Ziekteverzuim daalt in metaalnijverheid Betico Croes blijft de Arubaanse politiek beheersen Binnenland Nog eens 12 miljoen voor schade door aardbeving Hof: Moord in zaak- Fagel niet bewezen Superventilator nieuw wapen voor brandweer Terug naar Afrika Wisseling van de wacht Met mesjes verpulveren van kuikentjes immoreel EG aan de haal met meevaller voor Kok DINSDAG 5 JANUAR11993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst 'Ombudsman arbeidsbureau nodig' utrecht» Er moet een ombudsman (of -vrouw) komen voor de arbeidsvoorziening. Die functionaris moet klachten behandelen die er zijn over het functioneren van de arbeidsbureaus. Daar voor pleitte voorzitter Van der Pluijm van het district Zuid-Hol land van de vakcentrale FNV gisteren op de nieuwjaarsbijeen komst van zijn district in Rotterdam. Definitief geen Nwe CPN den haag De CPN krijgt geen opvolger in de Nwe Communisti sche Partij in Nederland. De Raad van State heeft dat gisteren bepaald en daarmee is de zaak afgedaan. Eerder al besliste het Centraal Stembureau dat de naam Nwe Communistische Partij in Nederland niet toelaatbaar is. De bureau achtte die naam misleidend voor de kiezers. Volgens het stembureau vertoont de naam van de nieuwe partij „grote gelijkenis" met die van de ou de CPN. „En de afkorting 'Nwe' (voor: Nieuwe) is voor de kiezers „onbegrijpelijk" mede omdat de afkorting niet in de Van Dale voorkomt". Zaterdag buigt het congres van de nieuwe politieke formatie zich over de kwestie. Cel geëist voor mishandeling den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch is gisteren vijfjaar ge vangenisstraf geëist tegen een 37-jarige man uit het Brabantse Budel. Hij wordt ervan verdacht dat hij met anderen in juli vorig jaar een man en een vrouw van hun vrijheid beroofde en mis handelde. Hij zou dat hebben gedaan omdat de slachtoffers hun schijnhuwelijken wilden verbreken en daarover met de politie hadden gesproken. Zo had het vrouwelijke slachtoffer een schijnhuwelijk gesloten waarvoor ze 5.000 gulden zou krijgen. Toen een deel van dat geld niet werd betaald, vroeg ze scheiding aan en noemde tegenover de politie namen van betrokkenen bij de zaak. Kabinet gireert geld spoedig naar Limburg den haag»gpd-anp Het kabinet trekt twaalf miljoen gulden extra uit voor het herstel van monumenten en kerken die zijn beschadigd door de aardbe ving in Limburg in april vorig jaar. Het geld zal op korte ter mijn worden overgemaakt, zo heeft minister Dales (binnen landse zaken) laten weten aan de Limburgse commissaris van de koningin Mastenbroek. De regering gaf al eerder 7,5 miljoen gulden voor herstel van de schade als gevolg van de aardbeving. De totale bijdrage van het rijk komt daarmee op 19,5 miljoen gulden. De aardbeving veroorzaakte een schade van in totaal zo n vijftig miljoen gulden. Met het herstel van beschadigde monu menten en kerken is ongeveer 32 miljoen gulden gemoeid. Voorzitter Hoofwijk van de particuliere Stichting Rampen fonds Aardbeving Limburg (SRAL) is zeer tevreden met de extra steun. „Dit is alleszins re- amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 24-jarige man uit Nijmegen veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf we gens zijn betrokkenheid bij de gewelddadige dood van restau rateur Gerard Fagel. Tegen de verdachte was in hoger beroep twaalf jaar cel geëist. Dat was ook de straf die de rechtbank in Utrecht hem in eerste instantie had opgelegd. Het Hof acht anders dan de Utrechtse rechters niet bewezen dat Fagel op 9 juni 1989 het slachtoffer is geworden van een vooropgezet moord plan. De verdachte heeft zich volgens de uitspraak van het hof schuldig gemaakt aan een po ging tot diefstal met geweld, ge pleegd met anderen, de dood ten gevolge