Gullit is weer de leider van AC Milan IBIiyr v f mi 1 De poolsport heeft nog last van kinderziekten Tempo versterkt zijn koppositie in 'oliebollenwedstrijd' Sport Feyenoord geeft het goede voorbeeld Crescendo valt terug MAANDAG 4 JANUAR11993 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (CHEF) ROB ONDERWATER CERT JAN ONVLEE WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Een mooiere sportieve start van 1993 had Ruud Gullit zich niet kunnen wensen. Zonder Van Basten (geope reerd) en Rijkaard (enkelblessure) en na vijf minuten ook nog zonder Baresi (rode kaart) leek AC Milan gistermid dag bij AS Roma rijp voor de eerste nederlaag na 48 com petitiewedstrijden. Maar uitgerekend Gullit wierp zich op als leider en redder in nood. De Amsterdammer besliste het beladen treffen met een subliem afstandschot: 0-1. ROME JURRIAAN V GPD-VERSLAGGEVER Een prachtige opsteker voor Ruud Gullit, die zich onder de kerstboom heeft verzoend met voorzitter Berlusconi en bereid is om zijn loopbaan onder diens voorwaarden in Milaan voort te zetten. „Ruud is weer helemaal zichzelf en gelukkig plukken hij en Milan daar de vruchten van", aldus de multi-ondeme- mer. „Ik moet er eerlijk gezegd niet aan denken dat Ruud zijn loopbaan als libero bij Inter af bouwt. Daar krijg ik kippevel Roma's trainer Boskov hoopte piet snelle aanvalsacties Milan in verlegenheid te brengen. In de beginfase zag het er naar uit dat de sluwe coach zijn gelijk zou krijgen. Franco Baresi was in de vijfde minuut gedwongen om als laatste verdediger een Romein (Bonacina) te stuiten en werd van het veld gezonden. Trainer Capello haalde onmid dellijk Massaro naar de kant voor een extra verdediger, Nava. AS Roma wist zich geen raad met de numerieke meerderheid en liet AC Milan in zijn ritme komen. Boban en Papin ver zuimden echter twee goede mogelijkheden doeltreffend af te ronden. ïti \Arfwvm* wmmm iwéj J"l H't.i Dat deed Gullit wel na een half uur. Na een combinatie met rechtsback Tassotti, speel de de Nederlander zich vrij in het strafschopgebied en haalde vervolgens ongenadig hard uit. De Romeinse doelman, die op een voorzet had gerekend, kansloos: 0-1. In de tweede helft probeerde Roma alles om de gelijkmaker te forceren, maar veel meer dan gepruts in de marge leverde het niet op. Alleen Thomas Hassler onderscheidde zich met enkele soli en een schot op de paal. Door deze zege mag Milan weer een record in ziin boeken bijschrijven, die van het aantal achtereenvolgende victories op vreemde bodem (zeven). „Mijn spelers blijven ambitieus en zijn mentaal sterk. Dit Milan is een onvoorstelbare ploeg, waar ik trots op ben", aldus trainer Ca pello. Achter het ongenaakbare Milan krijgt de ranglijst vanlie- verlee een lachwekkend aan zien. Inter is na een 4-0-zege op Genoa (met Van 't Schip op de wisselbank) tweede. Het ver schil tussen AC Milan en Inter Milan bedraagt inmiddels acht punten. Topscorer Signori liep weer een doelpunt uit op Van Basten. De international maakte zes mi nuten voor tijd de tweede treffer JjJ :H 5* JS ■UB. WMmmHH De knal van Ruud Gullit Dankzij zijn treffer won AC Milan met 1-0 bij AS Roma. Het gat met de achtervolgers bedraagt nu acht punten. van Lazio in het duel bij de eerst sinds zijn rentree in het voorlaatste club op de ranglijst topvoetbal uit het veld ge- Ancona. Het was zijn veertiende stuurd. De geniale dertiger van van het seizoen. Eerder scoorde Sevilla kwam in het met 0-3 ver- Fuser. Aron Winter zorgde vlak loren, tumultueuze en Argen- voor tijd voor de eindstand, la- tijns getinte duel bij Tenerife op zio speelde zonder Gascoigne, voor zijn landgenoot Pizzi, die voor familiezaken naar Enge- voor de tweede keer geel kreeg, land, en Riedle, griep. en kon vertrekken. Overigens Diego Maradona is voor het was het Maradona's