Leidsch Dagblad Mailen^! Veel crèches zonder vergunning i Diaconessenhuis moet patiënten weigeren Chaos na stroomstoring in oostelijk Gelderland EXTRA KOOPAVOND: WOENSDAG 6 JANUARI tot 21.00 uur Laatste vermiste gevonden onder wrak van DC-10 Begraaf uw doden op de maan, dan kunt u ze elke dag zien is li Olieramp dreigt op Noordzee GOED NIEUWS DINSDAG 5 JANUAR11993 OPGERICHT 1 /WAART 1860 NR. 40049 LOSSE NUMMERS 1,60 >'3 T Het Diaconessenhuis in Lei den is genoodzaakt patiën ten te weigeren. Vorig jaar kwam dit incidenteel voor, maar dit jaar zal deze maat regel vaker nodig zijn. Het ziekenhuis kan patiënten niet meer met de gewenste zorg omringen. Die sombere boodschap verkondigde me- disch-directeur M.P. Hen- nink gistermiddag in zijn nieuwjaarstoepraaJk. Bejaarden doen steeds va ker een beroep op het zie kenhuis, lichtte Hennink toe. Ze worden opgenomen met een beroerte (hersenbloe ding) of een gebroken heup. Deze patiënten, aldus Hen nink, hebben veel verzorging nodig en verhogen de werk last van de verpleging. Bo vendien liggen ze langer in het ziekenhuis dan noodza kelijk. Soms verblijven ze er wel een jaar, omdat er voor hen geen plaats is in een ver pleeghuis. De druk werd in 1992 nog eens extra ver hoogd, omdat ongeveer 6 procent meer mensen een beroep op het ziekenhuis de den dan in het jaar ervoor. De medisch-directeur noemde het geen uitzonde ring, dat er tussen de 10 en 20 bedden zijn bezet door patiënten met een gebroken heup. Volgens hem komt dit, omdat het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) het op nemen van deze mensen sterk beperkt AZL-woord- voerder Van Dam beaamt dit Het AZL, zegt hij, heeft voor orthopedie een lange wachtlijst en het krijgt voor al te maken met 'moeilijke* patiënten. Daardoor is de druk op de gewone zieken huizen groter en komt het voor dat het AZL wel eens patiënten met een gebroken heup doorstuurt Pagina Leiden: AZL-direc- teur tikt personeel op de vin- vier elektriciteits stations hebben gisteravond voor een gigantische stroomsto ring gezorgd in Oost-Gelder- land. Omstreeks kwart voor ze ven viel in heel oostelijk Gelder land de elektriciteit uit. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. De storing zorg de echter op diverse plaatsen voor chaotische taferelen. In de dorpen Ruurlo, Borculo, Lo- chem en Beltrum bleef het de gehele nacht pikdonker en ijkoud. De ontploffingen, die zich even na half zeven voordeden, zijn vermoedelijk veroorzaakt door een mechanisch defect op de 150.000-voltverbinding tus sen Zutphen, Lochem, Borculo en Winterswijk. Door de hoge stroomsterktes braken er in de onderstations in Langerak bij Doetinchem, Ulft, Lochem en Winterswijk felle branden uit. Hoewel de felle brandeh niet direct konden worden geblust, slaagde de Provinciale Gelderse Energie Maatschappij (PGEM) er toch in om Doetinchem, An- gerlo, Doesburg- en Gendringen na ongeveer een half uur weer In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd. Dus kom snel kijken! |S MEUBELPROMINADE KATWUK Vredesduiven 3 Toen er geschoten werd, weigerden twee VN-blauwhelmen dienst in Sarajevo. Gisteren stonden ze voor de rechter. Bosnië 7 Britse artillerietroepen staan klaar om naar Bosnië te vertrekken om de daar aanwezige Britse militairen te beschermen. Oog voor ijs 4 De i)smeester van I 3 de Molen- en Me- rentocht kan met het blote oog zien of het ijs voor de toertocht betrouwbaar is Poppen 41 *7 Zangeres Martine I Bijl exposeert haar verzameling porseleinen poppen: „Het is geen hob byisme meer." Come-back Witt /t q Katarina Witt over- I 27 weegt een terug keer. De kunstrijdster uit de voormalige DDR wil meedoen aan de Spelen. Gemeente komt niet toe aan controle Leidse kinderdagverblijven Bijna 90 procent van de kinderdagverblijven die de ge meente Leiden subsidieert draait zonder vergunning. Slechts vijf van de veertig crèches