Rembrandt-atelier gaat tijdelijk dicht Oud ontmoet nieuw 'Deze bands zijn echt heel goed' 'Hoog Water' is 'Oerol' op vaste wal Penning Riny Blaaser Cultuur&Kunst JE KOMT ALTIJD VERDER Debuut Leidse dichter leiden 'Levenslang' is de titel van de eerste dichtbundel van de Leidse dichter/schrijver Peter J. van Leeuwen. Zondagavond 10 januari zal hij het eerste exemplaar 'verkopen' aan collega Sees Snikkers. Dat gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst in so ciëteit De Burcht, aanvang 19.30 uur. De avond wordt muzikaal omlijst door pianist Otto Pool en het flamencoduo Fred en Vincent Griffioen. Eek Theaterdag 1993 rotterdam Iedereen die met theater te maken heeft is welkom in het Rotterdamse Theater Zuidplein. Daar houdt het bureau Kunst en Cultuur van de Stichting Program, het Zuidhollands steunpunt voor sociaal-cultureel werk, op 31 januari de jaarlijkse Theaterdag voor jongeren. Ongeveer 35 verschillende theater-, cabaret-, muziek-, variété- en straattheatergroepen zullen optre den. Kaarten zijn te bestellen (vanaf 25 januari) bij Theater Zuid plein, telefoon 010-4815844. Informatie over de theaterdag: 010- 4361766. Spaanse schrijver Benet overleden madrid» Op 65-jarige leeftijd is gisteren juan Benet overleden, een van de meest gerespecteerde schrijvers van Spanje. Benet werd beschouwd als een van de meest vernieuwende schrijvers sinds de Spaanse Burgeroorlog. Zijn eerste roman, Nunca Llega- ras a Nada, werd gepubliceerd in 1961. In 1969 kreeg hij een be langrijke Spaanse literaire prijs voor zijn boek Una Meditacion. In 1984 werd zijn veelgelezen roman Herrumbrosas Lanzas be kroond door de Spaanse literatuurcritici. Benet overleed aan kanker. 'Te flitsend voor publiek' Eerst klinkt een diepe zucht, dan meldt het antwoordap paraat: ,,Het atelier is tijdelijk voor individueel bezoek gesloten." Een briefje dat inderhaast tegen een raam is geplakt, vermeldt dezelfde tekst. Bezoekers die het Rem brandt-atelier aan het Kort Galgewater willen bezoeken, staan voor een dichte deur. Tot begin april is het muse um alleen na afspraak voor groepsbezoek geopend. Van Jan Wiegers is Dame in gele blouse' te zien op de tentoonstelling 'Onrust' in De Wieger. foro.GPO De Wieger in Deume moet zich bewijzen WOENSDAG 6 JANUAR11993 amstelveen gpd Mevrouw Riny Blaaser is in het Amstelveens Cultureel Centrum gehuldigd met de penning van de Vereniging van Schouwburg en Concertgebouw Directies (VSCD). Namens deze vereni ging overhandigde Peter Mulder haar de onderscheiding. Riny Blaaser is zestig jaar aan het toneel. Ze speelde als twaalfjarige haar eerste rol bij Nooy's Volkstheater en heeft in leiden «wilfred simons Ze dragen namen als Base Line, Eueryday's Shampoo, EZ NRG (spreek uit: Easy Energy), Wons 2 Menny en The Naked Lunch. En wat te denken van 5 Varruk- us een Hergft Behalve hun exotische namen en hun Leidse achtergrond hebben deze zes popbands gemeen dat ze zater dagavond 9 januari optreden tijdens het vierde PopTop-mu- ziekfestival in het LVC. De Leid se Vereniging van Popmuzikan ten (LVP) en art centre de Droomfabriek hebben de bands voor het concert gevraagd om dat zij van de zeer, zeer vele Leidse amateurbands op dit moment de besten zouden zijn. De Droomfabriek en de LVP hebben het PopTop-muziekfes- tival vier jaar geleden in he\ le ven geroepen om kwalitatief hoogstaande Leidse bands de gelegenheid te geven zich aan het publiek te tonen. Aan de speeimogelijkheden schort het namelijk nogal in Leiden, zegt organisator Steven van Klave ren: „Deze bands zijn echt heel goed, dat durf ik met een gerust hart te zeggen. Toch hebben ze tot nu toe alleen maar een paar keer op studentenverenigingen opgetreden of op de zolder van het LVC." Voor vorige^ edities van PopTop kreeg Van Klaveren vaak demo's toegestuurd van bands die al eens per week een optreden hadden, maar die heeft hij elke keer terzijde ge legd: „Die bands hebben Pop- Top niet meer nodig." De Droomfabriek en de LVP weten dat het om goede bands gaat omdat zij over oefenruim ten beschikken waar bands kunnen spelen. Van Klaveren zegt: „We zien ze dus allemaal. Wekelijks komen alleen al bij de Droomfabriek zeker honderd bandjes over de vloer