Vluchtelingen komen en gaan in Doesjanbe T. en de stekker die op alle stopkontakten past Feiten &Meningen Ultimatum aan Tadzjiekse oppositie week verlengd De mazen in de wet W/OENSDAG 30 DECEMBER 1992 Russen ontvluchten strijd in Tadzjikistan Een goederentrein dendert het volle station van Doesjanbe binnen met honderden vrouwen en kinderen die naar huis terugkeren tijdens een pauze in de gevech ten in de Tadzjiekse hoofdstad. De uittocht uit het door burgeroorlog geteisterde Tadzjikistan is echter groter. Een nerveuze groep etnische Russen hoopt met dezelfde trein naar het buitenland te kunnen vertrekken, zoals tienduizenden Tadzjieken voor hen al hebben gedaan. doesjanbe ap krachten van de nieuwe leider Emomali Rachmonovop 12 de cember Doesjanbe veroverden, is het in de hoofdstad betrekke lijk rustig, mede dankzij een „Het is moeilijk om uit Tadzji kistan weg te gaan, ik heb hier de beste dagen van mijn jeugd doorgebracht", zegt de 45-jarige avondklok en voortdurende mi- Svetlana Bavkovskaja. „Maar ik maak me zorgen over de oorlog. Wat staat mijn kinderen hier anders te wachten dan onzeker heid?" Bavkovskaja en meer dan veer tig andere etnische Russen bi- litaire patrouilles. Inwoners die maanden geleden uit Doesjanbe waren gevlucht ke ren daarom nu weer naar huis terug. Rachmonov zei vorige week dat hij verwacht dat er voor februari vakkeren al drie nachten op het ook een eind zal komen aan de station, in de hoop de burger oorlog te ontvluchten die het arme tellende Tadzjikistan al sinds mei teistert. Honderden gevechten in de rest traalaziatische republiek. In het zuiden houdt de strijd, en daar mee de vluchtelingenstroom, zijn omgekomen bij de voorlopig echter aan. Een strijd die in mei uitbrak tussen regionale en etnische groepen in het 5,1 miljoen inwoners tel lende Tadzjikistan, dat onge veer de omvang heeft van Grie kenland. Duizenden mensen zijn alle kanten uit gevlucht, van Afghanistan tot Moskou. Doesjanbe, dat 800.000 inwo- woordvoerster van de vluchte lingenorganisatie van de Vere nigde Naties maakte gisteren in Genève bekend dat zo'n 90.000 Tadzjieken over de grensrivier Amoe Daria naar Afghanistan zijn gevlucht. Daar hebben de VN en twee andere hulpverle ningsorganisaties tentenkam- ners telt, heeft er 130.000 vluch- pen voor hen opgezet. telingen uit de zuidelijke gebie den bijgekregen, die onder Veel van de 380.000 etnische Russen in Tadzjikistan kiezen i de ziekenhuizen, hotels ook voor vertrek. Zeker 164.000 en scholen van de stad zijn on- van hen zijn naar Moskou en dergebrwacht. Sinds de strijd- andere plaatsen in Rusland ver trokken en andere „Russen" staan op het punt hen te volgen, meldde de Russische ambassa de in Tadzjikistan. Door de strijd van de afgelopen maanden is het vertrek echter niet eenvoudig. Sinds gisteren rijden er geen passagierstreinen meer. Goederentreinen nemen mensen mee die met hun baga ge meereizen en iedereen die verder kans ziet een plaatsje te bemachtigen. „Ik ben bereid met een goederentrein naar Moskou te reizen", zei Zara Bagajeva, die met haar gezin van drie personen naar Kali ningrad wilde gaan. De goederentrein die vrijdag ar riveerde bracht vrouwen en kin deren mee uit Oezbekistan, waar zij twee maanden geleden een onderkomen hadden ge zocht. De meesten waren etni sche Oezbeken, die door hun gebloemde broeken en patch work-jassen, om het mid del dichtgesnoerd met kleurige sjaals, duidelijk te onderschei den waren van de groep Russen op het station. „Het is nu veilig, dus keren we allemaal naar onze huizen te rug", zei Muhabat Fawzilova, buiten