Leiden Regio Stationsproject financieel rond 'Klachtencommissie voor crèches Bijenvolken door toedoen vandalen doodgevroren Artistiek advies leidt tot geweld 'Lucas' organiseert 'Het Leids Dictee' Basisscholen Burggraaf en Lorentz gaan fuseren Ledenverlies PvdA Leiden WOENSDAG 6 JANUAR11993 ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS CERT VISSER (CHEF) Overval bloemenkoopman opgelost leiden» De overval op een bloemenkoopman op 28 november is gisteren opgelost nadat de dader, een 33-jarige inwoner van Monnickendam, zich op het politiebureau kwam melden. De man bedreigde de bloemenboetiekhouder vorig jaar met een vuurwapen en eiste de dagopbrengst, maar hij maakte niets buit omdat de man zich verzette. Wel raakte de bloemenverkoper ge wond omdat hij door de overvaller met het overigens ongeladen pistool op het hoofd werd geslagen. De man werd aan de hand van een montagefoto opgespoord. Hij werkte regelmatig in de bouw in Leiden. Nadat hem duidelijk was geworden dat zijn aanhouding niet lang meer kon uitblijven besloot hij zich te melden. Raadsleden geven wethouder voordeel van twijfel in Bambini-zaak Na het beruchte 'Groot dictee der Nederlandse taal', dat jaar lijks zoveel mensen frustraties bezorgt, is er nu ook 'Het Leids Dictee'. In februari kunnen en thousiaste Leidenaars hun ken nis van de Nederlandse taal tes ten op de Lucas van Leyden- school. Deelnemers zullen eerst een voorronde, die van 8 tot en met 11 februari worden gehou den, moeten winnen om te mo gen meedoen aan de grote fina- Voor de 'taaiknobbels' onder de Leidenaars die de finale op vrijdag 19 februari bereiken is er een extra handicap. Zij worden tijdens 'Het Leids Dictee', dat wordt voorgelezen door oud- Tweede-Kamerlid A. van Es, op de vingers gekeken door van een aantal bekende personen, onder wie burgemeester C. Goekoop en de wethouders H. Koek en H. de la Mar. De Lucas van Leydenschool heeft ook aantal Leidse schrij vers en dichters benaderd. De namen van deze letterkundigen zijn nog niet bekend. ,,We zijn met de schrijvers aan het on derhandelen. Ze nemen óf plaats in de jury, óf ze doen zelf mee aan het dictee. Natuurlijk vinden we het ook prima wan neer ze als toeschouwer ko men", aldus een woordvoerder van de school. Met 'Het Leids Dictee' is meer dan alleen eer te behalen. Plaat selijke boekhandels hebben di verse prijzen beschikbaar ge steld. De hoofdprijs is de 'Dikke Van Dale'. Van de inschrijfgel den (5 gulden per deelnemer) hoopt de school haar biblio theek en documentatiecentrum uit te breiden. Inschrijven is mogelijk tot 29 januari bij de Lucas van Ley denschool aan J~ Tn:"' (121675). leiden» roy klopper De gemeente wil een onafhan kelijke commissie instellen voor de behandeling van klachten die ouders hebben over kinder dagverblijven. De commissie rapporteert aan het college van B en W. Dat moet een crèche kunnen sluiten als is geconsta teerd dat slecht met de kinde ren wordt omgesprongen. Wethouder A. van Bochove (welzijn/CDA) kwam gister avond met deze suggestie tij dens de commissievergadering welzijn. Hij wil het idee introdu ceren bij andere gemeenten. Momenteel kan een gemeente alleen praktische zaken contro leren als hygiëne en oppervlakte in een dagverblijf. Als die in or de zijn, wordt een vergunning verstrekt. Over de manier waar op met kinderen wordt omge sprongen, is niets geregeld in de verordening. „Het hebben van zo'n vergunning zegt dan ook niets over de kwaliteit van de opvang", aldus