en bij de LVP nog meer. We hebben dus een keuze kunnen maken uit een zeer ruim aanbod." Alle bands zijn volgens Van Klaveren serieus met popmuziek bezig: „De musici zijn natuurlijk ama teurs, maar ze hebben profes sionele aspiraties en ze pakken de zaken degelijk aan. Boven dien hebben ze ambities en daarmee willen we ze graag hel pen. We hopen dat de bands door PopTop contacten krijgen voor andere optredens en dat ze op die manier kunnen doorsto ten naar het grote werk." Voor niks PopTop valt dit jaar samen met het begin van de Leidse Jazz- week, waarbij onder meer een optreden van Hans Dulfer in de Waag op het programma staat. Van Klaveren vreest de concur rentie echter niet: „Wat wij or ganiseren is voor een ander pu bliek bedoeld: er zijn maar wei nig echte popliefhebbers die ook verslingerd zijn aan 4e jazz. haar loopbaan met energie en overtuigingskracht voorstellin gen geleid en geproduceerd, ge acteerd en geregisseerd. Daarbij heeft ze zich toegelegd op het kindertheater, aanvankelijk bij het Amstel Toneel en sinds zes jaar bij Jeugdkomedie Amster dam. Riny Blaaser leidt de niet- gesubsidieerde groep met haar zoon Herry Hubert. De penning van de VSCD viel eerder ten deel aan poppenspe ler Feike Boschma en impresa rio Jacques Senf. Bovendien: de bezoekers krij gen zes bands voor een bedrag van 7,50 gulden. Dat is meer dan concurrerend, dat is voor niks! Het lijkt me wel de moeite waard." De muziekliefhebbers die PopTop bezoeken, kunnen veel verschillende stijlen verwach ten. Everybody's Shampoo zegt dat zijn muziek gekenmerkt wordt door speelse uitstapjes ('van afro tot jazz'). Base L'ne leiden wilfred simons Het museum voldoet niet aan de verwachtingen van de VW, die het atelier exploiteert. Direc teur C. Hugens zegt: „De tijd van het jaar heeft er natuurlijk ook iets mee te maken, maar het atelier trekt gewoon heel weinig bezoekers. De eerste drie maanden na de opening telden we er in totaal 2000, maar de laatste tijd komen we niet bo ven de vijftig bezoekers per week uit. Het heeft dan geen zin om het atelier open te houden." De VW prees het Rembrandt- atelier aan als een 'reconstruc tie' van Rembrandts werkplaats. Wie het museum bezoekt, krijgt echter een diapresentatie te zien van de Amsterdamse kun stenaar Martin Grootenboer. Hij bedacht een presentatie, waarin in vijftien minuten zo n duizend dia's aan het publiek worden getoond. De kijker ziet schilde rijen, die steeds 'kaler' worden, tot uiteindelijk een soort 'schetsfase' overblijft. Volgens maakt een mengsel van funk, soul en stevige rock: 'heftig en tegelijkertijd melodieus' naar eigen zeggen. 5 Varrukus een Hergt („De naam doet een car navalsband vermoeden", zegt Van Klaveren: „Maar dat klopt echt niet") omschrijft zijn mu ziek als'een mengsel van 'Man chester', funk, rock 'n roll en folk. Een minder voor de hand lig gende keuze is EZ NRG. Deze Hugens begrijpen de bezoekers de expositie niet: „Ze verwach ten een oud, stoffig, naar verf ruikend atelier en niet een flit sende, audiovisuele show. Het is prachtig, daar niet van, en ik heb ook veel positieve reacties gekregen, maar veel mensen ac cepteren zoiets niet en dan komt er ook geen mond-tot- mondreclame. Zoiets is heel be langrijk." De VW heeft inmid dels een folder geschreven, waarin het atelier niet langer als een reconstructie, maar als een 'impressie' van het Rembrandt- atelier wordt gepresenteerd. Verder wil de VW aan de pre sentatie een 'gesproken tekst' vooraf laten gaan, zodat duide lijk blijkt wat de bezoeker nu precies te zien krijgt: „Na over leg met de kunstenaar natuur lijk." 'Maagklachten' Grootenboer noemt de gang van zaken rondom zijn kunst werk 'ronduit bespottelijk': „De VW en de gemeente wisten band maakt instrumentele heavy jazzrock: volgens Van Klaveren ligt instrumentele mu ziek voor een dergelijk festival altijd wat moeilijk. Hij heeft echter het volle vertrouwen dat de band zich tegenover het pu bliek zal bewijzen. Verder tre den op Wons 2 Menny ('harde metalklanken en gevoelige sna ren') en The Naked Lunch poppy muziek met een knip oog naar de jaren '60 en '70'). destijds precies wat ze kregen. Het geeft geen pas om iemand een opdracht te geven en ach teraf te bedenken dat je liever een Anton Pieck of een Rien Poortvliet had willen hebben. Ze vinden het kunstwerk veel te hip, te modern. Het is mij nooit letterlijk gezegd, maar reken maar dat ik die afkeuring, tij dens de anderhalf jaar die ik er aan gewerkt heb, voortdurend heb gevoeld." Inmiddels wil hij liever niet meer te veel aan zijn kunstwerk herinnerd worden: .