Kinderopvang al in voorjaar in Stevenshof Drie miljoen voor hangbaan Lucas van Leyden legt conflict bij Leiden Marokkaanse welzijnswerker onvindbaar Oorzaak brand Rijnsburg is niet vast te stellen Ambtenaren nooit meer onbereikbaar WOENSDAG 6 JANUAR11993 Door plaatsing extra noodlokalen leiden wim koevoet Met de kinderopvang in nieuwbouwwijk de Stevenshof hoeft niet te worden gewacht tot het nieuw te bouwen kindercentrum gereed is. Naar verwachting kan reeds over enkele maanden de kinderopvang van start gaan. De Leidse sector onderwijs heeft samen met de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) een plan ge maakt voor opvang in noodlokalen bij de openbare Anne Frankschool. leiden «wim koevoetalle vijf noodlokalen tegelijk neer te zetten kunnen de mid- Er was reeds voorzien in twee daggroepen van de peuterspeel- noodlokalen bij de school. Deze zalen reeds in april gaan draai- school heeft er op langere ter- en. 's Ochtends kan dezelfde mijn nog eens drie nodig. Door ruimte worden gebruikt voor halve-dagopvang. In de andere lokalen kan een vervroegd be gin worden gemaakt met een kinderdagverblijfgroep, die in 1994 in het kindercentrum kan worden voortgezet. In 1995 zijn blijkens de prog noses voor leerlingenaantallen de noodlokalen allemaal voor onderwijs nodig. Naar verwach ting komen ze een jaar later weer beschikbaar voor kinder opvang. Voor de bouw van de drie ex tra noodlokalen komt de ge meente 67.000 gulden te kort. De Leidse gemeenteraad is tij dens de begrotingsbehandelin gen echter overeengekomen dat het bedrag van 40.000 gulden dat is bedoeld voor de intensi vering van de kinderopvang aan de Stevenshof moet worden be steed. De gemeenteraad, die be wondering toont voor het 'inge nieuze plan' is bereid dat geld in de noodlokalen te steken. Verder komt de gemeente in aanmerking voor zogenaamde stimuleringsgelden bij 21 extra kindplaatsen. De COKL zal het grootste deel van deze plaatsen voor be- drijfsopvang moeten benutten. Directeur P. van Kampen van de stichting maatschappelijk werk Leiden zegt er werkelijk van alles aan te hebben gedaan. Maar het vinden van een maat schappelijk werker van Marok kaanse afkomst voor de functie van 'allochtoon contactpersoon' bij de stichting bleek werkelijk onmogelijk. Volgens Van Kampen is er voor 7500 gulden geadverteerd in de Volkskrant en zelfs pagi nagroot in het weekblad voor migranten. Verder is de vacatu re op teletekst gezet en hebben het maatschappelijk werk en het Stathuys bij uiteenlopende organisaties, waaronder het ip Utrecht gevestigde centraal be- middelingspunt voor hoger op geleide minderheden, aandacht gevraagd voor de vacature. Dit alles resulteerde in tien sollicitaties. Zeven kandidaten vielen direct na lezing van hun brief al af omdat ze niet aan de 'harde' criteria voldeden. De andere drie kwamen niet door de selectie. Volgens Van Kam pen heeft de onvindbaarheid van een geschikte kandidaat weinig te maken met de 'be trekkelijk lage salariëring' of met het uitblijven van garanties op de continüteit van het pro ject voor Marokkaanse jonge- Van Kampen heeft de ge meente inmiddels verzocht ont slagen te worden van de onmo gelijke opdracht en de 'Marok kaanse afkomst' niet langer als absolute eis te stellen. In de raadscommissie personeel, on derwijs en welzijn kreeg hij steun van CDA en WD die de functie helemaal wilden schrap pen. Maar CDA-wethouder A. van Bochove vindt dat 'veel te vergaan'. D66, Groen Links, SP en PvdA willen ook blijven proberen de functie vervuld te krijgen. Ook