'Echte oliebol is zacht, klef en gelig-wit van binnen' 'Ik hoop dat de linden op het Rapenburg weer zullen bloeien' Alsof je in een slagerij loopt Het Gesprek van de Dag Winnaar Kerstvenster LIJFSBEHOUD DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 15 Het wensenpakket van bekende regiogenoten voor 1993 Vanavond nemen we afscheid van 1992. Voor sommigen een goed. voor anderen een uiterst somber jaar. Maar de wensen voor het nieuwe jaar blijven. Hoop doet leven. Wij inventari seerden het wensenpakket van bekende mensen uit Leiden en de regio. Aad van der Luit, sportschool houder en sportbobo te Lei den: „Ik hoop dat de mensen vol gend jaar meer tolerantie zullen hebben voor de hebbelijkheden en onhebbelijkheden van ande ren. Toevallig sprak ik net met iemand wiens dochter bij de Goerees zat. Ze is nu toegetre den tot een andere sekte. On langs heeft die man een paar mensen die met de Bijbel aan de deur kwamen stijf gevloekt. Dat vind ik onverstandig: je moet ieder mens in zijn geloof, maar ook in zijn ongeloof, res pecteren. Natuurlijk zou het erg fijn zijn als de machthebbers volgend jaar dat onvolwassen Stratego- gedrag eens achterwege zouden laten. Ik doel natuurlijk op de oorlog in het voormalige Joego slavië. Hoe moet ik dat mijn kleine zoon uitleggen? Dit is toch allemaal absurd." Burgemeester Van Montfrans- H art man, Katwijk: „Ik wens dat er volgend jaar voor iedereen de ruimte komt om volgens zijn eigen overtui ging te leven. Er komt de laatste tijd steeds meer de nadruk te liggen op wat ons scheidt, niet op wat ons bindt. En dat is een verkeerde zaak. Natuurlijk heeft iedereen recht op zijn eigen overtuiging, maar niet ten koste van anderen. Je moet met die tolerantie in het klein beginnen, daar waar je nog enige greep op de situatie hebt. Als je dat niet doet, zal het ook in het groot nooit lukken. Wat mij benauwt is dat Europa niet in staat is vrede af te dwin gen in het voormalige Joegosla vië. Alle dreigingen en boycots hebben geen zin gehad. Ik ben het met Joris Voorhoeve eens dat een militair ingrijpen steeds noodzakelijkerwordt." Alfons Groenendijk, Leiden, speler van Ajax: „Mijn wensen voor 1993? Dat is eigenlijk het geijkte verhaal. Ik hoop dat we in 1993 gevrij waard blijven van rampen, zoals die in de Bijlmer en in Portugal. En dat er daadwerkelijk een op lossing komt voor de honger in de wereld. Dat iedereen te eten heeft. Voorts hoop ik dat ieder een vrolijk door het leven zal gaan. Bij mij zal dat wel lukken: ik ben een aartsoptimist. Ik ben nu een tijd geblesseerd geweest, maar als ik dan het journaal zie, denk ik: er zijn belangrijker din gen dan een voetbalblessure." Ook hoop ik dat de grote mo gendheden een vreedzame op lossing in het voormalige Joego slavië weten te bewerkstelligen. Maar ik denk dat het zeker niet raadzaam is om roekeloos naar het front te vertrekken." Hermans Stevens, schrijver, te Leiden, won in 1991 de Anton Wachterprijs: „Wat ik wens voor 1993? Daar vraag je me wat. Ik probeer net de hoofdpijn van de kerstdagen weg te krijgen Ja, wat ik Neder land toewens is dat de politici ophouden met 'government by speech'. Daarmee bedoel ik dat kroonprins Brinkman eens moet ophouden te roepen dat de tijd rijp is voor bepaalde din gen, terwijl dat helemaal niet zo is. En dan vragen die politici ook nog eens actie van het pu bliek, van de kiezers, terwijl dat de omgekeerde gang van zaken is. Zij zijn door ons gekozen om actie te ondernemen. Van de Europese eenwording ben ik nooit een voorstander geweest. Voor mij mag dat voormalige Joegoslavië worden verdeeld in vijf of tien miljoen eenheden. Natuurlijk is het erg wat daar gebeurt, maar we ver geten wel eens dat Centraal Eu ropa gewoon nog