Meer actie globetrotters Zomervakanties dikwijls minder goedkoop dan prijslijst belooft 'Platform alleenstaanden'brengt een reisgids uit Toerisme Rem op raggen door Ardennen ZATERDAG 2 JANUARI 1993 '6 REISBERICHTEN Goedkoop naar Singapore Na de prijzenslag op de Atlantische routes, lijkt nu ook op de lucht lijnen naar het Verre Oosten de strijd te zijn ontbrand. Zo biedt Singapore Airlines retourvluchten naar Singapore aan (met vijf overnachtingen in een luxueus hotel en een stadstour) voor 1995 gulden. De offerte geldt voor november 1992 en de maanden janu ari tot maart 1993 en er kan alleen op zaterdag worden vertrokken. Verlenging van het arrangement is mogelijk. Info: 020 - 5498720. Zweeds verkeersbureau verhuist Het Zweeds Nationaal Verkeersbureau (voorheen Verkeersburo) verhuist. Per 1 februari is het te bereiken op het adres Zeestraat 71, 25518 AA in Den Haag. Het telefoonnummer is 0 70 - 345 52 83. Overigens is zojuist de nieuwe brochure Zweden 1993 verschenen met daarin algemene reistips en veel informatie over bezienswaar digheden. De gids is nu aan te vragen op telefoonnummer 0 20 - 622 20 33 en vanaf 1 februari bij het nieuwe onderkomen. Belgische skibussen Per paard door de be sneeuwde Hoge Ve nen. Het is een van de winterse genoe gens in de Belgische Ardennen. foto» opt Zodra er in de Belgische Ardennen genoeg sneeuw ligt, vormen zich in en rondom de belangrijkste skigebieden verkeersknopen. Om dit te voorkomen heeft de Dienst voor Toerisme een dienstre geling uitgegeven voor skiërs die per trein naar Eupen, Verbiers en/of Trois-Ponts reizen of in die plaatsen hun auto willen laten staan. De skibussen rijden naar centra als Baraque Michel, Botran- ge, Ovifat, Bütgenbach, Sourbrodt en Weywertz. Info: Dienst voor Toerisme, Mühlenbachstrasse 2, B-4780 St VIth, telefoon (vanuit Nederland) 09 32 80 22 76 64. Zwitserse langlaufbrochure Het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau heeft voor ftêt eersP een brochure uitgegeven met daarin een overzicht van alle belangrijke langlaufcentra van Zwitserland. Het vademecum verschaft de ge bruiker uitgebreide informatie over het totale aanbod aan loipen. Ook bevat de brochure een lijst met 230 telefoonnummers van VW's in wintersportdorpen, de adressen van alle Zwitserse langlaufscholen en de data van de belangrijkste wedstrijden. De folder telt 32 pagina's en is geschreven in het Duits, Frans, Italiaans en Engels. Info (ook over speciale langlauf-arrangementen in onder meer Graubiinden, Jura, Alpes Vaudes en Wallis: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein II, 1017 BB Amsterdam, telefoon (folderlijn) 0 20 - 622 20 33. Langlaufen in Lapland Je moet goed tegen de kou kunnen en niet opzien tegen een fikse inspanning. Maar dan is Lapland voor de langlaufer ook het sum mum. Geen mechanisch gespoorde Loipen en geen rijtje naar Glühwein ruikende knijpen langs de route, maar hoogstens een paar in de sneeuw geplantte dennetakkken om de richting aan te geven. Oud-Haarlemmer Ernest Dixon is zo verzot geraakt op Lapland, dat hij er is gaan wonen en voor de liefhebber twee langlauftreks orga niseert. De tochten (respectievelijk in februari en maart) voeren de deelnemers via praktisch onbewoonde gebieden in Finland en Noorwegen naar het Russische Moermansk. Er wordt geslapen in blokhutten en - in Rusland - in kleine'hotels. De deelnemers helpen om beurten met het klaarmaken van maaltijden. Info: Stichting de Sneeuwlopers (Martin Ellenbroek), telefoon 0 20 - 611 07 62. Nieuw Noors veer Op 27 juni 1993 wordt er een nieuwe bootverbinding tussen Dene marken en Noorwegen geopend. Per week zullen er