hebbend. Hetzelfde geldt voor een 28- jarige verdachte. Hij is na een eis van tien jaar eveneens ge lijk aan de straf die hem in Utrecht is opgelegd tot zes jaarveroordeeld. De zaak tegen de derde ver dachte, een 22-jarige Nijmege- naar, is verdaagd in afwachting maarssen anp enorme druk lucht in het bran dende pand. De verstikkende rook wordt daardoor snel ver dund en in een paar minuten geheel verdreven. Daardoor kunnen brandweerlieden snel zien waar de vuurhaarden zich bevinden. Verder zijn ze zeker van een veilige route vanuit het pand naar buiten. De ventilator wordt op een paar meter af stand van het brandende ge bouw opgesteld. Doordat het blussen sneller gaat, wordt niet alleen de scha de door het branden zelf maar ook de waterschade en de ver vuiling door bluswater vermin derd. De brandweer van Maarssen gebruikt als eerste in Nederland sinds enkele weken een zeer krachtige ventilator bij het blus sen van grote branden. Volgens commandant Ruibing wordt het bestrijden van branden met dit nieuwe hulpmiddel veel effec tiever en veiliger. Voorts neemt ook de waterschade af. Het korps van Maarssen heeft het idee overgenomen van de brandweer in het Duitse Aken. Veel andere Nederlandse brandweerkorpsen hebben al belangstellinggetoond. De ventilator blaast met een Detain begint als eerste met 'arbodienst' Het ziekteverzuim in de metaalnijverheid, waarin 300.000 mensen werken, is aan het dalen. De CAO-af- spraak dat werknemers een vakantiedag moeten inleve ren als ze voor de tweede keer binnen een jaar ziek thuis blijven, zal daardoor een dode letter worden. Dat ver wacht CAO-onderhandelaar T. Hagen van de Industrie bond FNV. die pas op termijn een zichtbaar effect hebben. Een van die maatregelen is een beter con trolesysteem: mensen die zich ziek hebben gemeld, worden al meteen de eerste dag worden gecontroleerd. Bovendien komt er onderscheid in de hoogte van de ziektewëtpremies: voor be drijven waar het ziekteverzuim groot is, gelden hogere premies dan voor ondernemingen met minder ziekte dan gemiddeld. Tot de metaalnijverheid be horen onder meer garages, elek trotechnische installateurs, fit ters, loodgieters, metaalverwer kende industrie, centrale-ver- amsterdam-utrecht gpd-anp Bij het CAO-overleg begin vorig jaar stelden werkgevers en werknemers dat het ziektever zuim in de metaalnijverheid eind 1993 in elk geval gedaald moet zijn tot 7 procent. Eind 1991 lag het nog op 8,13 pro cent, in het eerste kwartaal van 1992 op 7,87 procent. In het tweede kwartaal zakte het naar 7,40 procent, daarna kroop het in juli, augustus en september op tot 7,56. Hagen voorziet een verdere daling op grond van in de CAO afgesproken extra maatregelen, warmingsbedrijven, goud- en zilversmeden en fietsenmakers. Ook in de detailhandel wordt gewerkt aan het verlagen van het ziekteverzuim. Daartoe is de Detam als eerste bedrijfsvereni ging gestart met een zogeheten 'arbodienst'. Die dienst gaat werkgevers helpen bij het op zetten van een beleid dat ziek teverzuim moet voorkómen. Bovendien gaat die dienst zich bezig houden met controle en begeleiding van zieke werkne mers. Zodoende krijgen werk gevers en werknemers voor wat het ziekteverzuim betreft, te maken met één en dezelfde in stantie. De Detam hoopt dat er door de nieuwe werkwijze een bgeter inzicht ontstaat in moge lijke verbanden tussen arbeids ongeschiktheid en arbeidsom standigheden. De Detam ver wacht dat andere bedrijfsvere nigingen ook snel 'arbodien- sten' zullen opzetten. delijk." Hij is echter niet te spreken over het Nationale Rampenfonds, dat volgens hem tót nu toe niet heeft willen zeg gen wat er na de aardbeving binnenkwam aan giften van particulieren op het speciale gi ronummer 777. „Dat willen we graag weten om te