Kenya wacht op resultaten Buitenland Rabin zet deur op kier terugkeer van Palestijnen De loze beloften van Panic Val 'witte ridder' Collor Franco bedachtzaam leider Meer mensen krijgen recht op paspoort van Andorra Schaduwspel in Muqdisho Hoge-snelheidstrein moet in 1999 ook in Italië rijden Haïtianen vormen dilemma voor Clinton Rusland: Het Wilde Westen van het oosten WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 5 Beroving door verdovende borsten bangkok In Bangkok hebben travestieten sekstoeristen beroofd na verdoving door likken aan tepels die waren ingesmeerd met een verdovend middel. In andere gevallen werden argeloze mannen die vielen op de 'dames' rijp voor beroving gemaakt door het middel in chocolade of bier te doen. Volgens de politie zijn er in de hoofdstad van Thailand zeker 50 criminele traves tieten die de betoverende schoonheid van hun borsten gebrui ken om toeristen te beroven. Een van de daders zei dat hij zijn toevlucht tot deze techniek moest nemen omdat „de meeste van onze klanten niet drinken". Rode Kruis helpt gestrande passagiers moskou Het Russische Rode Kruis heeft in de afgelopen weken duizenden passagiers te eten gegeven die gestrand zijn op het vliegveld van de Russische stad Wladiwostok. Het vliegveld is sinds midden-december gesloten omdat de directie geen geld heeft voor vliegtuigbenzine. Het was niet duidelijk wanneer het vliegveld weer wordt geopend. Steun Marokkaanse cannabis-boeren casablanca» Koning Hassan II van Marokko heeft gisteren een programma van 1,8 miljard gulden aangekondigd om de boeren in het Rif-gebergte financiële steun te geven, zodat zij zich ont houden van de cannabis-teelt. Met het programma, dat mede wordt bekostigd door de Europese Gemeenschap, hoopt Marok ko de stroom hasjiesj naar West-Europa te kunnen indammen. Ghanezen blijven weg bij verkiezingen accra» De eerste parlementsverkiezingen sinds 13 jaar in Gha na zijn gisteren zonder incidenten verlopen, maar werden voor al gekenmerkt door het massaal wegblijven van de kiezers. De reden voor de slechte opkomst is dat vier oppositiepartijen een boycot haddden afgekondigd, omdat zij van oordeel zijn dat de presidentsverkiezingen van vorige maand op grote schaal zijn vervalst. Staatsgreep mislukt in Sierra Leone freetown De militaire regering van de Westafrikaanse staat Sierra Leone heeft in de nacht van maandag op dinsdag een po ging tot staatsgreep weten te verijdelen. Dat heeft president Va lentine Strasser gisteren gezegd. De 28-jarige kapitein, die op 29 april zelf door een staatsgreep aan de macht kwam, zei dat de toestand onder controle was. JERUZALEM Rtr De Israëlische premier Rabin heeft gezegd dat de 413 verban nen Palestijnen die in Zuid-Li- banon vastzitten een kans heb ben om naar Israël terug te ke ren, als het geweld wordt ge staakt zolang de vredesbespre kingen over het Midden-Oosten bezig zijn. Dat heeft de Israëli sche radio vandaag gemeld. „We zijn vastbesloten dat ze niet zullen terugkeren, wat er ook gebeurt, tenzij er een com plete verandering komt en alle organisaties besluiten tot rust en afzien van geweld en terreur gedurende de vredesbesprekin gen", aldus Rabin. Volgens de "krant Yedioth Ahronoth wil de regering voorstellen om een konvooi van het Rode Kruis via Israël en de bezettingszone in Zuid-Libanon door te laten naar de Palestijnen. Met het konvooi zouden tien Palestijnen kunnen terugkeren die bij vergissing werden uitgewezen, aldus de krant. VN-gezant James Jonah is gis teren met lege handen uit Liba non naar Israël teruggekeerd, nadat