zeven afvaar ten plaatsvinden. Vier tussen Hanstholm (Denemarken) en Egers- und (Noorwegen) en drie tussen Hanstholm en de verderop gele gen Noorse havenplaatsen Stavanger (77 km) en Bergen (231 km). Een Noorse maatschappij (Fjord Line) brengt voor deze dienst eqn nieuw schip de 'Bergen' in de vaart. De 135 meter lange boot krijgt 544 bedden en alle hutten, die boven het autodek zijn gelegen, worden voorzien van toilet en douche. Info: Noors Verkeersbureau, Saxen Weimarlaan 58,1075 CE Am sterdam, telefoon 0 20 - 671 00 61. door uw ad vertentie op déze speciale pagina te plaatsen. Bel onze tadvertentie- VOOl afdeling. Reisbranche begint met kloppend hart aan nieuw seizoen Wie de zojuist verschenen zomergidsen van de Nederlandse reisorganisaties vergelijkt met die van vorig jaar, zal in eerste aanleg tot de conclusies komen dat vliegvakanties aanmerkelijk (hier en daar zelfs 9 procent) goedkoper zijn geworden. In sommige ge vallen is dat ook zo, maar er zit een addertje onder het gras. Veel populaire vakantie landen hebben besloten per 1 januari luchthaven-belasting te heffen en dat is zo on verhoeds gegaan dat zo goed als alle touroperators de door de diverse overheden opge legde toeslagen niet in de reguliere prijslijsten hebben kunnen opnemen. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het eerste land dat aankon digde een luchthaven-belasting te gaan heffen, was Griekeland. Anderhalve maand geleden, juist toen de brochures op de persen lagen, werd bekend dat elke toerist die Griekenland per vliegtuig verlaat, een bedrag dient te betalen van (omgere kend in Nederlands geld) onge veer 40 gulden. Met de op brengst van deze nieuwe tax zullen - zo beloofde de Griekse regering - de vliegvelden wor den gemoderniseerd. Scherpe protesten van de IFTO (de In ternationale Federatie van Touroperators) haalden niets uit. De Grieken hielden het poot Ook Mytilini zal de vllegtoerist niet kunnen verlaten als hij geen 40 gulden vliegveld-heffing heeft betaald. foto grieks verkeersbureau. stijf. Sommige touroperators hebben de tekst in hun brochu res nog zo kunnen aanpassen dat de verhoging in een apart kolommetje staat vermeld. Maar een 'superaanbieding' van de NBBS (2 weken naar Kos voor 799 gulden, inclusief vlucht, transfers, verblijf in een een-kamer appartement plus gratis gebruik van een fiets) komt, zonder dat de Leidse reis organisatie daar ook maar enige schuld aan heeft, toch in een ander daglicht te staan. Bij het bedrag moet immers zomaar 5 procent worden opgeteld. Pre cies de marge waarmee de tour operators - daartoe in staat ge steld door zowel de elkaar hevig beconcurrerende Nederlandse vliegchartermaatschappijen als de valutadaling in diverse lan den - de prijzen van hun Grie keland-reizen hadden verlaagd. Maar bij die Griekse 'coupe' blijft het niet. Op het congres van het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemin gen (ANVR) in Sri Lanka, deed reeds het gerucht de ronde dat Spanje ook aan een luchthaven belasting denkt en van Portugal staat al vast dat per 1 januari een zogenaamde beveiligings toeslag van 400 Escudos per persoon zal worden gevraagd (ongeveer 5,50). Een betrekke lijk gering bedrag, maar niette min heeft de IFTO ook in dit ge val geprotesteerd. Zoals ze dat ongetwijfeld eveneens zal doen als Oostenrijk (zo willen signa len uit dat land) op 1 maart in derdaad overgaat tot innen van een toeristen-heffing van om en nabij de 50 shilling: ongeveer 7,50. Zwaar weer De autoriteiten van landen als Turkije en Tunesië hebben nog niets van zich laten horen, maar bij de IFTO houdt men sinds kort terdege rekening met een pijlsnelle