'Uit dankbaarheid aan het publiek' 'Ik heb altijd een lang touw klaarliggen' 'Provincie Zuid-Holland verdwijnt voorlopig niet' Een nuttige bestemming voor uw oude bril en 100,- voor u Het Gesprek van de Dag Subsidies voor Leidse onderzoeksscholen 'De natuur kun je niet dwingen' opener: Vertrekhal Schiphol krijgt opknapbeurt DINSDAG 5 JANUAR11993 De nieuwjaarsreceptie van café Kums in Leiden „Ze moeten voor een glas bier zeven gulden rekenen en voor een emmer drie dubbeltjes." Ia, ja, we zijn er weer. De Ontzaglij ke Dorst heeft weer eens toege slagen. Deze keer in café Kums aan de Leidse Beschuitsteeg. De klanten zijn in een wat uiïge stemming. Logisch. Want van daag geeft de eigenaar van Kums steevast een nieuwjaars receptie, waarbij het van drie tot zeven uur gratis drinken is. Hij doet dat uit „dankbaarheid aan het publiek". En dat pu bliek komt van heinde en verre toestromen voor de gele rakkers en de blanke borreltjes. Een van de receptiegangers is een bekend figuur van de Leid se zaterdagmarkt. Hij heeft een dijk van een stem, een stem waarop een dorpsomroeper ja loers zou zijn. 'Arebije! Mooie arebije!', dat is een van zijn top hits. Zijn naam: S.C. Veldhui zen. „Dit is een heel gezellig ca fé, meneer", zegt hij met een ernst alsof hij het over zijn le vensverzekering heeft. „Een héél gezellig café. En ze hebben ook een heel goed biertje en je krijgt er altijd een heel goed blokkie kaas bij." Langzame drinker&zijn er hier bijna niet. Als je de dooraderde hoofden bekijkt, weet je meteen dat je met routiniers te maken hebt. Dat beseft ook de kaste lein. Dienbladen vol bier wor den aangedragen. Schalen met Willem Wijling. FOTO JAN HOLV,sST bitterballen en kaas zijn in een oogwenk leeggesnaaid. E. Jon ker, die vroeger in de haven van Amsterdam heeft gewerkt, houdt zich bescheiden op de achtergrond. Hij woont al een jaar of twee in een tuinhuisje, maar daar is het nu te koud. Hij zal de avond doorbrengen bij kennissen die in de Oranjelaan wonen. „Ik ben dus eigenlijk op doorreis naar de Oranjelaan", zegt hij. „Ik kom hier al lang, ja. Zo'n twee of drie keer in de week. Ik ben alleenstaand en dan zoek je gezelligheid. Nou, die is hier in ruime mate te vin den. Hier komen gewone jon gens, geen kapsoneslijers. Daar tussen voel ik me thuis." Willem Wijting troont aan de grote tafel die midden in het ca fé staat. Hij zit er bijna altijd. „Want je hebt hier in het café stoelen waar de vaste jongens niet op gaan zitten. Daar heb ben dan mensen gezeten die dood zijn gegaan. Een soort bij geloof is dat, ja. Er is hier nooit trammelant. We spreken eikaars taal. We hebben het over van al les: van de sport tot aan het weer. Ook over politiek, ja. Over ontwikkelingshulpbijvoorbeeld. Ik zou het die politici wel eens onder hun neus willen wrijven S.C. Veldhuizen. FOTO JAN HOLVAST en willen zeggen: denk je dat er in óns land geen armen zijn? Reken maar. Jongens die een uitkerinkje krijgen van 1300 gul den in de maand en dan hoog uit tweehonderd gulden over houden om van te leven. En daarvan kopen ze dan hier een borreltje, een borreltje dat nog te betalen valt. Ach, rijk blijft rijk en arm blijft arm, zo is het altijd geweest." Marco Schaafsma, Peter van Leeuwen en R. Disseraad beho ren tot de jongere garde. „Kijk", zegt Van Leeuwen, „hier komen niet alleen jongeren, maar ook ouderen. Ze hebben de mooiste verhalen te vertellen en daar luister je graag naar. Ik tenmin ste wel. Voor mij hoeven die disco's allemaal niet." Willem Hulscher (50) noemt Kums een van de betere cafés in Leiden. „Je hoeft hier maar te wijzen en je borreltje of je pilsje staat al klaar. En de afrekening is altijd perfect. Ze schrijven hier niet met de kam. Nooit geen gelazer. Dat is tegenwoor dig al heel wat waard." „Dit zijn hier allemaal mijn vrienden", zegt Chabab (33). Hij komt uit Marokko en is al sinds 1978 in Nederland. „Ik ben hier nog nooit gediscrimineerd. En criminaliteit heb je hier ook niet. Wat wil je dan nog meer?" Terwijl de receptie nog in volle gang is, verlaat een oude heer het pand. „Het was gezellig", zegt hij. „Heel gezellig. Ik ben in mijn leven al in heel wat cafés geweest, maar ik heb er nog nooit een meegemaakt waar je alles gratis kreeg. Ik heb drie borrels zomaar voor niks gekre gen. Wat zegt u? Is dat maar eenmaal per jaar? Nou ja, toch heel aardig." En dan verdwijnt hij in de winterkou. Wie goed luistert, kan hem het Lijflied van de Melancholieke Drinker ho ren neuriën. 