Boycot van parlement Slowaken verwelkomen onafhankelijkheid Buitenland Bush in Somalia: gejuich en gevechten Kanselier Kohl vraagt minister om opheldering Meciar optimistisch over lot Slowakije Twee doden bij brand in Duits asielverblijf ZATERDAG 2 JANUAR11993 Busongeluk Zimbabwe eist 37 levens harare Zevenendertig mensen zijn waarschijnlijk verdronken toen de bus waarin zij reden bij het oversteken van een door overvloedige regenval aangezwollen rivier in het zuiden van Zimbabwe omsloeg en door het water werd meegesleurd. Vol gens de Zimbabwaanse staatsradio hebben slechts drie inzitten den het ongeluk met de bus bij Chatsworth, 250 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Harare overleefd. 'Lichtend Pad' zet Lima in het donker lima» Guerrillastrijders van het maoïstische 'Lichtend Pad' heb ben gisteren in Peru het nieuwe jaar ingeluid door de hoofdstad Lima in het donker te zetten en twee krachtige autobommen te laten ontploffen, waarvan een bij een restaurant vol gasten. En kele uren later legde een spectaculaire brand een openlucht- markt nabij het presidentiële paleis in de as. Tien personen, on der wie enkele brandweerlieden, raakten gewond. De brand was mogelijk aangestoken. Piloot Airbus schatte hoogte verkeerd Katmandu De piloot van de Pakistaanse Airbus die drie maan den geleden bij Katmandu in Nepal tegen een berg vloog, waar door alle 167 mensen aan boord om het leven kwamen, meende bij de nadering van het vliegveld ruim 300 meter hoger te zitten dan hij in werkelijkheid vloog. Dat heeft de commissie die het ongeluk onderzoekt gisteren in een tussenrapport gezegd. Feest wordt tragedie in Hong Kong hqnc kong De oud- en nieuwviering in Hong Kong is op een ramp uitgelopen. Zeker twintig mensen stierven kort na midder nacht toen ze in een populair uitgaansdistrict in de menigte ver trapt werden. Nog eens 31 anderen zouden ernstig gewond zijn geraakt. De smalle straten van het Lan Kwai Fong-district kon den de menigte van naar schatting tussen de 10.000 en 15.000 feestgangers niet verwerken, waardoor er paniek uitbrak en veel jongeren werden vertrapt werden. Nog meer executies in Sierra Leone Freetown Een militaire rechtbank in Sierra Leone heeft negen mensen ter dood veroordeeld, zo heeft de nationale radio mee gedeeld. Eerder deze week werden al zeventien mannen ter dood veroordeeld. Alle 26 slachtoffers zouden betrokken zijn ge weest bij een couppoging. Volgens diplomaten in Freetown zijn alle executies al voltrokken. 'Grieken storen radiofrequenties' skopje» Macedonië heeft donderdag Griekenland beschuldigd van het storen van zijn radiofrequenties voor het luchtverkeer, waardoor de veiligheid van de burgerluchtvaart boven de voor malige Joegoslavische republiek in het geding zou zijn. „Ze stemmen af op onze frequenties en houden ze langdurig bezet met propagandaboodschappen zoals 'Macedonië is Grieks'," al dus de verklaring in Skopje. Van Griekse kant is nog niet gerea geerd op de verldaring, die laat op oudejaarsdag werd verspreid. Oppositie Kenya verwerpt stembusuitslag De voornaamste oppositiepartijen in Kenya hebben gis teren gezegd dat zij de uitslag van de verkiezingen ver werpen wegens wijdverbreide onregelmatigheden. Ook verwijten zij de vroegere eenheidspartij KANU (Kenyaan- se Afrikaanse Nationale Unie) van president Daniel arap Moi met de stemmen geknoeid te hebben. NAIROBIRtr-DPA-4 De Kenyaanse radio had eerder gemeld dat Moi en de KANU, na telling van de stemmen in viervijfde van de kiesdistricten, praktisch zeker waren van de overwinning bij de presidents- en parlementsverkiezingen van afgelopen dinsdag. Moi zou 39 procent van de stemmen heb ben gekregen. Daarmee was zijn voorsprong op de sterkste kandidaat van de oppositie Kenneth Matiba (goed voor 27,5 procent) al niet meer in te lo pen. De KANU zou kunnen reke nen op een krappe meerderheid in het 200 zetels tellende parle ment. Een hoge functionaris van de partij, Japeth Kiti, ver klaarde