Nu of nooit: grote opruiming op Meubelplein Leiderdorp. Veel meer werklozen in Leidse regio 'In Nederland wordt niet te hard gewerkt' 'Ik hoef 'm niet, hij lijkt me zo gezond' m Het Gesprek van de Dag Smitsloo mede-eigenaar van Padox in Warmond WOENSDAG 6 JANUAR11993 Nieuwe vegetarische groenteburger bij McDonald's Hij hapt lekker weg, de nieuwe vegetarische groenteburger van McDonald's. Maar toch zijn er bij het eten wat nare bijgedach ten. Want wat doet het concern nu eigenlijk? Met de linkerhand worden de runderen geslacht voor de Big Mac, terwijl men de dieren met de introductie van de vegetarische burger de rech terhand beschermend boven de kop lijkt te houden. Is dat niet wat hypocriet? Leidenaar C. Blankesteijn, vege tariër in hart en nieren, vindt van niet. Hij is prettig geraakt door het initiatief, al heeft hij al tijd een „zekere weerzin om bij McDonald's naar binnen te stappen." De hamburgerbak kers zelf zijn trots op de nieuwe lekkernij, waarvoor ze zelfs het keurmerk van de Nederlandse Vegetariërsbond hebben gekre gen. De groenteburger bestaat uit een sesambroodje, een groente schijf waarin worteltjes, dop erwtjes, aardappelen, maïs, ui en, kruiden en een saus van kaas en zure room zijn ver werkt. Het geheel wordt geraffi neerd gecompleteerd met bie slook en schijfjes augurk. Jeroen de Nooyer, die gastheer is bij McDonald's in Leiden, zegt dat hij met de pers uiterst voorzichtig moet zijn. Dat schiet dus niet echt op. „Ik vind het zelf ook soms vervelend dat ik drie keer moet nadenken voor ik iets zeg, maar een ver keerde publicatie kan ons be drijf grote schade berokkenen." De Nooyer wil wel kwijt dat de groenteburger 'puur een aan vulling' is en dat McDonald's de vegetariërs hiermee een alter natief heeft willen bieden. Van woordvoerster Yvette Moll worden wij wat meer wijzer. „De gasten hebben zelf om de ze groenteburger gevraagd", zegt ze. „Op kaartjes kunnen ze ideeën en suggesties schrijven en de vraag naar iets vegeta risch kwam daarop telkens te rug. De mensen hadden dus duidelijk behoefte aan een vleesloos produkt naast onze andere produkten. De groente burger is echter niet alleen be doeld voor vegetariërs maar ook voor mensen die wel eens vlees loos willen eten, een trend die je in de andere restaurants ook wel ziet. Bij het ontwikkelen van de groenteburger hebben we ons allereerst afgevraagd: willen we iets dat op vlees lijkt of niet? We hebben uiteindelijk gekozen voor een burger die duidelijk af wijkt van de gewone hambur ger. Geen vleesimitatie dus. Ne derland is het enige land dat de ze groenteburger heeft. Er zijn geen plannen om hem nog er gens anders te gaan verkopen. De groenteschijf wordt geleverd door een Israëlisch bedrijf." Mevrouw Kalkhoven-van Eg- De groenteburger bestaat uit een sesambroodje, een groenteschijf van kaas en zure room zijn verwerkt Het geheel wordt geraffineerd gecompleteerd met worteltjes, dopwerwtjes, aardappelen, maïs, uien, kruiden en een saus bieslook en schijfjes augurk. mond zit samen met haar vriendin lekker koffie te drinken bij McDonald's. „Nee, hambur gers eet ik hier bijna nooit. Dat is voor mij niet te betalen. Maar ik lust ze best wel hoor, ik lust alles. Het kan me niet schelen wat het is." Vindt ze het niet hy pocriet dat een vleesverwerkend bedrijf als McDonald's nu in eens tegemoet komt aan de wensen van vegetariërs? „U bent zeker zelf vegetariër. Jullie moeten niet zo lopen te zeuren. Wat moeten ze dan doen met al die koeien? Ze gewoon laten doodgaan. Dan zitje straks weer met milieuvervuiling. Het zijn hele aparten hoor, die vege tariërs, uitslovers. Ze hebben het achter de ellebogen. Nou, ik