'Nieuwe wegen open voor biotechnologie' Te weinig plaats voor vluchtelingen Acties op station Vluchtelingen in de regio Wie veel geld wil, moet weg bij universiteit' ZATERDAG 2 JANUAR11993 940 21 Erica/UM Groep ook failliet leiden. De Erica/UM Groep is ook failliet verklaard. Eerder wa ren al onderdelen van deze holding, Erica Beheer en Erica Aan nemingsmaatschappij, tenonder gegaan. Daarmee waren de fei telijk activiteiten van deze Leidse projectontwikkelaar al tot nul gereduceerd. Het faillissement was aangevraagd door werkne mers van het bedrijf. Zij konden alleen achterstallig salaris krij gen van de bedrijfsvereniging indien er een bankroet was uitge sproken. Ook bij dit faillissement van een van de bedrijven van directeur A.H.F. Swaak is de Haagse advocaat mr. M.C. Udink tot curator benoemd. „Het vereenvoudigt mijn werkzaamheden. Tot nu toe had ik bij de afwikkeling nog met Swaak te maken als directeur van de holding. Ik heb nu formeel alle zeggenschap." Geestelijk vader transgene stier Herman voelt zich ondernemer leiden ellen verbunt De Vereniging Reizigers Open baar Vervoer (ROVER) houdt komende maandag- en dins dagochtend op het centraal sta tion in Leiden een actie tegen het openbaar-vervoerbeleid. ROVER-leden delen dan pam fletten uit. Vooral de forse prijs stijgingen van het treinkaartje in de spitsuren is de reizigers vereniging in het verkeerde keelgat geschoten. Frans Mensonides van de RO- VER-afdeling Leiden en Om streken heeft maar vier mensen van zijn club bereid gevonden de pamfletten uit te delen. De Leidse afdeling, opgericht in 1990, heeft nu ongeveer 100 le den. „Het is ons een doom in het oog dat de bus- en treintarieven steeds maar stijgen, terwijl de autokosten nauwelijks worden verhoogd. Door de sterke auto- lobby durft de regering het be leid op dit punt niet uit te voe ren. Wij vinden dat de miljoe nen openbaar vervoer-reizigers ook zon sterke lobby moeten krijgen, die kan zorgen dat de overheid het openbaar vervoer werkelijk stimuleert", aldus RO VER. De vereniging is het ook on eens met de geldigheidsduur van strippenkaarten. De strip penkaarten die vóór 1992 zijn gekocht, zijn in het nieuwe jaar niet meer geldig. Bij ROVER ko men geregeld klachten binnen van reizigers die nog een flinke voorraad strippenkaarten van voor 1992 hebben. Destijds stond er overigens nog geen geldigheidsdatum op de strip penkaart. De vereniging wil dat de uitgever van de strippen kaart, Nederlands Vervoer, een centraal inruilpunt in het leven roept. den haag theo haerkens Om de grap over de centauers (paardmensen) van Koot en Bie kan prof. dr. Herman A. de Boer, directeur van Gene Phar- ming, nog wel lachen. Met de oppositie van de Dierenbe scherming heeft de geestelijk vader van de transgene stier Herman het een stuk moeilijker. Hij beklaagt zich erover op één lijn te worden gesteld met men sen die zich schuldig maken aan dierenmishandeling. De stier Herman is geboren met een extra gen dat Gene Phar- ming kunstmatig in zijn erfelijk materiaal aanbracht en dat hij naar verwachting doorgeeft aan zijn nageslacht. Herman is dus allerminst een natuurprodukt en dat is precies waar de Die renbescherming zoveel moeite mee heeft. „Maar er zijn projec ten genoeg die de gezondheid en het welzijn van dieren meer aantasten", vindt De Boer. „Bij voorbeeld als je muizen gevoe lig maakt voor kanker door er een kanker-gen in te stoppen." Ook het fokken van zogenaam de dikbilrunderen, die niet meer via de natuurlijke weg ge boren kunnen worden, en som mige honderassen, acht hij eer der een zaak voor de Dierenbe scherming. Het debat in de Tweede Ka mer, die uiteindelijk toestem ming gaf voor experimentele fokkerij met Herman, bezorgde De Boer niet de spannendste uren van de afgelopen maan den. De onzekerheid over de conclusies van de ethiek-com- missie onder leiding van prof. dr. E. Schroten, die positief maar verdeeld oordeelde, was heel wat tergender. Voor De Boer, zijn bedrijf en zijn medewerkers stonden grote belangen op het spel. Als de transgene stier zich niet