'Rooms-Katholieke Kerk in deplorabele situatie' Hegger blijft strijden tegen de 'dictatuur pausschap' Kerk Samenleving DINSDAG 5 JANUAR11993 N DER PLAS 071-1614 21 UIT DE KERKBLADEN Gastheer (1) Een dominee die in een an dere gemeente op de kansel voorgaat als 'gastpredikant', heeft recht op een vergoe ding. De hoogte van dit be drag is nergens officieel vast gelegd, maar de bond van Nederlandse predikanten geeft wel een duidelijk ad vies: een vergoeding van 90 gulden per preekbeurt en een tegemoetkoming in de reiskosten op basis van eer ste klas openbaar vervoer of (bij gebruik van de auto) 44 cent per kil ometer. Gelet op het feit dat het niet bepaald om spectaculai re bedragen gaat, is het vol gens De Kerkvoogdij het maandblad van de vereni ging van kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk ook denkbaar dat een hogere vergoeding wordt overeengekomen, „Maar wanneer eenmaal een be drag is afgesproken, dan moet er wél worden be taald", meent De Kerkvoog dij. Dat schijnt echter niet al tijd even trouw te gebeuren. Gastheer (2) De redactie ontving het vol gende schrijven van een pre dikant. „Op het ogenblik heb ik, te beginnen met de eerste zondag van januari 1992, 20 preekbeurten nog niet ver goed gekregen van de ge meenten. Voor het vervullen van deze beurten heb ik ruim 1600 kilometer met de auto gereden. Meerdere kerkera den/kerkvoogdijen hebben mogelijk de gewoonte om de beurten per kwartaal of per jaar te vergoeden", meldt de gedupeerde dominee. „Deze dingen schrijf ik niet voor mijzelf in de eerste plaats", zo vervolgt hij. „Maar uit contact met jonge re collega's en met name ook kandidaten, blijkt dit toch bezwaren op te leveren. Ze maken hun kosten, hebben hun bescheiden budget, maar verwachte betalingen blijven achterwege, of gaan veel te lang duren." Voor De Kerkvoogdij is de ze misstand reden voor een oproep aan de kerkvoogden 'die het betreft'. „Gedraag u als een gastheer door er on der meer voor te zorgen dat de gastpredikant direct zijn vergoeding en onkosten uit betaald krijgt. Dit soort slor digheden is niet toelaat baar." Vergelijking De opheffing van de Leidse Kerkbode baart de Koude- kerkse predikant WA van der Lugt grote zorgen. Hij vreest dat de schriftelijke communicatie met de ge meenteleden ernstig in het gedrang komt. In het aller laatste nummer van de Kerk bode geeft hij aan dat het aantal 'Koudekerkse' abon nementen op dit weekblad al tot zo'n 180 was gedaald. „Als we onder de honderd komen, heeft het dan nog zin op de oude wijze door te gaan?", vraagt hij zich af. „Bijbels gezien is het zo, dat tien rechtvaardigen voldoen de zouden zijn geweest om Sodom en Gomorra te red den..." Van der Lugt maakt deze zin niet af. „Nou nee, deze vergelijking is wel wat erg kras. We zien wel!" Nederlandse bisschoppen op ad limina-bezoek in Rome De Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk bevindt zich volgens bisschop Bomers in een deplorabele situatie door grote onderlinge verdeeldheid en spanningen. De bisschop van Haarlem schrijft dit in zijn nieuwjaarsbij- drage voor het Katholiek Nieuwsblad aan de vooravond van het ad limina-bezoek van de Nederlandse bisschop pen aan Rome. pleitte voor toelating van erva ren gehuwde mannen ('viri pro- bati'), waarop kardinaal Simo- nis binnen de kortst mogelijke keren liet weten daar niets voor te voelen. Kort daarna verklaar de bisschop Ernst van Breda zich voor voortzetting van de discussie over toelating van vrouwen tot het priesterambt. Verder is de positie van pas toraal werkers en werksters nog steeds omstreden. Leek er vorig najaar enige toenadering moge lijk tussen kardinaal Simonis en deze niet-gewijde pastores in zijn aartsbisdom, dit weerhield Simonis er niet van de arbeids- „De vrijzinnigheid in geloofsop vattingen en het libertinisme in levenspraktijk hebben vormen aangenomen die elke beschrij ving tarten", aldus Bomers. Niet alleen is er grote verdeeldheid tussen de bisschoppen en een aanzienlijk deel van de gelovi gen verzameld rond de Acht Mei Beweging, ook onderling denken ze verschillend over niet onbelangrijke punten. In de af gelopen maanden ontstond er in Nederland een discussie over het verplichte priestercelibaat. Bisschop Bar van Rotterdam