'Je staat overal alleen voor' D: De branden van 1992 Een lange rij branden trok een spoor van vernieling door 1992. Deze krant deed uitgebreid verslag van zeker tien grote branden in de regio. Naderhand mochten politie en brandweer nog eens uitleggen wat hun bevindingen waren, maar vaak was dat moeilijk. De oorzaak van een brand blijft dikwijls onduidelijk. Volgens voorlichter D. Graveland van de Leidse politie is dat niet echt verwonderlijk. „Bij een felle brand gaat ook het bewijsmateriaal in vlammen op. Als een., dropjeswinkel maar voor een klein deel uitbrandt en in de resten worden uiterst brandbare spullen gevonden die niet in een dropwinkel thuishoren, is de oorzaak niet zo moeilijk te vinden. Vaak is er echter van het gebouw niets over." Dat was ook het geval bij de Formido-brand in Leiden, in januari 1992. De eigenaar van deze bouwmarkt kijkt nog eens terug op die fatale dag en vertelt over de slepende afwikkeling Formido-eigenaar vergeet brand nooit meer Formido-eigenaar Linschoten: "Dat geloei van brandend gas hoor ik nog steeds." foto fotolux MONICA WESSELING 5 5 I e onzekerheid was het allerergste. Heb ik iets fout gedaan? Had de brand kunnen worden voorkomen? En vooral, hoe moet het nu verder? Wat brengt de toekomst?. En dan die stilte. De eerste maanden vraagt iedereen nog hoe het met je is, maar de belangstelling verflauwt. Dan sta je echt moederziel alleen." Voor D. Linschoten, voormalig eigenaar van de afgebrande Formido bouwmarkt aan de Hoge Morsweg, is 1992 allesbehalve een leuk jaar geweest. „Zo'n brand vergeet je je leven niet meer. Het hele jaar heeft in het teken ervan gestaan." De IJsselsteiner had de bouwmarkt in 1991 gekocht. Het was toen, zoals hij het zelf omschrijft, een sjofele tent waar geen droog brood te verdienen viel. In een jaar tijd bouwde hij de zaak opnieuw op, nam in totaal tien mensen in dienst en realiseerde een omzetgroei van dik elf procent. Dat werk werd in één klap vernield. In de nacht van 11 januari verwoestte een felle uitslaan de brand het pand volledig. Linschoten herinnert zich de nacht van de brand als de dag van gisteren. Hij lag thuis in IJsselstein te slapen, toen de alarm centrale hem wekte. Binnen een half uur legde hij de afstand IJsselstein-Leiden af. „Ik kwam over de dr. Lelylaan aanrijden en zag helemaal geen vlammen of rook. Dat valt wel mee, dacht ik nog. Totdat ik de hoek om kwam. Er stond niets meer. Nop pes, alles weg." De brandweer was er ook nog niet in geslaagd de gasleiding af te slui ten. „Dat lawaai hoor ik nog steeds. Het loeien van brandend gas." Linschoten heeft de nacht en de dag er op verder in een soort roes beleefd. „Je re gelt van alles, beantwoordt vragen van de politie en onderhandelt met verzekerings mensen. Je beseft niet wat er gebeurd is. Toen ik 's avonds thuis was, wist ik het in eens. Mijn bouwmarkt is weg. Dan klap je in elkaar." De dag erna begon Linschoten zichzelf verwijten te maken. „Heb ik het straal kacheltje wel uitgedaan. Is de elektriciteit wel genoeg gecontroleerd?. Vragen en nog eens vragen." Deur open Kort na de brand toonde de poltiie de voor malig eigenaar een foto van de brandende bouwmarkt. De elektrische, glazen toe gangsdeur staat erop open en die deur kan alleen van binnenuit worden geopend. De foto, plus een getuigenverklaring van een man die zei kort voor de brand in het pand mensen te hebben gezien, deed het ver moeden van inbraak plus brandstichting ontstaan. „En daar klamp je je dan ook aan vast." In de weken die op de brand volgden moest er veel worden gerégeld. Politie, ver zekering, arbeidsbureau: allemaal vroegen ze aandacht en verantwoording van Lin schoten. Moeilijk, zo niet onmogelijk, blijkt de herbouw van de markt te zijn. Linschoten huurde het pand van de naastgelegen houthandel Pontmeijer. