Koraal helpt TNO bij anti-aangroeimiddel fauna Zanglijster bedreigd door gif tegen slakken Essenhakhoutbos schatkamer van flora en Over leven Halve eeuw geduld nodig voor vorming trilvenen ZATERDAG 2 JANUAR11993 20 MONICA WESSELINC Milieubiologen bepleiten voldoende onderhoud INT VELD Ik heb het de afgelopen kerstda gen opnieuw gemerkt: een wal noot is een kwelling voor me. Ik vind ze heerlijk, maar ik heb nog nooit een methode gevon den om zo'n walnoot vakkundig open te maken, zonder hem in duizend priegelstukjes te laten veranderen. Eén keer heb ik zo'n walnoot te lijf zien gaan door een eekhoorn. Eerlijk is eerlijk, het was een halftamme die van zijn vroege jeugd al bij mensen had gewoond en dus meer ervaring zal hebben gehad met walnoten dan zijn wildere broers en zusters. Maar toch mag je aannemen dat die het kunstje ook snel onder de knie zullen hebben. Ook al is het voor een eekhoorn nog zo'n joekel van een noot. Het beestje hield de walnoot vast met zijn twee voorpootjes waaraan ongelooflijk lange, ste vige nagels zaten. Hij klemde zijn onderkaak om de walnoot, terwijl de onderkaak zich vast beet in de groef onderaan de noot. Het ging te snel om pre cies te volgen wat hij deed, maar in een mum van tijd had hij de twee helften van elkaar en de vrucht uit de schil. Het komt trouwens niet vaak meer voor dat ik eekhoorns in het wild zie. Uit mijn jeugd kan ik me herin neren, dat je er altijd wel een paar te zien kreeg als je het bos in trok, maar tegenwoordig... Een aantal jaren geleden heeft een of andere besmettelijke ziekte onder de eekhoorns ge woed, die hun aantal behoorlijk heeft beperkt Maar nu schijnt het weer iets beter te gaan. Evengoed valt het nog niet mee om een eekhoorn te ontdekken. Hij is namelijk een meester in het verstoppertje spelen. Een eekhoorn heeft het liefst een boom tussen zichzelf en een mens. De komende maanden heeft u overigens wat meer kans. Er zit nog weinig blad aan de bomen en eekhoorns raken binnenkort wat door het dolle heen door de vleselijke lusten die ook hen in het vroege voorjaar bekruipen. De gevechten om een strikt pri- vé-terrein in het bos nemen in hevigheid toe, waardoor ze wat minder op menselijke pottekij- kers letten. Bovendien heeft u nu de kans om twee volwassen eekhoorns in eikaars nabijheid te ontdekken. Normaal kunnen ze geen enkele soortgenoot in de buurt verdra gen, zelfs niet van het andere geslacht. In de komende perio de echter trekken mannetje en vrouwtje enige tijd met elkaar op. Als ze tenminste niet wor den gestoord door een jaloers mannetje. En heer pas dan op uw dame! Want een vrouwtjes- eekhoorn ziet er geen enkel been in om naar een ander mannetje over te lopen. Mits die méér nesten heeft of betere. Eekhoomliefde gaat niet door de maag maar door de kwaliteit van de woning en bijvertrekken. Want eekhoorns hebben veel nesten. Een of meer voorraad- nesten met paddestoelen, den- ne-appels en zaden. Een speel- nesL Nog wat zo-maar-nesten en ook een hoofdnest. Meestal een verlaten ekster- of kraaie- nest, dat helemaal is dichtge smeerd met klei en volgestopt is met mos, haren en twijgjes. Er zit ook een dak op, en zelfs iets dat lijkt op een deur. Als dit hoofdnest mevrouw behaagt, is het huwelijk gesloten. Voor een paar uur, of soms enkele dagen. Want als ze goed en wel zwan ger is, mag meneer naar zijn fraaie nest fluiten en zijn biezen pakken. Hij wordt botweg weg gejaagd, want zij wil haar vier of vijf kale jongen alleen op de we reld brengen. En gelijk heeft ze. Want een eekhoorn eet welis waar voornamelijk zaden, vruchten, schors en paddestoe len, maar een jong vogeltje, een ei óf een klein eekhoorntje vindt hij ook héél lekker. 's grave land» In de Utrechtse polder Westbroek en de oostelijke Binnenpolder van Tienhoven worden vijftien nieuwe petgatengegraven van ge middeld één meter diep. Doel is de zeldzaam geworden trilvenen (drijvende hooilanden) terug te krijgen. De werkzaamheden heb ben verspreid over vijfjaar plaats in graslanden van Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer. Daarna is het een kwestie van veel ge duld. Volgens Natuurmonumenten duurt het vijftig tot zestig jaar voordat er zich volwaardige trilvenen hebben gevormd. 