Reiziger beter beschermd ONTHULLEND Schroder: 'Wij leggen een hand op uw schouder' Binnenland Celstraf en TBS voor moord met stoeptegel Celstraf voor oplichters van boer 'Turbo-haanuit Haren moet z'n snavel houden Sterretje voor Molukkers niet nodig DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 GPD Gemeenschappelijke I Gevangenen uit Maastricht ontsnapt Maastricht» Twee gedetineerden zijn gisteravond ontsnapt uit de strafinrichting Overmaze in Maastricht nadat zij drie bewaar ders korte tijd met messen hadden gegijzeld. Buiten lieten ze de bewaarders vrij en gingen ze er vandoor in een auto. De twee zijn nog voortvluchtig. Het gaat om twee 36-jarige mannen. De ene is een Duitser die aan zijn vaderland zou worden uitgeleverd omdat hij daar geweldsdelicten heeft gepleegd. De ander is een inwoner van Den Bosch. Diesel morgen 14 cent duurder Rotterdam Diesel wordt morgen 14 cent per liter duurder. De adviesprijs aan de zelfbedieningspomp is dan 127,8 cent per li ter. De prijs voor benzine blijft hetzelfde. De prijsverhoging is het gevolg van de verhoging van de accijns met 13 cent en van de ontwikkelingen op de internationale oliemarkt. Boete voor Mobil Oil wegens lozing Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft Mobil Oil BV een boete van 75.000 gulden opgelegd wegens het lozen van af valwater met schadelijke stoffen in de Amsterdamse Amerikaha- ven. Tegen het bedrijf was een ton boete geëist, gelijk aan de straf waartoe de rechtbank in Amsterdam het bedrijf in eerste aanleg veroordeelde. De schadelijke lozingen hadden plaats in 1990. Vier jaar voor doodschieten Utrechter Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 33- jarige Utrechter wegens het doodschieten van een stadgenoot tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De schietpartij vond plaats op 21 december vorig jaar in een flat in de Bijlmer. Het slachtoffer was een 32-jarige stadgenoot. Nederlandse man vast in Marokko casablanca/den h Een Nederlandse vrachtwagenchauffeur is maandag in het Marokkaanse Casablanca gearresteerd wegens smokkel van 4,3 ton hasj. De partij was verstopt achter de car rosserie van de vrachtwagen. De 50-jarige chauffeur is inmiddels aan de Marokkaanse justitie voorgeleid. Hagenaar voor café doodgeschoten den haag Tijdens een schietpartij voor een café in de Haagse binnenstad is vanochtend vroeg een 37-jarige man neergescho ten. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. Een 29-jarige stadgenoot werd met steekwonden in het ziekenhuis opgenomen. De politie heeft een 29-jarige verdachte aangehou den. Zwaan gedood door vuurwerk hoorn» Onbekenden hebben gisteren in Hoom een zwaan op geblazen met vuurwerk. Het dier werd aangetroffen onder een viaduct bij rijksweg A7. De resten van de explosieven werden ge vonden in de snavel en tussen de veren van de vogel. Wijsheid in Oosterse Tapijten 040-448872 050-181491 Hilversum Tilburg 's-Gravelandseweg 27 Besterar 023-292509 Utrecht Oudkerkhof 2-4 030-315771 amsterdam anp heeft willen voorkomen dat haar man hun minderjarige dochter seksueel zou misbrui ken. De man mishandelde zijn echtgenote lange tijd, zowel geestelijk als lichamelijk. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum in Utrecht kwa men tot de conclusie dat de vrouw sterk verminderd toere keningsvatbaar is. Het hof nam die conclusie over. Raadsman mr. C. Korvinus had betoogd dat de vrouw uit noodweer dan wel uit psychische overmacht zou hebben gehandeld. Hij pleitte wel voor een psychiatri sche behandeling van zijn cliën te, maar dan buiten de TBS- maatregel om. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 38-jarige Hoofddorpse veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging wegens het doodslaan van haar echtgenoot. Het hof achtte bewezen dat de vrouw in de nacht van 24 op 25 december 1991 de man om het leven heeft gebracht in hun huis in Hoofddorp. Tegen de vrouw was vijf jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist, gelijk aan de straf die de rechtbank in Haarlem haar had opgelegd. De moord werd gepleegd met een stoeptegel. De vrouw heeft verklaard dat zij met de daad groningen anp De haan van een man uit Haren moet binnen een 'maand de snavel worden gesnoerd. Voor elke dag dat de haan daarna met zijn gekraai alsnog geluids overlast veroorzaakt, moet de eigenaar vijfhonderd gulden be talen aan zijn buurman. Dat heeft de Groningse rechtbank president mr. J. Praktiek