Samenwerking houdt Huize Adegeest open 'Ik ben geen Derrick' 'Sandwichmethode' werpt vruchten af Slecht jaar voor veiling 'Flora' Regio Leiden Schaatsen in Zoeterwoude Kerstbomen versnipperd Forse omzetdaling bij Katwijkse groenteveiling DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 caroline van overbeeke marieta krof t Van Walchren stopt met lijkschouwen oegstgeest „Ik denk dat het een paar jaar geleden was dat de recherche mij opbelde om naar een lijk te gaan. Ik trof een man aan op zijn stoel, achter zijn bureau. Ik ben geen lijkschouwer zoals Derrick die precies op de mi nuut af het tijdstip van overlij den kan vaststellen. Maar door de kalender, de klok en het stof in de kamer kwamen ik en de recherche erachter dat de man er al een week zat. Hij was dan wel een vrijgezel, maar woonde in een flat. Dat zo'n man dan toch nog zo eenzaam en alleen moet sterven, dat is toch wel een van de meest tragische din gen die ik als gemeentelijk lijk schouwer heb meegemaakt. Je hoort en leest er wel eens over, maar dat zoiets ook zo dichtbij kan gebeuren, had ik niet ver wacht." Aan het woord is de 71-jarige E. van Walchren. Onlangs zette hij een punt achter zijn functie als gemeentelijk lijkschouwer. Ruim 40 jaar geleden stelde de toenmalige burgemeester Du Boeuff hem de vraag of hij naast zijn huisartsenpraktijk de func tie van gemeentelijk lijkschou wer op zich wilde nemen. „Hij zei erbij dat het geen baantje was waarmee ik mijn pensioen zou kunnen verdienen. Maar er was iemand nodig. Ach, toen heb ik het maar gedaan", herin nert Van Walchren zich. Ook toen hij eind 1986 stopte met zijn huisartsenpraktijk bleef hij lijkschouwer. Iedere gemeente wijst twee of drie artsen als gemeentelijk lijk schouwer aan. „Geen bekende functie", erkent hij. „Mensen vragen mij vaak wat nu eigenlijk een gemeentelijk lijkschouwer doet. Ze denken dat ik met een groot mes rondloop. Dat is on zin." Hij legt uit: „Bij elk mens dat gestorven is aan een niet- natuurlijke dood moet een ge meentelijk lijkschouwer komen. Dat kan dus zijn bij een moord, een zelfmoord of een ongeluk. Ik moet dan uitzoeken wat de oorzaak van de dood is. Ik ga niet snijden. Dat doet de patho loog-anatoom, als dat nodig mocht zijn." Tot medio vorig jaar moest hij ook de kisten van de te cremeren lijken verzege len. De achterliggende gedachte daarvan was dat de lijken dan niet meer stiekem konden wor den verwisseld. Inmiddels is die verplichting afgeschaft. Van Walchren heeft geen moorden meegemaakt. Evenmin is hij als lijkschouwer betrokken geweest bij doden als gevolg van onge lukken. Behalve crematies, wa ren het vooral zelfmoorden waarmee hij werd geconfron teerd. Met het psychiatrisch zie kenhuis Endegeest in de ge meente zijn zelfmoorden geen zeldzaamheid. „Het is gek dat veel zelfmoorden in psychiatri sche inrichtingen voorkomen", vertelt hij. „Maar in geen enkele inrichtingen kun je dat voorko men. Iemand die van plan is om de hand aan zichzelf te slaan, kun je onmogelijk 24 uur per dag blijven volgen." Hoeveel keer Van Walchren in zijn leven als gemeentelijk lijkschouwer moest optreden, kan hij zelfs bij benadering niet zeggen. De doden hebben hem echter geen slapeloze nachten bezorgd. „Als co-assistent werd ik al zo vaak met lijken gecon fronteerd. Ik vind er niets lugu bers aan. Al ben ik wel blij dat ik geen verminkte lijken heb mee gemaakt. Ernstige ziektes daar entegen vind ik veel erger. Daarover lig ik 's nachts nog wel eens te piekeren." Speciale acties in jarige bibliotheek voorschoten Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan houdt de Voorschotense bibliotheek op 8 en 9 januari een groot aantal acties. Deze staan allemaal in het teken van het getal'25'. Wie zich opgeeft als lid krijgt 25 procent korting. Wie in 1925 gebo ren is, in januari 25 jaar wordt, of op de 25ste van de maand jarig is, krijgt een gratis lidmaatschap. Iedere 25ste bezoeker krijgt een gratis boekenlegger en het boekje 'Schrijvend Voorschoten' of een boekenwurmtas. Op beide dagen kan bovendien boetevrij worden ingeleverd. School heeft schade door tennisbal wassenaar Het bestuur van de Paulusschool in Wassenaar