verbreiding van het Griekse virus'. Ferdinand Fran sen, directeur van Arke Reizen en de Nederlandse vertegen woordiger in het bestuur van de Intemationele Federatie, ziet de toekomst op dat punt somber in. „Je vormt op die manier heel makkelijk een extra potje en als Griekenland het doet, waarom zouden de anderen dan niet volgen." De introductie van de nieuwe heffing komt op een moment dat de Nederlandse reisbranche met kloppend hart het komen de zomerseizoen ingaat. Wellis waar meldde eerdergenoemde Fransen trots dat de prijzen voor vliegvakanties de laatste tien jaar niet of nauwelijks zijn gestegen (en soms zelfs zijn ge- Toekomst voor pakketreizen Nu de economische toe stand in Europa zo slecht Is, dat ook reisorganisaties hun produkten zo goedkoop mogelijk moeten aanbieden om het hoofd enigszins bo ven water te houden, zullen de zogenaamde pakketrei zen een come-back maken. Dat voorspelt Friedrich Carl Janssen, directeur van de Duitse reisorganisatie ITS, in het vakblad Reisrevue. Pakketreizen (trips waarbij zowel de reis als het verblijf in een pakket wordt aange boden) verloren aan het eind van de jaren tachtig terrein aan de 'modules', reizen die door de klant min of meer zelf werden samen gesteld en waarbij, om de massa's te ontlopen, accom modatie en vervoer los van elkaar werden geboekt Janssen verwacht zelfs dat de pakketreizen een 'goede toekomst' hebben. daald), maar ook hij voorspelt 'zwaar weer'. De economische recessie zal, gelooft hij, ook aan de reisbranche niet voorbij gaan. Reden wellicht waarom de nieuwe gidsen een weinig opzienbarende inhoud hebben. Weinig nieuws Een PR-man van een van de grootste Nederlandse reisorga nisaties vroeg zich zelfs af of hij de zomerbrochures, zoals altijd het geval is, wel op een persbij eenkomst moest presenteren. „We hebben eigenlijk niets be langrijks te melden, 't Is alle maal een beetje afwachten ge blazen. Trouwens, als ik de brochures van de collega's be kijk, heeft niemand iets echt nieuws." Terwijl het nog wel in de be doeling lag zowel Zuid-Afrika als Costa Ftica als nieuwe buik bestemmingen voor de zomer van 1993 te introduceren. Zuid- Afrika echter viel af omdat de toestand in het land te instabiel is en Costa Rica omdat de aan gekondigde rechtstreekse char tervlucht tussen Amsterdam en het middenamerikaanse land door Martinair op de lange baan werd geschoven. Boven dien staken alle grote reisonder nemingen veel energie en tijd in het regelen van overnames en fusies. Focko Dorhout Mees van een van de actiefste partijen op die markt, het naar een omzet van 2 miljard gulden strevende Hol land International: „Saneren en stroomlijnen kwam nu even op de eerste plaats. Straks gaan we weer innoveren. Daarbij: we ko men met om en nabij de 20 gid sen uit. Keuze genoeg, dunkt Belgen steunen keurmerk buitensport CHRIS VAN TWISK De officiële Waalse toeristenor ganisatie OPT en het Belgisch Verkeersbureau in ons land gaan samenwerken met de Ne derlandse Stichting Recreatie, die dit jaar is begonnen met het instellen van een keurmerk bui tensport. Met dit keurmerk wil de stichting bereiken dat de toeristische belasting van de na tuur door de buitensport wordt afgestemd op de draagkracht van de natuur. Tevens streeft ze grotere veiligheid na voor de buitensporter. Dat de stichting, waarin ze ventig organisaties op het ge bied van natuurbescherming en openluchtrecreatie samenwer ken, zich op de Ardennen richt, is niet toevallig. Jaarlijks trekken zo'n driehonderdduizend Ne derlanders dit mooie Belgische natuurgebied in om de buiten sport te beoefenen, variërend van fietsen op de mountain bike, klimmen, wildwatervaren