Misser toch bruikbaar Vrouwen mijden het gemeentehuis 'Wie vooruit kijkt, schopt tegen schenen' Regio Leiden 'Provincie heeft plicht verzaakt' Vrijwilligersprijs voor Warmondse klaar-overs DINSDAG 5 JANUAR11993 Actie levert tien kilo vuurwerk op wassenaar De inleveractie van niet ontploft vuurwerk was het afgelopen weekeinde in Wassenaar volgens de plaatselijke brandweer een groot succes. In totaal werd ruim tien kilo vuur werk bij de brandweerkazerne ingeleverd, wat neerkwam op on geveer 2400 vuurpijlen en knallers. Om het inleveren aantrekke lijk te maken, was aan de aktie een loterij gekoppeld. Iedereen die tien knallers of vuurpijlen bracht, kreeg een lot. Accountant naar Zoeterwoude zoeterwoudeNa ruim 50 jaar in Leiden te zijn gevestigd, is ac countantskantoor Stolp verhuisd van de Schelpenkade naar de Hoge Rijndijk 20 in Zoeterwoude-Rijndijk. Burgemeester Hou- dijk verricht vrijdag de officiële opening in het naast de Meer- burgkerk gelegen kantoorpand. Onderzoek baarmoederhalskanker wassenaar Circa 4000 vrouwen tussen de 35 en 54 jaar in Was senaar worden de komende drie jaar persoonlijk uitgenodigd om bij hun huisarts een uitstrijkje te laten maken. Deze tweede cyclus is in het kader van het bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker dat wordt uitgevoerd door net Integraal Kankercen trum West en de GGD West-Holland. In december werd een eer ste cyclus van drie jaar afgerond. Uit de nog voorlopige resulta ten van de eerste cyclus blijkt dat ruim 60 procent van de uitge nodigde vrouwen heeft gereageerd. Gemiddeld vijf van de 1000 vrouwen is doorverwezen naar de gynaecoloog. Bromfietsster gewond wassenaar Een 36-jarige bromfietsster uit Den Haag is gis terochtend op de Rijksstraatweg in Wassenaar gewond geraakt na een aanrijding met een 65-jarige automobiliste uit Wasse naar. Het ongeluk gebeurde even na half tien ter hoogte van de Rust- en Vreugdelaan. De bromfietsster, die op het fietspad langs de Rijksstraatweg reed, kreeg volgens de politie geen voor rang van de vanaf de Rust- en Vreugdelaan komende automobi liste. De bromfietsster liep gekneusde ribben en een gekneusde enkel op. Schaatsruilbeurs in Zoeterwoude zoeterwoude De Zoeterwoudse ijsclub houdt vanavond om 19.00 uur een schaatsruilbeurs in de kantine van voetbalvereni ging SJZ. Hoewel de dooi nu is ingetreden, verwacht de ijsclub dat kinderschaatsen van hand tot hand zullen gaan. Pastoor Hoogervorst begint nieuw leven in Friesland warmond marjeta kroft Vannacht was hij nog een logé in zijn eigen lege woning aan de Herenweg in Warmond. Vandaag verlaat pastoor E.C. Hooger vorst voorgoed de gemeente Warmond om in het Friese Heerenveen een nieuw leven te beginnen. Het protest en de petitie van Warmonders aan het gemeentebestuur heeft niet mogen baten. Gisteren werd al het meubilair de verhuiswagens ingeladen. Pastoor Hoogervorst, die gedwongen is naar Friesland te ver huizen omdat zijn eigen gemeente geen woning voor hem had, is teleurgesteld. Veel over zijn conflict met de gemeente War mond wil hij echter niet meer kwijt. „Dat is een gepasseerd sta tion". merkt de moegestreden pastoor op. Met blijdschap kijkt hij daarentegen terug op het afscheids feest van zaterdagavond. „De kerk zat nog voller dan met Kerstmis", merkt hij opgetogen op. „En ook de receptie is mas saal bezocht. De vele reacties en de blijken van waardering vind ik veel belangrijker dan de