hij er niet in was geslaagd te bereiken dat hulpvoorraden worden verstrekt aan de 413 ge deporteerde Palestijnen. Het wordt volgend jaar makke lijker om het staatsburgerschap van Andorra te krijgen. Een nieuwe wet maakt het voor de in het kleine bergland geboren kinderen van buitenlanders mogelijk de Andorrese nationa liteit aan te nemen. Ook men sen die voor 1 januari 1960 in Andorra zijn komen wonen, kunnen de nationaliteit krijgen, mits ze hun eigen nationaliteit opgeven. Tot nu toe kon meh alleen An- dorrees worden door afstam ming, huwelijk of geboorte mits die geboorte plaatsvond voor 1 januari 1975. Als men na die datum was geboren, moest men de oorspronkelijke natio naliteit van de ouders aanne- ROME Rtr-U PI De Italiaanse regering heeft gis teren ingestemd met de aanleg van zo'n 1.300 kilometer baan voor een hoge-snelheidstrein. Die moet als een soort omge keerde letter 'T' door Italië lo pen, van Napels in het zuiden tot Turijn en Venetië in het noorden. Deze Treno di Alta Velocita (TAV) moet in 1999 rij den. Besloten is dat een nieuw consortium, TAV Spa, het pro ject gaat uitvoeren. De Italiaan- Eindelijk loon naar werken? Ja. als u tenminste met software-programma's van Sdu werkt? Want: Snel en op efficiënte wijze voert u een complete loonadministratie met het Sdu Salarisprogramma 1993. Tot op de cent nauwkeurig rekent u van netto naar bruto en omgekeerd met het Sdu Nettoöruto*ettOi)rogramma 1993. Belaste en onbelaste vergoedingen in het woon-werkverkeer stelt u vast met het Sdu Reiskostenprogramma 1993. Meer weten of een demo bestellen? Bei dan (070) 378 95 39. Sdu Uitgei antijntt BELGRADO DPA Milan Panic is gisteren wegge stemd als premier van rest- Joegoslavië (Servië en Monte negro). Beide kamers van het 'Joegoslavische' parlement aanvaardden een motie van wantrouwen. Volgens de grondwet moet Panic nu aftre den. De verwachting is echter dat hij aanblijft totdat een nieuwe regering is gevormd. Panié zat in juni nog in de VS waar hij als emigrant in een pe riode van twintig jaar een ver mogen opbouwde. Een maand later was hij teruggekeerd in 'Joegoslavië' en tot premier be noemd op verzoek van de Servi sche president Slobodan Milo sevic en diens 'Joegoslavische' ambtgenoot Cosic. Panic ging voortvarend te werk. Bij zijn beëdiging tot premier verzekerde hij binnen honderd dagen een einde te maken aan de burgeroorlog in Bosnië-Her- cegovina en de VN tot opheffing van de sancties tegen rest-Joe- goslavië (Servië en Montenegro) te kunnen bewegen. Panic maakte talrijke reizen naar het buitenland, beloofde de nieuwe buurstaten te erkennen, maar in de praktij bleef het bij loze beloften omdat hem aan een machtsbasis ontbrak. Panic ging vervolgens de strijd aan met Milosovic. „God sta Milan Panic, foto ap •■srdjan ilic hem bij, als hij zich tegen mij keert", zo waarschuwde Panié zijn Servische tegenstrever. Milosevic ging hem echter niet uit de weg. De politieke strijd tussen de twee rivalen werd uit eindelijk beslecht op 20 decem ber. Panic bleek bij de presi dents- en parlementsverkiezin gen niet in staat de macht van Milosevic en de regerende soci alisten (de voormalige commu nisten) te breken. Milosevic en de extreem-nationalistische lei der Vojislav Seselj kondigden daarop al aan met Panic af te zullen rekenen. Gisteren ge beurde dat. BRASILIA AFP-AP De Braziliaanse ex-president Fernando Collor de Mello is voor acht jaar zijn burgerrech ten kwijt Dat heeft de Senaat vandaag besloten. Slechts drie van 78 Senatoren stemden te gen. Collor trad gisteren af, kort