giste ren in kort geding beslist. In zijn vonnis zegt de recht bank dat de haan het inderdaad wel erg bont maakt. De rechter stelt dat de haan van de buur man „de normaal te achten proporties voor wat betreft het aanvangstiidstip en de duur overschrijdt". Het beest kraait doorgaans om drie uur 's mor- Door aanpassing Burgerlijk Wetboek aan EG-richtlijnen Reizigers met een samengestelde reis zijn vanaf morgen beter beschermd. Door aanpassing van het Burgerlijk Wetboek aan EG-richtlijnen voor zogenoemde pakketrei zen kan de consument de reisorganisatie straks beter houden aan haar beloften. Tot nu toe werden consumen ten alleen beschermd door algemene reisvoorwaarden tussen de reisbranche en de consumenten-organisaties. den haag anparrangement, bestaande uit ver blijf met sportcursus. De rege- In 1993 gaat een wettelijke rege- ling bepaalt dat de reisorganisa- ling gelden voor bedoelde pak- tie de consument correct moet m de ten, de annuleringsverzekering, het vervoer, het verblijf, de ver blijfsperiode en de maaltijden. Daarnaast wordt de reisorga nisatie wettelijk verplicht de aangeboden georganiseerde reis goed uit te voeren. De organisa tie is aansprakelijk, tenzij een beroep op overmacht kan wor den gedaan. Overboeking geldt volgens de wet bijvoorbeeld niet meer als overmacht. De reisor ganisator is ook aansprakelijk voor de door hem ingeschakel de dienstverleners zoals hotelei genaren en busmaatschappijen. Volgens de nieuwe wettelijke regeling heeft de consument verschil'ende rechten als de reis niet doorgaat. Hij heeft recht op vergoeding van geleden vermo gensschade en van gederfd reis genot. De consument moet op zijn beurt de reisorganisator tij dig van de klachten op de hoog te stellen, zodat de schade kan worden beperkt. De reiziger heeft recht op hulp en bijstand als bijvoorbeeld zijn koffers zijn zoek geraakt of zijn vliegtuig een langdurige vertraging heeft. De reisorganisatie mag de reis alleen om heel belangrijke (offi cieel 'gewichtige') redenen op zeggen. Volgens de wet moet in dat geval worden gezorgd voor een op zijn minst gelijkwaardige reis. Als de reiziger dat aanbod niet accepteert, dient hij zijn geld terug te krijgen, eventueel aangevuld met een schadever goeding. Ook met een wijziging van de reis hoeft de consument niet altijd in te stemmen. De reiziger op zijn beurt mag een ander in zijn plaats laten gaan, maar moet daarvan wel de kos ten dragen. Verbaal tegen bedrijven na handel Servië den haag gpd Tegen negen Nederlandse on dernemers is proces-verbaal opgemaakt omdat zij het han delsembargo van de Verenigde Naties tegen Servië en Monte negro hebben geschonden. De betrokken ondernemers zouden goederen uit Servië hebben in gekocht en getransporteerd. De Economische Controledienst (ECD) onderzocht zestig bedrij ven op handel met Servië en Montenegro. Het gaat voorna melijk om agrarische produk- ten, maar er was ook sprake van industriële goederen. Strak geregisseerde herdenking door 3.000 mensen bezocht schiphol «hennyv Tijdens de twee minuten stilte krijgt de jonge vrouw het te kwaad. Tot dat moment heeft ze de herdenking in de hangar bleekjes gadegeslagen. Maar als iedereen opstaat om in stilte te herdenken, buigt zij voorover en slaat haar verbonden han den voor het gezicht. Elders in de immense hal klinkt geschrei. Het brommen op de achter grond is van een vertrekkend vliegtuig. De emoties liepen gistermid dag hoog op tijdens de strak ge regisseerde herdenking van de 54 slachtoffers van de ramp met de DC-10 van Martinair in het Portugese Faro. Prinses Juliana, prins Bemhard, premier Lub bers, de ministers Kok en Maij- Weggen, de Noordhollandse commissaris der koningin Van Kemenade en Haarlemmer meers burgemeester Van Duist bezochten samen met 3.000 na bestaanden, overlevenden en notabelen uit de luchtvaart de bijeenkomst. Ook captain H. van Staveren en de bemanning van de verongelukte DC-10 woonden de herdenking bij. Portugal werd vertegenwoor digd door de minister van toe risme, Relvas en ambassadeur Cascais. In een hoek van de hangar, ver van fotografen en televisiecamera's, stonden brancards en rolstoelen met ge wonden die nog in ziekenhui zen worden verpleegd. In hangar 32, waar normaal vliegtuigen worden onderhou den, waren nu 29 kisten met stoffelijke overschotten opge steld. Op elke kist twee grafboe ketten: een van Martinair, een van de reisorganisatie. De stof felijke overschotten van 25 slachtoffers