tot zogenaamde survivalactivi teiten. Tientallen organisaties hebben zich intussen op deze willige recreatiemarkt begeven met helaas vaak bedroevende gevolgen. Er wordt wat afgeragd en gerost in de Ardennen. Nogal wat organisaties rommelen maar aan, bekommeren zich weinig om de natuur en ook de veiligheid van menige buiten sporter laat te wensen over. De Stichting Recreatie, die ge subsidieerd wordt door het Ne derlandse ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij, spreekt van een wildgroei onder de organisatoren van buiten sportactiviteiten in de Arden nen. Dit jaar vroegen 54 organi saties het keurmerk aan. Na in tensieve keuring kregen slechts 19 het gewenste predikaat. Milieuvriendelijk en met kennis van de natuur bezig zijn is een van de criteria voor het verkrij gen van het keurmerk. Belang rijk zijn ook eisen van veilig heid. In de praktijk blijkt hier aan nogal wat te mankeren. Zo is het slecht gesteld met de hel men die gedragen moeten wor den. Ook fietsen, kano's en tou wen vallen onder de keuring. Het landschap is het kapitaal van het toerisme. Dat is ook in de Arden nen doorgedrongen. Wildgroei van toeristische en natuurverstorende activiteiten zal worden ingedamd. foto archief Het OPT en het Belgisch Ver- kale overheden in de Ardennen keersbureau zullen in het ver- laten afhangen van het al of niet volg hun adviezen aan toeristen hebben van het keurmerk, maar ook aan bijvoorbeeld lo- Toeslag van 30 procent voor eenpersoonskamer geen uitzondering Alleenstaanden zijn net mensen: ze kun nen overal naar toe reizen. Het bedrag echter dat zij voor een vakantie moeten neertellen, ligt dikwijls aanmerkelijk ho ger dan wat anderen kwijt zijn. Volgens net Platform van Organisaties voor Al leenstaanden (PLOA) in Den Bosch beta len 'soloreizigers' toeslagen voor éénper soonshotelkamers die variëren van 25 procent tot (in een enkel geval) 84 pro cent. Voor deze groep (een markt van ongeveer 1 miljoen mensen) werd voor het eerst een reisgids samengesteld. Hoewel de soloreiziger zich in een groep van gezinnen en stelletjes over het algemeen niet echt als buitenbeentje be bouwt, reist hij toch het liefst in een gezelschap van gelijkgestemden. „On danks het feit", vertelt Frank van der Aa van het PLOA. „dat de acceptatie in ge zelschappen over het algemeen goed is. De alleenstaande wordt niet buiten de activiteiten gelaten. Wel vind ik dat de soloreiziger wat mondiger zou moeten zijn als er iets aan de hand is." Geen verschil Zoals bij het betalen van de (meestal) hoge rekening die aan een solovakantie verbonden is. Het PLOA heeft een on derzoek gedaan naar de prijzen die gel den voor soloreizigigers en mensen die met een partner reizen. Meer dan 3.500 trips van 25 touroperators naar populai re vakantielanden als Spanje, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk werden bekeken. Hieruit bleek dat zowel de algemene reisorganisaties als de in alleenstaanden- reizen gespecialiseerde bedrijfjes zo goed als gelijke toeslagen voor éénper soonskamers berekenen. Van der Aa: „Die ligt meestal rond de 25 procent, soms 30 en in het geval van een reis naar Spanje zelfs 84 procent. En dat terwijl er vrijwel geen onderscheid is in het aan bod van de gewone reisorganisatie en de solospecialist. Het enige verschil is een andere begeleiding en verzorging." Het PLOA overlegt over de toeslagen al sinds enige tijd met de Vereniging van ANVR-reisorganisatoren. Volgens Van der Aa wordt een rapport opgesteld om de toeslagenkwestie in Europees ver band aan de kaak te stellen.Van der Aa: „De kamertoeslagen bijvoorbeeld, ««.