Jaarwisseling in heel Nederland vrij rustig Vuurwerkmet automatische wapens Binnenland Geen tol meer Kappers vervolgd voor vervalsen vakdiploma's Brand in metro Nieuwe regels 'biobouw' Shell verslikt zich in 'spaarzin' automobilist lian Nederland naar Amerika lian ff 2,60 naar circa ff 1,95 ZATERDAG 2 JANUAR11993 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdienst Aantal vacatures naar dieptepunt voorburg Bij particuliere bedrijven en instellingen stonden eind september 58.000 vacatures open, een dieptepunt sinds 1986. In september 1991 waren er nog 87.000 vacatures. Die cij fers maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek donderdag bekend. Vanaf begin 1986 nam het aantal vacatures toe van 66.000 tot een record van 134.000 in maart 1990. Vanaf maart 1991 nam het aantal vacatures elk kwartaal af. De daling doet zich voor in alle bedrijfstakken. Man ernstig gewond bij roofoverval groningen Bij een roofoverval op een supermarkt in Groningen is donderdagmiddag een 21-jarige geldloper ernstig gewond ge raakt. Toen hij het kantoor van ae supermarkt had verlaten, werd hij door een ongeveer 20-jarige man in zijn hoofd gescho ten. De overvaller rukte de geldkoffer weg en sprong door de ruit van de toegangsdeur. Daarbij liet hij de geldcassette vallen en schoot nogmaals in de lucht. Daama pakte hij de tas met geld uit de koffer. Volgens de politie bedraagt de buit enkele tiendui zenden guldens. Buiten werd de man opgewacht door een twee de overvaller. Samen vluchtten zij op een bromfiets die korte tijd later in de buurt werd gevonden. Celstraf wegens handel in amfetamine middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft donderdag een 29-jarige man uit Tholen wegens handel in amfetaminen ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 4,5 jaar plus een boete van 100.000 gulden. Daarnaast moet hij 15.000 gulden aan onrecht matig verkregen winsten aan de Staat afdragen. Begin dit jaar werd in Tholen in een schuurtje van een 32-jarige man negen tien kilo van het pepmiddel ontdekt. De man, die onlangs werd veroordeeld tot dertig maanden cel, noemde onlangs de naam van de man die hem de drugs leverde toen hij had ontdekt dat deze 29-jarige man een relatie had met zijn vrouw. Man doodgestoken in Kralingse Bos rotterdam In het Kralingse Bos in Rotterdam is donderdagmid dag een 32-jarige Rotterdammer doodgestoken. Over de toe dracht is nog niets bekend. Dit incident meegerekend zijn er vo rig jaar in Rotterdam 43 mensen door geweld om het leven ge komen. Predikant Ruitenberg overleden den haag De hervormde predikant L. Ruitenberg, oud-be stuurslid van de Partij van de Arbeid en oud-hoofdredacteur van Hervormd Nederland, is deze week onverwacht in Den Haag overleden. Ruitenberg is 87 jaar geworden. Hij behoorde na de Tweede Wereldoorlog tot de hervormde predikanten die 'door braken' naar de Partij van de Arbeid. Hij was acht jaar hoofdbe stuurslid van de PvdA en werkte mee in de protestants-christelij ke werkgemeenschap binnen de partij. Hij was ruim dertig jaar redacteur van 'Tijd en Taak', weekblad voor sociaal-democratie en christendom. Opvallende teruggang in ernstige vuurwerkletsels drachten anp Omdat ze hun vakdiploma heb ben vervalst, zullen twee be stuursleden van de stichting Examens en Proeven van de Al gemene Nederlandse Kappers Organisatie (ANKO) worden vervolgd. De ex-voorzitter en de ex-secretaris van de examen commissie hebben zichzelf in het geheim het vakcertificaat toegekend en op vertoon daar van een vestigingsvergunning De biologische land- en tuin bouw wordt aan nieuwe, gede tailleerde regels omtrent de ma nieren van bemesting en be strijding gebonden, maar er komt vooralsnog geen rijkskeur merk waaruit blijkt dat produk- ten volgens de biologische nor men zijn gekweekt. Dat blijkt uit de Landbouw- kwaliteitsregeling biologische produktiemethode die staatsse- De jaarwisseling is in heel Nederland vrij rustig verlopen. Grote streekziekenhuizen en het brandwondencentrum in Beverwijk meldden een opvallende teruggang van ern stige vuurwerkletsels ten opzichte van voorgaande jaren. Er waren wel veel kleine verwondingen, vooral door vechtpartijen. den haag» anpstad wat kleine brandjes en vechtpartijen. Drie woningen raakten ontzet