►Als ik in Leiden kom, krijg ik ech t maagklachten Hugens wijt het teleurstellen de bezoekersaantal niet alleen aan de in zijn ogen problemati sche diapresentatie: „Het atelier ligt te geïsoleerd. De Rem- brandtroute loopt er wel langs, maar naar mijn mening zijn er te weinig 'Rembrandt-dingen' omheen. Ik vind dat er bijvoor beeld in de omgeving een re constructie moet komen van het geboortehuis van Rem brandt. daar ben ik echt een warm voorstander van. De toe risten vragen er ook naar." Grootenboer, die officieel nog van niets weet, zegt dat hij ge pruts met zijn kunstwerk niet over zijn kant zal laten gaan: „Ik weet niet wat ze van plan zijn, maar als er aan de diapresenta tie gerommeld wordt, maak ik er een rechtszaak van." MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 GEEN CONCOURS SCHEVE- NINGEN Het Internationaal Muziek Concours Scheveningen gaat dit jaar niet door omdat de verbouwing van het Circusthea ter niet op tijd is afgerond. Het concours zou worden gehouden van 23 maart tot en met 1 april. De zaal is beschikbaar, maar es sentiële voorzieningen als kleedkamers en toiletten zijn nog niet klaar. De organiseren de Adama Zijlstra Stichting heeft volgens een woordvoerder nog geprobeerd elders in Den Haag vervangende ruimte te vinden. deurne henk meutgeert Drie jaar hebben het museum De Wieger in het Brabantse Deurne en de nieuwe conserva tor Rob Smolders de tijd om zich te bewijzen. Na die periode zal moeten blijken of het muse um in De Peel zelfstandig ver der zal kunnen. Een periode dus van 'onrust' en dat is ook de ti tel van de tentoonstelling waar mee Smolders zijn entree maakt. Met die titel wil hij niet zeggen dat hij de boel in Deur ne eens flink op zijn kop wil zet ten. Smolders stelt dat 'onrust' 'beweging' is, en die is in de kunsten zeker te vinden. Vorig jaar leek het erop dat De Wieger, sinds 1976 gevestigd in het voormalige woonhuis van dokter-schilder Hendrik Wie- gersma, de deuren moest slui ten omdat de gemeente de sub sidie wilde stopzetten. Een commissie van deskundigen boog zich over het museum, be nadrukte de waarde van de col lectie van vooral expressionis tische schilderkunst uit de pe riode tussen de beide wereld oorlogen, en Deume gunde De Wieger een kans. Met een bud get van 3.5 ton, waarvan 2 ton van de gemeente en de rest van particulieren en bedrijven, moet het geprivatiseerde museum zich in drie jaar bewijzen. Rob Smolders, jarenlang werkzaam voor het tijdschrift voor heden daagse kunst Metropolis M, werd aangesteld als conserva- Gezien de achtergrond van Smolders ligt het voor de hand dat hij de collectie niet als een statisch geheel ziet. In zijn eer ste tentoonstelling probeert hij dan ook om de schilderijen uit het interbellum van onder an deren Else Berg, Chabot, Jacoba van Fleemskerck, Sluyters en Piet Wiegman in verband te brengen met hedendaagse kunst. Hij ziet verbanden tussen het Nederlands expressionisme van voor de oorlog en de hou ding van een aantal hedendaag se Nederlandse schilders. Die verwantschappen liggen vol gens Smolders niet alleen in de wijze van schilderen, maar ook op het thematisch vlak. Land schap, stilleven, bloemschilde- rijen en portretten krijgen door de manier van schilderen een zelfde beladen betekenis. De constatering van Smolders is geen uitzonderlijke en ook zijn keuze voor hedendaagse schilders die hij in verband wil brengen met de eigen collectie en langdurige bruiklenen van De Wieger is niet echt verras send. Maar de boodschap is duidelijk en juist: de houding van individuele schilders uit het vooroorlogse expressionisme is terug te vinden in de houding van hedendaagse collega's. En zo kan het dus gebeuren dat een bloemschilderij van Erik Andriesse hangt naast een bloemschilderij van Jan Sluyters en een zelfportret als schilder van Peter van