adem onder het gewicht van een klein kind, een zware baal bagage op haar rug en twee kinderen die zich aan haar vast klampten. Haar echtgenoot, die in Doesjanbe was achtergeble ven, haalde haar en de kinderen deze week uit Oezbekistan op. Etnische Oezbeken zijn door gaans aanhangers van Rach- De regering van Tadzjikistan heeft haar ultimatum aan de gewa pende oppositie verlengd tot 4 januari. Voor die dag moeten alle wapens worden ingeleverd. Aanvankelijk had dat aJ voor afgelo pen maandag gebeurd moeten zijn. De nieuwe Tadzjiekse leider Emomali Rachmonov heeft tegelijkertijd degenen die niet aan de oproep gehoorzamen, gewaarschuwd dat zij hard worden aangepakt. Rachmonov zei zondag in een televisietoespraak dat de opposi tie nog meer dan 30.000 lichte wapens in handen heeft. Hij ver klaarde dat de burgeroorlog 20.000 mensen het leven heeft ge kost en riep de duizenden vluchtelingen op uit Afghanistan te rug te keren. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de VN (UNHCR) zijn ongeveer 90.000 Tadzjieken naar Afghanistan uitgeweken. Rachmonov zei ook dat ongeveer 120.000 Tadzjieken aan de grens staan te wachten om naar Afghanistan te trekken. Hij zei dat hij 1.000 man troepen zou sturen om de grenswacht te ver sterken, waarvan de sterkte wordt geschat op ruwweg 2.000, voornamelijk Russische, manschappen. De grens van Tadzjikis tan met China en Afghanistan is ongeveer 2.000 kilometer lang. Tadzjikistan, een Centraalaziatische natie van 5,2 miljoen bur gers, is al maanden het toneel van een bloedige burgeroorlog. TOM JANSSEN brussel peter de vries Door het raam kon hij zien dat het een gure ochtend was, en daarom aarzelde hij des te meer de elektrische deken van zich af te slaan. Het was weliswaar een oud ding, maar beviel nog best. In het laatje van de commo de bewaarde hij zorg vuldig het goedkeu- ringslabel: EN-14- 1982. Het kJonkals een uitzonderlijk wijn jaar. T. besefte dat hij zon digde tegen de regels door een deken in ge bruik te houden die al tien jaar niet meer aan de voorschriften vol deed. Het was zijn enige daad van pro test, en het kostte moeite erin te volhar den. De elektrische dekens die tegenwoor dig op de markt wer den gebracht, waren weliswaar korter en smaller, geheel conform de nieuwe Eu ropese lengte-breedte-richtlijn die hijzelf in 2002 had uitgevaardigd, maar ze wa ren ook zuiniger en aangenamer. T. gaapte onbedaarlijk, en overwoog hoe een mens zich kan hechten aan het stof felijke. De controleploegen die vanaf 2007 hadden toegezien op naleving van hel verbod op verouderd beddegoed, was hij in elk geval te vlug afgeweest door zich brutaal te beroepen op zijn status als voormalig staatssecretaris voor Europese Zaken. „Ik heb een particuliere derogatie", had hij gebluft tegen de wachtmeester. De stomkop kende die uitdrukking niet, en kon evenmin controleren of uitzonderin gen op dit voorschift wel waren toege staan. Hij had nog de eerste, uit 1998 da terende druk van net EG-Dienstboek voor Communautaire Normaaltaai. De hoge toon had gewerkt. Onderdanig had het „Jawel meneer Dankert" geklon ken. „T.". bulderde deze, geheel c form de taalrichdijn voor aanspreektitels die in de tijd van Ruud Lubbers door het Nederlandse kabinet was gejaagd. Minis ters zouden elkaar voortaan bij hun let ter noemen. Dat scheelde geld, want tijd. Hij moest Ruud trouwens binnenkort eens bellen. Bij het derde alarmsig naal van de wekker stond T. op om wat kleren te zoeken. De kast stond vol met prijzen en oorkondes, prullaria die hij koesterde als aanden kens. Het was dan ook een heidense