ez™ 'Wacht met actie Bosnië' De zachte dood van Tsjecho-Slowakije Skiën of niet skiën in Colorado Buitenland Troepen Rode Khmer beschieten VN-gebouw Kies voor kwaliteit Bush zonder vrees op weg naar Somalia Reuzenpanda Ling-Ling overleden «tl :?m Premier Panic wijkt niet DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 Wanbetaler verrast Duitse fiscus essen Het belastingkantoor in het Duitse Essen werd tijdens de kerstdagen blij verrast met een gift van vierduizend mark. Vol gens het dagblad Neue Rhein Zeitungkwam het geld van een be rouwvolle wanbetaler. Op een briefje meldde de gever: ,,Dit geld is ter compensatie van niet betaalde belasting". De opmerkelijke teruggave volgde op een actie van een inwoner van Düsseldorf, die zich had bekeerd tot het christendom. Hij schonk de belas ting 6000 mark. Russische troepen verlaten Mongolië moskou Rusland heeft de terugtrekking van zijn troepen uit Mongolië voltooid. Twee jaar geleden waren naar schatting 60.000 Sovjet-militairen langs de Chinese grens in Mongolië ge legerd. Daarnaast hadden zich nog eens 50.000 Sovjet-adviseurs en hun familieleden in Mongolië gevestigd. Afghaanse president mag blijven kabul» De 1335 leden tellende Afghaanse nationale raad heeft gisteren interimpresident Burhanuddin Rabbani voor twee jaar gekozen tot staatshoofd. Rabbani, die in juni, na de val van het communistische bewind van Najibullah, president werd, was de enige kandidaat. De verzetsgroepen Hezb-i-Islami en Hezb-i- Wahdat zijn tegen de herbenoeming. Regering wint verkiezingen Ghana accra» De eerste vrije verkiezingen sinds 13 jaar in Ghana lijken als gevolg van de boycot door de oppositie met een overgrote meerderheid te zijn gewonnen door de Nationaal Democrati sche Congrespartij (NDC) van de militaire leider lerry Rawlings. Gisteren veroverde de regeringspartij 51 van de 52 zetels, waar voor de stemmen inmiddels zijn geteld. In totaal zijn er 178 ze tels te verdelen. Coupplegers ter dood veroordeeld Freetown Een militaire rechtbank in Sierra Leone heeft zeven tien mannen ter dood veroordeeld die afgelopen maand betrok ken zouden zijn geweest bij een couppoging. De veroordeelden, die hoogveraad en muiterij ten laste werd gelegd, zullen worden geëxecuteerd. Deze week werd opnieuw een coup tegen legerka- pitein Valentine Strasser verijdeld. India bang voor acties bij Taj Mahal new delhi» Rond de Taj Mahal en twee andere islamitische mo numenten in India zijn extra eenheden samengetrokken om een eventuele aanval van extremistische hindoes af te slaan. Bij de ingang van de Taj Mahal zijn metaaldetectoren geplaatst, terwijl buiten manschappen van een anti-terreureenheid zijn gepos teerd. Het gebouw, dat in 1653 na 22 jaar bouwen werd opgele verd, is de meest zichtbare herinnering aan de 200 jaar van isla mitisch bestuur over India, dat nu voornamelijk door hindoes wordt bewoond. Berov nieuwe premier Bulgarije sofia Het Bulgaarse parlement is gisteren akkoord gegaan met de benoeming van Lyuben Berov tot premier. De benoeming van de 67-jarige hoogleraar in de economie lijkt een laatste po ging om een einde te maken aan de politieke crisis waarin het land zich bevindt sinds de regering van Filip Dimitrov twee maanden geleden werd afgezet. De Rode Khmer heeft gebouwen van de Verenigde Naties gebombardeerd bij een opzettelijke aanval op de VN in Svay Lem in het noordwesten van Cambodja. De VN-militai- ren en functionarissen konden nog niet per helikopter worden geëvacueerd wegens het voort durende mortiervuur, aldus VN- woordvoerders. Er zijn geen ge wonden gevallen. De VN-post wordt sinds van ochtend gebombardeerd, waar bij enkele gebouwen zijn be schadigd. De 44 militaire en ci viele functionarissen (onder wie 27 Bengaalse blauwhelmen en twee Australiërs) hebben zich verschanst in een bunker in af wachting van helikopters die hen moeten oppikken. Svay Leu wordt al een week door de Rode Khmer onder Het beste gereedschap, voor het betere werk. RIYAD Rtr-UPI-AFP - De Amerikaanse president Ge orge Bush is vanmorgen in zijn laatste reis als staatshoofd na een kort bezoek aan de Saudi- sche hoofdstad Riyad