nadat de Senaat bijeen was gekomen om zich te bera den over het lot van de van corruptie beschuldigde presi dent Collor hoopte met zijn aftreden verdere maatregelen tegen hem te voorkomen. Het geen dus is mislukt Het rijkeluiszoontje Collor de Mello trad in 1990 aan als presi dent met de belofte Brazilië van de corruptie te zullen bevrijden. De Brazilianen vielen en masse voor de mooipraterij van 'de witte ridder', een bemaning waarmee hij zichzelf in recla mespotjes aanprees. Ook internationaal gezien stond Collor in een goed blaadje. Het op een vrije markt gerichte eco nomische beleid van Collor werd in het buitenland goed ontvangen, en investeringen druppelden binnen. Het laatste bedrijf in het Brazi liaanse drama werd afgelopen zomer ingezet door de broer van de president. Diens loslip pigheid over Collors creatieve boekhoudingen corrupte vriendjes werden in de media Fernando Collor de Mello. foto afp breed uitgemeten. 'Collorgate' was geboren. De aantijgingen tegen Collor stapelden zich op, maar de pre sident met het playboy-uiterlijk bleef ontkennen. De Brazilianen geloofden er niet meer in en gingen massaal de straat op om zijn aftreden te eisen. Een parle mentair onderzoek, waaruit bleek dat Collor niet zo on schuldig was als hij zelf wilde doen geloven, leidde tot diens schorsing en uiteindelijk tot diens vertrek. Collorgate had ook goede kan ten: het parlement kon over het lot van de president beslissen (een unicum in Brazilië), de pers kon vrijelijk over de affaire berichten en het leger hield zich afzijdig. In de twee maanden en 27 da gen dat hij als waarnemend staatshoofd optrad, opereerde de 62-jarige Itamar Franco als een bedachtzaam leider. Franco liet geen gelegenheid onbenut om erop te wijzen dat zijn ma nier van optreden nogal ver schilt van die van zijn voorgan ger Collor de Mello. Hoewel Franco nog weinig gewicht in de schaal heeft gelegd, vinden velen zijn voorzichtige, op con sensus gerichte regeerstijl een verademing na Collors pronk zucht en verwaandheid. De voormalige senator uit Mi- nas Gerais (in het zuidoosten van Brazilië) trekt zich het lot aan van de 65 van de 145 mil joen Brazilianen die hun leven in armoede slijten. Het Brazi liaanse bedrijfsleven en het bankwezen beschouwen hem als een conservatief ingesteld politicus ten aanzien van eco nomische vraagstukken. Franco is sinds 1966 actief in de Braziliaanse politiek. Mensen in zijn omgeving omschrijven hem als bescheiden. Hij zoekt weinig contact met de per definitie welvaren en invloedrijke Brazi liaanse bovenklasse. De huidige president stond aan de wieg van de centrum-rechtse Democratische Beweging van Brazilië die oppositie voerde te gen de militairen die het land van 1964 tot 1985 bestuurden. In mei 1989 trad Franco toe tot de Partij van Nationale Weder opbouw (PRN) van Collor de Mello. France werd bedeeld met het vice-presidentschap en ging in zijn eigen staat Minas Gerais optreden als partijcoördinator van de PRN. Na verloop van tijd bleken de karakters van Collor (populist) en Franco (intellectueel) te bot sen. Beide heren hebben sinds de schorsing van Collor dan ook niet meer met elkaar gepraat. Presidents- en parlementsverkiezingen rustig, maar chaotisch verlopen Londen geeft waarschuwing aan Belgrado londen AP De eerste vrije presidents- en parlementsverkiezingen in Kenya zijn verzand in een organisatorische chaos. In en kele districten zijn de stembussen vandaag heropend omdat ze op de verkiezingsdag tot tien uur te laat open gingen. Wegens de organisatorische problemen is de be