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt dat een huur overeenkomst bestaat zolang er een pand is. Dat was er niet meer en dus had Lin schoten geen poot meer om op te staan. Pontmeijer wilde het pand niet herbouwen. De houthandel heeft nu, eind 1992, plan nen klaarliggen om het stuk grond te ge bruiken voor uitbreiding van de bestaande loods, een kantoor en een winkel in gereed schappen. Aan de andere kant van de voormalige bouwmarkt ligt een stuk braakliggende grond van aannemersbedrijf Niersman uit Voorschoten. Na onderhandeling kwam de IJsselsteiner met de aannemer overeen dat daar een bedrijfspand voor een nieuwe For mido zou worden gebouwd. „De toekomst zag er weer goed uit. Er was weer perspec tief', blikt Linschoten terug. Maar dat viel tegen. De gemeente Leiden gaf niet zo maar toestemming om de bestemming van het terreintje te wijzigen. „Dat betekende dat de bouw in elk geval op de lange baan werd geschoven." Linschoten wilde het liefst opnieuw een zaak in loeiden beginnen. „Ik voelde me er thuis. Leidenaars zijn fijne mensen". Blut Linschoten moest echter zo langzamerhand de zekerheid hebben ergens opnieuw te kunnen starten. De bedrijfsverzekering be taalt alleen uit als de verzekerde kan bewij zen elders te zijn begonnen en Linschoten had al maanden achtereen zijn werknemers doorbetaald. Ontslag leek niet nodig omdat de voormalig eigenaar verwachtte op korte termijn elders in Leiden aan de slag te kun nen. „Mijn spaarpot raakte leeg. Toen dui delijk werd dat in Leiden zo gauw niets an ders kwam, heb ik met pijn in het hart, een ontslagaanvrage ingediend. Ondertussen moest ik ook gaan zorgen voor een nieuwe baan voor mezelf." Pontmeijer had bij de mededeling dat het pand niet werd herbouwd, Linschoten 'als pleister op de wonde' een bouwmarkt in Zaltbommel te koop aangeboden. Linscho ten: „Na een jaar vechten heb ik besloten toch maar op dit aanbod in te gaan. Sinds een paar weken heb ik daar een zaak." Linschoten is nooit bang geweest voor brand thuis. „Maar sinds ik de nieuwe zaak heb schrik ik van elk telefoontje 's avonds." Terugblikkend op de brand noemt Lin schoten de 'stilte om zich heen' het ergst. „Je moet het echt alleen opknappen. In zo'n tijd begrijp je pas goed hoe belangrijk een goede relatie met je vrouw en kinderen is. Aan hen heb ik heel veel steun gehad. Het jaar heeft me wel geleerd dat hard wer ken maar relatief is. Het is belangrijker om te zorgen dat het thuis fijn draait. Daar ligt toch je basis." NOORD WIJK 2 JANUARI Kort na de jaarwisseling worden op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noordwijk twee restaurants, Al- mata en de Pizzeria La Galleria en de bovengelegen appartementen door brand verwoest. De totale schade loopt in de miljoenen. Over de oorzaak van de brand bestaat weinig twijfel. Ooggetuigen melden dat een vuurpijl op het dak van res taurant Almata de golfplaten in een mum van tijd in lichterlaaie hebben gezet. De daders zijn nooit gevon den. In de loop van de zomer zijn beide restaurants weer geopend. LEIDEN 11 JANUARI Bouwmarkt Formido aan de Hoge Morsweg brandt af. In een uur tijd wordt de zaak volledig verwoest. De schade loopt in de miljoenen. Bij de brand komen giftige dampen vrij, afkomstig van chemicaliën en verf stoffen. De brandweer rukt met groot materieel en 30 man uit. Geruchten over opzet doen al meteen de ronde. Op een in de krant gepubliceerde foto is te zien dat in de, toen nog bestaande voor gevel, een deur open staat. Dat wijst er op dat kort voor de brand nog mensen in het pand aanwezig wa ren. Het onderzoek naar de oorzaak door de technische recherche neemt geruime tijd in beslag: door de enorme hitte zijn alle resten van de bouwmarkt plus inhoud samen gesmolten tot een dikke klont. Het gerechterlijk laboratorium in Rijs wijk vindt geen sluitend bewijs voor brandstichting. Wel wordt serieus rekening gehouden met inbraak. Het technisch onderzoek wordt af gesloten. LEIDEN 26 JANUARI In de nacht van zaterdag op zondag breekt brand uit in het voormalige kantorenpand van Elascon aan de Zoeterwoudseweg. De brandweer laat nog tijdens het bluswerk door schemeren te denken aan brand stichting: gas en elektriciteit waren afgesloten. Onderzoek leidt de re cherche tot de conclusie dat de brand aangestoken is, of per onge luk is ontstaan doordat iemand die in het leegstaande pand wilde over nachten, brand heeft