vertrok ken naar Somalia, waar hij Nieuwjaarsdag bij de Ameri kaanse troepen doorbrengt. Vandaar gaat hij verder naar de Russische kustplaats Sotsji aan de Zwarte Zee om het START-II ontwapeningsakkoord met de Russische president Boris jeltsin te ondertekenen. Bush toonde zich in Riyad, waar hij een beleefdheidsbe zoek bracht aan koning Fahd, onbevreesd voor zijn persoon lijke veiligheid in het door anar- denver phil reeves tre independent Terry White herinnert zich de dag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen nog maar al te goed. Hij zat in een homobar toen hij het nieuws hoorde. Dat nieuws was dat hij, in het land van de vrijheid, niet lan ger zou worden beschermd tegen discrimi natie. Hij begon te huilen. White is een man van even in de veertig en met een zachte stem. Hij behoort tot een kleine groep homo's die in het skistadje As- pen woont, in de Rocky Mountains van Co lorado. Tot voor kort bleven zij uit de schijnwerpers, weg van de vooroordelen die zo'n groot deel van stedelijk Amerika teiste- Nu is alles veranderd. De kiezers in Colora do hebben zich in november in een refe rendum uitgesproken voor een grondwets wijziging, waarbij alle wetten die discrimi natie van homoseksuelen verbieden, wor den geschrapt. Die verandering gaat op 15 januari in. Het zogenaamde 'Amendement 2' dat verbazingwekkend genoeg is goedgekeurd door een staat waar Bill Clinton is gekozen verbiedt ook alle toekomstige anti-discri- minatiewetgeving voor homo's. Wanneer een homo (of lesbische vrouw) bijvoorbeeld op grond van zijn of haar seksuele voorkeur door een huurbaas op straat wordt gezet, kunnen de rechtbanken hem geen bescher ming bieden. White is niet de enige wiens wereld op zijn kop werd gezet. Het amendement heeft ook in Hollywood voor totale verwarring ge zorgd. Voor de (film)sterren is Aspen al lang een exclusief vakantieoord en zij bereiden zich nu voor op hun wintervakantie. De be- zoekerslijst laat zich lezen als de gastenlijst van een Oscar-uitreiking: Jack Nicholson, Goldie Hawn, Ringo Starr, Rupert Murdoch, Martina Navratilova, Chris Evert en ande- De kwestie is of de wereld Colorado zou moeten boycotten tot deze staat verstandig is geworden en de nieuwe wet weer schrapt. De Amerikaanse Unie voor Burger lijke Vrijheden (ACLU) in zuidelijk Califor niamet honderden leden in Hollywood en sommige (hoewel niet alle) homo groepen, zeggen van wel. Maar de beau monde is verdeeld. Moeten zij zich politiek correct gedragen en wegblijven, of er met het geweer op de schouder op af gaan? Barbra Streisand is de meest prominente voorstander geworden van een boycot. Tennisster Martina Navratilova heeft aan gekondigd Colorado te zullen verlaten wan neer de wet niet wordt geschrapt. Maar de meest spraakmakende stemmen uit deze tak van industrie houden zich merkwaardig stil of zijn ronduit tegen. Jack Nicholson vindt de boycot 'belachelijk' (.rubbish), zan ger John Denver spreekt van hypocrisie. Eigenbelang speelt natuurlijk een rol. Maar het moet ook gezegd dat het gebeurde As- pen niet verweten kan worden. Het amen dement, ingediend door religieus funda mentalistisch rechts, is aangenomen dank zij de steun van het zuiden van Colorado, met name het militaire centrum Colorado Springs en de staalstad Pueblo. Aspen, en de steden Boulder en Denver, hadden op lokaal gebied een specifieke anti-dicrimina- tiewetgeving en hebben in ruime meerder heid tegen de maatregel gestemd. Dus waarom zouden zij eronder lijden? Dat lijkt zelfs nog oneerlijker omdat de 11.000 inwo ners van Aspen traditioneel tolerant zijn. Ie der jaar is het de gaststad van de Gay Ski- week, waar 4000 mensen op afkomen. Tot nu toe maken de reisorganisaties mel ding van slechts een handjevol annulerin gen, maar het is nog vroeg in het seizoen en er bestaat geen twijfel over dat ze zich be zorgd maken. ,,Dit is een serieuze bedrei ging", aldus Killeen Russell van de Aspen Skiing Company, die de meeste boekingen voor skivakanties verricht. „Wij zouden daar economisch schade van kunnen on dervinden, hoewel het nu nog niet zover is." Volgens anderen heeft Colorado echter al zo'n 20 