'Elke waarheid is relatief Zonder Bonders is Samen op Weg mislukt Kerk Samenleving WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 REDACTIE: DICK VAN DER PIAS 071 -1614 21 KORTWEG Lezingen De serie lezingen die in het te ken staat van het thema 'Zie, ik kom spoedig' wordt begin 1993 voortgezet. Het thema is ontleend aan het laatste bij belboek Openbaring. De bete kenis van dit boek is veel men sen nog altijd onduidelijk. De lezingen worden gehouden in de Streekschool aan het Lam- menschanspark in Leiden. De sprekers vertegenwoordigen geen christelijke groepering. Op vrijdag 15 januari spreekt prof. dr. W.J. Ouweneel over de 'Bruiloft van het lam'. Op vrijdag 5 februari is D. Steen huis uit Nijverdal aan de beurt. De lezing gaat dan over het subthema 'Elk oog zal hem zien. Op vrijdag 5 maart heeft prof. Ouweneel het over het Duizendjarig Rijk'. Op vrijdag 26 maart is Steenhuis weer aan de beurt: hij zal het dan hebben over 'De nieuwe he mel en de nieuwe aarde'. De lezingen beginnen om 19.45 uur met samenzang. Om 20.00 uur begint de eigenlijke lezing. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De en tree is vrij. Er zijn achteraf cas settebandjes beschikbaar van de lezingen. Informatie: E. de jong, Faljerilstraat 2,2334 CM in Leiden, tel. 175383. Goedheid Ineke de Wit, studente van de bekende medidatiemeester Chögyam Trungpa Rinpoche geeft op woensdag 13 januari een lezing over medidatie en fundamentele goedheid. Plaats van handeling is het adres Geversstraat 48 in Oegstgecst. Volgens de Darmadathuleer is er iets fun damenteel goed aan het men selijk bestaan als vooroordelen ten aanzien van ervaringen wegvallen. De fundamentele goedheid is deel van het menszijn en kan ondanks pro-, blemen en verwarring en emotionele hindemissen wor den blootgelegd. Wie deze ba sis van goedheid niet kan blootleggen, kan er niet op ho pen hetleven van anderen te kunnen verbeteren. Na afloop* .van de lezing kunnen vragen worden gesteld. De entree is gratis. Informatie fel. 01718- ,32083. Vrouw De werkgroep Vrouw en Ge loof houdt in het voorjaar een aantal bijeenkomsten in Ver bum Dei aan de Plantage 16 in Leiden. Uitgangspunt is het boek Ter herinnering aan haar* van Elisabeth Schilssler Fiorenza. Opgave vooraf is niet nodig. De zittingen wor den op donderdagochtenden gehouden en de entree be- draagt drie gulden. De onder-1 i werpen zijn op 14 januari Vrouwen aan het woord, op 28 januari Argwaan, op 11 febru ari Verkondiging, op 25 febru ari Herinnering, op 18 maart Actualisering, op 1 april Vie ring en op 15 april de Tweede- Oecumenische Vrouwensyno de. Op 29 april wordt de serie afgerond met een rondleiding in het Bijbels Museum in Am sterdam. De leiding is in han den van Tanja de Faber-Van Leeuwen. Vrouw en Geloof richt zich tot vrouwen die in- spriratie zoeken bij (kerkelijke) activiteiten en geloofservarin gen willen delen. Verder gaat het er om de eigen krachten te leren ontdekken en gebruiken. Informatie: Coby Mentink, De Sitterlaan 68, 2313 TS in Lei den, tel. 071-131886. Rex Brico vindt instituut kerk niet aansluiten op geloofservaring De publicist Rex Brico uitte onlangs in een rede veel kri tiek op de katholieke kerkleiders. Hij vindt dat de Rooms- Katholieke kerk op weg is naar kleinschaligheid, naar huisgemeenschappen van gelovige mensen, die nog nau welijks voeling hebben met het groter geheel. De rol van de bisschoppen daarin is weinig belangrijk meer, omdat dergelijke groepen gelovigen zullen zijn uitgegroeid bo ven de bovenbouw van de kerk. Dat