tweede ge le kaart in het duel, automatisch rood dus. Bij Barcelona mocht Richard Witschge meedoen omdat de Bulgaar Stoichkov was ge schorst. De Nederlander blonk uit tegen Celta Vigo (2-0). Wit schge zorgde in de 42ste mi nuut voor 2-0, na samenspel met de Bask Beguiristain. Het was zijn tweede competitietref fer. Ook in het andere doelpunt, Van Nadal vijf minuten eerder, had hij een aandeel. De achterstand van Barcelona op La Coruna bedraagt een punt, terwijl de kampioen nog een wedstrijd tegen Oviedo te goed heeft. De verrassende kop loper versloeg Espanol met 3-0. Tegen Ajax' tegenstander Anxerre Feyenoord is het nieuwe jaar met een fortuinlijke overwin ning begonnen. De Rotter dammers versloegen gister avond onder erbarmelijke om standigheden Auxerre met 0-1 De Franse ploeg liet na de rust vele kansen liggen. De club uit Bourgogne is in maart de te genstander van Ajax in de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker. Bij Feyenoord debuteerde John van Loen. De van Ajax overgekomen spits, na een spierscheuring nog niet topfit, speelde de laatste zeventien minuten mee. Hij kwam niet in scoringspositie. Taument maakte het doelpunt. Auxerre, gedeeld koploper in de Franse competitie, trad op het bevroren veld van stadion Abbé-Deschamps met een veredeld tweede team aan. Trainer Guy Roux, al ruim der tig jaar in dienst van de platte landsclub, moest een half elf tal missen. Zes potentiële ba sisspelers, onder wie interna tional Vahirua, ontbraken we gens blessures. Het oefenduel kon, ook al door de striemen de kou, daardoor nauwelijks als test voor zowel Feyenoord als de thuisploeg dienen. Ondanks de barre omstan digheden en de povere am biance - nog geen 500 tribu neklanten bekeken de wed strijd die rechtstreeks door een aantal tv-zenders werd uitge zonden - probeerden beide ploegen iets van ting te maken. Auxerre, in eigen huis al 43 competitiewedstrijden onge slagen, begon gretig en aan vallend. De spitsen Negble, Laslandes en Co card soleer den een paar keer behendig door de Rotterdamse defensie. Baticle, met acht treffers top scorer in het toernooi om ae UEFA-beker, toonde zich een begaafde middenvelder. Met onzuivere kopballen van de lange Laslandes en Verlaat, die als libero af en toe naar voren trok, kwam het eerste gevaar van Auxerre. Feyenoord, zonder het ge blesseerde duo Scholten/Bosz, kwam na 25 minuten op toe ren. Toen bleek ook de defen sieve kwetsbaarheid bij Auxer re. Doelman Martini, vaste keus in de Franse selectie, kon Blinker nog van scoren afhou den, maar tegen het schot van Taument in de 35ste minuut had hij geen verweer, 0-1. In de slotfase van de eerste helft verzuimde met name Kiprich de voorsprong te vergroten. Na de rust bleef de wedstrijd levendig. Auxerre drong sterk aan, Feyenoord loerde met de actieve Blinker als gangmaker op de tegenstoot. Over geluk hadden de Rotterdammers niet te klagen. De balvaardige Martins en Laslandes misten in riante positie. Vijf minuten voor tijd voorkwam doelman De Goey na een kopbal van de lastige Laslandes de gelijkma ker, Het was de laatste kans van de wedstrijd. Enorme groei gaat gepaard met problemen Benjamin Orman neemt de situatie in ogenschouw. De pootspeler verloor gisteren in Katwijk de finale van Sjaak Kort 2-5. FOTO LOEK ZUYDERDUIN KATWUK HERMAN JOUSTRA Pool staat nog in de kinder schoenen, maar die schoentjes beginnen steeds meer te knel len. Het Amerikaans biljartspel werd een paar jaar terug nog voornamelijk beoefend in roke rige achterafzaaltjes, maar die tijd is nu voorbij. Poolzalen schieten als paddestoelen uit de grond, het aantal beoefenaren stijgt met de dag. Hoe veel dat er inmiddels zijn? Albert Kornet, van The Pocket in Katwijk, heeft geen flauw idee. „Maar als je uitgaat van het feit dat er per week zo'n