Libanon vecht nu tegen corruptie Feiten &Meningen Aanzien gehavend kabinet Kohl staat onder zware druk vn sturen afgezant naar Midden-Oosten Na de stenen wachten Boutros Ghali de problemen DINSDAG 5 JANUAR11993 Nieuwe premier wil geplunderde schatkist snel weer vullen Oost-Beiroet na de burgeroorlog. Fietsende kinderen gebruiken een autowrak als springschans. Herbouw van de vrijwel volledig verwoeste hoofdstad is één van de eerste prioriteiten van de nieuwe regering. De inwoners van Bayrut moeten er weer langzaam aan wennen. Wat tijdens de burgeroorlog gewoon kon door gaan, wordt nu door de overheid aangepakt: zwarthan delaars die fortuinen verdienen aan de ellende van ande ren worden opgepakt, belastingontduikers wordt het mes op de keel gezet en zelfs fout geparkeerde auto's worden weggesleept BAYRUT DONNA ABU NASR Premier Rafik Hariri zette enke le weken geleden zijn campag ne tegen de misstanden en de corruptie in gang. Hij wil in de eerste plaats de Libanese schat kist vullen, die door de anarchie van de burgeroorlog (1975- 1990) totaal leeg was geraakt. Hariri wil het geld bij alle Liba- nezen halen. Zo moet het ieder een duidelijk ziin dat belasting betalen verplicht is. Om de Li- banezen te laten merken dat de nieuwe regels definitief zijn, laat Hariri de autoriteiten hard in grijpen. Tientallen winkels heb ben boetes gekregen omdat zij met de boeken hadden ge knoeid, oude voorraden ver kochten of prijzen uit hun duim zogen. Tienduizenden Libanezen die illegaal stroom aftapten naar hun huis, moeten gewoon gaan betalen. De telefooncentrales, die in het zwart verbindingen legden met Cyprus en de VS, worden gesloten. Het spel is ook uit voor zakenlieden die van de burgeroorlog profiteerden en woekerwinsten maakten zonder belasting te betalen. De campagne tegen de corrup tie is breed opgezet. Zo zal bin nenkort het ambtenarenappa raat worden doorgelicht. Amb tenaren zijn nagenoeg immuun voor ontslag en velen buiten dat uit. Zij nemen steekpenningen aan of verschijnen niet of nau welijks op het werk. Hariri (49) trad op 22 oktober als premier aan. Hij is sunni- moslim en miljardair. Eind no vember zei hij in een toespraak dat Libanon weer kan gaan groeien als de regering als gids optreedt en de overheid zich aan een zekere planning houdt. Tegen de zomer van 1993 zal Li banon voor een nieuwe dage raad staan, aldus Hariri. Het beleid van Hariri is ambi tieus, maar niet zonder meer te verwezenlijken. Volgens de Ver enigde Naties heeft Libanon ze ker 25 miljard dollar nodig voor de reconstructie van het land: een onhaalbaar bedrag, tenzij Hariri het vertrouwen van het buitenland kan winnen. Oude kliek Hariri heeft de reputatie een keiharde zakenman te zijn. Door zijn opstelling is het Liba nese pond de laatste weken sterker geworden. De premier hoopt 20 miljard dollar uit de zakken te kloppen van Libanese zakenlui die hun geld in het buitenland hebben onderge bracht. Libanon is niet failliet, zei Hariri recent in een inter view. „Wij zijn een land dat management nodig heeft en dat is precies wat de regering intro duceert", aldus de premier. Libanon was ooit het financiële centrum van het Midden-Oos ten. Regeringen pasten op de economie het laissez-fairepnn- cipe toe. Omkoperij was wijd verspreid, maar werd geaccep teerd, en er was een zekere wel vaart. Tijdens de burgeroorlog bleef daar voor de gemiddelde Libanees echter niet veel van over. De centrale regering viel uiteen en het land kwam in handen van krijgsheren, die hun eigen regels stelden om hun milities en hun financiële positie te versterken. Na het einde van de oorlog in oktober 1990 traden twee rege ringen aan die geen wezenlijk beleid konden voeren. De derde regering, het kabinet-Hariri, lijkt wel op weg om maatregelen door te drukken. Het herstel plan van Hariri wordt gesteund door Syrië en door