'Schadelijke brandvertrager uit de handel' leiden Consumenten en bedrijven moeten geen elektrische ap paraten meer kopen waarin schadelijke brandvertragers zijn verwerkt. Dat wil een brede alliantie van milieu- en consumentenorganisaties. Ze roept op tot een boycot van een aantal bij naam ge noemde merken tv-toestel- len, kopieermachines, pc's en printers. Reden voor de campagne is de aanwezigheid van be paalde broomhoudende brandvertragers in plastic onderdelen, die moeten ver hinderen dat een apparaat vlam vat. Volgens de organi saties Stichting Natuur en Milieu, Milieudefensie, Con sumentenbond, Konsumen- ten Kontakt, Alternatieve Konsumentenbond en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zijn de be wuste brandvertragers ge vaarlijk voor mens en milieu. Bij de produktie komen voor werknemers gevaarlijke stoffen vrij, zoals dioxines. Ook bij het verbranden van afgedankte apparatuur of on derdelen daarvan vormen zich giftige dioxines, zo stel len de milieu- en consumen tenorganisaties. Meer dan honderd bedrij ven die elektronica maken of verhandelen hebben de afge lopen maanden een brief ge kregen met de vraag in welke produkten de gewraakte brandvertragers voorkomen. De milieu- en consumenten organisaties noemen de re sultaten 'verheugend'. Veel bedrijven lieten weten dat ze de giftige stoffen niet meer gebruiken of er binnenkort van afzien. Grote producen ten als Siemens en Grundig zijn al met het gebruik van de stoffen gestopt, Philips wil dat uiterlijk volgend jaar doen. Tentoonstelling biotechnologie Amsterdam De wereld achter biotechnologie laten zien en ver duidelijken. Dat is het doel van de tentoonstelling 'Biotechnolo gie' die het komende jaar te zien is in het Technologie Museum NINT. De expositie is met name bedoeld voor scholieren. Bezoe kers maken kennis met begrippen als DNA, klonen en weefsel kweek. Met microscopen en camera's kunnen ook zelf waarne mingen worden gedaan. Het Technologie Museum is gevestigd aan de Tolstraat 129 in Amsterdam en geopend van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur, op zaterdag en zon dag tussen 12.00 en 17.00 uur. Het museum is gesloten op 1 ja nuari. Open haard De winter is aangebroken en dus steken velen de open haard of de houtkachel weer aan. Het stoken van hout lijkt uiterst on schuldig, maar het kan aanzien lijke luchtvervuiling veroorza ken. Eén slecht gestookte hout kachel veroorzaakt meer vervui ling dan honderd gaskachels bij elkaar. De houtkachel/open haard veroorzaakt vooral kool monoxide, kooldioxide en kool waterstoffen waaronder pak's. Smogvorming, broeikaseffect en een verhoogde kans op kanker zijn de neveneffecten van de houtstook binnenshuis. De houtkachel gebruikt als al- lesbrander is helemaal vervui lend. Huisvuil of papier moet gewoon gescheiden worden in gezameld en niet verbrand. Be werkt hout (verf, lak en dergelij ke) mag niet worden verbrand. Nat hout vervuilt bij verbran ding meer omdat er door onvol ledige verbranding meer rook ontstaat. Als de luchttoevoer onvolledig is, brandt ook droog hout onvoldoende. Diegene die toch een houtka chel willen aar>°chaffen, doen er goed aan bij aankoop vooral op de capaciteit te letten. Een ka- chel met een, voor de ruimte, te grote capaciteit, moet vrijwel direct na aansteken worden ge temperd. Temperen is simpel weg het verminderen van de luchttoevoer. De verbranding verloopt daardoor minder volle dig en dus neemt de vervuiling weer toe. Open haarden hebben een laag energierendement. Nog geen 10 procent van de energie komt werkelijk als ruimteverwarming vrij. Als de haard uitsluitend als warmtebron wordt benut, is het beter voor een kachel te kiezen. Voor de open haard worden speciale blokken verkocht. Deze bestaan voor 60 procent uit pa raffine en voor net overige uit olie en zaagsel. Stook de blok ken nooit in een kachel want er komen veel koolwaterstoffen vrij. De snelheid waarmee het blok in de open haard ver brandt, is kleiner en daardoor minder vervuilend. Door