voldoen aan de eisen van de verordening op de kinderdagverblijven. Het parti culiere kinderdagverblijf Bambini aan de Boerhaavelaan, waarover wethouder Van Bochove gisteren opmerkte dat er 'beunhazen' werken, heeft wel een vergunning. leiden ROV klopper Anderhalfjaar geleden werd een regeling van kracht waarin re gels staan voor alle kinderdag en peuterverblijven. Behalve brandveiligheidsvoorschriften zijn er regels voor het minimaal aantal vierkante meters per kleuter, de hygiëne en opper vlakte. De regelgeving is be doeld om de kwaliteit van kin derdagverblijven te waarborgen en malafide ondernemers te dwarsbomen. Anderhalf jaar na de invoe ring van de verordening heeft de overgrote meerderheid van de instellingen voor kinderop vang die door de gemeente worden betaald nog steeds geen vergunning. De gemeente heeft onvoldoende tijd om alle ge bouwen te controleren. Wethouder A. van Bochove kijkt ervan op dat slechts vijf van de veertig instellingen aan de eisen voldoen. „Ik wist dat enkele nog geen vergunning hebben, maar dat het er zo veel zijn valt me tegen." Volgens de wethouder is bij de gemeentelij ke dagverblijven echter 'de overtuiging aanwezig dat het anders moet'. „En dan gaan we als gemeente niet de botte bijl hanteren." De suggestie dat het voorba rig is voor een wethouder om een particulier dagverblijf af te branden als zijn eigen instellin gen niet aan de eisen voldoen, wordt door Van Bochove ver worpen. „De problemen van Bambini zijn van een heel an dere orde dan die bij de andere dagverblijven. Bij de laatste gaat het om zaken als oppervlakte, bij Bambini gaat het om de be handelingvan kinderen." Overigens heeft Van Bochove sinds gistermiddag de beschik king over een rapport van de GGD die onderzoek heeft ge daan naar de omstandigheden bij Bambini. Daaruit blijkt dat er een gat in de schutting zit waar kinderen doorheen kun nen kruipen en dat het zand in de zandbak vaker moet worden ververst. Babyvoeding moet in de koel kast in plaats van de nu gebrui kelijke koelboxen. „Geen on overkomelijke zaken", weet ook de wethouder. „Ik ben dan ook zeker niet uit op de sluiting van Bambini, maar we zullen wel moeten praten over mogelijke oplossingen voor de problemen. De vertrouwensband tussen di rectie en ouders moet weer worden hersteld." van elektriciteit voorzien. In an dere plaatsen keerde de span ning pas later op de avond te rug. In de huizen die het lange tijd zonder elektriciteit moesten stellen, daalde de temperatuur omdat de cv-installaties dienst weigerden. De PGEM liet later op de avond mobiele centrales aanrukken om de plaatsen waar de problemen niet snel konden worden verholpen tijdelijk van elektriciteit te voorzien. In het hele gebied was het ge durende de stroomstoring zeer moeilijk om te telefoneren. Veel mensen gingen met de auto op pad. Dat veroorzaakte in onder meer Doetinchem een grote drukte. De afwikkeling van het verkeer werd bemoeilijkt omdat de verkeerslichten het niet meer deden. De storing leverde de regio nale brandweer in Doetinchem veel werk op. Er kwamen mel dingen binnen van alle automa tische brandmeldinstallaties. In een aantal Winterswijkse be jaardencentra brak lichte pa niek uit onder de bewoners. De PGEM liet vanmorgen we ten geen schadeclaims te zullen accepteren. Tokyo» Tweeduizend man politie en een paar honderd demonstranten stonden vanmorgen op de kade van de haven van Tokai om het atoomschip Akatsuki Maru op te wachten, het Japanse schip dat bijna twee ton plutonium van Frankrijk naar Japan heeft vervoerd. Zonder ongelukken liep het schip binnen, begeleid door vijftig patrouilleboten. De milieu organisatie Greenpeace, die de bewegingen van het schip met argusogen heeft gevolgd, vond het te gevaarlijk om een blokkade uit te voeren. foto a schiphol «anp Het Rampen Identificatie Team (RIT) van de Rijkspolitie heeft gisteren in Faro