'In de kerk ben ik vogelvrij Kerk Samenleving Een opvallend warm jaar ZATERDAG 2 JANUAR11993 18 BUITENLAND KORT Jeruzalem Archeologen hebben in Jeru zalem de resten ontdekt van een grote vijfde-eeuwse kerk. die misschien is gebouwd ter herdenking van de tocht van Maria naar Bethlehem vlak voor de geboorte van Christus. De archeologe Rina Avner, die onlangs de vondst bekend maakte, zei dat de achthoekige kerk met een breedte van on geveer 50 meter de grootste in haar soort in het Heilige Land is. „Wij hopen de rots te vin den die zou bewijzen dat dit de plek is waar Maria zat om uit te rusten tijdens haar reis naar Bethlehem", zei Avner. Volgens de christelijke traditie liep Maria van Jeruzalem naar het dichtbij gelegen Betlehem, waar zij het leven gaf aan Je zus. „Deze plaats is bijna even belangrijk als de kerk van het Heilig Graf of de Geboorte kerk", meende Avner. Wereldcatechismus De tweede druk van de we reldcatechismus van de Rooms-Katholieke Kerk, die in november dit jaar werd gepre senteerd, was in Spanje bin nen twee dagen uitverkocht Daarmee is het boek een van de bestsellers van het jaar, heeft de distributeur laten we ten. De tweede druk bedroeg ongeveer 200.000 exemplaren. De eerste druk van 210.000 exemplaren van de Spaanse vertaling was eerder deze maand bijna onmiddellijk na verschijning niet meer te krij gen. Een woordvoerster van de uitgevers toonde zich niet ver rast over het succes. „Katho lieken willen graag weten wat er gaande is", meende ze. De uitgevers hebben besloten geen luxe editie van het boek van meer dan 600 bladzijden uit te geven. „Rome heeft laten weten dat de catechismus niet te duur mag worden", aldus de woordvoerster. De Neder landstalige uitgave van de ca techismus, een gezamenlijk project van de Nederlandse en yiaamse bisschoppen, zal niet voor de zomer van 1993 ver schijnen. Slowakije De rooms-katholieke bis schoppen in Slowakije hebben alle burgers in het land, dat gisteren zelfstandig is gewor- en, opgeroepen tot eenheid en vreedzame samenwerking met alle landen van Europa. Slowakije moet 'een geluklcig vaderland voor allen' worden, schrijven de bisschoppen ln hun nieuwjaarsboodschap. De bisschoppen van het overwe gend rooms-katholieke Slowa kije zijn ermee ingenomen dat de deling van Tsjechoslowa- kije 'in vrede en na bedachtza me onderhandelingen met de verantwoordelijke vertegen woordigers van het Tsjechi sche volk' tot stand is geko men. 'Afschuwelijke gevechten en bloedvergieten', waarmee' elders in de wereld de deling van een land gepaard is ge gaan, is vermeden, wat de bis schoppen hoop geeft voor de ontwikkeling van hun land. De bisschoppen menen dat het zelfstandige Slowakije 'in waarheid en gerechtigheid' en in trouw aan de principes van de lange christelijke traditie van het land moet worden op gebouwd. Daarbij leggen zij nadruk op de rol van het gezin ln 'dit historische uur'. REDACTIE: DICK VAN DER PLAS 071 -1614 21 De geslachtsverandering van dominee Janine de Boer Twaalf jaar geleden onderging dominee Janine de Boer (59) uit Mijdrecht een geslachtsverandering. Daarna was er voor de ervaren predikante geen plaats meer in haar kerk. Het afgelopen jaar kwam daar bijna verandering in. De gereformeerde kerkeraad van Grou wilde ds. De Boer als predikante beroepen. Een lobby van conservatieve gemeenteleden stak er een stokje voor. Een informatieve avond over het verleden van de domina draaide uit op een regelrechte inquisitie. „Dominee, bekijkt u het nu eens van de positieve kant. In feite hebt u geluk gehad. In de Middeleeuwen was u hiervoor op de brandstapel te recht gekomen." MUDRECHT GPD „Ik bof dus." De Boer zegt het op smalende toon. Ze is het zat. Twaalf jaar lang heeft ze gepro beerd een plaats als predikante in de