Leiden Regio Alsnog stroom bezwaren tegen stationsplannen Sleutelpas verrijkt het leven mm Nieuwjaarsvoorstelling gemeente 'uitverkocht' BOUWPLANNEN? Informatie-avond diabetes Titelstrijd reddend zwemmen in Leiden Plantenbakken tegen parkeeroverlast DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 Ze hebben nog nooit een bos van binnen gezien, ze kennen het verschil niet tussen een eik en een berk, maar met de Kerstmis moet er een boom in huis. 'Gek, nu de kin deren het huis uit zijn, nemen we juist elk jaar een boom. Anders is het zo kaal'. Handige jongens trekken met hun schrobzagen en bijlen de natuur in en hup, daar gaat weer een blauwspar tegen de vlakte. En nog een, en nog een. En dan in eens staat er voor de plaatselijke bloemen- kraam een bosje dat ooit ergens anders heeft gestaan. Een heel duur bosje, want een beetje boom kost toch al gauw zo'n vijf endertig gulden. Maar dat is geen bezwaar. De bomen worden grif ontvoerd, per fiets, in de achterbak van de auto of gewoon met de hand. En als ze dan lang genoeg opge dirkt op driehoog hebben gestaan, gaan ze als ketters op de brandstapel. Kort branden ze, maar hevig. Ze hadden lang, erg lang kunnen leven, groot kunnen worden, op een mistroostige dag met hun toppen de hemel kunnen kie telen. Maar de handel kwam langs in de vorm van een bosbrand. Elk jaar weer Bijl tjesdag voor de kerstbomen. Ik wil mezelf niet schoonpraten. Vroeger heb ik, net zoals de jongen op de foto, ook aan deze barbarij meegedaan. Maar nu is het afgelopen. O, ik heb destijds best geno ten van het optuigen. Altijd weer was het een feest als mijn vader de volle doos die niets woog tevoorschijn haalde. Als ik dat zelf nu zou kunnen doen, nam ik misschien toch e.en boom. Maar het is uit met de pret Ik ben niet in de stemming. Een boom hoort in de grond. En een mens op den duur ook. Tekst Cees van Hoore Foto Li ('Prettige Dagen' is een rubriek over men sen en gebeurtenissen rond kerst en Oud jaar. Dit is de negende aflevering) bij het zien van de retourpost zagen we wat de uitnodiging te weeg heeft gebracht." Volgens Van Woerden was de schouwburg na enkele uren graven in de post al volgeboekt. ,,Er hebben zich wel wat teleur gestelde mensen gemeld die meteen hadden ingestuurd maar toch geen plaats krijgen. Maar we hebben echt gehan deld volgens het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt", aldus Van Woerden. De suggestie om de voorstelling volgend jaar maar in de Groen- oordhallen te houden, wijst Van Woerden om financiële redenen van de hand. „We willen ook ie dereen wat consumptiebonnen geven. Dat zou wel erg duur worden." Van Woerden benadrukt dat de receptie die volgt op de voor stelling toegankelijk is voor alle belangstellenden, dus ook dege nen die geen kaartje hebben voor de opvoering. De gemeen telijke nieuwjaarsreceptie wordt ook in de schouwburg gehou den. Het cultureel besef in Leiden is heel wat groter dan de gemeen te tot voor kort bevroedde. Mas saal is gereageerd op een uitno diging van de gemeente om een nieuwjaarsvoorstelling in de schouwburg bij te wonen. Er kwamen 1500 aanvragen bin nen voor de beschikbare 500 plaatsen. „We dachten wel dat we vol zouden zitten, maar dit overtrof onze verwachtingen to taal", aldus H. van Woerden, woordvoerder van de burge meester. De gemeente stuurde dit jaar met de kerstkaart een uitnodi ging mee voor de nieuwjaarsre ceptie 'nieuwe stijl'. Voordat om 21.30 uur feestelijk het glas wordt geheven wordt in de schouwburg wordt een verras singsvoorstelling van een uur gegeven. Belangstellenden kon den een kaartje insturen om een plaats te reserveren. „We hebben de uitnodigingen alle maal tegelijkertijd gepost. Daar na was het een dag rustig, maar OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van u graag Kom gewoon eens alles op u gemak bekijken. We geven i uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MBI STbVEVI Schaatsen op de Dobbedreef De natuurijsbaan aan de Dob bedreef gaat morgen open. De ijsvereniging Rijndijk-Hoge Mors heeft dit vanochtend be sloten. „Het ijs is nu een centi meter of zes dik, en de weers vooruitzichten zijn