kendmaking van de resultaten vertraagd. Tot dusver is president Daniel arap Moi in vier van de 188 kiesdistric ten als winnaar uit de bus gekomen, allen in Rift Valley waar zijn machtsbasis ligt. nogal wat incidenten geweest zijn. „Wij zullen daar open mee omgaan. Wat wij willen, zijn vrije en eerlijke verkiezingen", aldus Zaccheous Chesoni. De verkiezingen zijn in het al gemeen rustig verlopen, on danks enkele gewelddadige in- NAIROBIFRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT DPA-Rtr Een groot deel van de tegensla gen zou niet het gevolg zijn var fraude maar van gebrekkige or ganisatie. De voorzitter van de nationale kiesraad gaf toe dat ei cidenten. Oproerpolitie moest vanmorgen in de hoofdstad Na irobi in de lucht schieten om een boze menigte uiteen te drij ven. De betogers probeerden een verkiezingsfunctionaris in handen te krijgen die zij van fraude verdachten. Tot zover de persbureaus. Onze correspondent meldt: Sommige kiezers stonden maar liefst zes uur in de rij voordat ze het felbegeerde stembiljet in handen hadden. Maar niemand die zich daarover opwond. „Ik heb hier 26 jaar op gewacht, dus wat maken die extra paar uur dan nog uit", aldus een oudere man in een stembureau in de Kenyaanse hoofdstad. „Ik stem voor de oppositie", liet hij resoluut weten. „Het is na 14 jaar president Moi echt tijd voor verandering". Daar mee verwoordde hij de algeme ne stemming onder de ldezers van Nairobi en van andere grote steden. In het binnenland lijken de kaarten evenwel gunstig voor president Daniel arap Moi en zijn KANU-partij. Al om vijf uur 's morgens, een uur voor de officiële opening, verschenen de eerste kiezers bij de stembureaus. In de meeste delen van het land was de op komst erg hoog (in Nairobi 85 procent) en vormden zich bin nen de kortste keren lange rijen kiezers, soms van een halve ki lometer lang. Waar het de komende dagen op aankomt, is of de uitge brachte stemmen op eerlijke wijze worden geteld en de juiste winnaars bekend worden ge maakt. Want daarvan zal het af hangen of Kenya een geweldda dige of een vreedzame periode tegemoet gaat. President Moi, ervan overtuigd dat hij de ver kiezingen gaat winnen, ver klaarde gisteren geen proble men te verwachten. Maar de oppositiepartij Ford-Kenya waarschuwde opnieuw dat een burgeroorlog op uitbreken staat als Moi wint. De Britse minister Hurd (bui tenlandse zaken) heeft Servië vandaag gewaarschuwd dat het Westen nu bereid is gewapend in te grijpen in Bosnië-Hercego- vina. Hurd deed zijn uitlatingen in een interview met de Daily Telegraph, Volgens de minister zijn de „buitengewone wreed heid" van de Serviërs en het ge vaar dat het conflict in het voor malige Joegoslavië zich ver spreidt over de Balkan, redenen om het beleid bij te stellen. Hurd zei dat de Serviërs moe ten in zien dat ook westerse lan den die niet vooraan staan bij het idee om geweld te gebrui ken, van gedachten aan het ver anderen zijn. Andorra men. Andorra heeft 60.000 in woners, van wie 49.000 buiten landers. Op deze manier is een generatie gecreëerd die zich uit gestoten voelt door het eigen geboorteland en gediscrimi neerd door de mensen die slechts één dag zijn geboren voordat de wet van kracht werd. Iedereen die in het tussen Frankrijk en Spanje gelegen prinsendom is geboren, kan nu de Andorraanse nationaliteit aanvragen mits een van de voorouders er minstens twintig jaar 'ononderbroken en uitslui tend' heeft gewoond. De wet in tegreert voor de eerste keer het concept van naturalisatie voor de buitenlanders die hun resi dentie in Andorra