gisterochtend dat de KANU 85 zetels had behaald in de 160 districten waarvan de uitslag bekend was. Daarmee was de KANU zeker van de overwinning, aldus Kiti. In to taal moeten er 188 parlementa riërs gekozen worden, de presi dent benoemt conform de grondwet vervolgens zelf de twaalf overige afgevaardigden. De drie voornaamste opposi tiepartijen zeiden in een geza menlijke verklaring dat zij hun zetels in het nieuwe parlement niet zullen bezetten en riepen op tot nieuwe „eerlijke en vrije De Kenyaanse president Daniel arap Moi. foto reuter thomas szlukovenyi verkiezingen". Zij kondigden aan dat zij samen zullen werken om te „voorkomen dat Daniel arap Moi als gevolg van deze frauduleuze verkiezingen aan treedt". De oppositiepartijen en bui tenlandse waarnemers zijn het erover eens dat de verkiezingen moeizaam verlopen zijn door wijdverspreide onregelmatighe den. Volgens onafhankelijke waarnemers zijn deze echter voornamelijk te wijten aan in competentie en gebrek aan or ganisatie dan kwade wil. correspondent En zo kreeg George Bush op de laatste dag van het jaar dan toch een spectaculair vuurwerk voorgetoverd tijdens zijn be zoek aan Somalia. Alleen waren de veelgekleurde lichtflitsen bo ven de hoofdstad Muqdisho van vijandige aard. Op oudejaars avond braken in het noordelijk deel van de Somalische hoofd stad plotseling hevige gevech ten uit tussen twee rivaliserende clans. Urenlang klonk het geluid van geweer-, artillerie- en mor tiervuur en was de lucht boven de stad hel verlicht. Bush dineerde op dat mo ment op het marineschip de USS Tripoli dat op enige afstand van de Somalische kust ligt. En de president hoefde zich ner gens zorgen over te maken, want een legerwoordvoerder was er snel bij om te verklaren dat er zich geen Amerikaanse soldaten in de buurt van de ge vechten. En, zo voegde hij eraan toe, het was hun zaak niet wat er in noord-Muqdisho aan de hand was, omdat het om een intern Somalisch probleem ging- Dat interne probleem een gevecht tussen aanhangers van de veldheren Aideed en Ali Ma hdi over een munitieopslag plaats bleek later aan zeven tien mensen het leven te heb ben gekost. Het gebeuren en de reactie van de Amerikanen maakten opnieuw duidelijk dat de doelstelling van de operatie Restore Hope zeer beperkt is. Westerse hulpverleners in So malia grepen het bezoek van Bush aan om dit nog eens te onderstrepen. „Bush geeft het Amerikaanse publiek de indruk dat de Amerikaanse troepen he lemaal op eigen houtje het So malische volk van de ondergang hebben gered en dat terwijl het hart van het Somalische pro- Arm in arm met de president. Een mooier plaatje is voor het thuisfront niet denkbaar. President Bush bezocht de afgelopen twee dagen de Amerikaanse troepen in Somalia. foto ap bleem de aanwezigheid van de vele wapens onder de bevol king nog steeds niet is aange pakt. Om een klimaat van vrede te creëren in Somalia moet je met een systematische ontwa pening beginnen. Door steeds te benadrukken dat ze niet voor dat doel naar Somalia zijn geko men, moedigen de Amerikanen de gewapende bendes aan om weer terug te komen en hun slag te slaan". De ontvangst door het Soma lische volk was heel wat vrien delijker. In de straten van Muq disho werden zelfs pro-Ameri- ka-demonstraties gehouden. Een jonge vrouw verklaarde zo blij te zijn met de komst van Bush „omdat hij zeker iets goeds zal doen voor Somalia". Bush bracht een bezoek aan een Rode-Kruiscentrum buiten de hoofdstad en aan een wees huis in de zuidwestelijke stad Baidoa, waar de Amerikaanse leider door honderden kinder tjes werd verwelkomd. „Dit is een zeer emotionele gewaar wording voor mij", aldus Bush, die het Somalische volk beloof de dat de VS hen nimmer in de steek zullen laten. Maar waar het presidentiële bezoek aan het uiteen gevallen Somalia natuurlijk in de eerste plaats voor was bedoeld, was om de meer dan 20.000 Ameri kaanse manschappen in het land een morele opkikker te ge ven. Bush slaagde echter maar