Geld voor Warmondse molens Een cursus dromen voor beginners Regio Leiden Oegstgeest moet meer vrouwen in dienst nemen Nieuwe dierenarts komt wellicht in Zijlkwartier WOENSDAG 6 JANUAR11993 CAROLINE VAN Burgemeester Wassenaar: 'stop illegaal kappen' wassenaar Ondanks de strengere controle, wordt er in de gemeente Wasse naar nog steeds op grote schaal illegaal bomen gekapt. Daaraan moet volgens de Wassenaarse burgemeester P.H.Schoute een halt worden toegeroepen. In zijn nieuwjaarstoespraak riep de burgemeester de inwoners van Wassenaar op, zorgvuldig om te gaan met struiken en bo men, of die nu op eigen of op gemeentegrond staan. Het ille gaal kappen van bomen gebeurt volgens hem nog al te vaak. „Dit stiekeme kapgedrag is een voor beeld van hoe het staat met ons besef van normen en waarden. Dit besef is er in ons land niet beter op geworden. Populair vertaald: men neemt het tegen woordig niet zo nauw meer." Prijs gaat 'noodgedwongen' naar klaarovers warmond marieta kroft Warmond gaat strengere nor men hanteren bij het toeken nen van de jaarlijkse vrijwilli- gersprijs. Maandagavond kende de gemeente de prijs, een be drag van 1000 gulden, toe aan de Warmondse verkeersbriga- diers. De wijze waarop de briga diers waren uitverkoren, stuitte burgemeester en wethouders tegen de borst. Volgend jaar moet dat anders gaan, anders wordt er geen prijs uitgereikt, vindt het college. Slechts één commissielid bracht de 'klaarovers' naar vo ren tijdens een in september gehouden besloten commissie vergadering. Omdat het bij maar één voorstel bleef, werd afgesproken dat andere sugges ties voor 16 november konden worden ingediend. Of de commissieleden leden aan een gebrek aan creativiteit of dat Warmond nauwelijks een goede vrijwilligers binnen haar gemeentegrenzen kent, laten B. en W. in het midden. Een feit was dat geen enkele suggestie werd ingediend. Het bleef dus bij dat ene voorstel van dat ene commissielid. En zo kregen de verkeersbrigadiers 'noodge dwongen' de vrijwilligersprijs. „Het is niet zo dat de verkeers brigadiers hun prijs niet hebben verdiend", stelt J. Timmermann van de gemeente Warmond met nadruk. „Alleen de procedure is het college niet bevallen." Burgemeester en wethouders stellen nu voor om voor de vrij willigersprijs 1993 een andere procedure te volgen. Elk com missielid dient tijdens de verga dering van 27 september een suggestie te doen, waama tot een eerste kandidaatstelling kan worden gekomen. Tot 15 no vember kunnen dan nog kandi- w daten worden aangemeld. „In dien niet kan worden vastge steld dat het verrichte vrijwilli gerswerk iets toegevoegd heeft, dan wel een stimulans voor an deren is geweest, vindt geen kandidaatstelling plaats", aldus het Warmondse college. Het voorstel komt maandag ter sprake in de commissie maatschappelijk welzijn en on derwijs. Oegstgeest wil meer begrip voor asielzoekers oegstgeest» caroune van overbeeke Oegstgeestenaren moeten uit gebreid worden voorgelicht over de positie van asielzoekers en hun leefomstandigheden in de gemeente. De gemeentelijke afdeling voorlichting en de Stichting Vluchtelingenwerk Oegstgeest moeten voor dit doel samen een voorlichtingsplan maken. Dit bleek gisteravond tijdens de commissievergade ring welzijn in het dorp. De burgers moeten niet het idee krijgen dat asielzoekers bij huisvesting altijd voorrang krij gen. De commissieleden spraken uitgebreid over de nota 'Huis vesting (ex) asielzoekers'. Uit deze nota blijkt dat Oegstgeest er dit jaar niet in zal slagen de beoogde 38 vluchtelingen in de gemeente op te vangen: er zijn simpelweg te weinig betaalbare huurwoningen. De commissieleden drongen er bij verantwoordelijk wethou der A. Kohlbeck op aan vooral te blijven streven naar de op vang van 57 asielzoekers die de gemeente zich ten doel heeft gesteld. Rotterdammers op heterdaad betrapt zoeterwoudeTwee Rotterdammers zijn gisteravond even na acht uur op een industrieterrein in Zoeterwoude-Rijndijk op he terdaad betrapt toen zij in vrachtwagens inbraken. De politie heeft het tweetal ingesloten. Wassenaarder onderscheiden wassenaar Burgemeester P. Schoute van Wassenaar heeft de