Dertien mooie meiden aan een knullig ringbandje De pin-up kalender der rijken is voor geen geld te koop Een kleine groep Nederlanders hangt morgen de Pirelli- kalender 1993 op een opvallende plek in de directiekamer, op de werkplek of in de salon van... Huis ten Bosch. Het relatiegeschenk van bandenfabrikant Pirelli ademt vooral exclusiviteit. De pin-up kalender voor de rijken doet prinsen, artiesten en ander bekend volk in het stof wentelen voor een exemplaar. Maar hij is voor geen geld te koop. In Nederland worden er jaarlijks niet meer dan 250 verstuurd. Wereldwijd staan er 30.000 VIP's op de verzendlijst. De klemmende vraag voor de jet-set: hoor ik dit jaar weer bij de bevoorrechten? IRENE NIEUWENHUIJSE Nederland bepaalt Hans Herb- schleb (35 jaar) uit Sassenheim samen met Pirelli-direceur M. Gambarini, wie de uitverkorenen zijn. Van af oktober beginnen beschaafde bedeltele- foontjes in zijn Sassenheimse kantoor te rinkelen. „Voor zover ik het nu kan beoor delen, komt u er niet voor in aanmerking, maar stuurt u maar wat informatie op", deelt de directeur van Herbschleb Produk- ties een opdringerige journalist telefonisch mee. „Toen er iemand van Huis ten Bosch bel de ik kan niet zeggen wie kon ik na tuurlijk niet weigeren. Ik weeg alle aanvra gen op een goudschaaltje, moet ieder jaar weer schrappen en anderen bijvoegen. Al leen mensen die er het komende jaar voor zorgen dat de naam van Pirelli nog beroem der wordt dan hij al is, krijgen er één", is de uitleg. Belangrijke connecties van het con cern, captains of industry, show-bizzster- ren, VIP's ('nee niet Harry Mens') en jour nalisten krijgen het inmiddels tot fenomeen uitgegroeide geschenk toegestuurd. John Lennon kwam ooit vier exemplaren personlijk ophalen bij de Pirelli vestiging in Engeland. „En toch is de Pirelli niet meer dan dertien kleurenfoto's van mooie mei den", relativeert Robert Newman, de inter nationale pr-manager van de bandenmulti- national. Collega Herbschleb voegt er aan toe: „En dan wordt hij nog simpeltjes bijeen gehouden met een knullig ringbandje. Maar het is wel Kunst met een enorme,grote K en de drukktechniek is van een niet normale kwaliteit. Het grafisch werk is van absolute wereldklasse." Vaticaan Newman is tevens de bedenker van de ka lender. In 1962 lanceerde hij het idee een promotiecadeau te maken dat dezelfde dis tinctie uit moest stralen als de autoband zelf. Het zou tot 1964 duren alvorens de Het is Kunst met een enorme grote K en de drukktechniek is van een niet normale kwaliteit. Het grafisch werk is van absolute wereldklasse. FOTO LOEK ZUYDERDUIN eerste kalenders werden rondgestuurd. In 1967 gooide het Vaticaan roet in het eten en bleef de kalender in de Pirelli-kluizen. Tus sen 1974 en 1984 was er eveneens een on derbreking, omdat de fabrikant zich wilde bezinnen op de formule. Maar er bleek ge woon geen betere te zijn: mooie meiden, weinig verhullende kleding, de beste foto grafen en een exotische locatie. Na 1984 is de opmars niet meer te stuiten. Beroemde fotografen die ooit meege werkt hebben aan de kalender zijn Sarah Moon, Arthur Elgort en Norman Parkinson. Zij vochten er om, meldt Herbschleb, om hun bijdrage te leveren aan dit felbegeerde statussymbool. Parkinson, de Engelse hof- fotograaf, moest zelfs een paar jaar wachten voordat hij aan de beurt was. En modellen die eenmaal voor de Pirelli hebben gepo seerd, gaan daarna een gouden toekomst tegemoet. Saskia van der Waarde is het eni ge Nederlandse meisje dat ooit op de kalen der heeft gestaan. „Zij is daarna als model onbetaalbaar geworden", weet Herbschleb, die apetrots is op het feit dat hij volgend jaar een internationale televisie documen taire van de totstandkoming van de kalen der 1994 mag maken. Fatsoen Wat is de succesformule van deze visuele symbiose van erotiek en kunst? Immers ook de Playboy kalender weet bloot en exclusi viteit te combineren. Maar het relatiege schenk biedt volgens de Nederlandse pr- man iets anders dan mooie meiden alleen. „De kalender is uitgegroeid tot een voor beeld van geavanceerde design, fotografie en grafische technieken. Altijd waren de be denkers hun tijd ver vooruit. Vanaf de be ginperiode is er op het gebied van erotische fotografie grensverleggend gewerkt zonder ooit de grens van fatsoen te overtreden." En toegegeven, de kalenders van voorbije jaren bieden meer dan een scala aan adem benemend mooie meiden. De Pirelli doet een regelrecht appèl op verborgen verlan gens. Want wie wil er niet bloedmooi, fris, jong en o zo exclusief bij lopen, zwemmen, duiken of discuswerpen. De foto's hebben niets-hitserigs en zijn ongetwijfeld goedge keurd door de Opzij-redactie. Ook moeders zullen geen enkel bezwaar maken als hun dochters op een dergelijke wijze op de plaat worden vastgelegd. Het bandenprofiel, want het gaat nog steeds om een promotie artikel van een bandenfirma, wordt steeds op uiterst geraffineerde wijze verwerkt in kleding, sieraden, het decor of de attribu ten. Ieder jaar staan alle dertien foto's in het kader van een bepaald thema. Zo was er de Chinese astrologie (1992), de Spelen van Hera (1990) en de Dierenriem (1989). Het ligt voor de hand dat dit begeerte ob ject uiterst populair is bij verzamelaars. Tij dens een veiling van de eerste tien exem plaren in 1975, bracht de collectie bij Chris tie's in Londen meer op dan een schilderij van Andy Warhol. Voor 72.000 gulden kon de collectionair zich eigenaar noemen. De kalenders zijn voorts al jaren een onderdeel van de vaste kunstcollectie van het Victoria en Albert Museum in Londen. Monteur Door zijn exclusiviteit is de kalender niet (meer) te vinden aan de wanden van de ga rage, de plaats waar hij oorspronkelijk voor bedoeld was. „Want", zo stelde Derek For syth, de eerste art-director van de Pirelli-ka- lender ooit, „We willen geen kalender die verdwijnt in de kast van de monteur, maar we maken een paradepaardje voor de manager. Geschikt voor de klant, de garage houder en zijn vrouw. Zij is het die vaak een belangrijk aandeel heeft in de bewindvoe ring van het bedrijf." Bij de presentatie van de nieuwe kalen der, die ieder jaar in november wordt ge houden, krijgt Herbschleb zo'n tachtig jour nalisten op bezoek. De persconferentie wordt precies getimed, omdat Pirelli wil voorkomen dat via een nieuwsnet er ie mand ergens op de wereld wordt bevoor deeld. Alle betrokkenen, van model tot drukker, zijn tot dat moment absolute ge heimhouding verschuldigd. Het mag niet voorkomen dat een wakkere journalist het thema van de nieuwe kalender eerder we reldkundig maakt dan Pirelli het belieft. Herbschleb: „Deze persconferentie krijgt evenveel aandacht als de presentatie van een nieuw model auto, waar miljoenen in zijn geïnvesteerd. De kalender is ieder jaar weer nieuws, goed nieuws, nieuws dat de mensen blijkbaar aanspreekt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 32