hebben geko zen voor 1 januari 1960. se spoorwegmaatschappij, FS Spa, sinds vorige week een NV, krijgt een aandeel van 40 pro cent. Zestig procent van de ge schatte kosten van 32,5 miljard gulden moet bijeengebracht worden door een consortium van internationale banken. Italië is aan de late kant met de goedkeuring voor het hoge snelheidstrein-project. Frankrijk heeft al ongeveer tien jaren ge leden zijn eerste lijn in gebruik genomen en ook in Spanje en Duitsland rijdt al enige tijd een nieuwe generatie treinen. muqdisho» Amerikaanse militairen zijn gisteren begonnen met het in beslag nemen van wapens, raketten en gevechtsvoertulgen in de Somalische hoofdstad Muqdisho. Morgen wordt president George Bush verwacht voor een oudejaarsbezoek. Een woordvoerder van de Amerikaanse troepen macht in Somalia zei dat soldaten een gebouw van zes verdiepingen hebben 'schoongeveegd' tegenover de zwaar bewaakte Amerikaanse ambas sade. Een Somalische man keek bij die actie rustig toe (foto). foto afp RUPERT CORNWELL THE INDEPENDENT Vijftien maanden zijn voorbijgegaan sinds de democratisch gekozen Haïtiaanse presi dent Jean-Bertrand Aristide door een mili taire staatsgreep werd afgezet. In die tijd zijn 38.000 Haïtianen aangehouden die de gevaarlijke bootreis naar de Verenigde Sta ten probeerden te maken. Voor die gunst hebben ze gemiddeld 500 dollar (875 gul den) betaald, oftewel vijf maal het gemid deldejaarloon. Talloze anderen moeten zijn verdronken, een enkeling heeft het mis schien gehaald zonder te worden ontdekt. Van degenen die werden onderschept, 1 mochten er slechts 10.000 politiek asiel aanvragen. De rest werd volgens de strenge beperkende maatregelen die president Bush in mei van dit jaar heeft ingesteld, ge kenmerkt als economische vluchtelingen en overgeleverd aan de genade van het regime dat ze probeerden te ontvluchten. Het zal geen verbazing wekken dat in de straten van Port-au-Prince de verkiezing van Bill Clinton in november wordt beschouwd als de wederkomst van de Heer. Clinton heeft namelijk een belofte gedaan: dat hij een einde zal maken aan het onmid dellijk terugsturen en dat hij het voor de Haïtianen gemakkelijker zal maken om echt aan de vervolging van het militaire regime te ontkomen door ze asiel te verzekeren. Zijn woord wordt binnenkort op de proef worden gesteld. Het stormseizoen in de Cariben is voorbij. Enige tijd geleden werden bij controles vanuit de lucht door de Amerikaanse Kust wacht in de havens van Haïti 635 boten ge teld die vluchtelingen naar Florida kunnen overzetten en er worden er nog minstens 100 gebouwd. Er ligt een onbetwistbare ar mada klaar voor de tocht naar Miami. Daar is misschien zelfs al een begin mee ge maakt. Vorige maand alleen al hebben 250 Haïtianen het gezondheidskordon van de kustwacht weten te omzeilen, waarna zij in Florida aan land kwamen. Clinton staat voor een dilemma. Waarom zouden Haïtianen anders moeten worden behandeld dan Cubanen (waarvan er al meer dein een miljoen in Miami en omge ving wonen), die wettige inwoners worden op het moment dat zij voet zetten op Ame rikaanse bodem? Kan van het onder sterke druk verkerende zuid-Florida worden ver wacht dat het nog meer immigranten op neemt? Om het ronduit te stellen, kan hij een meer humaan immigratiebeleid voeren zonder het probleem bij de kern aan te pak ken en Aristide via diplomatieke (of zelfs militaire) weg weer aan de macht te bren gen? Voor de Haïtianen die het hebben gehaald zijn dergelijke overwegingen abstract. Zij .zijn vrij. Dat is alles wat er toe doet. vertaling