'Bewaar dure champagne voor romantisch ontbijt' Interesse Albanië voor houtproject Arbeidsplaatsen weg in het streekvervoer mJlfirM Het Gesprek van de Dag Kerstvenster 'Maximumbedrag in kas ver overschreden' 'De enkeling die wat prik wil, neemt maar cider' KLM: meer punten aan trouwe reizigers WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 Het Gesprek van de Dag heeft een prijs van honderd piek uitgeloofd voor het mooiste kerstraam. Tientallen mensen reageerden. Vandaag het laatste raam van mevrouw WJ. Schellingerhout uit de Bronkhorstraat in Leiden. Zij heeft haar raam opgedeeld in klei ne venstertjes. Voor de afwisseling maakt ze elk jaar een ander formaat. „Mensen die langskomen, kijken er echt naar. Vandaar dat ik me heb opgegeven." Morgen maakt het Gesprek van de Dag de winnaar bekend." foto wim dijkman Verbazing over filiaalhouder die er met miljoen vandoor ging Een bankdirecteur die de benen neemt met een miljoentje uit eigen kas. Kan dat ook in onze streek? Hebben de banken zoveel geld in de kluis? En zo ja, worden de filiaalhou ders nooit in de verleiding gebracht om wat Koen in de eigen zak te steken? We vroegen et een aantal filiaalhouders in de regio en moesten direct beloven geen namen te noemen. Dieven en bazen mochten hen eens horen praten over beveiligingsmaatre gelen en de aantrekkelijke bedragen in hun kluis. Maar, zo zonder namen, komen de ver halen los. Allereerst blijkt iedereen ver baasd. Hoe kon het Rotterdamse filiaal van de Verenigde Spaarbank zoveel geld in kas hebben? Banken hebben daar richtlijnen voor. En een regionaal filiaal van de bewus te spaarbank laat weten dat het maximum bedrag dat contant aanwezig mag zijn, ver onder het miljoen ligt. De bankemployés vragen zich ook af hoe de filiaalhouder in zijn eentje kon achter blijven en de kluis leegroven. De regels schrijven juist voor dat de kluis door ver schillende personen wordt gesloten; die moeten allemaal een deel van de sleutels mee naar huis nemen en niemand weet alle codes. De controles veranderen steeds en het bankgebouw verlaten de werknemers sémen. In je eentje een kluis in lopen, kan alleen overdag. „Maar als om vier uur bij het op maken van de kas een verschil van ook maar vijf gulden wordt geconstateerd, loop je onherroepelijk tegen de lamp", zegt een filiaalhouder beslist. De voorzorgsmaatre gelen zijn bedoeld tegen inbrekers en over vallers, maar moeten ook voorkomen dat het personeel voor de verleiding bezwijkt. Bij een filiaalhouder is het geloof in de beveiliging ongebroken. „Bij ons is zoiets als in Rotterdam ook ondenkbaar", zegt hij. Een ander blijkt zich een dergelijke vorm van fraude te kunnen voorstellen. Waarom zou je direct protesteren als je baas je op een mooie vrijdagmiddag wat eerder naar huis stuurt, zoals blijkbaar in Rotterdam is gebeurd? Bovendien, bij wie moet je over je baas protesteren? Volgens een zekere filiaalhou der is dat laatste geen probleem. „Onze centrale veiligheidsdienst is 24 uur per dag bereikbaar. En er is altijd wel iemand die argwaan krijgt als je, zoals in Rotterdam, zoveel regels overtreedt. Of je nu baas bent of niet." Vraag is of de ondervraagden er zelf met een miljoen vandoor zouden willen gaan. De chefs ontpoppen zich echter als brave lieden, die niet eens meer beseffen dat ze met geld werkten. „Het is net als met ie mand die in een snoepwinkel werkt. Die staat toch ook niet de hele dag te snoepen?" Waarom de Rotterdammer wèl aan het 'snoepen' sloeg, weten zijn collega's niet. Volgens één van de chefs is hij met de ver keerde instelling bij de bank gaan werken. „Hij was niet in werken met geld geïnteres seerd, maar in het geld zelf." En dus werkte hij jarenlang zijn knappe plannetje uit. Want knap was het, daar zijn de collega's het wel over eens. Volgens de filiaalhouders zijn er overi gens veel vaker 'problemen', maar hoort de buitenwereld daar niets van. „Banken wil len het namelijk