gedeeltelijk in die missie. Hij roemde 'zijn jongens' om hun inzet, deskundigheid en toewij ding en zei er nu van overtuigd te zijn dat zijn beslissing om tienduizenden soldaten naar Somalia te sturen de juiste was geweest. Maar wat de meeste mariniers het liefst hadden wil len horen was dat zij binnen kort naar huis zouden mogen. Een dergelijke vreugdevolle mededeling had Bush echter niet in petto voor hen. Integen deel, uit zijn woorden werd dui delijk dat het later zal worden dan 20 januari, zijn aanvankelij ke streefdatum. Want Bush liet doorschemeren de beslissing over het vertrek van de Ameri kaanse troepen uit Somalia door te schuiven naar zijn op volger Bill Clinton. Openheid hoog op Deense agenda voor EG KOPENHAGEN-LONDEN Rtr-DPA Denemarken heeft gisteren het roulerend voorzitterschap van de ministerraad van de EG overgenomen van Groot-Brit- tannië. Minister van buiten landse zaken Uffe Ellemann- Jensen kondigde in een Nieuw jaarstoespraak aan dat „open heid" voor Kopenhagen de ko mende zes maanden het sleu telwoord zal zijn, zowel in de buitenlandse als in de interne Europese betrekkingen. Als een van de voornaamste prioriteiten voor de komende zes maanden noemde Elle- mann-Jensen de onderhande lingen met Zweden, Finland, Oostenrijk en Noorwegen, de landen die tot de EG willen toe treden. Andere prioriteiten zijn het aanhalen van de betrekkin gen met de voormalige commu nistische landen in Oost-Europa en met Rusland, het afsluiten van het GATT-akkoord over de liberalisering van de wereldhan del en het in de praktijk bren gen van „transparantie" (open heid) binnen de EG. 'Tsjechen hebben niets te vieren, maar het is zinloos om te huilen' Oekrane staat achter START Oekraine staat volledig achter het START-II verdrag dat de Amerikaanse president Bush en zijn Russiche ambtgenoot Jelt- sin dit weekeinde in Moskou ondertekenen. START moet het aantal strategische kernwapens van de VS en Rusland met twee derde verminderen. Oekraïne de derde kern macht ter wereld na de VS en Rusland moet de voorloper van het verdrag (START-I) nog ratificeren. Maar in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Kozyrev zei de Oekraïnse minis ter Zlenko (buitenlandse zaken) achter START-II te staan. Vol gens het persbureau Itar-Tass kwamen Kozyrev en Zlenko overeen de onderhandelingen over „technische aspecten van de liquidatie van de kernwa pens op het grondgebied van Oekraïne" te versnellen. Oekraïne zegt geen geld te hebben voor de ontmanteling van de 1.656 strategische wa pens die het op zijn grondge bied heeft staan. Het verlangt als tegemoetkoming in de on kosten van het Westen een be drag van 1,5 miljard dollar. Met klinkende champag neglazen en saluutschoten is Tsjecho-Slowakije giste ren bij het begin van 1993 officieel uiteengevallen in een onafhankelijke Tsje chische republiek en Slo wakije. Tien miljoen Tsjechen en vijf miljoen Slowaken werden na 74 jaar federaal te hebben sa mengeleefd klokslag mid dernacht inwoners van buurlanden. Velen had den daarbij gemengde ge voelens. BRATISLA VA-PRAAG Rtr-DPA-AFP-UPI In de Slowaakse hoofdstad Bra tislava werd de deling met een officieel programma van poe- zië-lezingen, plechtige gezan gen en vuurwerk gevierd. Dui zenden Slowaken waren om middernacht naar het Plein van de Nationale Opstand gekomen om te zien hoe de rood-wit- blauwe vlag van Tsjecho-Slowa kije voor de laatste keer werd gestreken. Onder luid gejuich van de me nigte hesen vier soldaten ver volgens de nieuwe wit-blauw- rode Slowaakse vlag met in het midden een schild met het Slo waakse dubbele kruis. Het nieu we volkslied ging grotendeels verloren in klokgebeier en het geknal van vuurwerk. „Ik feliciteer de burgers van Slo wakije met hun nieuwe staat", zei de Slowaakse premier Vladi mir Meciar tegen de met fakkels en vlaggetjes zwaaiende men sen. „En ik feliciteerde inwo ners van Bratislava met de ge boorte van de jongste hoofdstad ter wereld". Hij wenste ook de Tsjechen geluk met