rSÏX Bloedbad bij begin 11 conferentie Somalia Eilanden in Zuidzee richten blik op Azië Buitenland Londen wil ontkennen vroege terugtrekking troepen Inwoners Sevilla hebben dagelijks 12 uur water 'Hoofdstad van de moord' is stadje East Palo Alto Duitse SPD dreigt met blokkade asielakkoord Indonesië verzet zich tegen referendum Timor DINSDAG 5 JANUAR11993 Wilde apen ontdekt in Spanje londen De Turkse- of Magot-apen op de rotsen van Gibraltar zijn niet meer de enige in het wild levende apen in West-Europa. Vlak in de buurt, in de Spaanse provincie Cadiz, leven al twintig jaar bavianen. De dieren stammen waarschijnlijk af van 60 ba vianen die in 1972 ontsnapten uit een gesloten safaripark. De dieren leefden tot nu toe onopgemerkt in een moeilijk toeganke lijke streek, die gelijkenis vertoont met het gebied ten zuiden van de Sahara, de streek waar ze oorspronkelijk vandaan komen. Malaysia verbiedt jeugd roken kuala lumpur In Malaysia mogen personen onder de 18 met ingang van 1 maart niet meer roken, geen sigaretten in bezit hebben of kopen. Handelaren in tabakswaren die sigaretten ver kopen aan jongeren kunnen tot twee jaar gevangenisstraf wor den veroordeeld. Er mag per 1 maart ook geen reclame meer worden gemaakt voor sigaretten. Voorts wordt het roken in openbare gebouwen, zoals ziekenhuizen, scholen en kleine res taurants, verboden. In grote restaurants moeten speciale rokers ruimten komen. Man opgehangen in VS walla walla In de gevangenis van Walla Walla in de Ameri kaanse staat Washington is vanochtend de 31-jarige Wesdey Al lan Dodd door ophanging terechtgesteld. Het was de eerste exe cutie in Washington sinds 1963 en de eerste terechtstelling door middel van de galg in de Verenigde Staten sinds 28 jaar. Dodd was ter dood veroordeeld wegens verkrachting van en moord op drie jongetjes in 1989. Hij had een van zijn slachtoffers opgehan gen en verkoos hetzelfde te lot te ondergaan in plaats van een dodelijke injectie. Man tracht kinderen te vergiftigen baton rouge Een 42-jarige gescheiden Amerikaanse dierenarts heeft tijdens een bezoek aan zijn kinderen in een hotel in Baton Rouge in Louisiana, dat plaatsvond met toestemming van zijn vroegere echtgenote, gepoogd de kinderen te vergiftigen. De vijf kinderen, in de leeftijd van vijf tot 11 jaar, waren toen de moeder hen ophaalde volkomen groggy" en moesten naar een zieken huis worden overgebracht om te kunnen worden gered. Siamese tweeling (43) overleden long beach De Amerikaanse Siamese tweeling Yvette en Yvon ne McCarther is gisteren op 43-jarige leeftijd overleden. Yvonne en Yvette waren met hun hoofden aan elkaar verbonden. Zij hadden echter afzonderlijke persoonlijkheden, hersens en ande re organen, maar deelden een bloedbaan. De twee vrouwen, die tot de oudste ongescheiden Siamese tweelingen ter wereld be hoorde, volgden een verpleegstersopleiding. Zij liepen altijd met hun hoofden opzij. Geen van twee kon het gezicht van de ande re zien zonder een spiegel. Mijnwerkers Opper-Silezië aan de slag Warschau Na een staking van meer dan drie weken hebben de Poolse mijnwerkers in 61 van 65 kolenmijnen in Opper-Silezië gisteren het werk hervat. Het vakverbond Solidariteit had de kompels daartoe opgeroepen. De eisen van de mijnwerkers, die om een hervorming van de mijnindustrie, werkgelegenheidsga- ranties en loonsverhogingen hadden gevraagd, werden gedeelte lijk door de regering ingewilligd. Diana aan het poedelen nevis» Ongestoord vakantievieren is er voor prinses Diana en haar kinderen William en Harry op het Caribische eiland Nevis niet bij. Elk uitstapje en elke zwempartij wordt tot in details vastgelegd door tientallen fotografen. 