Saudi-Ara- bië, waar de premier nauwe banden heeft met de koninklij ke familie. Bij de bevolking van Libanon is Hariri populair omdat hij niet uit de oude politieke kliek komt. foto afp paul abichanem Aangezien hij rijk is zijn ver mogen wordt geschat op 3 mil jard dollar hoeft Hariri zich volgens de Libanezen niet met corruptie in te laten. Zichtbaar Hariri heeft zijn beleid voor de man in de straat zichtbaar we ten te maken. De politie treedt weer op, waar zij tijdens de bur geroorlog de gijzelaar' van de milities was. De inwoners van de hoofdstad kijken verbaasd naar de trucks van de verkeers- Eolitie die auto's wegslepen uit et centrum. Hariri wil de ver woeste binnenstad zo snel mo gelijk herbouwd zien. Daarvoor is veel geld nodig. De wederop bouw wordt onder meer ge stremd door een gebrek aan elektriciteit. Soms is er niet meer dan een paar uur per dag stroom. Het rioolstelsel is kapot, evenals de straten. De aantrek kingskracht die Bayrut vroeger op buitenlanders had, zal Hariri moeten herstellen om zijn land echt een nieuwe dageraad te kunnen geven. BERLIJN H. HOOGENDUK CORRESPONDENT Het nieuwe jaar is voor de Duitse kanse lier Kohl begonnen zoals het oude ein digde: met het vertrek van een minister. In december nam CDU- minister voor poste rijen Christian Schwarz-Schilling ontslag. Naar eigen zeggen omdat het ka binet faalde in de Balkanoorlog en om dat het regeringsbe leid steeds meer ge remd werd door aller lei partij-intriges. Zondag struikelde de liberale minister van economische zaken, jürgen Möllemann, over een vermenging van particuliere en staatsbelangen. Jürgen Möllemann: Intellectueel niet opgewassen te- Duitsland vraagt zich gen gesprekspartners. foto»epa af: Wat nu, Helmut Kohl? Eigenlijk wilde de kanselier deze maand met een groot scheepse kabinetshervoming zijn aangeslagen regering fit maken voor de tweede helft van de zittingsperiode. Maar het ka binet is inmiddels al aanzienlijk hervormd, grotendeels zonder direct ingrijpen van de rege ringsleider. In maart 1992 viel minister van defensie Gerhard Stoltenberg (CDU) over een schandaal in zijn departement. Een maand later vertrok net zo onopgemerkt als ze was geko men minister van gezondheid Gerda Hasselfeld (CSU). Mid den mei hield de liberale minis ter van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher het voor gezien, en nu volgden bin nen één maand Möllemann en Schwarz-Schilling. Bij het opvullen van de eerste drie vacatures heeft Kohl, ge zien de coalitie-afspraken, maar één keer zelf kunnen handelen: bij de benoeming van Volker Rühe tot opvolger van Stolten berg. De zelfbenoemde kroon prins maakte een bliksemstart, maar is na een paar missers en een afstraffing op het CDU-par- tijcongres weer tot een normale en daarom voor Kohl ongevaar lijke positie neergezet. Bij de opvolging van Gen scher kon Kohl alleen maar het advies van de liberalen volgen. Met Klaus Kinkel kwam een man op dit ministerie die welis waar de wereld niet heeft bewo gen, maar ook geen kapitale blunders heeft begaan. Het mi nisterie van gezondheid is een Rexrodt opvolger BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Günter Rexrodt (51), directeur van de Treuhand, die de vroe gere DDR-staatsbedrijven moet saneren en privatiseren, wordt Duitslands nieuwe mi nister van economische zaken. Hij volgt de over het zoge naamde briefschandaal ge struikelde jürgen Möllemann op. Dat zou volgens goed inge lichte kringen de partijtop van de liberale FDP vandaag in Bonn hebben besloten. Hel be stuur moet de kandidatuur vrijdag nog goedkeuren. De li beralen hadden er geen twijfel over laten bestaan dat na het fiasco-Möllemann nu een man met politieke en economische ervaring aan de top van het ministerie moet komen te staan. ling zelf invullen. De FDP houdt vast aan Economische Zaken. Verder zitten de CDU-ministers Töpfer (Milieu) en Riesenhuber (Technologie) op de wip, terwijl ook de CSU-minister van land bouw Ignaz Kiechle het na ruim tien jaar wel voor gezien houdt. Maar op deze manier wordt het natuurlijk geen kabinetsher vorming waar de kiezers onder steboven van zullen zijn. De druk op Kohl om de zaken nu eindelijk eens goed aan te pak ken, en desnoods het coalitie- CSU-post en dus kon Kohl ook akkoord open te breken, groeit ren in Bonn de wildste scenario's. De Beierse CSU-voorzitter en minis ter van financiën Theo Waigel zou plaats moe ten maken voor direc teur Cartellieri van de Deutsche Bank. De CDU-politica Birgit Breuel, nu nog directeur- generaal van de Treu hand die de vroegere Oostduitse staatsbedrij ven moet saneren en pri vatiseren, hoort op Eco nomische Zaken. Bij het bezetten van nieuwe posten moet over de par- tijgrenzen heen worden gekeken. Deskundigen heeft het land nodig. Het zijn maar een paar sug gesties, maar ze geven wel aan dat de onvrede over het personeelsbe leid van Kohl groot is. Steeds vaker valt het ver wijt te horen dat het se lectieproces in handen is van partij-oligarchieën en dus zelden een wer kelijk gekwalificeerde politicus op een ministerie komt. Presi dent Richard von Weizsacker, een partijgenoot van Kohl, zei onlangs dat in Duitsland de be roepspolitici vaklieden noch be ginners zijn, maar generalisten met de speciale gave politieke tegenstanders te bestrijden. Möllemann is voor velen het prototype van dit slag politici. Hij hoort tot de categorie die, in de woorden van Von Weizsac ker, niet in staat is op gelijk ni veau met bijvoorbeeld deskun digen van de centrale Bundes bank te discussiëren. Een feit is dat het Britse sys teem, waarbij bewindslieden potentiële generalisten moeten zijn die elk ministerie dienen te kunnen runnen, intussen ook in Duitsland is ingeburgerd. Hel mut Kohl heeft nu de kans om daarmee te breken. Dat het hem niet ontgaan is dat er structureel iets fout zit, en dat een aantal van zijn ministers op zijn zachtst gezegd niet geheel opgewassen is tegen de taken waarvoor ze staan, blijkt wel uit het feit dat hij steeds meer es sentiële gebieden tot 'zaak voor de chef heeft verklaard. hier alleen maar toekijken hoe Horst Seehofer zijn opwachting kwam maken. Van de twee nieuwe vacatures kan Kohl formeel alleen die van zijn partijgenoot Schwarz-Schil- dan ook met de dag. Generalisten Zelfs in liberale kringen is Loopjongens Dat kan, omdat in Duitsland de regeringsleider de zogenaamde richtlijnen van de politiek be paalt en niet, zoals in ons land, de eerste onder zijn gelijken is. Maar Kohl beseft ook dat hij in 1994 de verkiezingen nooit wint als hij zijn ministers min of meer degradeert tot duur be taalde loopjongens. Nu wreekt zich dat hij in het verleden alle kandidaten met talenten, die hij als bedreigend ervoer, mond dood heeft gemaakt. TOM JANSSEN De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Bout ros Ghali, stuurt een nieuwe af gezant naar het Midden-Oosten in verband met de deportatie door Israël van 415 Palestijnen. Dit is gisteren vernomen uit VN-bronnen. De gezant is Chinmaya Gharek- han. Hij was tot voor kort de In diase vertegenwoordiger bij de VN en sinds 1 januari is hij na men s de VN betrokken bij de vredesonderhandelingen over het Miden-Oosten. Verwacht wordt dat Gharekhan later deze week vertrekt naar Israël en Li banon. Israël wees de Palestijnen op 17 december uit. Sindsdien bivak keren zij in het koude nie mandsland tussen Israël en Li banon, die de verantwoordelijk heid voor de ballingen op elkaar afschuiven. Israël wil hen niet terugnemen en premier Rafik Hariri herhaalde gisteren nog eens dat I .ibanon de honderden Palestijnen nooit zal toelaten. ..Ik kan niet de verantwoorde lijkheid dragen voor iedereeen op aarde. Ik hoop en bid dat zij daar niet zullen sterven, maar het is niet