Van Bochove. De commissie sprak gisteren uitgebreid over de affaire-Bam bini, die door Van Bochove zelf is aangezwengeld. Hij kwalifi ceerde de crèche-leiding begin deze week als 'beunhazen' en i Bochove: „Nalatig." ontraadde ouders hun kinderen er onder te brengen. Een heel bewuste stap, zo liet de wethou der weten. „Na anderhalf jaar vruchteloos onderhandelen met Bambini werd het tijd om ou ders via de publiciteit te waar schuwen." De wethouder hoopt dat de directie de omstandighe den nu wel wil verbeteren. „Ik had ook niets kunnen doen met de klachten. Maar dat zou nala tigheid zijn." D66-woordvoerder T. de Graaf hielco kuipers vroeg zich af of de wethouder niet wat meer bedekte termen had kunnen gebruiken. „Ik ver baas me over het gemak waar mee u zware beschuldigingen uit. U zult wel spijkerharde be wijzen op tafel moeten leggen om deze forse uitspraken te ver antwoorden." Van Bochove herhaalde nog maar eens dat hij zich baseert op 'een niet afla tende stroom klachten' van steeds verschillende ouders die anoniem willen blijven. „Maar 'Crisisopvang voor kinderen van Bambini Groen Links wil een crisisop vang voor kinderen van wie de ouders het niet langer ver antwoord vinden om ze lan ger op Bambini te houden. Raadslid E. van Middelkoop deed dit voorstel gisteravond tijdens de commissieverga dering welzijn. „Na alle toe standen willen ouders hun kinderen misschien wel weg halen bij Bambini. Maar ze kunnen nergens heen omdat de andere crèches vol zitten. Daar moet een oplossing voor komen." Volgens wet houder Van Bochove denkt het college al een tijdje aan een regeling voor 'noodge vallen'. „Maar we zijn er nog niet uit." ik wil deze commissie in beslo tenheid natuurlijk wel inzage geven in de brieven." Vliet leiden»ven aan de nieuwe combinatie van de scholen in de Professo- renwijk. „Maar we nemen er de tijd voor", aldus Filemon, „ik denk dat we de vier jaar tot 1 augustus 1996 hard nodig zul len hebben." De Burggraaf heeft haar acht groepen leerlingen in zeven lo kalen ondergebracht. Castelein: „We hebben één combinatie klas en hebben een lokaal over." De Lorentz heeft geen ruimtegebrek. „We hebben er telkens bij kunnen bouwen en zitten nu weer vol", aldus File mon. Nog niet bekend is op welke termijn de fusie een feit zal zijn. De gemeente hoopt in het voor jaar meer bekend te maken over de plannen tot schaalvergro ting. Daarbij zouden ook fusies tussen openbaar en bijzonder basisonderwijs niet zijn uitge sloten. Van de openbare Leidse basisscholen heeft bijna de helft minder dan 195 leerlingen. Vanwege de schaalvergroting moeten de openbare basisscho len De Burggraaf en Lorentz in de toekomst gaan fuseren. De Burggraaf aan de Oppenheim- straat is met haar 160 leerlingen te klein om vanaf 1996 zelfstan dig te blijven. De Lorentz aan de nabijgelegen Van Vollenhoven- kade zit met 470 scholieren ruim boven de straks geldende norm van minimaal 195 leerlin gen. Nu is dat nog 125 leerlin gen. Met het oog op de fusie is mevrouw A. Castelein vorig na jaar als interim-directeur op De Burggraaf aangesteld. „De ge meente heeft beslist dat de scholen samen moeten gaan en ik moet dat gaan voorberei den." Casteleins voorganger, J. de Zwart, werd tot directeur be noemd van de Merenwijk- school. Naar alle waarschijnlijk heid zal Lorentzschool directeur E. Filemon ook leiding gaat ge- Leiden Leeft: wil meer busstations leiden loman leefmans „Maak van de pleinen bij de Garenmarkt en de Beesten markt een busstation