'De prinses is weer geluk kig' jubelt de Britse boulevardpers, die kritiek heeft op het feit dat Diana de kerstdagen zonder haar kroost moest doorbrengen. Die verbleef op het koninklijke buitenverblijf Sandringham, bij papa prins Charles. foto afp londen-genéve DPA-up1w Britse troepen met lichte artille rie staan klaar om te vertrekken naar Bosnië-Hercegovina zodra de Veiligheidsraad besluit het vliegverbod boven de ex-Joego slavische republiek te gaan af dwingen. De extra troepen moeten de 3.000 Britse militairen gaan be schermen die zich in Bosnië be zighouden met de hulptrans porten voor de noodlijdende bevolking. Deze Britten be schermen op hun beurt onder meer de Nederlandse vrachtwa gens met hulpgoederen. Volgens The Times gaat het om een regiment van meer dan 600 man bewapend met 105 mm artillerie. De Britse marine heeft inmiddels manschappen en helikopters teruggetrokken uit een grote jaarlijkse oefening in Noorwegen om hen eventu eel in te zetten in Bosnië. De vredesbesprekingen in Genève tussen de strijdende partijen in Bosnië zijn gisteren tot zondag opgeschort. David Owen, de bemiddelaar namens de Europese Gemeenschap, zei dat het grootste struikelblok voor een overeenkomst werd gevormd door de Servische eis aangaande een Servische staat in Bosnië. „We kunnen Bosnië als één staat niet accepteren", zei de Bosnisch-Servische leider Rado van Karadzic. De Serviërs zou den het idee hebben opgegeven om zich bij een Groot-Servië aan te sluiten en bereid zijn een confederatie te accepteren waarvan de lidstaten niet het recht hebben zich bij andere staten aan te sluiten. „Maar we moeten het recht van zelfbe schikking hebben", aldus Ka radzic. Owen zei dat de door mos lims geleide Bosnische regering bereid was de voorstellen over een wapenstilstand en een grondwet te aanvaarden, maar problemen had met enkele van de voorgestelde provinciegren zen. Mate Boban, de leider van de Bosnische Kroaten, heeft zijn handtekening gezet onder het hele pakket voorstellen. Eerder gisteren stelde de Bosni sche president Alija Izetbegovic de Bosnische Serviërs een ul timatum. Hij eiste dat zij ak koord zouden gaan met een on afhankelijke soevereine Bosni sche republiek en hun zware wapens onder controle van de Verenigde Naties zouden bren gen. In de armen van een Amerikaanse militair wacht een Somatisch kindje op eten. Cambodjaanse premier: Rode Khmer uitsluiten PHNOM PENH AFP Premier Hun Sen van Cam bodja vindt dat de tijd is geko men om de Rode Khmer uit te sluiten van het VN-vredespro ces in het land. Hun Sen zei vanmorgen dat de maoïstische verzetsorganisatie buiten de wet moet worden geplaatst en met hulp van de Verenigde Naties desnoods met militaire midde len worden bestreden. De Rode Khmer weert tot op heden elke 'blauwhelm' uit haar gebied. In de Etiopische hoofdstad Addis Abeba zijn gisteren ze ker zeven mensen gedood en meer dan honderd perso nen gewond geraakt toen veiligheidstroepen het vuur openden op demonstrerende studenten. Het protest was gericht tegen het voorgenomen bezoek van de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros Ghali aan het noordelijke Eritrea. Boutros Ghali is in de Etiopi sche hoofdstad om de gisteren begonnen vredesconfe rentie over Somalia voor te zitten. Het protest was opnieuw een fikse tegenslag voor Boutros Ghali. Zondag nog werd hij door demonstrerende Somaliërs Muqdisho uitgejaagd. De secre taris-generaal liet zich echter niet uit veld slaan. Hij hield de deelnemers aan het vredesover leg voor dat de conferentie het begin zou kunnen zijn van de hergeboorte van Somalia. De conferentie wordt geboy cot door vier Somalische partij en, terwijl de legerleiders Ai- deed en Ali Mahdi gisteren hun best deden elkaar volledig te ne geren. Een week geleden nog omhelsden ze elkaar ten teken dat de onderlinge vijandighe den voorgoed verleden tijd wa- CORRESPONDENT/Rtr-DPA-AFP De studenten menen dat Bout ros Ghali door zijn bezoek aan Eritrea de Eritrese eis voor onaf hankelijkheid ondersteunt. Veel inwoners van de rest van het land beschouwen Eritrea nog steeds als een onlosmakelijk on derdeel van Etiopië. Een refe rendum in april in Eritrea moet de toekomst van het de facto zelfstandige gebied bepalen. De studenten in Addis Abeba waren gewaarschuwd dat hun protest illegaal was. Toen zij toch de straat opgingen, open den politie en leger onmiddel lijk het vuur. Ook