gunstig", al dus secretaris Verboon. Mor genochtend wordt de baan in alle vroegte geprepareerd, zodat om ongeveer 10 uur de schaat sers het ijs op kunnen. De vere niging heeft gezorgd voor ver lichting. OXFORD Mensen die op eni gerlei wijze zijn betrokken ge weest bij de uitwisselingen tus sen Leiden en Oxford, zijn 3 ja nuari welkom op de nieuw jaarsreceptie van de Vrienden van Oxford. De bijeenkomst heeft plaats in de zaal van Alle gro Vivace aan de J.C. de Rijp- straat 27 in Leiden. De aanvang is 17.00 uur. EEDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071 -161417 Bedrijven ongelukkig met keerlus Buschauffeur voorkomt brand laden Een oplettende buschauffeur heeft vanochtend voorko men dat een shoarmazaak aan de Steenstraat grote brandschade opliep. De chauffeur merkte bit het langsrijden om kwart over vijf dat een aantal kaarsen op de toonbank srrtolten. Vervolgens werd de politie gewaarschuwd. De gealarmeerde agenten for ceerden de deur eri doofden het beginnende brandje op de ba lie. Overlast door studentenfeest en Een groot studentenhuis op het Rapenburg heeft van nacht door een vervroegd oud-en-nieuwfeest te houden voor geluidsoverlast gezorgd. Het was zo druk dat een aantal feest vierders ook na een uur op straat de ruimte zochten. Daarover kwamen klachten binnen bij de politie die vervolgens een waar schuwing uitdeelde. Dat mocht niet baten. Uiteindelijk heeft de politie om iets voor half drie alle fuifnummers gesommmeerd net feest binnen voor te zetten. Auto vliegt uit de bocht leiden Doordat hij de macht over het stuur verloor heeft een 33- Léidenaar vanochtend een kleine kettingbotsing veroor zaakt-De man reed omstreeks half zeven op de Herensingel. Bij de Os en Paardenlaan raakte de auto van de weg, Hij raakte een geparkeerde auto. die vervolgens doorschoo t tegen de volgende en dat gebeurde daarna nog eens. De bestuurder bleef onge deerd. leiden loman leefmans Wie wil er geen gratis kleurspoeling, of korting op een zeilcursus, dansles, theatervoor stelling, zwembad bezoek, zon nebank en eten bij een Spaans of Chinees restaurant? Of de fo to's die hij van al dit moois maakt met reductie ontwikke len? Het kan nu allemaal met de Sleutelpas, die vanaf 1 januari geldig is. Minima voor wie de kaart vooral is bedoeld kun nen de kaart voor een tientje krijgen. Studenten (ook een soort minima) moeten 50 gul den neertellen. De meer bemid delde Leidenaars betalen 75 gulden. Het systeem van de 'veelzijdi ge kortingkaart van Leiden' is afgekeken van Amsterdam. Daar kunnen minima en stu denten sinds 1989 een pasje krijgen waarmee ze voor een zacht prijsje gebruik kunnen maken van bibliotheken, bio scopen, zwembaden, alle mu sea en soms het openbaar ver voer. Om de zo veel tijd krijgen de houders van deze stadspas' een boekje thuis gestuurd met nieuwe, tijdelijke voordeeltjes. 111177 Deze variëren van een per tochtje met de rondvaart boot tot een gratis hamburger bij McDonald's na een middag je voor niks in Artis. De Leidse Sleutelpas is, af gaande op de deze week uitge komen folder, vooral op dat laatste aspect gericht: de vrien delijke gestes van de midden stand. Cultuurliefhebbers ko men veel minder aan hun trek ken. Het aantal Leidse musea waar de toegangsprijs voor pas houders wordt verlaagd is met twee (Molen de Valk en de La kenhal) schamel te noemen. En bioscopen doen helemaal niet Ook de NZH laat verstek gaan. Maar daar staat tegenover dat er bij een kleine zestig win kels een gratis tweede kopje koffie kan worden gedronken, bestelde cd's voor niets worden thuisbezorgd of er wordt een korting van een procéntje of tien gegeven. Rijk zullen de Sleutelpashou ders overigens niet worden van sommige aanbiedingen. De kor ting van vijf procent die enkele restaurants geven, betekent in de praktijk dat de rekening kwartjes of hooguit enkele gul dens lager uitvalt. Of wat te denken van een sigarenzaak die korting geeft op 'alle artikelen met uitzondering van accijns- belaste artikelen en tijdschrif ten'. Heel veel blijft er niet over. Ook lijkt een deel van de win kels die aan het Sleutelpas-pro- ject meedoen niet echt de mini