Leiden Regio Jaarwisseling verloopt vrijwel zonder incidenten Stapvoets achter politiewagen aan I G E D 'Ik was grotere projecten gewend' Zijl en Vliet officieel samen Op nieuwjaarsdag is de fusie woningbouwvereniging Zijl en Vliet officieel aan feit geworden. Daarmee zijn vertrouwde na men van De Goede Woning en De Eendracht voorgoed naar de geschiedenisboekjes verwezen. De fuisie is al een aantal maan den terug bekendgemaakt. Bei de fusiepartners denken door het samengaan meer in de melk te brokkelen te krijgen in de steeds zakelijker functionerende volkshuisvesting. De nieuwe vereniging werkt voorlopig met een overgangsbe- tuur van elf leden. Voorzitter is J. Duivesteijn, voorheen voorzit ter van de Goede Woning. De fusie heeft vooralsnog geen ge volgen voor het personeel van de woningbouwverenigingen. Ook de huurder merkt weinig tot niets van de veranderingen. Huis huren? Fick Home Rentab j opent de juiste deuren voor u! M 071-12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Een nieuwjaar met nieuwe kansen. De denkbeeldige grens die we op 1 januari pas seren, is traditiegetrouw hèt tijdstip voor bespiegelingen over de toekomst. Gewoon maar afwachten hoe het loopt of een des kundige raadplegen? De helderziende kan nieuwsgierige aagjes alvast wat voorspellin gen doen. Leidenaar Johan van Voorthuizen krijgt zijn informatie van 'helpers' uit het hierna maals. „Overleden vrienden die ons zijn voorgegaan". Hij werkt soms met foto's, maar redt zich ook zonder 'hulpstukken'. Concentreert zich enkele seconden en krijgt dan een 'verbinding', telecommunicatie met de wezens aan 'gene zijde'. Trillingen komen binnen en worden omgezet in beel den. In een fractie van een seconde ziet Van l(N BETER MILIEU BEGINT Bil JEZELF HALT: minder jongeren bestraft LEIDEN EMIEL FANGMANN Wegens voortijdig afsteken van vuurwerk hebben 220 jongeren uit de Leidse regio vorig jaar een alternatieve straf gekregen. Medewerkster E. Kooter van bu reau HALT, waar de jongeren terechtkomen, maakte dit cijfer donderdagmiddag bekend. Het is volgens Kooter een kleinere groep dan in 1991. „Dat was een topjaar." De politie heeft sinds half no vember de jongeren naar HALT doorverwezen. Tot de alterna tieve straf behoorde het aan schouwen van een film over de gevolgen van verkeerd omgaan met vuurwerk. In de film wordt getoond hoe het jongeren is verlopen nadat ze gewond raak ten. Het tweede deel van de al ternatieve straf bestond uit het gedurende een ochtend of mid dag werken bij de Leidse kin derboerderij, de reiniging of de plantsoenendienst. De straf werd vaak al enkele dagen na de aanhouding ten uitvoer gebracht. HALT-mede- werkster Kooter: „Dat is natuur lijk het meest zinvol als het om vuurwerk gaat". Volgens Kooter heeft het beleid dan ook zijn vruchten afgeworpen. „We heb ben de indnók dat het de laatste dagen voor de jaarwisseling rus tiger was. Over de straffen werd immers gedurende die weken door vriendjes van de jongeren gepraat, dus het heeft een uit straling. En van ouders hebben we positieve reacties gehad." HOME RENTAL SERVICE Wij zijn uw beste voornemen Tel. 071-322211 DAGELIJKS GOOIEN WE 135 DUIZEND AFWASMIDDELFLACONS WEG GENOEG KUNSTSTOF VOOR 13.000 EMMERS MINDiR AFVAL HEB JE ZELF IN DE HAND Help afval voorkomen, kijk voor handige tips In de Afvelwljzer. Verkrijgbaar bij o.a. de Reinigingsdienst en Mlc.punt ZATERDAG 2 JANUAR11993 Vogelvrij /t q Degeslachtsveran- I O dering van dominee Janine de Boer. „In de kerk ben ik vogelvrij." De jaarwisseling is in Leiden en omgeving ongekend ge disciplineerd verlopen. De politie hoefde voor het eerst sinds vele jaren geen enkele arrestatie te verrichten. Wel waren er relatief veel vuurwerkongelukken: omstreeks 40 mensen meldden zich met verwondingen bij het Acade misch Ziekenhuis Leiden, een aanzienlijk hoger aantal dan in andere jaren. hun sponningen werden gebla- Op het beruchte kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Marnix- straat, waar de nieuwjaarsvie ring traditioneel uit de hand pleegt te lopen, werd door de politie intensief gepatrouilleerd. Dat resulteerde in enkele lichte beschadigingen aan politie-au- to's door incidenteel geworpen stenen. De daders bleven buiten bereik van de agenten. Aan de Toussaintkade werd op een braakliggend terrein een sloopauto in brand gestoken, JUDY NIHOF/FRANK BUURMAN Oudejaarsnacht begon in Lei den onheilspellend met meldin gen van zware ontploffingen in onder meer de Jan Luykenlaan en op de Zoeterwoudseweg. Toen de politie ter plaatse kwam, bleek er echter geen schade te zijn aangericht. De enige