klus die hij geklaard had: de normalisatie en stan daardisatie van alles wat in Europa groeide en niemand meer boeide. Jaren was hij ermee bezig geweest. '1992' hadden ze het ge noemd, maar dat was onzin. T. was al veel eerder aan de slag gegaan, in de tijd dat ze zeiden met 278 ingrepen klaar te zijn. Wat een grap! Omdat van het één het ander kwam, hadden ze ook nadien genoeg werk om handen gehad. Het mooie van zijn opdracht, bedacht T. tevreden, was dat het hem als politicus met alle facetten van het dagelijks leven in aanraking had gebracht. In gedachten keerde hij terug naar de lange nachten waarin hij lobbyisten ontving. De fabri kanten van grasmaaimachines die elkaar probeerden dood te concurreren door de eisen te verscherpen aan de kantelhoek waaronder het ding nog kon functione ren. Of de gladpraters van de Europese toiletpottenindustrie die aandrongen op een uniformering van de inhoud van het waterreservoir. Hoe lang had hij niet geluisterd naar de verhandelingen van de vrachtwagenin dustrie over aanvulling van richtlijn 92/61 EEG met enige bepalingen inzake 'maximumsnelheid, maximumkoppel en Mister T., beter bekend als staatssecretaris Piet Dankert van Europese zaken. FOTO ROLAND DE BRUIN CPD netto-maximumvermogen van motor voertuigen op twee of drie wielen alsme de de remming van motorvoertuigen'? Zijn werk was niet onopgemerkt voorbij gegaan. In Frankrijk was een storm van protest opgestoken toen de camembert bijna uit de handel werd gehaald omdat de EG schimmel als productieproces niet langer kon tolereren. De vooruitgang legde het af tegen de Fransen. En Neder land had gemord toen de gehaktbal als exportartikel dreigde te worden afge keurd omdat die niet voldeed aan de strengere eisen ten aanzien van gemalen rauw vlees. Rauw? Ha, zijn moeder liet zo'n bal toch drie kwartier sudderen, tot-ie door en door gaar was, had T. de Italianen voor gehouden: „Grootmoeders recept, colle ga, nationale identiteit". Jammer genoeg was die spaghettivreter ook niet op z'n achterhoofd gevallen. Hij had direct ge- eist dat Parmaham volgens klasssiek re cept in het vervolg alleen maar in Parma gemaakt mocht worden. Stinkitaliaan! Bij terugkeer in Nederland was T. bijna BELASTING BELICHT uitgebeend door de exporterende vlees industrie. Hij was zich er altijd van bewust geweest dat er voor de bedrijven miljarden-om- zetten en afzetmarkten op het spel ston den. Na zijn pensionering in 2004 was T. belast met het ontwerpen van een stek ker die in alle Europese stopkontakten zou passen. Een eervolle rotklus, waarop iedereen tot dan toe was gesneefd. Maar hij was handiger: uitgebreide rug gespraak met Philips en het 'Comité Eu- ropéen pour la Normalisation de l'Elec- trotechnique' en acht jaar studie. Aan de afzonderlijke stroomdraadjes zou voort aan telkens een eigen stekkertje komen, zodat niemand zich meer hoefde te be kommeren om de Europese mini mumafstand tussen de twee polen. Bin nenkort viel het besluit. In Eindhoven waren ze alvast begonnen met de pro- duktie van éénpinsstekkers. Briljant sa menspel. Een heftig rinkelende telefoon doorbrak T.'s overpeinzingen. „Ah, Ruud, jou zocht ik net. Piet hier." „MP voor jou, T." „Jaja, al goed. Je bént geen premier meer! Luister: je moet helpen mijn plan te promoten voor de standaardisatie van stekkers. Het zal Philips in één klap bo ven Jan brengen en is bovendien voor de reiziger aantrekkelijk." „Drop it,T." „Wat?! Luister Ruud..." „Laat vallen, T.! Je gaat toch niet aan al je verouderde en illegale apparatuur ande re stekkers schroeven? Dat doet nie mand. Als ik