Wereldraad afwezig bij gebed voor vrede in Assisi Kerk Samenleving Baard sneuvelt voor bouwproject Bisschop Ter Schure weigert Volkelse vrouw herbenoeming in parochiebestuur Studiedag fossielen WOENSDAG 6 JANUAR11993 REDACTIE. DICK V KORTWEG Gospelteam Het Life-Line Gospelteam verzorgt op zaterdag 16 ja nuari een avondvullend programma in Het Spant aan de Larikslaan 20 in Lei- muiden. Het publiek kan onder meer luisteren naar optredens van de Gospel team-band, er is theater met mime en drama, er wordt een dia-impresse ge geven van de zomeractie Oekraïne '92 en een spreker houdt een korte inleiding. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Moker De radio-uitzending van Moker bevat vanmiddag onder meer een gesprek met dominee JCE. Bras uit Sassenheim over het thema 'Spiritualiteit en geloofsbe leving'. Verder houdt domi nee G.H. van de Bom uit Leiden een overdenking. De uitzending duurt van 1630 tot 17.00 uur en wordt ko mende zondag van 19.00 tot 19.30 uur herhaald. Mo ker is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel via de FM 88.1. Profetisch woord Een 'ontmoetingsmiddag rondom het profetisch woord' wordt op zaterdag 16 januari gehouden in de grote zaal van de Gerefor meerde Kerk aan de Spoor straat II in Bodegraven. Het thema van de vergade ring is: 'Wat absoluut voor ons nodig is, om onze roe ping ten opzichte van Israël te vervullen, namelijk hen tot jaloersheid verwekken. Zo alleen kan Israël weder geënt worden'. Inleider is dominee J. den Admirant en verder voert onder ande re H.J. Verwoerd het woord. Na de pauze is er gelegen heid tot discussie. De bij eenkomst duurt van 14.00 tot 17.15 uur. Maartmarkt Vrijwilligers in het levens beschouwelijke jeugd- en jongerenwerk kunnen op 13 maart tijdens een markt in Rotterdam kennismaken met nieuwe methoden, werkvormen en materialen. Het evenement wordt ge houden van 10.00 tot 15.30 uur. De bezoekers kunnen onder meer deelnemen aan 18 workshops over de meest uiteenlopende on- j derwerpen en er zijn optre dens van een theater- en een muziekgroep. Meer in formatie is verkrijgbaar bij de Federatie PGCJ/CJV Zuid-Holland (010- 4112535), het Hervormd Gereformeerd Jeugdver- bond (01823-83122) en het Service Centrum Levens-, vorming (070-3468917). Handvaardigheid Speciaal voor vrijwilligers in het christelijk kinderwerk Is een map over creatieve handvaardigheid voor kin deren van 6 tot en met 12 jaar samengesteld. De map 'Wat maak je me nou!' is een uitgave van het Lande lijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk (03438- 23222), de Doopsgezinde Jeugdcentrale (020- 6229663) en de Landelijke Hervormde Jeugdraad (03438-23244), Het pakket kan telefonisch of per giro bij deze organisaties wor den besteld. De kosten be dragen, inclusief porto, 19,75 gulden. £85 <9 Het Vaticaan heeft de Wereldraad van Kerken niet uitge nodigd voor de inter-godsdienstige bijeenkomst van ge bed voor de vrede die komend weekeinde in Assisi wordt gehouden. Dat heeft de plaatsvervangende secretaris-ge neraal van de Wereldraad, Todor Sabev, bevestigd. Konferentie van Europese Ker ken (KEK) wel een uitnodiging ontvangen. Maar ook de Lu therse Wereldfederatie (LWF) en de Wereldbond van Her vormde en Gereformeerde Ker- Het Vaticaan heeft de Wereld raad niet uitgenodigd omdat het om een zuiver Europese zaak gaat. Daarom heeft de Kerkleiders VS willen breken met Vaticaan nashville rtr Evangelische kerkelijke leiders in de Verenigde Staten willen dat de nieuwe president Bill Clinton de diplomatieke betrek kingen met het Vaticaan ver breekt. De diplomatieke relatie met de kleinste staat ter wereld is in hun ogen een schending van de scheiding van kerk en staat, die in de grondwet is vast gelegd. Clinton aangesloten bij de Zuidelijke Baptisten, de grootste protestantse kerk in de Verenig de Staten zou er om die re den van moeten afzien een nieuwe ambassadeur bij het Va ticaan te benoemen. President Ronald Reagan benoemde in 1984 de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel. De kerkelijke leiders hebben de Amerikaanse raad van ker ken en diverse, meer vrijzinnige protestantse kerken om steun gevraagd. Zij schrijven dat een coalitie van protestantse kerken de laatste mogelijkheid is om een breuk tussen de Verenigde Staten en het Vaticaan te be werken. Als de