heeft geen schuld aan de aanzienlijke waterschade die de school afge lopen zomer opliep. Tot die conclusie komt het Wassenaarse college van B en W. De school zou voldoende maatregelen heb ben genomen om verstopping te voorkomen. Om die reden is het college bereid om de geleden schade, ruim 5500 gulden, te vergoeden. De regenafvoerpijp van de Paulusschool raakte in een augustus verstopt door een tennisbal, waardoor enorme hoeveelheden regenwater de school binnenstroomden. Daar door werden tapijt en plafond in de vergaderruimte en een lo kaal van de school verwoest. Aleid-expositie drie keer te zien koudekerk aan den run De tentoonstelling 'Aleid van Poelgeest en haar tijd' is in het nieuwe jaar nog drie keer te zien. Op zater dag 2,16 en 30 januari zijn bezoekers van 10.00 tot 12.00 uur welkom in de Oudheidkamer aan de Dorpsstraat 55a in Koude kerk. Nieuwe stnictuur heeft geen gevolgen voor bewoners Verzorgingshuis Adegeest in Voorschoten gaat met in gang van 1 januari een samenwerkingsovereenkomst aan met de Stichting KW (Katholieke Stichting voor Verzor ging en Verpleging in de regio Den Haag). „Samenwer ken moet, anders ontkom je niet aan het sluiten van het verzorgingstehuis", merkt zorgmanager G. Lamboo op. „Adegeest kan het alleen niet financieel behappen." stratie, een hoofd inkoop en een hoofd personeelszaken te kun nen betalen", legt algemeen di recteur J. de Vreeze van de Stichting KW uit. „De vele re gelingen in de gezondheidszorg worden zo complex dat die wel nodig zijn." Door de samenwerking kan Adegeest profiteren van de des kundigheid binnen de KW. .Adegeest heeft zestig bewo ners. Het huis is te klein om zelfstandig een hoofd admini- De Stichting KW telt - met Adegeest erbij - vijf verzorgings tehuizen en vier verpleeghui zen. Deze instellingen brengen gezamenlijk de kosten op voor het management. Huize Ade geest zal hiervoor in de toe komst meer moeten uitgeven, maar bespaart tegelijkertijd geld doordat er efficiënter kan wor den gewerkt. Zo kunnen de on derhoudswerkzaamheden bij de verschillende instellingen op el kaar worden afgestemd. Boven dien wordt er in de toekomst gezamenlijk ingekocht, wat goedkoper is. Financieel is de samenwerking voor Adegeest zoeterwoude/leiderdorp Noordwijkse ijsbaan heeft primeur in wijde omgeving De Zoeterwoudse schaatsvere niging organiseert zaterdag 2 ja nuari korte baanwedstrijden op de Zuidbuurtsevaart. Om 12.30 uur wordt het startschot gege ven. Alleen Zoeterwoudenaren kunnen aan de wedstrijden meedoen. De liefhebbers van langebaanwedstrijden. kunnen zondag terecht op de Noord Aa. De wedstrijden beginnen voor alle categorieën om 12.00 uur. In Leiderdorp gaat vermoede lijk zaterdag de ijsbaan in de Kleine Zanput open. Touch swingend nieuwe jaar in hazerswoude-dorp Jongeren uit Hazerswoude en omgeving kunnen swingend het nieuwe jaar in. In de Avantihal aan de Sportparklaan in het 'dorp' speelt vrijdag 1 januari de band Touch. De groep speelt muziek van onder meer Simple Minds, U2, Golden Earring en zelfs van Rob de Nijs. De live muziek van Touch wisselt af met discotheek Flying Angel. Het feest begint om 21.30 uur, de toegang kost 10 gulden. Kaarten zijn te koop bij café De Eglantier, snackbar 't Zwaantje en slijterij Timmermans. Lezing over Rietveld alphen aan den rijn Kunsthistoricus Peter Wagema- kers houdt vrijdag 11 januari om 10.30 uur in de openbare bi bliotheek in Alphen een lezing over de bekende architect en meubelmaker Gerrit Rietveld (1888-1964). De lezing is een initiatief van de Vrije Academie in Alphen. De toegangsprijs be draagt 4,50 gulden. noordwuk astrid van den berg Witkalk. Dat is het geheim van de door de Noordwijkse IJsclub uitgevonden 'sandwichmetho de'. Een manier waardoor de Jonkheer Geversbaan aan de Noordwijkse Gooweg gisteren als eerste baan in de wijde om geving open kon gaan. K Zonneveld, voorzitter de IJsbaancommissie in Noord- wijk, is trots op het resultaat van de Noordwijkse vinding waar door de Jonkheer Geversbaan gisteren al was voorzien van een dunne ijslaag. „Bij de sand wichmethode, die door drie le den van de ijsclub is uitgevon den, wordt op de vaste onder grond