Lagere melkprijs ff remt vooruitgang Onzekere toekomst computerveiling Hoge oplages voor VNU niet langer zaligmakend Stand van Zaken Luchtvracht levert expediteurs minder op DHL biedt Europese service WOENSDAG 6 JANUARI 1993 19 REDACTIE: WILLEM SPIERDIJK ERIC JAN WETERINGS Zakelijk Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Keek Coatings LEIDEN - Verfgrossier de Schil- dersmarkt is per 2 januari ver huisd van de Zoeterwoudseweg naar het voormalige Sikkens Service Center aan de Telders- kade. Bovendien veranderde di recteur J. Keek op die datum de naam van zijn bedrijf in 'Keek Coatings, partners in verf.' In het nieuwe bedrijfspand is on der meer een speciale kleuren- mengafdeling gevestigd. Keek Coatings levert vooral aan wo ningbouwverenigingen en zie kenhuizen in de wijde omge ving. Kooyker LEIDEN - J. Staas is met ingang van 1 januari benoemd tot di recteur van de Leidse boekhan del Kooyker. Staas heeft sinds medio vorig jaar de dagelijkse leiding van de in de Breestraat gevestigde zaak, toen deze werd overgenomen door de Boek handels Groep Nederland bv. Van deze groep maken onder meer deel uit Broese Kemink, Brinkman's Educatieve Boek handel en Scheltema Holkema Vermeulen. Verhuisd LEIDEN - Taxibedrijf Koenes heeft zijn vestigingen in Leiden en Oegstgeest samengevoegd. Het nieuwe onderkomen is ge vestigd aan de Rooseveltstraat in Leiden. Koenes heeft 24 voer tuigen op de weg, 16 taxi's en acht bussen. Reisbureau LEIDEN - Het NS Reisbureau Leiden is met ingang van 1 ja- Tweedehands tractor weer in trek De daling van de melkprijs vertraagt de automatisering van de melkveehouderij. Boeren zoeken samenwerkings verbanden en gaan meer samen met andere melkvee houders machines aanschaffen. De tweedehands tractor komt weer in trek en nieuwbouw of verbouw van schu ren en ligstallen wordt een tijdje uitgesteld. Dat verwacht melkveehouder J. Kerkvliet uit Hazerswoude-dorp. HAZERSWOUDE MONICA WESSELING Na de boerenprotesten gericht tegen de nieuwe handelsafspra ken tussen de VS en de EG, is de rust op de melkveehouderijen enigszins teruggekeerd. De melkveehouder bezint zich op de mogelijkheden de inko mensdaling zo klein mogelijk te houden. Het is nog niet exact te voorspellen hoeveel de melk prijs zal dalen. Kerkvliet schat dat van de huidige 75 cent per liter de komende jaren 10 tot 15 cent afgaat. „Meer melk produ ceren om de klap op te vangen is niet mogelijk. De superhef fing beperkt immers onze pro- duktieomvang. Verlaging van de kosten en verbetering van de kwaliteit is het enige dat we nog kunnen doen." De kwaliteit van de melk is onder meer afhankelijk van de gezondheid van de koe. Heeft zij uierontsteking, dan is de melk minder waard. Er bestaan allerlei technische hulpmidde len om uieronsteking vroegtij dig te ontdekken zoals meters om de geleidbaarheid of tempe ratuur van de melk te meten. „Uierontsteking is ook te ont dekken door de dieren goed in de gaten te houden. De techni sche hulpmiddelen zijn wel handig, maar niet direct renda bel. Dat soort investeringen zul len dus niet zo snel meer wor den gedaan." Krachtvoer Verlaging van de kostprijs is te bereiken door de koeien precies de juiste hoeveelheid kracht voer te geven. Eenvijfde van de melkveehouderijen beschikt nu al over een krachtvoercompu- ter. De boer voert in de compu ter in hoeveel krachtvoer elke koe krijgt. Komt een dier bij de voederbak staan, dan geeft het zendertje om haar nek een sein- krijgt ze een portie krachtvoer, tje naar de computer. Mits de Het instrument kost 300 tot 500 koe nog niet het rantsoen voor gulden per koe, maar dit geld is die dag heeft opgesoupeerd, volgens Kerkvliet vrij snel terug verdiend. Hij verwacht dan ook dat de opmars van de krach t- voercomputer doorgaat. Tech nische snufjes om te ontdekken dat de koe tochtig is en gedekt moet worden, vindt Kerkvliet overbodig. „Die instrumentjes kosten alleen maar geld. Een beetje melkveehouder weet hoe zijn koeien er voor staan." De melkveehouderij wordt de komende jaren niet alleen ge confronteerd met dalende in komsten uit de melk, ook grote milieu-investeringen