protestanten die zich in 1984 verzetten tegen het besluit van president Reagan om een ambassadeur bij het Vaticaan te benoemen, zich op nieuw verenigen, geloven wij dat de nieuwe president ervan kan worden overtuigd dat hij een ander beleid moet voeren, schrijven de kerkelijke leiders. ken (WARC), die evenals de We reldraad kerken uit alle wereld delen verenigen, hebben van de pauselijke raad voor de eenheid onder de christenen het verzoek gekregen vertegenwoordigers naar Assisi te sturen. Zowel de KEK als de LWF en de WARC hebben het voornemen aan de uitnodiging gevolg te geven. Paus Johannes Paulus II heeft begin vorige maand gods dienstige leiders opgeroepen in Assisi te bidden voor vrede in Europa en vooral in Bosnië- Hercegovina. Ook vertegen woordigers van niet-christelijke religies is gevraagd naar Assisi te komen. Het is echter hoogst onzeker of joodse leiders op de uitnodi ging zullen ingaan. De eerste dag van de bijeenkomst valt sa men met de sabbat. Volgens de Romeinse rabbijn Alberto Piat- telli wordt zaterdag in de syna gogediensten speciaal gebeden voor vrede op de Balkan. nieuw-vennep De leden van de Gereformeerde Kerk in Nleuw-Vennep hebben zich niet alleen zware finandële offers moeten getroosten voor de verbouwing en gedeeltelijke nieuwbouw van het eigen onderkomen. Ten bate van het bouwfonds moesten ook de baard en de snor van predikant Jaap Kraan eraan geloven. De kerkelijke gemeente heeft kans gezien met onder meer rommelmarkten en allerlei werkprojecten inmiddels zeven ton bij een te sparen van het benodigde bedrag van 2,1 miljoen gulden. Het vernieuwde kerkgebouw en de aangrenzende ontmoetingsruimte De Rank worden in het weekeinde van 15 en 16 januari of ficieel heropend. De onderkomens van de kerkelijke gemeente ko men niet alleen ten goede aan de leden van de Ge reformeerde Kerk. De hele gemeenschap van Nieuw-Vennep kan van de gebouwen gebruik ma ken. Deze 'openheid naar buiten' was in de ogen van het kerkbestuur een belangrijke voorwaarde bij het uitwerken van het bouwplan. FOTO» PR den bosch»anp Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch weigert Tiny van Lieshout-Van Asseldonk op nieuw te benoemen in het be stuur van de parochie St. Anto- nius Abt in Volkel. Van Lieshout probeert sinds 1991 via de rech ter toegang af te dwingen tot de diakenopleiding van het bis dom. Daarmee berokkent zij vol gens Ter Schure 'aanzienlijke pastorale en financiële schade' aan het bisdom. De bisschop betwijfelt of Van Lieshout vol doet aan de eisen die aan een lid van het kerkbestuur mogen worden gesteld, zoals loyaliteit jegens de kerk. Ter Schure beroept zich ech ter in de eerste plaats op een formele reden, aldus de woord voerder van het bisdom. Van Lieshout was op 1 juli 1992 aan het einde van haar zittingster mijn. Volgens het algemeen re glement voor het bestuur van een parochie moet een paro chie binnen drie maanden na het periodiek aftreden van be stuursleden een overzicht geven van degenen die voor een her benoeming in aanmerking wen sen te komen. Op de lijst die de Volkelse pa rochie op 19 september stuur de, werd Van Lieshout echter niet vermeld. Pas na aandrin gen van het bisdom kwam de parochie op 5 november 1992, ruim vier maanden na haar af treden, met de mededeling dat Van Lieshout zich herkiesbaar had gesteld. Omdat de parochie zich niet aan de regels neeft ge houden, kan zij niet bij Ter Schure in beroep gaan tegen diens besluit Pastoor H. Hooijmans van de parochie wil niet ingaan op de vraag waarom het parochiebe stuur van de regels is afgewe ken. Het parochiebestuur zal op zo kort mogelijke termijn over de zaak vergaderen. De woord voerder van het bisdom ver moedt dat de parochie het pe riodieke aftreden van Van Lies hout wilde verheimelijken, om dat zij voorzag dat Ter Schure haar niet zou herbenoemen. Van Lieshout is al jaren in de Volkelse parochie actief. Toen de parochie in 1990 zonder priester kwam te zitten, maakte zij deel uit van de niet-officiële pastoraatsgroep die de parochie leidde, waarbij zij vooral de ver antwoordelijkheid had voor de diaconie. Zij blijft volgens Hooijmans, die haar omschrijft als een 'zeer waardevolle kracht', als vrijwilliger actief, maar heeft ervan afgezien als niet-officieel benoemd be stuurslid in het parochiebestuur te blijven zitten. Omdat zij in haar werk op al lerlei beperkingen stuitte, meld de Van Lieshout zich in maart 1990 aan bij het St. Janscen trum, de diakenopleiding van het bisdom Den Bosch. Nadat vicaris drs. J.B.F. Schroder haar te verstaan had gegeven dat zij als vrouw niet voor het ambt van diaken in aanmerking kwam, probeerde zij via de rechter toegang af te dwingen. Vorige maand wees de recht bank in Den Bosch haar vorde ring af. Ook bij de Commissie gelijke behandeling mannen en vrouwen ving Van Lieshout bot. BEROEPINGSWERK NED. HERVORMDE KERK Bedankt: voor Kampen: M.van Campen te Woerden. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zld): C.A. van Dieren te Stol wijk; voor Middelharnis en Veen- endaal: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; voor Nijkerk: J. Karens te Opheus- den; voor Westkapel Ie: A.B. van der Heiden te Doetinchem. De Evangelische Hogeschool in Amersfoort organiseert op 12 februari een studiedag over 'De wereld van de levende fossie len'. Als spreker is uitgenodigd dr. J. Scheven, de beheerder van het musuem 'Lebendige Vor- welt' in Hohenlimburg (Duits land). Hij houdt twee voor drachten in het Engels of Duits, met diapresentaties. Scheven is uitgenodigd naar aanleiding van het uitkomen van het boek van P.D. Ward, waarin Darwins theorie over le vende fossielen wordt verde digd. De Duitse deskundige zal in Amersfoort de Bijbel laten spreken als tegenwicht tegen de 'niet bewezen' theorie van Darwin. Franse uitgeverij ziet af van boek vanDrewermann De Franse katholieke uitgeverij Cerf ziet af van de uitgave van het boek 'Geestelijken van de omstreden Duitse rooms-ka- tholieke theoloog Eugen Dre- wermann. „Het is gebleken dat de bedoelingen van Cerf slecht zouden worden begrepen, ja zelfs verkeerd worden geïnter preteerd en worden verdraaid", aldus de uitgeverij in een ver klaring. Zij heeft moeten con stateren dat de publikatie van het boek 'op een onbillijke ma nier tegen haar zou worden ge bruikt ten koste van talrijke an dere Cerf-uitgaven'. Drewermann probeert in zijn vele boeken de bevindingen van de theologie te verbinden met die van de psycho-analyse. In zijn lijvige boek 'Geestelijken psychogram van een ideaal', waarvan in Duitsland meer dan 200.000 exemplaren zijn ver kocht, geeft hij zijn visie op het priesterambt Tegenstanders verwijten hem dat hij een zeer vertekend beeld schetst van het leven van priesters en religieu zen. De aartsbisschop van Pader- bom, Johannes Degenhardt, ontnam Drewermann in okto ber 1991 de leerbevoegdheid aan de rooms-katholieke theo logische hogeschool van Pader- born. De aartsbisschop had niet alleen bezwaren tegen Drewer- manns visie op het priester ambt, maar ook tegen diens op vattingen over de maagdelijk heid van Maria, de eucharistie en abortus. Een half jaar later werd de theoloog verboden nog langer het priesterambt uit te oefenen. De schorsing heeft de popula riteit van Drewermann ver groot Niet alleen steeg de ver koop van zijn boeken, maar ook werd hij een veelgevraagd spre ker. De Utrechtse Veemarkthal zat bijvoorbeeld vol, toen Dre wermann in mei vorig jaar de achtste manifestatie van de pro- gressief-katholieke Acht Mei Be weging opluisterde. amcmva VC&liïmM\W f MAAK ZE K WEL «EMEEN. «0M« 0E4INT ZE INEEN4 V HEEL HAKP IN JE OOK TE J POET ZE —EN WEET JE. 0IJ HAKOLO HEEFT ZE EEN «TUKJE HET WEER ROB GROENLAND Net aan ijzel ontsnapt Uit het feit dat het gespreksonder werp bij veel Nederlanders gisteren op het werk 'ijzel' was, gaf aan dat men de waarschuwingen op radio en televisie goed heeft opgeno men. Gelukkig is ons land op het nippertje ontsnapt aan een echte ijzelsituatie op uitgebreide schaal. Dit gebeurde wel vlak ten oosten van de weggevallen Nederlands- /Duitse grens waar de autowegen in ijsbanen veranderden. De oorzaak moeten we zoeken in het al vroegtijdig oplopen van de luchttemperatuur boven het vries punt en het toenemen van de zuid westenwind. Vooral deze windtoe- name zorgde ervoor dat de water vlies op de straten niet tot onder het vriespunt kon dalen. Toch was het gevaar gisteravond niet verdwe nen, want de vorst zat ook in West- Nederland nog in de grond. Vooral als de wind dan even af neemt en de bewolking breekt ge durende de nacht, dan krijgt de watervlies op het wegdek de gele genheid de temperatuur van de grond aan te nemen. Juist