Het onbehagen van katholieke CDA'ers Het leven van een Somalisch 'doodseskader' De vleespotten van Europa Feiten &Meningen DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 2 He'^fr^olH,?naitehu^.waardIè Sluimerende 'bloedgroepen 'strijd laait weer op WIM STEVENHAGEN partij voor stond, weet de kiezer allang niet meer. Maar het partijkader wel. Zorgvuldig wordt erop gelet dat vertegenwoordigers van de drie oude partijen KVP, ARP en CHU als 'onderstromen' of'bloedgroepen' evenredig vertegenwoordigd blijven. Volgens het katholieke CDA-Kamerlid Frissen is het evenwicht zoek. Tijd om de noodklok te luiden, vindt hij. Er wordt liever niet openlijk over gesproken. Maar als het toch gebeurt, doet iedereen graag mee. De onverwachte benoeming van professor Kooijmans tot minister van buitenlandse zaken, twee weken geleden, doet de immer sluimerende 'bloedgroepen'strijd weer oplaaien. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN De nieuwe bewindsman is de derde anti-revolutionair die de afgelopen jaren de plaats heeft ingenomen van een KVP-be- windsman. Het katholieke par tijkader sist van verontwaardi ging over de toenemende in vloed van de gereformeerde AR- P'ers. „Zeker ben ik bezorgd", zegt het Limburgse Tweede Ka merlid Leon Frissen. „Het gaat natuurlijk niet om de persoon Kooijmans. De oorzaak ligt veel dieper". In zijn verontwaardiging haalt Frissen het inmiddels belegen vertrek van staatssecretaris Brokx (in 1987) erbij. „Na het vertrek van Brokx en Braks volgt nu weer een ARP'er een katho liek op in het kabinet. Gezien het electoraat van het CDA, vooral in het zuiden, is het toch vreemd dat we nog maar twee vertegenwoordigers van het ka tholieke volksdeel in het kabinet hebben: Lubbers en Hirsch Bal- lin". Opvolging Het is jammer voor de teleurge stelde katholieken in het CDA dat uitgerekend de katholiek Lubbers verantwoordelijk is voor de opvolging van Van den Broek. In overleg met Brinkman (gereformeerd en volgens velen slechts in naam ex-ARP) zocht hij in het weekeinde na het defi nitieve vertrek van Van den Broek naarstig naar een goede - opvolger van katholieke bloede. Maar die werd niet gevonden. Want naast deskundigheid en ervaring, werd ook van de nieu we minister verwacht dat hij of zij na anderhalf jaar weer zou verdwijnen. Toen vooraanstaande katholie ken als ambassadeur Bot (oud- topambtenaarvan Buitenlandse Zaken), de kamerleden De Hoop Scheffer en Aarts om ver schillende redenen afvielen, kwam Kooijmans in het vizier. En zo liet Lubbers de evenredi ge vertegenwoordiging van KVP, ARP en CHU in het kabi net schieten. Op Frissen maakt die uitleg geen indruk. „Er worden altijd weer allerlei redenen genoemd waarom het geen katholiek ge worden is. Onzin. Het gaat om de kwaliteit en de kwantiteit, om het voortbestaan van het CDA. Het is een goed gebruik dat er op een fatsoenlijke ma nier een redelijk verdeling van bloedgroepen wordt nage streefd. Voor de herkenbaarheid van CDA'ers is dat van het grootste belang". Geen gegniffel Wie mocht denken dat de anti revolutionairen sinds de benoe mingvan Kooijmans gniffelend op het Binnenhof van hun 'overwinning' genieten, heeft het mis. Hoofdschuddend, geïr riteerd en zelfs wat angstig wachten zij af wat er gaat ge beuren. Over één ding zijn de Onder het toeziend oog van (v.l.n.r. staand) Van Zeil (KVP), De Boer (AR), Van Leeuwen (CHU), Bukman (nieuwe CDA-voorzitter) en Loh- man (dagelijks bestuur) tekent Steenkamp de officiële akte van de fusie van KVP, CHU en AR. foto'Dijkstra gereformeerde broeders het dan ook eens: deze daad wordt vroeg of laat gewroken. Een bewindsman van anti-revo lutionaire huize