Schrijvende Lezers ZATERDAG 2 JANUAR11993 Polders De wethouders ruimtelijke or dening in de Leidse regio wil len onder de Papenwegse pol der in Voorschoten en het Ma rinevliegkamp Valkenburg be bouwen. Over de nota van de stuurgroep van wethouders van Leiden en buurgemeenten over de polders zijn opmerkelijke berichten ver schenen. met name in het LD van 15-12-'92. A) De stuurgroep wil op vlieg veld Valkenburg een stad bou wen en houdt twee onderhan delingstrofeeën omhoog: 1) de andere polders mogen dan groen blijven - alsof niet la ter ook dié er aan gaan omdat de behoefte aan woningen wéér is gestegen tot alles is volge bouwd of tot men neen zegt te gen het vestedelijkingsproces omwille van het natuurlijke milieu en dus ook omwille van de leefbaarheid van het reeds bebouwde gebied! B) Als het Rijk het vliegveld op geeft geeft de stuurgroep het verzet tegen Rijksweg 11 West op. alsof je tegen zo'n weg bent om opportunistische redenen en niet omdat méér wegen méér auto's betekenen resp. meer ozongaten en zure regen. 2)AJléén de wethouders van Voorschoten - en niet eens zijn collega's van Leiderdorp en Oegstgeest - zou sterk gestaan hebben onder de druk zijn pol der op te geven. "Met frisse te genzin" kunnen hierdoor de Boterhuis- en Broek- en Si- montjespolder verloren gaan als (deel van groenlongen in dit zeer verstedelijkte gebied! Het verantwoordelijkheidsgevoel voor toekomstige generaties van de Voorschotense wethou der is een schaars goed. 3) Als de gemeenteraden van Leiden en buurgemeenten neen zeggen tegen (een deel van) de stuurgrocpnota hakt de provin cie zelf. knopen door, on- demokratisch genoeg, en doet dit aan de hand van het pro- viciale struktuurplan, dat vol strekt uit de tijd is doordat daar in het vitale belang van groen en natuur in deze verstedelijkte omgeving zwaar wordt onder schat en veel te gemakkelijk wordt opgeofferd aan het im mer groeiende verstedelijkings- proces zelf. Niet voor niets zegt de Redaktie van het LD "ook Leiden zou zich zorgen moeten maken om het verlies van schaars groen langs de gemeen tegrens". Op welke politieke partij of persoon kunnen we in dit verband echt rekenen, als we gaan stemmen in leiden. Oegst geest of Leiderdorp? 4) De betonnisering van de pol ders rond Leiden is een ingrij pende en onomkeerbare zaak, van groot belang voor ons aller milieu en dus voor ons allen zelf. Als we het milieu/de na tuur te veel zullen verzwakken, verdwijnt immers de basis voor onze leefbaarheid/levensvat baarheid. Over dit lot van de polders moeten de gemeentera den zich in maart uitspreken. Ln wanneer zijn wij aan de beurt voor inspraak? Toch niet als alles al principieel vastligt? 11.P. Schoch en J. Hartstra, G. Vermeij. Oude Rijn 63e, Leiden. De Papewegsepolder bij Voorschoten. hoogd van 200,- naar 300,- per paar. Waarschijnlijk zullen de partijen wat actiever worden als aan de komende verkiezin gen een seniorenpartij gaat deelnemen die opkomt voor de belangen van ouderen. G. Beurse, Strawinskypad 118, 2324 DB Leiden. Scholen Ouderen De ANBO (Algemene Neder landse Bond Ouderen) vroeg in augustus j.l. aandacht van de regering voor een groep oude ren die niet wordt toegelaten tot het verplicht ziekenfonds, on danks dat hun jaarinkomen minder vaak veel minder dan 70 van de ziekenfonds grens voor werkenden is. Deze groep is aangewezen op een particuliere ziektekosten-verze kering, de z.g. standaardpakket polis. 