werd met knuppels op de demonstranten ingeslagen. barcelona ruud de wit dens het halfjaar dat de Expo van Sevilla heeft geduurd, heeft de situatie echter kritiek ge maakt. De bijna 50 miljoen be zoekers van de Expo hebben blijkbaar veel meer water ver bruikt dan de stad zich kon ver oorloven. Maar ook in Madrid is de si tuatie door de aanhoudende droogte kritiek. De totale water consumptie van de bijna vier miljoen Madrilenen bedroeg vorig jaar 520 miljoen kubieke meter. Afgelopen zondag werd de waterreserve door de ge meente geschat op slechts 372 miljoen kubieke meter. Deson danks overweegt Madrid nog niet over te gaan tot drastische stappen zoals in Zuid-Spanje zijn genomen. Besloten is eerst te proberen de watercapaciteit op het huidige niveau te hou den door ondergrondse bron nen aan te boren (geschat op 120 miljoen kubieke meter) en door de wateraanvoer van ver- derweg gelegen stuwmeren te verbeteren. CÖRRESPON DENT De ernstige droogte die met na me Zuid-Spanje al ruim een half jaar in haar greep houdt, heeft het gemeentebestuur van Sevilla tot nieuwe waterrantsoe- nen gedwongen. Met ingang van vandaag zullen de ruim 700.000 inwoners van de An- dalusische hoofdstad slechts twaalf uur per dag water uit de kraan krijgen. Dat betekent een uitbreiding van de waterbeper kingen met zes uur. Ook andere steden in Zuid-Spanje en delen van midden-Spanje zijn op rantsoen gezet, terwijl de hoofdstad Madrid zo'n maatre gel overweegt Zuid-Spanje staat bekend als een droog gebied, met hoge temperaturen in de zomer en geringe regenval in de winter maanden. Al jarenlang is deze regio van Spanje voor een groot deel van zijn waterbehoeften aangewezen op de aanvoer uit hoger gelegen stuwmeren. De enorme vraag naar water tij- EAST PALO ALTO DRA Niet Chicago, Washington of New York is de gevaarlijkste stad van de Verenigde Staten. Het kleine stadje East Palo Alto in California is in 1992 gaan strijken met de dubieuze titel van .Amerikaanse hoofdstad van de moord". Vorige jaar werden in het plaatsje 42 mensen neergescho ten, doodgestoken of doodge slagen. In absolute aantallen is dat gering vergeleken met de 2.000 moorden in New York, maar daar staat tegenover dat in East Palo Alto ten zuiden van San Francisco slechts 24.000 mensen wonen. In relatieve termen vallen op iedere 100.000 inwoners in het plaatsje 175 doden door geweld, twee keer zo veel als in Was hington en zes keer zo veel als in Chicago en New York. Het stadje geldt aan de Amerikaanse westkust als een van de belang rijkste plaatsen voor overslag van drugs, terwijl het beschikt over niet meer dan 35 politie agenten. De naam van East Palo Alto is inmiddels zo slecht dat het elektriciteitsbedrijf alleen nog mensen stuurt wanneer voor politiebescherming is gezorgd. De burgemeester kon de PTT slechts met de grootste moeite overreden post te blijven bezor gen. Oud-burgemeester Pat Johnson, die in november af scheid nam. wil zelf haar huis zo snel mogelijk verkopen om vervolgens te kunnen verhui- 140.000 Europeanen sterven jaarlijks aan 'meeroken' Aideeds delegatie klaagde c over dat er ook allerlei kleinere, minder belangrijke Somalische facties in Addis Abeba zijn. De kleine groeperingen op hun beurt menen dat de wandaden van Aideed en zijn compagnon Omar Jess onderzocht dienen te worden. Omar Jess wordt ervan beschuldigd honderden van zijn tegenstanders te hebben afge slacht in de stad Kismayo. De Amerikaanse bevelheb bers van de interventiemacht in Somalia hebben nog geen da tum afgesproken voor de over dracht van het opperbevel aan de Verenigde Naties. Dat zei de Amerikaanse kolonel Michael Hagee gisteren in reactie op eerdere berichten, waarin een Franse officier aankondigde dat het commando van de operatie Herstel Hoop op zijn laatst op 20 januari overgedragen zal worden. Op die dag verlaat de Amerikaanse president George Bush het Witte Huis. De Ameri kaanse minister van defensie, Dick Cheney, verklaarde in Washington echter dat verre weg de meeste Amerikaanse militairen na januari