Gereformeerde Kerken te krijgen. Nu heeft ze al haar preekbeurten afgezegd en haar talrijke kerkelijke vrijwilligersac- tiviteiten opgeschort. De predi kante weigert nog langer genoe gen te nemen met een twee derangspositie in de kerk. Bitten „Ik heb geen kerkelijk thuis meer. Ik ben goed genoeg om allerlei vrijwilligerswerk in de kerk te doen, maar voor een of ficiële positie als predikante kom ik toch niet in aanmer king." „Ik weet het, mijn transseksu- ele verleden speelt me parten. Ach, als je eens wist hoe ik dat woord 'transseksueel' haat. Ik ben geen transseksueel en wens niet als zodanig behandeld te worden. Een transseksueel is ie mand bij wie binnen- en bui tenkant niet in overeenstem ming met elkaar zijn. Bij mij is dat al lang opgelost. Ik ben een vrouw. Ik voel me vrouw. Maar in de kerk zal mijn verleden me echter altijd blijven achtervol gen." „Zie het maar zo. Jij bent een man en gelukkig met je manne lijke manier van leven. Dan moet je toch niet denken aan een transformatie tot vrouw? Ik was een vrouw die elke dag moest leven als man. Dat was een leven in leugen." „Op een bepaald moment vroeg ik me af: moet ik nu tot mijn dood toe zo verder gaan? Toen er de mogelijkheid was om over te stappen, kon ik dat niet weerstaan. In 1980 ben ik geopereerd. Daama moesten al le relaties die ik had herzien worden. Bij sommige mensen kostte dat meer tijd dan bij an deren. Ik ben ook mensen kwijt geraakt, maar achteraf gezien waren dat mensen die toch al niet echt belangrijk voor mij waren. Er waren ook mensen die zeiden: 'we accepteren je, maar dan moet je verder niet zeuren'. Alsof ik daar blij mee moest zijn. Achter zo'n opmer king zit een enorm gevoel van superioriteit." Veroordeling „Sinds mijn operatie ben ik in de kerk vogelvrij. Ik ben veroor deeld om wat ik gedaan heb. Om Christus wil moet de kerk zuiver gehouden worden, niet waar? Predikanten moeten van onbesproken gedrag zijn. Mem sen kunnen zich kennelijk niet voorstellen dat de dominee ook maar een mens is." „In de kerk is middelmaat de norm. Een ieder die daar van af wijkt is gevaarlijk en hoort er niet bij. Hoeveel mensen zijn er zo niet buiten de kerk geraakt? Maar het probleem zit in de kerk zelf. Volgens haar bijbelse opdracht zou de kerk een ge meenschap van gelovigen moe ten zijn, ongeacht ras, sekse en achtergrond. In de kerk zouden we respect moeten hebben voor elkaar en een ieder in zijn en haar eigen waarde moeten la ten." „Ja, natuurlijk was er ook een bijbels argument om mij af te schrijven. Ik had mijn leven im mers van God gekregen. En een leven dat je van God gekregen hebt. mag je niet veranderen. De traditionele manier van bij beluitleg biedt geen enkele ruimte voor zoiets als geslachts verandering." „Wat ik daar dan tegenover stel? Het feit dat de schepping niet volmaakt is. Mensen erken nen dat op allerlei terreinen, be halve op het gebied van trans- seksualiteit. Nee, voor dat soort afwijkingen hebben we wel psy chiaters. De mens heeft een buitenkant en een binnenkant, dus moet je de ziel maar aan aan het lichaam aanpassen. Een psychiater mag sleutelen wat hij wil, maar o wee als je het omge keerde doet. Dat mag niet van God." „Maar wat is nu belangrijker voor God? De ziel of het li chaam? De ziel is toch het meest wezenlijke element van ons bestaan? En God is toch een God van bevrijding? Een mens hoeft geen verkreukeld bestaan te leiden! Als het mogelijk is om je bestaan te veranderen, waar om zou je het dan niet doen? God wil uiüeiden uit de benau wenis. Maar wat zeggen de mensen in de kerk? Je moet je kruis dragen." „Weet je wat ik nog het ergste vind? In Grou waren er mensen die het met mij aandurfden, die de moed hadden hun nek uit te steken. Alleen hebben ze later het hoofd weer in de schoot