de instellingen die zijn betrok ken bij het project voor Marok kaanse jongeren, zoals de jeugd- en zedenpolitie, de di rectie welzijn, jongerencentrum het Stathuys en de stichting maatschappelijk werk zelf hou den een voorkeur voor een Marokkaan. Directeur Van Kampen zoekt verder. Auto Leidenaar brandt uit leiden De auto van een 29-jarige Leidenaar is gisteren vroeg in de avond op de A-44 volledig uitgebrand. Tijdens een rit over de snelweg merkte de automobilist dat de bedrading van zijn auto vlam had gevat. Ter hoogte van het viaduct bij Abbenes over de Dr. Heyelaan zette de Leidenaar de wagen aan de kant en waar schuwde de brandweer. Die kon echter niet meer voorkomen dat de wagen volledig in vlammen opging. Cursus Mens en universum leiden 'Mens en universum' is het thema van een cursus van de Gemrod Foundation die op 13 januari begint. Op zes achtereen volgende woensdagavonden komen onderwerpen aan de orde als 'de natuurwetten', 'de onzichtbare wereld', 'het mysterie der geboorte' en 'de kracht van het denken'. Daarbij wordt aandacht geschonken aan figuren als Hermes Trismegistus, Walter Raleigh, Ralph Waldo Emerson, William Shakespeare, Omar Khayyam en Albert Einstein. De cursus wordt gehouden in de dependance van het Stedelijk Gymnasium aan de Du Rieustraat. Informatie en opgave tel. 071-146714 of bij de Stichting Gemrod Foundation, Postbus 509,2300 AM in Leiden. Nieuwe telefooncentrale op het stadhuis apparaat 'uit-gereorganiseerd' en zitten de 800 ambtenaren op hun nieuwe plek. „En dertien weken voor een nummerplan voor 800 nummers is heel krap." Ook in de wandelgangen steekt Deelen zijn bewondering voor de geavanceerde telefoon centrale voor het gemeenteper- soneel niet onder stoelen of banken. Het huidige systeem, dat uit 1980 stamt is versleten, beweert hij. Doorschakelen en signaleren kun je er al bijna niet De oorzaak van de brand die op tweede kerstdag in Rijnsburg het leven kostte aan een 2-jarige tweeling, is niet vast te stellen. Dat zegt een woordvoerder van de recherche van het politiedis trict Hollands Midden die zich met het onderzoek heeft belast. Wel staat vast dat er in elk geval geen sprake was van brand stichting. Nu duidelijk is geworden dat geen opzet in het spel is ge weest, laat de politie de zaak voorlopig rusten. „We hopen ooit nog wel een keer met de bewuste familie te kunnen pra ten, misschien dat dat nog eni ge duidelijkheid geeft. Maar ge zien de dramatische afloop van de brand heeft vaststelling van de oorzaak begrijpelijkerwijs voor ons op dit moment niet echt de hoogste prioriteit", al dus de woordvoerder. Bij de brand, die in de vroege ochtend van 26 december woedde, werd de woning aan de Vliet ZZ volledig verwoest. De ouders van de omgekomen tweeling raakten gewond en al leen een 12-jarige zoon bleef ongedeerd. De toestand van de man, die met rookvergiftings- verschijnselen in het ziekenhuis ligt, is volgens de politie nog al tijd kritiek. De vrouw brak bij een sprong vanaf de eerste ver dieping van het huis een been en een oogkas. „Een miljoen gulden voor een nieuwe telefooncentrale lijkt veel geld. Maar dit is een inves tering voor 800 medewerkers die in zeven jaar moet worden afgeschreven. Zo omgerekend kom je uit op hetzelfde bedrag voor een kopje thee per uur voor het gemeentepersoneel. En daarover doet toch ook nie mand moeilijk." Hoofd interne zaken W. Dee len van de gemeente had gister avond met deze en andere op merkingen de lachers op zijn hand. Alleen het D66-raadslid S. Blok lachte niet mee. De