mijn verantwoorde lijkheid", aldus de premier. De Palestijen zijn verstoken van internationale hulp, want Israël en Libanon willen geen van bei de hulporganisaties via hun grondgebied toelaten tot'de groep Palestijnen. Aanzien actieve secretaris-generaal daalt in razend tempo Voor de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Boutros Ghali, die tijdens zijn bezoek aan Mu- qdisho met stenen werd bekogeld en uitgejouwd, lig gen nog meer problemen in het verschiet als hij de Ver enigde Staten wil overhalen hun troepen in de nabije toekomst in Somalia te houden. De morele autoriteit van Boutros Ghali als 's werelds meest vooraanstaande diplomaat is ernstig ondermijnd door felle demonstraties tegen hem in Sarajevo, Muq- disho en Addis Abeba en door een groeiende bereid heid bij openbare figuren om hem te bekritiseren. De laatste keer dat een secretaris-generaal zo werd verne derd, was tijdens de crisis rond de gijzeling van Ameri kanen in Teheran. De toenmalige secretaris-generaal, Kurt Waldheim, moest per helicopter in veiligheid wor den gebracht nadat hij door een woedende menigte werd aangevallen. De scherpe daling in het internationale aanzien van Boutros Ghali wordt toegeschreven aan de dramatische toename in verantwoordelijkheden die de Verenigde Naties in de afgelopen jaren op hun bord hebben ge kregen, zonder dat daarbij sprake was van een toename in werkelijke macht of machtsmiddelen. Met zijn onbe houwen stijl van leiderschap is de secretaris-generaal een bliksemafleider geworden voor kritiek over proble men die in werkelijkheid het gevolg zijn van slecht poli tiek leiderschap in de VN-Veiligheidsraad. Terwijl hij gisteren in Addis Abeba de vredesconfe rentie over Somalia opende, dreigde een vervroegde te rugtrekking van de door de VS aangevoerde strijdmacht in Somalia. De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, ontkende officieel dat de Amerikaanse strijdkrachten in Somalia op 20 januari zouden worden vervangen door een nieuwe VN-vredesmacht onder lei ding van een islamitische generaal, maar de spannin gen binnen de VN over de geleidelijk afbouw van Ope ratie Herstel Hoop zullen ongetwijfeld toenemen. Pogingen vqn de VN om de Verenigde Staten zo ver te krijgen dat de soldaten over heel Somalia uitzwer men om de Somalische krijgsheren te ontwapenen, hebben tot nog toe geen succes gehad en Boutros Ghali zou wel eens in conflict kunnen komen met de nieuwe regering-Clinton over de datum van vertrek van de VS- In Muqdisho wachtten hem stenen, in het nabij gelegen VN-voedselcentrum Lafoole een vriendelijk welkom: Boutros Boutros Ghali is de meest actieve secretaris-generaal sinds tijden, maar hij is niet onomstreden. foto reuter lutz schmidt troepen. Hoewel er in Somalia inmiddels meer dan 20.000 Amerikaanse soldaten zitten, zijn de troepen nog niet ingezet in het noordwesten van het land, zoge naamd omdat dat gebied zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe, onafhankelijke staat Somaliland. Ook in het noordoosten hebben de VS geen troepen ingezet uit angst moslim-fundamentalisme aan te wakkeren. „Er zijn een paar onhandige pogingen ondernomen om de strijdende partijen te ontwapenen, maar veel ge wapende vechters zijn naar het noorden getrokken, waar ze buiten het bereik van de VS zijn", vertelt een diplomaat. ,Als de Amerikaanse strijdmacht vertrekt, zullen de strijders terugkeren en moeten de Verenigde Naties maar zien hoe ze de rotzooi opruimen." Vooraanstaande bronnen in de VN geloven dat de VS gedwongen zullen zijn veel langer in Somalia te blijven dan de Amerikaanse generaals willen, alleen al omdat de VN niet in staat zijn op korte termijn een goed uitge ruste vredesmacht op de been te brengen. Vertaling Margreet Heslinga tPWfSV&VÜMNIHG..!., Nik um NlfMAN» Ml&K OM

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2