niet aan de grote klok han gen en treffen liever een regeling met de be trokkenen." Het voorval zou de filiaalhou der wel eens extra verdacht kunnen maken. Moeten hun bewegingen niet dag en nacht worden gevolgd door detectives en videoca mera's? Ze vinden van niet, maar willen graag praten over extra maatregelen voor alle bankemployés. „Zorgen dat mensen onder geen voorwaarde eerder naar huis gaan. Dat de werknemers weten dat als de filiaalhouder ze toch eerder naar huis stuurt, de districtsdirecteur hem aanpakt. Ik zou daar geen enkele moeite mee hebben", besluit een bankdirecteur. paul van der koou Dure champagne met Oudjaar? Doodzonde, vindt Kees Klerks van de gelijknamige slijterij-ke ten. „Na de oliebollen, appel flappen, biertjes en wijntjes proef je er toch niets meer van. Sterker nog, als je eerst wat an ders drinkt, vermoord je de champagne." Als mensen echt het champag neglas willen heffen, kunnen ze dat beter doen bij een roman tisch ontbijt met vrouw of ge liefde. „Maar dat doen wij Ne derlanders veel te weinig", zegt hij. „Daar zijn we veel te calvi nistisch voor. Onze zuiderburen doen dat wel. Als ze maar even wat te vieren hebben, komt de champagne op tafel. Ook bij za- kenlunches. Wij komen nog niet eens aan een glas champagne per hoofd van de bevolking, ben ik bang." In Nederland wordt 80 procent van de champagne en cham- pagne-achtigen in de laatste twee weken van het jaar ver kocht, zegt de slijter. In zijn tien regionale slijterijen, gaat het om zo n 12.000 flessen. De helft daarvan komt uit de streek rond Reims, mag dus echt champag ne heten en gaat over de toon bank voor prijzen tussen de 25 en 400 gulden. Gemiddeld zijn de flessen enkele guldens goed koper geworden omdat er we reldwijd 10 procent minder champagne is verkocht door de economische recessie. De andere helft van de 12.000 Mevrouw M.J. van der Vos uit Leiden kocht dertig jaar geleden haar eerste en laatste fles cham pagne. Haar kinderen begon nen volwassen te worden en wilden het wel eens proberen. Nooit meer, zei het gezin eens gezind. „Veel mensen denken dat het erbij hoort, maar wij vonden het maar niks." Zelf dr inkt ze liever een mixje. De en keling die wat prik wil, neemt maar cider. Mevrouw S.J. Molenaar doet alsof. Na het proosten neemt ze een nipje en zet het champag neglas direct weg: „Het is mis schien wat schijnheilig, maar ik vind het gewoon niet lekker. Ben ook geen drinker". Ze koopt toch iets champagne achtigs omdat ze naar een feest gaat waar de gasten een flesje moeten meenemen. Maar het is wel de goedkoopste soort uit het assortiment van Jan Toet. De Leidse mevrouw P.G. van Leeuwen drinkt ieder jaar echte champagne. „Twee glaasjes, want die fles moet toch leeg." Haar jongens zorgen steevast voor een flesje en moederlief vindt dat dat zo hoort. „Ik heb geen idee hoe duur zo'n flessie is - 't is ook steeds dezelfde - maar ik denk wel dat ik het zo zou proeven als het nep is." Lydia van der Linden uit Leiden vindt champagne veiliger dan appelwijn. „Als je voor twee gul den cider koopt, denk ik dat je meer kans loopt om ziek te wor den dan na al dat bier etcetera." Eigenlijk vindt de jongedame haar flesje van 30 gulden 'best duur'. Maar ach, Oudjaar is een mooie gelegenheid om het te drinken: „Want anders drink je het toch nooit?" flessen zijn 'champagne-achti- ge': ook deze wijnen hebben een tweede gisting in de fles achter de rug, maar komen niet uit de Champagne. Volgens Klerks proeft 90 procent van de Nederlanders geen verschil tus sen echt en goede namaak. Vooral Spaanse Cava's zouden moeilijk van 'echt' te onder scheiden zijn. Ze kosten maar een fractie van een echte Moët et Chandon, die Klerks voor 400 gulden ver koopt. De enkeling die zo'n Moët met Oudjaar wil drinken, houdt hij niet tegen. „Maar ik vind het wel gestoord, eerlijk gezegd." Klerks is dol op cham pagne en de bijbehorende illu sie, maar niet met Oud en