demo craat plaatste als enige kritische kanttekeningen bij de handte kening die de ambtenaar onder het koopcontract heeft gezet, nog voordat B. en W. en de ge meenteraad een definitief be sluit hebben genomen. Uitzondering „Dit is niet de cultuuromslag die ik voor de Leidse ambtenarij voor ogen had", sprak het raadslid dreigend. „Voor deze keer wil ik echter een uitzonde ring maken." Boosdoener Dee len verklaarde dat zijn eigen en thousiasme hem parten heeft gespeeld. Bovendien heeft hij haast. De telefooncentrale moet in april operationeel zijn. Dan ook is immers het ambtelijke Sommige ouders van de Lucas van Leyden-school waren woedend op de directie. „Leerlingen zijn onheus bejegend omdat ze een handtekeningen actie hielden tegen de verhuizing", aldus een van hen. foto henk bol Schoolleiding verrast door commotie over verhuizing Smoezen Volgens Deelen komen ambte naren met het nieuwe systeem veel minder gemakkelijk weg met smoezen voor het niet op nemen van rinkelende toestel len. „Jezelf onbereikbaar hou den, is er ook niet meer bij. Een gesprek kan altijd terugkeren bij het gemeentesecretariaat of de centrale. Ik zeg niet dat we van de hel in de hemel komen maar door dit systeem is die cultuur omslag waar we het allemaal over hebben, pas echt moge lijk." Bij het afscheid maakt hij nog één grapje over zijn voortijdige handtekening onder het koop contract. „Wat m'n voorletters zijn? W.A. Van wettelijke aan sprakelijkheid." leiden emiel fangmann „Er zijn wat scherven en die moeten worden gelijmd", zo omschreef een lid van de ou derraad van de openbare basis school Lucas van Leyden het. Het schoolgebouw is te klein voor de 300 leerlingen en de lei ding ziet geen ander alternatief dan het overbrengen van twee groepen leerlingen naar lege lo kalen in de interconfessionele Marienburchschool aan de Ur- sulasteeg. Die op handen zijnde verhuizing van leerlingen heeft grote onrust bij een aantal ou ders gewekt, die daarom met schoolleiding en ouderraad gis teravond bijeenkwamen. Om 'scherven te lijmen'. Naar alternatieve oplossingen werd daarbij niet gezocht. Dat was ook niet de bedoeling, dat de wrijving in de catie tussen de ouders, ouder raad en schoolbestuur centraal stond. „En we moeten toch naar de gemeente toe één vuist maken", zo slaakte een ouder een hartekreet. Een andere ou der benadrukte juist weer 'ver ontrust' te zijn door de acties van verontuste ouders, omdat zij de publiciteit zochten. Directeur Wim Hogenbirk gaf toe dat de informatie voortaan beter moet. Het plan voor een dependance was alleen twee keer in een schoolbulletin ver meld, maar over de details be sloten de directie en de mede zeggenschapsraad in november. „Maar deze commotie hadden we niet verwacht", aldus Ho genbirk. Nogal naïef, vond een van de ouders. „Want u had dit op uw vingers kunnen natellen." Voor al ouder Ad lansen trok langdu rig en fel van leer. „Kinderen hebben er veel last van. En we zijn des duivels omdat leerlin gen door de docenten cynisch zijn bejegend, toen ze spontaan een handtekeningenactie be gonnen tegen de verhuizing", zo hield hij de schoolleiding Afgesproken was dat eerst de ouders van de Marienburch- school-leerlingen van de op handen zijnde verhuizing zou den worden ingelicht. Nadat leerlingen van de Lucas van Leyden er half december ook lucht van kregen, onstond er consternatie. De directie, zo gaf Hogenbirk toe, was daar nogal door verrast. „We hadden een andere strategie in gedachten." Ook de ouderraad trok giste ren het boetekleed aan. Hij had