80000 bejaarden beho rend tot bovengenoemde groep is niet verzekerd omdat ze de maandpremie - fl. 320.08 per echtpaar - niet kunnen betalen. Velen die het risico van onver zekerd zijn niet durven nemen betalen op jaarbasis honderden guldens méér aan premie dan ouderen, met hetzelfde inko men. maar wel verzekerd in het verplicht ziekenfonds. De ANBO heeft erbij de regering op aan gedrongen een eind te maken aan deze onbillijke toestand en deze groep ouderen in het ver plicht ziekenfonds op te nemen. Geen enkele politieke-partij heeft zich solidair verklaard met het verzoek van de ANBO, zij la ten de ouderen barsten. De in komensdiefstal gaat door, ster ker nog, met ingang van ƒ320.08 naar 339.76 en de ei gen bijdrage voor poliklinische specialistische hulp wordt ver- Vliegramp In de krant van maandag 28 december uitten slachtoffers van de vliegramp in Faro kri tiek op de hulpverlening en de dwang die zou zijn uitgeoefend om de trein terug te nemen. Ze deden geëmotioneerd hun ver haal, kort nadat ze met de trein waren teruggekeerd uit Portugal. Al langer verontrust mij het da lende journalistieke peil van uw krant. Ik reageer niet gauw, maar dat kwalijke stukje stem mingmakerij van Paul van der Kooij in de krant van 28-12 doet me de emmer overlopen. Het lijkt toch nergens naar om het wrede verhaal van een paar mensen bij wie kennelijk de stoppen zijn doorgeslagen, op de voorpagina uit te spellen: en dit zonder de andere zijde te horen. Een rellerig verhaal, ik kan dat geen behoorlijke jour nalistiek noemen. Dit moest me even van het hart. F.C.A. Zaat Beatrixstraat 5 2351 GP Leiderdorp Kunstenaars In de krant van 17 december (pagina 2) wordt het beeld van Den Uyl afgebeeld met de poot van Kok erop. a) Op grond van museumer varing weten we dat over een sculptuur 'aaien' er op den duur geen goed aan doet - Kok moet beter weten en het is erg 'uilig' tegenover man en familie. b) U bent de enige niet, maar waarom wordt zo ontzettend vaak de kunstenaar niet in het onderschrift vermeld? Alle apen en beren die erbij betrokken zijn moeten genoemd worden, maar de maker bijna nooit. Fo tografen wel: kunstenaars niet, maar ook zij moeten leven en wat naamsbekendheid mag best. J. van Groningen Koolmeesstraat 47 2352 HE Leiderdorp (door de redactie ingekort De verhuizing van enkele groe pen van de Lucas van Leyden- school naar het gebouw van de Mariënburchschool stuit op nogal wat verzet van ouders Perikelen Leidse scholen: Lucas van Leyden en Mariënburch. Uw artikelen van respectievelijk maandag 21 december (E. Fangmann) en woensdag 23 de cember (F. Buurman). De on voldoende belichte situatie van de Mariënburchschool en de wellicht verkeerd (negatief) te interpreteren zin: 'de minder goed draaiende Mariënburch school' deed mij als ouder naar de pen grijpen. Ook de ouders van de Mariënburchschool wer den vlak voor de kerstvakantie overvallen door de berichtge ving van inkwartiering door de Lucas van Leydenschool. Een welgekozen tijdstip, immers door alle feestdagen c.q vakan tiedagen is voldoende overleg tussen verontruste ouders niet mogelijk. De Mariënburgschool met een unieke eigen identiteit, interconfessioneel, waarvan er in Leiden maar één is gelegen en in het echte hart van Leiden, is bang voor het verlies hiervan. De school 'draait niet minder goed' zoals vermeld in het arti kel van woensdag jl., maar heeft door verhuizingen naar Ste venshof, Merenwijk en Coebel veel leerlingen verloren het af gelopen jaar. Een kwestie van overmacht dus! Er wordt ge sproken over leegstaande loka len bij de Mariënburch, maar