bij de eerste vorst een laagje water gespoten. Daarover heen komt een laag witkalk. De kalk weerkaatst het zonlicht, zo dat het ijs niet te snel weer ont dooit. En daaroverheen spuiten we 's nachts weer water." De drie uitvinders van het sandwichsysteem, Jan van der Meer, Henk Heuzen en Arie Vink, zijn drie jaar terug met de witkalk gaan experimenteren. Niet uit weelde maar omdat de schaatsers al jaren met te hoge temperaturen op de ijsbaan hadden te kampen. De Gevers baan ligt erg beschut, 's Mid dags loopt de temperatuur zo sterk op, vooral als de zon schijnt, dat het ijs wegsmelt. „In 1989 gingen de drie voor het eerst met de witkalk in de weer", vertelt Zonneveld. „Met gieters sproeiden ze de kalk 's nacht over de baan. Het jaar daarop werd een bedrijf in de arm genomen, dat gespeciali seerd is in het witten van broei- kasramen. Dat bedrijf zorgde in enkele uren voor een witte on derlaag. We hebben in dat jaar tien dagen achter elkaar ge schaatst." In 1991 werd het sandwich systeem nogmaals toegepast. Vijf dagen ijs waren het gevolg, terwijl elders in het land de meeste landijsbanen gesloten bleven. „Je kan bij ons al op een Jaag van twee centimeter schaatsen omdat we het water op het gravel van de tennisba nen kunnen spuiten. Veel landijsbanen worden onder 40 tot 50 centimeter water gezet. De laag ijs moet daar veel dik ker zijn, wil je er op kunnen schaatsen." Inmiddels zijn veertig vrijwil ligers bezig geweest met het schaatsklaar maken van de baan. Al« twee keer zijn spuiters van acht uur in de avond tot vier uur in de ochtend in de weer geweest om de baan onder water te zetten. In ploegen van vier werken ze met twee grote brandslangen de baan af. „Het water moet zo hoog mogelijk gespoten worden. Dan koelt het al een paar graden af voordat het neerkomt. Bovendien moet er zo gespoten worden dat het water in kleine druppeltjes ver deeld wordt. Dan bevriest het nog sneller." Of de Noordwijkse ijsbaan door de sandwichmethodë een geduchte concurrent van de ba nen in de omliggende gemeen ten is? De voorzitter van de ijs- oegstgeest/zoeterwoude Kerstbomen Zoeterwoude gaan op op woensdag 6 januari door de versnipperaar. De houtsnip pers worden gecomposteerd. Oegstgeestenaren kunnen hun boom tussen 13.00 en 16.00 uur inleveren bij buurt huis Kratong in Buitenlust, op het parkeerterrein van de Voscuyl, aan de Hofbrouc- kerlaan, de Morsebellaan en de Floralaan. Oegstgeestenaren die hun boom voor die tijd willen ontmantelen, kunnen nu al aan de Haarlemmerstraat weg terecht. Tot en met 7 ja nuari worden daar tussen 8.30 en 11.00 uur en van 13.00 tot 15.30 uur bomen ingezameld. Kinderen krijgen voor elke ingeleverde kerst boom een lootje waarmee zij kans maken op een waarde bon. Zoeterwoudenaren kunnen een kwartje per inge leverde boom verdienen, wanneer ze die op 6 januari tussen 13.30 en 16.00 uur in leveren op het parkeerterrein van de Eendenkooi en op parkeerterrein Haasbroek. uiteindelijk gunstig. De KW is verantwoordelijk voor het bud get. Het bestuur van de Intercon fessionele Stichting Bejaarden zorg Voorschoten, beheerster van Adegeest, blijft de eindver antwoording dragen voor de gang van zaken in Adegeest. „Ze kan de KW op de vingers tikken als het geld verkeerd wordt be steed, zegt De Vreeze. Het personeel van Adegeest komt met ingang van het nieu we jaar in dienst van de KW. Voor de bewoners verandert er niets. De Katwijkse groenteveiling heeft een bijzonder slecht jaar ach ter de rug. Dalende prijzen, sterke concurrentie uit met name Zuid-Europa en een te groot aanbod van waspeen hebben ge zorgd voor een omzetdaling van 35 procent ten opzichte van 1991. Uit de vandaag bekend geworden jaarcijfers blijkt dat de omzet dit jaar uitkomt op 16,5 mijoen gulden. In 1991 behaalde de veiling nog een omzet van 25 miljoen gulden. runsburg dorith ugtvoet Veiling Flora in Rijnsburg heeft in jaren niet zulke tegenvallen de resultaten behaald als in 1992. Uit de gisteren bekend ge worden jaarcijfers blijkt dat de veiling ten opzichte van 1991 een omzetgroei van 0.4 procent behaalde. Er is voor 536 miljoen gulden aan bloemen en planten geveild, ruim twee miljoen