hout en blokken samen te verbran den, ontstaat wel weer veel ver ontreiniging. Papierbriketten en geperst huisvuil dat in blokken als 'Refused Derived Fuel' wordt verkocht, moeten worden ver meden. Bij de verbranding er van komen veel schadelijke stoffen vrij. Houtbriketten be staan uit geperste houtspaan ders en zaagsel en geven bij ver branding net zo veel luchtver ontreiniging als hout zelf. Tip Milieudefensie plexen van Nederland. Behoud ervan is volgens W. ter Keurs van de afdeling Milieubiologie van de universiteit van Leiden van groot belang. „Niet alleen omdat oude landschappen het verdienen te worden gespaard. De natuur is ook zeer de moeite waard. Er is een enorme variatie aan flora en fauna. De soorten op zichzelf zijn niet zo uniek of bijzonder, maar de veelheid er van wel." De eerste jaren na het rigou reus snoeien van het essenbos neemt het aantal soorten plan ten heel snel toe. De planten ra ken verwikkeld in een concur rentieslag om het water en voedsel. Het aantal soorten neemt vanaf dat moment weer af. Om de rijkdom aan planten te behouden, is een snoeifre- quentie van ten minste eens in de vijftien jaar nodig. Het beheer van een essenhak houtbos is erg arbeidsintensief. Ter Keurs zoekt nog vrijwilli gers. In januari, februari en maart wordt er. op zaterdagmor gen gewerkt op twee percelen op het Wassenaarse landgoed De Horsten. Geïnteresseerden in dit vrijwilligerswerk kunnen bellen met W. ter Keurs (071- 613043) of met F. van Buuren (071-617976). Cursus snoeien runsaterwoude» De stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland geeft in januari in Rijnsaterswoude een cursus Achterstallig onderhoud hoogstamfruitbomen. Na een theorie avond op donderdag 4 februari wordt het geleerde op zaterdag morgen 6 februari in praktijk gebracht. De cursus is bedoeld voor mensen die hoogstamfruit in de tuin hebben en niet weten hoe de bomen moeten worden gesnoeid. Snoeien is noodzake lijk om voldoende licht op de vruchten te laten vallen. Licht zorgt voor grote en mooie vruchten. Voor opgave en nadere in lichtingen over de cursus kan worden gebeld met NLB 01820- 24500. Excursie Zegerplas alphen aan den rijn» Eendesoorten, struweelvogels en verschillen de meeuwen zijn de bezichtigen tijdens de excursie op zondag 24 januari naar het gebied rondom de Zegerplas in Alphen aan den Rijn. Er wordt veel aandacht besteed aan de wintergasten. Bovendien staat een bezoek aan het ooievaars-buitenstation De Aarhorst op het programma. De excursiegroep vertrekt om 9.00 uur vanaf de parkeerplaats bij de kinderboerderij aan de Burg. Bruinsslotsingel in Alphen aan den Rijn. Voor nadere informatie over de excursie kan worden gebeld met de vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude (071-411315). Paniek door watervliegtuig jisp» Twee te vroeg geboren en daarna overleden kalveren. Dat was de balans die Natuurmonumenten afgelopen herfst op maakte nadat een vliegbedrijf uit Lelystad met een watervlieg tuig toeristische rondvluchten had gemaakt boven het Noord hollandse natuurreservaat Wormer- en Jisperveld. Natuurmonu menten heeft het bedrijf een rekening gestuurd van vijfduizend gulden. Behalve een veearts en een destructiebedrijf moest Na tuurmonumenten ook mensen inschakelen om uitgebroken vee terug te jagen en een hek te repareren. Een zanglijster eet graag slakken, maar krijgt daarbij ook bestrijdingsmiddelen binnen. foto martijn de jonge leiden Het gaat niet goed met de zanglijster, zo meldt Vogel bescherming Nederland. Uit onderzoek blijkt dat het aantal zanglijsters in Nederland sinds 1984 met ruim eenderde is afgenomen. Waarschijnlijk is het gebruik van slakkenverdelgingsmiddelen de oorzaak van de achteruitgang. Ook in Engeland neemt het aantal zang lijsters duidelijk af. Volgens Vogelbescherming is in middels bewezen dat niet roofzuchtige eksters daarvan de oorzaak zijn, zoals wel wordt beweerd. Het broed- succes van de zanglijster bleef namelijk gelijk of verbe terde licht, zelfs in gebieden waar het aantal eksters toenam. In de periode dat de achteruitgang in Enge land werd vastgesteld, vemegenvoudigde