schademelding van enige omvang kwam al overdag, toen de ruiten van een telefooncel aan de Da Costastraat door ver moedelijk een vuurwerkbom uit maar ook daar was ingrijpen niet nodig. Bij de EHBO-afdeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden was het in de oudejaarsnacht een drukte van belang. „Nor maal gesproken komen hier tussen de 10 en 12 mensen met verwondingen. Nu waren het er ruim 40", aldus een woordvoer der. Sommige verwondingen waren tamelijk ernstig; het ver lies van het licht in een oog door ontploffend vuurwerk en afgerukte vingers. Er werden geen ernstige brandwonden ge constateerd. Vaak werd het letsel veroor zaakt door in de hand ontploft vuurwerk. De slachtoffers waren in de regel rond de 16 jaar oud. In de loop van de nieuwjaars ochtend kwamen er nog enkele slachtoffers bij, meestal kinde ren die vuurwerk met korte lontjes hadden afgestoken. De oorzaak van het grote aantal ongelukken is onduidelijk. De EHBO-afdeling kon de stroom goed verwerken. Clubhuis Wassenaar was de enige ge meente in de regio waar tijdens de jaarwisseling de nodige on rust ontstond. De Wassenaarse brandweer had de handen vol aan een brand in een clubhuis aan de Deijlerweg, dat volledig werd verwoest. De schade be draagt ongeveer vier ton. Verder was er in de regio wei nig schade als gevolg van bran den en bleven ook relletjes uit. In Warmond ging een aantal autowrakken in vlammen op. Bij Huize Gerto bleef het tegen de verwachting in zeer rustig. De politie had de nodige veilig heidsmaatregelen getroffen. Een vreugdevuur op het Noordeinde. foto hielco kuipers Vervolg van voorpagina- DORITH LIGTVOET/FRANK BUURMAN „Zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt", zegt de Leidse politiewoordvoerder D. Grave- land over de verkeerschaos die in de oudejaarsnacht door dich te mist onstond op de rijkswe gen in de Leidse regio. „De mist was op sommige plaatsen zo dicht, dat je maar een meter ver kon zien. Op zo'n moment zou je helemaal niet moeten rijden, maar veel mensen zijn vermoe delijk door de mist verrast". Graveland: „Er waren auto mobilisten die hun wagen aan de kant van de weg hadden ge zet omdat ze niet verder durf den te rijden. Die zijn gaan lo pen en op de trein gestapt, of ze namen een hotel. Anderen heb ben gewacht op de politie. Zij zijn stapvoets rijdend achter de politiewagens aangegaan. Agen ten moesten soms uitstappen om te zien hoe de weg liep". Een komisch voorval deed zich op de Europaweg voor toen twee agenten elkaar niet meer konden vinden. „Ze liepen op vijf meter van elkaar. De mobi lofoon bracht uiteindelijk uit komst", aldus Graveland. Een 63-jarige vrouw uit Alp hen raakte bij een aanrijding op de A4 ter hoogte van het spoor wegviaduct Leiden-Utrecht zwaar gewond en overleed later in het Academisch Ziekenhuis. Diverse mensen raakten bij bot singen op de twee rijkswegen (A4 EN A44) gewond. Vanwege de verkeerschaos werden stuJk- ken van de twee snelwegen urenlang afgesloten. Schade De kettingbotsingen bezorgden de politie meer werk dan de ou- dejaarsviering. In Leiden wer den zelfs kaderleden ingezet. Op het gedeelte van de A44 tus sen Abbenes en Sassenheim raakten twee mensen gewond. Ook bij een ongeval op de Ven- neperwegin Nieuw-Vennep viel een licht gewonde. Twee perso nenwagens en een bus van Centraal Nederland botsten door de dichte mist op elkaar. Een politiewagen die te hulp wilde schieten, raakte eveneens bij het ongeval betrokken. In Voorschoten botsten auto's op elkaar op de Papelaan West. Daarbij raakte een gezin ge wond. De reeks kettingbotsingen waarbij een onbekend aantal auto's was betrokken, veroor zaakte zeer veel materiële scha de. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk ISJ Juridische ondersteuning van onderne mingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp, KorolusguWen 32-38, pos»buj118. 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fox 071 - 41 06 84 Nu ook gevestigd te: Leiden, Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 -32 27 38, fax 071 -32 14 21 Voorthuizen soms wel 300 'flitsen'. Die ver tellen hem iets over de persoon op wie hij zijn aandacht heeft gevestigd. Het is een gave, die de Leidse paragnost aanwendt om mensen ervan te overtuigen dat er meer is dan hemel en aarde. Eerst was er nog een lichte twijfel, maar nu is hij er heilig van overtuigd dat er een hierna maals is en een geestenwereld. Een gedach te die hem rust geeft, het leven zinvoller maakt. „Mijn helderziendheid heeft me veel inzichten over het leven zelf gegeven." Sinds kort treedt hij op in zalen, door heel Nederland. Om