toen een 71-jari ge man een vuurwerkbom liet ontploffen. Viermensen raakten hierdoor gewond. Zowel de politie als de brand weer in Den Haag spraken van een zeer rustige jaarwisseling. Wel werden ruim vijftig mensen aangehouden wegens openlijke geweldpleging, stenen gooien naar de politie, inbraken in win kels en steekpartijen. De politie sprak van enkele kleine ongere geldheden. In Utrecht was het nieuwe jaar nog maar net begonnen toen in één van de cellen van het hoofdbureau van politie brand uitbrak. Een gevangene had brand gesticht. Hij werd met brandwonden naar een zie kenhuis gebracht. Hoewel de Amsterdam meldde een onge kend groot aantal inbraken (297) en in Den Haag werden enkele tientallen mensen aan gehouden in wat de politie een „zeer rustige nacht" noemde. In Utrecht werd de meeste op schudding veroorzaakt door een man die brand stichtte in een van de cellen van het hoofdbu reau van politie. De Amsterdamse politie sloeg vlak voor de jaarwisseling nog een grote slag. Zij nam een vrachtwagen in beslag met 2038 kilo illegaal vuurwerk. De totale verkoopwaarde lag rond de 40.000 gulden. De eigenaar van het vuurwerk is onbekend, de vrachtwagen was van een ver huurbedrijf. Verder waren er in de hoofd jaarwisseling in Utrecht over het algemeen rustig was, arres teerde de politie in totaal zeven jongeren. Zij behoorden tot een groep van circa dertig jongeren die vernielingen aanrichtten in een winkelcentrum. In Noord-Holland werd de jaarwisseling 'rumoerig' ge noemd. „Veel branden, opval lend meer vechtpartijen en agressie dan voorgaande jaar wisselingen en de gebruikelijke narigheid", aldus een politie woordvoerder. Ook waren er veel meer gebroken ruiten en etalages dan voorheen. In Nijmegen bezocht de poli tie zestien criminelen thuis. Zij hadden allemaal nog een on voorwaardelijke straf uitstaan. De actie, Stille Nacht Veilige Nacht, had volgens de politie tot doel de jaarwisseling rustiger te laten verlopen. De criminelen staan bekend als inbreker of ge weldpleger. Vijf van de zestien mannen tussen de 20 en 47 jaar zijn inmiddels ingesloten. De andere elf hebben boetes be taald. In januari gaat de Nij meegse politie de actie eva lueren. Als de resultaten gunstig zijn, wil zij de actie jaarlijks her halen. In het Gelderse Wijchen brandden op Oudejaarsavond twee basisscholen tot de grond toe af. De politie houdt reke ning met brandstichting, wel licht door vuurwerk. De schade loopt in de tonnen. Op de woning van een 30-ja- rige wijkagent in Hengelo is op Nieuwjaarsdag een aanslag ge pleegd. Het pand brandde uit. De politieman en zijn vriendin bleven ongedeerd. De politie gaat ervan uit dat de brand stichting het werk is van jonge wijkbewoners die moeite heb ben met de man, die er sinds een jaar werkt en streng op treedt tegen wetsovertreders. Door een flinke ontploffing zijn gistermiddag in Vlaardin- gen zes kelderboxen en tien wo ningen vernield. Het ongeluk heeft één slachtoffer geëist. Een 35-jarige Vlaardinger liep twee- de- en derdegraads brandwon den op aan handen en gezicht. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. aangevraagd. Daarna zijn bei den een kapperszaak begonnen. Officier van justitie Riemers- ma in Leeuwarden zegt dat jus titie al meer dan een jaar werkt aan het onderzoek naar deze fraude. De ex-voorzitter heeft kapsalons in Hilversum en Weesp en vervult nog steeds een bestuursfunctie binnen AN KO. De oud-secretaris is een kapsalon begonnen in Drach ten, maar is inmiddels als be stuurslid teruggetreden. den haag»anp cretaris Gabor van landbouw vlak voor de jaarwisseling heeft afgekondigd in de Staatscou rant. De regeling is een Nederland se vertaling van een EG-veror- dening. Voorlopig blijven die EG-voorschriften beperkt tot plantaardige produkten. Wel wordt op korte termijn een aan vullende regeling voor biolo gische teelt van dieren ver wacht. goes» Waarnemend burgemees ter Vogel van Kortgene kocht gis teren het laatste tolkaartje op de Zeelandbrug. Na 27 jaar hoeft er eindelijk geen tol meer te worden betaald voor de brug. Eind 1965 kwam de vijf kilometer lange brug tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland gereed. De brug was indertijddelangstevan heel Europa. Met het bouwen was 85 miljoen gulden gemoeid, foto