- den nu nogal willekeurig vastgesteld. De touroperator is wat dat betreft geheel af hankelijk van de degenen die de accom modatie verschaffen. Tips In de sologids 1993 van het PLOA staat naast de adressen en reizen van 125 touroperators ook een schat aan tips over bij voorbeeld het beperken van de hoge éénpersoonskamertoeslagen. De gids bevat verder informatie over uit stapjes en uitgaans- en contactmogelijk- heaen. Het boekje verschijnt half de cember. Info: PLOA, Wakpoort 14, 5211 DK Den Bosch, telefoon 073-13 43 57. Rokerscoupé in OAD-bus OAD-Reizen gaat voor het ko mende zomerseizoen een Com fort Class plus-bus in gebruik nemen met een apart barretje dat door een glazen wand van de rest van de touringcar is ge scheiden. Alleen daar mag tij dens de reis worden gerookt. Een speciaal ventilatiesysteem voorziet de ruimte van frisse lucht en draagt er tevens zorg voor dat de passagiers in het reisverbliif geen last krijgen van rookoverlast. De plus-bus wordt ingezet op twee bestemmingen: de lijndienst naar Praag/We nen/Boedapest en de rondreis naar Toscane/Umbrië. Koffercontract KLM en EMS De KLM heeft met de EMS-pak- ketdienst van de PTT een proef- contract gesloten voor het be zorgen van zoekgeraakte en te ruggevonden koffers (gemid deld 40 tot 50 per dag). Uit een onderzoek is gebleken dat de EMS een snellere en betere ser vice kan verlenen dan de KLM- afdeling die zich tot nu toe met de nabezorging bezig hield. De EMS deed in dit soort service al eerder ervaring op bij de Neder landse Spoorwegen en Center Pares. RECRON: nieuwe voorwaarden kampeerders Kampeerders die het komende jaar gebruikmaken van een camping die is aangesloten bij de RECRON, moeten rekening houden met nieuwe algemene voorwaarden. Dat meldt het ANWB-magazine De Kampioen. De in samenwerking met de Consumentenorganisatiesen de ANWB vastgestelde regels bepalen voor een belangrijk deel de rechten en plichten die de recreant heeft Zijn positie is op verschillende punten verbeterd. Zo kan de campinghouder voortaan wor den aangesproken op storingen in de water-, stroom- en gas- voorziening. Ook moet de on dernemer er voor zorgen dat het terein zodanig is onderhou den, dat de kampeerder geen last heeft van langdurige water overlast en onvoldoende ge snoeide bosschages. Wie meer informatie wil: ANWB-Rechts- hulp, telefoon 0 70-314 77 88 Arke komt met Seniorengids Medio deze maand komt Arke Reizen met een Senior-Active brochure op de markt. Het pro gramma is gestoeld op het My Way jongeren-programma met dit verschil dat de bestemmin gen zo goed als allemaal rondom de Middellandse Zee liggen. Jan de Ridder, directeur van Arke Rotterdam dat de brochure uitbrengt: „We liepen al een tijdje rond met het idee, maar daar allerlei oorzaken bleef het project liggen. Eigen lijk te mal om los te lopen, want de groep senioren die zich nog te fit voelt om elke dag op een of andere Costa op het strand te gaan liggen, groeit met de dag. Reisagenten boos over V&D-actie Voorzitter ad interim, Simon Mossel van de Vereniging van Reisagenten heeft scherp gepro testeerd tegen de kortingsactie van de jubilerende (25 jaar) V &D Reisburo's. Vakantiegangers die voor 31 januari een reis boe ken van minstens 500 gulden en contant betalen, krijgen 10 pro cent korting. Dat gebeurt in de vorm van waardebonnen die kunnen worden besteed in de V &D warenhuizen. Mossel: „Dit is oneerlijke concurrentie. De individuele agent kan hier nooit tegen op. Ten eerste staan de marges al onder druk en ten tweede hebben ze geen groot concern achter zich." Over eventueel te nemen stappen, zal de VRA zich nog beraden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15