in Portugal een stoffelijk overschot geborgen. Het lag onder het wrak van de DC-10 van Martinair, die twee weken geleden verongelukte tij dens de landing in Faro. De stoffelijke resten van het 55-ste slachtoffer van de ramp zouden vannacht overgevlogen worden naar Schiphol. Daar zullen des kundigen proberen de identiteit vast te stellen. De identiteit a de 54 andere slachtoffers van de ramp staat inmiddeld vast. In Faro zijn nog drie leden van het RIT en twee politiemen sen met speurhonden achterge bleven. Op verzoek van de Por tugese autoriteiten zetten ze het onderzoek naar eventuele stof felijke resten in de wrakstukken voort. De Rijks Luchtvaart Dienst (RLD) heeft de hoop opgegeven dat de voice recorder van de op 4 oktober verongelukte El-Al- Boeing in de Bijlmermeer be schikbaar zal komen voor het Schaatswedstrijd afgelast wegens gladheid nieuwe niedorp»gpd Het moet niet gekker worden. Een schaatswedstrijd afgelast; wegensgladheid. Het gewes telijk kampioenschap schoonrij- den, dat vandaag in het Noord hollandse Nieuwe Niedorp zou worden verreden, gaat niet door. Het landelijke bestuur is bang dat de deelnemers door de verwachte ijzel niet meer thuis kunnen komen. Zet in Nederland de dooi weer in, Koning Winter heeft grote delen van Europa nog in een ijzige greep. In Frankrijk zijn al negen zwervers op straat of in portieken doodgevroren. In Calabria in het zuiden van Italië zijn verscheidenen dorpen door zware sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. En op de rivier de Main in het zuiden van Duitsland maakt ijsgang de scheepvaart vrijwel onmogelijk. DU-JLU van Marunair, cue rwee vast ie sieuen. ue ïaenuieu van unuerzueic naar everuueie stoi- sciiiKuaar ztu icunien vuur Tokyo terry McCarthyis een kwart van de Japanse bevolking wacht voor onderhoud. Doodgravers pu- voor Tokyo", aldus Hideko Nagai, the independent ouder dan 65 jaar en door de stijging van bliceren prospectussen met de prijzen zuster van de opperpriester van de t( the independent Tekort aan grond en een snel veroude rende bevolking nopen een Japanse be grafenisondernemer ertoe steeds verder weg op zoek te gaan naar nieuwe be graafplaatsen. In feite niet dichterbij dan op de maan. De Zonnestraal, de onderneming van Kita-Kyushu in het zuiden van Japan, is met het idee gekomen om een begraaf plaats aan te leggen op de maan, staren wanneer de maan schijnt. 'Rusten in Vrede in de Zee van Kalmte' (zoals dat mogelijk in de advertentie campagne kan heten) is een van de meest vergezochte ideeën van de Japan se ondernemers om 's lands doden te begraven. In deze bedrijfstak gaat per jaar al ruim 40 miljard gulden om en, an ders dan de aandelenbeurs, zal de omzet van de begrafenisondernemers zeker ie der jaar nog groeien. Tegen het jaar 2020 is een kwart van de Japanse bevolking ouder dan 65 jaar en door de stijging de inkomens zal er steeds meer worden uitgegeven aan begrafenissen. Maar het grootste probleem van de begrafenisondernemers is dat er te wei nig grond is om nieuwe begraafplaatsen op aan te leggen. Met name in Tokyo, waar de levenden noodgedwongen in kleine flats wonen, is de ruimte voor de doden bijna op. „De gemeentelijke begraafplaatsen bieden ieder jaar in augustus stukjes grond aan, maar daar komen 25 of 30 keer zoveel inschrijvingen op", aldus Su- sumu Suzuki, verkoper bij Sudo Sekizai, handelaar in grafstenen. Het alternatief is privé-begraafplaatsen, maar die liggen voor het merendeel ver buiten de stad. „Er zijn alleen privé-begraafplaatsen bij de tempels, en die rekenen alleen al voor het stukje grond 3 tot 5 miljoen yen (43.000 tot 71.000 gulden)." Daarboven op komen de kosten voor eert grafsteen, zo'n 10.000 gulden, en een jaarlijkse bij drage die van de familieleden wordt ver wacht voor onderhoud. Doodgravers pu bliceren prospectussen met de prijzen van verschillende stukjes grond