voorspellingen te doen, ad viezen te geven. De missie van een man die heeft aanvaard dat dit zijn taak is. De uit verkorene, die Jezus de 'grootste helder ziende aller tijden' noemt. De foto van wethouder Hennie Koek doet hem onder meer verzuchten dat deze vrouw haar hoge hakken onmiddellijk uit moet doen. Stevige schoenen dragen, roe pen de 'helpers' hem in koor toe. In de vuil nisbak, die naaldhakken. „Ik kan zien dat ze een beetje voorover loopt", zegt Van Voort huizen, die Koek in het geheel niet kent. De helderziende wijst op de onderkant van zijn rug. .Anders voorzie ik ernstige rugproble men." Ze is dus gewaarschuwd. Tekst Ema Straatsma Foto Lock Zuyderduln Kunsthistorica professor Willemijn Fock voltooit Rapenburg-serie Ze is niet in een gat gevallen. „Nee, tot 1995 zit mijn pro gramma al vol", zegt prof. dr. C. Willemijn Fock (50), sinds 1982 hoogleraar kunstnijverheid aan de vakgroep kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit. Ze deed sinds 1977 onderzoek als belangrijkste samenstelster van een werk dat onlangs werd vol tooid met het zesde deel: de se rie boeken over de geschiedenis van het Rapenburg. „Ik was gro te projecten gewend", lacht Fock. „Hiervoor verscheen al een driedelige studie naar de boedelinventarissen van het huis Van Oranje Nassau van de 16de eeuw tot de Franse Tijd, waar twaalf jaar aan was ge werkt." Fock kijkt vanuit haar werk kamer precies op de achterkant van de panden die in het laatste deel worden beschreven: het academische Rapenburg tussen Doelensteeg en Nonnensteeg. „Ik wilde met het Academiege bouw de serie beeïndigen." De geschiedenis van de panden kon vooral worden gereconstru eerd dankzij de boedelinventa rissen. „Die moesten wettelijk opgemaakt worden vanwege er fenis. En het Leids gemeente archief, waar ik vele zaterdag ochtenden heb doorgebracht, is wat dat betreft een der rijkste van Noord- en Zuid-Holland." Windsor Castle Uit het onderzoek kwam ook de unieke samenstelling van de be volking rondom het Rapenburg naar voren. „Er zijn ook kleine huizen, je kunt sociale tegen stellingen laten zien." Het laatste deel mag over onder meer drie gigantische patri ciërspanden en het Academie gebouw handelen, aan het Ra penburg - tot 1386 als vesting gracht slechts aan één kant be bouwd - woonden niet alleen maar rijke mensen. „Leiden is wat dat betreft veel interessanter dan vergelijkbare steden. Door de aanwezigheid van een universiteit kwamen er verschillende soorten mensen op het geestelijk klimaat af." Fock noemt de beroemde schermmeester Thibault die het uitvoerigste standaardwerk aller Prof. dr. C. Willemijn Fock: „Ik wilde met het Academiegebouw de serie beëindigen." foto henkbouwman tijden over schermen schreef - verschenen 1628-1630 - en zich niet voor niets op Rapenbrug 69 naast uitgever Elsevier vestigde. De populariteit van de sport haalde ook de 'zwaardvegers' - de wapensmeden - naar Leiden om de attributen voor het schermen te fabriceren. Het onderzoek leverde meer ontdekkingen op. In het laatste deel staan twee bijzondere va zen van Willem van Mieris uit 1703 en 1704, die ooit de tuin achter het Rapenburg waarop Fock uitkijkt, sierden. Later ver dwenen ze naar het buitenland. Pas in de jaren zeventig van de ze eeuw bleek dat ze eigendom van de Engelse koningin waren en in Windsor Castle stonden. „Ik schreef er een artikel over en ze kregen in het kasteel een be tere plaats. Nee, ze zijn onlangs bij de brand niet beschadigd zegt Fock enigszins geamu seerd. Keuken Willemijn Fock heeft al gehoord dat Den Haag - met zijn Lange Voorhout - en ook Haarlem - met zijn Nieuwe Gracht - een studie als die over het Rapen burg op prijs zouden stellen. „Maar ik heb er geen tijd voor. Een team vrijwilligers zou het moeten doen." De komende jaren gaat Fock verder met haar onderzoek naar Leidse zilversmeden, over wie een boek komt. Daarnaast is ze gevraagd het hoofdstuk over wooncultuur te schrijven voor een boek over 750-jarige Haar lem, in 1995. „Ik wil verder gaan met onderzoek naar het kunst bezit in het Leiden van de 17de en 18de eeuw. Heel interessant lijkt me de vraag waar de kunst in het huis hing. Bijvoorbeeld: hing een schilderij van een keu ken ook fn een keuken? Nee, dat is niet vreemd, want in het be gin van de 17de eeuw hingen zelfs alle schilderijen in de keu ken, omdat vooral daar werd geleefd en geslapen, later kwam de woonkamer. Wij zien al die prachtwerken in het museum, maar misschien relativeert zo'n feit het aureool van heiligheid dat die kunst altijd omgeeft."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17