zulke momenten blijken funest te zijn voorde weggebruiker. Van klas 5 HAVO-A van het Willem de Zwijgercollege in Hoofddorp kreeg ik een aantal vragen opge stuurd over de weerterminologie. Met het vak wiskunde is deze klas op het ogenblik bezig het onder werp kansrekening (een belangrijk stuk toegepaste wiskunde in de meteorologie) onder de knie te krij gen. Daarbij kwam er een som aan de orde over de weersverwachting. Men stuitte eigenlijk direct op het probleem hoe bepaalde termen in de verwachting moet worden geïn terpreteerd. Men vroeg zich bij voorbeeld af wat de betekenis is van: "kans op regen 20 Wel nu achter deze terminologie blijkt zich een hele geschiedenis te ver schuilen. Bij het in gebruik stellen van het Europese Centrum voor Weersver wachting op Middellange Termijn in Reading, is het KNMI ertoe over gegaan om 5 dagen vooruit te gaan voorspellen op tv. Op 1 juni 1981 is daarbij een nieuwe presentatie vorm ingevoerd, waarbij hetweer- element regen in termen van "kans op" in werd weergegeven. Deze aanpak bracht echter zoveel kritiek met zich mee, dat de hele presen tatievorm werd vervangen door een andere, waar meer met woorden werd gewerkt. Vastgelegd in regelementen bete kenen de volgende procentuele kansen: 10 tot 30% is equivalent aan een kleine kans op, 20 tot 80 is gelijk aan een grote kans op en 70 tot 90 kun je vervangen door een grote kans op. Dit zegt dus niets over de hoeveelheden re gen en waar die valt. HET WEER IN EUROPA Zuid- KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen Zweden: Wisselvallig en perioden met regen, in het binnen land nu en dan ook sneeuw. Maxima enkele graden boven nul en in het binnenland 's nachts meest lichte vorst. Denemarken: Wisselvallig en nu en dan regen. Maxima ca. 5 gra- Britse Eilanden: Vandaag, op het zuiden van Engeland na, op de meeste plaatsen droog. Morgen van het westen uit regen en maxima van 9 graden in Engeland tot 12 in Ierland. België en Luxemburg: In het algemeen bewolkt en nu en en dan regen. Maxima ca. 7 graden. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en van daag af en toe regen. Morgen op de meeste plaatsen droog. Maxima oplo pend tot ca. 7 graden, maar in de omge ving van Berlijn tot ca. 4. Madeira: Wolkenvelden, ook af en tc wel overal droog. Maxima c. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxima c 20 graden. Marokkaanse westkust: Droog en perioden met zon. Maxima 1 tot 19 graden. Tunesische kusb Vandaag nog kans op een weersbui, maar morgen Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind regen- of on- Iroog en wat Maximal Frankrijk: Veel bewolking en af en toe regen. In het uiterste zuiden droog en vooral vandaag nog perioden met zon. Verder oplopende temperaturen met maxima morgen van 9 graden in het noordoosten tot 14 in het zuiden. Vandaag door föhn bij Biarri tz tot 18 en deze temperatuur morgen ook in de omgeving van Perpignan. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vandaag nog kans op een bui. Maxima ca. 15 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden, maar droog. In het zuiden perioden met zon. Maxima langs de Middellandse Zee 15 tot 18 graden. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Maxima 14 tot 17 graden. Zwitserlanden Oostenrijk: Vandaag eerst nog wat zon, maar later meer bewolking en voornamelijk morgen aan de noordzijde van het Alpenmassief neerslag. Sneeuwgrens stijgend tot bo ven de 1000 meter. Aan de zuidzijde droog en vooral vandaag nog overwe gend zonnig. Maxima in de dalen in Zwitserland oplopend tot ca. 8 graden en in Oostenrijk bij Wenen tot ca. 3. Hongarije: Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Geleidelijk minder koud met 's nachts nog lichte tot matige vorst en in de mid dag temperaturen rond nul. Tsjechië, Slowakije en Polen: Veel bewolking en nu en dan regen, eerst ook sneeuw of ijzel. Minder koud en maxima oplopend tot rond of enkele graden boven nul. DONDERDAG 7 JANUAR11993 Zon- en maanstanden Zon op 8.46 zon onder 16.42 Maan op 15.44 maan onder07.42 Hoogwater 2.02en 14.18 Laag water 10.15 en 22.45 i6jan7u De Bilt regen Deelen motregen Eelde motregen Eindhoven motregen Rotterdam zzw8 8 3 10 wzw6 8 2 0.6 Barcelona onbew. Budapest Brussel Cyprus motregen zzw 5 7 3 1

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14