'Zo'n kans krijg ik nooit meer' Martien Kokkelkoren blikt terug en kijkt vooruit Ook Martien Kokkelkoren weet inmiddels wat Bordeaux betekent. De Noordwijkerhoutse wielrenner reed dit jaar als eerste de 'Hollandse' Tourstad binnen en had de ritzege voor het grijpen. Maar verkeerde afspraken met zijn ploeggenoten Gerrit de Vries en Noël Segers staken een spaak in het wiel. Een andere Nederlander, Rob Harmeling, uit een andere ploeg, streek de overwinning op. TIM BROUWER DE KONING Voor Kokkelkoren restte de zesde plaats. Vóór de Tour de France zou de 23-jarige Noordwijker- houter hebben getekend voor zo'n hoge klassering. „Maar sinds die rit naar Bor deaux besef ik dal ik een Tour-etappe kan winnen", zegt Kokkelkoren. „Daar komt enig geluk bij kijken. Al krijg ik zo'n kans waarschijnlijk nooit meer. Dat hebben al meer mensen tegen mij gezegd." Toch hoeft de kleine klimmer uit de ploeg van Jan Raas niet teleurgesteld terug te kij ken op het beste wielerjaar van zijn leven. Alleen in het voorseizoen sukkelde de 'slow- starter' met een onwillige knie. Dat had hem niet alleen zijn seizoen, maar zelfs zijn hele profcarrière kunnen kosten. „Het was bepaald geen rozegeur en maneschijn. In maart zag het er namelijk naar uit dat ik geen contract meer zou krijgen van Raas. Dat werd me in korte woorden te verstaan gegeven. Verder had ik nauwelijks contact met de ploegleiding. Ik kon ze dat niet eens kwalijk nemen. Wat moet je met een renner die niet fit is?" De ommekeer kwam vlak voor de Ronde van Spanje, waarvoor Kokkelkoren tot zijn niet geringe verbazing werd geselecteerd. „Het ging nog niet super in de Vuelta. Pas daarna raakte ik in vorm. Maar ik heb mijn plaats in de ploeg toch vooral gekregen om dat goede renners zoals Gerrit Solleveld niet wilden presteren. Zij misten inspiratie. Toen ik het Nederlandse kampioenschap als veertiende afsloot, was ik verzekerd van een plaats in de Tour-ploeg." Kokkelkoren is niet de eerste ingezetene van Noordwijkerhout, die zich aan 'La Grande Bouclé' waagde. Dorpsgenoot Arie van Wetten mocht in een grijs verleden (1959) na een dag alweer naar huis. Kokkel koren, gezegend met klimcapaciteiten, be reikte zelfs de finish. ,,lk was heel erg in vorm, anders had ik Parijs nooit gehaald. Het hele jaar heb ik niet zo lekker gereden. Al was het af en toe heel moeilijk. Als ik van achter reed in de bergen, kon ik alleen maar hopen dat ik op tijd binnen zou komen." Twee dagen voor het einde brak hem zelfs het klamme zweet uit. „Dan kom je in de buurt van Parijs en kan je droom werke lijkheid worden. Bovendien hoor je dat tientallen Noordwijkerhouters per bus naar de Champs Elysées reizen, speciaal voor Martien Kokkelkoren. Stel dat je vlak voor de finish nog betrokken raakt bij een valpartij." Het liep allemaal goed af'voor de Tour debutant. die in Parijs mede dankzij zijn fanclub de aandacht trok van de camera ploegvan Studio Sport. „Mijn benen voelde ik niet eens meer. Ik heb zelfs nog een ere rondje gereden. Wat was ik blij dat het er op zat, dat ik na 23 dagen van die druk af was. Lichamelijk kan ik wel drie grote rondes per jaar aan, maar mentaal lukt dat nog niet." Om even uit de sleur te zijn, ging de jon ge held met vriendin Esther het Parijse nachtleven in. „Heerlijk, ik deed alles wat verboden is. Vet eten bij McDonald's en dergelijke, al is alles gruwelijk duur op die Champs Elysées. Maar voor één keer mocht dat wel. De volgende ochtend vroeg moest ik alweer naar Boxmeer om vervolgens tien dagen criteriums te rijden." Kokkelkorens kostje leek na zijn succes volle Tour-debuut gekocht, als baas Raas er tenminste in zou slagen een nieuwe spon sor te strikken. Ook een andere oud-cou reur, bondscoach Gerrie Knetemann, was gecharmeerd geraakt van de derdejaars prof. „Toen Kneet mij telefonisch meldde dat ik aanmerking kwam voor het wereld kampioenschap, was mijn eerste gedachte: 'Nou moet ik wéér door'. Ik had me nog zo voorgenomen om eens een dagje te gaan vissen. Het is er dit jaar helemaal niet van gekomen." Na de lucratieve criteriums reed Kokkel