is de consequentie van het niet verstaan van de tijd door de leiding van de kerk, die zo'n tachtig procent van de katholieken in de kou laat staan, is zijn stellige overtuiging. ROOSENDAAL GPD „Bisschoppen zouden zich moeten concentreren op datge ne waar we het met elkaar over eens zijn en dat is veel meer dan waarover we het oneens zijn. Zolang zij evenwel in het spanningsveld tussen leergezag en geweten blijven kiezen voor het leergezag, zullen steeds meer mensen hun geweten gaan volgen. Wij zijn het tijd perk van de vader-zoon-ver- nouding aan het ontgroeien en het tijdperk van de geest bin nengegaan. De puber is volwas sen aan het worden. De enorme groei van de Pinksterbewegin gen alom wijst duidelijk in die richting", zegt Brico. Brico sprak voor de Mariën- burgvereniging West-Brabant over de brief van de Nederland se bisschopen 'In Christus' naam', die in maart verscheen. Deze brief gaat over de viering van de sacramenten, het ambt in de kerk en het beleid met het oog op een priesterarme toe komst Brico koos als titel voor zijn voordracht 'In naam van ons geloof en als ondertitel 'Over de toegang tot het heilige in de kerk van vandaag'. Uitgangspunt in het betoog van Brico was de sacramentsbele ving. Hij erkende, dat die veer tig jaar geleden ook bij hem wel anders was. „Toen ervoeren de meeste katholieken het gecons acreerde brood en de wijn als levende tekenen van Gods aan wezigheid. God was tastbaar in onze gelovige ervaring." Brico erkende dat deze sacra mentsbeleving ook bij hem veertig jaar geleden echt was. „Ik voelde me ingewijd in een wereld, waarin ik nooit meer hulpeloos zou hoeven zijn en waarin God altijd klaar zou staan om naar mij te luisteren." Waarom is dit niet meer zo? Wat heeft de tijd met ons ge daan? In de eerste oorzaak noemde Brico het godsbeeld dat van tijdperk tot tijdperk ver schilt. Als voorbeeld gaf hij het zingen van het Wilhelmus op 5 mei 1945, dat na vijf jaar van onderdrukking tranen opriep. „Het ritueel katalyseerde een kracht die diep in onze ziel ver borgen lag." Zo vergaat het vol gens Brico ook een levend sa crament. „Als dat in onze tijd bloedeloos is geworden, dan komt dat omdat het niet meer aansluit op onze relatie met God. Het Godsbeeld waar de sa cramenten vanuit gaan behoort tot de tijd waarin men sprak van 'de Koning der eeuwen', Rex Brico: „Een herderlijk schrijven is niet veel meer dan een oproep de klok 40 jaar terug te zetten." FOTO: RUBEN SCHIPPER een macht buiten en boven ons. Om die afstand te overbruggen was de bemiddeling van de clerus nodig." „In de afgelopen jaren is dit afstandelijke beeld afgebrokkeld en hebben zich nieuwe beelden aangediend die Hem aanzien lijk dichterbij hebben gebracht. Onze relatie met God is als het ware gedemocratiseerd en dat heeft tot gevolg dat niet alleen ambtsdragers toegang tot Hem hebben, maar ieder mens die zich voor Hem openstelt." Een andere oorzaak van de sacramentele malaise zag Brico in de invloed van de natuurwe tenschappen, die op ervaarbare feiten berust. „Wat niet feitelijk kan worden ervaren, bestaat niet In zo'n denkklimaat is wei nig plaats voor de ziel, voor een wereld van wonderen". Als derde factor noemde Bri co het groeiende bewustzijn, dat we eigenlijk niet meer over 'de waarheid' kunnen spreken. „Elke waarheid, onder meer ook weer onder invloed van de na tuurwetenschappen, is voor ons gevoel relatief geworden. Kan je zomaar beweren dat Christus zelf de zeven sacramenten heeft ingesteld? Veel mensen vinden die exegese verdacht omdat de