'Rechtbank hele etmaal open' Binnenland AN»5 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenscbappe Stekelenburg haalt uit naar CDA over WAO Wintertijd in Madurodam 'Brandstichting in flat van Somaliërs' DINSDAG 5 JANUAR11993 191 Minister Hirsch Ballin voelt wel voor experiment: Chaos bij vreemdelingendienst R'dam foto anp koen suyk Rotterdam Bij de Rotterdamse vreemdelingendienst is gisteren een enorme chaos ontstaan door een nieuwe regeling voor het aanvragen van een verblijfsvergunning. Zo'n zevenhonderd mensen verdrongen zich voor het bureau aan het Haagse Veer, omdat ze sinds 1 januari alleen 's maandags tussen 10 en 12 uur langs kunnen komen om een afspraak voor later in de week te maken. De wachtenden kregen wel een kopje koffie aangebo den, maar dat verzachtte voor velen het leed niet echt. Inbreker schiet man dood eindhoven Een 41-jarige man uit Eindhoven is vanmorgen doodgeschoten, vermoedelijk door een man die wilde inbreken in zijn schuurtje. Volgens huisgenoten hoorde het slachtoffer rond 6.00 uur lawaai bij de berging. Toen hij poolshoogte ging nemen, betrapte hij op heterdaad een inbreker. Die nam de be nen, waarop het slachtoffer de achtervolging inzette. Enkele honderden meters verderop, werd de man neergeschoten. De politie is een grootscheeps buurtonderzoek gestart. Dode bij brand in ziekenhuis Boxtel boxtel Een brand in het Liduina ziekenhuis in Boxtel heeft in afgelopen nacht één patiënt het leven gekost. De brand brak rond half één uit door nog onbekende oorzaak in de kamer van het slachtoffer. Deze brandde geheel uit. Diverse andere patiën ten ondervonden als gevolg van de rookontwikkeling ademha lingsmoeilijkheden, evenals twee verpleegsters. Circa 25 patiën ten moesten vanwege de brand elders worden ondergebracht. RET-directeur: Tarieven stijgen te snel Rotterdam De tarieven voor openbaar vervoer zijn de laatste ja ren zo fors gestegen dat de gewenste groei van het aantal reizi gers uitblijft. Aldus haalde directeur Kunst van het Rotterdamse openbaar-vervoerbedrijf RET gisteren fel uit naar de verant woordelijk minister Maij-Weggen. Volgens Kunst is in drie jaar tijd de gemiddelde prijs van een kaartje met 22 procent geste gen. Dat jaagt reizigers weg, stelde hij. Volgens de RET-directeur is het 'evenmin een stimulans' dat de openbaar vervoertarieven sterker stijgen dan de kosten van het autogebruik. 'Prestigestrijd over rug zwakkeren Minister Hirsch Ballin van justitie is voor een experiment om rechtbanken 24 uur per dag open te stellen. Voor waarde is wel dat ook de advocatuur meedoet. Hij rea geert hiermee op een pleidooi van de Rotterdamse hoofdcommissaris Hessing voor een lik-op-stuk-beleid. AMSTERDAM ANP Het CDA vecht over de ruggen van de zieken en de toekomsti ge arbeidsongschikten een prestigestrijd uit met de PvdA. Dat zei gisteren FNV-voorzitter. Stekelenburg in zijn nieuwjaars toespraak. Het CDA staat in de Tweede Kamer alleen in de steun voor het kabinetsplan om de uitkeringen van huidige WAO'ers onder de 50 jaar te be vriezen. Het ziet er daarom naar uit dat het CDA op dit punt zal moeten inbinden. In ruil daar voor wil fractievoorzitter Brink man uitkeringen van nieuwe ar beidsongeschikten verder kor ten dan het kabinet heeft voor gesteld. Stekelenburg: „Het gaat zo van: de PvdA krijgt gelijk met het vrijwaren van de bestaande gevallen, nu moeten wij toch ook een succesje boeken door de nieuwe arbeidsongeschikten steviger aan te pakken. Net alsof de PvdA al niet de helft van zijn kiezers heeft verloren. Nogal