ge worpen. In iedere gemeente zijn mensen die hunkeren naar ver nieuwing. Maar als het er op aan komt, dan haken ze af. Die groep staat niet op, ook in Grou niet. In die groep ben ik het meest teleurgesteld. Nadat in Grou de beslissing gevallen was, werd ik overspoeld met steun betuigingen, bloemen en cho colaatjes. Maar ja, wat heb ik daaraan? Bloemen, chocolaa tjes, maar geen werk." BOEKBESPREKING Jehovah's getuigen Veel Jehovah's getuigen zijn lang niet zo zeker als ze zich voordoen. Dit schrijft de hervormde predikant H. Veldhuizen in zijn boek 'In gesprek met Jehovah's getuigen'. De schrijver raadt zijn lezers aan zich niet te laten imponeren door de oneindige vloed van argu menten en bijbelteksten die de huis-aan-huis werkers gebruiken. „Gewoonlijk hebben ze een aantal teksten uit het hoofd geleerd. Er zijn vele andere bijbelgedeelten die ze niet kennen." Veldhuizen signaleert dat de houding van de getuigen veranderd is. „Ze zijn voorkomend. Hebt u geen belangstelling voor hun boodschap, dan nemen ze vriendelijk afscheid." Het tragische is dat de aanhangers van het Wachttorengenoot schap hun twijfel niet kunnen uiten, schrijft de predikant. „Het wachttorensysteem is een wespennest, een totalitaire organisatie waar van liefde, eenheid en broederschap in de praktijk weinig te recht komt." Bij een gesprek is het belangrijk afspraken te maken over de tijdsduur, aldus Veldhuizen. „Jehovah's getuigen weten dikwijls van geen ophouden." In zijn boek relativeert Veldhuizen de groei van het genootschap behoorlijk. Hij wijst erop dat het aantal uittre dingen groot is en dat een groot gedeelte van de aanwas uit eigen kinderen bestaat. Volgens een Duits onderzoek heeft een actieve Jehovah's getuige 168 uren nodig om iemand te bekeren. •ek met Jehova's getuigen H. Veldhui N 90-5030-306-4. Prijs: 18,50 gulden. In 'De Heidense Middeleeuwen' proberen zes auteurs het verband tussen het christendom en het heidendom aan te geven. Ze gaan er zelfs vanuit dat op een aantal gebieden het christendom de voort- 90-239-1456-2. Prijs: 25,oo gulden. zetter van het heidendom is. Het is de bedoeling van dit boek een aantal facetten te belichten van het heidendom, zoals de Middel eeuwen het nog kenden, onder welke vorm dan ook: elementen die doorleefden in de ritus, in geloofsuitingen en concepten. Vanuit verschillende uitgangspunten wordt inzicht gegeven in de wijze waarop het christendom overlevend heidendom nodig had, om de eigen lacunes in opvattingen en voorstellingen op te vullen. Het proces van de inwerking van de kerk op de middeleeuwse maat schappij enerzijds en het doorleven van het heidendom anderzijds, zijn ae centrale thema's van deze wetenschappelijke uitgave. De Heidense Middeleeuwen Ludo Mllis eA« .- Brepols Kok, 1992. 183 p. - ISBN 90-242-6153-8. Prijs: 47,50 gulden. Nieuwe kerken Van de hand van R. Steensma en R.H. Knijff is het boek 'Model Oranjekapelvervanging van grote kerken door kleine'. In het eer ste deel van hun boek geven de auteurs een beschrijving van 21 kerken die zijn afgebroken en vervangen door een kleine nieuwe kerk. Van elke nieuwe kerk is een foto van het interieur en exterieur te vinden, evenals een plattegrond. Bovendien is er ook een foto van elke oude kerk. In het tweede deel worden verschillende alge mene aspecten beschreven zoals de bouwstijl en de bezettings graad, financiële zaken, de kerkzaal en diverse ervaringen in het ge bruik van de nieuwe kerken. De beschreven 14 rooms-katholieke, 4 gereformeerde en 3 hervormde kerken zijn te vinden in Amster dam, Bloemendaal, Delft, Eindhoven, 's-Gravenhage, Helmond, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen en VughL KRUISPUNT In kerkgebouw het Kruispunt aan de School straat 2 in Voorschoten wordt op