liep de dag na de benoeming te mopperen dat 'dit gedonder' nog wel eens ern stige gevolgen kan hebben. „Dit gaat zich tegen ons keren. Het wordt ons betaald gezet". Zelfs onverdachte ARP-adepten be amen deze vrees. „Het is niet goed", verzucht Willem Aantjes, oud-fractievoorzitter van zowel ARP als CDA. „Bij de volgende formatie moet het ARP-deel ze ker inleveren". Hoewel Aantjes zo aan het anti revolutionaire gedachtengoed hecht dat hij daarvoor bijna de totstandkoming van het CDA blokkeerde, keurt hij de gang van zaken resoluut af. „Brink man had dit moeten voorko men. Hij had het Lubbers moe ten ontraden. Het is heel onver- standig".Het Kamerlid Van de Camp, oud-bestuurslid van de KVP-jongeren en lid van het fractiebestuur, neemt desge vraagd inderdaad al een voor schot op de kabinetsformatie van 1994. De kans is groot dat Brinkman premier wordt en „een andere protestant fractie voorzitter". Daar heeft hij geen moeite mee. „Maar dat moet op een andere manier dan weer rechtgetrokken worden", waar schuwt Van de Camp. Poppetjes Dat de dans om de poppetjes heel diep ligt, blijkt uit Frissens reactie op de stelling van de his toricus Verkuil, die vorig jaar de geschiedenis van de eerste tien jaar van het Christen Democra tisch Appèl op schrift stelde. Hij concludeert dat het CDA geen grote KVP is geworden, wat ve len vreesden, maar een 'verbre de ARP'. Vooral door het princi piële karakter van de partij. Een opmerkelijke conclusie, die Frissen niettemin onderschrijft. „Helemaal mee eens. Zonder twijfel!", roept de Limburger. Terwijl de oude KVP-lichting van ritselende en regelende be stuurders is verdwenen, is het oude 'ARP-establishment' nog actief, meent Frissen. „Het goe de van de ARP'ers is dat ze vast houdend zijn met de grondslag en het pragmatisme in de poli tiek proberen te bestrijden. Het slechte van de anti-revolutio nair is het vasthouden aan de oude machtsvorming, het esta blishment". Slechts tien procent van de CDA-kiezers is gereformeerd, terv\ijl één op de drie leden van gereformeerde huize is, zo bleek uit een onderzoek van de Leidse universiteit uit 1987. Kan dat wellicht een verklaring zijn voor de vele actieve gereformeerden in de partij? En dus voor hun oververtegenwoordiging in functies? „Gereformeerden zijn niet ac tiever", meent Frissen. Fijntjes: „Ze zijn wel alerter bij de verde ling van functies". Op dit laatste verwijt reageert Aantjes fel: „Als er één groep is die op posten aast en hun carrière zorgvuldig uitstippelt, is dat de KVP-bloed- groep". Volgens Aantjes is het gewoon heel simpel:Als de nood aan de man komt, kan de partij al tijd voor de juiste man of vrouw bij de AR terecht. Wij hebben gewoon goede mensen." MUQPISHO RICHARD DOWDEN Abdi Yasin Dahir is tolk en paci fist, waarschijnlijk de enige in het hele land. Abdi rookt niet, kauwt niet op khat, drinkt geen alcohol en draagt geen geweer. Zijn meest geliefde zinsnede is 'geen probleem', wat niet altijd Nur Ahmed Farah heeft slechts één arm en draagt een G3-ge- weer. Gelukkig heb ik nooit hoeven ontdekken hoe hij het gebruikt. Wij reizen altijd met een andere gewapende man. Ik had bezwaar gemaakt tegen de eerste omdat hij eruit zag als 12. Abdi Mohamed Arole (30) is chauffeur en verreweg de ge vaarlijkste van het stel. Hij heeft geen wapen nodig zolang hij zijn 'technicat kan richten op wat er ook voor zijn wielen komt. Technisch gesproken is deze Toyota Land Cruiser met open achterkant geen 'techni cal', omdat hij geen vast machi negeweer heeft aan de achter kant. Maar hij is in actieve dienst geweest en heeft een spectaculaire rij kogelgaten in de voorruit en het dashboard. Dus