die zij op de diverse privé-begraafplaatsen hebben bemachtigd, samen met informatie over de treinverbindingen naar de begraaf plaats. Edoya, bijvoorbeeld, biedt in de buurt van het vliegveld Narita, 60 kilo meter buiten Tokyo, stukjes grond aan van 3 bij 2 meter. Die kosten 21.000 gul den wanneer ze naar het westen wijzen en 24.000 gulden wanneer ze uitkijken op het oosten de meest populaire kant, omdat dat de richting is van de op komende zon. Een andere oplossing voor het gebrek aan ruimte in Tokyo is de begraafplaats in verdiepingen. Een dergelijke 'begraaf- flat' bevindt zich in Koto-ku in het noor den van Tokyo, een gebouw van zes ver diepingen met ruimte voor 321 graven. Deze verticale begraafplaats wordt geleid door een ondernemende plaatselijke tempel, Shokakuji, die een prijs rekent van ongeveer 13.000 gulden voor een plekje. „Dat is buitengewoon goedkoop voor Tokyo", aldus Hideko Nagai, de zuster van de opperpriester van de tem pel. „Veel van onze cliënten zijn mensen die van het platteland naar Tokyo zijn verhuisd en die een graf willen kopen voordat ze sterven." Toen dit stuk werd geschreven waren er nog maar 41 graven in het gebouw vrij. Hoewel Tokyoërs zeer flexibel zijn, zelfs wat hun laatste rustplaats betreft, is het onduidelijk of de plannen van de Zonnestraal voor een begraafplaats op de maan van de grond zullen komen. Volgens de onderneming zou het ei-vor- mige bouwwerk op de maan met behulp van Amerikaanse technologie de komen de tien jaar kunnen worden gebouwd, en de urnen van 10.000 mensen kunnen be vatten. Uiteindelijk zou de Zonnestraal graag regelen dat de familieleden hun beminden bezoeken op de maan. Cynici vragen zich af hoe de diepbedroefde achtergeblevenen hun neus moeten snuiten in een ruimtepak. vertaling: luutje niemantsverdriet HET WOORD IS AAN Hanna Wieder Veel vrouwen trouwen omdat ze het alleen zijn beu worden. ZIJ scheiden om dezelfde reden. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Plaatselijk mist Vanavond eerst nog plaatselijk glad. Later veel bewolking en af en toe regen. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Temperatuur gelei delijk oplopend tot rond 6 graden in de middag. Wind in hoofdzaak uit zuidwestelijke richtingen, ma- tig, kracht 3 a 4, in de loop van j dag afnemend tot zwak. J Krant door ijzel mogelijk later In verband met de slechte weersomstandigheden die voor vanmiddag en vanavond worden verwacht bestaat de kans dat u uw krant vandai later ontvangt dan We doen ons uiterste best om vertragingen - als gevolg van de gladheid - tijdens het trans port en bij de bezorging zo veel mogelijk te beperken. Mogen wij op enig begrip van uw kant rekenen in deze moeilijke situ atie? onderzoek naar de toedracht van de ramp. Begin november werd een beloning uitgeloofd van 10.000 gulden voor de vin ders, maar nu zich niemand heeft gemeld, wordt niet ver wacht dat de recorder ooit nog zal worden ingeleverd. londen »afp/reuter Een olietanker met 88.000 ton ruwe olie drijft stuurloos rond in een vliegende storm op de Noordzee ten zuiden van de Shetland-eilanden, zo is van morgen van de kustwacht ver- De kapitein van het schip, dat onder Liberiaanse vlag vaart, heeft via de radio gemeld dat hij om half tien het schip heeft ver laten. Zijn tanker bevond zich toen op nog geen drie kilometer van de rotsachtige kust. De hoeveelheid olie is twee keer zo groot als die welke vier jaar geleden op de kust van Alaska terecht kwam na de ramp met de Exxon Valdez. t I 41 Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement Voorletters:. Adres: j Postcode: Plaats: Tel.: Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: D Per maand, automatisch j (f 28,75)* D Per kwartaal, via acceptgiro j (f82.85). j O Per kwartaal, automatisch i (f82,85)*. j *Nr. bank/giro: Handtekening; 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1