niet langer open ivieeste winkels e*en 's h'er beter geworden, dat wel' E 00 BB Gd Waterbedrijf wil natuur in duinen ruim baan geven Leiden Stormloop op nieuwe huizen Waardeiland Bijzondere architectuur in Leeuwenhoek dDDDD DDD DINSDAG 5 JANUAR11993 'Leiden loopt om half zes leeg Bewonerscommissie Haagwijk stapt gelaten op Het is rustig in de Leidse Haarlemmerstraat, maandag avond tussen zes en half zeven. De nieuwe winkelslui tingswet geeft winkeliers de mogelijkheid de zaak een half uur langer open te houden. Maar alleen enkele fili aalbedrijven, zoals Intertoys, zijn open. L. Palm, voorzit ter van de winkeliersvereniging Leiden Leeft, verbaast dat niet. ,,Een overgrote meerderheid van de winkeliers is te gen." „Leiden loopt om half zes leeg. Halfzeven is voor de 'non-food' geen haalbare kaart." Albert Heijn heeft intussen besloten om alle supermarkten 30 minuten langer open te hou den. Ook in de Winkelhof in Leiderdorp. Hoewel het mana gement van het winkelcentrum meedeelt dat het verzoek van AH nog in behandeling is, bleef de supermarkt gisteren gewoon Toch sluit Palm niet uit dat over enkele maanden meer winke liers overstag gaan en toch ge bruik maken van de mogelijk heid om langer open te blijven. „Het is sterk afhankelijk van de reactie van de klanten. Zelf twij fel ik of ze dat half uurtje er wel bijpakken. Maar pas over een half jaar kan je daar een goed beeld van hebben." in de regio is er nauwelijks animo onder de winkeliers voor de extra mogelijkheden. Alleen de supermarkten kiezen op gro te schaal voor langere opening. V&D in Leiden blijft alleen op zaterdagen langer open. 's Och tends opent het warenhuis voortaan pas om half tien. Er is geen moment overwogen om later dicht te gaan dan zes uur. tot half z Ook i Lange Voort in Oegstgeest zijn alleen Blokker en Albert Heijn open. Volgens mevrouw Mün- ninghof van de winkeliersvere niging Lange Voort Oegstgeest was het moeilijk een algemene regeling te treffen. „Ik zie de be hoefte aan dat extra half uurtje ook niet zo." Flat onder water door lekke leiding leiden Bewoners van de Zijldonkflat in de Merenwijk zijn van nacht verrast door wateroverlast. Bij een ketelhuis op het dak, dat overigens buiten gebruik was gesteld, was een leiding ge sprongen waardoor water door het trappenhuis en in de flats liep. Een aantal woningen, van begane grond tot de vierde ver dieping, stond blank. De brandweer sloot het water af en begon een dweilactie. Een schadebedrag is niet bekend. Man mishandeld bij Quintus leiden Een 25-jarige Leidenaar is vannacht mishandeld bij stu dentenvereniging Quintus aan de Korte Mare. Drie onbekende mannen trachtten omstreeks vier uur bij de studentenvereniging binnen te dringen. De portier kon dat verhinderen. Het trio koel de vervolgens zijn woede op een willekeurig slachtoffer, de 25- jarige bezoeker die net het pand verliet. De Leidenaar liep enke le rake klappen op het hoofd op. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. De daders vluchtten in een auto voordat de politie kon ingrijpen. 'We werken al dag en nacht' Alphen aan den Rijn: Vol gens de winkeliers heeft het extra half uur alleen zin voor de grote supermarkten. De andere winkels gaan op de 'oude' tijden dicht. Lisse: Ook de Lissese win keliers zien geen heil in lan ger openblijven. „We zijn nu al 55 uur open, terwijl de meeste mensen slechts 38 uur per week werken", aldus A. Tibboel, van de winke liersvereniging Blokhuis. Katwijk: Weinig animo, volgens de winkeliers heeft openblijven tot half zeven to taal geen zin. Noordwijk: E de Boer van de Hema, „We werken 's zo mers ook al dag en nacht." Leidschendam: Uit een enquête van en onder winke liers in Leidsenhage blijkt dat ook hier alleen Albert Heijn langer open wil blijven. Leiderdorp: Slechts AH heeft verzocht langer