donderdag 14 januari een gespreksavond gehouden over het thema 'Eigen schuld'. Dr. F. de Stoppelaar zal het thema vanuit de psychiatrie beschou wen. Aanvang acht uur. BEROEPINGSWERK GEREF.KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Heemse E. Woudt te Ermelo Bedankt voor Hasselt G.F. de Kimpe te Axel; Beroepbaar G.J. van Enk te Gro- ningen-Noord, 1.1. missionair pred. te Irian Jaya, Venuslaan 63, 6742 KJ Groningen, tel. 050- 779333; GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam A.J. Gunst te Tholen, die bedankte voor Aalburg; Bedankt voor Rotterdam-Zuid G. Mouw te Genemuiden; GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt voor Opheusden J. Roos te Chilli wack(Canada). COLOFON UITGEVERSMAATSCHAPPIJ Leidsch Dagblad, uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj)\ HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (ad/). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelmmalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse. 02521 13634. POSTADRESSEN Postbus 54.2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 A8 Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.00-1700 uur: Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (ind. BTW) perkwartaal-82,85 per kwartaal (post)119,50 perjaar321,65 per maand28,75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING: mat/m/vrij: 18.00-19.30 uur, zat: 10.00-12.00 uur 071-161499 KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties 071-161367/161363 AGENDA ZATERDAG 2 JANUARI Leiden Nieuwjaarsconcert met aansluitend nieuwjaarsreceptie van Muziek-en vang 19.00 u Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Nieuw Vennep Demonstratie Kaasmaken bij Kinder boerderij 'Dierenvreugd', Zuiderdreef, van 13.00 tot 16.00 uur. Noordwijk 'Noordwijk in 60 seconden' Hotel Oranje, Koningin Wilhelmina Boule vard, aanvang 20.00 uur. ZONDAG 3 JANUARI Leiden Archeologisch spreekuur m de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, van 13.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Nieuwjaarsreceptie Noordwijkse Red dingsbrigade in het Materialenge- bouw aan de Bosweg, aanvang 11.30 Frisse Neuzentocht over 4 of 8 ki lometer, start tussen 11.00 en 13.30 uur bij res. De Blauwe gans aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. Nieuwjaarsreceptie van de Noord wijkse hengelsportvereniging "De Sportvisser", aanvang 16.00 uur. MAANDAG 4 JANUARI Noordwijk Nieuwjaarsreceptie Burgemeester en HET WEER HANS VAN ES Het achter ons liggende jaar 1992 was opnieuw een opval lend warm jaar. De laatste vijf ja ren (1988 tot en met 1992) zijn uniek in de moderne weerge- schiedenis qua warmteproduktie. Met uitzondering van 1991 be hoorden deze jaren tot de al Ier- warmste van de eeuw. Het winterweer van januari en fe bruari bleef beperkt tot een en kele week met lichte tot matige vorst. Hier en daar kon wat wor den geschaatst, maar die pret was snel over. Sneeuw werd er vrijwel niet gezien. Op de avond van de zestiende februari wist zich met grote moeite een heel dun sneeuwdekje te vormen. Het voorjaar verliep vrij normaal maar van 12 tot 14 mei beleef den we een abrupte overgang naar de zomer. Het kwik schoot in twee dagen omhoog van 13 naar 30 graden. Mei ontpopte zich als een volwaardige zomer maand met een recordaantal van twaalf zomerse dagen (meer dan 25 graden). Het was de inleiding tot een warme lange zomer met een totaal van 99 dagen waarop het kwik boven 20 graden steeg. Zelfs eind september haalde nog enkele mooie zomerdagen, daar na sloeg het weer radicaal om. Van alle maanden in 1992 was oktober de enige maand met een negatieve temperatuurafwijking. Talloze gure buien zorgden voor een kletsnatte en tweeënhalve graad te koude maand met vooral aan onze kust veel