affaire over het huis." In het Friese Heerenveen hoopt pastoor Hoogervorst zo nu en dan weer eens in te vallen voor collega-priesters. „En ik ga ook heerlijk fietsen en misschien ook schaatsen op de ijsbaan." voorschoten De provincie Zuid-Holland heeft haar plicht verzaakt door het zoeken naar nieuwe plaat sen voor nieuwe woonwijken over te laten aan de wethouders ruimtelijke ordening uit de Leidse regio. Burgemeester P. Cannegieter van Voorschoten leverde gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak ongezouten kri tiek op de regionale samenwer king, en de houding van de pro vincie. Daaraan is het volgens hem te wijten dat de keus is ge vallen op de Papenwegse polder in Voorschoten, die volgens hem absoluut open moet blij- Volgens de burgemeester hadden alle gebieden in de Randstad onder de loep moeten worden genomen. De huizen zijn immers ook bedoeld voor alle inwoners van de Randstad, betoogde hij. Een dergelijke keuze kan echter alleen door de provincie worden gemaakt, al dus de Voorschotense burge meester. „Ze had niet moeten vragen: zeggen jullie maar waar we de bulldozer doorheen mo gen halen. Zo'n vraag is onge past Dat is plichtsverzaking." 'Hogere prijs voor bollen noodzakelijk' usse annet van aarsen Prijsverhoging is een niet uit te sluiten ingreep om de bloem bollensector rendabel te hou den. Die stelling verkondigde voorzitter G. Brouwer van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB) vanmorgen tijdens de opening van de achtste Midwinterflora in Lisse. Brouwer constateerde dat voor het eerst in jaren de bloe misterij-afzet in geld niet is toe genomen. „Ook de eerste cijfers van de bollenafzet over het sei zoen 1992/1993 laten achter blijvende cijfers zien", aldus Brouwer. Hij verwacht dat de opbrengst per hectare bollen- grond die de afgelopen tien jaar een stijging van veertig pro cent liet zien zonder ingre pen niet verder omhoog zal gaan. Om de sector toch rendabel te houden, zouden er volgens de CNB-voorzitter twee moge lijke oplossingen zijn: kostprijs verlaging en prijsverhoging. oegstgeest caroline van overbeeke Oegstgeest is er de afgelopen twee jaar niet in geslaagd meer vrouwen op het gemeentehuis in dienst te nemen. Dit blijkt uit de evaluatie van het 'vrouwen- voorkeursbeleid' door het colle ge van B en W. Met dit beleid is het gemeentebestuur halverwe ge 1990 begonnen. Op 1 september 1992 was van de ambtenaren op het gemeen tehuis slechts 32,1 procent vrouw, van wie maar liefst 25 procent in deeltijd werkte. In deze cijfers is niet het onderwij zend personeel opgenomen. Als dat wel gebeurt, is de verdeling tussen het aantal vrouwen en mannen evenwichtiger: het aantal mannen in gemeente dienst bedraagt dan 58,4 pro cent tegen 41,6 procent vrou wen. Dat komt ook omdat in het onderwijs van oudsher veel vrouwen werken. Het valt het gemeentebestuur wel op dat steeds meer manne lijke ambtenaren op het raad huis in deeltijd zijn gaan wer ken. In twee jaar tijd steeg het aantal mannen met een partti me betrekking van 5,1 procent naar 11,4 procent: een ruime verdubbeling. In juni 1990 verscheen er een notitie op het gemeentehuis waarin het gemeentebestuur uitsprak dat er meer vrouwen in dienst moesten komen. Vrou wen moesten de mogelijkheid krijgen om in deeltijd te werken. Uit de evaluatie van het college van B en W blijkt nu dat het in die opzet niet is geslaagd: het aantal vrouwen in gemeente dienst