open te mogen blijven. Leiden Kopermolen: „Na vijf uur komt er niemand meer. Wij gaan zelfs al jaren om half zes dicht, maar de AH was wel open." aldus J. Hedeman van Winkeliersver eniging Kopermolen. leiden emiel fangmann Terwijl interim-directeur Jo- han Verbeek in bejaardencen trum Haagwijk een nieuwjaars- speech houdt, blijven J. Fasseur en mevrouw I. Oudshoorn deze maandagmiddag demonstratief op hun vijf hoog gelegen ka mers. „Kijk", wijst Fasseur uit het raam naar beneden. „Daar was eerst een aula om overlede nen in op te baren. Vorig jaar is die tot activiteitenruimte ver bouwd. Dat is toch luxe in een tijd van bezuinigingen?" Deugt er dan niets? Ja, het eten is onder Verbeek volgens Fasseur (93) en Oudshoorn (80) sterk verbeterd. Maar toch zijn ze onlangs opgestapt als leden van de bewonerscommissie van het huis aan de Beethovenlaan. Er werd niet met hen overlegd, het vertrouwen in de directie zijn ze kwijt. Andere bejaarden hebben van hun vertrek ge hoord. „Wat moeten we er van zeggen, het is een feit", zegt een bewoner. Een ander: „Ik kende de leden niet. Zelf in een nieu we commissie? Daar zijn we te oud voor." Directeur Verbeek zegt even wel niet te twijfelen aan de inzet en goede bedoelingen van Fas seur en Oudshoorn. „Maar zij kunnen in een nieuwe bewo nerscommissie natuurlijk niet meer functioneren. We doen ons best er een te vormen. Ik zag meneer Fasseur en me vrouw Oudshoorn echter niet als vertegenwoordigers en dat heb ik ze al een jaar geleden la ten weten. Ze stonden alleen en zij duldden geen anderen naast zich." Mevrouw Oudshoom had al laten weten het nut van een grotere commissie niet in te zien. Dan houden van vijf man toch vier maar hun mond dicht." Fasseur: „En het is moeilijk mensen te vinden, het leeft vaak niet, een deel is de ment, anderen zijn hier voor hun rust." Econoom De twee beschouwen Verbeek als 'een econoom', die altijd maar 'zijn eigen plannen uit voert', calculeert en voor hen niet thuis geeft. Verbeek: „Ik ben voor iedere bewoner te spreken, ik geef mensen die hier werken zelf ook hun eigen ver antwoordelijk. Voor het menu moet je de kok bedanken, niet mij. En een econoom? Dat zie ik als een compliment, want een bejaardenhuis moet tegenwoor dig bedrijfsmatig geleid worden. Hier wonen ruim honderd be woners. Per jaar gaat er zes mil joen om." Maar de bezuinigingen ste ken Fasseur en Oudshoorn. De bewoners krijgen nu maande lijks een geeltje in plaats van een pakket met kleine bood schappen. Tegelijk kost het eventueel doen van de was in huis voortaan 25 gulden per maand. Directeur Verbeek: „We krijgen voor de was van de pro vincie een bedrag, maar dat bleek niet meer toereikend. En die boodschappen waren vaak overbodig. Dan werd het bij voorbeeld aan bezoek uitge deeld. Ik geef de mensen juist zelf een grotere vrijheid van handelen." En over het verdwijnen van de aula treurde niet iedereen, weet Verbeek. „De meningen waren verdeeld. Sterven is im mers hier een periodiek gebeu ren, vorig jaar overleden 25 mensen. De vraag was of zon aula wel goed is. Nu worden mensen op hun kamer opge baard." Verbeek reorganiseerde de af gelopen twee jaar Haagwijk, dat dit jaar moet gaan fuseren met het nabijgelegen verzorgingste huis Van der Willigenhof. Vorig jaar zwaaide hij met zijn porte feuille, omdat het oude 'regen- tenbestuur' te zeer in de weg De eerste paal moet nog de grond in en de wettelijke proce dures zijn nog niet eens begon nen. Toch loopt het al storm voor het woonwijkje dat in het binnengebied van Waardeiland moet komen. De Leidse ge meente-ambtenaar D. Halfwerk zegt dat. sinds met het plan is geadverteerd hij regelmatig wordt gebeld door belangstel lenden. Over het bouwplan, dat sa men met de Vereniging Waard eiland is opgesteld, wordt mor genavond, woensdag 6 januari, in