heb best wel eens trek in een lekkere vette speklap." Marieke Verhaar (15), Angela van der Geest (15), Brenda van Went (15) en Hajran de Bruyn (16) ('ik ben de oudste en de wijste') komen drie maal per week bij McDonald's. Ze vinden het wel een goed initiatief al denken ze niet dat een vegetari ër speciaal voor de groentebur ger naar binnen zou stappen. „Ik zal de groenteburger niet proeven", zegt Hajran. „Hij lijkt me zo gezond." Leidenaar C. Blankesteijn heeft de groenteburger nog niet gege ten. Maar als vegetariër heeft hij de berichten over de nieuwe snack met interesse gelezen. „Ik zal nu niet meteen vaste klant van McDonald's worden. Zoals wel meer vegetariërs heb ik een zekere weerzin tegen die zaak. Maar ik vind het wel goed dat ze zich nu ook eens richten op een andere doelgroep. Het is ook gunstig dat het standpunt van het vegetarisme wordt verbreed. De meeste mensen denken nog dat het bij vegetariërs om van die softe, geitewollen-sokken-fi- guren gaat, maar dat is dus niet zo. We willen alleen geen dieren laten doden voor onze con sumptie. De meeste mensen vinden het best als ze een plak- kie onherkenbaar vlees op hun bord krijgen, maar je zou ze eens moeten vragen of ze zelf een dier willen slachten." „Heel goed dat er eindelijk iets grootschaligs gebeurt op dit ge bied", zegt Debbie Schouten, net als Blankesteijn vegetariër, net als hij geen prototype van de supermilieu-activist. „Ik vind het goed van McDonald's dat ze niet hebben gekozen voor een vleesimitatie maar echt voor een groenteburger. Het is na tuurlijk weer heel slim van ze. Het is een gat in de markt, denk ik. Dat ze naast deze vegetari sche burger ook nog gewone hamburgers van vlees verkopen kan ik McDonald's niet kwalijk nemen. Er is vraag naar, grote vraag, en daar spelen ze op in. Ik hoef het alleen niet. Ik woon naast een slachterij en dan zie je de koeien en schapen 's och tends nog lekker buiten staan en 's middags pang! dan zijn ze er niet meer. Bij schapen zie je echt die angst in hun ogen. En ze zijn ook zeer onrus tig, ja. Die beesten zijn natuur lijk niet gek. Die voelen dat Annemiek Poutsma, keurmerk coördinator van de Nederlandse Vegetariërsbond, vindt het hoopgevend dat er nu een grote groep mensen in aanraking kan komen met een vegetarisch hapje. „We hebben het keur merk pas toegekend nadat ze de eieren door scharreleieren had den vervangen en het dierlijke stremsel door iets natuurlijks. Ik heb de burger zelf gegeten en vooral de dressing maakt hem fris. Het broodje zelf vind ik een beetje te zoet. Nee hoor, een aardig initiatief. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat ik nu opeens een fan ben geworden van McDonald's." Verbazing over uitkomst FNV-onderzoek Druk, druk, druk. Kent u die mensen die dat uitroepen wan neer u naar hun welbevinden informeert? Zenuwachtige ty pes, niet zelden met semafoon of draagbare telefoon duidelijk in het zicht. Tot onze grote schrik blijkt uit een onderzoek van de Industriebond FNV dat bijna 80 procent van de Neder landers vindt dat zij te hard werken. Vier van de vijf Neder landers die almaar 'druk, druk, druk' roepen! De ondervraagden vinden dat de werkdruk en het werktempo omlaag moeten, vooral om op die manier anderen weer aan werk te kunnen helpen. Bij een bliksemenquête onder pakweg 30 aanwezige redacteuren van deze krant bleek dat slechts drie hun hand durfden op te steken na de vraag of zij te hard moe ten werken. Nou zijn die journalisten be paald geen graadmeter, maar het verschil met het FNV-on- derzoek is wel erg groot. Dat vindt ook directeur J.M.G Huis man van Putman Installaties uit Noordwijk. „Ik denk