mocht voortplanten, zou dat het einde betekenen van de activiteiten van het bedrijf in Nederland. „Waarschijnlijk waren we dan naar de VS vertrokken. We zijn een dochter van een Ameri kaans bedrijf en ik heb er zelf tien jaar gewoond." Maar nu de Kamer 'ja' heeft gezegd, is dat allemaal niet Prof. Herman de Boer „We kunnen transgene koelen maken, maar wt zijn geen bedenkers van geneesmiddelen." Inzet Herman, die overi gens niet naar de hoogleraar, maar naar zijn verzorger is genoemd. meer aan de orde. Als alles goed wacht wordt dat het extra gen gaat, worden komend jaar de ervoor zorgt dat de melk van de eerste nakomelingen geboren dochters van Herman meer lac- van Herman, die overigens niet toferine bevat dan normaal, naar De Boer, maar naar zijn Lactoferine is een eiwit dat be- verzorger is vernoemd. Ver- scherming biedt tegen infecties doordat het de groei van bacte riën remt. „Het is een natuurlijk anti-bioticum. De stof is precies hetzelfde als de lactoferine in moedermelk die voorkomt dat baby's ziek worden." Valse hoop wil de onderzoe ker/ondernemer niet vestigen en hij spreekt dan ook voorzich tig als hij zegt dat het middel ook kan worden gebruikt om darminfecties te bestrijden die nogal eens optreden als kanker- FOTO ARCHIEF patiënten chemotherapie on dergaan. Zelfs ziet hij mogelijk heden om darminfecties te be strijden die volgen op besmet ting met aids. De deelti id-hoogleraar kan zich behoorlijk opwinden over mensen die vooraf gevraagd hebben naar bewijzen. Je moet natuurlijk eerst wel proeven kunnen doen. Daarvoor heb je gewoon een x-aantal kilo's no dig. Dat hele traject kost vijf tot tien jaar en zo n honderd tot tweehonderd miljoen gulden." Uiteindelijk heeft Gene Phar- ming een geregelde produktie voor ogen van lactoferine in koeiemelk. „Dat is essentieel voor ons. Je melkt de koe en je haalt de lactoferine eruit." De beslissing om voorlopig als proef verder te fokken met Herman heeft verstrekken de betekenis. „Het gaat er niet alleen om dat we in de toe komst op deze manier lactoferi ne kunnen maken, maar de hele aanpak is nu goedgekeurd." Voor de biotechnologie ligt nu de weg open om met het toe voegen van wat extra genetisch materiaal ook andere stoffen te produceren. De Boer is overigens niet van plan zelf de produktie van ge neesmiddelen ter hand te ne men. „Daar hebben we andere bedrijven voor nodig. Als die belangstelling hebben voor een eiwit, kunnen wij dat voor hen maken en zij maken er dan op hun beurt pillen van." De Boer voelt zich vooral ondernemer. „Het gaat er natuurlijk om dat je de stoffen die je nodig hebt in voldoende hoeveelheden eco nomisch verantwoord kunt ma ken." Genetische verandering van koeien biedt ongekende moge lijkheden. Een groep Ameri kaanse onderzoekers probeert zo stoffen te maken om multi ple sclerose-patiënten te hel pen. „Die stof halen ze uit de hersenen van de koe. Per jaar zijn daar een miljoen hersenen voor nodig. Voor zo n hoeveel heid heb je aan 250 gemodifi ceerde melkkoeien voldoende. Eén keer stop je het gen erin en je bent voor altijd klaar. Het is een heel elegante methode." Maar er zijn ook andere toe passingen denkbaar. „Je kunt zeggen: wij willen koeien die melk produceren met minder vet en meer eiwit." Gene Phar- ming is niet van plan zich daar mee bezig te houden, maar de wetten van de markt gelden ook in deze technologie: „Als de maatschappij, de veehouderij en zuivel daarom vragen, kun nen we dat wel doen." Weinig gemeenten voldoen aan landelijke norm Vrijwel geen enkele gemeente in de regio, neemt vol doende vluchtelingen op. Staatssecreatris Heerma heeft intussen gedreigd om de gemeenten te korten op de uit kering van het Rijk als zij volgend jaar hun verplichtelin- gen niet nakomen. Leiden, Sassenheim en Valkenburg behoren tot de weinige gemeenten die wel aan de norm (twee promille van het aantal woningen voor vluchtelin gen) voldoen. leipen/noordwukerhout» jeroen koster/willem spierdijk Veel gemeenten die onvoldoen de woningen beschikbaar stel len, zeggen de plaatselijke afde