honderdduizend mensen snookeren, dan geloof ik dat er minstens evenveel pool spelen." Machosport Snooker- en poolcentrum The Pocket was gisteren het strijdto neel van een landelijk B-toer nooi. Het evenement trok 48 deelnemers. De haartjes netjes gekapt, strak in het pak en met een aantal keus binnen handbe reik. Vaak eentje voor de af stoot, eentje voor de jumpshots - om de speelbal met een boog je over een andere bal heen te spelen - en eentje voor de ge wone stoten. Opvallend is dat de keus doorgaans kleurrijk zijn versierd met verschillende in het oog springende motiefjes. „Het is meer een machosport dan het snooker", lacht Kornet. „Zoiets van: kijk eens, hier ben ik." De macho uitstraling; dat doet in de verte denken aan 'The color of money', de film waarin Paul Newman al knok kend en zuipend door Amerika trekt om als poolspeler in zijn levensonderhoud te voorzien. Het is een imago waarmee de poolsport in Nederland wor stelt. De sport wil serieus wor den genomen en stukje bij beetje slaagt men daar in. Contributie Het pool begon ruim twee jaar geleden nog onder de vlag van de NOSB, de Nederlandse Onaf hankelijke Snooker Bond. Het opzetten van een landelijke competitie liep echter spaak. Kornet: „Set Point (een com mercieel sportbureau dat bij de NOSB de administratie en orga nisatie voor zijn rekening neemt, red.) slaagde er niet in de kleinere zalen er bij te be trekken. Men wilde dat ook die zalen zouden toetreden tot de UvL, de Unie van Lokaalhou ders. De meeste zaaltjes met maar een of twee pooltafels hadden echter geen trek in om jaarlijks een paar honderd gul den contributie te betalen. Om dat de NOSB zich volgens hen toch voornamelijk op snooker richtte." Voor de goede orde. Naast Set Point en een spelersdelegatie is de UvL, als commercieel be langhebbende, de derde groep die in het bestuur van de NOSB is vertegenwoordigd. Het bleek voor poolminnend Nederland niet de ideale situatie om de sport uit te bouwen. Sinds kort is er daarom ook de NPO, de Nederlandse Pool Organisatie, die zich heeft afgesplitst van de NOSB. De poolsport heeft nu in elk geval een eigen identiteit. De BNP, de Bond van Neder landse Poolregio's, werd boven dien in het leven geroepen. Die organiseert nu competities op regionaal niveau, waaraan ook de kleinere, niet bij de UvL aan gesloten, zalen deelnemen. De winnende teams strijden op een finaledag om de landelijke titel. Spelregels Alleen Limburg heeft een eigen competitie. Met eigen spelre gels. Dat is nóg een probleem waarmee de sport heeft te kam pen. Het pool kent veel varian ten. In Katwijk wordt het zoge heten eight-ball gespeeld. Elke speler dient eerst zijn eigen acht ballen te potten (de een speelt met ballen van een effen kleur, de ander met witte ballen waar over een gekleurde streep loopt, red.), waarna de overgebleven zwarte bal moet worden gepot. Dé Europese Poolbond speelt weer met iets andere spelregels. Kornet: „Het is zaak aie regels gelijk te krijgen." Het imago, het ontbreken van een landelijke competitie, de verschillende spelregels: noem het maar kinderziekten waar mee de in Nederland nog jonge sport heeft te kampen. „Pre cies", zegt Shui-Chong Fu, deel nemer namens 't Dijkje uit Lei den. „Want de animo voor het pool is enorm. Dat zie je bij ons. We hebben al negen teams in de competitie. Het zijn nu voor namelijk jonge mensen van een jaar of twintig die spelen. Dat komt omdat de sport hier geen geschiedenis heeft. Dat komt al lemaal wel. Over tien jaar spe len dezelfde mensen nog. Zeker weten. En zullen steeds nieuwe spelers bijkomen." Overigens won Sjaak Kort het toernooi door in de finale Ben jamin Orman te verslaan (5-2). KORFBALMEDEWERKER Goede voornemens of niet, Crescendo begon het nieuwe jaar met een forse uitglijder. De topper tegen medekoploper