kunnen be kijken wat er besteed kan wor den aan het herstel van het door de aardbeving beschadig de cultureel erfgoed, kerken en monumentale gebouwen". Hij verlangt op korte termijn ope ning van zaken door het Natio- - naai Rampenfonds. Voorzitter Koning van het Na tionaal Rampenfonds, tevens voorzitter van de Algemene Re kenkamer, wijst Hoofwijk in een reactie op een recente brief van minister Dales aan de Tweede Kamer. „Daarin staat dat de op brengst op giro 777 ruim 22 mil joen heeft belopen. Het ram penfonds Limburg zou die stuk ken toch moeten kennen", al dus Koning. van een TBS-advies. Deze ver dachte zou in de fatale nacht het vuurwapen hebben gebruikt waarmee Fagel om het leven is gebracht. Fagel werd 's nachts in de wo ning boven zijn restaurant in Bosch en Duin (provincie Utrecht) verrast. Hij lag, samen met zijn vriendin, in bed toen twee van de verdachten via een raam de slaapkamer binnen drongen. Nadat het pistool on bedoeld was afgegaan, aldus de lezing van de schutter, maakte het tweetal zich spoorslags uit de voeten. Het plan voor de overval, die geruime tijd onop gelost bleef, is bedacht door de verdachte die nu is veroordeeld tot negen jaar cel, zo conclu deerde het hof. Deze verdachte heeft de uit voering van zijn plan bovendien geleid en ook nog eens gezorgd dat er een vuurwapen voorhan den was. De man is al eerder veroordeeld wegens gewelds- en vermogensmisdrijven. Op de datum van de overval met do delijke afloop zat hij nog in de proeftijd van een vorige veroor deling. zundert Door een raam van het revalidatiecentrum voor die ren bekijkt een ree een purper koet. Déze vogel en 19 van zijn soortgenoten werden vorig jaar door de Algemene Inspectie dienst (AID) onderschept op Schiphol. De dieren waren be stemd voor Italië, maar de AID stak een stokje voor dat trans port omdat puperkoeten be schermde dieren zijn. Toen de inspecteurs de smokkelwaar vonden, waren al vijf van de vo gels bezweken. De andere 15 zijn gedurende bijna een jaar In Zundert opgelapt. Vandaag ver trekken ze vanaf Schiphol naar hun land van herkomst het Westafrikaanse Ghana. FOTO ANP KOEN SUYK den haag Nadat hij meer dan van zijn handtekening droeg hij een decennium Buitenlandse Za- de boedel over aan zijn opvol ken heeft bestierd, zette minister ger, de Leidse hoogleraar Pieter Van den Broek er gisteren een Kooymans (rechts). Die zette punt achter. Met het plaatsen eveneens zijn handtekening ten teken dat hij de nieuwe hoogste baas is op het ministerie van buitenlandse zaken. FOTO ANP KOEN SUYK UTRECHT ANP De Nederlandse dierenartsen vinden het doden van haantjes die een dag oud zijn niet meer aanvaardbaar. In een brief aan het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij pro testeert de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Diergeneeskunde (WVMD) te gen het doden van overbodige eendagskuikens. jaarlijks worden in Neder land zo'n 40 miljoen mannelij ke kuikens van een dag oud ge dood. Dat gebeurt na het seksen, waarbij het geslacht van kuikens wordt vastgesteld. De vrouwelijke kuikens, de hennetjes, worden gebruikt voor de produktie van eieren. De haantjes zijn 'onbruikbaar' en worden daarom vernietigd. Daarvoor worden versnippe- raars gebruikt. Dat zijn ketels waarin de kuikens door ra zendsnel ronddraaiende mes sen in kleine stukjes worden gehakt. De brij die overblijft, gaat naar de kadaververwer- kende industrie. De dierenartsen achten het doden van eendagshaantjes moreel verwerpelijk. Door haantjes van leg-rassen kort na uitkomst van de eieren te doden, verwordt het dier tot een onbruikbaar wegwerparti kel, vinden ze. Bovendien is het hele proces van bebroeden, uitkomen, seksen en doden een verspilling van grondstof fen. De KNMD vindt het