'O heerlijke dro men van Lucas Bols en Zonen. O, heerlijke dromen, van bier en brandewijn!' CEES VAN HOORE Woonbootbewoner Kees Maassen over schaatsende voorbijgangers Schaatspret - allemaal goed en wel, maar wat vinden de woon- bóotbewoners daar nu van? Vinden zij het wel zo leuk dat er, nu er ijs ligt op grachten en rivieren, dagelijks honderden schaatsers voorbij komen? Kees Maassen, die samen met zijn vriendin woont in een boot aan het Utrechtse Jaagpad in Lei den, heeft er geen enkele moei te mee. „Ja", zegt hij, „ik zit er inderdaad met mijn neus bo venop, maar ik vind het hart stikke leuk. Je ziet van allerlei fi guren voorbijkomen. De strom pelaars, de snelle jongens, maar ook het jongetje dat achtej een stoel de eerste kneepjes van het schaatsen leert. Het ijs hier wordt nogal eens kapotgevaren door boten. Alhoewel de schot sen na een nacht wel weer aan elkaar vastvriezen, blijft het toch gevaarlijk. Als ik dan zie dat mensen het ijs willen gaan proberen, let ik altijd goed op. Ik heb hier altijd een lang touw klaarliggen." Van de schaatsers zelfheeft Maassen dus geen last. Maar wel van het kabaal dat zij soms ongemerkt veroorzaken.Als er vijftig meter verderop iemand op het ijs staat te stampen om de sterkte ervan te proberen, horen we het hier tienvoudige versterkt terug in de boot. De romp werkt als een klankkast. En ook 's nachts, als het harder Woonbootbewoner Kees Maassen met de doodgevroren meerkoet FOTO JAN HOLVAST begint te vriezen en het ijs be gint te werken, vliegen de knal len door de boot heen. Je schrikt je Ieplazerus. Je zou het eens moeten meemaken, het zijn echt behoorlijke knallen." „De boot wordt door al dat ijs ook een beetje omhoog ge duwd. Doordat de romp van staal is, hoef ik het ijs rondom de wanden niet voortdurend weg te hakken. Als je een beton nen fundering hebt, moet dat wel. Beton werkt niet mee, staal wel. Ik heb het idee dat de boot nu ook een beetje scheef ligt. Het is heel gek om aan boord te komen en niets te voelen bewe gen onder je voeten. Want hoe windstil het ook is op het water, altijd deint de boot toch een beetje. Nu dus niet. Gek hoor, om ineens vaste grond onder je voeten te hebben." Maassen heeft een prachtig weids uitzicht. Maar de eenden en andere watervogels laten zich niet meer zien. Hoewel, gisteren heeft Maassen nog een meerkoetje aangetroffen. „Het beestje is doodgevroren. Het moet op het ijs zijn gaan slapen. Door zijn lichaamswarmte is het ijs onder hem gaan dooien en is hij ongemerkt weggezon ken. Toen de temperatuur daal de, vroor hij vast. Heel gek, hij zit gevangen in het ijs, volledig bevroren. Net alsof ze hem heb ben opgezet." Samen gaan we kijken naar het meerkoetje. Voor hem geen schaatspret. Geen koek en zopie in het vooruitzicht, maar slechts kou. Het diertje heeft de snavel half open. De kraaloogjes staren in ongeloof naar het ijsopper- vlak. Door het ijs heen zijn twee bevliesde pootjes te zien. Het is alsof ze door iemand in glas zijn gevat. Deerniswekkend beeld uit de souvenirshop van de dood. CEES VAN HOORE» Commissaris van de koningin mr. S. Patijn van Zuid-Holland verwacht niet dat zijn provincie in de komende tien jaar zal ver dwijnen. Volgens Patijn is een blijvende rol van het provincie bestuur ook na de noodzakelij ke andere invulling van het bin nenlands bestuur voorlopig on misbaar. De commissaris zei dat gisteren in Den Haag in zijn nieuwjaarsrede. Patijn ging in zijn toespraak uitgebreid in op de bestuurlijke rol van de provincie Zuid-Hol land in de toekomst. Hij zei na drukkelijk een voorstander te zijn van de vorming van het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR). „Maar niet tot elke prijs. Het OOR zal vroeg of laat moeten erkennen