naar Denemarken ga, wil ik dat de stekker van mijn bloedeigen scheerapparaat gewoon past. Stopkon takten T., daar gaat het om! Ik fax je wel een ontwerp voor een wandkontaktdoos waarin alle stekkers passen. Kijk er eens naar. En by the way, waar kan ik zo'n ou de elektrische deken laten repareren?" Dit is het derde deel van een 4-delige serie over het Europa zonder grenzen van onze correspondent te Brussel. De afleveringen 1 en 2 stonden in de krant van maandag en gisteren. Belastingvrij beleggen. De droom van iedere be legger. In Nederland is dit tot op zekere hoogte mogelijk. Rente en dividend zijn tot 1000,- vrijgesteld van inkomstenbelasting, voor echt paren zelfs tot 2000,-. De rest is belast met in komstenbelasting. Afhankelijk van de hoogte van het inkomen bedraagt deze inkomstenbe lasting 38,55,50 of 60 procent (tarieven 1992). Een zware last, door velen als onredelijk erva- Toch is er licht in de duisternis, het afgelo- richtingsdatum in de eerste helft van 1992, tot 30 mei 1993. Hierdoor hoeft tot 1 januari 1994 geen zes of negen procent bij het inkomen te worden gerekend. Na 1 januari 1994 gaat dit grapje niet meer op en moeten de beleggers van de fondsen wel ren te aangeven. Vanaf de oprichtingsdatum in 1992 tot 1 januari 1994 is de waarde van de aandelen dan wel gestegen met de gehaalde beleggings winst. Worden deze aandelen verkocht, dan is pen jaar hebben enkele banken nieuwe fondsen deze waardestijging onbelast. Verkoopt de aan- opgericht. Via een slim fiscaal trucje maken de deelhouder zijn aandelen vlak voor 1 januari fondsen gebruik van een maas in de wet. Hierdoor is het mo gelijk om tot 1 januari 1994 be lastingvrij te sparen. Beleggingsmaatschappijen hoeven in de Nederland geen belasting te betalen. Ze moe ten dan wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Belang rijkste voorwaarde is dat ze elk jaar al hun winst uitkeren aan de aandeelhouders (de zoge naamde doorstootverplich- ting). Bij de aandeelhouders zijn deze uitkeringen weer als dividend belast, zodat de fis cus alsnog aan zijn geld komt. Een slimme belastingadviseur zal dus voortaan niet meer in Nederland de beleggingsmaat schappij laten oprichten, maar in Luxemburg. In Luxemburg hoeft een beleggingsmaatschap- 1994, dan heeft hij wel zo'n anderhalf jaar onbelast ge spaard! Vanaf de eerste helft van 1992 tot en met plusmi nus 1 januari 1994. De fondsen beleggen in vast- rentende waarden zoals depo sito's en obligaties, waarvan de meeste een looptijd heb ben van minder dan een jaar. Het risico van deze beleggin gen is laag, zeker nu de ren testand op dit moment gun stig is. Men kan beleggen in verschillende valuta's, onder meer in Amerikaanse dollars en Duitse marken. Wil men het risico zo laag mogelijk houden, dan kan men beleggen in Ne derlandse guldens, zodat men geen koersrisico loopt. Nadeel van de fondsen is dat de kosten hoger zijn dan bij andere fondsen. pij namelijk geen belasting te betalen. Het voor- De banken willen er klaarblijkelijk ook wat ex- deel is dat de winst daar niet elk jaar hoeft te worden uitgekeerd. Doordat men de winst niet uitkeert, worden de aandelen meer waard. Ver koopt men vervolgens deze aandelen, dan is de ze waardestijging onbelast. Leuk bedacht, maar helaas. De wetgever heeft hier een stokje voor gestoken. Namelijk in de van de zogenaamde fictieve rendement- tra's aan verdienen. Bij het Money Plus Fund wordt er bij aan- en verkoop een procent in re kening gebracht met een maximum van 1000,- daarnaast zijn de beheerskosten k 0,85 pro cent. Deze kosten drukken het rendement, maar