staan op stapel. Mest mag niet meer het hele jaar door worden uitgere den en moet dus in dure silo's worden opgeslagen. Bovendien moeten er speciale apparaten worden aangeschaft om de mest in de grond te injecteren. „Investeringen van tienduizen den guldens. Boeren zullen zo veel mogelijk machines samen aanschaften. De financiële ruimte is er niet meer om alles zelf te kopen." De daling van de melkprijs in combinatie met de verplichte hoge milieu-investeringen zal voor een aantal bedrijven de ge nadeklap zijn, voorspelt Kerk vliet. „De superheffing heeft die bedrijven al zwaar onder druk gezet. Dit kon er echt niet meer bij." SCHIPHOL» I op tot I vrijdag geopend 19.00 10.00 tot 15.00 uur. Op zondag is het reisbureau gesloten. Het ziet er naar uit dat de omzet van de Nederlandse lucht vrachtexpediteurs naar het ge wicht en het aantal zendingen dit jaar ten opzichte van 1991 stabiel zal blijven. In 1991 ver zonden de leden van de Neder landse Vereniging van Lucht vrachtexpediteurs (NWL) ruim 1,25 miljoen zendingen met een totaal gewicht van bijna 350.000 miljoen kilogram. De aan de luchtvrachtmaatschappijen be taalde vracht was toen bijna 850 miljoen. Dit zou door het onverminderd lage niveau van de luchtvaarttarieven nu lager kunnen uitvallen. De NWL ver wacht dat 1993 ondanks de ver wachting van een licht econo misch herstel in Amerika en een verdere groei in het Verre Oos ten een nogal moeilijk jaar zal worden. Voor de branche speelt daar bij voor 1993 een rol, dat de werkzaamheden aanzienlijk ge compliceerder gaan worden. Door het verdwijnen van de Eu ropese binnengrenzen nemen de controles aan de buitengren zen van de EG toe en er zullen grote inspanningen nodig zijn om vertragingen te voorkomen. De administratieve procedures zullen mede door de invoering van de nieuwe BTW-regels, de veterinaire en fytosanitaire con troles (controle op plantenziek te) aanzienlijk zwaarder wor den. De NWL betreurt het bijzon der dat door het late tijdstip waarop door de overheid de verschillende Europese maatre gelen bekend zijn gemaakt, aan de bedrijven onvoldoende mo- gelijkkheden zijn geboden om hierop tijdig in te spelen. Hier door kan met name in de eerste maanden van het nieuwe jaar het vervoer ernstig worden be nadeeld. Omdat de verschillende lid staten de EG-richtlijnen en ver ordeningen verschillend inter preteren vreest de vereniging een nadelig effect op de Neder landse concurrentiepositie. De gevolgen van veel maatregelen zijn voor Nederland ingrijpen der dan voor de meeste andere landen, gezien het grote aan deel in ons land van het transi- toverkeer. Het gaat daarbij in ons land om 70 procent van de totale vrachtstroom via de luchthavens. De NWL signaleert dat op termijn tevens het achterblijven van de infrastructurele voorzie ningen de positie van de Neder landse luchtvrachtindustrie zal aantasten. In vergelijking met andere landen vergen besluit procedures in Nederland veel te veel tijd. De vereniging pleit in navolging van anderen dan ook voor een inhaalplan om de in frastructuur weer op peil te brengen. Hoofddorp» „Ie begint met een lontje van katoen en een grondstof. Hoofdzakelijk is die paraffine, hetzij in blokken, hetzij in poedervorm. Ik maak hier op verschillende manieren kaarsen: dompelen, gieten en persen. Voor dompel kaarsen span ik de de lonten in een lange draad over ramen en als die vol zijn, dan kunnen ze de machine in. Dat raamwerk is van ijzer, met daarin inkepingen waar in je de lonten kunt spannen. Het raamwerk hang ik aan rekken die boven een machine hangen, een grote vierkanten bak met vloeibare paraffine. Via een mecha nisme gaat het raamwerk op en neer in de bak, net zo lang tot zoveel paraffine rond lonten is gestold dat de kaarsen hun goede dikte hebben. De paraffine wordt au-bain marie verwarmd, het water zit onderin de bak. Je hebt ook gietkaarsen, die worden machinaal in vor men gegoten. De paraffine gaat in een vorm, maar eerst wordt de katoenen lont met een naald door de vorm getrokken. De lonten liggen op klossen onder in de ma chine De vormen worden steeds gevuld, die