dat het deel uitmaakt van een groter Randstadverband. En daar is en blijft de provincie Zuid-Holland voor nodig." Volgens Patijn is regiovor ming ook in Zuid-Holland een onmisbare stap om het bestuur te verbeteren. „Wij zijn dan ook Mr. S. Patijn. foto wim dijkman voor krachtige stadsregionale besturen in het Rotterdamse en Haagse gebied. Die nieuwe be sturen moeten de klassieke te genstellingen kunnen overbrug gen." De commissaris van de ko ningin vindt dat die nieuwe be sturen moeten kunnen beschik ken over een aantal bevoegdhe den van zowel de gemeenten als de provincie. „Met provinci ale taken alléén kun je de socia le, culturele, economische en etnische grote-stadsproblemen niet oplossen", aldus Patijn. Tussen burgemeester Peper van Rotterdam, die tevens voor zitter is van het OOR, en Patijn is een verschil van mening over de status van het overlegorgaan. Peper wil dat de provincie als bestuurslaag wordt opgeheven en dat alle bevoegdheden op 1 januari 1995 worden overgedra gen aan het regiobestuur. Patijn is daar sterk op tegen. Hij wil eerst per 1 januari 1994 een beperkt aantal taken van de provincie overdragen naar een nog op te richten openbaar li chaam. De nieuwe regio zal dan pas in 1998 tot stand komen. Het OOR heeft daarop laten we ten dat de vorming van een nieuwe regio „dan niet meer hoeft". Peper heeft daarom mi nister Dales van binnenlandse zaken en de Tweede Kamer ge vraagd om een standpunt te be palen. Het overleg tussen het OOR en de provincie werd eind vorig jaar opgeschort. Twee Leidse onderzoeksscholen in oprichting hebben gezamen lijk een kleine anderhalf miljoen gulden aan subsidie toegekend gekregen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO). BIO- MAC, een onderzoeksschool op het gebied van erfelijkheid die is opgezet door de Leidse univer siteit en de TU Delft krijgt 450.000 gulden. BIOMAC kreeg eerder door het ministerie van onderwijs 2,7 miljoen toegezegd SCHIPHOL» De noordelijke vertrekhal van Schiphol ondergaat de komen de maanden een ingrijpende opknapbeurt. In de hal bevin den zich de incheckbalies van de KLM en van «en aantal bui tenlandse maatschappijen. Er wordt begonnen met een op knapbeurt van de plafonds. Daarna worden de balies, vloe- D.N. van der Poel: „Niet iedereen komt in aanmerking voor de functie ijsmeester." FOTO JAN HOLVAST Het Thomas Stieltjes Insti tuut, met als werkterrein zowel fundamentele als toegepaste wiskunde, krijgt een miljoen van NWO. In deze onderzoeks school nemen behalve de Leid se universiteit, ook deel de Uni versiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit Amsterdam, de TU Delft, de Erasmus Uni versiteit Rotterdamen het Cen trum voor Wiskunde en Infor matica Amsterdam. Een ijsmeester is zeker geen malloot die aan zijn eksterogen voelt dat het ijs betrouwbaar is. Volgens toercoördinator D.N. van der Poel (51) van de Molen- en Merentocht zijn de mensen die het ijs beoordelen ervaren genoeg om rampen te voorko men. „Die gaan echt niet over één nacht ijs". De organisatie van de tocht zet te gisteren voor het eerst dit jaar het licht op groen. Tot teleur stelling van velen had het ijs op zondag nog niet overal de ver eiste dikte van 12 centimeter. „Dan gaat het feest dus niet door". De man die verantwoor delijk is voor het traject bij Roelofarendsveen ('zegmaar het rayonhoofd') durfde het maandag nog niet aan. Van der Poel: „Wij hebben besloten om de tocht toch te laten doorgaan, maar het deel bij Roelofarends veen af te sluiten. Tja, de natuur kun je niet dwingen hè". Zodra het maar een paar graden heeft gevroren gaan de contro leurs van de ijsverenigingen al op pad om na te gaan waar wel en, misschien nog wel belang rijker, waar niet kan worden ge schaatst. Met een kettingzaag wordt een sleuf gemaakt en met een schuifmaat de dikte be paald. De eerste stappen op de kra kende vloer zijn het linkst. „In middels kan ik met het blote oog wel zien waar het ijs be trouwbaar is", zegt Van der Poel die eigenaar is van een loonbe drijf. „Ik kijk naar de luchtbellen in het ijs en schat de diepte waarop die zitten. Ik doe