Sport Van Schie komt niet meer vooruit Fries weer voertaal in schaatstop Bonkige Kooistra is weer de snelste 14 Goldberger winnaar voor eigen publiek Henk Angenent krikt zelfvertrouwen op MAANDAG 4 JANUAR11993 13 Auxerre Feyenoord versloeg P gisteren Auxerre, de tegenstander van Ajax in de Europa Cup, met 1 -0. Van Loen speelde het laatste kwartier. KONING ROB ONDERWATER GERT JAN ONVLEE W1M VAN WANROOY ROB V Lagendijk wordt technisch manager katwuk Arie Lagendijk (44) wordt met ingang van volgend sei zoen technisch manager bij zaterdag-eersteklasser Katwijk- Mo menteel is Lagendijk hoofdtrainer/coach bij de Katwijkse voet balclub. Assistent Kees Guyt zal de werkzaamheden als trainer en coach van de A-selectie van Lagendijk overnemen. Cees Du Prie belast zich met de B-selectie. Door deze functiewijziging zal Lagendijk - die eerder trainer was bij Quick Boys. Rijnsburgse Boys en UVS - zich na dit seizoen niet langer bezighouden met de training en coaching van de A- selectie van de oranjehemden. De bedoeling is dat Lagendijk, die aan zijn vijfde seizoen bij Katwijk bezig is, zich geheel gaat richten op het continueren van 'een herkenbaar beleid' bij Kat wijk. De jeugdafdeling zal tevens tot zijn werkterrein behoren. Lelieveld nieuwe trainer Valken '68 valkenburg* Theo Lelieveld, thans trainer van de B-selectie van TAW, wordt met ingang van volgend seizoen hoofdtrainer van de afdelingsclub Valken '68 uit Valkenburg. Lelieveld, die Hans van Rijn zal opvolgen, tekende voor een jaar. Jeugdtrainer Peter Siera blijft nog drie jaar aan de club verbonden. Wim de Mol is voor de komende drie seizoenen gecontracteerd als keeperstrai ner. Trainer Per Chrispijn verlengde zijn contract bij afdelings club VNA met een jaar NK marathonschaatsen op natuurijs maasland* De IJsclub Maaslands Ijsvermaak heeft de organisa tie gekregen van het nationaal kampioenschap marathonschaat sen op natuurijs. De wedstrijd voor mannen (100 km), vrouwen (60 km) en veteranen (75 km) wordt morgen gehouden, op een traject van vijf kilometer, dat begint bij de oude veiling en dicht aan ligt tegen de Foppeplas, even ten zuiden van het Zuidhol landse Maasland. De dikte van het ijs was daar zaterdag al elf twaalf centimeter. „Dat zal nog wel aangroeien", aldus organisa tor Jaap van der Leiy. Het deelnemersveld bij de mannen wordt aangewezen door de Landelijke Technische Commissie, aange vuld met zo'n 30 B-rijders. Ook de veteranen en vrouwen komen in actie. RTV De Bollenstreek is sponsor kwijt usse RTV De Bollenstreek moet na één jaar alweer op zoek naar een sponsor. Euroase maakt geen gebruik van de optie om de wielervereniging uit Lisse ook in 1993 te sponsoren. De Bollen streek, dat bij de A-amateurs een weinig succesvol seizoen be leefde, heeft zich bovendien niet ingeschreven voor de promo tiecompetitie. Broers Rocchigiani neergestoken berlun* De boksende broers Ralf en Graciano Rocchigiani zijn oudejaarsnacht gewond geraakt Het tweetal werd neergestoken tijdens een ruzie met Albanese bewoners van een asielzoekers centrum in Berlijn-Grunewald. De 28-jarige Graciano, voormalig wereldkampioen in het zwaarmiddengewicht en Europees kam pioen in het halfewaargewicht, werd met een mes in de wang gestoken. Ralf (29), van 1985 tot 1988 Duits kampioen in het halfewaargewicht, liep een doorboorde long op. De broers heb ben een aanklacht ingediend bij de