com missie van 'wijze mannen' (de leden Wijling, Wassink en Rijs- bergen) wordt benoemd. Dat orgaan gaat de levensvatbaar heid van FC Rijnland onderzoe ken via een enquête. In maart moet de commissie aan het be stuur van de Leidse afdelings club verslag uitbrengen. Kritisch Bestuurslid Ron van der Broek, een voorstander van een 'huwe lijk' met Leiden, ziet weinig heil in de missie. „Maar dan spreek ik op persoonlijke titel. Tijdens de vergadering heeft het be stuur nogal wat kritische op merkingen moeten verwerken. Dat begrijp ik allemaal wel, maar ik kijk gewoon naar de fei ten. En die zijn voor mij duide lijk: FC Rijnland heeft op dit complex geen levensvatbaar heid. Er zijn te weinig leden om de financiële huishouding op een verantwoorde manier draaiende te houden." Van den Broek raakte gister avond niet onder de indruk van de plotselinge bereidheid van leden om werkzaamheden voor de club uit te oefenen. „Dit ge beurt vaker. De mensen zien hun club verdwijnen en stellen zich plotseling beschikbaar voor allerlei commissies. Maar ik heb te maken met de financiële huishouding, ik kan niks met al die commissies." FC Rijnland beschikt nog over 110 leden. Na de fusie tussen ZLC en Oranje Groen had de club 300 leden. Binnen twee seizoenen werd het fusiepro- dukt geconfronteerd met een onverwacht groot ledenverlies. Van der Broek stelt dan ook dat het samengaan „mislukt" is. Vorig jaar ondernam een de legatie van het Rijnland-bestuur een poging om buurman Lei den voor een fusie te porren. Uit die gesprekken bleek dat die club niet onwelwillend tegen over een samensmelting stond. Voorzitter lm mink benadrukte evenwel dat het wat Leiden be treft niet om een fusie ging, maar dat FC Rijnland zou op gaan in de zaterdagderdeklas ser. De weerstand van de leden van Rijnland verbaasde gister avond het bestuur. Van der Broek: „Het was nogal heftig, dit had ik eigenlijk niet verwacht. De leden geloven nog in hun cluppie. Dat is hun goed recht. Wat mij betreft hoeft die fusie er ook niet te komen, maar als je eerlijk bent kun je niet op de zelfde voet doorgaan." Gebouw Gaan de leden van FC Rijnland in maart alsnog overstag, dan is er voor het clubhuis reeds een bestemming gevonden. De Ne derlandse Rugby Bond heeft zijn oog laten vallen op het ge bouw aan De Morsch. Momen teel zetelt het NRB in Bussum. De bond is al vier iaar op zoek naar een geschikte locatie. Door een tip van DIOK, dat op een steenworp afstand van Rijnland speelt, kwam de rubybond op het spoor van het gebouw, dat straks wellicht vrij komt. Frans Biemond: 'Dit had ik toch niet willen missen Frans Biemond heeft de zwaarste marathon van zijn le ven gereden. In de ijskoude regen haalde de 33-jarige schaatser uit Nieuwe-Wetering gisteren tot op het bot verkleumd de finish. Als enige uit de Leidse regio liet hij zich niet kisten door het duo Erik Huizebosch/Jan Eise Kromkamp, van wie de eerste in Maasland de eindsprint om de Nederlandse marathontitel op natuurijs in zijn voordeel besliste. Gegokt en verloren. AI na een halve minuut kneep Edward Hagen er tussenuit tijdens het NK op natuurijs. Een soort Ajax- opening, maar dan in een wat 'koudere' sport. De winnaar van de marathon van Midwolda ging er als een speer vandoor. De 23-jarige Haarlemse lefgoser speelde hoog spef. Te hoog, bleek na ruim twee uur. Na tweederde van de wedstrijd stapte Hagen met verkleumde ledematen en een pijnlijke lin kerarm van het ijs. Het einde van de wedstrijd maakte hij niet eens meer mee. Terwijl andere uitvallers een tv- toestel opzochten om de finish gade te slaan, zette zijn vriendin Hagen in een auto, waarna hij snel een hotel met warme dou che op zocht. Het rillen moest hoe dan ook gestopt worden. Terugkijkend: „Ik ben te vroeg weggegaan. Jammer, maar helaas. Voor hetzelfde geld was ik wel weg gebleven. Ik vond dat ik het moest proberen. Mijn snelle aanval was vooral bedoeld om alleen te kunnen rijden. Zo kon ik beter de scheuren in het ijs zien. In een groep loop je grotere kans om te vallen." Hagen kreeg eerst gezelschap van Rozendaal en Stam. Later sloten ook nog Huizebosch en Kromkamp aan. Nadat Rozend aal al een paar spectaculaire duiken had genomen in de laag water op het ijs, smakte na ruim twee uur ook Hagen, de man van het eerste uur, hard tegen het ijs. Hij kwam daarna niet meer in zijn ritme en stapte even later definitief van het ijs. „Het was bar en boos. Een van de zwaar ste wedstrijden, die ik ooit heb