Zwijndrecht ging met 13-14 ver loren, waardoor de Leidse ploeg althans voorlopig wegviel uit de top. Onthutsender was de wijze waarop de nederlaag tot stand kwam. Alleen dankzij falende strafworpspecialisten (zes mis sers) bij de bezoekers kon Cres cendo het verschil tot een enkel doelpunt beperken. Crescendo-coach Liesbeth Kok had bijzonder grote moeite de nederlaag, na ALO het twee de verlies tegen een van de top clubs, te verwerken. „Je geeft het de eerste helft volledig weg", stamelde ze. De Sassen- heimse trok zich de nederlaag persoonlijk aan. Voor Wijnana Alberts, die aan het duel met Olympiaan een ontwrichte duim overhield en enige weken is uitgeschakeld, had ze Mare Biermann ingezet en tegelijker tijd de mannenduo's uit elkaar gehaald. „Achteraf gezien was dat mis schien een verkeerde keuze. M'n alternatief, Gertjan Hen- sing, is nog junior en Mare loopt al een jaartje langer mee. Maar je kan de schuld natuur lijk niet op hem schuiven, want feit is dat het hele vak niet draaide." Crescendo was volstrekt ge vaarloos in het eerste half uur van het duel. Het duurde bijna een kwartier eer Anita Alberts de eerste treffer (1-3) liet aante kenen. In de slotfase van de eer ste helft liep Zwijndrecht ver volgens van 2-4 weg naar 4-8. Nadat Marlies Brouwers, Pe ter Baak en Henk Alberts het verschil tot drie goals hadden teruggebracht (7-10) liep Zwijndrecht echter ver uit: 7-13. Het pleitte voor Crescendo, dat de ploeg niet bij de pakken neerzat. Met Gertjan Hensing voor Mare Biermann en Ilone Lepelaar voor de moegestreden Marlies Brouwers kwam Cres cendo nog terug. Terwijl Zwijndrecht vooral tegen zich zelf knokte en grossierde in ge miste strafworpen, kwam de thuisploeg door treffers van in valler Hensing, Anita Alberts en Arno Kooloos en opnieuw Hen sing op 12-13. Met nog drie minuten te gaan leek 12-14 de genadeklap, zeker toen in dezelfde minuut Anita Alberts voor Crescendo een strafworp onbenut liet. Arno Kooloos hield in de slotminuut de spanning erin door 13-14 te scoren, maar tot een nieuwe uitworp liet de arbiter het niet meer komen. LEIDEN MICHEL VAN GENT KORFBALMEDEWERKER TOP heeft de goede prestaties in de strijd om de LD-Cup geen passend vervolg kunnen ge ven in de competitie. De ploeg moest zich bij KVS met 13-12 gewonnen geven. Eersteklas ser Fiks zette zich aan kop door een ruime 14-22 zege op Avanti. Pemix kon de sprong naar de eerste plaats niet maken, want de ploeg bleef tegen lijstaanvoerder De Vinken op 18-18 steken. Fides Pacta bevindt zich na het 12-10 verlies tegen Phoenix juist aan het andere uiteinde van de ranglijst. TOP nam bij KVS resoluut de leiding door goals van Ron van der Willik (3), Albert Ver baan, Aad Wiegcrink (2) en Gerco Langelaan (1-4, 2-6 en 3-8). Deze slagvaardigheid was na de paalwisseling (4-8) echter geheel verdwe nen. zeker in de beginaanval. Dit vak miste Parbara Romsom (liesblessure) node als af- vangster, ook al speelde haar vervangster Lin da de Nijs niet onverdienstelijk. Gerco Langelaan kwam door het gebrek aan ondersteuning moeilijk tot schieten, re den voor coach Theo Korporaal om hem bij 11-10 te vervangen door Peter Boeren. Dit zette geen zoden aan de dijk (12-10), net zo min als de tweede wissel in dit vak, Jolanda Comelisse voor Annemieke de Mooy: 13-12 verlies. Gezien het scoreverloop had Pernbc tegen De Vinken meer verdiend dan een 18-18 ge lijkspel. De Leidenaars hadden een paar keer een voorsprong van twee punten (5-3, 6-4, 11-9 en 14-12). Dat was te danken aan doel treffende acties van Jeroen Wayenberg (5), Lian Tieleman, Erick Lepelaar en Casper de Rooy (3) en door de grote inzet, waardoor heel wat ballen werden onderschept. Eén zo'n onderschepping van invaller Robin Ar- noldus bracht Erick Lepelaar vrij voor de paal: 18-17. Even later