overeenkomst te beëindigen van een pastoraal werker in Doetinchem die niet wilde toe zeggen zich voortaan van de uitoefening van priesterlijke ta ken te onthouden. Tenslotte zijn de bisschoppen verdeeld over een reglement voor katho lieke scholen. Bisschop Gijsen van Roermond introduceerde zijn eigen reglement dat alleen door enkele parochiescholen werd overgenomen. De meeste andere katholieke scholen in Limburg kozen voor het regle ment van de zes niet-Limburgse bisschoppen. Vrijdag 8 januari beginnen de bisschoppen aan het vijfjaarlijk se bezoek 'ad limina' (aan de graven van de apostelen Petrus en Paulus) en aan de paus als opvolger van Petrus. Het gaat om dezelfde bisschoppen als bij het vorige bezoek in januari 1988, zij het dat bisschop Ernst na het ontslag in mei als apos tolisch administrator het be stuur van het bisdom Breda Evangelist nieuwe directeur stichting In de Rechte Straat De evangelist J.W.N. van Dooij- eweert (55) uit Tilburg volgt ds. HJ. Hegger op als directeur van de stichting In de Rechte Straat. Hij is sinds 1973 werkzaam bin nen de Gereformeerde Ge meenten. Van Dooijeweert heeft in de negentien jaar dat hij in het rooms-katholieke Zuiden werk te, heel wat ervaring opgedaan, aldus een mededeling van het IRS-bestuur. Door zijn inzet is in Tilburg een gemeente van ruim 70 leden ontstaan. Daar door ligt het werk van In de Rechte Straat volledig in het verlengde van zijn huidige werkzaamheden. De stichting werd in 1959 op gericht door de uitgetreden re demptorist HJ. Hegger, die ge reformeerd predikant was ge worden. De stichting probeert rooms-katholieken het 'ware' evangelie te verkondigen. Heg ger schrijft sindsdien felle pole mieken in het gelijknamige maandblad, dat 6500 abonnees in de rechterflank van de gere formeerde gezindte telt. Boven dien heeft de stichting ongeveer 160 priesters en twintig kloos terlingen geholpen bij hun uit treden uit de RK Kerk. Zij kwa men merendeels uit Italië en Spanje. Hegger (76) droeg vorig jaar juni zijn werk als eindredacteur van het maandblad over aan de Belgische evangelist T. Van- huysse, eveneens een uitgetre den priester. Aanleiding tot de oprichting van de stichting was het boek 'Mijn weg naar het licht', waarin Hegger zijn 'pelgrimstocht' van rk priester naar reformatorisch christen beschreef. Daar kreeg Dominee H J. Hegger, de oprichter van de stichting In de Rechte Straat die rooms-katholieken het 'ware evangelie' wil verkondigen. FOTO ARCHIEF hij zoveel reacties op van be langstellende rooms-katholie ken, vooral van priesters, dat hij besloot hen gezamenlijk te be antwoorden via een gestencild blaadje. Hegger zei vorig jaar in een vraaggesprek dat het nooit zijn bedoeling is geweest rooms-ka tholieken ertoe over te halen hun kerk te verlaten. „We heb ben iedereen vrijgelaten. Bo vendien, welke reformatorische kerk zouden we moeten aanra den?" Ook in de protestantse kerken bestaat 'ondanks de offi ciële leer heel wat wetticisme'. In de nacht van 8 juli 1948 verliet Hegger het klooster in het Braziliaanse Tiete, waar hij filosofie aan het grootseminarie doceerde. Kort daarna deed hij in een methodistenkerk in Rio de Janeiro belijdenis van zijn geloof. Enkele jaren werd hij predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Wegens de toenemende vrijzinigheid verliet hij dit kerkgenootschap in 1979 om lid van de Neder landse Hervormde Kerk te wor den. De 'Bonder' ds. RA Grisnigt is momenteel voorzit ter van het bestuur van In de Rechte Straat. Hegger wil de rooms-katho lieken duidelijk maken dat 'al die mooi klinkende dogma's' niets met de bijbel te maken hebben. Zij moeten hun ver trouwen niet stellen op Maria, de paus of gipsen beelden van Jezus, maar op de levende Christus. De verkondiging van 'dit bevrijdend evangelie' moet doorgaan, ook al is er na het Tweede Vaticaans Concilie veel veranderd in de RK Kerk. Maar Hegger zal blijven strijden tegen de dictatuur van het paus schap'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Drachten: J.K. Bolt te Arum en Kimswerd. Aangenomen: naar Ridderkerk: T.E. van Spanje te Herkingen. Beroepbaar: mevr. E. van der Wolf- Kox en J.T. van der Wolf, Thorbecke- laan 56,2641 WC Pijnacker. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Emmen (tweede pred. plaats): P. Niemeijerte Dordrecht. waarneemt tot zijn opvolger is benoemd. Bisschop dr. J.B.W.M. Möller van Groningen ziet zich om gezondheidsredenen ge dwongen thuis te blijven. Hij hoopt deze zomer Rome te be zoeken. Paus Johannes Paulus II zal de bisschoppen waarschijnlijk op maandag 11 januari toespre ken. De vorige keer, op 11 janu ari in 1988, prees de paus de bisschoppen dat zij door hun beleid 'niet onbelangrijke voor uitgang' hadden geboekt op de weg naar meer eenheid binnen de Nederlandse kerk en tussen de Nederlandse kerk en de we reldkerk. Precies vijf jaar later zal blijken of de paus de sombe re visie van Bomers deelt. Voor het eerst zullen de bis schoppen het rapport over de RK Kerk in Nederland, dat zij verplicht zijn bij een ad limina- bezoek op te stellen, aan de openbaarheid prijsgeven. Ontmoeting in 'De Bakkerij' De traditionele nieuwjaars- ontmoeting in het Leidse diaconaal centrum 'De Bak kerij' wordt gehouden op vrijdag 8 januari van 16.30 tot 18.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst wordt gespro ken door Jan de Nooij, arts bij de GGD in Leiden, over de zogenaamde vangnet- hulpverlening. De aanleiding voor de komst van De Nooij is de toenemende vraag om hulp door 'mensen in de marge voor wie bed, bad en brood niet vanzelfsprekend zijn'. De Bakkerij, het centrum van de gezamenlijke diaco nieën van de hervormde ge meente en de Gereformeerde Kerk in Leiden, is te vinden aan de Oude Rijn 44c. Opperrabbijn: geen stop op emigratie Syrische joden DAMACUS AFP De Syrische opperrabbijn Ibra him Hamra heeft gisteren het bericht tegengesproken dat de regering in Damascus geen visa meer verstrekt aan joden die willen emigreren. Zestien joden hebben tien dagen geleden het land verlaten om zich in de Ver enigde Staten te vestigen, aldus de opperrabbijn. Hamra erkende dat er de laatste twee maanden sprake was van 'een zekere traagheid' bij het verlenen van visa aan jo den, maar hij voegde er direct aan toe dat 'niemand terug zal kunnen komen van de beslis sing van president Hafez al-As- sad' van eind april 1992 dat le den van de joodse gemeen schap het land mochten verla ten. Sinds eind april vorig jaar zijn ongeveer 2500 joden naar de Verenigde Staten geëmigreerd. Ongeveer honderd van hen zijn inmiddels in Syrië teruggekeerd, aldus de opperrabbijn. Uit officiële Amerikaanse bron werd midden vorige maand gemeld dat Syrië al acht weken lang weigerde joden uit reisvisa te verstrekken. De leider van de Syrische delegatie bij de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten in Washington, Mouaffak al-Allaf, sprak deze bewering tegen. De opperrabbijn schat dat er op dit moment nog 1450 joden in Syrië zijn: 1200 in Damascus, 150 in Aleppo in het noorden van het land en 100 in Kamechli in het noordoosten. Van hen zouden er 400 over een uitreis- i beschikken. HET WEER ROB GROENLAND Doorzettende dooi Precies 14 jaar geleden maakte Nederland een uitzonderlijk koude nacht mee in dichte mistbanken. In ons regio kwam het op 1,5 me ter hoogte tot -15 -17 graden Celsius, terwijl in Groningen in dichte mist bijna -25 graden Celsi us werd gehaald. Even leek het er op dat we in 1993 ook zouden af stevenen op zeer strenge vorst, maar de druk der warmbloedige depressies van de Atlantische Oce aan is nu zo groot geworden, dat het winterse bolwerk boven Europa zich naar Rusland moet terugtrek ken. Gisteroverdag merkten we hier iets van, toen op grotere hoogte (boven de 500 meter) geleidelijk warmere lucht over de koude lucht begon op te glijden. Dit proces ging samen met de passage van een zwak front dat plaatselijk geheimzinnig wit spul loosde uit het wolkendek. Na enig onderzoek bleek dit sneeuw te zijn, een verschijnsel dat het Hol landse landschap nauwelijks meer kent. Bij een doordringende zuidenwind 4-6 bft en 5 tot 8 graden vorst was het vooral in de ochtend afzien bij gevoelstemperaturen onder de -10 KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Zuid-Noorwegen: Vandaag veel bewolking en perioden met regen, landinwaarts ook sneeuw. Morgen aan de westkust regen- en sneeuwbuien en landinwaarts enkele op klaringen en vrijwel droog. Temperaturen iets boven graden. Terwijl