rotterdam peter roodenburg De marketingmanagers van Shell hebben zich verkeken op de vaderlandse volksaard. Shell heeft besloten de over gangstermijn voor het nieuwe zegelspaarsysteem met vier maanden te verlengen. Tot 1 april 1993 levert 's lands groot ste benzinemaatschappij als nog gratis spaarzegels. Vanaf april kunnen klanten van Shell alleen nog coupons kópen. In september maakte Shell bekend dat het oude systeem op de helling ging. Klanten konden voortaan sparen voor geld. In plaats van gratis zegels per elke vijf liter getankte brandstof kon de automobilist nu een waardecoupon van 50 cent kópen. Voor een volle spaarkaart van 80 waardecou- pons (waarvoor dus in totaal 40 gulden is betaald) werd na één jaar 50 gulden gegeven, een premie dus van 25 pro- Vuurwerk gaf ernstige smog de bilt gpd-anp Als gevolg van het afsteken van vuurwerk was er in diverse ste den tijdens de jaarwisseling ernstige smog. Dat heeft het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven geconstateerd. Doordat er weinig wind, maar veel vocht in de lucht was na een droge periode, was de situ atie ideaal voor mistvorming. Nieuwjaarsnacht was de mist extreem dik; op een aantal plaatsen was het zicht minder dan vijf meter. Dat werd veroor zaakt door roetdeeltjes van het vuurwerk. Samen met de kruit dampen bleven die in de koude luchtlaag zitten die al enkele dagen boven de grond hangt. rotterdam» Als gevolg van een kortsluiting brandde donderdagmiddag een rijtuig van de Rotterdamse metro bijna helemaal uit Er zaten geen mensen in. Het metrostel stond buiten op het terrein van de remise. foto* anp* john de pater cent Tot gisteren zouden de twee spaarsystemen naast el kaar blijven bestaan. Daarna zou Shell stoppen met de gra tis zegels. Maar het nieuwe sys teem is na twee maanden am per aangeslagen: hooguit één op de vijf klanten koopt de nieuwe waardecoupons. En dus liet Esso in een grote ad vertentiecampagne weten dat deze maatschappij nog wèl gratis zegels verstrekt Of de concurrent dit op zijn geweten heeft, zal Shell nooit willen toegeven, maar vast staat dat bij Shell de zegels als nog vier maanden gratis blij ven. Alleen, het zijn niet de zelfde. Tot 1 april krijgt de au tomobilist per 25 liter getankte brandstof één gratis waarde coupon ter waarde van vijftig cent, waarmee ook nog de ou de geschenken kunnen worden verkregen. Panamees krijgt straf voor doden Nederlandse pater panamastad upi/rtr Een voormalige Panamese sol daat, die op 7 mei 1989 de inva lide Nederlandse pater Van Kleef doodschoot, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van zestien jaar. De advocaat van de man, Olmeda Espinosa geheten, gaat tegen het vonnis in beroep. De soldaat vermoordde de pater op de dag dat de Paname- zen naar de stembus gingen om de marionettenregering van Manuel Noriega naar huis te sturen. Espinosa schoot Van Kleef in de nek nadat die op merkingen had gemaakt over de verkiezingen. De priester kwam in de jaren '60 uit Nederland naar Panama. Enkele jaren later raakte hij bij een auto-ongeluk verlamd vanaf de heup. Bellen naar een aantal landen is met ingang van 1 januari 1993 stukken goedkoper. Per minuut kan dat kwartjes, en per gesprek echt guldens schelen. Welbeschouwd kunt u nu dus voor het zelfde geld veel langer rechtstreeks telefoneren met verre familie, vrienden of zakenrelaties in die landen. Zelfs de t voor de "daluren" zijn verlaagd. Ze gelden echter niet als u via de PTT Telecom telefonist(e) belt. De het daltarief geldt, zijn nog steeds ongewijzigd. U vindt ze in het telefoonboek. dat Nederlandse militairen vieren jaarwisseling in Bosnië-Hercegovina busovaca toof brader Even na twaalven begon het inderdaad te knallen. Overal rond de Bosnische stad Busovaca klonken mitrailleursal vo's. Enkele Nederlandse militairen dachten zelfs mortiervuur te horen. Maar gelukkig was het deze keer vreed zaam bedoeld. Strijkers of gillende keu kenmeiden hebben ze niet in Bosnië- Hercegovina. Wel een heleboel hand wapens en daarmee kun je ook een hoop herrie maken als het nieuwe jaar begint. De militairen van de stafcompagnie van het Nederlands-Belgische trans portbataljon dat in Busovaca is gele gerd, hadden nadrukkelijk opdracht zich niet in het feestgewoel van de voornamelijk