ex-directeur van Shell Rijswijk, ir. J. Doets, vanmorgen benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Deze koninklijke on derscheiding krijgt hij voor zijn gespecialiseerde onderzoeken in de petrochemie. Doets (58), nu met VUT, was sinds 1989 alge meen directeur van het Koninklijke Shell Exploratie en Productie Laboratorium in Rijswijk. Ruim dertig jaar eerder begon hij zijn carrière als research-medewerker bij TNO. In 1962 trad hij in dienst bij Shell en werkte voor dit concern in Colombia, Brunei, Nigeria, Maleisië en Den Haag. Zoeterwoudenaar krijgt zilveren speld zoetertwoudeDe Zoeterwoudenaar Gerard van der Hoeven heeft twee keer de zilveren speld van verdiensten opgespeld ge kregen voor zijn grote verdiensten voor de voetbalsport. Zowel de Leidse afdeling van de KNVB al de Nederlandse Katholieke Sportfederatie onderscheidden hem voor zijn inzet voor de voet balsport. Van der Hoeven was al eerder door zijn eigen Zoeter- woudse voetbalclub SJZ tot lid van verdienste benoemd. Ruim 25 jaar is hij actief voor zijn sport. Bij NKS-sportkampen en sportinstuiven is Van der Hoeven ook altijd van de partij. Meerkoeteiland krijgt drempels voorschoten De Voorschotense straat Meerkoeteiland krijgt verkeersdrempels om de auto's af te remmen. De bewoners van het woonerf hadden daarom gevraagd, omdat zij vrezen voor de veiligheid van hun kinderen. De gemeente wil nu verschillende drempels neerleggen om de automobilisten te dwingen 'stap voets te rijden. De operatie kost circa 3000 gulden. oegstgeest» caroune van overbeeke Op het Oegstgeester gemeente huis moeten concrete maatre gelen worden genomen zodat banen voor vrouwen daar aan trekkelijker worden. Te denken valt aan een ambtenaar die spe ciaal wordt belast met de bevor dering van emancipatie. Eman cipatie moet dan breed worden opgevat: ook gehandicapten en allochtonen moeten meer dan nu het geval is het raadhuis gaan bevolken. Dit was de mening van een groot aantal commissieleden gisteravond tijdens de vergade ring welzijn. Uit een nota van B en W bleek onlangs dat het vrouwenvoorkeursbeleid is mis lukt: er zijn nauwelijks meer vrouwen komen werken in dienst van de gemeente. B en W weten niet wat de oorzaak van het mislukte beleid is. De commissieleden zochten naar oplossingen voor het falen de beleid maar zagen niet veel in het opstellen van 'streefcij fers'. Dit betekent dat het be oogde aantal vrouwen in ge meentedienst zwart-wit op pa pier staat, zodat de gemeente precies weet wat haar doelstel ling is. Moeilijk is echter over eenstemming te bereiken over zo'n streefcijfer: de een vindt het te hoog en de ander te laag, zo bleek tijdens de commissie vergadering. Wel zagen de commissiele den heil in concrete maatrege len op het raadhuis om banen voor vrouwen aantrekkelijker te maken. Dat kan bijvoorbeeld door het maken van loopbaan plannen en opleidingsplannen voor vrouwen. Daarnaast moe ten er meer mogelijkheden ko men voor vrouwen om in deel tijd te werken. Verantwoordelijk wethouder A. Kohlbeck zegde toe de nota 'vrouwenvoorkeursbeleid' op deze punten aan te passen. De Utrechtse dierenarts A. Bas- tiaans heeft zijn zinnen op Lei derdorp gezet: hij wil hier een praktijk beginnen. In een brief aan het college benadrukt hij de wenselijkheid van één dieren arts per 10.000 inwoners. Lei derdorp zit met ruim 23.000 in woners en één dierenarts ver onder deze norm van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Dierengenees- kunde. De vraag is echter nog waar de dierenkliniek moet ko- Het terrein tussen de Van de Marckstraat en Splinterlaan in de wijk Zijlkwartier is volgens de gemeente als meest geschikt uit de bus gekomen. Bastiaans moet nog wel akkoord gaan met deze plek. Een plek die ver weg ligt van zijn doelgroep: de diere- neigenaars in de nieuwbouw wijken. En een plek die slechts enkele straten is verwijderd van de praktijk van dierenarts Roest. G. Roest ziet een tweede die renarts in Leiderdorp liever gaan dan komen. „Ik kan mijn werk goed aan en zit niet op concurrentie te wachten." Hij runt zijn praktijk aan Oeckenro- de samen met twee assistenten. Bastiaans begon bij