beter op moeten letten. Al sinds de zomer werd er met de ge meente gesproken over een de pendance. Volgende week komt de ge meente tekst en uitleg geven. Een ouder wilde daarom het liefst met een gezamenlijk standpunt van de school ko men. De roep om de school zelf uit te breiden, kon echter niet breed worden gesteund. Men weet dat de gemeente daarvoor geen geld krijgt. Wel willen alle partijen, op voorstel van de ou derraad, de gemeente stevig aan de tand voelen over de lange- termijn-plannen met de almaar groeiende school. Weerman Erwin Kroll voorspelde de ijzel al dagen te voren. Dinsdag zou de dooi razendsnel invallen. Een regenbui zou het nog stijf bevroren wegdek transformeren tot een ijspiste waarop Bart Veldkamp met gemak vlakke rondjes van 31 seconden zou kunnen draaien. En er zijn plaatsen in Leiden waar dit grote problemen kan opleveren. Een totale chaos in het verkeer lag in het verschiet. Wegglijdende auto's, spectaculair buitelende fietsers, heupbrekende bejaarde voetgangers. Kermende gewonden kortom, die niet kunnen worden bereikt omdat toesnellende ambulances van de weg raken en ziekenbroeders zich alleen kruipend kunnen voortbewegen. Mooi niet dus. Het ging gistermiddag keurig regenen, maar er ontstonden louter vertrouwde Hollandse plassen op het reeds ontdooide wegdek. IJzel laat zich ook niet voorspellen. Het sluipt als een dief in de nacht en verrast alle weggebruikers. Zelfs voetgangers, die zich onder de meest barre omstandigheden meestal nog wel staande houden, komen bijvoorbeeld de steile bruggen niet meer over. Leiden kende tot voor kort maar een brug die voor de 'Steilprijs' in aanmerking kwam, namelijk de brug aan de Jan van Goyenkade. Volgens hardnekkige geruchten heeft de eigenaar van een laag op de wielen staande peperdure Ferrari daar ooit nog eens het chassis van zijn auto op gebroken. Bruggen De brug aan de Jan van Goyen kade zou in de Tour de France worden bestempeld als een col van de buitencategorie. Aanko mend automobilisten zijn er ja renlang door rij-instructeurs met de hellingproef geterrori seerd. De gemeente constateerde ook dat het hier wel erg dringen werd met leswagens en wielren ners en andere sportievelingen die hun conditie wel eens wil den testen op deze brug. Dus legde ze een tWeede 'col' aan. Het werd de 'Coebelbrug', een verbinding voor langzaam ver keer die in het fietspad langs de Korte Vliet is gelegd, de Boshui- zerwetering overbrugt en een directe route langs nieuwbouw wijk de Coebel naar de Haag- weg mogelijk maakt. De brug is nog niet helemaal klaar, dus moet er nog even ste vig worden omgereden. Maar de vrees is gegrond dat dit ook na opening van de brug het ge val blijft. De brug heeft een dus danig stijgingspercentage dat je bijna Joop Zoetemelk moet he ten om de klim aan te kunnen. En dat alles om mogelijk te ma ken dat de boot van verzor gingstehuis Zuydtwijck kan pas- Overbruggen En dan hebben we het alleen nog maar over problemen bij ideale weersomstandigheden. Met ijzel wordt het een prestatie van wereldformaat om over de ze Leidse Alpe d'Huez heen te Bijdrage ministerie voor Archeon komen. Wethouder Tjeerd van Rij beweert dat het spreekge stoelte in de raadzaal moeilijker te beklimmen is dan de brug over de Boshuizerwetering. Maar in de raadszaal ijzelt het nooit. De Leidse wielrenner André Möhlmann, die volgens zijn sportief adviseur Wim van Dui- venbode klimmerstalent bezit, liet zich gisteren niet ontmoedi gen door de hersenschimmen van Erwin Krol. Onvervaard stoof hij op de brug