meegemaakt. Ik was vreselijk stram. Maar ondanks de slechte omstandigheden vind ik niet, dat ze ae wedstrijd hadden moeten afgelasten. Dit hoort bij de echte schaatsgevechten op natuurijs." Hagen was niet de enige 'af- stapper'. Er waren er nog 76. Eén van de eersten was oud- kemploeglid Egbert Post. Die stopte al na één ronde van 4250 meter. „Ik was bang. Een half jaar geleden heb ik mijn schou derblad gebroken. Ik zag die scheuren en dacht: wegwezen." maasland tim brouwer de koning Zelfs 's winters regeert de regen in Nederland. Uitgerekend tij dens de honderd kilometer lan ge kampioenschap, waarnaar het marathonpeloton reikhal zend had uitgezien, was het geen minuut droog. Van de 91 gestarte deelnemers haalden er slechts vijftien de eindstreep. Niemand van hen had nog een droge draad aan zijn lijf. Van de mannetjesputters klappertandde Frans Biemond misschien wel het hardst. Op kousevoeten waggelde hij van het ijs over de weg naar de loods waar zijn droge kleding lag. Op de voet gevolgd door zijn schoonouders Van der Star, die bang waren dat zo'n stukje 'klünen' na de finish te veel zou zijn voor hun held. Want on danks drie valpartijen op het kletsnatte ijs had Biemond het toch maar even gefikst. Een warme douche als beloning was hem echter niet gegund, want Maasland had gisteren alleen maar koud water in de aanbie ding. Val „Toch had ik dit NK ik zeker niet willen missen", zei de als elfde gefinishte Biemond bibbe rend. „Wedstrijden op natuurijs liggen mij wel, al vond ik deze omstandigheden allerbelab berdst. Eerst reed ik in een groepje met Richard van Kem pen. Toen hij wegviel, schoof ik juist op naar een volgende groep. Door een val in de voor laatste ronde verloor ik die he laas uit het oog. Maar gezien mijn trainingsarbeid ik schaats maar twee keer per week geeft mijn klassering me veel voldoening." Andere marathonschaatsers uit de Leidse regio waren net zo verkleumd als Biemond, maar hadden beduidend korter op het ijs gestaan. „Ik was al nat voor het startschot viel", zei Henk Angenent. „Bovendien was ik bang voor de scheuren in het ijs." De Alphenaar had het in de vierde van de 23 ronden zo bitter koud dat hij opgaf. De rest van de race volgde hij met ploeggenoot Piet Kleine, die het in de tweede ronde voor gezien hield, in de warme kantine op de televisie. Zij zagen Huize bosch en Kromkamp neerstrij ken op de vluchters van het eer ste uur (Edward Hagen, Arnold Stam en Miel Roozendaal) om die vervolgens het nakijken te geven. Uiteindelijk bepaalde de fotofinish dat de titel voor Hui zebosch was. Richard van Kempen had op dat ogenblik zijn natte pak al uitgetrokken. De Nieuwvener reed lange tijd anoniem mee, zij aan zij met Lammert Huitema. Ook voor René Vergeer, Jan Dirk Corts en Aad Grimbergen was op de Maasluisse trekvaart (wind mee) en het Middelvliet (storm tegen) geen roem te be halen. Smak Bij de vrouwen, van wie Alida Pasveer de snelste was, haalde een groter percentage de finish. Zij hadden weliswaar last van dooiwater op het ijs, maar het regende tijdens hun zestig kilo meter lange kampioenschap nog niet. Marion Borst worstel de vooral met de scheuren in het ijs. „Als ik niet een paar keer zo'n smak had gemaakt", bries te de Leiderdorpse, „dan had er meer ingezeten dan de achtste plaats. Mijn vorm is namelijk prima." Borst moest het in de eindsprint afleggen tegen routinier Lenie Jan Else Kromkamp (rechts) en Erik Huizebosch op weg naar de (foto)finish. Huizebosch won met millimeters voorsprong. foto anp van der Hoorn uit Ter Aar, die knap zevende werd. Ook Petra Grimbergen voltooide de race. De Rijnsburgse, vijfiende in de eindrangschikking, had vooral last van de veteranen die de wedstrijd doorkruisten. Rob Schippers uit Voorhout eindigde als vijftiende bij de ve teranen. In die categorie ver sloeg Robert Kamperman zijn ploeggenoot Dries van Wijhe, die toen hij de speaker passeer de ophield met sprinten. Het fi- nishdoek hing echter tientallen meters verderop. 'Dolle Dries' gaf zo gemakkelijk toe dat hij had gefaald als een beginneling, dat niemund geloofde dat hij zijn blunder betreurde. Voor de mooi-weerrijders volgt zaterdag een herkansing. Op net kunstijs van De Uithof in Den Haag staat dan opnieuw een nationale marathontitel op het spel. Henk Angenent ver heugt zich al op die wedstrijd: „Wat voor weer het ook is, we hebben dan in elk geval een dak boven ons hoofd."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23