waren al uit de hangar weggehaald. Hun fami lie gaf er de voorkeur aan in ei gen kring te rouwen. Behalve de 29 doodskisten stonden er ook 54 brandende kaarsen, een voor elk slachtof fer. Alle slachtoffers zijn geïden tificeerd, één passagier wordt nog steeds vermist. Het identificatieteam van de rijkspolitie (RIT) wil onder het wrak van de verongelukte DC- 10 zoeken, maar kreeg van de Portugese autoriteiten nog geen toestemming het wrak te ver plaatsen. Het team kwam gis termiddag onverrichterzake uit Faro terug en zal het onderzoek vermoedelijk tussen 5 en 15 ja nuari voortzetten. De herdenking begon met de binnenkomst van de beman ning van de Boeing 767 van Martinair. De zeven vrouwen en vijf mannen waren vlak voor het ongeluk geland op de luchtha ven van Faro en zagen de DC- 10 verongelukken. Zij vormden een halve kring achter het ka theder. Het was opvallend stil tijdens de plechtigheid op Schiphol-Oost. Normaal over heerst het vliegtuiglawaai, maar de luchthaven besloot de Bui- tenveldertbaan te sluiten en de Kaagbaan alleen te gebruiken voor vertrekkende vliegtuigen. Daarmee werd voorkomen dat de herdenking vele malen werd verstoord door overkomende vliegtuigen. Een aangeslagen Martin Schroder, president-directeur van de luchtvaartmaatschappij, verhaalde van de vele gesprek ken met nabestaanden en over levenden die hij de laatste da gen heeft gevoerd. „Ik wil graag proberen iets te vertolken van nun verdriet, maar de stem van de nabestaanden kan ik niet zijn", sprak hij. „Nabestaanden en overlevenden zeggen me dat de gestorvenen op weg waren naar het mooie en het warme, naar het nieuwe en vreemde en naar het zonnige. En dat ze daar niet zijn aangekomen. En dat hun kostbare mensenbestaan verloren is gegaan. Zoals ook wij in onze eigen familie van Martinair onmisbare mensen hebben verloren, waardoor ik kan zeggen: We hebben samen verliezen geleden Schroder benadrukte dat het ongeluk weer eens had aange- NITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER toond dat een mensenleven kwetsbaar is: „Het is een kwets baarheid die altijd zal blijven. Ook in een computergestuurde maatschappij in een afhanke lijkheid van omstandigheden die we eenvoudigweg nooit ge heel zullen kunnen beheersen." De Martinair-baas beloofde de nabestaanden en overleven den in de toekomst te blijven steunen: „Wij leggen een hand op uw schouder. Ik wil u verze keren dat die er blijft liggen zo lang u er behoefte aan heeft. Ik wil u verzekeren dat wij alles zullen doen om, waar het kan, het leed te verzachten, om daadwerkelijke hulp te blijven bieden." Behalve Schroder voerde een aantal anderen het woord, on der wie mr. C.J. Wouters, voor zitter van de vereniging ANVR reisorganisatoren, rabbijn Soe- tendorp en de luchthavenpredi kant Blankert en luchthaven pastor Van Broekhoven. De laatste stond stil bij het afscheid dat de mensen hadden geno men in de vroege maandag morgen, nu ruim een week ge leden. „Kinderen met een heel leven voor zich, ouders die met hen op vakantie gingen, oude ren die van de zon wilden ge nieten. Het afscheid was voor goed", aldus Van Broekhoven. „Waar leven is, is de dood. Waar bloei is, is verval. Waar de lente begint, wacht reeds de herfst." Ook Blankert stond daarbij stil. „Het leek voor velen een dag te worden als alle andere dagen. Het werd een dag die ve len van u nooit zullen vergeten. Van de ene op de andere mi nuut werd omstreeks half negen in uw leven ingegrepen." Blan kert memoreerde de passagiers die stonden te wachten op hun terugvlucht. ,,U moest machte loos toezien hoe de DC-10 voor uw ogen verongelukte. Het zijn herinneringen die u nooit zult vergeten. Hetzelfde geldt voor de passagiers van de Anthony Ruys. Het vuur, de vlammen, de angst." Nadat schrijver Michel van der Plas het gedicht 'Sterren' van Hélène Swart had voorge dragen en het Groot Omroep koor afsluitend het Abschieds- lied van Brahms en Choral van Brahms had gezongen, werd de bijeenkomst beëindigd. Ten minste, het officiële gedeelte. Prins en prinses vertrokken, evenals de andere notabelen. De nabestaanden en overleven den niet. Zij gingen niet op weg naar de uitgang, maar zochten tussen de 29 kisten naar hun overleden familielid of bekende. En lieten daarbij voor het eerst tijdens de perfect geregis seerde en daardoor steriele her denking de emoties de vrije loop. Veehouder voor tonnen benadeeld door vrouw, stiejzoon en vriend zutphen anp Een