donderbuien. Overigens het gehele jaar 1992 was rijk aan onweersdagen. In november werd het weer zach ter maar we kregen wel twee kor te stormen voor onze kiezen. Af gelopen december was in zijn to taliteit aan de warme kant. De maand begon zeer zacht en on stuimig, maar vanaf kerst begon het te vriezen en het jaar sloot af met een serie prachtige zonnige winterdagen. Het afgelopen jaar als geheel was ook aan de zonnige kant. Er viel circa 820 mm regen, iets meer dan normaal. De heldere en droge vorstperiode zet in de eerste dagen van 1993 door. Een machtig hogedrukge- bied boven Oost- Europa wijkt niet en weert de dooiaanvallen uit de oceaan met succes af. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Zuid-Noorwegen: Langs de westkust bewolkt en nu en dan regen en maxima tot 4 graden. In het binnenland wolkenvel den, vrijwel overal droog en lichte, in de nacht ook matige vorst. Zuid-Zweden: Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Maxi ma rond het vriespunt en 's nachts lichte tot matige vorst. Oenemarken: Wolkenvelden, maar zon dag meer zon. Droog. Maxima iets boven nul en 's nachts overwegend lich te vorst. Britse Eilanden: In het westen van Ierland en Schotland bewolkt en nu en dan regen. Elders wolkenvelden, maar in En geland ook af en toe zon. Zaterdag nog plaatselijk mist. Maxima van 4 graden in Engeland tot 9 graden in Ierland. België en Luxemburg: Overwegend zonnig. Maxima rond het vriespunt en in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst. Duitsland: Overwegend zonnig, maar in het uiterste noorden eerst ook enkele wolkenvelden. Overwegend matige vorst, maar in de middag lichte vorst tot temperaturen rond het vriespunt. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en eerst nog kans op een bui. Maxima ca. 18 graden. Canarische Eilanden-. Langs de noordzijde wolkenvelden en vrijwel overal droog. Langs de zuidstran- den overwegend zonnig. Maxima ca. 20 graden. Marokkaanse westkust: Perioden met zon. maar vooral zaterdag ten noorden van Casablanca nog kans op een bui. Maxima van 16 graden bij Tanger tot 20 bijAgadir. regen- of onweersbui. Maxin graden. Frankrijk: Wolkenvelden, maar op de mei plaatsen ook flink wat zon. Droog e nachts in het midden en noorden ma vorst Middagtemperatuur in het noor noordnoordoostenwind, mai naar 8 tot 10 graden. Spanje: In het noorden, midden e Middellandse Zee vrij veel zi In het z Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 3 JANUAR11993 Zon-en maanstanden Zon op 8.47 zon onder 16.37 Maan op 12.29 maan onder03.23 Weerrapporten 1 jan 7 ui verand 1 -10 nno2 -5 -10 01 zzo4 8 5 0.2 w7 -2 -6 0.2 langs de en droog, mogelijk Andalusi Almeria en Malaga, me king en kans op een regen- of onweers bui. Langs de kust met Biscaje wolken velden maar wel overwegend droog. Maxima aan de Middellandse Zee kust 13 tot 16 graden, elders rond 10 gra den.'s Nachts in het binnenland plaat selijk lichte vorst. Portugal: Wolkenvelden maar op de meeste plaat sen ook regelmatig de zon. Overwegend droog, maar vooral in het zuiden aan de Algarve een kleine kans op een versprei de bui. Middagtemperatuur ongeveer 11, Zwitserland en Oostenrijk: Zonnig en droog, 's Middags in de dalen lichte vorst. Temperatuur in Zwitserland tus sen de 1500 en 2000 dalend naar iets onder nul. In Oostenrijk kouder met temperatuur op 1500 mm vijf graden. Hongarije: Koud, zonnig en droog. Overdag lichte vorst, in de nacht matige tot strenge vorst. Polen en Tsjechoslowakije: Vooral in het noorden van Polen wolken velden en een spatje motsneeuw. Elders zonnig. Overdag lichte vorst, 's nachts matige tot strenge vorst. LasPalmas halfbëW. nnw3 21 15 1 to 1 -21 -23 0.1 v AA. v vl A HEINZ ■k v-k *if«. BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18