Nieuw. Dan drinkt hij na wat biertjes een knalwijntje van 11 gulden. De echte champagne houdt hij liever achter de hand voor nieuwjaarsochtend. Mis schien voor de romantiek, mis schien ook tegen de kater. Jan Toet van de gelijknamige wijnhandel aan het Diamant plein vindt dat hij het aan zijn stand verplicht is om een echte champagne te nemen met Oud jaar. Zijn gasten zouden eens het etiket willen zien... Toch neemt ook hij niet de duurste uit zijn assortiment, een Lau rent Perrier voor 132 gulden. Een flesje champagne van 59 piek vindt hij mooi genoeg. Veel bedrijven in problemen bij aantrekken van personeel De NZH schrapt ongeveer 74 van de 3000 arbeidsplaatsen. Voorbereiding kost meer tijd De regering van Albanië heeft alsnog belangstelling aan de dag gelegd voor een plan Nederlands afvalhout als brandstof naar dat land te exporteren. Het idee om dit armste land van Oost-Europa op die manier van brand stof te voorzien was ontwikkeld door het Leidse bureau Pro Sys dat daarvoor ook de belangstelling van de Vere nigde Naties had weten te trekken. Maar pogingen het idee daadwerkelijk door te zetten, strandden tot nu toe. FOTO ARCHIEF schiphol «bill meyer De KLM gaat op een fors aantal Europese bestemmingen meer punten weggeven in het kader van haar loyaliteitsprogramma. Op sommige bestemmingen, zoals Parijs, Londen. Frankfurt. Berlijn en Kopenhagen, krijgen mensen die regelmatig met de KLM vliegen tot vier keer zoveel punten. De KLM hoopt op deze manier nog meer reizigers aan zich te binden alvorens de con currentieslag in 1993 in volle hevigheid losbarst. Het loyaliteitsprogramma van de KLM blijkt een doorslaand succes te zijn. Het systeem, waarmee trouwe passagiers van de KLM (afhankelijk van het aantal gevlogen kilometers) den haag monica wesseung Ruim 40 procent van de Zuid hollandse bedrijven heeft in de periode van november 1991 tot mei 1992 problemen gehad met het vervullen van vacatures. Be drijven in de bouw en de indus trie hebben het nog moeilijken meer dan de helft krijgt niet vol doende mensen. Een en ander blijkt uit een onderzoek van de provincie Zuid-Holland onder 43.000 bedrijven. Ook de land- en tuinbouw, de textiel-, hout/meubel- en me- taalelectro industrie kennen grote problemen met het vin den van voldoende werkne mers. De moeilijkheden zijn niet echt nieuw; twee jaar gele den al werd geconstateerd dat punten verdienen, is nu een jaar in gebruik. Gespaarde pun ten mogen de vaste klanten in leveren tegen onder meer rei zen, cursussen en tax-free waar debonnen. Het aantal deelnemers is in middels opgelopen tot 170.000. Alleen al Nederland telt zo'n 90.000 frequente reizigers. Ge zamenlijk hebben zij in het eer ste jaar zo'n 400 miljoen punten verzameld bij de KLM en de aangesloten partners Air UK en Northwest Airlines. Sindskort is ook Transavia toegetreden tot het KLM-pro- gramma met haar lijndienstbe stemmingen op onder meer Ali cante, Heraklion, Malaga en Londen. de sectoren te kampen hebben met onvervulde vacatures. De tendens is landelijk. In deze regio zijn er vooral problemen met vinden van mensen voor de dienstverle nende functies. Vooral huishou delijk/verzorgend personeel is onvindbaar. Koks, kelners en schoonmaakpersoneel moet ook met een lantaarntje worden gezocht. Het belangrijkste strui kelblok voor het vervullen van deze vaste banen is dat de kan didaten te weinig ervaring heb ben. In de onderzochte periode zijn in Zuid-Holland 37.000 va catures ontstaan. Uit het onder zoek blijkt dat hiervan eenderde moeilijk is op te vullen. leiden rudolf kleun Bij de streekvervoersbedrijven NZH en Centraal Nederland verdwijnt komend jaar een groot aantal arbeidsplaatsen. Dat is het gevolg van het schrappen van onrendabele lij nen in de nieuwe dienstrege ling. Gedwongen ontslagen zul len er niet vallen in 1993, zo is met de bonden afgesproken. De verwachting is dat de inkrim ping valt op te vangen met na tuurlijkverloop. De