in Somalia blijven. Door meeroken overlijden In Europa jaarlijks bijna 140.000 mensen aan kanker en hart kwalen. Dit staat in een Brits wetenschappelijk rapport dat vandaag is verschenen. „Ver vuiling door sigaretterook is de belangrijkste vorm van milieu verontreiniging waaronder nlet-rokers te lijden hebben en is de grootste massale kanker- verwerker in de geschiedenis", aldus he< rapport, dat is uitge geven door de Vereniging voor de rechten van niet-rokers. „In deze cijfers wordt de dood van ongeboren kinderen, pasgeborenen of kleine kinde ren veroorzaakt door het ro ken van hun ouders, niet mee gerekend", aldus het rapport. Om het aantal doden door meeroken vast te stellen wer den methoden gebruikt die al langer in de Verenigde Staten worden toegepast. De auteurs adviseren het roken te verbie den in alle openbare ruimtes waar niet-rokers er last van kunnen hebben. Reynolds weer premier Ierland Ierland krijgt zeer waarschijnlijk weer een coalitieregering onder leiding van de huidige premier Albert Reynolds. Reynolds zei gisteren dat hij binnen enkele dagen een akkoord denkt te kunnen sluiten met de Labour Party van Dick Spring, de grote winnaar van de recente verkie zingen. Eerder toonde Spring zich voorstander van een coali tieregering waarin het premier schap zou roteren. Deze eis heeft hij in de loop van de on derhandelingen laten vallen, volgens waarnemers in ruil voor meer ministersposten voor zijn partij. De vorming van een nieuwe coalitie wordt in Ierland gezien als een nederlaag voor Reynolds. De premier was de verkiezingen ingegaan in de veronderstelling dat zijn cen trum-rechtse Fianna Fail-partij een absolute meerderheid zou halen. De partij verloor echter zetels. Labour verdubbelde zijn zeteltal en werd daarmee de grote winnaar. SYDNEY KALINGA SEBEVIRATNE Terwijl de invloed van de oude koloniale machten in de Stille Zuidzee begint af te brokkelen, komen de eilandstaatjes steeds voor zichzelf op en begjnnen ze contacten te leggen met Aziatische grootmachten. De komende jaren zullen Australië, Nieuw-Zeeland en Frankrijk in het gebied steeds meer concurrentie on dervinden van opkomende machten als Japan en Malaysia. De premier van Fiji, Sitiveni Rabuka, koestert nog steeds wrok jegens Australië en Nieuw-Zeeland als gevolg van de eco nomische sancties die die landen opleg den na zijn staatsgreep in 1987. Na zijn verkiezingswinst in 1992 gaat hij liever in zee met de Aziatische landen. Rabuka beschouwt het politieke systeem van Malaysia als een voorbeeld voor zijn eigen land. De investeringen van Malay sia in Fiji nemen toe, hoewel de afge sproken levering van Malaysische olie aan Fiji uiteindelijk niet doorging. Rabu ka ziet voor Fiji een voortrekkersrol weg gelegd voor de naburige eilandengroe pen. De markt van het land is makkelijk toegankelijk en de overheid is gul met het verstrekken van beurzen aan studen ten uit de regio die in Fiji willen stude- Fiji is niet het enige land dat niets meer met de oude kolonisten te maken wil hebben. De nieuwe secretaris-generaai van de Commissie voor Zuid-Pacific (SPC) en oud-president van Vanuatu, George Sokomanu, viel onlangs uit naar de grootmachten die de regio naar hun hand hadden gezet. „Hebben we de mensen die ons hebben platgewalst nog steeds nodig? Laat de eilanders van de Stille Zuidzee hun eigen gang toch gaan. Laten we iedereen tonen dat we de klus net zo goed aankunnen als anderen." Sokomanu had ook forse kritiek op wat hij noemde de „koloniale club" binnen de SPC. Volgens hem had vooral Austra lië alles in het werk gesteld om zijn be noeming tot secretaris-generaal te ver hinderen. De SPC, het belangrijkste ge meenschappelijke orgaan van de landen in de Stille Zuidzee, is ironisch genoeg nog sterk afhankelijk van de 'oude' kolb- niale machten. Het SPC-budget is vooral afkomstig van Australië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Nieuw-Zeeland. Het koerswending in het gebied is vooral in Australië hard aangekomen. De be- treklcingen tussen Australië en de