voor 120 dollar (200 gul den) per dag heb ik vervoer, een tolk en gids, en bescherming. De gebruikelijke fooi khat- geld komt daar nog bij en daar wordt per dag over onder handeld. Nur, de éénarmige moordenaar, heeft een geheim. Zijn ouders komen uit clans die elkaar de oorlog verklaarden. Hij raakte zijn arm kwijt toen hij vijf was. Zijn vader, een soldaat in het le ger van president Siad Barre, nam hem in 1977 mee naar het front in de oorlog van Ogaden en hij werd geraakt door een Ethiopische kogel. Vijf jaar later zat zijn vader in Moqdishu ach ter het stuur van een vrachtwa gen toen hij door soldaten werd tegengehouden. Zij vermoord den hem en stalen de vrachtwa gen. „Vanaf dat moment wilde ik wraak nemen op de mensen van Siad Barre", zegt Nur. Hij sloot zich in 1990 aan bij het Verenigde Somalische Congres (USC) en vocht voor de omver werping van het regime van Barre. „Ik heb mijn wraak ge kregen. Ik heb tien soldaten van Siad Barre gedood en daar ben ik blij om." Maar hoe nu met de broers van die 10 soldaten die hij heeft ge dood? „Ik, ben helemaal klaar voor ze als ze mij willen komen Een gewapend clanlid bij het vliegveld van Beier Huen, vlakbij de Etiopische grens. vermoorden, maar ik ben nu ook klaar voor vrede als ze in vrede zouden komen", zegt hij. Na de omverwerping van Barre raakte Nur gescheiden van zijn vechtende broers. Zij raakten betrokken bij de strijd voor Mo qdishu tussen het USC, dat voornamelijk bestaat uit leden van de Habir Gedir-subclan, en de Abgal-subclan, die wordt ge leid door Ali Mahdi Mohamed. Nurs loyaliteit lag verdeeld om dat zijn vader Habir Gedir was en zijn moeder Abgal. Hij had neven in beide kampen. Nur borg zijn geweer thuis op en deed niets. Maar hij kan niet de 'groene lijn' oversteken om zijn moeder op te zoeken die in het deel van de stad woont dat door Ali Mahdi wordt gecontroleerd. Hoog bovenop de open achter kant van de Land Cruiser geze ten, zijn geweer wiegend in het stompje van zijn arm, schrikt hij de meeste aanvallers af. Maar op een keer reden we de wapenmarkt op dat deel van de Bakarah-markt waar men ie der soort vuurwapen van ba zooka tot pistool lijkt te kunnen kopen. Ik probeerde het gerucht na te trekken dat de prijs van een AK-47 flink aan het zakken was, maar het marktvolk was achterdochtig. Zij begonnen zich om de auto te verzamelen en te schreeuwen. „Wat is er aan de hand, Abdi?" vroeg ik. „Zij zeggen dat je een spion bent, maar ze maken maar een grapje. Geen probleem", zei hij. Arole liet de motor harder draaien en vloekte naar de me nigte. Een stuk metaal vloog door het raam. Arole reed ach teruit, wat nog meer woede op wekte. Abdi, ik denk dat het tijd is om te gaan." „Geen probleem." „Abdi zorg dat we hier weg komen." Zelfs tot Arole drong het door en we ronkten weg. Abdi bleef lachen en zwaaien. Een andere keer gaf hij ons een schitterende demonstratie van hoe het clansysteem werkt. We probeerden een nieuw ge bied binnen te komen, maar hij wilde niet dat we zouden gaan, zelfs niet met het bewapende 'doodseskader' in de auto. Wat was het probleem? „Het zijn mijn mensen niet", zei Abdi. „Zij zijn Habir Gedir, net als jij", antwoordde ik. „Ja, maar zij zijn Habir Gedir Saad en ik ben Habir Gedir Su- lieman", antwoordde hij. Dus zo zit het het geslacht Saad van de Habir Gedir-sub- clan van de Hawiye-clan van de Somalische natie van het men selijk ras. Of in de woorden van de nomade: „Mijn broer en ik tegen mijn halfbroer, mijn broers en ik tegen mijn vader, mijn vaders gezin tegen het ge zin van mijn oom, onze twee gezinnen tegen de rest van de öemeötrqïjke h&fwqöt siixmemmiv ik 1993- BRUSSEL PETER DE