NZH. actief van Texel tot de Zuidhollandse eilanden, schrapt ongeveer 74 van de 3000 arbeidsplaatsen. In de re gio Leiden-Den Haag gaat het daarbij om ongeveer vijftien ba nen op een totaal van ruim 400. Volgens regiodirecteur A. Leeu- wenburgh zit de Leidse regio in middels al op de beoogde sterk te. „We moeten nu zelfs chauf feurs inhuren om de huidige dienstregeling te rijden". Vol gens Leeuwenburgh is het dan ook mogelijk dat in mei juist weer nieuw personeel moet worden aangenomen. Bij Centraal Nederland, met een werkgebied dat zich uit strekt van Zuid-Holland tot Arn hem. verdwijnen vijftig arbeids plaatsen. Net als bij de NZH gaat het daarbij hoofdzakelijk om chauffeurs. Directeur perso neel en organisatie L. Peek gaat er van uit dat ook bij die maat schappij de teruggang kan wor den opgevangen via natuurlijk verloop. „Maar de ironie is dat terwijl wij full-time arbeids plaatsen schrappen, we een te kort aan part-timers hebben". Centraal Nederland wil een deel van de problemen dan ook op lossen door een beroep te doen op de full-timers om zich flexi beler in te laten zetten. Bij de NZH speelt dat probleem niet. Volgens Leeuwenburgh is daar de verhouding tussen deeltijd werkers en full-timers wel goed in balans. leiden rudolf kleun Directeur B. Klaversteijn van Pro Sys probeerde gisteren in een opwelling een symbolisch startschot te geven aan het pro ject. Hij had dat willen doen door kerstbomen in te zamelen. Klaversteijn zag daar vanaf toen hem duidelijk werd dat de inza meling en verwerking van kerst bomen in de loop der jaren tot in detail is georganiseerd. Zo is in Leiden aan de inzameling een loterij gekoppeld en be staan er afspraken over de ver werking van de bomen. Maar een klein deel belandt op de traditionele brandstapel bij de Groenoordhallen. Het versturen van de resten van kerstbomen naar Albanië blijkt dan ook een aanzienlijk langere voorberei dingstijd te vergen dan de pgar dagen die nu nog resteren. Brandstof Albanië kampt met een groot tekort aan brandstof. Andersom is er in West-Europa een over schot aan afvalhout. Het land is mede door het brandstoftekort vrijwel ontbost. Een deel van de bossen sneuvelde ook nog eens om na de ontmanteling van het communistische regime omhei ningen te timmeren voor de weer geprivatiseerde landerijen. Noodgedwongen wordt gepro beerd huizen elektrisch te ver warmen hetgeen tot enorme storingen in de stroomvoorzie ning heeft geleid. Tekenend is dat de fax waarin de regering instemming betuigt met het houtproject, dagenlang niet kon worden verstuurd door stroom- gebrek. Het project dat Pro Sys van de grond probeert te krijgen, voor ziet behalve in de export van hout ook in het stimuleren van het kweken van andere brand stoffen. Daarbij gaat het om bij voorbeeld het snelgroeiende oli fantsgras dat in briketten kan worden verwerkt. Albanië be schikt verder zelf over bruin kool, maar dat is van zeer slech te kwaliteit. Om het te kunnen gebruiken moet het worden ontzwaveld. Pro Sys is als advi seur al betrokken bij een project voor de produktie van bruin koolbriketten in Bulgarije. Arbeidsbureau Rijnstreek actief op Schiphol alphen aan den run Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorzie ning Rijnstreek (RBA Rijnstreek) opent volgend jaar een 'banencentrum' op Schiphol. Dat ge beurt in samenwerking met twee arbeidsbureaus uit de regio Amsterdam. De drie RBA's hopen in 1993 samen ongeveer 1000 vacatures te vervullen. De totale werkgele genheid op Schiphol en omgeving omvat 450.000 arbeidsplaatsen. Het RBA Rijnstreek verwacht veel vacatures te werven voor hoger gekwalificeerd personeel, vooral voor high tech bedrijven. Een belangrijke rol is hierbij weggelegd voor het Arbeidsbureau Leiden, dat zich specialiseert in de bemiddeling voor werkloze HBO-ers en academici. Op het banencentrum gaan elf mensen werken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14