eiland- staten zijn de laatste tijd snel verslech terd. Zelfs de Australische militaire hulp aan Papua New-Guinea js onder vuur gekomen. De hulp kwam namelijk voor namelijk ten goede aan militaire opera ties in Bougainville, het eiland dat sinds 1987 voor onafhankelijkheid van Papua New-Guinea strijdt. Frankrijk heeft zich sneller aan de veran deringen aangepast. In april zegde Parijs toe dat er een einde zou komen aan de nucleaire proeven bij de atollen van Nieuw Caledonië en Frans Polynesië. Die stap werd gezien als een teken dat Frankrijk zijn rol in het gebied wil veran deren van arrogante koloniale macht naar een coöperatieve buitenlandse na tie. „Frankrijk wil in het gebied worden ge accepteerd", zegt Stephen Henningham van de Australische Nationale Universi teit. „Dat moet de mening ontkrachten dat Frankrijk streeft naar koloniale ex pansie." De verkiezing van een Franstali ge regering in Vanuatu duidt erop dat de Franse pogingen succes hebben. Parijs heeft bovendien veel hulp gegeven aan de Cook-eilanden en aan Fiji. Desondanks zijn veel landen in de Stille Zuidzee ervan overtuigd dat de sleutel voor economisch succes veel dichterbij ligt in Azië. De nauwere banden met Azië blijken het sterkst in de visserij-sec tor. Zestig procent van de tonijn-vangst in de wereld komt uit de Stille Zuidzee. Vooral de landen in Zuidoost-Azië be schikken over visvergunningen voor dit gebied. Dit vergunningenstelsel is regelmatig in zet van een harde juridische strijd tussen Aziatische en westerse landen. In de ja ren tachtig probeerden de Verenigde Staten meer toegang tot de viswateren te krijgen. Als ook in 1993 blijkt dat de Aziatische vissers voorrang krijgen, zal dat een nieuw teken zijn dat de oude ko lonisten niet meer welkom zijn in de Stil le Zuidzee. BERLIJN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Duitse oppositiepartij SPD dreigt het eind vorig jaar moei zaam bereikte akkoord met de regering over indamming van de stroom asielzoekers te torpe deren. Plaatsvervangend SPD- fractieleider Hertha Daubler- Gmelin verklaarde gisteren dat haar partij tegen het compro mis stemt als minister van bin nenlandse zaken Seiters bij zijn plan blijft infrarood- en radar- apparatuur in te zetten bij de grenscontrole. Seiters plannen om de opspo- ringsapparatuur vooral aan de Duits-Poolse grens in te zetten, vloeien voort uit een geweldig personeelsgebrek bij de douane. Er zijn meer dan vijfduizend va catures. De meeste illegale vluchtelingen komen over de ri vieren Oder en Neisse, die de grens tussen Polen en Duitsland vormen. Vorig jaar werden meer dan 50.000 illegale grens- gangers opgepakt, naar schat ting bereikten er 150.000 onge zien Duits grondgebied. Met het inzetten van moder ne apparatuur hoopt de minis ter vluchtelingen zo snel te kun nen signaleren dat mobiele een heden hen tijdig kunnen onder scheppen. JAKARTA DPA-Rtr Indonesië zal geen referendum houden op Oost-Timor om de bevolking vragen naar hun me ning over onafhankelijkheid. Dat heeft minister van buiten landse zaken Ali Alatas gisteren gezegd. „Het is niet dat wij twij felen over de uitslag. Het is een principiële kwestie'aldus Ala tas. Portugal, dat het gebied 300 jaar bestuurde, eist dat de Oost- timorezen zich mogen uitspre ken over hun eigen toekomst. Indonesië, dat Oost-Timor 17 I'aar geleden bezette, zegt dat de ;euze allang is gemaakt. Beide landen zullen in april bijeenko men om over de kwestie te pra ten. „Er is teveel bloed vergoten, er is teveel water onder de brug gestroomd en Indonesië heeft de afgelopen 17 jaar teveel bele digingen moeten ondergaan. Als je om een referendum vraagt dan kan je wat mij betreft gaan vissen", zo zei de Indone sische bewindsman. Waarnemers vermoeden dat sinds de Indonesische invasie in 1975, kort nadat de Portugezen zich daar hadden teruggetrok ken. op Oost-Timor wellicht 200.000 mensen eenderde van de bevolking in 1975 zijn omgekomen door honger, ziek te en de vrijheidsstrijd.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7