dit werk nu zo'n 25 jaar, maar ik ben er nog nooit doorgezakt. Ef- fe afkloppen. Maar ik kan het een keer misschatten en dus heb ik bij het verkennen van het ijs wel altijd twee prikkers bij me waarmee ik weer op het ijs kan komen." Van der Poel geeft toe dat er geen opleiding voor ijsmeester bestaat. „Maar niet iedereen komt in aanmerking voor zo'n functie. Je moet sowieso jaren lange ervaring met schaatsen hebben. Wij nemen het liefst mensen die ook in het dagelijks leven zogenaamde buitenjon gens zijn, die veel van de natuur weten en de omgeving op hun duimpje kennen." Het ijs van de Molen- en Me rentocht is dus voor meer dan 99,9 procent betrouwbaar, maar de volle 100 procent is onhaal baar. „Je kunt immers niet om de 100 meter gaan meten. Dat doe je alleen op plaatsen waar van je van voorgaande jaren weet dat het daar wel eens min der goed kan zijn. Sipkema van de Friese Elfstedentocht die de pers vertelt dat het ijs 100 pro cent betrouwbaar is, die liegt dus eigenlijk. Een paar jaar ge leden hadden wij een kerel die het ijs met een kettingzaag ka pot had gemaakt. Gelukkig wer den wij daarover ingeseind en konden wij dat deel afzetten. Maar dat had ook verkeerd kun nen aflopenzegt Van der Poel die even uitblaast in het club huis van Watersportvereniging Vennemeer in Oud Ade. De organisatie houdt nauw contact met het Hoogheem raadschap van Rijnland dat zo nu en dan overtollig water moet wegspuien. De stroming die dan op gang komt, doet het ijs aan de onderkant wegslijten. „Wij kennen de linke plekken en die houden wij in dat geval goed in de gaten. Zo proberen wij ook schepen zo lang moge lijk tegen te houden. Maar als een steenfabriek zonder zand zit, dan kan het niet anders, dan wordt het ijs kapotgevaren. Wij moeten dan alternatieve routes kiezen." Af en toe breekt er eens iemand een been of een arm, grotere calamiteiten zijn de Molen- en Merentocht altijd bespaard ge bleven. Op verschillende plaat sen langs de route zijn EHBO- posten ingericht, die weer wor den betaald üit de inschrijfgel den. „Ja, er zijn nog steeds veel zwartrijders bij. Wanneer wij 4000 inschrijvingen hebben, gaan wij er vanuit dat er zo'n 7000 mensen de tocht hebben gereden. Wij hebben wel eens gedacht om onder het mom van 'wij schuiven voor jullie, schui ven jullie voor ons', wat melk bussen klaar te zetten voor do naties. Maar wij kunnen nu nog wel rondkomen hoor. Het geld dat overblijft gaat naar de jeugd van de ijsverenigingen." 113,070-3553743. lorentzplem 85,0703907007 0703837182. Leiden. Breestraal 121. 071 125036 McDonald's). 070-3945956 Zoetermeer. Dorpsstraat 110.079166100. Promenade 25.079511545. Den Haag, A Diepenbrockhot 38, De Stede 30 (tegenover Konmar), 0703675927. Theresiastr In de Bogaard J17 (na< ren, wanden, toiletten en kanto ren onder handen genomen. Telkens één balierij wordt buiten gebruik gesteld. De reno vatie komt pas goed op gang in de zomer wanneer Terminal- West (de nieuwe vertrek- en aankomsthallen) in gebruik wordt genomen. Veel lucht- ïaatschappijen cn dien- erliuizen in me e gebouw. AGENDA i naar dit DINSDAG 5 JANUARI Noordwijk Nieuwjaarsreceptie van Bestuur en Fractie van de WD in Rest. 'Bon Bon' aan de Kon. Wilhelmma Boulevard, van 18.00 tot 19.30 uur. WOENSDAG 6 JANUARI Leiden Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal De Brug. Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Handwerk- en Spellenclub van de Chr. Ouderen bond in de Geertruidahof aan de Voorstraat, aanvang 15 00 uur. Postzegelruilmiddag bij De Wieken, Sint Jeroensweg van 14.00 tot 16.00 Klaverjasavond TOV - Bowling, Nieu we Zeeweg 73. aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bndge-dove m 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer. Lange Voort 273. van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vi>et/aal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 8 JANUARI Klaverjassen bij wi|kgebouw De Lmde, Herenstraat 64, aanvang Voorstelling Peter Lusse met "Schou dervulling" in Cultureel Centrum De Rank. aanvang 20.15 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15