koren de ene wereldbekerwedstrijd na de andere. „Ik hoefde alleen maar vormbe houd te tonen. In San Sebastian, Wincan- ton en vooral Zürich behaalde ik mooie klasseringen. Maar vlak voor het WK werd ik ziek. Ik had griep en koorts. Dus bel ik Kneet en zeg: 'Het spijt me, maar ik ga niet mee.' Waarop hij antwoordt: 'Denk je dat ik in mijn wielercarrière nooit ziek ben ge weest?' In Benidorm verscheen Kokkelkoren ver volgens voor het eerst bij een WK aan de start. „Ik had goede benen, tot ik viel in de zevende ronde. Vlak voor de klim sloot ik aan, maar toen trokken ze meteen volle bak door. Ik ben met Harmeling en Jan Siemons afgestapt. Daama was ik het zo zat, dat ik Raas heb gezegd dat hij mij niet meer moest laten rijden. Ik kon het niet meer op brengen." De Zeeuwse ploegleider kon hem dat na zo'n seizoen onmogelijk kwalijk nemen. Bovendien was Raas nog in de wolken met de nieuwe sponsor WordPerfect, die zijn Buckler-stal grotendeels overnam. Inclusief Martien Kokkelkoren, die een half jaar gele den nog dacht dat hij zijn racefiets aan de wilgen zou moeten hangen. „Ook nu bood Raas me slechts een eenjarig contract. Daar lig ik niet meer wakker van. Morgen kan al les voorbij zijn. Ik teken voor nog zo'n jaar. Maar mocht ik nog eens in de buurt van Bordeaux komen, dan pak ik het zeker an ders aan." Quick Boys flikt het weer En weer vierde Katwijk feest. Vorig seizoen ontplofte de kustplaats na de eerste afdelingstitel van Quick Boys sinds de jaren zestig. Dit jaar deed de grootste voetbalvereniging van Nederland het nog een streepje beter. Nieuw Zuid begroette nu niet alleen de afdelingstitel en de zaterdagtitel, maar ook het algemeen amateurkampioenschap. En dat werd, zoals te doen gebruikelijk in Katwijk, uitbundig gevierd rondom het gemeentehuis. foto dick hocewoninc Het kunstje van Ellen Zes jaar eerder voetbalde ze nog bij Quick '20 uit Oldenzaaï. Tijdens de Olympische Spelen promoveerde Ellen van Langen zichzelf tot bekende Nederlander. Exact 44 jaar na de legendarische Fanny Blankers-Koen zorgde Van Langen voor goud bij het atletiek, de moeder van alle sporten. Niemand verwachtte een topprestatie, maar Van Langen zette de gevestigde elite (de Cubaanse Quirot en Noeroetdinova uit het GOS) na een fantastische race op de 800 meter te kijk. foto anp De grote terugkeer Op 20 april zette Bettine Vriesekoop de internationale tafeltenniswereld op z'n kop. Niemand had tijdens de machtstrijd om het Europees kampioenschap rekening gehouden met de 31 -jarige veterane. Maar op die gedenkwaardige zondag in de Hanns Martin Schleyer-hal in Stuttgart behaalde Vriesekoop voor de tweede keer in haar carri re de Europese titel bij de vrouwen (de eerste incasseerde ze 10 jaar eerder in Budapest). Een schitterende prestatie van een topsporter, die maar niet genoeg van het spelletje kan krijgen. foto ap In het kielzog van de kampioene Petra Grimbergen (links) moest dit jaar het nationaal kampioenschap aan Leontien van Moorsel (de dame rechts die Grimbergen volgt) laten. Niettemin werd het een zeer succesvol jaar voor de Rijnsburgse. Ze mocht immers debuteren op de Olympische Spelen. Daar vervulde ze een knechtenrol voor Monique Knol (zij won brons) en Leontien van Moorsel. Grimbergen eindigde in Barcelona op een 29ste plaats. In het voorseizoen had de wielrenster, die ook op de schaatsen goed uit de voeten kan, de Grote Prijs van Portugal gewonnen. foto loekzuyderduin Foutje. Bedankt! Wie kon Oranje nog afstoppen tijdens het EK-voetbal in Zweden? Na de fantastische 3-1 winst op Duitsland maakte voetbalminnend Nederland zich op voor een lange, zwoele zomer. Maar drie dagen na die uitbundig bejubelde triomf in Gothenburg, stond Oranje met lege handen. De Denen, die zich in eerste instantie niet hadden gekwalificeerd (zij namen de plaats van Joegoslavi in), hielden Nederland uit de finale. Met dank aan Marco van Basten. Hij miste de beslissende strafschop. En verschafte Denemarken daarmee doortocht naar Europese titel. foto» reuter

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 30