luutje niemantsverdiet HELEN WOMACK THE INDEPENDENT Mijn Russische echtgenoot Kostja had eerder dit jaar een aanvaring met de Moskouse maffia. Toen hij boodschappen deed op de Tisjinski-vlooien- markt, zag hij een oude, krom me man die probeerde zijn oor logsmedaille te verkopen om de eindjes aan elkaar te knopen. De man vroeg 500 roebel (onge veer twee gulden), maar de handelaar, die de medaille voor harde valuta aan buitenlandse verzamelaars zou doorverko pen, bood maar 100 roebel. Kostja kwam tussenbeide met de opmerking dat de medaille meer waard was. De handelaar sloeg hem, waarop Kostja hem beentje lichtte. De handelaar viel in een plas. Toen waren de poppen aan het dansen. In een mum van tijd werd Kostja om singeld door twaalf Tsjetsienen (een volk uit de noordelijke Kaukasus) die hem een schuur in sleurden en met messen be dreigden totdat ze zich ervan hadden verzekerd dat hij alleen de oude man probeerde te hel pen, en niet hun heerschappij over de Tisjinski-markt wilde ondermijnen. Dit is de maffia op het laagste niveau. Verschillende bendes, vaak van verschillende etnische groeperingen, hebben de mark ten en kiosken van Moskou on derling verdeeld en persen de handelaren in hun territorium af. In ruil voor protectiegeld be schermen de gangsters nen te gen concurrerende handelaren en rivaliserende bendes. De groente- en fruitmarkten, waar mensen uit de hele voor malige Sovjetunie hun waren plachtten te verkopen, worden nu gedomineerd door de Aze- ri's, die niet alleen een deel van de winst van de handelaren in nen, maar ook een deel van de schamele aalmoezen van de be delaars die achter de rijke klan ten aan lopen. De taxi's worden gerund door Russische gang sters, die af en toe de 'zwarthui- den' (Kaukasiërs) aanvallen en hun stalletjes omvergooien. De wijk waar ik zelf woon, is in handen van de Georgische maf fia. 's Nachts hoor je soms pistoolschoten wanneer onder linge rekeningen worden veref fend. De maffia gaat echter veel ver der dan deze zichtbare gang sters in hun leren jacks en gou den sieraden. De politie is niet te vertrouwen, functionarissen van hetMoskouse stadsbestuur nemen steekpenningen aan om nieuwe bedrijven in te schrijven of panden toe te kennen. En de corruptie reikt vrijwel zeker tot in de hoogste regeringskringen. De maffia heeft in de hele Sov jetunie post gevat ten tijde van het communistische bewind, toen economische activiteiten die in kapitalistische landen als normaal en zelfs respectabel golden, hier ten strengste ver boden waren. Je kon in de ge vangenis belanden wegens het wisselen van geld of het kopen of verkopen van artikelen. In een land met grote tekorten aan allerlei goederen konden crimi nelen, of mensen die door de staat als criminelen werden be schouwd, zich gemakkelijk een plaats veroveren door in de be hoeftes van de consumenten te voorzien. Nu wordt de zakenwereld be heerst door mensen met een maffia-achtergrond of voorma lige communisten, omdat dat de enige Russen zijn die het geld hebben om investeringen te doen. Ze hebben hun zwarte geld wit gewassen, zijn half res pectabel geworden en rijden rond in spiksplinternieuwe Mercedessen of BMW's. Hun lijfwachten zijn vaak voormalige KGB-agenten. De hele sfeer in het huidige Rusland doet denken aan het Wilde Westen van Amerika in de 19de eeuw. ledereen is er op uit snel rijk te worden. Ook de minder scrupuleuze westerse zakenlieden die hiernaar toe ko men. De Russische consument is totaal onbeschermd. VERTAUNC: MAR GREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5