ling van vluchtelingenwerk niet te veel te willen belasten. De Leidse wethouder De La Mar is het daar niet mee eens. „Ik ben blij dat Heerma strenger wordt. Ik vind niet dat gemeenten alles op Vluchtelingenwerk kunnen afschuiven. loeiden stelt flinke bedragen beschikbaar om de opvang te begeleiden. Boven dien is het mogelijk om in over leg met het ministerie vluchte lingen te krijgen die niet zoveel begeleiding nodig hebben. Het werk kan dan worden gedaan vanuit de sociale dienst of het maatschappelijk werk. T. van Schoten, van de vluch- telingenwerkgroep Noordwij- kerhout, vindt de reacties van deze gemeente op de twee-pro milleregeling van de rijksover heid begrijpelijk. „Je kunt na tuurlijk vluchtelingen in een huis stoppen en eens in de drie weken gaan kijken, maar dat is geen opvang. We zijn blij dat de gemeente dat begrijpt en toch niet afwijzend staat tegen de komst van meer vluchtelingen. De gemeente Noordwijker- hout wil niet te overhaast te werk gaan met het plaatsen van nieuwe asielzoekers. Ze vindt de twee-promilleregeling daar in ieder geval geen reden voor. Noordwijkerhout wil met het opnemen van vluchtelingen voorlopig rustig aan gaan doen, omdat zij denkt dat de plaatse lijke afdeling vluchtelingenwerk het anders niet aan kan. Noord wijkerhout, een gemeente in de Bollenstreek met ongeveer 15.000 inwoners, moet volgens de regeling dertig asielzoekers opnemen. Op dit moment zijn dat er 22, opgevangen in zes speciale woningen. „Binnenkort komt er een zevende woning bij" aldus Van Schoten. „De ge meente streeft ernaar zo snel mogelijk een aantal van 25 ont heemden op te vangen. Wij denken dat dat moet lukken." Volgens Van Schoten is goede communicatie tussen gemeente en werkgroep heel belangrijk. Hij vindt het noodzakelijk dat de gemeente weet wat er voor de vluchtelingen wordt gedaan. De werkgroep in Noordwij kerhout draait met vijftien vrij willigers. Meestal betekent dat twee vrijwilligers per woning, die minstens twee keer per week dezelfde groep vluchtelin gen bezoeken. Bij eventuele ziektes of andere zaken waarbij hulp hard nodig is, kan dat tot wel vijf keer per week oplopen. Van Schoten: „Er groeit langza merhand een band tussen de vluchtelingen en opvanger, en dat is belangrijk. Als de acht mensen die we volgens de rege ling nog moeten opnemen mor gen op de stoep staan, is derge lijke opvang ondenkbaar. Je moet de zaak nog wel kunnen runnen." regio* Leiden: Voldoet aan norm. Lisse: Denkt in 1994 aan norm te voldoen. Sassenheim: Voldoet bijna aan norm. Noordwijkerhout: Wil geleidelijk naar norm toegroeien. Voorhout: Moet twintig vluchtelingen opnemen maar heeft er pas vier in één woning. Rijnsburg: Wil geleidelijk aan norm te voldoen om om vluchte lingenwerk niet teveel te belasten. Valkenburg: Voldoet aan norm, HOIegom: Nog geen streefdatum voor behalen van de norm. Noordwijk: Werkt op lange termijn „naar de norm toe". Katwijk: „Goede voornemens en goede wil, maar het moet wel echt mogelijk ziin." Warmond: Voldoet volgend jaar aan de norm. Zoeterwoude: Stelt voldoende woonruimte beschikbaar. Oegstgeest: Nadert de norm. leiderdorp: Wil zo snel mogelijk Rijksnorm halen. Voorschoten: Wil voor 1 januari 1994 aan verplichtingen vol doen. Wassenaar. Kan niet aan norm voldoen. Alphen: Voldoet voor de helft aan verplichting. Alkemade: Heeft geen enkele vluchteling of asielzoeker onder gebracht Staat een bijverdienende hoog leraar op een lijn met een frau derende uitkeringstrekker, zoals minister Kok stelt? Professor A.F.J. van Raan van de Leidse universiteit meent van niet. „Frauderen betekent bijvoor beeld dat mensen twee keer worden betaald voor hetzelfde werk of dat de belasting wordt getild. Maar als iemand veel verdient met extra werk en dat keurig opgeeft aan de fiscus fraudeert hij niet." Van Raan doet aan de Leidse universiteit onderzoek naar de ontwikkeling van wetenschap en technologie. Aanleiding voor zijn opmerlangen over de ver diensten van hoogleraren: de discussie over de 'bijverdien sten' van medewerkers van de Rotterdam School