veroorzaakt. Saillant detail bij het blussen is dat twee Leidenaars (23 en 27 jaar oud) worden gearresteerd omdat ze de brandweer danig 'in de weg lopen'. Het tweetal blijkt onder invloed te zijn. KATWIJK 21 APRIL In de nacht van zaterdag of zondag verwoest een felle uitslaande brand de vestiging van autosloperij Op dam aan de Katwijkse Haringkade. Ondanks de inzet van zestig brand weerlieden en acht bluseenheden kan niet worden voorkomen dat de autosloperij voor het grootste deel afbrandt. Nog tijdens de bluswerk zaamheden uit de brandweer het vermoeden dat een pyromaan aan het werk is geweest. Er wordt een verdachte aangehouden. Begin de cember wordt een 25-jarige Katwij- ker voor de rechter gedaagd. De of ficier van justitie eist 3,5 jaar gevan genisstraf omdat hij, samen met een vriend, twee brand zou hebben aangestoken. Niet alleen de brand in de autosloperij, ook die in de Oranjeschool aan de Secretaris Var- kenvissersstraat in Katwijk (1991), wordt de twee ten laste gelegd. brandweer houden direct al de mo gelijkheid van brandstichting open. Het gebouw stond voor een groot deel leeg. De basisschool wordt au gustus volgend jaar opgeheven en telt op de moment van de brand ongeveer 20 leerlingen. In de dagen na de brand worden tientallen kin deren verhoord. De geruchten als zou de brand te maken hebben met plannen om de school Islamitisch te maken, worden ontzenuwd. Een brandstichter wordt nooit gevon den. WOUBRUGGE 6 AUGUSTUS Een loods met 150 konijnen en een hond, alsmede veertien antieke au to's aan de Boddens Hosangweg in Woubrugge brandt uit. De techni sche recherche is niet in staat de oorzaak te achterhalen. LISSE 8 AUGUSTUS Het sportcomplex annex bloembol- lenbedrijf van de gebroeders Ten Hagen wordt in de nacht in as ge legd. De schade aan de THB-hal loopt in de miljoenen. Bij de brand komt een flinke hoeveelheid asbest vrij. De stevige zuidwestenwind zorgt ervoor dat de vonken zich over het centrum van Lisse ver spreiden. De brandweer heeft grote moeite de brand onder controle te krijgen. Zodra het vuur gedoofd is, wordt een begin gemaakt met een groot ste schoonmaakoperatie. Een ge specialiseerd asbestbedrijf reinigt de straten. Het technisch onderzoek naar de oorzaak van de brand levert weinig op. LEIDEN 16 SEPTEMBER De openbare basisschool De Hoek steen aan het Maansteenpad in Lei den gaat in vlammen op. Politie en VOORHOUT8 NOVEMBER Vier loodsen van het bloembollen exportbedrijf van Van Diest in Voor hout branden uit. De schade wordt op enkele miljoenen guldens ge schat. De Voorhoutse politie maakt een paar dagen later bekend dat de brand waarschijnlijk is ontstaan door een uit de hand gelopen spel letje van kinderen. Omdat 100 pro cent zekerheid ontbreekt, roept de politie de bewoners van Voorhout op getuigenverklaringen af te leg gen. Nader onderzoek brengt de re cherche niet veel verder: de conclu sie blijft dat de brand vermoedelijk door schoolkinderen is aangesto ken. SASSENHEIM 10 NOVEMBER Voor de tweede keer binnen 36 uur wordt de Bollenstreek opgeschrikt door een enorme brand: het vlees verwerkende bedrijf J.G. van der Mey aan de Hoofdstraat in Sassen- heim wordt verwoest. Niet alleen de bedrijfsinventaris valt ten prooi aan het vuur, ook 100.000 kilo vlees en vleeswaren gaan in rook op. De schade wordt geschat op vijf tot zes miljoen gulden. De technische re cherche komt tot de conclusie dat kortsluiting de oorzaak is. LISSE 20 NOVEMBER De beroemste bollentuin van de wereld, Keukenhof, wordt getroffen door een enorme brand. Het Thee huis brandt uit. Het pand doet in de wintermaanden dienst als opslag ruimte en distributiecentrum voor bollen. De meeste bollen zitten op dat moment al in de grond, maar er gaan toch nog zo'n 600.000 bollen in rook op. De schade aan de tuin blijft beperkt doordat er een flinke westenwind staat en het gebouw aan de oostkant van het park ligt. Na onderzoek spreekt de technisch recherche het vermoeden uit dat de brand is veroorzaakt door kortslui ting in een ventilator. Het laborato rium-onderzoek loopt nog.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31