miezerig gedrag". Stekelenburg hoopt dat ook het CNV, de christelijke vakcentrale, bij het CDA hard aan de bel gaat trek ken over deze gedragslijn. Blijkens een recent onderzoek is er ook binnen de FNV sprake van een kleine politieke aard verschuiving. Zo'n vier jaar ge leden stemde ongeveer de helft van de FNV-leden op de PvdA en nog geen 15 procent op D66. Nu zou nog slechts 32 prodent op de PvdA stemmen en 27 pro cent op D66. „De ont-ideologi- sering en modernisering die al- lerwege aan de gang is, is in ons ledenbestand ook zichtbaar", aldus Stekelenburg. den haag gpd Hessing haalde gisteren op nieuw uit tegen het wegzenden van verdachten wegens het ge brek aan cellen. Hij stelde dat er maar eens „creatief' moet wor den nagedacht over alternatie ven voor celstraffen, zoals geld boetes. Er zit nu vaak één tot anderhalf jaar tussen het ver- SGP-burgemeester boycot na de Sint ook prins Carnaval BARNEVELD ANP Burgemeester Hardonk van Barneveld weigert prins Carna val een sleutel van de gemeente te overhandigen. De eerste bur ger neemt geen deel aan cultu rele evenementen die naar zijn oordeel 'onwelgevoeglijk' zijn, zo schrijft de SGP-burgemeester aan de fracties van CDA, PvdA en WD. Die fracties hadden Hardonk om een verklaring gevraagd over zijn weigering Sinterklaas te ontvangen. De in juli be noemde burgemeester stelde in november dat „geloof een gro tere waarde heeft dan het Sin terklaasverhaal. Met die instel ling zou ik hypocriet zijn als ik de goedheiligman zou ontvan gen". De fracties wilden daarop weten wat zij op grond van zijn geloof van hem konden ver wachten. De burgemeester zegt nie mand iets in de weg te willen leggen, als hij maar niet ge dwongen iets te doen dat tegen zijn geloofsovertuiging indruist. CBS: Autogebruik nam in 1992 toe DEN HAAG GPD Het autobezit en -gebruik zijn vorig jaar weer gegroeid. In 1992 reden ruim vijf miljoen au to's in Nederland, 75.000 meer dan een jaar daarvoor. Boven dien werd in de eerste elf maan den van 1992 15.210 kilometer per auto afgelegd tegen 14.900 kilometer een jaar eerder. Met die cijfers staat het Cen traal Bureau voor Statistiek (CBS) lijnrecht tegenover het ministerie van verkeer en wa terstaat, dat gisteren meldde dat vorig jaar het aantal autokilo meters en het wagenpark niet zijn gegroeid ten opzichte van 1991. Volgens het CBS stabiliseerde het autogebruik en -bezit in 1991 vanwege de Golfoorlog. Er werden toen minder nieuwe au to's gekocht vanwege de onze kere toekomstverwachting en de benzine was tijdelijk erg duur. Vorig jaar werd de stijging echter weer gewoon voortgezet. grijp en de rechtszaak, waar door de verdachte volgens Hes sing vaak de indruk krijgt „dat het allemaal zo'n vaart niet loop". De huidige praktijk is een soort aanmoediging om de cri minele activiteiten weer snel op te pakken, aldus de hoofdcom- Een mogelijkheid om snel tot bestraffing over te gaan is dat utrecht gpd De brand gisteravond in een Utrechtse flat waarin acht So maliërs wonen, is waarschijnlijk aangestoken. De politie komt tot die conclusie omdat de ruit van de slaapkamerdeur op de benedenverdieping was ver nield. Vandaag nog wordt zowel een buurtonderzoek als een technisch onderzoek uitge- rechters en officieren van justi tie 24 uur per dag beschikbaar zijn om lik-op-stuk te geven. Desgevraagd gaf de hoofdcom missaris gisteren in een nadere toelichting aan dat hij er nog niet uit welke overtredingen en vergrijpen precies voor zo'n lik- op-stukbehandeling in aanmer king kunnen komen. Hirsch Ballin liet gisteren