de Klashorst naast zo'n portret van Piet van Wijngaerdt. Niet als confronta ties, maar als schilderijen met eenzelfde uitstraling. Armando Natuurlijk oefenen schilderijen die zo worden gepresenteerd, al dan niet gewild, invloed op el kaar uit. Een 'Gefechtsfeld' van Armando doet je uiteraard an ders kijken naar de landschap jes van voor de oorlog: een 21 bloesemschilderij van Mare Mulders doet hetzelfde met een boeket van Sluyters. Toch biedt de tentoonstelling die Smolders maakte ook ver rassingen in de keuze van kun stenaars. Zo zal het werk van Wim Izaks voor velen nieuw zijn. Izaks maakte in 1989 een einde aan zijn korte leven, maar liet wel een zeer uitgebreid oeu vre van honderden schilderijen na. Een heuse stichting zet zich nu in voor de schilder, wiens werk nauw aansluit bij het voor- oologs expressionisme. Er zijn liefst zes werken van zijn hand te zien. Een andere schilder die het laatste jaar aan bekendheid wint is Peter Otto, die ook op de Peiling-expositie in Boymans te zien is. In De Wieger hangt een aantal van zijn grote doeken waarin een strijd tussen orde en chaos lijkt te worden gestreden, druk en hier en daar dreigend Daarnaast straalt het werk van Hans van der Pennen, van wiens hand een prachtig zelf portret op een bed is te zien nog meer innerlijke onrust uit. Rob Smolders is er met 'On rust', ondanks de wat voor de hand liggende keuzes, in ge slaagd de collectie van De Wie ger aan een dreigend statisch bestaan 'te ontworstelen. Hij kondigt aan eenzelfde soort uit gangspunt bij volgende exposi ties te willen hanteren. Zoiets kan alleen maar een belofte voor de toekomst inhouden en maakt bovendien duidelijk dat het museum van meer dan re gionale betekenis is. Onrust, tot 21 februari in mu seum De Wieger, Oude Liessel- seweg 29, Deurne. Open: dins dag tot en met zondag van 12 tot 17 uur. Vierde PopTop-muziekfestival valt samen met begin jazz-week ■HHMHfl De muziek van Everyday's Shampoo wordt gekenmerkt door speelse uitstapjes ('van afro tot jazz'). amsterdam gpd Het Oerol-festival, dat ieder jaar op Ter schelling wordt gehouden, krijgt komend jaar een tijdelijke dependance op de vaste wal. Op 16 januari vindt in het Amsterdam se Paradiso de manifestatie 'Hoog Water' plaats. Hierbij zullen ongeveer 23 'acts' aantreden, waaronder verschillende vaste Oerol-gasten. Zoals de Dogtroep, het Tra- jekttheater, Slagerij Van Kampen. Les Char meurs, De Stijle, Want..., The Heffalumps, RAREnterprises. Daryll-Ann, Limanya en de Zwoelie Troel ies. Allen treden gratis op. waarmee deze avond een laat vervolg wordt op de (overi gens verliesgevende) benefiet-avonden in 1983 en 1984, ook in Paradiso. Maar 'Hoog Water' is niet in de eerste plaats bedoelcf om geld binnen te halen. „We willen Oerol onder de aandacht brengen. Het is goed om midden in de winter iets van ons te laten horen", zegt Oerol-directeur Joop Mulder. .►Als de randstedelijke pers niet naar ons toekomt, gaan wij wel naar Amsterdam." Voorafgaand aan deze manifestatie geeft Mulder een persconferentie, waarop hij de lijnen van het komende festival uiteen zal zetten. Spreiding en kleinschaligheid blij ven belangrijke beleidslijnen. „We gaan de massaliteit met handen en voeten te lijf." Als bewijs dat deze lijn in goede aarde valt, noemt Mulder het feit dat het aantal dona teurs van de stichting Vrienden van Oerol dit jaar verdubbeld is tot ongeveer 1350. E>e binnendeurse voorstellingen waar en tree voor gevraagd werd, een constructie waarmee bij de afgelopen editie werd geëx perimenteerd, gaan eruit. „Dat had niets met Terschelling te maken. We gaan het ei land meer als podium gebruiken." Voor sommige lokatieprojecten wordt wel een bescheiden bijdrage gevraagd. Tot de lokatieprojecten behoren een spe ciale voorstelling van de Friese mimegroep Suver Nuver, bij de Fryske Folkshegeskoalle van Hoom, en de wereldpremière van de opera 'Onder Het Melkwoud' van Leonard van Goudoever. De man achter het Ricciotti Ensemble gebruikte daarbij de vertaling die Hugo Claus maakte van 'Under Milkwood' van de Welshe schrijver Dylan Thomas. Het twaalfde Oerol-festival is van 11 tot en met 20 juni.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21