niet op ons niveau zit. Daar gebeuren nog dingen die wij niet van deze tijd vinden. Ik heb het destijds ge zien in Roemenië, na de val van Ceaucescu. Burgers die met vuurwapens in de hand de deu- Wies Cavé. ren van andere burgers intrap ten en daar tekeer gingen. Ze zijn waarschijnlijk nog nooit zo gelukkig geweest als toen ze in eens op elkaar konden gaan schieten. Voorts hoop ik dat de mensen weer zelf zullen gaan bepalen wat ze willen lezen en zich geen boeken meer laten opdringen. Ik ben net uit Amerika terug en bij bezoeken aan kennissen viel mij op dat overal dat dikke boek van Mulisch op tafel lag, met het leeslint ergens bij bladzijde twintig. Je kon in de tijd dat dat boek verscheen geen krant op slaan of er werd weer aandacht aan besteed. Die massaliteit be valt mij niet. Als het dan alle maal zo massaal moet, zouden ze bij wijze van spreken elke avond een paar pagina's van dat boek op het Journaal voor Doven en Slechthorenden kun nen vertonen. Over een week of zo ga ik weer naar Amerika. Als ik in mei te- foto jan holvast rugkom hoop ik dat de linden op het Rapenburg weer zullen bloeien." Schrijver Maarten Biesheuvel: „Ik wens dat iedereen in 1993 minstens één dag van hoop zal hebben. Dat zou al heel mooi zijn. Want hoop doet leven." Eva Gütlich, zijn vrouw: „Ik hoop net als iedereen dat er in 1993 geen oorlog en geen honger meer zal zijn. Maar die wens is helaas veel te groot om in vervulling te gaan. Daarom zal ik dichter bij huis blijven. Ik heb een reële wens: namelijk dat het militair invalidenhuis op de Hoge Rijndijk in zijn geheel in volle glorie zal kunnen blij ven voortbestaan. Niet alleen aan de voorkant, maar ook aan de achterkant. Ik wens dat de prachtige bomenrij op het ter rein niet omgehakt zal worden maar dat er een heerlijke scha duwrijke tuin met parkeerter rein kan worden aangelegd en dat er geen luxe flatgebouwen zullen verrijzen die onze hele buurt tot een steenwoestijn zul len maken." Anton Korteweg, Leiden, dich ter en directeur van het Letter kundig Museum in Den Haag: „Ik heb drie soorten wensen, onder te verdelen in gewone wensen, geheime wensen en luxe wensen. Tot de gewone wensen reken ik dat de oorlog in Joegoslavië een einde mag krijgen. Daarnaast hoop ik dat de dijkverzwaring en de Betu wespoorlijn niet doorgaan. En wel omdat het gebied tusen Arnhem, Utrecht, Dordrecht en Leiden tot het mooiste gebied van Nederland behoort. Mijn geheime wensen maak ik hier niet kenbaar, omdat ik dan het gevoel heb dat ze nooit ge realiseerd kunnen worden. Een luxe wens van mij is dat ik dit jaar het Grote Drophuisje Tennistoumooi win. Dat is een tournooi waarin ik speel tegen mijn zoon van vijftien jaar. Je Leidse Kees. foto jan holvast Herman Stevens. foto anp hoort als vader op deze leeftijd nog te kunnen winnen van je zoon. Ben je twee jaar verder, dan is dat onmogelijk. Voorts hoop ik dat ik één keer per jaar een prachtig gedicht schrijf en eens in de maand een geslaagd gedicht. Als dit alle maal zou uitkomen, kan ik straks met een tevreden gevoel op 1993 terugzien. Leidse Kees, zanger van het Nederlandse lied: „Ik zou wensen dat er meer ver draagzaamheid kwam tussen de mensen onderling. Daarnaast hoop ik dat er meer aandacht komt voor het Nederlandse lied. Er zijn mensen die het Neder landse lied niet waarderen. Die er de neus voor optrekken. Dat is gelukkig een kleine groep. Die mensen moeten dan maar emi greren." Wies Cavé, zangeres van het Nederlandse lied: „Daar sluit ik me bij aan. En voor de rest wens ik iedereen een heel gelukkig en goed 1993." cees van hoore Mevrouw Anne de Kruiff uit Leiden heeft met haar kerst venster de eerste prijs van honderd gulden gewonnen. Gisteren ontving zij de prijs van