daar het ge bruik van slakkenbestrijdingsmiddelen. Zanglijsters eten graag slakken en zouden op die manier vergiftigd kunnen worden, zo is nu het sterke vermoeden. De zanglijster is familie van de merel. De vogel komt tamelijk algemeen voor in bossen, parken, landgoede ren, oude tuinen en villawijken. Het aantal broedparen in Noord-Holland werd enkele jaren geleden geschat op ongeveer vijfduizend. Bij zacht weer is zijn luide, muzikale zang soms al begin januari te horen. Vrijwilligers gaan de komende maanden weer flink aan de slag in het essenhakhoutbos op het landgoed De Horsten in Wasse naar om de teloorgang van de natuur te voorkomen. Het es- senhakhout wordt gedurende het eerste kwartaal van het jaar flink gesnoeid en gehakt. Het snoeien brengt licht en ruimte in het essenbos. De grond van het hakhoutbos wordt daarmee een goede groeiplaats voor al lerlei plantesoorten. Korte tijd na de snoei verschijnt dan ook een rijke flora. De grote variatie in planten zorgt ervoor dat ook veel soorten insekten en vogels het hakhoutbos bevolken. Het essenhakhoutlandschap tussen Leiden en Den Haag kan alleen voortbestaan als de boompjes elke vijftien jaar wor den gesnoeid. Als de bomen met rust worden gelaten, neemt het aantal soorten aan planten en dieren in een razend tempo af. De nachtegaal, spotvogel en bosrietzanger zullen het gebied verlaten, de dagkoekoeksbloem raakt uitgebloeid. Een hakhoutbos is geen na tuurlijk landschap. De bossen zijn in vroeger jaren aangeplant voor de produktie van hout. Af- Een karakteristiek essenhakhoutbos. Het cultuurlandschap is authentiek en moet volgens velen worden bewaard. foto milieubiologie hankelijk van het doel waarvoor plant. Zo waren er bossen voor senhakhout onder meer voor de Tussen Leiden en Den Haag ligt het hout nodig was, werden ver- de produktie van eikebast voor fabricage van gereedschapste- nog 135 hectare essenhakhout- schillende boomsoorten ge- de leerlooierij en diende het es- len en bonestaken. bos, een van de grootste com- Er is een middel gevonden om zeeschepen en boortorens te vrijwaren van hardnekkige groei van zeepokken, mos selen, algen en bacteriën. Proeven van TNO in Delft wij zen uit dat extracten uit in zee groeiende sponzen bruik baar zijn in de strijd tegen de aangroei. Wereldwijd wordt gezocht naar een manier om groei van de groene korst op voorwerpen die zich langere tijd onder de wa terspiegel bevinden, te voorko men. De aangroei op schepen werkt vertragend en verhoogt het brandstofverbruik. Bij boortorens wordt de bouwcon structie extra belast. Pogingen om radio-activiteit toe te passen en scheepswan den in trilling te brengen tegen het aangroeien mislukten. De enige effectieve methode is het gebruik van speciale verven. Deze bevatten echter het uiterst giftige tributyltin, dat zelfs bij zeer lage concentratie een zwa re belasting voor het zeemilieu vormt. Het gebruik van tributyl tin is al aan strenge regels ge bonden. TNO-onderzoekers zijn op het idee gekomen te on derzoeken waarom op de in zee groeiende sponzen en koralen geen of bijna geen aanslag voor komt. Vorig jaar zijn 51 soorten spon zen verzameld voor de kust van Curasao. Bij onderzoek bleken deze natuurlijke stoffen te pro duceren die een aangroeiwe rende werking hebben. In het laboratorium en daarna op het TNO-proefstation in de haven van Den Helder zijn daarna proeven gedaan met glasplaat jes onder water. Er was duidelijk minder aangroei op plaatjes die met een extract van de speciale stof waren behandeld dan op onbehandelde plaatjes. TNO zegt dat er nog op veel vragen antwoord moet komen, voordat de stof is te produceren. Zo moet de aard van de werkza me stoffen nog worden bepaald. Ook is het belangrijk te weten of de extracten de aangroei langer dan een paar weken tegenhou den. Overigens is tot nu toe al leen naar de aangroei van zee pokken gekeken. TNO gaat door met het onderzoek in hét kader van het Europese onderzoek programma MAST (Marine Science and Technology) met steun van de Nederlandse in dustrie en de overheid.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20