het betreft wel theoretische leegstand. Drie lokalen zijn reeds afgestaan een respectie velijke kinderopvang 'Krulle- vaar' en de Stichting Kinderop vang Leiden (SKOL) doch de ge meente bestempelt dit als zijn de geen onderwijsbestemming dus....leeg! Door de afgedwon gen huisvesting van leerlingen van de Lucas van Leydenschool raakt de Marokkaanse leer kracht zijn lokaal kwijt en de leerlingen hun handenarbeidlo- kaal. Leerkrachten moeten voor de tweede keer (zie voorgaande) hun spullen midden in het schooljaar verkassen. Zo ook ra ken onderwijsfaciliteiten als ni veau-lezen van jongere kinde ren onder begeleiding van ou dere kinderen en moeders en splitsing van de combinatie groep 4/5 voor de nodige groe- penaatidacht zwaar in hel ge drang. Er dient een interne ver bouwing plaats te vinden om de contacten tussen leerlingen van beide scholen zo minimaal mo gelijk te houden. Neemt het leerlingenaantal van de Mariën burch echter weer toe, dan zal de Lucas van Leydenschool er weer foto hielco kuipers ten zij dan heen? Ouders van beide scholen maar vooral de leerlingen zijn helemaal niet ge lukkig met de plannen van de gemeente. De vraag rijst ook of wel voldoende is gezocht naar andere oplossingen en waarom de gemeente zo volledig voorbij gaat aan de belangen van het individu. A.S.M. Langezaal, Stille Rijn 1, 2312 DE Leiden. Fietsers J.J. van Vliet uit Rijnsburg er gert zich groen en geel aan fietsers die verkeersregels aan hun laars lappen, zo blijkt uit zijn brief ln Schrijvende Lezers van 24 december. Graag wil ik inhaken op de in gezonden brief van de heer J.J. van Vliet, die zich ergert aan het rijgedrag van vele fietsgebrui- kers. In het besef dat ook auto bestuurders er veelvuldig blijk van geven niet afkerig te zijn van een spelletje Russisch rou lette, verbaas ook ik mij telkens weer over de zelfmoordneigin gen. die sommige fietsers er op na blijken te houden. Zelf rijd ik dikwijls op het fietspad dat van het Haagsche Schouw dwars door het weiland naar Wasse naar voert. Met mij maken vele scholieren, ouderen op weg naar werk of huis of pensioen- genieters van dat fietspad ge bruik. Ik kan mij voorstellen dat heel wat fietsers er niet over peinzen om na het vallen van de duisternis over het rijwiel pad, dat op Leids grondgebied nog steeds onverlicht is, te rij den. Ik kan nog enigszins be grijpen, dat sommige fietsers er daarom de voorkeur aan geven om 's-avonds of 's-nachts over de westelijke ventweg (langs rijksweg A 44) te rijden, hoewel de oostelijke, mede dankzij de daar aangebrachte wegmarke ring, voor fietsers en voetgan gers wat minder gevaarlijk is. Ook voor de eerstgenoemde ventweg (Ommedijkseweg) geldt echter dat die voor een groot deel onverlicht is. Slechts bij de nieuwe busafrit is er een zee van licht, daarna komt er weer. tot het bedrijventerrein in Wassenaar, één donker gat. Kan de gemeente Leiden wal betreft beveiliging van fietspad en ventweg in financieel opzicht nog steeds niet over de brug ko men? Maar goed, we hebben het dus over fietsers (en voet gangers), die van de ventweg in het donker gebruik maken. Sommige van deze verkeers deelnemers aarzelen niet om zonder enige verlichting, zelfs reflectoren ontbreken veelal, over deze vrij smalle weg te rij den, ja ook twee aan twee! Ik heb enkele maanden geleden op deze weg mijn auto in de vernieling gereden door op de rem te gaan staan voor een, lacht u niet, overstekend konijn (of haasje), dat opeens in de lichtbundel van mijn lampen opdook. Een