hun nieuwe staat en zei te hopen dat beide buurlanden in de toekomst goed zullen samenleven en sa menwerken. Slowakije, dat er economisch veel slechter voorstaat dan de Tsjechische republiek, is alleen van 1939 tot 1944 onafhankelijk geweest, als vazalstaat van de nazi's. Veel nationalisten be schouwen de vorming van een eigen staat echter als de vervul ling van een duizend jaar oude droom. „Ik ben altijd een Slo- waak geweest, geen Tsjecho- Slowaak", zei een vrouw. „Ik ben erg gelukkig, want tot nu toe wist niemand dat Slowakije bestond". Niet alle Tsjechen en Slowaken denken positief over de deling, die Meciar in onderhandelingen De Duitse minister Möllemann (economische zaken) moet dui delijkheid verschaffen over de aantijgingen dat hij zijn positie als minister heeft gebruikt om het bedrijf van zijn neef te hel pen. Bondskanselier Kohl ver wacht dat Möllemann de be schuldigingen direct en volledig van de hand wijst, zo heeft Ko hls woordvoerder laten weten. Diverse grootwinkelbedrijven hebben enig tijd geleden een brief ontvangen, geschreven op ministerieel briefpapier en on dertekend door Möllemann, met het verzoek gebruik te ma ken van een elektronisch bewa kingssysteem voor winkelwa gentjes. Dat systeem is ontwor pen door Möllemanns neef. De minister heeft eerst ont kend dat dergelijke brieven zijn verstuurd. Later gaf hij toe dat de brieven wel degelijk zijn ver zonden, maar dat hij daar niet van op de hoogte was. De hand tekeningen op die brieven had hij volgens eigen zeggen op blanco papier gezet voor ge bruik tijdens zijn afwezigheid. Möllemann zou verder zijn invloed hebben aangewend om een gebedsgenezer te helpen. De autoriteiten in een dorp vlakbij waar hij woont hadden de genezer verboden nog langer zijn praktijk uit te oefenen Möl lemann zou een brief hebben gestuurd met daarin het ver zoek om dat verbod op te hef fen. De aantijgingen hebben ge leid tot speculaties over het af treden van de minister. Ook over zijn eventuele opvolger wordt al gespeculeerd. Mölle manns eigen partij, de FDP, zal binnenkort een bijeenkomst be leggen waarop de minister om diens zienswijze zal worden ge vraagd. Möllemann is nu nog met vakantie in het Caribisch Gebied, maar in verband met de beschuldigingen onder breekt hij zijn vakantie en komt hij morgen terug. Jonge Slowaken vieren in Bratislava met het verbranden van de Tsjecho-Slowaakse vlag de zelfstandigheid van hun land. foto epa WASHINGTON Ind met zijn Tsjechische ambtge noot Vaclav Klaus uitwerkte. Een referendum over de schei ding is niet gehouden, maar uit opiniepeilingen blijkt dat in bei de republieken een kleine meerderheid van de bevolking voor het voortbestaan van de federatie was. Op het Wenceslasplein in Praag werd het nieuwe jaar met bier, wijn en champagne door Tsjechen en toeristen ingeluid, maar er waren geen festiviteiten georganiseerd om de deling te vieren. „Er is niets te vieren", zo stond in een redactioneel com mentaar in de krant LidoveNo- viny. „Maar het is zinloos om te huilen". Ook de scheidende Tsjecho-Slo- waakse premier Jan Strasky ver wees in een korte televisietoe spraak om middernacht naar de wijdverbreide twijfels over de deling. „Wij zullen Europa niet als één staat van Tsjechen en Slowaken binnengaan, en velen van u betreuren dat", erkende hij. De Tsjecho-Slowaakse minister van industrie Vladimir Dlouhy merkte op dat geweld tussen Tsjechen en Slowaken uitgeslo ten is. Hij wees erop dat „wij het enige post-communistische land in Europa zijn dat er in ge slaagd is zijn etnische proble men op constitutionele wijze op te lossen. Dat zegt voldoende, denk ik". Nederland heeft beide republie ken gisteren officieel erkend. De Nederlandse ambassadeur in Praag, drs. H. Heinemann, ver tegenwoordigt Den Haag in bei de nieuwe staten. Ouders op vakantie, jonge kinderen alleen gelaten Dat de kinderen alleen thuis waren kwam aan het licht toen het bad overliep, waardoor kortsluiting ontstond en het brandalarm