zodat de NZH-bussen niet meer over de Breestraat hoeven te jakkeren." Dat was gisteren een van de nieuwjaarswen sen van Luc Palm, bestuurs lid van de winkeliersveren ging Leiden Leeft. Volgens Palm zijn Breestraat en Haarlemmerstraat aan een extra opknapbeurt toe en is het lozen van bussen uit de Breestraat een noodzakelijke stap in de richting van die binnenstadsverbetering. „De parkeergarages moe ten genoemd worden naar het dichtstbijzijnde winkel gebied en dus niet Digros-, Driessen-, of Sandersgarage. Dat brengt mensen in de war." Het plan van de om wonenden van de Garen- markt om hun plein van een parkeerplaats tot een autovrij plein om te zetten, vond op merkelijk genoeg bijval in de ogen van winkelierswoord voerder Palm: „Om in de Sandersgarage te kunnen parkeren, moet je behendig zijn en een kleine auto heb ben." Gemeente legt nog eens tien miljoen gulden bij De gemeente is bereid tien miljoen gulden extra beschik baar te stellen voor het stationsproject. Het bedrag komt bovenop de 15 miljoen gulden die de gemeente eerder al had gereserveerd. Daarmee zijn alle financiële obstakels voor het project, dat onder meer de bouw van tunnels onder het Stationsplein omvat, weggenomen. leiden. gert visser Twee jaar geleden werd na veel discussie in de raad vastgesteld dat de gemeente nooit meer dan 15 miljoen aan eigen geld zou bijdragen aan het project. Eind vorig jaar zag het er echter naar uit dat de financiering niet geheel rond zou komen. De bouw van tunnels en de aanleg van een geheel nieuw stations plein kost naar schatting 110 miljoen gulden. Het rijk heeft zich inmiddels bereid verklaard (maximaal) 80 miljoen gulden bij te dragen. Hoewel de onder handelingen nog niet geheel zijn afgerond, dreigt daarmee uitgaande van een gemeentelij ke bijdrage van 15 miljoen een tekort van zo'n 15 miljoen gulden. Dat tekort wordt grotendeels opgeheven door de extra ge meentelijke bijdrage van tien miljoen. Het geld is afkomstig uit de toekomstige baten van het stationsproject. Het gaat dan ondermeer om de op brengst van grondverkopen en onroerend-goedbelasting van gebouwen die er komen. Wethouder S. de Vreeze (fi nanciën) acht de extra bijdrage niet in strijd met eerdere afspra ken. „Het gaat om geld dat uit het project voortkomt. Deze Getroffen imker: 'Ik lijd vooral morele schade' leiden »annet de jong Nog onbekende vandalen heb ben afgelopen zondagmorgen duizenden bijen laten doodvrie- zen. Over de dichtgevroren slo ten bereikten vandalen de volkstuin aan de Mamixstraat van imker Ineke van Gestel en sloegen daar de boel kort en klein. De vier bijenkasten wer den vernield en drie van de vier bijenvolken overleefden de kou niet. „Ik weet niet hoeveel het er zijn," zegt Van Gestel, terwijl ze zich buigt over de talloze dode bijen die her en der verspreid over de grond liggen. „Het gaat ook niet om individuele bijen. Zo'n bijenvolk is een eenheid van koningin en werksters, die samen overwinteren." Ze is al negen jaar imker en meent dat de kunst van het houden van bijen is om te zor gen dat ze de winter doorko men. Van Gestel geeft de bijen in oktober genoeg voer om te kunnen overleven tot begin maart. Al die maanden komen de koudbloedige dieren niet uit hun kasten. Kou is fataal. Tegen de vrieskou van afgelopen zon dag hadden de bijen dan ook geen enkele kans. Morele schade De kasten staan inmiddels weer Imker Ineke van Gestel bij haar lege bijenkasten. Afgelopen zondag vonden drie complete bijenvolken