VRIES FOTO'REUTER'LEE CELANO verwanten, de verwanten tegen de clan, mijn clan tegen andere clans en mijn natie tegen de wereld." Dus hoe moet dat eindigen, de ze gekte, deze 'zelfgenocide' ge baseerd op bloedwraak? Abdi: „Wij Somaliërs, wij weten niet meer waarom we vechten en wat goed of slecht is. Daarom hebben we de Amerikanen no dig." „En de vrouwen?" vroeg ik, „willen zij dat hun mannen vechten?" „Oh, ja", zeggen ze allemaal, „zij vinden het goed als je gaat vechten. Zij zijn trots op je." Maar Mariam Arole, hun nicht, sprong daarop in. „Nee, dat is helemaal niet zo. Vrouwen ha ten dit vechten. Ik zeg iedereen te stoppen met vechten maar ze willen niet luisteren. Maar wat kan ik doen? - mijn stem is niet toereikend." VERTAUNG LUUTJE NIEMANTSVERDRIET In de pathetische bewoordin gen van het oude Europa wa ren de staatsgrenzen de litte kens van de geschiedenis. Maar in de harde werkelijk heid van de economische een wording van de EG vormden de grenzen de kassa's waar na tionale overheden en bedrijven miljarden winst en verlies maakten. Daar komt mondjes maat verandering in. Een inge wikkeld nieuw BTW-stelsel be zorgt fraudebestrijders en ad ministrateurs hoofdbrekens; geld wisselen en internationaal betalen blijven duur, en voor een fiscale melkkoe als de auto wordt het na 1992 geen vrij heid, blijheid. Jim Murray, de Brusselse lob byist van de Europese consu mentenbond BEUC, haalt z'n creditcard tevoorschijn. „Het kost American Express niets ex tra's, maar toch betaal ik twee keer zoveel lidmaatschapsgeld voor mijn Ierse kaart sinds ik in België woon. Dat is maar een heel klein voorbeeld van een bedrijf dat profiteert van de grenzen." Creditcards en eurocheques zijn de afgelopen jaren hèt symbool bij uitstek geworden van hoe zelfs de gewone burger kan deelnemen aan de wereld van het grote geld. Achter de scher men heeft een financiële revo lutie plaats gehad: Nederlandse banken zoeken fusiepartners in buurlanden, Franse verzeke ringsmaatschappijen hebben bijkantoren opgericht in Lon den, het internationaal beleg gen neemt een grote vlucht. De vrije circulatie van kapitaal, één- van de vier hoofddoelstellingen van het '1992'-avontuur, is, zegt een hoge EG-ambtenaar, „het verst gevorderd: de resultaten zijn duidelijk beter dan de po gingen de pasoortcontroles af te schaffen". Wisselkantoor Maar dat betekent niet dat de consument in het nieuwe jaar volop de vruchten zal plukken, of dat de financiële afrekening van internationale transacties simpel verloopt. Vreemde valu ta wisselen blijft handenvol geld kosten. Internationaal betalen, om het even of het nu de huur van een vakantiehuisje betreft of om de rekening van een Por tugese klant, geldt als een kost bare en riskante aangelegen heid. Jaarlijks worden er binnen de EG 200 miljoen internationale geldtransfers verricht. BEUC be studeerde eerder dit jaar 160 banktransacties van telkens on geveer 300 gulden. Het droevig resultaat: na vier maanden wa ren drie overschrijvingen nog steeds niet aangekomen: de kosten bedroegen gemiddeld 41 gulden. De opdracht om de kos ten in rekening te brengen bij degene die het geld overmaakt, wordt regelmatig genegeerd. Er is enig licht aan het eind van die tunnel. Dat is niet te danken aan de Europese Commissie, die de banken royaal vijf jaar de tijd gaf hun internationale ser vice te verbeteren, maar aan veertien Europese girobanken. Net voor de jaarwisseling kon digden zij de oprichting aan van Eurogiro Netwerk, een snel en BTW Het echte grote computernet werk dat '1992' gaat begeleiden, is een ander: de BTW-afreke- ning. De invoering van dat sys teem heeft de afgelopen maan