buurthuis Matilo informatie verstrekt. De bijeenkomst be gint om 20.15 uur. Bewoners van Waardeiland en een deel van het Utrechts jaagpad zijn hierover huis-aan-huis geïnfor meerd. De projectontwikkelaar wil in het gebied in fasen 76 eenge zinswoningen en een gebouw van 18 appartementen bouwen. Het gaat om louter koopwonin gen. Vanaf volgende week maandag ligt het plan vier we ken ter inzage in de bibliotheek van het Stadsbouwhuis. In die periode kunnen schriftelijke be zwaren worden ingediend bij burgemeester en wethouders. leiden Over een jaar staat er aan de Ar- chimedesweg op industrieterrein Leeu wenhoek wellicht een buitengewoon ge bouw. Althans, als de nieuwbouwplannen van het farmaceutisch bedrijf Katwijk Far- ma worden goedgekeurd. „Voor Leidse begrippen gaat het om buitengewone architectuur", aldus een woordvoerder van het Stadsbouwhuis. Hij beschrijft het ontwerp als een bakstenen gebouw met glooiende daklijnen. Het Kat- wijkse bedrijf dat medicijnen produceert, heeft voor de bouwtekeningen het Amster damse Architectenbureau Alberts Van Huut in de arm genomen. De nieuwbouw van Katwijk Farma be staat uit twee gebouwen. Een kantoorge bouw aan de Archimedesweg met daar achter een produktiehal tot aan de Zemike- dreef. De twee gebouwen zijn met elkaar verbonden met een 'loopbrug op niveau'. „Vanaf de eerste verdieping komt een poortverbinding. Door de manier waarop beide gebouwen zijn gerangschikt, ont staan interessante binnen- en toegang ruimtes. Een opgesloten gevoel hebben we willen vermijden", aldus Architect A. van Voorts van het Amsterdamse bureau. De ontwerpen van het architectenbureau Alberts Van Huut genieten grote be kendheid. Ook het pand van het hoofd kantoor van de ING-bank in het winkel centrum 'Amsterdamse Poort' is hun crea tie. Dit gebouw is zo in trek dat voor be zoekers een wachtlijst moest worden op gesteld. ziekteverzuim Commercieel directeur H. Verschuren van Katwijk Farma verwacht dankzij het nieu we gebouw een lager ziekteverzuim. „De ziekmeldingen bij het ING-kantoor in Am sterdam zijn ook aanzienlijk lager", aldus de directeur. Het kantoor bestaat groten deels uit bakstenen die vrij licht van kleur zijn. Bij de afbouw wordt veel met glas ge werkt en het kantoorgebouw krijgt een ko peren dak. Het produktiegebouw bestaat uit een fabriekshal, een magazijn en nog wat kantoren. Het magazijngedeelte stelt bijzondere klimaateisen: de temperatuur moet tussen de 18 en 20 graden celsius blijven. Dit gedeelte heeft daarom geen lichtkoepels en bestaat helemaal uit bak stenen. De kleur rood overheerst bij de verschillende kleuren die in de bouwteke ningen zijn verwerkt. Het architectenbureau is al eens in de weer geweest voor de gemeente Leiden. In het verleden zijn tekeningen gemaakt voor woningbouw aan de Morsweg. De plan nen gingen wegens geldproblemen niet door. Excuses Kantonrechter Morshuis heeft het in al die jaren allemaal wel eens een keer gehoord: alle ex cuses voor het rijden door rood licht waarmee zijn 'klanten' ko men aanzetten. Niettemin blijft zijn aristocratische gelaat onbe wogen en luistert hij geduldig naar de uiteenzettingen die door de verdachten worden ge geven. Het licht was natuurlijk oranje, of zelfs groen, en de ver baliserende agent had stront in zijn ogen. Of de verdachte bestuurde de auto niet die dag, het was zijn broer, zijn echtgenote of mis schien wel zijn overleden opa. Of de verdachte moest wel doorrijden want de man die met topsnelheid achter hem aan kwam razen was beslist van plan om ook het oranje licht te halen, desnoods als bots autootje. En die wegpiraat had natuurlijk geen bekeuring ge kregen. Charmes Aangezien de boete voor rijden door rood licht als de zaak voor komt bij het kantongerecht in middels al tot bijna 200 gulden is gestegen, doen de verkeers- overtreders