het zoe ken van een stek in de wijk Bui tenhof. Daar stuitte hij op weer stand van omwonenden. Op verzoek van de afdeling ruimte lijke ordening kwam hij terecht bij het tijdelijke onderkomen van apotheek Haanraadts aan de Mauritssingel langs de A4. Maar de mogelijke verbreding VRUETUD Lichtcontrole De politie van Zoeterwoude gaat in deze donkere dagen de fietsers en brommers in haar dorp scherp controleren op licht en reflectoren. De politie gaat scholieren extra controle ren, omdat de laatste tijd veel klachten zijn binnengekomen over de zichtbaarheid van fiet- van de snelweg en de komst van de Hoge Snelheids Trein zijn spelbrekers. Locaties Bastiaans kaart zeven alterna tieve locaties aan. Van deze lo caties ligt de Laan van Ouder zorg te dicht bij de dierenarts- praktijk van Roest. De hoek van de Ericalaan met de Hoogma- deseweg is dichtbij de door Bas tiaans afgewezen plaats langs de Mauritssingel. En voor de omgeving Wilddreef/Lijnbaan en Touwbaan/Beukenschans geldt een groenbestemming. Volgens R. de Haan van de af deling ruimtelijke ordening is een plek in nieuwbouwwijk Bui tenhof simpelweg niet mogelijk, omdat die al bijna vol is. De gemeente heeft twee an dere plaatsen genoemd. Zowel de twee torentjes aan de Van der Havenlaan als de winkel an nex woning aan de Hoogmade- seweg 6 zijn echter niet ge schikt. De torentjes zijn wellicht te duur voor een beginnend dierenarts en het pand aan de Hoogmadeseweg is eigendom van apotheek Loevestein en heeft een andere bestemming dan een dierenkliniek. De gemeente geeft de voor keur aan de locatie naast het buurt- en speeltuinvereniging Zijlkwartier. Ze betrekken daar bij het gebied rond de Splinter- laan en de Van de Marckstraat. In dit gebied is ruimte gekomen door de sloop van het voormali ge kantoor van K O. Een wo ning met praktijkruimte staat de bestemmingsplannen van dit gebied niet in de weg. Belastingles Voor 20 gulden kunnen vrou wen die moeite hebben met het invullen van hun belastingfor mulieren terecht bij de Voor- schotende Vrouwenraad. Ook wordt het stelsel van de sociale zekerheid uit de doeken ge daan. Datum: 2,9 en 16 februari en 9 maart, vanaf 20.00 uur in de Engelenbak. Gemeente geeft Rijnlandse Molenstichting kwart miljoen De Rijnlandse Molenstichting krijgt van de gemeente Warmond 250.000 gulden voor de restauratie van de mo lens in de gemeente. Warmond stelt wel als voorwaarde dat de gezichtsbepalende Zwanburgermolen als eerste wordt opgeknapt. Voorzitter L. Dijkman van de Rijnlandse Molenstichting rea geert laconiek op het college voorstel. „De 250.000 gulden is het minimale waarmee we de touwtjes aan elkaar kunnen knopen. Maar we gaan ermee aan het werk en zullen prioritei ten leggen bij de Zwanburger molen. De restauratie van de Boterhuismolen moet dan maar worden uitgesteld." Met deze subsidie komt de gemeente Warmond voor een deel tegemoet aan het verzoek van de Rijnlandse Molenstich ting, die eigenaresse is van de molens. De molenstichting vroeg om een eenmalige bijdra ge van 187.500 voor de restau ratie van de Nieuwe Hofmolen, de Zweilandmolen en de Boter huismolen. Tevens verzocht zij de restau ratie van de Zwanburgermolen voor te financieren. Vanaf 1998, wanneer de molen voor het eerst voor subsidie in aanmer king komt, kan het geld weer worden terugbetaald. De ge meente Warmond gaat hier niet mee akkoord omdat de rente last, een bedrag van enkele ton nen, dan toch nog voor reke ning van de gemeente War mond blijft. Burgemeester en wethouders van Warmond erkennen dat een goed onderhoud van de molens restauratie kan voorko men. Daarom zijn zij bereid om de molen-onderhoudsubsidies voor de begroting van 1994 nog eens nader te belojken. Om aan alle verzoeken van de molenstichting tegemoet te ko men, vinden B. en W. te ver gaan. Warmond heeft namelijk ook nog andere monumenten zoals De Oude Toren en het kerkhofcomplex, die geld kos ten. Het collegevoorstel wordt maandag besproken in de com missie maatschappelijk welzijn en onderwijs. Noortje Nuhaan legt Leiderdorpers uit wat hen bezielt Badend in het zweet schrikt ie mand wakker uit een angstige droom. Zodra hij zijn