den administrateurs, die opeens van al hun klanten de BTW- nummers moesten weten, tot wanhoop gedreven. De oude situatie is dat een be drijf dat goederen verkoopt aan een klant in het buitenland, daar geen BTW over betaalt in eigen land. Aangekomen bij de grens, wordt de BTW van het land van bestemming afgere kend. Dat leverde een papier winkel op van 60 miljoen docu menten per jaar, en gemiddeld 154 gulden administratiekosten per zending. Daaraan komt een einde. „Eén BTW-tarief in alle 12 landen, lange tijd de wensdroom van de Europese Commissie, was zeker de beste oplossing geweest. Maar het bleek volstrekt on haalbaar", vertelt een diplo maat die de onderhandelingen meemaakte. Ook het simpele idee de BTW te laten betalen door de verzender van de goe deren, bleek in de praktijk te moeilijk. Het resultaat is dat de BTW nu moet worden afgedragen door de ontvanger. Dat is veel moei- lijker te controleren. Een uitge breid computer-netwerk moet uitkomst bieden. Elke verkoper moet vóór een internationale transactie het BTW-nummer van z'n verre afnemer controle ren. Het klinkt sluitend, maar niemand weet hoe het zal gaan. Twee maanden voor de inwer kingtreding van het systeem was de Europese Commissie nog niet bij machte epn demon stratie van het computernet werk te geven. „Er zijn grote on zekerheden. De Nederlandse belastingdienst heeft aangekon digd het eerste jaar met enige coulantie op te treden", meldde VNO-voorzitter Rinnooy Kan onlangs tijdens een bezoek aan Brussel. Vooral de fraudegevoeligheid van het computernetwerk baart deskundigen zorgen. Een hoge ambtenaar van de EG: „Het moeilijkst te traceren zijn frau degevallen die een keten vor men van bedrijven in drie of vier verschillende landen. We moeten hopen dat de nationale belastingdiensten daar een drachtig tegen gaan optreden". Een laconieke topambtenaar van het ministerie van financi en: Als je in het groot frau deert, valt het na verloop van tijd wel op. En als je het in het klein doet, ben je een kwartjes vinder". Auto „Niet iedereen heeft belang bij die grote internationale markt", merkt consumentenlobbyïst Murray enigszins ironisch op. De grootste deceptie van '1992' is de auto geworden. De Heilige Koe bleek zelfs voor Europa on aantastbaar. Twaalf BTW-regi- mes langzaam naar elkaar toe laten groeien, vergde al een ui terste politieke krachtsinspan ning. Het gelijktrekken van die sel- en benzine-accijnzen bleek onmogelijk. Om maar te zwij gen van de Bijzondere Ver bruiksbelasting BVB die in het éne land wel, en het andere niet wordt geheven. De enige aspec ten van de auto waar de EG suc ces boekte, zijn de harmonisatie van technische criteria en van milieueisen. Het resultaat: de consument kan tot 1995 nauwelijks profite ren van de prijsverschillen. Die kunnen oplopen tot 40 procent van de aanschafprijs. Nederland behoort tot de duurdere landen, en de enige manier een goedko pe (Deense of Belgische) auto op de kop te tikken, is een ui terst omslachtige invoerproce- dure te doorlopen. En wie dacht te kunnen profiteren van goed kope buitenlandse verzekerin gen komt eveneens bedrogen uit. Ook in die branche staat de internationale concurrentie nog in de kinderschoenen. Dit is het vierde en laatste deel van een serie over het Europa zonder grenzen van onze corres pondent te Brussel. De andere afleveringen stonden in de krant van 28,29 en 30 december. Creditcards en eurocheques zijn de afgelopen jaren hèt symbool bij uit stek geworden van hoe zelfs de gewone burger kon deelnemen aan de wereld van het grote geld. foto united photos de boer poppe de boer

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2