hun best om Mors huis gunstig te stemmen. Zo NAG ERECHT ook een hoogblonde Ameri kaanse, die de Nederlandse taal niet kon spreken en slechts een beetje kon verstaan, zoals ze met haar sappige accent uitleg de. De kantonrechter stelde dat er niet in het Engels over de zaak gediscussieerd kon worden en drong aan op een tolk, maar uiteindelijk bezweek hij toch een beetje voor de charmes van de verdachte. Wat officier van justitie B. Swagerman allemaal te vertellen had, begreep de ver dachte niet zo erg, maar Mors huis maakte duidelijk dat er 190 harde Hollandse 'guilders' op tafel moesten komen. „I don't agree. It wasn't me who did the speeding", stelde ze, als of het een snelheidsovertreding betrof. Toen duidelijk werd dat er een 'red light' in het geding was, werd het verweer wat min der. 'But nobody stopped me, you know", zei ze, ze had geen agent gezien. De administratie ve afhandeling was wel ge schied: „I've got a letter with an acceptgiro", maar het ging na tuurlijk wat ver om te gaan be talen voor zoiets als een onbe grijpelijke Hollandse rechts gang. Maar uiteindelijk ging ze toch maar akkoord. „It's OK, I can't afford to get back", stelde ze. Twee keer een vrije dag op nemen om een boete aan te vechten wordt wel wat erg kost baar. Naam De verdachte die, alweer meer dan een jaar geleden, een rood licht zou hebben genegeerd op de Hooigracht in Leiden was niet erg te spreken over de ver balisant. Die had zijn wat onge makkelijke naam lelijk verbas terd. „Ik heb de dagvaarding twee keer teruggestuurd omdat ik dacht dat het om iemand an ders ging. De derde keer heb ik maar aangenomen dat het mij betrof', legde de man uit. De hoop om op grond van naamsverminking vrijgesproken te worden vervloog toen de offi cier van justitie duidelijk maak te hoe lenig de lange arm der wet is. „Desnoods dagvaarden we iemand zonder naam, alleen op grond van een beschrijving van zijn uiterlijk", stelde Swa german. Dan maar de verklaring van de agent, die natuurlijk van geen kant deugde. Het licht was niet al drie seconden rood, maar nog hartstikke groen, wist de automobilist zich nog levendig te herinneren. Maar ja, wat kan je van het observatievermogen van een agent verwachten als je naam niet eens goed wordt ge schreven. Dan mankeert er toch iets aan de ogen. En dan was er nog die ellendige taxichauffeur geweest, die door zijn onstuimige rijgedrag voor verwarring had gezorgd en trouwens zelf ook door rood was gereden, maar die was weer ontsnapt, zoals gewoonlijk. Bij zoveel onrecht wordt een boete als vanzelf wat lager, maar de man met de moeilijke naam moest toch nog 130 gulden uit zijn portemonnee trekken. Schadevrij den haag/katwuk Onthutst was een wat oudere man die ervan werd beschul digd een aanrijding te hebben veroorzaakt op de Leidse Lam mermarkt. Hij zou een tege moetkomende automobilist hebben gehinderd bij het af slaan, waardoor een aanrijding onstond. Maar zo was het dus niet gegaan. „Hij reed expres tegen mij aan met een onverzekerde auto. Kij ken of hij schade kon krijgen. Maar zo makkelijk gaat dat niet. Ik ben zelf jarenlang directeur geweest van een verzekerings maatschappij", stelde de ver dachte, die verklaarde al 32 jaar schadevrij te hebben gereden. De officier van justitie van niet geheel overtuigd van deze ver sie, en eiste 165 gulden boete. Kantonrechter Morshuis signa leerde veel tegenstrijdige verkla ringen en besloot tot vrijspraak. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land (DZH) is bereid in enkele honderden hectares van het duingebied tussen Den Haag en Katwijk de natuur 'ruim baan' te geven. Voorwaarde is wel dat de DZH ook aan de groeiende vraag naar biologisch gezuiverd duinwater kan blijven voldoen. Kan dat niet, dan is de DZH te gen een verregaande beperking van de waterwinning via opper vlakte-infiltratie in net natuur gebied Meijendel. Dat stelde directeur J. Hieter van het bedrijf maandag in zijn nieuwjaarsrede voor het perso neel. Volgens Hieten is diepte infiltratie de enige mogelijkheid om de waterwinning via opper vlakte-infiltratie terug te bren gen tot zo'n 60 miljoen kubieke meter in het jaar 2000. Zeker, aldus de DZH, omdat de vraag zou lopen. Dat trad af en er kwam een nieuw interim-be stuur. Verbeek: „Ik zou hier best wel weg willen, want welke inte rim-manager blijft zo lang? We gaan echter fuseren, daarna komt er één directeur en één nieuw bestuur." Daarop willen Fasseur en Oudshoorn echter niet wachten. Terwijl de inter com luidkeels een boodschap door de kamer roept, brengt een bejaardenverzorgster thee en oliebollen bij het teleurge stelde tweetal. Mevrouw Ouds hoorn: „Wat dat betreft is het hier wel goed. Maar zo'n inter com ook hè, je hoort het, die gaat gewoon door je middag dutjeheen, desnoods." Ringvaart eist veel slachtoffers hoofddorp henny van naar water zal stijgen van 75 miljoen kubieke meter nu naar zo'n 90 miljoen kubieke meter in de komende jaren. Diepte-infiltratie is een milieuvriendelijkere wijze van waterwinning dan oppervlakte infiltratie. Voorgezuiverd water wordt via putten in de bodem gebracht en na 'duinpassage' weer opgepompt en nagezui- verd. De Stichting Duinbehoud heeft al eerder laten weten voorstander te zijn van een gro ter gebruik van diepte-infiltratie omdat zo de schade voor de duinen aanzienlijk minder is. Wel wil de stichting dat de winning van water via opper vlakte-infiltratie verder wordt teruggebracht dan tot 60 mil joen kubieke meter. Duinbe houd ziet liever een reducering tot 40 miljoen kubieke meter. De Ringvaart is onveiliger dan andere plekken in Haarlemmer meer. Langs de 63 kilometer lange dijk verdrinken de meeste mensen, zo blijkt uit cijfers van de politie Haarlemmermeer. In de nacht van vrijdag op zater dag verloren een 31-jarige vrouw en 2-jarige jongen uit Heemstede het leven toen de auto waarin zij zaten in de Ringvaart belandde nabij Zwaanshoek. Gisteravond reed een auto, bestuurd door een 31-jarige in woner van Roelofarendsveen de Ringvaart in. Hij vertrok bij een restaurant aan de Leimuiderdijk en reed rechtdoor het water in. Een passant zag het en waar schuwde de politie. Agenten zijn nog te water gegaan maar konden door onderkoeling niets uitrichten. De bestuurder is uit eindelijk door duikers van de brandweer uit de auto gehaald en in uiterst kritieke toestand overgebracht naar het VU zie kenhuis. De man verkeerde vanmorgen nog steeds in le vensgevaar. De twee ongelukken in korte tijd bevestigen de gevaarlijke si tuatie langs de Ringvaart. De smalle en bochtige ringdijk rond de Haarlemmermeer baart in verkeersopzicht de gemeente en eigenaar/beheerder het wa terschap Groot Haarlemmer meer (tot 1 januari) ook andere zorgen. Vooral omdat er veel te hard wordt gereden, vooral in de vele kleine kernen waar een maximale snelheid van 50 kilo meter per uur geldt. Cijfers van de politic Haar lemmermeer wijzen uit dat in de afgelopen drie jaar meer mensen in de Ringvaart de dood vonden dan in andere slo ten. Sinds 1990 kwamen negen mensen door verdrinken om het leven, vijf daarvan in de Ringvaart. De anderen vonden de dood omdat hun auto en in één geval de fiets te water raak ten langs de Vijfhuizerweg (twee maal), de Spieringweg en de Hoofdvaart. Dieven stelen boormachines Snelkrakers hebben vannacht toegeslagen in gereedschappen- winkel Kruyt aan de Nieuwe Rijn. De etalageruit werd inge slagen, waarna drie boormachi nes werden buitgemaakt. De waarde van het gestolene be draagt omstreeks 1000 gulden, maar de totale schade ligt door de gebroken ruit aanzienlijk ho ger.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13