slip, een boom, een schadepost. Jammer, maar diertje gered!. Echter, om even als de heer Van Vliet dat elders doet, mij als automobilist tel kens de zenuwen te schrikken en de kans te lopen om fietsers zonder licht onbedoeld in het ziekenhuisbed, of nog erger, het graf in te helpen, ja dat wordt echt een geheel andere zaak! En wat die paar eenzame trimmers betreft, die plotseling in het donker voor mijn automobiel opdoemen, uiteraard op dezelf de onverlichte weg, het valt te hopen dat ze al een riant plaats je in het hiernamaals hebben besproken. Met deze brief wil ik er graag voor pleiten dat 1) het rijwielpad en ventweg geheel worden verlicht, 2) fietsers en voetgangers en/of hardlopers zich tenminste met deugdelijke verlichting op bedoelde vent weg begeven. P.C. Rosier Aronskelkweg 3 Wassenaar De Schakel In het Leidsch Dagblad van 11 december protesteerden twee moeders van geestelijk gehan dicapten tegen plannen van de Stichting Voorzieningen Ge handicapten Noordelijk Zuid- Holland om het Oegstgeester dagcentrum De Schakel en de Leidse Hoge Rijndijk naar Voorschoten te verhuizen. De ouders vreesden 'massaliteit' in het Voorschotense kantoor pand en betreurden het ver trek uit de huidige gezellige dagcentra. Hierbij een haastige reactie op uw artikel over de Gehandi- captenfabriek' (LD 11-12-92), dat ik pas veel later onder ogen kreeg. Allereerst maak ik be zwaar tegen de sensationele kop die de redactie boven het stuk heeft gezet. Ook over de in houd valt wel iets te zeggen. Ik weet dat er bij de ouders van de deelnemers van 'De Schakel' ernstige grieven leven, en een aantal daarvan deel ik. De voorgenomen verhuizing naar Voorschoten en de fusie met het dagcentrum 'Hoge Rijndijk' heeft grote bezwaren en de operatie wordt, wat be treft de voorlichting en begelei ding van de deelnemers en hun ouders, ongelukkig uitgevoerd. Maar het idealiseren van de huidige behuizing is overdre ven. Tegen het arbeidsmatige in de voorgenomen gehandicap tenzorg is ook verzet: binnen de oudercommissie van 'De Scha kel' zijn de meningen op dit punt overigens verdeeld. Maar als in het artikel gesproken wordt van „Gewoon een twee dehands werkplaats in Voor schoten". dan is dat op z'n minst voorbarig. De zegsvrou wen van uw redactrice willen anoniem blijven: waarom weet ik niet, maar de suggestie dat er anders represailles tegen hun kinderen zouden kunnen vol gens is onjuist, onterecht en wekt een geheel verkeerd beeld van de verhoudingen binnen de Leidse gehandicaptenzorg. Bijzonder vervelend is het, dat het juist op gang komend gesprek tussen de directie van de Stichting Voorzieningen Ge handicapten (SVG) en de ou dercommissie van 'De Schakel' door dat artikel meteen beladen is: ook zonder dat wordt dit ge sprek al moeilijk. De dames achter het artikel zijn anoniem, maar ze zijn kennelijk op de hoogte: waarom zoeken ze uit gerekend nü de publiciteit, op het gevaar af het voorzichtige herstel van de communicatie te verstoren? Daarbij komt dat de Sociaal-pedagogische dienst een nuttige rol zou kunnen spe len en daartoe ook bereid is; maar in dit artikel wordt zij meteen tot partij in het conflict verklaard. Dat kan zij natuurlijk nooit zijn en zo wordt ook haar het werken onnodig moeilijk gemaakt. E. Horlings, Voorzitter oudercommissie dagcentrum 'De Schakel', Prinses Irenelaan 4, Oegstgeest. Automatisch In de krant van 22 december j.l. ontkent Janet van Dijk in haar artikel "Flallo dit is het auto- ma....", dat een 'antwoordappa