ogen opent, vervliegen de beelden. Waar ging de droom over en wat betekent hij? „In dromen zie je wat je bezig houdt", ver klaart Noortje Nuhaan. Zij geeft vanaf 19 januari de cursus 'Dro men' in het Leiderdorpse soci aal-cultureel centrum Sjelter. „Wanneer je je bewust wordt van je dromen, kun je dat ge bruiken in het dagelijks leven. Je dromen vertellen je wat goed en slecht voor je is. Daarvan wordt je evenwichtiger." Nuhaan benadrukt met klem dat haar cursus niet gaat over spectaculaire dromen. „Je hoort bijvoorbeeld wel over voorspel lende dromen, maar dat zijn uitzonderingen. Dromen zijn zelden spectaculair, maar meestal juist heel subtiel. Er spelen zich allerlei psychologi sche processen in af. De dingen die je overdag niet verwerkt, ko men 's nachts terug. Dromen brengen je gevoelens weer in balans." De gevleugelde uitspraak dat dromen bedrog zijn, vindt Nuhaan onzin. „Met dromen kun je nooit in de fout gaan, want ze zijn een weerspiegeling van je eigen realiteit." Daarom denkt ze dat dromen bruikbaar zijn in het dagelijks leven. „Je kunt ze gebruiken voor je per soonlijke groei. In de cursus geef ik de technieken om met dromen om te gaan, om er iets mee te doen." Uiteindelijk doel van de droom-cursus is een 'innerlijke autoriteit' bereiken. „Je kunt er geestelijk sterker door worden, baas zijn over jezelf. De meeste mensen laten anderen de baas over zich spelen. De dokter is baas over je lichaam, de direc teur bepaalt je werk. Daardoor verliezen mensen het gevoel voor wat ze zelf belangrijk vin den. Dromen kunnen je daar over meer vertellen. De cursus, is dus een beetje therapeu tisch." „Dromen zijn een weerspiegeling van je eigen realiteit", zegt de Leiderdorpse Noortje Nuhaan. foto henk bouwman Om dromen te kunnen analy seren, moeten de cursisten ze eerst leren onthouden. „Som migen herinneren ze zich van nature, anderen moeten zich er op instellen. Het droombewust- zijn ligt heel dicht bij het onder bewuste. Iemand die heel ratio neel is ingesteld, onthoudt zijn dromen daarom niet zo gemak kelijk. Maar iedereen droomt, ook als je je 's ochtends niets kunt herinneren." Nuhaan wil wel een tip geven. „Dromen kun je beter onthouden wan neer je 's avonds niet te veel in drukken opdoet. Dus niet lang televisie kijken of een moeilijk boek lezen maar je rustig voor bereiden op de nacht." 's Ochtends schrijven de cur sisten op wat ze hebben ge droomd. „Zet er ook bij wat er de vorige dag is gebeurd, want heel vaak slaan dromen toch op de dingen waar je mee bezig bent. Het is goed om dat ver band te kunnen leggen." Nuhaan kijkt bij de analyse van de dromen scherp naar de personages die erin voorkomen. „De persoonlijkheden in je droom staan symbool voor jouw gevoelens. Het zijn delen van jezelf die je. overdag ver dringt, maar die in dromen wel vrij komen. Als je die stemmen kunt laten spreken, krijg je veel zelfkennis. Als je bijvoorbeeld droomt over een vrouw die vre selijk schreeuwt en tiert, kun je verband leggen met een boos heid in jezelf." Dromen die steeds terugko men verdienen volgens Nuhaan speciale aandacht. „Herhalings- dromen staan voor een pro bleem dat niet wordt opgelost. Meestal is zo'n droom niet hele maal identiek, maar zit er wel beweging in. Daaraan kun je de ontwikkeling van het probleem aflezen. Het hoeft geen enge droom te zijn, maar een herha- lingsdroom betekent wel een soort stagnatie." heel confronterend kan zijn. „Om je eigen dromen te analy seren is moed nodig, want de conclusies zijn niet altijd even prettig. Voor je eigen negatieve kanten heb je vaak weinig oog, maar die kant komt in dromen wel naar voren. Bij de analyse kunnen daarom heel intieme dingen naar voren komen." Aanstaande cursisten hoeven zich daardoor echter niet te la ten afschrikken. „In de cursus hoeven mensen zich niet hard op uit te spreken. Voorop staat dat mensen hun eigen droom symboliek ontdekken, want geen enkel boek geeft een pas- ldaar antwoord." De Zwanburgermolen moet als eerste worden opgeknapt. Anders krijgt de Rijnlandse Molenstichting geen subsidie van de gemeente Warmond.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16