de redactie van het Ge sprek van de Dag. De be woonster van de Tomaten- straat had van koolstoffilter een berg gemaakt met lichtjes, ook stelde zij een slee met kerstman in de vensterbank op. De Leidse maakt erg veel werk van haar interieur. In haar toch niet al te ruime bo venwoning heeft zij ook nog plaats gevonden voor een fraaie huisbar. Voor de wedstrijd voor het mooiste kerstraam kreeg de redactie zeer veel aanmeldin gen. De Sauna De sauna aan de Vijf Meilaan is een tempel van genot. In het nette hoor, in het nette, laat dat duidelijk zijn. Met monitoren en camera's wordt onopvallend in de gaten gehouden of de ba ders niet met elkaar zitten te flikflooien. Op een zaterdag middag heb ik er vanaf drie uur tot zo'n uur of acht door de dampen gedwaald en ik kwam eruit als een nieuw mens. Je komt binnen en hangt je kle ren in een goed afsluitbaar kast je. Dan eerst even met de voet jes in een antiseptisch badje, anders loopt straks de halve Leidse bevolking rond met jouw bakkerseczeem. Eerst kijk je nog een beetje schuw om je heen en denk je: 'Toch eens een beetje aan sport gaan doen. Beetje schaken of zo.' Je trekt je buik in, maakt met je armen onop vallend bewegingen waarmee je je biceps nog enige bolling weet mee te geven. Want ach, ach, het is daarboven door al dat schrijfwerk maar een papperige boel. En dan hups, onder de douche. En dan niet zo'n geval waarvan de stralen handig het lichaam ontwijken, nee, een goede douche. En je kunt er on der blijven zo lang als je wilt, zolang je de knop maar met je teen ingedrukt blijft houden. Probeer dat thuis eens! Hé, ben je door het afvoerputje gespoeld of hoe zit dat! Dan, heel voorzichtigjes, begin je de andere bezoekers te bekij ken. Onopvallend natuurlijk, met zo'n gezicht van: o, ik loop op kantoor ook altijd in mijn blootje. En je aanschouwt het naakte lichaam, die schepping Gods die in zo menig mens de duivel doet varen. Maar erotise- rend werkt de omgeving niet. Zeker niet. Je hebt toch een - beetje het gevoel alsof je in een slagerij loopt met al die spier witte tegels. En ja, dan zit je in de sauna, dat broeihete hokje dat toch een beetje op een toonkamer van Lundia lijkt. Al dat bier, al die koppen koffie die je tijdens je werk tot je hebt genomen, ver laten droppelsgewijs het li chaam. Tappelings loopt het zweet over je borst. Of er bin nenin, je wordt gekookt met alle ramen dicht. En dan die ge sprekken in de sauna. „Nee, ik zweet bijna niet. Ik zweet nooit. Ik kom hier nu al jaren maar ik moet de eerste zweetdruppels nog zien." „Dat lijkt me niet goed, hoor." „Hoezo niet." „Misschien zitten je poriën wel dicht en gaan ze nooit meer open." Na de droge sauna eerst onder de ijskoude stralen. Je voelt hoe het bloed door je lichaam jaagt. Dan wordt de handdoek geraffi neerd samengeknoopt tot een soort slendang. O, opeens weet je hoe keizers zich in het oude Rome moeten hebben gevoeld. Je kijkt eens goed om je heen en weet ineens dat je helemaal nog niet zo slecht afsteekt tegen al die kreukelaars die hier rondlo pen. Of is dat zelfoverschatting? Met korte pasjes, als van een dame in een kokerrok (je hebt de handdoek iets te vast om je lendenen geknoopt) loop je naar het bubbelbad. En dan voel je je luchtig worden. Net een Brosreep. Maar ho, ho, nog niet weggaan, eerst nog even naar het Turkse bad. Waar de dampen als klamme lappen in de ruimte hangen. Mysterieus hoor, om al die blote mensen door zo'n hete mist heen te zien. Lang hou je het er niet uit. Vlug, het dompelbad in, en dan, na je lichaam goed te hebben afgerost, een glaasje vruchten sap in de ontspanningsruimte. 