politie. Ze zouden zijn be stookt met vuurpijlen en rotjes, toen ze voor hun huis vuurwerk aan het afsteken waren. Ron Willems onderhandelt nog Amsterdam* Ron WÏIlems vertrekt vandaag met zaakwaarnemer Rob Janseri van de spelersvakbond WCS naar Zwitserland om de onderhandelingen met Grasshoppers, de club van de voor malige Ajax-trainer Leo Beenhakker, af te ronden. Ajacied Wil lems (26) kan in Zürich een contract tot medio 1995 tekenen. Volgens Jansen moeten belde clubs nog overeenstemming be reiken over de transfersom, die rond de zes ton schommelt. Scheveningen jirNa Rotterdam, Hil- I 3 versum en Rosma len komt nu ook Scheve ningen op de professionele tenniskalender. Een Chal lenger-toernooi in juli. Stompwijkse schaatsster gaat af bij NK in Deventer Zelfs een aftocht via de zijdeur was Lia van Schie niet vergund. Nadat zij tijdens de Nederlandse afstandskam pioenschappen geen deuk in een pak boter had ge schaatst, wilde zij gisteren in alle eenzaamheid haar zon den overdenken. Maar bij de uitgang van ijsbaan De Scheg in Deventer werd de ontgoochelde allrounder tot haar spijt opgewacht door journalisten en onverbeterlijke handtekeningenjagers. deventer tim brouwer de koning „Lia, ga je nu niet naar het EK en het WK", vroeg een jeugdig- de fan onbevangen. Van Schie: „Nee, jij wel?" Haar teleurstel ling legde zowaar de cynische kant van de Stompwijkse bloot. Ten overstaan van de persmus kieten, die het wel uit hun hoofd lieten haar naar de be kende weg te vragen, had Van Schie het over 'een kater'. Ach ter Carla Zijlstra en de jonkies De Loor, Van der Voort, De Jong en Zee was zij in het denkbeel dige klassement pas op de zes de plaats terug te vinden. Dat zij door een mislukt NK afstanden ontbreekt op een groot internationaal toernooi is overigens niet nieuw voor de Nederlandse kampioen van 1992. „Ik heb in mijn hele loop baan nog maar aan één EK deelgenomen", zei van Schie. „Maar de manier waarop het nu misgaat, baart mij zorgen. Ik moet eerst maar weer eens lek ker gaan schaatsen. Als dat niet lukt, heb ik op geen enkel groot internationaal toernooi iets te zoeken." Aan zelfkritiek ontbreekt het Van Schie niet, hooguit aan zelfkennis. Zij kent de oorzaak van haar falen niet of houdt die voor zichzelf. „Dat ik in het voorseizoen ziek ben geweest, wil ik niet als excuus aanvoeren. De oorzaak ligt waarschijnlijk dieper. Vorig jaar ging het na het Europese kampioenschap al minder. Ik kom snelheid te kort", zei de nummer laatst van de 500 meter v Ook Egbert van 't Oever, de beleidsadviseur van de KNSB uit Lisse, zocht in 'het geval-Van Schie' verder dan de afgelopen maanden. „Hoewel ik het vanaf een afstand bekijk, denk ik dat het vorig jaar al fout ging met Lia. Ik heb zulke gevallen vaker meegemaakt. Ik durf niet te zeggen of zij er weer bovenop komt. Één ding weet ik zeker: er moet een knop bij haar om. Maar welke, dat moet de schaatsster zelf uitzoeken." Ook de huidige coach van Van Schie, Henk Gemser, legde de verantwoordelijkheid bij zijn pupil. Voor en na de wedstrijd toonde hij zich één en al aan dacht voor de tobbende kam pioene, maar tijdens de race moet zij het zelf doen. Boven dien viel Sandra Voetelink, sinds gisteren ex-kemploeglid, zo mogelijk nog meer door de mand dan Van Schie. Gemser: „Maar spijt dat ik aan het avon tuur met de vrouwenkernploeg ben begonnen, heb ik nog steeds niet. Ik houd van lastige