meer dan vorig jaar. De veiling rekende begin dit jaar nog op zes procent groei. Ook bij bloe menveiling Aalsmeer vielen de jaarcijfers tegen. Dat de cijfers over 1992 niet zo prachtig zouden uitvallen als over 1991 was te verwachten, meldt Flora-voorlichter P. Kralt. Vorig jaar groeide de omzet met 14 procent ten opzichte van 1990. Maar de uiteindelijk ma gere 0,4 procent groei is toch een tegenvaller. „We hebben een moeilijk jaar achter de rug", concludeert Kralt dan ook. Hij wijt de tegenvallende cij fers aan een reeks van factoren. Dalende bloemen- en planten- prijzen, een stagnerende afzet, de economische recessie, de harde gulden en de warme zo mer. Kralt: „Al in mei kelderden de prijzen en ze zijn niet meer op een fatsoenlijke niveau uit gekomen", meldt hij. Volgens Kralt hielden veel mensen door de economische recessie hun hand op de knip. „Voorheen be zuinigden huishoudens in moeilijke tijden nauwelijks op bloemen, maar nu gebeurde dat wel. Vervolgens kwam er een mooie zomer, waardoor men sen wel andere dingen aan hun hoofd hebben dan bloemen ko pen." Ook de keiharde Nederlandse gulden waardoor bloemen relatief duur zijn voor mensen buiten Nederland heeft de omzet van Flora parten ge speeld. „En dan hebben we nog- het geluk dat Duitsland als ex portland erg belangrijk is voor ons. Dat land heeft gelukJdg ook een harde munt. Als dat niet het geval was geweest, waren de ge volgen voor ons ernstiger ge weest." Ondanks de tegenvallende cijfers rekent bloemenveiling Flora volgend jaar opnieuw op een omzetgroei van zes pro cent. Kralt vindt deze prognose niet te optimistisch. „Er zijn te kenen van economisch herstel. Bovendien hebben we eerder magere jaren gehad. In '87 groeide de omzet ook maar met 0.6 procent, terwijl de jaren er na juist forse groei te zien ga - ven." Verder hoopt Flora van. incidentele tegenvallers zoals de te warme zomer verschoond te- blijven. De matige jaarcijfers hebben een aantal gevolgen voor de in' - vesteringen op het Floratcrreln. Toen in de loop van dit jaar dui delijk werd dat de resultaten zouden tegenvallen, werd be sloten om de nieuwbouw van* het kopersgebied te verschuiven naar het voorjaar van 1993. Of de bouwplannen volgend jaar wel worden uitgevoerd, is nog de vraag. In de loop van januarï neemt Flora hierover een beslis sing. „Want we hebben er ten slotte niets aan om te bouwen voor leegstand." Niet alleen in Rijnsburg vallen de jaarcijfers tegen. De Bloe menveiling Aalsmeer sluit het kalenderjaar 1992 af met een omzet van ruim 2,2 miljard gul den aan bloemen en planten, 0,5 procent minder dan vorig jaar. Aan bloemen werd voor ruim 1,4 miljard gulden omge zet en aan kamer- en tuinplan ten ongeveer 760 miljoen gul den. Asfalt op Endegeesterstraatweg anton koch FOTO HENK BOUWMAN baancommissie denkt van niet. „Als je als eerste opén bent con curreer je niet, want de andere banen zijn toch nog dicht. En zodra ze open zijn, gaan de mensen weer in hun eigen dorp schaatsen. Dat neemt niet weg dat het hier goed druk is. Op topavonden komen er acht- tot negenhonderd mensen", aldus Zonneveld. correspondent Ondanks de bezwaren van de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO), komt er toch asfalt op de Endegeesterstraatweg. De VOO vindt dat de klinkers op de weg van historische waarde zijn. B en W van Oegstgeest vinden het echter belangrijker dat de om wonenden geen last meer heb ben van trillingen door verkeer dat over de klinkers rijdt. De buurt vroeg tijdens een in spraakavond enige weken gele den ook om een rotonde t^rj hoogte van de Van Swietenlaanr. bij het villapark Boschgeest. Die- wens willen B en W eveneen*" niet honoreren. Het colle^T. vindt de kosten voor de aanleff" (circa 70.000 gulden) te hoogr* Ter hoogte van de ingang van het centrum voor kinder- err jeugdpsychiatrie Curium komt wel een voetgangers-oversteek plaats. Het totale bedrag van de re constructie Endegeesterstraat weg bedraagt bijna een miljoen gulden. E. van Walchren: „Iemand die van plan is om de hand aan zichzelf te slaan, kun je onmogelijk 24 uur per dag blijven volgen. FOTO HENK l

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13