gisteravond in Gro ningen het kwik weer richting -10 graden daalde, steeg tegelijkertijd de temperatuur in het zuidwesten van Engeland tot +10 graden. De opmars van deze zachte lucht- massa's geeft deze middag en de komende avond een tijd lang regen die op de bevroren ondergrond di rect bevriest en voor gevaarlijke toestanden kan zorgen. Deze neer slag begint overigens op een hoog te van 3 tot 4 kilometer met sneeuw, maar gaat op een hoogte van 2 Kilometer over in regen, om vervolgens aan het aardoppervlak weer te bevriezen. Wel is het zo dat vanavond en de komende nacht de flink aantrek kende zuidwestenwind steeds zachtere lucht gaat aanvoeren. Aangezien de vorst in de grond maar heel langzaam verdwijnt, moet tot morgenoverdag met spie gelgladde wegen rekening worden gehouden. Overigens bevinden we ons morgen achter het frontensys teem in wat drogere lucht met op klaringen en een enkele korte bui. Bij een luchttemperatuur van 5 tot 8 graden is het wel even wen nen na een winterse periode. Zuid-Zweden: Toenemende bewolking van het westen sneeuw, overgaand in re gen. Morgen enkele opkla ringen en mogelijk een re gen- of sneeuwbui. Tem peraturen oplopend tot en kele graden boven nul. Oenemarken: Toenemende bewolking, gevolgd door sneeuw of ijzel. Morgen enkele op klaringen kans op een re gen- of natte sneeuwbui. Temperatuur geleidelijk oplopend tot enkele graden boven nul op woesdag. Britse Eilanden: Veel bewolking en perioden met regen. Morgen vooral in Schotland en Ierland enkele opklaringen en kans op een bui. Maxima vandaag tussen 8 en 10 gra- i het westen uit Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind zw3 WOENSDAG 6 JANUARM 993 Zon- en maanstanden Zon op 8.46 zon onder 16.40 Maan op 14.36 België en Luxemburg: Veel bewolking en ijzel. Morgen in het westen overgaand in regen. Lichte vorst. Morgen maxima van 0 graden in Luxemburg tot ongeveer 4 graden in het westen van België. Duitsland: Toenemende bewolking, in de nacht van vandaag op morgen gevolgd door ijzel. In het zuiden droog en vooral vandaag Waterstanden in Katwijk nog perioden met zon. Lichte tot mati ge, in het zuiden plaatselijk strenge vorst, morgen in het noorden maxima enkele graden boven hul. Madeira: Perioden met zon, maar ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima circa 19gra- Weerrapporten 5 jan 7 ui station Amsterdam den. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zi 23 graden. r;""' Marokkaanse westkust: Perioden met zon en droog. Maxima van Eindhoven noord naar zuid 16 tot 19 graden. npnHeitiof Tunesische kust: Rotterdam Perioden met zon, afgewisseld door een Twente regen- of onweersbui. Maxima ca. 12 viissingen graden. Zuidümbur Frankrijk: Aberdeen Van het westen uit verder toenemende Athene bewolking, in het noorden plaatselijk ge- i7 volgd door ijzel of regen. In het zuiden perioden met zon en droog. In het uiter ste noordwesten temperatuur zo'n 10 graden, elders koud met 's nachts lichte tot matige vorst, overdag rond 0 graden. Budapest Bordeaux Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar vandaag nog Genève" een kleine kans op een regen- of on- Helsinki weersbui. Maxima ca. 8 graden, morgen Innsbruck wat zachter. Istanbul Klagenfurt Spanje: Overwegend zonnig, maar langs de noordkust wolkenvelden en mogelijk wat Las Palmas regen of motregen. Maxima langs de zuidelijke costa's rond 15 graden, de oostelijke en noordelijke costa's rond 10 graden. Portugal: Wolkenvelden en mogelijk wat regen. In perioden met zon en droog. Maxima 12 tot 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Perioden met zon. Vooral in het noorden ook wolkenvelden en kans op wat sneeuwval. Van het lijk iets oplopende temperatuur. In Oos tenrijk blijft het koud. Hongarije: Perioden met zon en droog. Matige tot Warschau strenge vorst, morgen wat minder en enkele wolkenvelden. Tsjechië, Slowakije en Polen: en koud. Morgen voor al in Polen meer bewolking en af en toe ijzel of sneeuw, vandaag matige tot strenge vorst, morgen temperaturen op lopend tot vlak bij nul. Italië: In het zuiden nog buien, elders zon en droog. Maxima langs de kusten op Sicilië rond 12. Kopenhagen licht bew.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12