miljoen dollar aan inkomsten misgelopen omdat bedrijven en instellin gen de staat mijden. Denver, Boulder, Aspen en andere steden hebben een rechtsgeding aangespannen waarin ze het amendement aanvechten. De zaak zal zeer belangrijk zijn: de drie steden hebben een stelsel van plaatselijke wetten, waarmee hen een behoorlijke mate van on afhankelijkheid ten opzichte van de staats macht wordt toegestaan. Het valt nog te be zien of een referendum dat is aangenomen door de hele staat daar overheen kan wal- VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Boutros Ghali wil uitstel militair ingrijpen Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Vere nigde Naties heeft de Veiligheidsraad vannacht gevraagd af te zien van militaire acties tegen Servische vliegtuigen boven Bosnië-Hercegovina om de vredesbesprekingen een kans te geven. Volgens Boutros Ghali, die vandaag Sarajevo bezoekt, is er sprake van subtiele tekenen van vooruitgang in het vredesproces. k-GEN ÈVE Rtr-DPA chie en geweld verscheurde So malia. „Het is geheel veilig, ik ben niet in het minst bezorgd", zei hij tegenover journalisten. De Amerikaanse troepen heb ben in Muqdisho voor hun pre sident een grootschalige veilig heidsoperatie opgezet. Zaterdag heeft Bush een laatste ontmoeting met zijn ambtgenoot Jeltsin in Sotsji voor de ondertekening van START-II. Bush noemde dit in Riyad „een goed akkoord", maar merkte op dat „we wat problemen hebben" met Oek raïne. Deze ex-Sovjetrepubliek heeft nog steeds niet het eerste START-verdrag geratificeerd, dat de Verenigde Staten in 1991 met de Sovjetunie sloten. vuur genomen, maar het is de eerste keer dan de VN het doel wit van de aanval is. Overleg met functionarissen van de Ro de Khmer in de hoofdstad om een einde te maken aan de bombardementen hebben vol gens Fait nog niets opgeleverd. De woordvoerder weigerde ingaan op speculaties, als zou de aanval samenhangen met de VN-sancties tegen de Rode Kh mer die vandaag zijn ingegaan. De VN stelden een verbod in op de uitvoer van hout, mineralen en edelstenen door de Rode Kh mer, om deze organisatie te dwingen te ontwapenen en ver kiezingen toe telaten, conform het vredesakkoord van Parijs. Vietnam heeft bij de VN aan gedrongen op drastische maat regelen tegen de Rode Khmer, nadat de Cambodjaanse ver zetsgroep zondag twaalf etni sche Vietnamezen had gedood. m ij 4; Bp,-,': ;k' I - tejjj Genève een con ferentie over Bosnië. Voor het eerst zitten dan de politieke en militaire leiders van de drie kampen in Bosnië-Hercegovina om één tafel: Kroaten, Serviërs en Moslims. Tot nu toe hadden de moslims geweigerd plaats te nemen aan dezelfde taiel als de Serviërs. Hun verwijten zij dat ze „oorlogsmisdaden" gepleegd hebben in Bosnië. VN-topman Boutros Ghali beschouwt de onderhandelin gen in Genève als „de laatste kans" om via overleg een eind te maken aan het bloedige con flict in ex-Joegoslavië. Boutros Ghali vreest dat militair ingrij pen op dit moment het vredes proces zou bedreigen en tot een escalatie van de gevechten in de regio en daarbuiten zou leiden. Mocht de Raad besluiten het vliegverbod boven Bosnië te be krachtigen, dan zou de secreta ris-generaal graag zien dat de uitvoering van dit besluit voor een redelijke tijdsperiode wordt uitgesteld. Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten werken aan een ontwerp-resolutie om het door de Raad ingestelde vlieg verbod boven Bosnië af te dwingen. De motie is nog niet voorgelegd omdat Washington het met zijn Europese bondge noten oneens is over het uitstel dat de Serviërs zouden moeten krijgen. Daarenboven voelen Parijs en Londen, die grond troepen in Bosnië hebben, wei nig voor het Amerikaanse voor stel om ook Servische vliegvel den aan te vallen. Moskou zou de resolutie inmiddels steunen. De Russen zijn nooit enthou siast geweest over militair in grijpen tegen de mede-Slaven. Een duidelijke meerderheid van het Amerikaanse volk voelt niets voor een actieve in menging van de Verenigde Sta ten in Bosnië. In Frankrijk is een duidelijke meerderheid wel voor militaire bemoeienis met het conflict op de Balkan. Dit blijkt uit peilingen die