is nauweljks toegeno men. Volgens B en W is dit waar schijnlijk terug te voeren op het feit dat vrouwen nauwelijks naar banen op het gemeente huis solliciteren. Volgens het college zijn de vrouwen die sol liciteerden en aan de functie-ei sen voldeden, wel altijd voor een gesprek uitgenodigd. Vrouwen zouden volgens de evaluatienota vaak aansturen op een functie in deeltijd en de gemeente zou in veel gevallen aan deze wens tegemoet zijn gekomen. Daarnaast zou de ge meente haar beste beentje voorzetten wat betreft de kin deropvangregelingen: door het aankopen van een bedrijfs- plaats in een kinderdagverblijf bijvoorbeeld. B en W stellen in hun evaluatie wel met nadruk vast dat naast vrouwen ook an dere 'minderheidsgroepen' voorrang moet krijgen: zoals ge handicapten en minderheden. Het Georganiseerd Overleg (GO) ambtenaren en raadsle den die zich buigen over ar beidsvoorwaarden bij de ge meente oordeelt dat het ge meentebestuur een 'meer ge richt actief beleid' zou moeten voeren om meer vrouwen in dienst te nemen. „Aandacht dient te worden geschonken aan punten als kinderopvang, werven in bladen die zich speci fiek richten op vrouwen en der gelijke", schrijft het GO in een reactie. Het overlegorgaan mist bo vendien concrete voorstellen in de nota: „Zo zou meer gedacht kunnen worden aan het inscha kelen van een netwerk waarmee geschikte vrouwelijke kandida ten direct kunnen worden be naderd." Verantwoordelijk wet houder A. Kohlbeck, ook voor zitter van het GO, heeft toege zegd 'zoveel mogelijk rekening te houden met deze opmerkin gen'. „Maar ik wacht vanavond eerst de opmerkingen af van de commissieleden tijdens de ver gadering welzijn. We zijn in elk geval bezig om het voor vrou wen aantrekkelijker te maken om bij ons te werken. Zo zou den we meer bedrijfsplaatsen kunnen kopen in het kinder dagverblijf, als daar belangstel ling voor is. Verder ben ik erg benieuwd of vrouwen belang stelling hebben voor de vacatu re van gemeentesecretaris die straks vrij komt." Bibliotheek vindt uitweg voor ruimtegebrek De Leiderdorpse bibliotheek in de Muzenhof heeft een oplossing gevonden om de mislukte uitbreiding toch te gebruiken. De ruimte naast de huidige leeszaal is te laag voor de bibliotheek zelf en kan alleen worden gebruikt voor algemene doeleinden. In dat gedeelte zouden daar om de ingang, de expositie- en personeelsruimten en za ken als toiletten, garderobe en berging moeten komen. In de huidige bibliotheek zou daardoor meer plaats over blijven voor de boekenkasten en zithoeken. leiderdorp liesbeth buit1nk Onder het seniorencomplex 't Keerpunt is de bibliotheek met 300 vierkante meter uitgebreid, omdat de bibliotheek al enige tijd kampt met ruimtegebrek. De boeken liggen zelfs bovenop en onder de kasten opgesta peld. Om zo min mogelijk lec tuur in de schappen te hebben, mogen de leden zes romans le nen: het dubbele van het ge bruikelijke aantal. De uitbreiding had het ruim tegebrek moeten oplossen, maar bij de oplevering bleek de nieuwbouw veel te laag. Het lo kaal is slechts 2,40 meter hoog en onder de balken zelfs maar 2,10 meter. Te laag voor een leeszaal, die volgens de normen drie meter hoog hoort te zijn. De bibliotheek aan de Cor Gordijnsingel moet de ruimte van de gemeente echter wel in gebruik nemen. Door de alge mene ruimten erin onder te brengen, is de zaal toch bruik baar. Bovendien kan de biblio theek daarmee de lang gekoes terde wens