hier de dood. De onbekende daders bereik ten de tuin via dichtgevroren sloten. foto hielco kuipers T. de Graaf: „Spijkerharde bewijzen." De overige commissieleden waagden zich niet aan duidelij ke uitspraken over het handelen van de wethouder. „Misschien is het wel vrij hard", aldus P. Vonk (WD), „Gemengde gevoe lens, maar de wethouder zal het wel niet uit de duim zuigen", meende N. Demirbas (PvdA). „Vrij rauw, maar we kunnen ze niet toetsen", oordeelde T. van Houten (SP). E. van Middelkoop (Groen Links) liet weten 'niet gelukkig te zijn met de gang van zaken, maar ook te vinden dat er nu eens iets moet gebeuren met Bambini'. H. Kruijt (CDA) ging als partijgenoot van de wethouder al nelemaal niet in foto loek zuyderduin Wie dat wel deed was A. Smit, vader van een dochter die op Bambini zit. Hij hield de com missie voor dat Van Bochove paniek heeft gezaaid onder de ouders. „De opmerkingen wa ren onwijs, veel ouders zijn zeer tevreden en gaan nu ineens twijfelen." Smit opperde dat de wethouder nog maar twee din gen kan doen: „Of u sluit Bam bini als de geruchten kloppen, of u trekt uw woorden in." De kwestie komt volgende com missievergadering opnieuw aan de orde. Informatiebijeenkomst over de structuurvisie Leidse regio De stuurgroep Leidse regio, bestaande uit de zes portefeuillehouders ruimtelijke ordening van de gemeenten Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorscho ten en Zoeterwouae, heeft de opdracht gekregen een nota voor te bereiden waarin mogelijke bouwlocaties worden omschre ven. De stuurcroep heeft getracht vol doende bouwlocaties te vinden voor circa 11.000 woningen. vorm van financiering is heel gebruikelijk. Daarbij, als we dit geld niet zouden gebruiken, gaat wellicht het hele project niet door en levert het dus ook niets op." Hoewel er nog een tekort van enkele miljoenen is, beschouwt De Vreeze het project als 'finan cieel rond'. Die paar miljoen kunnen volgens hem eventueel bezuinigd worden bij de uitvoe ring van het karwei. „En ik had twee jaar geleden niet gedacht dat we zo ver zouden komen." Over enkele weken verwacht hij de beschikking waarin de definitieve rijksbijdrage wordt vastgesteld. Het enige waar de wethouder zich nog zorgen over maakt, is dat de kosten van het project zoals bij andere grote projecten in Nederland uit de hand lopen. De Vreeze: „Ik hoop dat het rijk zich dan ook medeverantwoordelijk toont en bijspringt bij eventuele tegen vallers." In het kader vai zal op 14 januari 1993 'om 20.00 t informatiebijeenkomst worden gehouden voor de inwoners van Leiden. De bijeen komst zal plaatsvinden in de kantine van het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. De heer Halfwerk, secretaris van de stuur groep, zal een toelichting geven op de nota structuurvisie Leidse regio'. De nota ligt t/m 31 januari a.s. ter inzage. In die penode kunt u schriftelijk een 'a indienen bij het College :er en Wethouders. De s zullen worden betrokken bij He behandeling van de nota door de raadscommissies voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. op hun plaats. Ze zijn flink be- maakt zich niet druk om de fi- die ik lijdt. Kun je dan tegen- schadigd, maar dat doet er ei- nanciële en materiële schade, woordig niet eens meer beesten genlijk niet toe. Van Gestel „Het gaat om de morele schade houden als je dat wilt", zegt ze verontwaardigd. „Drie bijenvol ken zijn doodgevroren en het is nog maar de vraag of het vierde zal overleven." De bijen die het geweld