dubbelwandig, geïsoleerd kippenhok op wat grotere af stand van de woning van de bu ren, zoals tijdens het kort ge ding is gesuggereerd, acht de rechter afdoende. De rechter vindt evenwel dat de buurman duizend gulden moet meebeta len. Hij moet ook meebetalen in de kosten van het geding. Tijdens het geding zei de buurman niets te voelen voor een bijdrage aan een „kippen- villa" voor een „doorgefokte turbohaan", die „ziekelijk krijst". Na de uitspraak zei de buurman dat hij eerst een bouwplan en een prijsopgaaf van het hok wil zien. Omdat hij niet volledig gelijk heeft gekre gen, zei hij: „Het steekt me dat wij weer de redelijke partij moe ten zijn." Een 31-jarige man uit Nijverdal en zijn 28-jarige vriend uit Uden zijn gisteren in Zutphen veroordeeld tot negen en acht tien maanden cel wegens het benadelen van de stiefvader van de 31-jarige man voor vele ton nen. De Zutphense rechtbank spreekt van „listige kunstgrepen en verdichtsels", waardoor een 52-jarige boer uit Olst zijn boer derij is kwijtgeraakt. Hoewel de moeder volgens het openbaar ministerie ook in het complot zat, is ze vrijgesproken omdat ze met de map uit Olst is ge trouwd. Eind 1990 trouwde de boer met een 54-jarige vrouw. Hij had op dat moment nog een boerenbedrijf in Olst. Na zijn trouwen werden onderdelen van het bedrijf (melkquotum en gereedschap) voor tonnen ver kocht door de 28-jarige man. Het geld werd in Oostenrijk op een rekening gestald. De boer, die psychiatrisch patiënt is, werd voorgespiegeld dat hij zijn heil moest zoeken in Guatema la. Eenmaal daar aangekomen voor het opzetten van een nieu we boerderij en een fabriek van spijkerbroeken kwam hij er op het laatste moment achter dat hij was opgelicht. Hij sloeg alarm en scnakelde de politie Het boerenbedrijf, oorspron kelijk een miljoen gulden waard, bleek door schulden niet meer van de ondergang te red den. Het geld is verdwenen. Volgens het openbaar ministe rie opgemaakt of op buiten landse rekeningen gesteld. De rechtbank in Zutphen acht niet bewezen dat de echt genote, 's mans stiefzoon en de 28-jarige kennis de man tegen zijn wil naar Guatemala hebben gebracht. Wel zijn de stiefzoon en zijn maat veroordeeld we gens het benadelen van de man. De 28-jarige man moet bovendien twee ton schadever goeding betalen of een half jaar extra gevangenisstraf uitzitten. De echtgenote van de boer is vrijgesproken van zowel de ont voering als van het wederrech telijk verkregen voordeel. Sluiting Blizo is voorlopig van de baan 1 haag gpd Staatssecretaris in antwoord op vragen: Het sterretje voor statenloze Molukkers op de identiteits kaart van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is helemaal niet nodig. De wet, waarnaar het sterretje verwijst, verplicht de VNG niet tot een aparte aanduiding van de natio naliteit op de identiteitskaart De kaart, die morgen wordt in gevoerd, wordt immers alleen voor gemeentelijke doeleinden gebruikt. Dat schrijft staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnen landse zaken, mede namens minister Hirsch Ballin van justi tie, in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Ulipaly (PvdA) en Scheltema-De Nie (D66). Het sterretje was bedoeld voor zo'n 2.000 in Nederland wonende Molukkers, die niet de Nederlandse nationaliteit heb ben aangenomen. Het merkte kentje veroorzaakte de nodige opschudding. De sluiting van de sociale werk plaats voor blinden en slecht zienden Blizo in Vught is voor lopig afgewend. De werkplaats heeft op het laatste moment 400.000 gulden gekregen om de maand januari mee door te ko men. De oorzaak van de dreiging was een tekort van zes miljoen gulden op de begroting voor 1993. De twaalf gemeenten rond Vught, die Blizo financie ren, keurden de begroting af omdat ze niet langer bereid zijn te betalen voor blinden en slechtzienden die niet uit hun regio komen. De twaalf ge meenten financieren Blizo via de werkvoorzieningsgemeen- schap De Dommel in Boxtel. De Dommel heeft Blizo vooralsnog 400.000 gulden verstrekt. Daar na wordt Blizo alleen nog gefi nancierd als het instituut mee werkt aan een integratie met gewone sociale werkplaatsen in de regio. De directie van Blizo wil hiervan niks horen. Blinden kunnen niet naar een gewone sociale werkplaats, zo is het standpunt. Blizo heeft inmid dels bij het ministerie van soci ale zaken subsidie gevraagd. De verwachting is dat hierop eind januari een antwoord komt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3