dit blijft een stuk hoger in vergelijking met an dere fondsen. Inmiddels zijn er kamervragen gesteld over deze regeling. Belegt men in een Luxemburgse beleg- fondsen. De staatssecretaris heeft hierop geant- gingsmaatschappij zoals hiervoor geschetst, dan woord dat het niet de bedoeling van de regeling moet men elk jaar zes procent van de aandelen bij het inkomen optellen. Dit inkomen is is, om op deze manier onbelast rendement te genieten. Tevens heeft hij meegedeeld dat in dien mocht blijken dat misbruik of oneigenlijk belast met inkomstenbelasting. Belegt het fonds gebruik wordt gemaakt, hij dit misbruik zal be- voor zeventig procent of meer in banktegoeden, dan moet men zelfs negen procent bij het inko optellen strijden. Hiermee lijkt de staatssecretaris aan te geven dat er op dit moment nog geen misbruik wordt gemaakt. De ABN Amro heeft als eerste hierop wat gevon- Dit blijkt ook uit het feit dat sommige banken den. Door te beleggen in het in Luxemburg ge vestigde Interest Growth Fund hoeft men tot 1 januari 1994 geen zes of negen procent bij het inkomen op te tellen. Men kan dus belastingvrij sparen. Het fonds is een succes. Het totaal be- hun fondsen bij de oprichting hebben laten keuren door de fiscus. En deze zijn toen goed- bevonden. Mocht er toch een wetsvoorstel ko men waarin men probeert de fondsen te bestrij den, dan zal dit weinig kans van slagen hebben. legd vermogen bedraagt al meer dan 1,5 miljard Het is namelijk niet te verwachten dat deze gulden. Onderwijl zijn andere banken met de zelfde soorten fondsen op de markt gekomen. Zo heeft de ING bank het Currency Manage ment Fund en de Robeco groep het Money Plus Fund. Het belegd vermogen van deze fondsen bedraagt 250 miljoen respectievelijk 500 mil joen. wetswijziging voor 1 januari 1994 van kracht wordt. Zodat tot die datum de belegger onge stoord belastingvrij rendement kan behalen. De Nederlandse belegger mag zich gelukkig prij zen. Op een vrij simpele manier kan hij belas tingvrij rendement halen, zij het voor korte tijd. Belegt hij nu in één van de fondsen, dan kan De fondsen zijn gevestigd in Luxemburg en hoe- jaar lang (tot 1 januari 1994) belastingvrij rende ven daar bijna geen belasting te betalen. De fondsen keren geen dividend uit, daardoor stij- ment worden behaald. Na 1 januari 1994 verlie zen de fondsen hun aantrekkelijkheid. Ten eer gen de aandelen in waarde. Deze waardestijging ste moet dan weer gewoon fictief rendement bij verkoop van de aandelen onbelast. De fondsen hebben een gebroken boekjaar. Dit be tekent dat het boekjaar niet gelijkloopt met een kalenderjaar. Het eerste boekjaar van het Inte rest Growth Fund bijvoorbeeld, loopt van de op- worden aangegeven, daarnaast zijn de kosten van de fondsen in vergelijking met andere fond sen hoog. De belegger doet er dan verstandiger aan om zijn aandelen dan te verkopen, en zijn geld ergens anders in te beleggen. 4 v>* .«A m&Q? ~a> _rT „,»r. iJ TMrriFtoririi-Mfe Een regeringssoldaat spreekt een groep oude Tadzjieken toe die gevangen zijn genomen wegens steun aan fundamentalistische moslims. monov, die aan het hoofd staat Oezbeken en strijders uit zijn wachtkamer van het station bij- Zij hebben genoeg gezien. „Er is van een coalitie van oud-com- geboortestreek Koeljab. een zaten zeiden te geloven dat onzekerheid en destabilise- munisten, militante etnische De etnische Russen die in een de gevechten zullen voortduren, ring", zei de 29-jarige Dmitri FOTO APANDREI SOLOVIEV Borisov. „De islamieten zullen niet opgeven."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2