klussen." Brons Behalve de afgang van Van Schie zelfs de vierde plaatsen op de 3000 en 5000 meter vond zij ver beneden haar stand leverde het NK afstanden ook successen op voor deelnemers uit de Leidse regio. Zijn bronzen medaille op de 1500 meter woog voor Jeroen Straathof ruimschoots op tegen de ze perds op de overige drie afstan den. Dat de Zoeterwoudse we reldkampioen bij de junioren nog moeite heeft met de langste afstanden, was bekend. Maar na zijn zwakke 500 meter (40,45) kon hij een goed klassement al uit zijn hoofd zetten. „Ik reed hier niet om mij voor het EK te plaatsen. Dit seizoen beschouw ik als een leerjaar", aldus Straat hof, die zich steeds meer ont popt als een specialist op de schaatsmijt. Voor de pas 18-jarige Martin Hersman kende het NK afstan den een tegenovergesteld ver loop. Allen een medaille ont brak, maar daarmee had de on ervaren Sassenheimer zelfs in zijn stoutste dromen geen reke ning gehouden. Zijn vijfde plaats in het eindklassement, ver voor de kemploegleden Straathof en Thomas Bos, was al veel meer dan waarop de pu pil van Leen Pfrommer had ge hoopt Hersman: „Vooral de verbetering van mijn persoon lijk record op de 5000 meter schonk mij voldoening. Op de 1500 meter (waarop hij eervol vijfde werd, red.) heb ik veel ge geven. Vandaar dat ik op de tien kilometer niet meer kon aan pikken, toen Falko Zandstra mij op een ronde zette." Van de specialisten uit de re gio deed Arnold van der Poel wat van hem werd verwacht. De sprinter uit Roelofarendsveen koppelde de vijfde plaats op de 1000 meter aan de zesde op de 500 meter. Die laatste klassering dankte hij aan zijn zondagse sprint, die hem de derde tijd opleverde. Ook Lissenaar Mar cel Bliek moest het van zijn tweede dag hebben. Zijn twee de 500 meter bracht hem op de twaalfde plaats in het klasse ment. Op de 1500 meter werd hij vijftiende in 2.02,31. Ruud Borst uit Leiderdorp eindigde op de vijf en tien kilometer in de middenmoot. Zandstra slaat Innsbruck over deventer anp innsbruck «sid/dpa Met vijftig kilo behoort Andreas Goldberger tot de lichtste cate gorie schansspringers. De wind voerde de 20-jarige Oostenrijker gisteren in Innsbnick bij het derde wedstrijd van het vier- schansentoemooi het verste mee. Na dertien jaar konden de Oostenrijkers weer een landge noot bejubelen op de Bergisel- piste. Goldberger hield de Tsjech Sakala en de Japanner Kasai duidelijk achter zich en is de voornaamste kandidaat voor de eindzege. Met de wedstrijd in Bischofshofen nog op het programma heeft Goldberger een redelijke marge voor de eindzege opgebouwd. Falko Zandstra en Bart Veld kamp doen niet mee aan de we reldbekerwedstrijden, die over twee weken in Innsbruck wor den gehouden. Rintje Ritsma reist wel naar Oostenrijk om te starten op de 1500 en 5000 me ter. De selectie voor het EK (22 tot 24 januari in Heerenveen) is: Zandstra, Ritsma en Veldkamp, reserve: Schreuder; Zijlstra, De Loor, Van der Voort, reserve: Thomas. Wereldbekerwedstrij den mannen Innsbruck (16-17 januari): Ritsma, Schreuder, Straathof en Bos. Wereldbeker wedstrijden vrouwen Davos (16-17 januari): Zijlstra, De Loor, Van der Voort, Thomas. Wereldbekerwedstrijden sprint mannen Davos (16-17 januari): Van Velde, Van der Vlies, Kra mer en Groeneveld; sprint vrou wen Aaftink, Vellinga en Meijer, Van Meggelen en Zee. Falko Zandstra. foto archief covert wisse gpd-verslaggever