wel voor zo'n experiment te voelen. Hij liet overigens in het midden waar hij de mensen vandaan wil halen om de toch al overbelaste rechtbanken ook buiten de nor male openingstijden te bemen sen. voerd. De Somaliërs, vier volwasse nen en vier kinderen, die kort na acht uur allen in de woonka mer op de eerste verdieping verbleven, konden tijdig het brandende huis aan de IJselste- inlaan verlaten. Zij werden door buren opgevangen en later el ders ondergebracht. Zij hebben al laten weten niet in dé woning te willen terugkeren. De Soma- De Rotterdamse en de Am sterdamse hoofdcommissaris hebben in hun nieuwjaarstoe spraken gepleit voor meer vrij heid bij de opsporing van ver dachten. De Amsterdamse poli tie gaat krante-advertenties plaatsen met de namen van die genen die zaken doen met mis daadorganisaties. De politie zal ook het vergunningenstelsel voor criminelen 'bureaucratisch gaan hanteren' of criminelen hinderlijk achtervolgen. Recher chechef Weiten van de Amster damse politie: „We gaan de grenzen van het toelaatbare verkennen. Willen we werkelijk liërs verblijven sinds februari 1992 in Nederland, in oktober betrokken zij de woning in de wijk Hoograven. De brandweer had de brand gisteravond snel onder controle. Niettemin brandde de slaapka mer uit en liepen andere ka mers rook- en waterschade op. De schade wordt geschat op 100.000 gulden. De Utrechtse politie wil nog effect sorteren, dan moeten we onorthodoxe middelen gaan ge bruiken". ook de Rotterdamse korpschef Hessing wil meer be voegdheden voor de politie voor het afluisteren van criminelen en meer mogelijkheden voor in filtratie in criminele organisa ties. Volgens Hirsch Ballin is er al het nodige gebeurd, hij heeft al voorstellen gedaan waardoor de politie criminelen met gelijke munt kan terugbetalen. Zo stelt hij DNA-tests voor en wil hij met richtmicrofoons gesprek ken van criminelen gaan afluis- niet spreken van een aanslag door racisten, maar heeft vol gens woordvoerder Servaas re den genoeg de zaak „zeer ern stig" op te nemen. Gisteren nog uitte de Utrechtse korpschef Van Baarle in zijn nieuwjaars toespraak grote zorgen over de toenemende vreemdelingen haat in zijn stad. teren als zij misdadige plannen beramen. De Nederlandse Vereniging van rechtspraak vindt dat de plannen en ideeën van de poli tiechefs veel te ver gaan. Vol gens voorzitter Van Delden brengen wetswijzigingen zoals de politie wil grote risico's met zich mee. „Het is heel goed dat de politie met de stand van de huidige techniek rekening houdt en daarvoor waarschuwt. Maar de wetgever moet de ruimte voor de politie aange ven. De politie mag geen vrij spel krijgen", aldus Van Delden. PTT beproeft thuiswerkende postbodes DEN HAAG GPD PTT Post begint deze maand een experiment met een min of meer thuiswerkende, part time postbesteller. Dit nieuwe type postbode werkt dagelijks drie tot vier uur en krijgt de voor zijn wijk gesorteerde post thuis bezorgd. De bedoeling is dat de postbodes in hun eigen buurt de post bezorgen. De PTT gaat van 19 januari tot half april bij veertig post kantoren verspreid over het hele land een aantal kostenbe sparende methoden van post bezorging in de praktijk be proeven. Dit experiment is in gegeven door het feit dat de komende jaren een afname van het postverkeer wordt ver wacht In twee van de vier varianten brengt een chauffeur de gesor teerde post bij de postbode thuis. Tot nu tot sorteren de bezorgers in alle vroegte de post zelf, waarmee ze vervol gens op pad gaan. Voor de meeste postbodes betekent dit dat