1992 i DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 BINNENLAND In aanwezigheid van de koningin, prins Claus, prins Willem Alexander en zevenduizend genodigden werd op 28 april de nieuwe vergaderzaal van de Tweede Kamer in gebruik genomen. De zaal met de blauwe stoelen is onderdeel van een geheel nieuwe behuizing voor de volksver tegenwoordiging. Het architectonische hoogstandje van Pi de Bruin trok gedurende enige weken duizenden dagjesmensen naar de Hofstad. Half april hadden de parlementariërs afscheid moeten nemen van de zaal waar al sinds 1759 de debatten over het wel en wee van het Nederland se volk hadden plaatsgehad. foto nieuw anefo rob croes Toen Marianne Sint vanwege de discussie over de wao was afgetreden als voorzitter van de PvdA, hield de vraag van haar opvolging de soci aal-democraten begin dit jaar geruime tijd bezig. Nadat zij zich eerst ie der apart kandidaat hadden gesteld, besloten 'enfant terrible' Felix Rot tenberg en vakbondsman Ruud Vreeman de vacature samen te vervul len. Dat deed een hoop stof opwaaien in de partij. Maar het duo won uiteindelijk het pleit en werd op 13 maart tot voorzitter en vice-voorzit- ter gekozen. Tijdens het congres van de partij in Amsterdam deze maand bleek dat er nog af en toe lichte dwang nodig is om de neuzen in één richting te krijgen. foto nieuw anefo rob croes Geschenk aan de zee: een enorme mast opgevuld met ter plekke gebak ken broden. De stichting zorgde, evenals bij haar eerdere project met een door midden 'gesneden' zeeschip, voor heftige discussies tussen voor- en tegenstanders. Uiteindelijk stak de Raad van State een stokje voor het initiatief: de broden mochten niet de zee In. In het geheim wer den ze vervolgens weggevoerd. Nog dagen nadien vonden strandjutters in Nederland en Belgiëbroden aan de kust foto •anp» hans swnmeiier De onderhandelingen duurden lang, waren turbulent en omstre den, maar op 30 oktober onderte kenden vertegenwoordigers van vliegtuigfabrikant Fokker en Deut sche Aerospace (DASA) dan toch eindelijk het voorlopige fusiecon tract. De volle dochter van het Daimler-Benz-concem verwierf daarmee een meerderheidsbelang van 51 procent in de kleine, maar sterke Nederlandse vliegtuigbou wer. Rechts op de foto staat Fok ker-onderhandelaar Nederkoorn i in het midden DASA-topman Schrempp. foto united photos de boer olaf kraak Op een warme zomerse morgen in juli ontplofte in Uithoorn de chemische fabriek Cindu. Bij de enorme explosie verloren drie le den van de bedrijfsbrandweer het leven. Elf anderen raakten ge wond. De oorzaak van de ontplof fing, die een grote vuurzee ver oorzaakte, is vermoedelijk een menselijke fout geweest De brandweer zette driehonderd man, vijftig voertuigen en drie blusbo ten in om het vuur te bestrijden. foto anp»paul eyzinca Vlak voor het einde van het toch al door rampen geteisterde 1992 verongelukte een DC-10 van Martinair. Tij dens de landing op het vliegveld bij de Zuidportugese stad Faro stortte het toestel neer en vloog in brand. 47 Volwassenen en 6 kinderen vonden de dood en bijna 100 mensen raakten gewond. Vermoedelijk is het vlieg tuig verongelukt als gevolg van plotselinge windstoten. De vleugel raakte de landingsbaan waarna een motor vlam vatte. toto reuter desmond boylan Even voorbij het station van Hoofddorp ontspoorde maandag 30 november de Intercity van Amsterdam naar Vlissingen. Vijf mensen werden gedood en 33 raakten gewond. Er werd net aan het baanvak gewerkt Over de oorzaak van de fatale ontsporing werd fel geredetwist nadat professor De Kroes van de Spoorwegongeval lenraad had verklaard dat de trein te hard had gereden. Mr. Pieter van Vollenhoven, de voorzitter van de raad, noemde die uitspraak naderhand voorbarig. Het onderzoek naaf de oorzaak is nog gaande. foto united photos de boer rob hendriks De gebeurtenis die heel Neder land in de rouw dompelde, was de ramp met de Boeing 747 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Even nadat het toestel op de avond van zondag 4 oktober van Schiphol was vertrokken, verloor het twee van zijn motoren en stortte neer op Klein Kruitberg en Groeneveen in de Bijlmermeer. Nooit zal precies bekend worden hoeveel mensen bij de ramp om kwamen. Het laatste officiële aan tal geïdentificeerde doden lag op 43. Een deel van de getroffen flats Is ondertussen gesloopt. De ande re komen over enkele maanden aan de beurt FOTO ANP MARCEL ANTONISSE Door een complete treinstaking moesten zo'n 800.000 reizigers maan dag 6 en dinsdag 7 april naar alternatief vervoer omzien. De bonden en de directie konden het niet eens worden over een nieuwe cao. Op woensdag ging een deel van de treinen weer rijden nadat een breuk was ontstaan tussen FNV aan de ene kant en de kleinere bonden FSV en CNV aan de andere kant De laatste twee tekenden een akkoord met de directe. De FNV weigerde. Een 'poencontract' noemden de tegenstan ders het akkoord. Tot opluchting van de reiziger liep het treinverkeer donderdag weer normaal. foto nieuw anefo rob croes Bewoners van de Hengelose wijk Hasseler Es werden op de ochtend van de elfde februari opgeschrikt door een neerstortende F-16. Bij de crash vielen geen doden of gewonden. De jonge piloot van het ge vechtsvliegtuig wist zich met zijn schietstoel te redden en kwam op zo'n halve kilometer afstand van zijn eigen woning veilig aan de grond. De ravage in de getroffen wijk was enorm, foto anp Raymond rutting Een van de rampen waarmee Nederland dit jaar werd geconfronteerd, was een aardbeving. Limburg werd maandag de dertiende april getrof fen door een beving met een kracht van 5,5 op de Schaal van Richter. De aardbeving, die werd gevolgd door diverse naschokken, veroorzaak te voor miljoenen schade aan huizen en gebouwen. Er vielen geen do den, maar wel enkele lichtgewonden. Op de foto laat een vader zijn kind in een door de aardbeving veroorzaakte kloof zakken om te laten zien hoe diep het gat is. foto anp fer traugott

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5