ma als doelgroep te hebben. Ju weliers en antiquariaten zijn nou niet bepaald de zaken die mensen met een bijstandsuitke ring geregeld bezoeken. Toch heeft de het Leidse pas je onmiskenbaar voordelen voor iedereen. Bij alle vijf de Leidse speel-o-theken is het abonnement voor het huren van speelgoed gratis en is de korting op een aantal uiteenlo pende cursussen niet misselijk. Of de Sleutelpas kan tippen aan het het succes van de Stadspas (170.000 exemplaren op een be volking van nog geen miljoen), wordt in de komende maanden duidelijk. Tot gistermiddag wa ren er 77 uitgegeven. De Diabetes Vereniging Nederland houdt op dinsdag 12 januari een informatie-avond in de aula van gebouw 50 van het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Verpleegkundige W. Buis, werkzaam in het Haagse Bronovoziekenhuis, spreekt over 'het omgaan met spanning en ontspanning door suikerzieken'. Aanvang 20.00 uur. daarbij niet in de eerste plaats om de snelste tijd, maar om dc handelingen zelf. De wedstrij den zijn tussen 11.00 en 17.00 uur in het Vijfmeibad aan de Boshuizerlaan. Op 5 juli 1993 bestaat de brigade driekwart eeuw. De red dingsploeg ontstond uit de toenmalige zwemvereniging LZC. De lessen zwemmend red den werden eerst gegeven in zwembad 'De Overdekte' in de Haarlemmerstraat. Ook buiten de zwembaden is de brigade ac ticf gebleven. Samen met de reddingsbrigade l.eidschendam bewaakt ze 's zomers de Vliet- landen en ook bij evenementen zoals dc Kindervrijmarkt zorgt de vereniing voor de veiligheid rond het water. De Leidse Red dingsbrigade heeft inmiddels ruim 700 leden. Ter gelegenheid van het 75-jari ge jubileum van de Leidse Red dingsbrigade worden zaterdag 9 januari de nationale kampioen schappen 'Eerste Hulp aan Drenkelingen' in Leiden gehou den. Tijdens deze kampioen schappen tonen zo'n 25 red dingsbrigades uit Nederland hun vaardigheid in het verlenen van eerste hulp bij een verdrin kingsongeval. Dit ongeval wordt zo realistisch mogelijk in scène gezet. De Eerste Leidsche EH- BO-brigade en mensen van LO TUS die de slachtoffers spe len verlenen hun medewer- king. De reddingsacties van de ploegen, die steeds uit vier per sonen bestaan, worden door een jury beoordeeld. Het gaat Tientallen bedrijven, instellingen en winkels in het Leidse stationsgebied en de binnenstad hebben alsnog be zwaarschriften ingediend tegen het zogeheten hoe lahoep-verkeersplein dat bij de Plesmanlaan moet ko men. Die verkeerslus maakt deel uit van het omvangrijke plan om het Leidse Stationsplein te ondertunnelen. Twee weken geleden waren nog 'slechts' negen bezwaren bij de gemeente binnengekomen. leiden loaaan leefmanstelijke ordening) ook nooit de De tunnelplannen kenden oor spronkelijk vele varianten. De versie waar de gemeenteraad in meerderheid voor koos, bestaat uit een ingang (en uitgang) bij het belastingkantoor. De auto- moblisten komen vervolgens weer boven de grond na het kruispunt met de Rijnsburger- weg en Schuttersveld. Wie toch via molen de Valk de binnen stad in wil moet vervolgens driemaal linksaf langs twee ex tra stoplichten. Geen autovriendelijke oplos sing. Maar dat is volgens wet houder T. van Rij (PvdA/ruim- bedoeling geweest. Het hele plan is er juist op gericht om auto's zo veel mogeljk bij het station weg te houden en bus- voetgangers- en fietsverkeer te bevorderen. Projectleider R. van Nood meldde half december dat er nauwelijks weerstand bestond tegen de tunnel, die bijna 90 miljoen gaat kosten. Van de ne gen brieven waren er ook nog eens zes ondertekend door be- drijfsmakelaar Menno Smitsloo. De makelaar ontkende dat niet. Maar in zijn functie van voorzit ter van de stichting Leiden Sta tionsgebied één van zijn be zwaarschriften vertegen woordigt hij wel een tachtigtal bedrijven die in dat gebied zijn gevestigd. Het door de gemeen te genoemde aantal van negen is in zijn ogen dus wat mager uitgedrukt. Naar aanleiding van de be richten over de 'weinige' be zwaren, is nu toch nog een aan tal ondernemers in de pen ge klommen. Op initiatief van kap per A. Plu ligt er bij de gemeen te nu ook een lijst met 38 hand tekeningen van winkels en be