zag Lian Tieleman de bal na haar schot net weer uit de korf tollen, waar door de bezoekers door een doelpunt in de slotminuut met de schrik vrijkwamen. Voor Fides Pacta begint de situatie er som ber uit te zien, want na de 12-10 nederlaag te gen Phoenix staat de ploeg stijf onderaan. „Het lukt ons tot nu toe nooit door te druk ken als we gelijk hebben gemaakt. Komen we een keer gelijk, dan staan we binnen een mi nuut weer achter", verklaart Steven Tims de magere prestaties. De coach moest een beroep doen op Dimi- tri IJzerman en Frank Peter de Haas om de geblesseerde Jan Willem Meijer en Sander de Haas te vervangen. De invallers waren met drie goals redelijk op schot. Dat kon niet wor den gezegd van routiniers René van der Vooren en Henk van der Waals, die niet ver der kwamen dan twee goals en twee gemiste strafworpen. Toch hield de fusieclub lang uit zicht op een goed resultaat, want na 4-2 (rust) kwam de acht van Tims tot driemaal toe te rug op gelijke hoogte, alvorens de thuisclub op 10-10 definitief wegliep. Tijdens het laatste kwartier was Fiks opper machtig bij Avanti en in die fase schoot de score omhoog van 14-15 naar 14-22. De for matie van Daan Vreeken had vanaf 6-7 wel steeds de leiding, maar groter dan drie pun ten was de voorsprong nooit (10-13). Theo Vreeken en Matthijs de Visser herstelden na 14-15 deze marge door een strafworp te be nutten, waarna Tanja Huizing 14-18 binnen schoot. Daarmee bleek de thuisclub mentaal en conditioneel geknakt en in de resterende minuten werd het krachtsverschil nog erg duidelijk. De Algemene toonde in de topper tegen Archipel over een goede wedstrijdmentaliteit te beschikken. De lijstaanvoerder van 2E keek vanaf 8-8 steeds tegen een achterstand aan, die zelfs tweemaal vier punten bedroeg (14- 10 en 17-13). „Ik zag het toen wel somber in, want ik dacht dat Archipel geroutineerd ge noeg was om die voorsprong vast te houden", bekende coach Ruud van Vliet achteraf. Zijn spelers wensten zich echter niet gewonnen te geven en kwamen door Alfred Lambooy (2), Amoud Lambooy, Remco Molloy en Ramond Terwiel 24 seconden voor tijd toch nog op 17- 17. Tempo versterkte haar koppositie door voor eigen aanhang tegen De Bermen op nieuw uit te halen: 19-10. Coach Nico Oskam typeerde het duel als „een oliebollen-wed strijd", aangezien zijn selectie erg gemak zuchtig optrad en nog veel mogelijkheden onbenut liet. Pas in het tweede kwartier te kende de zege zich af, want toen vergrootten Martijn Hooijer (3), Joke Boot, Marjolein de Jong, Rudolf de Jong en Ben Nikkels de voor sprong van 3-2 tot 10-4 (rust). In de tweede helft werd er met grotere regelmaat gescoord, waarbij alle acht spelers een doelpunt aan droegen. op de 15-10 cijfers won KZ Lei den gemakkelijk van Kwiek, maar de werke lijkheid was anders. Interim-coach Wim Met selaar, die de geschorste Henny Piket ver vangt, zag voor rust (5-5) alleen Maikel Mar tens scoren namens de tweede aanval. Toen dit vak in de tweede helft wel met scherp schoot, was het pleit snel beslecht. Aldo Spadon, goed voor vijf goals, Sabine Marque- nie, Saskia de Roode, Sandra Verhorik en in valler Martin Verhorik zetten 5-7 om in 12-7 en dat was met nog vijf minuten uiteraard beslissend. Velocitas had bij Excelsior heel weinig in te brengen in de eerste twintig minuten. Fem- my van Nieuwkoop kon pas de eerste treffer aantekenen, nadat de lijstaanvoerder al tot 8- 0 was uitgelopen. De club uit Leiderdorp speelde zonder schutter Jeroen van Driel die vanwege een rugblessure vrijaf had gekregen. Zijn vervanger Steven de Ronde onder scheidde zich nog door drie doelpunten te maken. Verder waren Femmy van Nieuw koop en Marion Smeets de enigen die meer dan eenmaal scoorden in dit eenzijdige duel: 19-11.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14