afging. De ouders werden op 29 december bij te rugkeer uit Mexico gearresteerd voor het achterlaten van hun kinderen. Dinsdag moet het echtpaar, dal op oudejaars avond op borgtocht is vrijgela ten, voor de rechter verschijnen. David en Sharon Schoo zouden volgens hun advocaat erg ge schrokken zijn van alle aan dacht en publiciteit voor en over hun vakantie. Amerika is in rep en roer over de Mexicaanse vakantie van het echtpaar David en Sharon Schoo uit Chicago. De twee reisden vlak voor kerst naar Acupulco. Hun twee dochters, negen en vier jaar oud, werden thuis gelaten. Weliswaar met voor een paar dagen genoeg diepvriesmaaltijden en een paar pakken corn flakes, maar zon der oppas en zonder achterla ting van een telefoonnummer. De meisjes werd op het hart ge drukt geen telefoontjes aan te nemen. BRATISLAVA OPA-AFP De Slowaakse premier Vladimir Meciar heeft donderdag gezegd dat Slowakije in 1993 veel werk zal moeten verzetten en in het jaar „nul" zal beginnen. Enkele uren voor het ingaan van de onafhankelijkheid van Slowakije zei Meciar dat een heroriën tatie van de economische politiek in Slowa kije onvermijdelijk is. Vooral in de wapen en electronische industrie (in beide secto ren gaat het slecht) zijn volgens de Slo waakse premier „structurele veranderin gen" nodig. Meciar zei tegen journalisten dat Slowa kije in 1993 een eigen staatsstructuur en een eigen wetgevende macht moet opzet ten 'en ook de integratie binnen de interna tionale gemeenschap moet bewerkstelligen. Ook zal de nieuwe staat al vast werken aan de totstandkoming van een eigen munt, al behouden beide landen voorlopig dezelfde munt. Meciar toonde zich optimistisch over de toekomst van de nieuwe staat: „de econo mische crisis zal geleidelijk afnemen en zijn sociale situatie stabiliseren". De haalbaar heid van Slowakije's economische politiek zal echter vooral afhangen van de toekom stige relaties tussen de beide volkeren, die ook na 1 januari nauwe banden blijven on derhouden. „Een economische oorlog zou erg onre delijk zijn", meende Meciar. „Beide repu blieken hebben de economische wapens om de andere natie te voeden." Maar, zo voegde hij er aan toe, „het Slowakije dat halffabrikaten maakt voor de Tsjechische ipdustrie zal zijn prijspolitiek tegenover de Tsjechische republiek veranderen". En in het kader van de douane-unie met Praag zal Slowakije ook een andere Fiscale politiek tegenover het buitenland voeren, zei Meci ar tegen de journalisten. Verwijten als zou de Hongaarse minder heid (600.000) in de nieuwe staat onvol doende burgerrechten hebben, legde hij naast zich neer. Hun rechten gaan zelfs ver der dan wat in internationale normen is vastgelegd, meende Meciar. „Dat kan men van de rechten van de Slowaakse minder heid in Hongarije niet zeggen", sneerde hij. De Tsjechische premier Vaclav Klaus ver klaarde dat de economie van de Tsjechi sche republiek veel gezonder zal zijn dan die van Tsjecho-Slowakije. „We beschikken over een stabiele munt, een vrije markt economie, een veelbelovende privé-sector en een geweldig economisch potentieel, dat nog niet helemaal gebruikt wordt", aldus Klaus tegenover het persbureau CTK. STUTTGART DPA-4 Bij een brand in een asielzoe- kersverblijf nabij Stuttgart zijn gisteren twee doden en een zwaargewonde gevallen. De brand in Bietighcim-Bissingen was echter niet het resultaat van een aanslag of brandstichting, aldus een Duitse functionaris. De precieze oorzaak zal pas in de loop van vandaag bekend zijn. In het tehuis woonden minstens veertig asielzoekers. Gistermiddag brak brand uit in een hotel met buitenlanders in de arbeiderswijk Altona in Hamburg. Er vielen vier gewon den. mensen die met rookver giftiging in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. In Essen vormden volgens een schatting van de politie vrij dag 300.000 mensen een „keten van licht" om te protesteren te gen racistisch geweld en vreem delingenhaat.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7