van zondagmorgen hebben over leefd, heeft Van Gestel bij elkaar in een kast gedaan. Waarschijn lijk overleven die de winter ook niet. „Die bijen zijn helemaal ontregeld. Ze zitten nu al boven in de kast, terwijl ze in deze tijd van het jaar nog onderin horen te zijn. Het voedsel bovenin is niet voldoende om de rest van de winter door te komen." Normaal gesproken zijn de bijen van Van Gestel jaarlijks goed voor zo'n zestig potten ho ning. De verkoop van de honing zorgt ervoor dat de Leidse imker kosteloos afgezien van de aanschaf van de kasten haar hobby kan uitvoeren. Het hou den van bijen is volgens Van Gestel 'een hobby die zichzelf betaalt'. Het ziet er haar uit dat de Leidse haar hobby opgeeft. „Als je iedere keer je hart moet vast houden als het gaat vriezen, is de lol er af." Als Van Gestel toch besluit door te gaan hoopt zij hulp te krijgen van de Leidse Imkersvereniging. De hele boel moet weer opnieuw opgezet worden. Voorzitter van de vere niging E. Kerkvliet zei gisteren dat Van Gestel „zeer zeker alle steun zal krijgen met het op nieuw opzetten van haar bijen volken.' Als kunstenaar moet je afstand kunnen nemen van je werk, door er bijvoorbeeld, net Picas so soms deed, over heen te pis sen". Dit ongevraagde advies van een 36-jarige beeldhouwer uit de Oude Rijnstraat in Leiden viel op 9 juni vorig jaar duidelijk in verkeerde aarde bij zijn artis tieke bovenburen, een aantal kunstschilders. In plaats van over ziin schil derij, plaste een van de leden van het artistieke gezelschap vanaf de trap in de nek van de raadgever. Tijdens de vechtpar tij die daarop volgde brak een van de schilders twee ribben en klapte een van zijn longen naar binnen. Daarom moest de beeldhouwer zich gisteren voor de Haagse politierechter verant woorden wegens zware mis handeling. Het zwaar lichame lijk letsel zou door de beeldhou wer zijn toegebracht met een beeldhouwershamer, zoals het slachtoffer aan de politie had verteld. Volgens de beeldhouwer had hij echter alleen een paar schoppen uitgedeeld toen het slachtoffer een houten stok te gen hem zou hebben opgehe ven. Daarnaast zou het tenger gebouwde slachtoffer 'ongeluk kig gevallen' zijn, zo beweerde de beeldhouwer en een van de ooggetuigen (een schilderende psycholoog die tussenbeide zou zijn gekomen). Aanklager, mr. J. den Hollan der, bleek niet uit de voeten te kunnen met alle verschillende en soms tegenstrijdige verkla ringen van diverse getuigen, verdachte en het slachtoffer. Hij koos ten slotte eieren voor zijn geld door de beeldhouwer al leen 'de eenvoudige mishande ling door schoppen''te verwij ten. Hij eiste een boete van achthonderd gulden. Politierechter, mr. S. Donkers, vonniste overeenkomstig die eis. „Het is mij niet duidelijk of het zwaar lichamelijk letsel door u is toegebracht. Maar u had so wieso niet mogen schoppen." Het ledental van de PvdA is in Leiden flink gedaald. De Leidse afde ling telde rond de jaarwisseling 12 procent minder leden dan in ok tober 1991. Vergeleken met drie jaar geleden, mist ze zelfs een kwart van de aanhang: 885 tegen 1200. Vice-voorzitter J. Vleggeert wijt de meeste opzeggingen aan onvrede. Vooral de WAO-discussie zou veel leden hebben verjaagd. Vanaf de zomer is de daling nog maar flauwtjes en de PvdA hoopt via avonden voor niet-leden, huisbezoekjes bij leden en an dere activiteiten op een ledental van 1000 te komen. Nog vóór de gemeenteraadsverkiezingen van 1994.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13