raat'. zoals in het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal wordt verklaard, een 'automati sche telefoonbeantwoorder' be treft. Zij zegt: 'Automatisch. Niks automatisch. Zowel de ei genaar als de beller moet im mers zelf een boodschap in spreken.' Ik ben het absoluut niet met haar eens. Het gaat na melijk om een beantwoorder en het beantwoorden gaat wel de gelijk automatisch. Het ant woord van degene die gebeld wordt, is vooraf ingesproken en dat wordt automatisch, d.w.z. door een uit zichzelf werkend apparaat afgedraaid wanneer het desbetreffende nummer wordt ingetoetst. Wat anders is, dat de beller daarna bovendien zijn antwoord kan inspreken. Dit antwoord wordt weer voor de gebelde automatisch afge draaid als hij of zij dat wil. Hoe dan ook, de gebelde kan iets in spreken voor de beller, maar het loopt allemaal via een automa tisch werkend apparaat. Jan van de Kooij, Poldertocht 88, 2353 VH Leiderdorp. Leidseweg Een aantal bewoners van het noordelijke gedeelte van de Leidseweg in Voorschoten wil dat de gemeente een halt toeroept aan de vestiging van bedrijven in hun woonbuurt. Directe aanleiding voor deze wens zijn de bouwplannen voor een grote schuur aan de Leidseweg. De bewoners vre zen dat de schuur gebruikt gaat worden voor bedrijfsmati ge activiteiten. Sinds begin november 1992 voert een aantal bewoners van de Leidseweg Noord te Voor schoten actie tegen het verle nen van een bouwvergunning door de gemeente t.b.v. het per ceel nr. 393. Op 7 december j.l. werd ik ge beld door eén journaliste van het Leidsch Dagblad, die mij verzocht om wat meer achter grondinformatie, die ik ook te lefonisch verstrekte. Binnen de ze context verwees ik nog naar de al enige jaren geleden plaats gehad hebbende vestiging van een riool-service-bedrijf op nr. 395, waarop een bestaande wo ning annex een, snel na betrek ken van de woning, nieuw ge bouwde ca. 50 m2 grote schuur. Mijn bedoeling hiervan was, dit geval illustratief te doen zijn voor de 'flexibele' wijze van fiat tering die de gemeente toen ten toon spreidde. Een herhaling van een dergelijke gang van za ken wensen wij nu juist te voor komen. Inmiddels bereikte mij het bericht, dat op woensdag 9 de cember j.l. in de katern 'Leiden en Regio' een artikel was ver schenen onder de kop: 'Voor schotenaren: Leidseweg moet woonbuurt blijven'. Jammer echter werd ik in dat artikel ook, gezien de aanhalingstekens, ge citeerd: stond er een houten keet naast. Er omheen is het een bende'. Het is dit laatste onvriendelijke statement (in het artikel betrokken op nr. 395) waarvan ik mij zeer nadrukke lijk distantieer. Ik meen dat - zeker bij citaten - het uiterst gewenst is, dat de geïnterviewde inzage krijgt van de woorden die hem in de mond worden gelegd: en wel voordat publikatie plaatsvindt. Dit zou een hoop narigheden kunnen voorkomen. Moorden Er waren eens 12 edele in een land hier ver vandaan. Deze heren hadden nobele en ze koesterden geen argwaan. In een gastvrij land hier ver vandaan hadden deze 12 patriotten een goed middel van bestaan Ze hielden hun monden niet dicht en dat bracht heel veel aan 't licht. Ze legden alles open en bloot een groepje van 12 mensen was niet groot. De tegenpool van deze 12 edelen niet helder van geest was bezeten van vooroordelen. Deze 12 edele wijzen kregen geen tijd en recht om hun onschuld te bewijzen en ze werden terstond berecht. De decembermoorden lijken zo on-Surinaams maar niets is minder waar het gastvrij land kreeg een luchtje van iets