van een eigen in gang in vervulling laten gaan. Nu deelt de leeszaal de ingang nog met het 'vestzaktheater' Muzenhof en de muziekschool Rijnakkoord. Voor de verbouwing van de extra ruimte heeft de biblio theek wel extra geld nodig. In totaal denkt het bestuur aan 900.000 gulden, waarvan 200.000 voor de verbouwing. Burgemeester en wethouders willen de toekenning van dat geld echter nog uitstellen tot het voorjaar. Dan spreekt het colle ge over de toekomst van de hele Muzenhof, waaronder ook de bibliotheek valt. Tot die tijd blijft het onduidelijk wat er met de uitbreiding van de biblio theek gaat gebeuren. De Warmondse verkeers- brigadiers hebben gister avond tijdens de nieuwsjaars- receptie in het dorp de jaar lijkse vrijwilligersprijs gekre gen. N. van Mameren van de Warmondse afdeling Veilig Verkeer Nederland (WN), waar de 'klaar-overs' onder vallen, nam het geldbedrag van 1000 gulden in ontvangst. Het gemeentebestuur be sloot de prijs aan de plaatse lijke WN toe te kennen om dat de activiteiten van de ver eniging in hoge mate bijdra gen aan 'een verkeersveilig Warmond'. „De verkeers- brigadiers stellen jonge en oud in de gelegenheid veilig de straat over te steken, elke schooldag en ook bij slechte weersomstandigheden. Van Mameren beloofde dat de prijs geheel ten goede zou komen aan de verkeersbriga- diers in het dorp. Hoewel de WN de eindverantwoording heeft voor de brigadiers, ligt het grootste deel van de orga nisatie bij de scholen. Van Mameren sprak daarvoor haar dank uit. „Ook de steun en de advie zen van de politie zijn voor de klaar-overs heel belangrijk", zei ze. Ze sprak de hoop uit dat het komende jaar het ge drag van de verkeersdeelne mers zou verbeteren. Vooral fietsers en bromfietsers zijn nogal eens geneigd het stop teken te negeren, zei Van Ma meren. De gemeente War mond heeft destijds een eigen vrijwilligersprijs ingesteld in het kielzog van de Internatio nale Vrij willigersdag. Burgemeester Van der Wel: laat Warmond een echt dorp zijn warmond arie schakenbos correspondent De Warmondse burgemeester G. van der Wel-Markerink vroeg zich gisteravond tijdens haar nieuwjaarstoespraak af of ze nog wel in een echt dorp woont. Ze nad zich geërgerd aan de op stelling van sommige Warmon ders die onder meer bezwaren hebben gemaakt tegen de bouw van woningen in Endepoel III. Volgens de burgemeester is er pas een dorpsfeer als er sprake is van woongenot voor ieder een. Van der Wel vond de tijd rijp om voor de sfeer in haar dorp op te komen. „Laat het dorp ecnt een dorp zijn en geen verzameling yuppen die aan de rand zijn gaan wonen", aldus Van der Wel. De burgemeester ziet liever dat ook dorpsbewoners begrij pen dat het realiseren van woongenot voor iedereen voor op staat. Ze hoopt dan ook dat de bezwaarschriften tegen be stemmingsplan De Geest (En depoel III) de bouw van wonin gen en de sportaccommodatie dit jaar niet in de weg staan. Hoofd gemeentewerken Henk Boelmans verlaat Warmond Zijn grootste angst is dat de Ka- gerplassen straks niet meer zijn dan een vijver, omringd door bebouwing. Als dit ooit gebeurt, zal Henk Boelmans (38), direc teur gemeentewerken in War mond er echter geen vinger meer tussen kunnen krijgen. Volgende maand vertrekt hij naar de gemeente Laren. „Van de parel van Zuid-Holland naar de Gooise matras", glundert Boelmans. In Laren krijgt hij een min of meer vergelijkbare functie, maar wel met een ge heel