dat in mijn bedrijf nog geen 10 procent van het personeel vindt dat de werkdruk te hoog is. Ik heb er anders nooit iets van gemerkt. Ja, ik geloof dat ze bij ons op kantoor wel eens zuchten." Maar volgens Huisman is de aard van het werk belangrijk voor de wijze waarop personeel de werkdruk ervaart. „Ik kan mij voorstellen dat mensen in een fabriek die monotoon produk- tiewerk moeten doen, snel het gevoel hebben dat zij onder druk staan. Mensen bij ons heb ben eerder een ambachtelijk beroep. Zij moeten installaties plaatsen die elke keer weer an ders zijn. Dan krijg je een heel ander sfeertje." Onlangs zag Huisman op televi sie een reportage over miljoe nen Indiase slaven, waarbij kin deren van vijf jaar, die lange da gen maakten met het weven van tapijten. „Dat is even ande re koek. Dan merk je toch dat bij de Nederlandse bevolking een grote groep notoire klagers zit." Directeur W.B. Sanders van de Sassenheimse vestiging van AK ZO plaatst ook zo zijn vraagte kens bij het onderzoek dat is uitgevoerd door bureau Inter view. „In de vraagstelling wordt verwezen naar de hoge produktiviteit in Nederland. Daarmee staat ons land inder daad aan de top. Maar dat bete kent nog niet dat er te hard wordt gewerkt. Dat kan ook worden veroorzaakt door goede machines, een efficiënte werk wijze en een hoge opleiding. De fysieke druk is door de techno logische ontwikkelingen juist vaak afgenomen." Hij verwijst daarbij naar zijn ei gen bedrijf waar het ziektever zuim de laatste tijd tot 5 pro cent is teruggedrongen en het aantal mensen dat de WAO in gaat nog steeds afneemt. „Ik geef toe dat onze mensen af en toe flink moeten aanpoten, maar dan gaat het om een inci dent. Kijkend naar de statistie ken kan ik kortom de conclusie van het FNV zeker niet delen", aldus Sanders. En dat geldt helemaal voor de onderliggende boodschap van het onderzoek, dat het werk in Nederland over meer mensen moet worden verdeeld. „Ik wil zeker niet terug naar de discus sie van arbeidstijdverkorting ten behoeve van extra banen", ver klaart Sanders met grote stellig heid. „Natuurlijk hebben te veel mensen geen werk. En het is belangrijk dat daar wat aan ge beurt. Maar dan denk ik eerder aan stimulerende maatregelen zodat de economie beter gaat draaien." Leidenaar Jos Duynhoven, dis trictbestuurder FNV en vaste onderhandelaar met Heineken, is helemaal niet verbaasd over de uitkomsten van het onder zoek. „Ik weet uit de dagelijkse praktijk dat de werkdruk nog steeds toeneemt. Neem nu Hei neken. Enige jaren geleden had den wij te maken met een reor ganisatie. Wat je dan ziet is dat van afdelingen heel geleidelijk mensen worden afgeplukt, met als gevolg dat anderen steeds meer moeten doen. In de on derhandelingen willen de werk nemers steeds vaker dat wat aan de werkdruk wordt gedaan in plaats van loonsverhoging." Volgens Duynhoven heeft de in voeringvan arbeidstijdverkor ting ook een negatief effect ge had op de werkdruk. „Mensen gingen minder uren werken, maar er werden geen extra mensen aangenomen. Gevolg is dat in minder tijd meer moet worden gedaan." „Suggestieve vraagstelling van het onderzoek? Dat is mogelijk. Het is heel moeilijk om vragen neutraal te formuleren." De dure feestmaand zit er weer op. Hoog tijd voor de grote op ruiming. Met kortingen tot wel 50% Dus kom snel een rondje Meubelplein doen en sla uw slag. Want u begrijpt: op is op! Informatie: 071 -416585. Koopavonden: woensdag 6, donderdag 7 en vrijdag 8 januari NA ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN WOON JE VEEL MOOIER. MEUBELPLEIN LEIDERDORP A4, afslag Leiderdorp. Het aantal mensen zonder baari in de Leidse regio is in de