de afge lopen dagen respectievelijk in de VS en Frankrijk zijn gehou den. Op enkele schoten van mortie ren, machinegeweren en anti- luchtdoelgeschut in het westen van de stad na, was het vandaag rustig in Sarajevo. De Bosnische moslims zouden een groot of fensief voorbereiden om de om singeling door de Serviërs te doorbreken, maar volgens on bevestigde berichten heeft pre sident Izetbegovic ermee inge stemd alle aanvallen uit te stel len totdat Boutros Ghali de stad uit is en de besprekingen in Ge nève zijn afgelopen. Volgens een VN-woordvoerder in Genè ve is niets bekend van verhoog de activiteit BELGRADO AFP-DPA Premier Milan Panié van rest- Joegoslavië is niet van plan op te stappen voordat er conform de grondwet over zijn opvolging is besloten. De grondwet be paalt dat president Cosic de nieuwe premier moet benoe men, maar het parlement in Belgrado koos dinsdag de Mon- tenegrijn Radoje Kontic tot waarnemend minister-presi dent. Waarnemers in Belgrado slui ten niet uit dat de Servischè president Milosevic de rege ringsgebouwen in Belgrado be zet en de regering-Panié de toe gang weigert. Washington Ling-Ling, de bekendste en oud- schenk van China aan president Richard ste reuzenpanda buiten China, is gisteren In de Nixon, die Peking dat iaar bezocht. Meer dan dierentuin van Washington op 23-jarige leef- 63 miljoen bezoekers hebben sinds april 1972 tijd overleden. Ling-Ling kwam met haar part- de reuzenpanda's in de Zoo gezien, maar ner Hsing-Hsing in 1972 naar Amerika als ge- Nixon was daar niet bij. In het wild worden panda's zelden ouder dan 20 jaar. Er leven nog ongeveer duizend exemplaren van de bamboe scheuten etende bedreigde diersoort die ook het symbool is van het Wereld Natuurfonds, in China. foto afp Eindelijk loon naar werken? Ja als u tenminste met softwareprogramma's van Sdu werkt! Want Snel en op efficiënte wijze voert u een complete loonadministratie met het Sdu Sa/arisprogramma 1993. Tot op de cent nauwkeurig rekent u van netto naar bruto en omgekeerd met het Sdu Nett&bruto-nett&programma 1993. Belaste en onbelaste vergoedingen in het woonwerkverkeer stelt u vast met het Sdu Reiskostenprogramma 1993. Meer weten of een demo bestellen? Bel dan (070) 378 95 39 Sdu Uitgeverij Plentljnil CORRESPONDENT Het vuurwerk waarmee van avond in Bratislava het nieuwe jaar wordt ingehaald, wordt ditmaal extra groot en extra feestelijk. Het luidt dan ook niet alleen het jaar 1993 in, maar ook de langgekoesterde wens van veel Slowaken: een onafhankelijke Slowaakse re publiek. Het zullen ook de laatste knal len rond de Slowaakse onafhan kelijkheid zijn. De Tsjecho-Slo waakse republiek die 74 jaar na haar ontstaan wordt opgehe ven, sterft een aanzienlijk zach tere dood dan het voormalige Joegoslavië. Hoewel er over en weer nog ste keligheden zijn, zijn Praag en Bratislava het de afgelopen maanden verregaand eens ge worden over de toekomst. De Tsjechische Republiek en Slo wakije horen straks niet meer bij elkaar. Maar er blijft nauwe samenwerking. Over één ding zijn de Tsjechen nog niet uit: hoe ze zichzelf in toekomst moeten noemen. De nieuwe naam Tsjechische Re publiekbestaande uit Bohe- men, Moravië en Silezië klinkt nog wel in officiële stuk ken. Maar in het dagelijkse taal gebruik ligt het niet goed in de mond. En om als burger te zeg gen dat je uit Tsjecho of 'Tsje chië' komt, dat blijft een pro bleem. Tsjechië bestaat eigen lijk niet Dat neemt niet weg dat de Tsjechen als volk bestaan. Wat meer is, in Praag heerst eigen lijk het idee dat de Tsjechische Republiek de enige echte opvol ger van Tsjecho-Slowakije is. Dat wenst men in Bratislava ui teraard met klem te bestrijden. Toen het Tsjechische parlement in november dan ook besloot de Tsjecho-Slowaakse vlag te adopteren, sloeg in Slowakije de vlam in de pan. Dat vlagge-besluit was alleen daarom al twijfelachtig, omdat in de federale grondwet is be paald dat bij opsplitsing geen van beide nieuwe landen ge bruik mag maken van de oude staatssymbolen. Dat een Tsje chische politicus verklaarde dat Praag zich daar niet aan hoefde te houden omdat die grondwet na 1 januari niet meer geldig