na het middaguur nog een tweede bezorgronde nodig is voor de post die in de och tenduren nog binnenkomt. PTT denkt dat deze nieuwe werkwijze grote voordelen kan hebben. De postbode krijgt een part-time baan met de ei gen omgeving als werkplek. De verwachting is dat het een aan trekkelijk baantje is voor veel mensen. Bovendien is het waarschijnlijk ook goedkoper. Twee andere manieren van werken die de Post gaat uit proberen houden in dat de postbodes met de auto in één keer alle post naar de wijk brengen, waarna zij hun be zorgronde maken. Nu moeten ze meestal terug naar het post kantoor om een tweede vrachtje te halen. De PTT zegt dat werknemers die door de proef minder werk hebben, bijvoorbeeld de sor teerders, ander werk krijgen aangeboden. De experimentele postbodes zijn tijdelijke krach ten. den haag Vanaf vandaag is Madurodam gesloten voor het publiek. Tijdens een korte winterstop wordt het nodige onderhoud gepleegd aan de miniatuurgebouwen. Om beschadigingen te voorkomen aan het Binnenhof, werd de Hofvijver gisteren alvast opengehakt Us zet namelijk uit en kan daardoor de minikades ontzetten. fotopersburo dijkstra ruud nijpjes Utrechtse politie neemt zaak 'zeer ernstig Hessing wil andere plek voor Perron Nul WIM STEVENHAGEN Nederlandse VN-soldaten voor rechter na weigering dienstbevel ROTTERDAM .GPD De opvangplaats Perron Nul voor drugsverslaafden naast het Rotterdamse Centraal Sta tion moet verhuizen naar een andere, minder overlast geven de plek. Dat heeft de Rotter damse korpschef Hessing gis teren gezegd. „Het eerste ge zicht van Rotterdam wordt da gelijks door tienduizenden mensen als één van de meest onveilige plaatsen ervaren." Een half jaar geleden was de korpschef nog enthousiast over het project Perron Nul. Toen roemde Hessing het als één van de beste plannen van de laatste jaren. Dominee Vis ser, initiatiefnemer van Perron Nul, is woedend. „Hessing moet eens met zijn eigen agen ten praten en geen borrelpraat verkopen. We boeken zelfs vooruitgang. Het is onzin dat de situatie bij Perron Nul on beheersbaar is." Sluiting van Perron Nul zou volgens de dominee tot over last leiden in het centrum van de Maasstad: „De grote waren huizen, de trappen van de Beurs of het stadhuis, die jon gens vinden hun stekkie wel. Als Hessing dat wil, zoekt hij het maar uit." tcotpsmef nu ai uime*r!ji Droom vredesduiven bleek nachtmerrie en PAN 7AI ïomtm SPIZ£fc£N N oVEÊ TlEumi£N MHjflÊNEN EflKA fi£ wopxq ZDN om P£ mm rt STROPEN £W PE WE-TTÊN m MCtTOO mEN AWÉjEWST I om m pe meesr e&mcwqe HOlPWWeiÊN TE WJWNÉfO LoPJfWEN iTmn js oof ve &*TI£svnm w «WlSTEK, 0H>£ MN WV0LATW EAi tZMOlA in m AI- HOE VVÊTEfJ JULLlt VAT WetXE HULP' J toiWELEN L. JULUE Ti- -m twr WIJ Klier hssJÊN— arnhem erik hagelstein De hoop dat soldaten onder de vlag van de Verenigde Naties in Bosnië zouden wor den gerespecteerd als vredesduiven, werd al snel verstoord. Zelfs blauwhelmen ble ken niet veilig voor de Servische en Bosni sche milities, zo moest ook de geschrok ken Nederlandse inbreng in de VN-troe pen macht al snel ervaren. De droom van vredestichter bleek soms een nachtmerrie vol geweld. Triest hoogtepunt was de beschieting van de voormalige Maarschalk Tito Kazerne in Sarajevo op 20 augustus. Dat is het onder komen van een Oekraïens bataljon en een daaraan toegevoegde Nederlandse verbin dingseenheid van elf man. Het matig bevei ligde gebouw werd door 34 mortieren en granaten getroffen. Diezelfde middag was op het complex al een Oekraïense VN-sol daat dooreen sluipschutter