laatste maanden van 1992 fors gegroeid. Daarmee is een einde gekomen aan een periode van geleidelijke da ling van de werkloosheid. Volgens directeur K. van Grunsven van het Leidse Arbeidsbureau is de teruggang van de economie nu ook zichtbaar in de regionale ar- beidscijfers. Directeur K. van Grunsven van het Leidse Arbeidsbureau: „Het is een geniepige stijging geweest. De ene maand (september) is het aantal werklozen iets teruggelopen en daarna steeg het weer. Bijna ongemerkt ont staat dan na verloop van tijd toch een forse toename." foto archief Jansen nieuwe directeur Rode Kruis Leiden LEIDEN» Leiderdorper P.J. Jansen is sinds 1 januari de nieuwe directeur van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Leiden en Omstreken. Hij volgt J.W. Vink op, die zeven en een half jaar aan het hoofd van de afdeling stond. Bij zijn afscheid ontving Vink van het hoofdbestuur van het Rode Kruis de Medaille van Verdien ste. Ook K. Sanders, staflid Hulpverleningen en Vervoersza- ken, verliet bij de jaarwisseling de Leidse afdeling. B. Gutman is zijn opvolger. Kaartje voor Leidse musea niet duurder LEIDEN» De Leidse musea hebben hun toegangsprijzen met ingang van 1993 niet verhoogd. Alleen Ste delijk museum De Lakenhal heeft zijn prijs verdubbeld, maar dat heeft te maken met de invoering van de Sleutelpas, een kortingskaart voor Leidenaars. De rijksmusea in Leiden bekij ken jaarlijks of de prijzen ver hoogd moeten worden. Achten ze een verhoging noodzakelijk dan moet tijdig toestemming worden gevraagd. De Leidse rijksmusea vonden een verho ging niet nodig. M. Amptmeijer van het Rijksmuseum van Oud heden: „Wij zagen geen reden de toegangsprijs te verhogen, die blijft gewoon 3,50 gulden." LEIDEN RUDOLF KLEUN A. Stikkelorum van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek (RBA), waaron der de Arbeidsbureaus in Lei den, Alphen en Lisse vallen, be vestigt die tendens. Hoewel hij zegt niet over exacte cijfers te beschikken, is volgens hem in ieder geval het aantal open staande vacatures in het derde kwartaal van '92 gedaald. „We halen nog wel onze doel stelling voor '92 voor wat betreft het aantal te registreren vacatu res. Maar een vermindering van het aantal vacatures, is een voorteken dat de werkloosheid gaat toenemen. Maar we moe ten voorzichtig zijn dat we niet in een spiraal van negatieve voorspellingen terechtkomen die vervolgens zichzelf bevesti gen." Het RBA constateert niet temin in het algemeen een te rughoudendheid bij werkgevers Stikkelorum zegt soortgelijke tendenzen van andere RBA's te hebben gehoord. De ontwikke ling gaat in het hele werkgebied van het RBA Rijnstreek op. Maar volgens Stikkelorum is het nog niet duidelijk of de werk loosheid in bepaalde bedrijfs takken sterker toeneemt dan in andere. „Het is bijvoorbeeld nog niet duidelijk wat uiteinde lijk de invloed is van de sluiting van een bedrijf als Infotheek". Geniepig Illustratief voor de afname van het aantal vacatures is dat er bij het Leidse Arbeidsbureau in de cember slechts 111 openstaan de banen werden gemeld. Nor maal zijn dat er in december tussen de twee- en driehon derd. Het Arbeidsbureau telde die maand 8033 mensen zonder werk in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Alkemade, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter- woude. Precies een jaar eerder waren dat er 6364. De meeste werklozen (6106) zijn afkomstig uit Leiden. De groei van de werkloosheid in de Leidse regio treft opmer kelijk genoeg niet de mensen met een academische of hogere beroepsopleiding. Juist in die twee groepen daalde de werk loosheid licht in het afgelopen najaar. Verder is de toename