drijven rond de Stationsweg die eveneens vrezen dat de 'keerlus' de bereikbaarheid van de om geving er niet beter op zal ma ken: „Het nieuwe station wordt perfect, je loopt straks over een echte avenue en dat is goed voor Leiden. Dat zullen we niet in de weg staan. Maar 300 me ter omrijden om de stad in te komen, dat vinden we onlo gisch", aldus Plu. De bezwaren van de bedrij ven aan de Stationsweg hebben ook betrekking op de parkeer problemen bij het grote 'vrije' parkeerplein achter Morssingel- Stationsweg. Leiden Leeft, de winkeliers vereniging van de Haarlemmer straat en binnenkort ook van de Breestraat, heeft zich op de val reep per brief ook verzet tegen de aanleg van de verkeerslus: „Hoewel ons gebied eigenlijk al leen de binnenstad bestrijkt, vonden we op het laatst toch dat we moesten reageren op die geplande situatie. Die lus werkt natuurlijk niet erg uitnodi gend", aldus Palm. Door de lijsten van Plu, Palm en Smitsloo samen te nemen zijn er in principe niet negen, maar enkele honderden bedrij ven en winkels die de aanleg van drie extra bochten voor het autoverkeer nabij het stations viaduct niet zien zitten. Bij de gemeente is men pas in het nieuwe jaar voor commentaar bereikbaar. Wie de stad een beetje kent weet ze nog wel te vinden: de plekken waar de auto vlak bij het winkelcentrum nog gratis kan worden geparkeerd. Op de Oude Herengracht loopt dit vol gens de middenstanders de spuitgaten uit. Ze ergeren zich groen en geel aan rijen blik voor de deur. Velen kiezen voor een onwettige oplossing. Ze zetten bloembakken of allerhande re clameborden op straat. De poli tie grijpt vooralsnog niet in. Met de uitbreiding van het 'parkeer-restrictiegebied' in de binnenstad, eerder dit jaar, ver plaatste de stroom gratis-par keerders zich naar de nieuwe grenzen. Tot voor kort kon bij voorbeeld langs een groot deel van de Oude Singel of Oude Vest nog 'om niet' worden ge parkeerd. Dat is nu afgelopen. Het restrictiegetfied eindigt te genwoordig pas bij de Haven- brug. Tien meter verder, op de Ou de Herengracht, hoeven nog geen duiten in een automaat te worden gegooid. Het duurde een tijdje, maar inmiddels we ten velen dat. Langs het water staan de parkeerplaatsen conti nu vol. Maar ook aan de andere kant, langs de stoep, wordt veel meer dan voorheen geparkeerd. De breedte van de weg is hierop niet berekend, auto's uit tegen gestelde richtingen'kunnen el kaar niet meer passeren. Dit leidt geregeld tot grote opstop pingen. Winkeliers ergeren zich aan de situatie. De auto's worden pal tegen hun etalage gepar keerd. Velen vrezen een teruglo pende omzet omdat de winkels aan het zicht zijn onttrokken. „Klanten rijden hier langs, zien dat ze de auto niet kwijt kunnen en rijden door", aldus winkelier mevrouw Teske. En zo verrezen de afgelopen tijd op steeds meer plaatsen bloembakken en reclameborden op de rijweg om het parkeren te beletten. De groenteboer op de hoek Haven plein/Haven heeft een bord met aanbiedingen, terwijl de aquari umwinkel aan de Oude Heren gracht bloembakken gebruikt. Teske jukeboxen en de naastge legen motorshop gebruiken ce- mentbakken als buffer. „Omdat we willen voorkomen dat de wagens hier in de winkel wor den gezet, maar ook om men sen die elkaar willen passeren een uitwijkmogelijkheid te bie den. Tegenliggers staan hier vaak tien minuten stil omdat ze niet voor of achteruit kunnen", aldus mevrouw Teske. „Illegaal", meldt voorlichter D. Graveland van de politie over het plaatsen van toestanden op de rijweg. In de plaatselijke ver ordening staat dat hiervoor een vergunning nodig is. En dat is dus niet gebeurd. Optreden doet de politie niet, tenzij klach ten binnenkomen. Dat gebeurt zelden of nooit. Enige omwonenden pleitten onlangs voor een parkeen'erbod aan de winkelkant van de weg. De overlast voor de midden standers zou erdoor verdwijnen en het verkeer komt niet meer in de knel door de smalle rij strook. Bij de gemeente was niemand voor commentaar be reikbaar. Sinds de uitbreiding van het parkeer-restrictiegebied staat de Oude He rengracht vaak stampvol met auto's. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11