laat ik een minuut of twintig afkoelen en dan draai ik de houder waarin de vormen zitten omhoog. Daarna steek ik alles wat boven die vormen uitsteekt af. De kaarsen zitten dan los in een houder waar ik ze boven de machine uit kan halen. Dat gaat door tot de klossen op zijn. Dat is een behoorlijk arbeidsintensief karwei. Er zijn wel modernere machines, maar ik doe het op deze ma nier. De resten die ik afsteek veeg ik bij elkaar en die ge bruik ik weer. Je hoeft niks weg te gooien hier, zelfs ou de kaarsen kun je gebruiken en dan nog komen ze met allerlei idiote milieu-eisen. Naast de dompel- en gietkaarsen maak ik perskaar- i. Dan wordt de paraffine samengedrukt in vormen. De klompenmaker doet zijn werk haast alleen nog maar op braderieën en demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht op de arbeidsmarkt is. Zo zijn in de loop der tijd veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag C. (Cees) van Gardingen (49), kaarsenmaker in zijn eenmansfabriekje aan de Bijdorpstraat in Voorschoten. Op die manier maak ik vooral theelichten en drijfkaar- sen. Het voordeel is de massaproduktie, je hebt maar één machine nodig met vele vormen. Perskaarsen wor den nog nagedompeld om ze mooi glad te maken en om ze een kleurtje te geven. Die kleur zit niet door-en door, alleen in het bad waarin ik de kaarsen nadompel. Het bezwaar tegen door-en-door kleuren is dat je met vuile machines zit. Nu heb ik alleen een paar bakken extra nodig om te kleuren. Ik werk hier nu twee jaar alleen en dat is niet altijd leuk. Ik heb wel personeel gehad, maar dan komt de gemeente weer zeuren over allerlei voorzieningen die ik niet kan betalen. Sommige klusjes hier moet je geza- Vanaf deze week brengt de in Hoofddorp ge vestigde express-onderneming DHL de zoge noemde European Community Express (ECX) op de markL ECX is bestemd voor klanten die vrij verhandelbare goederen en documenten binnen de Europese Gemeenschap willen laten vervoeren. DHL zegt op die manier in te spelen op het wegvallen dit jaar van douanecontroles binnen de EG. Door de goederenstroom bin nen de gemeenschap te scheiden van die naar niet-lidstaten denkt DHL de kans op opont houd als gevolg van overheidsprocedures nog verder te beperken. DHL is de oudste en grootste express-onder neming ter wereld en telt ruim 27.000 werkne mers in bijna 200 landen. In Nederland heeft de onderneming ruim 700 werknemers. LEIDEN RUDOLF K Het is nog niet zeker of het Leidse computerbedrijf Restart doorgaat met het organiseren van computerveilingen. De re sultaten van de eerste veiling, op 20 en 21 december in Holi day Inn bleven achter bij de verwachtingen. Volgens directeur W. van Leenen waren het vooral parti culieren die op de veiling af kwamen en lieten zakelijke ge bruikers het afweten. Van de opzet grote partijen software en computers via de veiling aan bedrijven en mogelijk ook Oost- europese belangstellenden te verkopen kwam daardoor vol gens Van Leenen weinig te recht. De kopers die wel kwa men legden vooral belangstel ling aan de dag voor kavels met niet gelimiteerde prijzen. Voor zover er wel werd geboden, wa ren de prijzen laag. „Tientjes, waar ik honderden guldens had verwacht", zegt Van Leenen. Volgens Van Leenen is de te- W. van Leenen: „Tientjes, waar ik honderden guldens had venvacht.' genvallende gang van zaken in elk geval niet te wijten aan een gebrek aan bekendheid met de veiling. Het aantal belangstel lenden was op zich ook behoor lijk, enige honderden. Maar erg kooplustig was dat publiek niet. Van Leenen: „Ik heb begrepen dat computerveilingen over het algemeen een afgaande lijn la- FOTO ARCHIEF ten zien. Ook was er kort tevo ren een hobbybeurs. Mogelijk is er sprake van 'veilingvennoeid- heid' onder het publiek Van Leenen heeft nog geen definitief besluit genomen over stoppen of doorgaan met de computerveilingen. Een volgen de veiling staat voorlopig echter niet op het programma. menlijk doen en daarom krijg ik af en toe krijg part-ti me hulp van familie. Kaarsenmaken is seizoengebonden. Ik heb geen kerk-klanten of horeca, ik zit in de cadeau-kaarsen en