kerk steeds weer voor die exege se gekozen heeft die haar macht verabsoluteerde." Brico zette ten slotte vraagte kens bij de sacramentele wijze waarop de kerk zichzelf ver staat, als een voortzetting van het werk van Christus met de daaraan ontleende volmacht te spreken namens God. Hij noemde dit een menselijke zelf projectie en zei ernstig te be twijfelen of die een grond vindt in het evangelie. „De Geest verkoos zich te manifesteren in de eenvoudige zoon van een timmerman die niets moest hebben van de in stellingen die de machthebbers representeerden. Wat we in de ze tijd nodig hebben zijn voor gangers met persoonlijk, inhou delijk gezag, zoals Jezus er een was; geen voorgangers die zich verschuilen achter een quasi vergoddelijkt en onaantastbaar instituut En daarvoor zijn wij met zijn allen verantwoorde lijk", aldus Brico. LEUSOEN ANP Samen op Weg (SoW) is volgens ds. B. Wallet mislukt als de Gereformeerde Bond geen integrale plaats in de toe komstige Verenigde Reformatorische Kerk kan innemen. Wallet, secretaris van de raad van deputaten (bestuur) van het SoW-proces, schrijft dit in Kerk informatie, het orgaan van de Gerefor meerde Kerken. Aanleiding is de buitengewone ambtsdragersvergadering van de Gere formeerde Bond in november die de ontweip-kerkorde als basis voor een ge fuseerde kerk zeer beslist van de hand wees. „De kerk die op deze kerkorde ge baseerd zal zijn, snijdt de verbinding met het voorgeslacht door en zal niet meer de vaderlandse kerk zijn", vindt Wallet. Wallet schrijft dat de verenigde kerk de Gereformeerde Bond niet mag en kan missen. Het zou voor de Bond niet goed zijn de verenigde kerk te missen. „We zijn elkaar gegeven om elkaar te verrijken en samen verder te gaan. Het geloof in de God die trouw is, stelt ons onder de verplichting elkaar vast te houden in de ruimte van de kerk. Dat gaat niet zonder ferme gesprekken in de ambtelijke vergadering," aldus Wallet. Juist op het punt van de confessionele integriteit voelen de Bonders zich vol gens Wallet in de gereformeerden te leurgesteld. „Waarom willen zij niet meer op de confessie worden aange sproken? Waarom zijn er gereformeerde synodeleden die de canones van Dordt uit de ontwerp-kerkorde willen halen? Dat roept wantrouwen op. De Gerefor meerde Bond ziet nu hoe de vrijzinnig heid ingang in de Gereformeerde Ker ken vindt, met een massaliteit en radi- kaliteit die men van de gereformeerden vreest", meent de dominee. Vanuit de Gereformeerde Kerken kan worden tegengeworpen dat de Bond zich soms krampachtig verzet en soms vanuit een gepantserd harnas reageert en dat de Bond alle energie gebruikt om de verenigde kerk zolang mogelijk tegen te houden. „Maar in plaats van de Gere formeerde Bond in de verdediging te dringen zou gevraagd kunnen worden hoe we kunnen bevorderen dat de belij denis in het nieuwe ontwerp geen for mele rol vervult, maar ons boven ons zelf uittilt, ons op God richt, corrigeert en verrijkt We kunnen vragen hoe de tweepoligheid van belijdenis en cultuur in heilzame spanning bij elkaar kan worden gebracht", aldus Wallet De Hervormde synode komt op 22 en 23 januari in een extra zitting bijeen om de verontrusting van de Bonders te be spreken. Daarbij is het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond uitgeno digd. Met dit besluit laat de Hervormde synode, waarvan Wallet de vorige voor zitter is, merken dat de nood is gehoord. COLOFON n Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: J. de Vries, G.P. Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Henk van der Post (adj). telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN Wilhelminalaan 18,2505 ED Alphen a/d Rijn, telefoon 01720-48888. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634. POSTADRESSEN Postbus 54,2300 AB Leiden. Postbus 83,2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071 -143480. Leiden fam. berichten 071-161385. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. Telefoon 071-161400. RUBRIEKSADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: SleuteltjesTelefoon071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbetaling (ind. BTW) perkwartaali82,85 per kwartaal (post)119,50 perjaar321,65 per maand28,75 (Automatische incasso) KABELKRANT: Redactie 023-150147 Advertenties071-161367/161363 AGENDA DONDERDAG 31 DECEMBER Leiden Nieuwjaarsfeest 'Rockin' to 1993' in De Beest, Pieterskerkchoorsteeg 12, aanvang 23.00 uur. Swinglokaal in café de WW, Wolsteeg 6, aanvang 23.00 uur. Happy New Year in het LVC. Breestraat 66. aanvang 00.30 uur. Noordwijkerhout Oliebollenduiken in Zwembad De Schelft, van 15.00 tot 15.45 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut m zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fy- ZATERDAG2 JANUARI Leiden Nieuwjaarsconcert met aansluitend nieuw jaarsreceptie van Muziek- en showband Concordia in het verenigingsgebouw, Lange- gracht 61aanvang 19.00 uur. Lisse Countrydansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang Noordwijk 'Noordwijk in 60 seconden' in Hotel Oranje, Koningin Wilhelmina Boulevard, aanvang ZONDAG 3 JANUARI Leiden Archeologisch spreekuur in de Taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28. van 13.00 tot 16.00 uur. Noordwijk Nieuwjaarsreceptie Noordwijkse Reddings brigade in het Materialengebouw aan de Bosweg, aanvang 11.30 uur. Frisse Neuzentocht over 4 of 8 kilome ter, start tussen 11.00 en 13 30 uur bij res. De Blauwe gans aan de Koningin Wilhelmi- na Boulevard. HET WEER Depressies testen winter Het kraakheldere winterweer hield dinsdag moeiteloos stand. Het centrum van een groot Europees hoog drukgebied lag juist over onze oostgrens zodat er opnieuw weinig wind stond. Dankzij de felle zon klom het kwik in de middag korte tijd 1 a 2 graden boven nul. Uitzon dering vormde het noorden van het land, waar de hele dag een kille ijsmist hing. Daar werd het niet warmer dan 0 graden. Voor zonson dergang vroor het weer overal in Nederland. Vannacht bleef het helder en windstil en vanmorgen vroeg melden de meeste stations weer minima tussen min 5 en min 9 graden. Het is haast niet voor te stellen dat het op een hoogte van maar enkele honderden meters flink warmer wordt. Tussen 300 en 2000 meter is er sprake van een echte warmtegolf met temperaturen van plus 5 gra den. De komende dagen wordt de Europese winter op zijn kwaliteiten ge test. Op de oceaan worden de depressies actiever, maar het lijkt erop dat de meegevoerde zachte lucht niet verder komt dan de Britse ei landen. Door een hernieuwde koude golf boven Oost- Europa krijgt het continentale hoge drukgebied zo rond de jaarwisseling nieuwe le venskracht en houdt de storingen keurig op afstand. Geleidelijk komt er wat meer wind uit het zuiden maar ook uit die hoek is een zachte lucht te verwachten, wel kan er wat meer bewolking komen. In dat ge val wordt de nachtelijke uitstraling belemmmerd met niet veel meer dan lichte vorst. De echte kou treffen we aan in Rusland en de Bal- kanlanden, maar deze maakt voortlopig weinig aanstalten om in onze richting uit te