andere naam: daar wordt hij sectorhoofd technische za ken. In Warmond heeft Boelmans bijna vijf jaar de scepter ge zwaaid over gemeentewerken, waarvan alle diensten zijn inte resse hadden. Bouw- en wo ningtoezicht, milieu, maar vooral ruimtelijke ordening. Door de jaren heen leerde hij te accepteren dat vooruit kijken, dat nu eenmaal hoort bij ruim telijke ordening, een hoop weerstand kan oproepen. „Als je vooruit kijkt, schop je soms tegen allerlei schenen." Dat werd heel duidelijk toen gemeentewerken adviseerde om de doorgaande route in Warmond te asfalteren. Het dorp stond op zijn kop. Al moest ook hij vele twijfels over winnen, Boelmans vond asfalte ring de beste oplossing. „Waar doe je wijs aan, heb ik vaak ge dacht. Maar alles tegen elkaar afwegend, vind ik dat het goede beslissing is geweest. Er moest iets gebeuren aan die rommeli ge weg met al de hobbels en kuilen. Je auto rammelde en trilde als je erover heen ging." Henk Boelmans: „Provincie-ambtenaren zien alles op een kaart vanachter hun bureau en weten vaak niet wat er wordt aangericht". FOTO HENK BOUWMAN Wat de tegenstanders vreesden dat het dorpse karakter door de asfaltering zou worden aan getast is volgens hem ach teraf-erg meegevallen. „Ik hoor er eigenlijk nooit meer iemand over. Vooruit kijken is volgens Boelmans ook: bomen durven rooien en herplanten. Tot twee keer toe adviseerde hij de zieke beuken langs het bos van Krantz te kappen. Dat dit niet is gebeurd, noemt hij een 'grote misser'. De tegenstanders von den dat de bomen moesten blij ven staan omdat ze nog enige levenskansen zouden hebben. „Maar de bomen daar staan bij na op omvallen. Nu zadelen we onze kinderen ermee op". Wat Boelmans tijdens zijn Warmondse periode het meest heeft gestoord, was de besluite loosheid van de gemeente rondom nieuwe accommoda ties voor bibliotheek, een soci aal cultureel centrum en de bouw van een sporthal. „Het speelde al toen ik hier kwam, en het lijkt erop dat er pas dit jaar iets gaat gebeuren Het is net als met klusjes in huis, die je steeds voor je uitschuift omdat ze ver velend zijn. Maar het moet toch een keer gebeuren. Doe het dan liever meteen". Het afscheid van de gemeente Warmond valt Boelmans niet zwaar, al is hij zich er 'ver schrikkelijk thuis' gaan voelen. Maar het lag ook nooit in zijn bedoeling om lang in Warmond te blijven. „Ik heb weinig moei te met verkassen". Wat hem nog het meest aan het het hart gaat, is het nade rende afscheid van de War mondse brandweer, waar hij sinds anderhalf jaar comman dant was. Volgens Boelmans was het een schitterende perio de met een hechte groep vrij willigers. Boelmans heeft op kosten van de gemeente een vrij dure brandweeropleiding mo gen volgen. Nu de opleiding net is afgerond, gaat hii weg. Hij voelt zich er een beetje be zwaard door. „Het heeft de keu ze voor Laren wel moeilijker ge maakt." Ook de Kagerplassen zal hij missen. Het baart Boelmans zorgen dat de bebouwing in de nabije toekomst wellicht verder naar de plassen oprukt. „Vaak als er in Warmond bestuurders van de provincie kwamen ver gaderen, ging ik een eind met ze varen op de Kagerplassen. Ook al kwamen ze heel ergens anders voor. Maar dan kon ik ze er gelijk op wijzen dat de be bouwing al dichtbij genoeg is genaderd. Die mensen zien al les op een kaart vanachter hun bureau en weten vaak niet wat er wordt aangericht".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14