of Manage ment (RMS), een opleiding op gezet door de Erasmus Univer siteit. Hoogleraren kregen voor een ochtend of middag college aan de RMS in sommige geval len enkele duizenden guldens uitgekeerd. De Leidse hoogleraar zegt dat er altijd al regelingen getroffen zijn voor specialismen die in de maatschappij zeer hoog geho noreerd worden, maar binnen de ambtelijke status niet extra kunnen worden betaald. Het meest voor de hand liggende voorbeeld is de medische facul teit waar een hoogleraar ook met patiëntenzorg is belast. „Dan moet je regelingen treffen om het hoogleraarschap en het specialisme in evenwicht te brengen". Van Raan werpt tegelijkertijd de vraag op hoe hoog de betaal de vergoedingen feitelijk waren. „Het gaat inderdaad om veel geld voor een ochtend werken. Maar nergens blijkt bijvoor beeld hoeveel uur voorberei ding een college of lezing verg de. Viskraam Als het op bijverdienen aan komt geldt ook voor hooglera ren het ambtenarenreglement. Van Raan: „Het moet gaan om activiteiten die in overeenstem ming zijn met de waardigheid van net ambt. Dat betekent dat ik bij wijze van spreken geen viskraam mag openen bij het activiteiten die In overeenstemming zijn met de waardigheid van het ambt Dat betekent dat ik geen viskraam FOTO JAN HOLVAST Prof. van Raan: „Het moet gaan om mag openen bij het station." station. Verder mag door zo'n activiteit de eigenlijke taak van een hoogleraar niet in het ge drang komen. Vaak is echter een nevenactiviteit van een hoogleraar van groot belang voor de universiteit. De contac ten met bedrijven of instellin gen kunnen waardevol zijn voor het aantrekken van onderzoeks gelden. Belangrijk is dan wel dat het onderzoek wetenschappe lijk interessant is. Het is logisch dat een universiteit er dan mee instemt dat die contacten als onderdeel van het werk worden onderhouden. Maar het mag niet zo zijn dat basistaken zoals onderwijs in het geding ko men". Van Raan wijst er daarbij op dat ook het door menigeen als fors beoordeelde hoogleraarssa laris inmiddels onderwerp van onderhandeling is. „Het is al lang niet meer zo dat een hoog leraar theologie automatisch hetzelfde verdient als een econoom." Van Raan merkt tevens op dat hoogleraren en andere universi taire medewerkers ook activitei ten ondernemen die helemaal niet worden betaald. Het hou den van een voordracht levert ook in het weekeinde meestal weinig meer op dan een fles wijn of een boekenbon. Ook blijkt het lidmaatschap van commissies en andere adviesor ganen wel eens een erezaak te zijn. Van Raan noemt het voor beeld van een commissie die advies moest geven over de we deropbouw van de wetenschap in Oost-Duitsland. „Daar was duidelijk van dat men het een eer voor mij vond dat ik werd gevraagd. De vergoeding be stond uit een treinkaartje en de verblijfskosten. Als je vindt dat dergelijke verzoeken een te gro te druk op je werk leggen, kun je verwijzen naar de tarieven die de universiteit hanteert voor het uitlenen van een hoogleraar, of naar de tarieven die je zelf han teert in je vrije tijd. Soms ziet men er dan vanal je te vragen, soms wil men ook betalen. Maar vaak kun je ook beginnen met alleen een onkostenvergoe ding als er een goede kans is op toekomstige financiering van universitair onderzoek. Aantrekkingskracht Toch meent Van Raan dat wie vooral veel geld wil verdienen beter maar helemaal weg kan gaan bij de universiteit. „Dan moet je naar het bt-drijfsl. m gaan. De aantrekkingskracht van werken op de universiteit schuilt in het opleiden van jon ge mensen en de mogelijkhe den om onderzoek te aoen. De stereotiepe onderzoeker die in versleten trui en broek door de gangen van de faculteit loopt en zijn ziel en zaligheid in zijn on derzoek wil leggen.past gewoon niet in het keurslijf van het be drijfsleven. En is op zich ook niet geïnteresseerd in enorme salarissen. Hoewel je zulke figu ren toch wel kunt plaatsen op onderzoekslaboratoria van be drijven, maar dan gaat het om natuurwetenschappers en niet om economen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21