Het Haagse accent, dat de laatste vier jaar de boventoon voerde in de kernploeg van Ab Krook, is verstomd. In het Ne derlandse topschaatsen is het Fries weer de voertaal. Niet de fans van 'Jacobse en Van Es', maar de volgelingen van Hans Wiegel hebben het tegenwoor dig voor het zeggen. Rintje Ritsma uit Lemmer het afgelopen weekeinde tijdens het NK goed voor twee af- standstitels en zijn provincie- genoot Falko Zandstra hebben de teugels strak in handen ge nomen. Van het spraakmaken de Haagse trio van weleer (Veldkamp, Van der Burg en Bos) heeft alleen eerstgenoem de weten aan te koppelen aan de Friese trein, die over een kleine drie weken in het eigen Thialf naar de Europese schaatstitel hoopt te denderen. Van der Burg haakte eerder af met een hernia; Bos viel het af gelopen weekeinde buiten de EK-boot. De 24-jarige routinier werd in Deventer niet eens slachtoffer van de nieuwe ISU-regel, waar door per land niet meer dan drie deelnemers aan EK en WK mogen deelnemen. Bos had het ook niet gered, als er als van ouds vier Oranje-mannen aan het EK hadden mogen mee doen. Want behalve het drietal, waren ook Schreuder en Sas senheimer Hersman in Deven ter beter dan de zwak rondtoe rende HTS'er, die zich de laatste jaren steeds met de hakken over de sloot had weten te kwalifice ren. Ditmaal redde hij het niet. In de verste verte niet. Voor Bos zit het seizoen er meteen ook op. Hij mag nog maar een paar World Cups rij den en het NK allround en daarmee is de koek op. Aan het WK in Ham ar mag hij alleen deelnemen, als een van de drie EK-gangers door het ijs zakt. In al die jaren heeft hij slechts één nationale titel (op de 10 km in 1990) behaald. Vorig jaar ging hij de mist in in Albertville, doordat hij vlak voor de Winter spelen ziek was geworden. Tekenend voor zijn carrière is wellicht, dat hij in het olym pisch seizoen piekte op het mo ment, dat iedereen al zo'n beetje op vakantie was. Boven dien gebeurde dat op een in courant nummer. Bos presteer de het om op 3 april 1992 in Calgary wereldrecordhouder te worden op de drie kilometer (3.56,16). Aangezien het al lente was en sporten als wielrennen en voetbal alle aandacht opeis ten, ging Bos' sterke schaats- staaltje aan vrijwel iedereen voorbij. De Hagenaar kan alles de ko mende weken eens rustig op een rijtje zetten in zonnig Davos, waar de EK-gangers en andere kernploegleden hun tenten opslaan. Terwijl Bos, die niet van plan is te stoppen nu hij aan alle kanten wordt gepas seerd, in het Zwitserse hoogge bergte zijn zonden gaat over denken. gaan Ritsma, Zandstra en Veldkamp werken aan hun EK-conditie en scherpte. Wat Ritsma betreft kan het Europees kampioenschap morgen al be ginnen. De 92 kilo zware krachtrijder is in de vorm van zijn leven. Zandstra. die de titel op de tien kilometer voor zich opeiste, zat er niet mee, dat hij op de 1500 en 5000 meter geklopt werd door Ritsma, omdat deze zijn stijl aan het kopiëren is. „Maakt me niks uit, als hij maar niet té hard gaat." jan brouwer de koning Op het moment dat vorst water in ijs verandert, prikt de Hoog- madese IJsvereniging steevast als één van de eerste een datum voor de traditionele nationale sprintwedstrijd. Ook dit jaar was Hoogmade Haantje de Voorste. Vandaar dat gistermid dag om twee uur gerenom meerde sprinters zich bij de in schrijvingskeet in het Hoogma- dese polderland meldden. Hoewel veel schaatsliefheb