is, heeft de onderlinge verstands houding zeker niet bevorderd. Onenigheid was er ook over de opdeling van het materieel van het Tsjecho-Slowaakse leger. Dat is van oudsher vooral opge steld in het westen van het land, dat wil zeggen in de toekomsti ge Tsjechische Republiek. In het afgelopen jaar is een deel van het materieel naar Slowa kije verplaatst en is er overeen stemming over de verdeling van manschappen en materieel be reikt. Desondanks leeft in Brati slava de overtuiging dat de Slo waken afgescheept worden met slechtere en minder wapensys temen. Een nog steeds niet opgelost wrijvingspunt is de verdeling van het nationale goud. Volgens de Slowaken is het Tsjecho-Slo waakse goudreserve grotendeels gebaseerd op een schat van 7,5 ton goud die de Slowaakse fas cistische leider Tiso tijdens de oorlog wist te vergaren. Volgens de Tsjechen is dat goud geroofd van gedeporteerde joden en is het bovendien door de Sovjets meegenomen die het in de af gelopen jaren slechts gedeelte lijk hebben terugbetaald. Hoe de goudreserve verdeeld moet worden, is een geschil punt waarover de politieke emoties hoog oplopen. Een woordvoerder van de Tsjecho- Slowaakse staatsbank merkte onlangs op dat het verstandig zou zijn als politici zich er hele maal niet mee bemoeien en de zaak aan bankdeskundigen overlaten. Dat soort incidenten zijn kleine vlekjes op een verder eigenlijk smetteloze breuk, maar ze zijn tekenend voor de Slowaaks- Tsjechische verhoudingen. Slo wakije heeft zich als kleinste re publiek altijd door Praag ge- koeieneerd gevoeld, en niet zonder reden. De Tsjechen heb ben zich op zijn zachtst gezegd altijd zeer betuttelend tegen over de Slowaken gedragen. De afgelopen maanden, sinds de parlementsverkiezingen in juni waarbij in Slowakije de na tionalist Vladimir Meciar en in Praag de rechts-liberaal Vaclav Klaus aan het bewind kwamen, ziin de emoties aan beide zijden af en toe hoog opgelopen. Nu het moment van de splitsing daar is, overheerst in beide landsdelen dan ook opluchting. Desondanks hebben zowel Klaus als Meciar in de afgelopen maanden alles gedaan om de opsplitsing zo simpel mogelijk te laten verlopen. Vandaar dat de burgers er, buiten de feeste- lijjtheden op 1 januari, voorlo pig niet echt veel van zullen merken. Want het is de bedoeling dat Europa's nieuwste grens vrijwel onzichtbaar wordt. Er komen geen grensposten tussen de Tsjechische Republiek en Slo wakije, geen paspoortcontrole en geen douane. De beide lan den hebben een douane-unie gevormd en zullen dezelfde im porttarieven heffen. Tsjechen en Slowaken zullen tot 1997 zelfs dezelfde paspoorten blij ven gebruiken, al krijgen ze wel een stempel in het boekje waar uit moet blijken of ze in het Tsjechische of in het Slowaakse deel wonen. Die intense samenwerking is voor een deel te danken aan de druk van de Europese Gemeen schap. die van de meet af aan duidelijk heeft gesteld dat handhaving van een gemeen schappelijke markt een voor waarde is voor verdere integra? tie van beide landen in de EG. Maar samenwerking is ook no dig om de sterk verweven Slo- - waakse en Tsjechische econo mie overeind te houden. Vooral voor Slowakije zal de deling economisch grote effecten neb ben. Nu al wordt er in Bratislava rekening mee gehouden dat de werkloosheid komend jaar van 10,5 naar 18 procent zal stijgen. Van de rond 480 grote Slowaak se staatsbedrijven zijn er slechts 260 rendabel, terwijl 175 aan de rand van het faillissement staan. Slowakije exporteert 27 procent van ziin produktcn naar het Tsjechische deel. Het kan het zich helemaal niet ver oorloven de handelscontacten met de nieuwe buur door belas tingbarrières te bemoeilijken. Goede verhoudingen met Praag zijn bovendien belangrijk, om dat Bratislava niet zulke beste verhoudingen met zijn zuider buur Hongarije heeft. De split- sing lussen deTsjn hische Re-, publiek en Slowakije is vreed- zaam verlopen. Maar de aanwe zigheid van een grote I longaar*. se minderheid in Slowakije en-- dc spanning tussen Bratislava en Budapest blijven een bron van zorg en spanning in het hart van Europa.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7