in de periode augustus december min of meer evenredig verdeeld over alle opleidingsniveaus, van lagere school, via mavo en lager beroepsonderwijs tot VWO en middelbaar beroepsonderwijs. In de eerste maanden van 1992 daalde de werkloosheid nog, mede dankzij seizoenin vloeden. Zo liep het aantal inge schreven mensen zonder baan terug van 6364 in december tot 5885 in mei. In de zomermaan den, als schoolverlaters en afge studeerden zich aanmelden is een stijging gebruikelijk. Die ex tra toeloop was in 1991 weer snel uit de statistieken verdwe nen. Het afgelopen najaar groeide de werkloosheid daar entegen gewoon verder. „Het is een geniepige stijging geweest. De ene maand (september) is het aantal iets teruggelopen en daarna steeg het weer. Bijna on gemerkt ontstaat dan na ver loop van tijd toch een forse toe name", aldus Van Grunsven. Ze wijst er daarbij op dat de arbeidsmarkt voortdurend in beweging is. Aanhoudend vin den mensen banen en verliezen anderen hun werk. Hoewel de aantallen werkzoekenden som mige maanden nauwelijks vari- eeren gaat het dan niettemin toch nog om een heel anders samengestelde groep. Tekenend daarvoor is dat de meerderheid van de werkzoekenden (5133) in december korter dan een jaar zonder baan zit, 2900 mensen waren in december langer dan een jaar werkloos. LEIDEN RUDOLF KLEUN De Leidse bedrijfsmakelaar M. Smitsloo en W. van Bavel uit Amsterdam hebben het War- mondse bedrijf Padox per 1 ja nuari overgenomen van Nagron Nationaal Grondbezit. Van Ba- vel is inmiddels benoemd tot mede-directeur naast de huidi ge directeur Th. de Winter. Smitsloo wordt commissaris bij het bedrijf en zal zich niet rechtstreeks met de bedrijfsvoe ring bezighouden. Padox is producent van kunststof-kozijnen, vervaardigt dak- en gevelelementen, met- selprofielen en machinaal tim merwerk. Bij Padox werken 50 mensen. Het bedrijf heeft een omzet van ongeveer 10 miljoen gulden. Hoewel de exacte winst niet bekend is gemaakt, ver wacht Nagron voor 1992 een toename van het resultaat met vijftien procent. AGENDA WOENSDAG 6 JANUARI Noordwijk Klaverjasavond TOV - Bowling. Nieu we Zeeweg 73, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in Hotel het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 7 JANUARI Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olveen fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14,30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16,00 tot 17.00 uur. Smitsloo omschrijft Padox als een gerenommeerd bedrijf op het gebied van nieuwbouw en renovatie van woningen. „Waar het gaat om bedrijfsgebouwen zijn de activiteiten minder uit gebouwd. Wij zouden willen dat het zich ook verder ontwikkelt waar het gaat om winkelpuien en flexibele puien voor bedrijfs hallen. Padox maakt duurzame kunststofartikelen in veel kleu ren. Daar is ook in die markt vraag naar." Volgens Smitsloo moet de overname van Padox los wor den gezien van zijn activiteiten als bedrijfsmakelaar en project ontwikkelaar. „Dit is een pri- véinvestering van Van Bavel en mij. We hebben ieder een be lang van 50 procent. Ik zal me niet rechtstreeks met het mana gement bemoeien. Ik kan me nu eenmaal niet in stukken de len." VRIJDAG 8 JANUARI Klaveqassen in wi|kgebouw De Linde, Herenstraat 64, aanvang 20.00 uur. Noordwijk Voorstelling Peter Lusse met 'Schou dervulling' in Cultureel Centrum De Rank, aanvang 20.15 uur. ZONDAG 10 JANUARI Bingomiddag van Carnavalsvereni ging De Spoorbumpers in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade, aanvang 14 00 uur. Noordwijk Nieuwjaarsconcert in Hotel Oranje, aanvang 13.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17