doden onnodig, omdat er voldoende alternatieven zijn. Zo kunnen de haantjes op biologisch-dy- namische bedrijven onder diervriendelijke omstandighe den worden gemest, om ze na een week of tien normaal te slachten. Voor de gespecialiseerde pluimveemesterijen is het den haag» gpd Het is minister Kok (financiën) niet gelukt de financiële proble men die zich voor dit jaar aan dienen, te verkleinen. Eind 1992 trad er weliswaar een onver wachte meevaller op bij de in komsten uit belastingen, maar dat voordeel werd teniet gedaan doordat meer geld moet wor- dpn afgedragen aan de Europe se Gemeenschap. Kok is er wel in geslaagd het Financieringstekort van de over heid omlaag te drukken naar de afgesproken 4,25 procent. Begin november zag het er nog naar uit dat het tekort hoger zou uit komen. Twee maanden geleden was Financiën zo somber om dat het ministerie toen een te genvaller bij de belastinginkom sten verwachtte van 400 miljoen gulden. Die klap kwam echter niet. En toen Financiën op 31 december de balans opmaakte, was er zelfs sprake van een meevaller van enkele honderden miljoe nen guldens. Kok was oorspron kelijk van plan dat voordeel te gebruiken om de financiële pro blemen voor 1993 door uitga ven die voor dit jaar voorzien waren, al eind 1992 te doen. Door de hogere afdrachten aan de Europese Gemeenschap is daarvan echter niets terecht gekomen. Kok heeft wel, zoals al langer de bedoeling was, 728 miljoen gulden aan premie kin derbijslag voor het eerste kwar taal 1993, al in 1992 betaald. Financiële voordelen door de dalende rente heeft Kok in 1992 niet gehad. Die komen dit jaar pas. lloe lager de rente, hoe minder rente Financiën hoeft te betalen over de staatsschuld. mesten van de haantjes niet aantrekkelijk, omdat de dieren louter en alleen worden gefokt voor de produktie van eieren. Het economisch rendement van het mesten van de haan tjes ligt lager dan dat van kui kens van speciale vlees-rassen. De KNMD meent dat ook de biotechnologie te hulp kan worden geroepen om het do den van kuikens een halt toe te roepen. Technisch is het in de nabije toekomst wellicht mo gelijk het geslacht van een kip pe-embryo te bepalen als het nog in het ei zit, aldus de KNMD. Ledental van MHP groeit met drie procent utrecht» anp De vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel MHP heeft in 1992 een ledenwinst geboekt van bijna drie procent (ruim 4.000 leden). Stonden op 1 ja nuari 1992 nog 140.170 leden bij de vakcentrale ingeschreven, op 1 januari 1993 waren dat er 144.291. Dat heeft de MHP gis teren bekendgemaakt. De afge lopen vijf jaar groeide de vak centrale 30 procent. De ledenwinst van de MHP het afgelopen jaar nog groter kunnen zijn. Maar de Vereni ging van Hoger Personeel voor banken en verzekeringen gooi de roet in het eten door zich al te scheiden. Dat heeft de vak centrale zo'n 3.000 leden ge kost. Het CNV weet pas in de loop van volgende week hoe het staat met het ledental. De FNV komt waarschijnlijk deze week met de cijfers. Naar verwach ting is de ledengroei van de grootste vakcentrale vorig jaar iets afgevlakt vergeleken met 1991. Toen groeide de FNV nog met 40.000 leden naar een to taal van 1.069.000. oranjestad anp Donderdag en vrijdag wordt heel Aru ba drooggelegd. Nergens is dan alco hol verkrijgbaar. De overheid hoopt daarmee te garanderen dat de parle mentsverkiezingen, waaraan een ver hitte verkiezingsstrijd is voorafgegaan, vrijdag rustig verlopen. Ruim 45.000 stemgerechtigden kun nen kiezen uit acht partijen, waarvan er echter maar een paar echt meetel len. Naast een lijstnummer hebben de partijen ook een kleur gekregen. Ge kleurde vlaggen wapperen dan ook over het hele eiland, dat al ruim een maand in de ban van de verkiezingen is. De