stromen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Zuid-Noorwegen: Aan de westkust wolken velden en op morgen een kleine kans op wat neer slag, meer landinwaarts ook enkele opklaringen. In de nacht eerst meest lich te, later ook matige vorst. Maxima vandaag rond 3 graden, daarna wat kou der. Zuid-Zweden: Vandaag nog opklaringen, oudejaarsdag meer bewol king maar droog. Overdag temperaturen rond nul graden, in de nacht lichte of matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden en droog. Morgen in de loop van de dag ook enkele opklarin gen. Temperaturen in de nacht iets onder nul, over dag er iets boven. Britse Eilanden: Overwegend veel bewolking, in Enge land morgen nog opklaringen. Vandaag in Ierland, morgen ook in Schotland af en toe regen. Maxima van 4 graden in Engeland tot 10 graden in Ierland. Duitsland: In het noordoosten wolkenvelden, elders flink wat zon. Droog. Middagtemperatu- Madeira: Afwisselend zon en wolken en vooral morgen kans op enkele buien. Middag- temperatuur tegen de 20 graden. Canarische Eilanden: Veranderlijk bewolkt en vooral morgen kans op enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 21 graden. Frankrijk: Helder winterweer met flink wat zon; in Bretagne en Normandië wolkenvelden. In de nacht in het midden en noorden lichte tot matige vorst. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 2 graden rond Pa rijs en in de Vogezen tot circa 12 aan de Riviëra. Corsica en Sardinië: Vooral op Sardinië enkele regen- of on weersbuien, op Corsica ook wat zon. Maxima rond 13 graden. Spanje: Flink wat zon, maar in het zuidoosten wolkenvelden en mogelijk een bui. Op de Balearen aan de wisselvallige enkele regen- of onweersbuien. Middag- temperaturen aan de costa's 14 tot 16 graden, elders rond 10 graden.'s Nachts in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Portugal: In het algemeen zonnig en droog, morgen vanuit het westen toenemende bewolking. Middagtemperatuur circa 13 graden, in de Algarve iets hoger. Zwitserland en Oostenrijk: Zonnig en droog, maar in het laagland plaatselijk laaghangende wolken. Mid dagtemperatuur in de dalen rond het vriespunt. Temperatuur op 1500 meter uiteenlopend van iets boven nul in Zwit serland tot rond min 5 in Oostenrijk. Italië: Noord van Rome flink wat zon en droog. Naar het zuiden toe toenemend wissel vallig en enkele fikse regen- of den in Rimmi tot 13 graden op Sicilië. Griekenland en de Turkse west- en zuid kust: In het algemeen bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- of onweersbuien. In enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 20 graden. Tunesische kust: Aanhoudend onbestendig en vrij koud. Van tijd tot tijd fikse regen- of buien. Maxima circa 13 graden. Hongarije: Koud en geleidelijk Droog. Overdag temperaturen vriespunt, in de nacht op veel plaatsen matige vorst. Polen en Tsjechoslowakije: Vooral in het noorden en oosten van Po len wolkenvelden en kleine kans op wat sneeuw. In de omgeving van Praag flink wat zon. Middag- temperaturen iets on der of rond nul graden.'s Nachts meest matige vorst. n ma, L H Neerslagkans: Minimumtemp. Middagtemp.: DONDERDAG 31 DECEMBER 1992 Zon- en maanstanden Zon op 8.48 zon onder 16.37 Maan op 11.30 maan onder 00.00 Waterstanden Katwijk Hoogwater 7.43en20.C 3.05 en 15.37 HEINZ BOES £NMMH£T£.K.'.SFSST FT£l/R£N Z£ EEN ZO/VEGE 60AL VAN VAN BASTEN AF EN PAAFNA MIST-/E £iSV FENALTY TZ&EN PE PENEN/ MAAR WE HEB0EN W£l P£ PU/7SE&S MET PR/E-E^N WE&eespeelp. zees/

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 12