Kroatische Bosniërs te storten. Vorige week tijdens kerstavond kwam een dorpeling bij de feestelijkhe den om en werd een ander zeer zwaar gewond. De Nederlanders gingen wel even het terrein van hun legerplaats op om naar de lichtsporen te kijken die rood en groen tegen een wolkenloze sterrenhe mel werden getrokken. Lang hielden ze het niet vol: Het was ook deze nacht weer op zijn minst twintig graden on der nul. In Hotel Nunspeet, zoals zij hun le gerplaats hebben gedoopt, stonden trouwens grote partijen oliebollen en Oudejaarssalades klaar. Ook Neder landse spiritualiën waren volop aanwe zig. Bovendien had Hotel Nunspeet de ze Oud en Nieuw hoge gasten: staatsse cretaris van defensie Van Voorst tot Voorst, die hier in de wandeling Stasdef heet, en bevelhebber Couzy van de landstrijdkrachten, kortweg als BLS Beiden hadden vrouw en kinderen in Nederland achtergelaten om in het voormalige Joegoslavië Oudejaarsavond te vieren bij de troepen. De Stasdef had eerder op de avond een toespraakje ge houden waarin hij de jongens van het transportbataljon had geprezen om het goede werk dat zij doen en om het feit dat zij niet kleinzielig deden over de kleine ongemakken die hiermee ge- bij voorbeeld de barre vries kou in dit deel van Bosnië-Hercegovina. Het kwik zakt 's nachts tot onder de min twintig graden en komt overdag nauwelijks boven de tien. Gelukkig is er niet al te veel sneeuw en schijnt de zon overdag. De lokale bevolking spreekt dan ook van één van de zachtste win ters in jaren. Desondanks lukt het niet de kou ade quaat uit Hotel Nunspeet te bannen. Nunspeet is de thuisbasis van het 105e transportbataljon dat de kern vormt van de ongeveer vierhonderd man ster ke Nederlandse VN-troepen hier. Van de burgemeester van Nunspeet kregen zij een bord mee dat nu trots op de ge vel prijkt. Het gebouw van de stafcompagnie was een jaar geleden nog een winter sporthotel voor mensen die in het prachtige berglandschap kwamen ski- en. Toen dit voorjaar de oorlog in Bos nië-Hercegovina uitbrak namen de rechts-extremistische Kroaten het hotel in gebruik. In die tijd werd het door Ser vische MIG's diverse malen beschoten. In november, toen de Nederlanders kwamen, was het leeg. Het was een enorme puinhoop met stront aan de muren en geen ruit meer heel, zo zeg gen de Nederlandse transportmilitai ren. Inmiddels functioneert alles weer en is er in Hotel Nunspeet een admini stratief, een communicatie- en ook een medisch centrum opgezet. Alleen de kou blijft een probleem om dat het gebouw niet goed te isoleren is. Bij wijze van slaapplaats zijn rondom boogtenten voor zes personen opge steld waarin kachels branden om de kou buiten te houden. De boogtenten worden een voor een vervangen door betere onderkomens. Op enkele kilometers van Hotel Nun speet bevinden zich de kampementen van de Alpha en de Bravo-compagnie die de humanitaire hulptransporten van de VN verzorgen. Het rijden valt de Alpha's alleszins mee. Het zijn moeilijk begaanbare wegen maar ernstige onge vallen hebben zich nog niet voorge daan. Ze worden op hun ritten steeds vergezeld door Britse infanteristen met gepantserde wagens, de zogenaamde Warriors, die in geval van nood ook plaats bieden aan de Nederlandse chauffeurs. Voor de meeste Alpha's is de aanblik van kapotgeschoten en verlaten dorpen inmiddels net zo routine geworden als de Moslimkinderen die zich aan hun wit geschilderde wagens vergapen. Veel contact met de volwassen bevolking in de omgeving van hun legerplaatsen hebben ze niet. In en rond Busovaca wonen vooral Bosnische Kroaten die zich in eerste in stantie terughoudend tegenover de Ne derlandse militairen gedroegen. Men dacht dat het bataljon voor een groot deel uit Serven bestond en dat maakte de legerplaatsen tot een geliefd doelwit van dronken Kroatische verlofgangers, de zoegeheten slivovitsj-figuren. Het noopte de bataljonscommandant tot stringente uitgaansbepalingen. De Ne derlanders mogen slechts bij toerbeurt en in groepsverband naar de plaatselij ke cafés. Inmiddels heeft een door de lokale radio uitgezonden gesprek tussen de bataljonscommandant en de gemeente van Busovaca veel misverstanden uit de weg geruimd. Het slivovitsj-schieten is minder geworden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3