grootste oppositiepartij is met acht zetels de Arubaanse Volkspartij (AVP) van Henny Eman. Die heeft van het elektriciteitsbedrijf toestemming gekregen groene partijvlaggen op de lichtmasten te plaatsen. Op 8 januari, als ze weer moeten worden wegge haald, gaat het licht uit, grapt men op Aruba, want dan gaan de lichtmasten op de AVP stemmen. De Movimiento Electoral de Pueblo (MEP) van premier Nelson Oduber, die met tien van de in totaal 21 parle mentszetels de grootste regeringspartij is, voert de kleur geel. De MEP is de partij van wijlen Betico Croes, die Aru ba zijn status aparte bezorgde. Zijn partij koketteert nog steeds met hem. Regelmatig verschijnen oude beelden van Betico op TV waarin hij de bevol king oproept op de MEP te stemmen. Aan de race om de parlementszetels neemt ook Glenbert Croes deel. Deze zoon van de legendarische Betico doet dat met de kleur grijs en de nieuwe Or- ganitacion Liberal Arubiano (OLA). Croes junior richtte die partij op om dat hij vindt dat de MF.P hem heeft be drogen. Er was in de MEP geen plaats voor hem. Bovendien heen de MEP- regering er een potje van gemaakt, meent Croes. Ook hij gebruikt het imago van zijn vader om kiezers te trekken. De jonge Croes zegt dat de OLA de erfenis van Betico wil uitdra gen omdat de MEP die heeft verkwan seld. Verwacht wordt dat de OLA mag re kenen op een mooi verkiezingsresul taat. Gesproken wordt over drie tot zes zetels. Croes zelf houdt zich echter nog op de vlakte en laat alleen maar droog jes weten dat „er 21 zetels te verdelen zijn". Minder terughouden is Henny Eman. Hij is ervan overtuigd dat zijn AVP de verkiezingen gaat winnen. In het actieprogramma voor de komende regeerperiode staat het sociale aspect centraal. De AVP volgens de MEP een rijkeluisclub heeft het plan op gesteld aan de hand van informatie die op bijeenkomsten met de bevolking naar voren is gekomen. Alle politici zijn het erover eens dat het niet makkelijk wordt na het tellen der stemmen een coalitiekabinet te vormen. Over en weer sluit men elkaar min of meer uit als regeringspartner. Alleen Glenbert Croes sluit geen en kele coalitiegenoot uit. Hij is uitge sproken voorstander van een zakenka binet met vakministers. „Die moeten orde op zaken gaan stellen, omdat de afgelopen regeerperiode niets is ge beurd", meent Croes. Premier en MEP-leider Oduber vindt juist dat „negentig procent van onze plannen is uitgevoerdmaar hij er kent wel dat er nog veel moet gebeu ren. Er ligt een nationaal ontwikke lingsplan klaar voor de periode 1993- 1997. De kosten daarvan bedragen 760 miljoen gulden. Onderdelen van dat plan zijn onder meer verbetering van infrastructuur, onderwijs, woning bouw en milieubescherming. Oduber noemt verder het enorme probleem van de drugshandel via Aruba. Heet hangijzer zijn nog altijd de ga ranties die moeten worden afgegeven voor drie niet afgebouwde hotels. Ge durende vijftien jaar moet Aruba daar voor jaarlijks 36 miljoen gulden afdra gen. Oduber denkt dat het eiland zelf 18 miljoen kan ophoesten. De rest zal van Nederland moeten komen. Maar als de hotels worden voltooid, geeft dat weer problemen op de ar beidsmarkt. Er is dan vraag naar 4.000 personeelsleden om de hotels te laten draaien en zoveel nieuwe arbeids krachten heeft Aruba domweg niet. Die mensen moeten dus uil het bui tenland komen. Maar omdat het grote aantal buitenlanders de Arubanen nu al het gevoel geeft dat hun cultuur en identiteit worden bedreigd, ligt daar alweer het volgende probleem op de loer. Glenbert Croes weet wel een op lossing: haal die arbeidskrachten niet. zoals nu gebeurt, uit Zuid-Amerika en Azië. maar uit het met Aruba veel ver wanter Nederland. Curasao en Bonai

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5