de bloemisterij. Dé piek in het jaar is natuurlijk de kerst, in september, oktober en november, dan is het erg druk. Half december is het zo'n beetje afgelopen. Dan krijg je eind maart Pasen, dat begin ik in december al zo'n beetje voor te bereiden. Het leukste van het werk hier is het uitdenken van dingen, bijvoorbeeld decortjes van was die je op kaar sen kunt kleven. Ik lever bijvoorbeeld een decor van roosjes op een ei en op andere kaarsen zet ik weer an dere transfers, zeg maar speciale plakplaatjes. Je hebt kleurstoffen die worden speciaal voor de kaarsenindustrie gemaakt. De meeste koop ik gewoon, maar sommige maak ik zelf door te mengen. Ik maak oud roze en ik heb een eigen kleur geel gemaakt van twee bestaande kleuren omdat een klant een wat fellere kleur wilde. Als je kleuren zelf maakt gaan ze sneller verlopen. De mengverhouding moet ik dan ook snel opschrijven, anders zit ik een volgende keer misschien met een afwijkende tint. Ik ben hier bij toeval ingerold. Veertien jaar geleden heb ik een kaarsenfabriekje in de Kolfmakersteeg in Leiden overgenomen en na een paar omzwervingen in de regio ben ik in 1985 hier terechtgekomen. Of ik hier kan blijven weet ik niet. De gemeente blijft maar zeu ren over vergunningen en voorzieningen." TEKST ERIC JAN WETERINGS FOTO HIELCO KUIPERS Libelle, Panorama en Nieuwe Revu duurder HAARLEM «JAAPSLUIS Binnen de Tijdschriftengroep van het uitgeefconcem VNU gaat het roer drastisch om. Ho ge oplages alléén zijn niet lan ger zaligmakend. Redacties moeten voortaan zuiniger wer ken en de prijzen van de bla den gaan omhoog. VNU neemt een eventuele daling van de oplages op de koop toe. Die staat, zegt de concerntop, in geen verhouding tot de winst die de nu afgekondigde maat regelen op moeten leveren. „In het verleden waren top- oplages ons hoogste doel. Ten koste van alles trachtten we die top te bereiken en te behou den. Maar juist de laatste me ters naar de top van de opla- genberg blijken energie en geld te vreten. En de winst die daar tegenover staat is slechts zeer beperkt, zo is ons duidelijk ge worden", zegt directeur P. Middeldorp. Hij doet deze uit spraak in een speciaal perso- neelsbulletin over de achter gronden van de koerswijziging. Inmiddels heeft VNU de prij zen van Libelle, Panorama en Nieuwe Revu 'inflatie-volgend' verhoogd. In de loop van 1993 volgen nog meer uitgaven. Maar, aldus Middelkoop in het bulletin: „We willen niet verder gaan dan het volgen van de in flatie en zelfs dat hebben we jarenlang niet gedaan, uit angst oplage te verliezen. Die angst is nu weggenomen." Een projectgroep gaat de re dactionele werkwijze bij de 33 VNU-titels bekijken. Uitgangs punt daarbij is dat de produk* tiviteit omhoog moet. Begon nen wordt op de grote redac ties van de Margriet en Libelle. Binnen twee jaar moeten alle bladen aan de beurt zijn ge weest. Voor een aantal titels liggen de redactionele kosten in vergelijking met bladen in binnen- en buitenland dertig tot vijftig procent hoger. Vast gesteld is reeds dat de Margriet en Libelle om lezers te winnen 'té concurrerend té hard tegen elkaar opbieden met dure pre mies en hoge kortingen'. En dat de twee te veel op elkaar lijken. Er zal redactioneel ge zien een duidelijker verschil moeten komen. Het resultaat van de Tijdschrif tengroep kan mogelijk ook worden verbeterd door bladen samen te voegen. Besloten is reeds de Knip en Marion in el kaar te schuiven. En hetzelfde gebeurt mogelijk ook met Ou ders van Nu dat aan Kinderen kan worden gekoppeld. Maar van het verder inkrimpen van het aantal titels is waarschijn lijk geen sprake. De onderzoe kers van de Tijdschriftengroep en McKinsey wijzen die optie af en denken zelfs dat er kan sen voor nieuwe bladen liggen. Eén van hun aanbevelingen: VNU zou moeten deelnemen in kleine uitgeverijen en hij voorbeeld 'special interest' bla den op de markt brengen. Vorig jaar haalde VNU een omzet van ruim 2,7 miljard gulden. De winst bedroeg 116 miljoen gulden. De Tijdschrif tengroep kwam met 1100 werknemers uit op een omzet van 767 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19