af, om vervolgens te weigeren als een springpaard toen hij voor de hekken stond waarmee de gemeente de brug heeft afge sloten. Een versperring is eigen lijk niet nodig, een gemiddelde weggebruiker komt er toch niet overheen. Maar goed, na een handige manoeuvre nam Möhl mann de hindernis. De brug bleek zo hoog dat hij de neiging kreeg de Leidse vlag op de top te zetten. Brug te ver De brug is dus nog niet hele maal af. Het wachten is op de aanleg van een speciale deklaag en op voorzieningen om de 'overbrugging' te vergemakkelij ken: de door wethouder Van Rij aangekondigde ribbels voor ex tra houvast. Het fietsen zal ove rigens worden ontmoedigd door de aanleg van twee sluis jes: de sportieve wielrijder moet straks zigzaggend klimmen, een vrijwel onmogelijke opgave. Voor de bejaarde voetganger lij ken enkele klimtouwen overi gens ook geen overbodige luxe. Maar voorlopig is de Coebel brug een brugje te ver voor de argeloze weggebruiker, zoals SP-raadslid Cor Vergeer zei toen hij de steilheid als eerste ter dis cussie stelde. (FB) Evenals verkeer en waterstaat wil het ministerie van economi sche zaken een hangbaan naar Archeon subsidiëren met 3 mil joen gulden. Maar de 6 miljoen subsidie van het rijk is nog lang niet genoeg om de voor Neder land nog onbekende manier van openbaar vervoer in de Alp- hense wijk Kerk en Zanen aan te kunnen leggen. De hangbaan moet de verbinding vormen tussen het NS-station en het ar cheologisch themapark. De initiatiefnemers van de hangbaan zijn druk bezig met het bijeensprokkelen van de be nodigde miljoenen. In februari maken ze de balans op. Dan moet blijken of busmaatschap pij Westnederland, Archeon, de gemeente Alphen en Siemens Vervoer alle vier voor dit pro ject verenigd in de hangbaan- groep genoeg geld hebben om minister Maij van verkeer en waterstaat over de streep te trekken. Haar bijdrage van 3 miljoen gulden was veel lager dan de 15 miljoen die de hang- baangroep had gevraagd. „Zij moet met meer geld over de brug komen, anders is de hangbaan niet haalbaar", zegt directeur P. van Vliet van West nederland. De groep heeft zelf al 9 miljoen opzij gelegd en pro beert dat bedrag nog te vergro ten. „Maar er is zeker 30 mil joen nodig. Met z'n vieren krij gen wij dat in elk geval niet bij elkaar." Van Vliet rekent nog op een bijdrage van het ministerie van vrom. „Dat subsidieert schone en stille vormen van openbaar vervoer", weet hij. Maar uitein delijk moet de grootste bijdrage toch van verkeer en waterstaat komen. „De minister weet dat zij binnenkort een nieuw ver zoek kan verwachten." De hangbaan is een moderne ren. Zo'n zes meter boven de grond zoeven coupés aan rails. Het is een schone en stille vorm van openbaar vervoer, die is ontwikkeld door het Duitse be drijf Siemens. In Dortmund zweeft al een hangbaan door de stad. De hangbaangroep wil de baan aanleggen tussen het Alp- hense NS-station en de entree van het archeologische thema park. Op deze manier zouden bezoekers snel heen en weer kunnen reizen. Door de vertra ging is het niet mogelijk de hangbaan al voor de opening van Archeon in april 1994 in ge bruik te nemen. tel 071-161418 Openbaar debat PvdA-politici leiden geringsbeleid. Discussieleider Arendo Joustra, politiek redac teur, stelt de vragen. Het debat wordt gehouden in het Antoni- us Clubhuis aan de Lange Mare. Aanvang 20.00 uur. Drie PvdA-politici worden 12 ja nuari in een openbaar debat aan de tand gevoeld over kwes ties die spelen in het huidige re-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15