bers een tochtje op de Does en Wijde Aa verkozen boven een plek aan de slootkant en on danks de ijzige kou, was het aantal toeschouwers opvallend groot. Misschien was de menig te gelokt door de klanken van een heus fanfarebandje, dat een pbging waagde de sfeer erin te brengen. Aan de schaatsers was de hoempapa-muziek niet be steed. Zij streden om zes geld prijzen en om de eer. Net als vorig jaar gingen de bloemen naar Hans-Peter Kooistra. Lang nadat de leden van de fanfare verkleumd waren afgedropen, was de bonkige schaatser uit Haastrecht in de finale (na een knock-out systeem) Peter Jon- gejans twee maal de baas. Kooi stra had in de halve finale meer moeite met Eric van Kordelaar, zijn gewestelijk sprint-coach. Vorig jaar ontmoetten de twee elkaar in de finale, en toen was Kooistra ook al de sterkste. Desalniettemin toonde Van Kordelaar zich tevreden met de vierde plaats. „Vorig jaar verloor ik twee keer kansloos. Nu zat ik hem op de hielen. Volgend jaar pak ik hem dus," blufte de Lei- denaar, voordat hij op weg ging naar café De Does om zijn geld prijs op te halen. Voordat Van Kordelaar in de halve eindstrijd werd geëlimi neerd, had hij al afgerekend met twee van zijn eigen pupillen. Leiderdorper Leon Veefkind en Warmonder Francisco Cortes werden in een vroeg stadium door Van Kordelaar uit de wed strijd geknikkerd. Achter Kooi stra en Jongejans eindigde Wil lem van der Voorn als derde. leiden jan brouwer de koning HHHHHHIHHHHi Aan de vooravond van het NK- marathon op natuurijs en het NK op kunstijs heeft Henk An genent het zelfvertrouwen aar dig opgekrikt. Tijdens een afval race in Polsbroek was de Alphe- naar ongenaakbaar. In de eind sprint sprint rekende hij af met de laatst overgebleven oppo nent Richard van Kempen. Jan- Dirk Corts uit Koudekerk werd derde, zijn plaatsgenoot Ronald de Graaf zevende. Angenent kan deze opsteker goed gebruiken. De 25-jarige spruitenteler toont heel het sei zoen al aan bij de marathon-eli te te horen, maar slaagde er op het kunstijs nog geen enkele maal in een wedstrijd te win nen. Op het harde natuurijs was het meteen prijs. In Polsbroek maakte Angenent vooral tijdens de eindfase indruk. Toen Corts, Van Kempen en Angenent moesten afsprinten. won laatst genoemde van kop af. Omdat de jury niet had ge zien of Corts of Van Kempen als laatste over de meet gleed, werd een reprise ingelast. Andermaal won Angenent van kop af. vóór Van Kempen en de moegestre den Corts. Tijdens de laatste sprint herhaalde Angenent zijn huzarenstukje. Voor de derde keer was hij de als super-sprin ter bekend staande Van Kem pen de baas. Van Kempen en Angenent zien zichzelf niet als uitgespro ken favoriet voor de nationale titelstrijd, morgen in Maasland. Van Kempen rekent op Huite- ma, Kramer en Evert van Ben- them, terwijl Angenent veel ver wacht van Vundcrink. Valse be scheidenheid? Van Kempen: „Nee hoor, dit is echt mijn me ning. Dat ik mezelf niet als topf avoriet zie, wil niet zeggen dat ik het NK op natuurijs niet wil winnen. Integendeel. Zo'n wed strijd, daar gaat het toch om. De televisie is erbij, net als vele dui zenden toeschouwers. Dat is toch heel wat anders dan op de kunstijsbaan. Als ik mag kiezen tussen een nationale titel op na tuurijs of op kunstijs (komende- zaterdag in Den Haag. red.), dan kies ik voor een titel op na tuurijs."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13