vermoord. Voor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem stonden gisteren twee onderoffi cieren terecht die enkele dagen na de be schieting weigerden hun werk in het geha vende complex te hervatten. Te gevaarlijk, oordeelden ze. Het kwam hun op een schorsing, vervolging wegens weigering van een dienstbevel en mogelijk ontslag te Volgens de 26-jarige sergeant Hoppen- brouwers uit Apeldoorn, een van de ver dachten, bleek de praktijk oneindig veel harder dan de theorie. „Tijdens de vier we ken durende opleiding in Ede wekten ze de indruk dat je alleen maar de blauwe baret hoefde op te zetten om je veilig te kunnen bewegen. In werkelijkheid werden we voortdurend beschoten". Zijn 40-jarige commandant, sergeant majoor Hermens uit Wijchen, oefende kri tiek uit op de gebrekkige voorbereiding en de uitrusting van de Nederlandse man schappen. „We waren helemaal niet klaar voor dit soort oorlogssituaties, mijn best opgeleide mannen hadden misschien twee keer een wapen vast gehad", aldus de be roepssoldaat, die net als zijn collega overi gens op vrijwillige basis was vertrokken. Als klap op de vuurpijl bleek volgens bei de verdachten ook nog eens dat de verbin dingseenheden in feite voor spek en bonen 'We waren helemaal niet goed voorbereid. Mijn beste mensen hadden hooguit twee keer een wapen in hun handen gehad' in de Bosnische hoofdstad waren gelegerd. „Ie had constant een taalprobleem, die Oekraïners waren een elite-eenheid en re gelden hun eigen verbindingen wel. Na veel gedoe mochten we uiteindelijk drie bericht jes per dag versturen". Volgens de sergeant majoor werd de situatie er niet beter op toen bleek dat de voormalige Sovjet-solda ten zelfs niet schroomden om de spullen van hun Nederlandse collega's op grote schaal te stelen. De militaire kamer van de rechtbank hoorde gisteren op de eerste dag diverse ge tuigen en ging daar vanochtend mee door. Het belang van de rechtszaak is groot, om dat misschien wat duidelijker kan worden hoe de disciplinaire vlag er voor hangt voor Nederlandse militairen onder de vleugels van de VN of op andere vredesmissies. Want zoals ook brigade-generaal Basti- aans moest erkennen, bestaan er geen richtlijnen of aanwijzingen over de vraag hoe gevaarlijk een situatie moet zijn voor Jan Soldaat ver van huis de hielen mag lich ten. „De minister heeft de term aanvaard bare risico's gebruikt, maar die is niet nader ingevuld. Hij bepaalt of we de taken blijven uitvoeren of niet. Als we deze weigering van een dienstbevel zouden laten passeren geeft dat een precedent voor onze operatio nele taakuitvoering. Dat is niet te accepte ren", aldus de generaal. Volgens officier van justitie Van der Vegt en de commandanten van de twee onderof ficieren liggen de feiten vrij simpel. Ze mochten op 27 augustus het bevel om de verbindingen ten behoeve van het bataljon te herstellen niet weigeren, omdat er niets aan hun VN-taak was veranderd. De situa tie in Sarajevo was enkele dagen na de be schieting weliswaar niet veilig, maar wel da nig verbeterd, aldus de legerleiding. Ook werd er op gewezen dat de negen dienstplichtige korporaals en soldaten die ook deel uitmaakten van de eenheid, na enige aarzeling wél zijn teruggekeerd naar de kazerne F n dat terwijl hun omm.inri.int en zijn plaatsvervanger op dat moment weer hoog en droog in Nederland zaten. Vandaag wil de rechtbank de de strafzaak afhandelen en zal de officier van justitie zijn eis formuleren Vermoedelijk OVK twee «PB ken volgt de uitspraak. lïïlfi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3