onaangenaams. Het recht zal altijd geschieden alleen er op wachten is soms te lang. De tegenpool kan niet alles verbieden des te meer zal het oordeel klinken als gezang. De ouders, de echtgenoten, kinderen van deze 12 mensen hebben heel veel rechtvaardige wensen. Na een tijdperk van 10 jaar weegt het wachten nu heel erg zwaar. Moge de Almachtige God hun bijstaan in tijd van verdriet en wanhoop. Niets zal de Schepper onopgemerkt voorbijgaan Alles krijgt een rechtvaardige afloop. Hoe lang zal het wachten nog duren voor de ouders, echtgenoten en kinderen. Ze stuiten iedere keer tegen betonnen muren maar niets en niemand zal hen hinderen Om eens hun recht te halen! Mevr. J. Ramdas-Jawalapersad, B. Haitinkstraat 9,; Leiderdorp. Strippen Alle Leidse woonwijken zijn of worden 30-kilometer-zones. Woensdagmorgen 11.55 uur hebben drie jongetjes ruzie met een meisje op de fiets richting Molentunnel. Zij willen hard de weg oversteken, voor een stil staande bus aan de halte. Een passerende vrachtauto staat met een remspoor van tien me ter gelukkig stil. Een knaapje is voor de rech terband op de grond gevallen. Ze geven elkaar al heel snel de schuld en druipen snel af. De chauffeur is witjes om de neus geworden. Ondanks palen, vluchtheuvels of strippen, ligt de snelheid ih de hele Merenwijk boven de 60 km! B.J. Boonstra. Stellingmolen 79, Leideh. Rampen Indien u reageert op een arti kel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief de datum vermelden waarop het werd gepubliceerd? Brieven worden in het alge meen in de krant onderte kend met naam, adres en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het met de inhoud De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brie ven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Zo zou de HCG-toren en uit komen te zien. tekening prjarchief U noemt 7 rampen en vergeet de 3de, n.l. het neerstorten van een Dakota van de KLM bij Ko penhagen op 26 januari 1946. 22 doden, onder wie kroonprirts Gustav Adolf van Zweden en cjje zangeres Grace Moore. D. Braggaar, Cronesteinkade 26, 2313 GX Leiden HGC-toren Aan de Zoeterwoudseweg moet een woontoren van veertien verdiepingen worden ge bouwd. Veel Omwoneden zijn echter niet gelukkig met het plan, zo bleek onlangs op een inspraakavond. In het artikel over de inspraak avond m.b.t. het nieuwe bouvV- plan vóór een bijna veertig mè- ter hoge woontoren van veer tien verdiepingen aan de Zoe terwoudseweg, in het Leidsch Dagblad van woensdag 16 de cember, ligt de nadruk op de bezwaren van direct omwonen den over de schaduwwerking van het gebouw. Van fundamenteel belang is daarnaast echter de vraag waar om het college van burgemees ter en wethouders niet voors hands kanttekeningen heeft ge plaatst bij de hoogte van het ge bouw van maar liefst veertien verdiepingen. Te meer daar er in het verleden veel bezwaren zijn gerezen tegen bouwplan nen 'in de hoogte'. Te denken valt bijvoorbeeld aan plannen voor een universiteitstoren aan de Witte Singel, de studenten flat aan de Rijn- en Schiekade en de flat aan de Morsweg. Daar waar men in andere sté den terugkomt op hoogbouw, wil het college het plan voor de HCG-toren in beginsel steunen. Hopelijk roepen de welstands commissie en de raadscommis sie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening het college tot de orde. Leidenaars zijn niet gecharmeerd van horizonvër- vuiling! D.P. den Os jr., Schelpenkade t/o 54, ab ws Simmerwente, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 28