'Of nee, doet u toch maar een biertje!' Gezondheid is leuk. Je wederom voelen als een jonge haan, okay. Maar je moet het al lemaal wel weer even kunnen vergeten. cees van hoore» Lijfsbehoud is een serie over het in vorm houden van het li chaam in de wintermaanden. Meer dan tienduizend oliebollen kwamen de afgelopen dagen uit de olie bij de Leidse bakkerij Hendriks aan de Hoge Rijndijk. Gisteren was het de beurt aan de appelbeignets, waarvan er op één dag 2500 werden gemaakt. Ook andere bakkers en natuurlijk de traditionele kramen brachten in de Leidse regio de afgelopen dagen tienduizenden oliebollen aan de man. Daarnaast worden ook goede omzetten behaald met ander oudjaarsgebak zoals appelflappen en 'sneeuwballen'. Volgens een medewerkster van de bakkerij aan de Hoge Rijndijk betekent dat echter niet dat de 'thulsbak- kers' een uitstervend ras zijn. „We verkopen ook nog steeds veel gist en meel", verzekert ze. foto hielco kuipers Hij staat midden tussen de onbespoten oliebollen en appelbeignets, maar zegt: „Ei genlijk horen oliebollen zacht, klef en gelig- wit van binnen te zijn. En niet, zoals hier, licht bruinig en een beetje hard. En met al leen wat vettigheid aan de buitenkant." Hij is verkoper van natuurvoedingswinkel De Vlier in de Vrouwensteeg, maar vindt 'zijn' oliebollen vlees noch vis. „Het is net als het drinken van alcoholvrij bier. Dan zeg ik ook: drink ik nou bier of water." Voor de natuur is het wel beter, geeft Jos van Duinen toe. Want: het graan, de kren ten en de rozijnen zijn niet bespoten, de olie is van onbespoten zonnebloemen ge maakt, het meel is gemalen in de molen, suiker is vervangen door honing en het zout in de bol is kristalzout. Hoewel zijn oliebollen en appelbeignets tussen de 1,50 en 2 gulden per stuk kosten, leveren ze niet bepaald winst op. De meeste klanten houden het bij één oliebol of appel flap per persoon en bestellen direct minder brood. Want, een oliebol staat voor een achtste brood, zei eens een macro-bioot. Vooral de niet-rijzende zuurdesembollen vullen behoorlijk, zegt verkoper Van Dui nen, „Die zou ik écht nooit eten." Te zwaar In De Helianth in de Herenstraat, waar olie bollen van drie kwartjes in de etalage pron ken, zijn de klanten wat scheutiger. Ze be stellen hoeveelheden die flinke schalen kunnen vullen. „Men wil overvloed op de laatste dag van het jaar", zegt oliebollen-le verancier Henk Keune. En daar zorgt hij voor, met twijfel in zijn biologisch-dynamische bakkershart. Het liefst zou hij oliebollen zonder olie bakken, met volkoren meel. „Maar dat werd veel te zwaar, te compact. Men kreeg het niet weg, miste ook de smaak van olie.' Hij stapte over op gewoon meel. maar zorgt ervoor dat alleen ronde bollen een plekje krijgen in de verantwoorde soja-olie. Want in holen en gaten hoopt het vet zich op. Ook weet hij de schade te beperken door de olie zo heet te maken dat de bollen dichtsmeulen en het vet niet kan binnen dringen. „Want dat doen de mensen thuis vaak fout." „Mijn bollen zijn de minst slechte", zegt hij. En:Als je niets bakt, stuur ie je klanten weg en moeten mensen wel gewone olie bollen eten." Van die gewone oliebollen gruwt hij. Door de bespoten grondstoffen, maar ook door de zogeheten 'bakverbete- raars'. „Ze moeten voor meer volume, een mooiere kleur en langere houdbaarheid zorgen, maar het is echt troep". Al is hij de eerste om toe te geven dat zijn 12.000 bol len minder glimmen. „Wie daar mee zit, moet er maar zelf suiker op smeren. Ik ver tik dat." Vraag blijft of de verkopers zelf ver antwoorde oliebollen zullen nuttigen met de jaarwisseling. De dame uit de Helianth wel, de heer uit de Vlier niet. „Ik ga in de kroeg zitten en ik denk niet dat daar macro biotische of biologisch dynamische oliebol - len zullen staan."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15