Leiden Regio Stadspartij in Leiden Schaamteloos genieten met studentenalmanak Vochtprobleem in Pieterswijk Zuid-West: geen flat Discussieavond PvdA WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 REDACTIE. JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN IEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN 071 -161417 Oorzaak brand onbekend leiden De oorzaak van de brand die zondagochtend in een wo ning aan de De Ruijterstraat ontstond is tot nog toe onbekend. Technisch onderzoek van brandweer en politie heeft de oorzaak van de brand niet kunnen vaststellen. De brand, die in de bene denwoning was ontstaan dreef een echtpaar met twee kiinderen en een man de straat op. Monsters van ae brand zijn voor nader onderzoek opgestuurd naar het labaratorium in Rijswijk. Diefstal in Drogisterij leiden Ruim 3000 gulden is gistermiddag tussen 16.30 en 16.45 uur uit een drogisterij in de Haarlemmerstraat gestolen. Het slot van het kantoortje in deze winkel is opengebroken. Jongeren opgepakt met vuurwerk letden» De politie heeft gisteren 25 keer moeten optreden, om dat omwonenden last hadden van vuurwerk. Ruim twintig jon geren worden doorgestuurd naar het Bureau Halt voor alterna tieve werkstraffen. Bejaarde fietster aangereden leiden Kort na twee uur in de middag reed een 26-jarige auto mobilist uit Arnhem een 78-jarige fietster aan. De fietster kwam van het Noorderpark en reed de Willem de Zwijgerlaan op zon der voorrang te geven aan de van links komende auto. De be jaarde vrouw moest met een hersenschudding opgenomen wor den in het Academisch Ziekenhuis Leiden. 'Stadhuis staat in brand' leiden Omwonenden meldden gistermiddag dat het Leidse stadhuis in brand stond. De brandweer hoefde echter de brand slangen niet uit te rollen, want de pluim rook die uit de schoor steen kwam bleek geen brand te zijn. Volgens de politiewoord voerder is het normaal dat met koud weer de rook uit schoorste nen heftiger is dan normaal. Stichting Leefbaar Zuid West is tegen de bouw van een flat, be staande uit koopwoningen op het voormalige Elascon-terrein (hoek Vrijheidslaan/Zoeter- woudseweg). De wijkvereniging is niet tegen een flat maar ziet veel liever woningen voor oude ren. Dat schrijft 'Zuid West' in een brief aan de gemeenteraad. De buurtclub vindt het op merkelijk dat de gemeente steeds rept over duizenden wo ningzoekenden in Leiden en dat er vervolgens een plan wordt gelanceerd voor een flat waar van de woningen worden ver kocht. In tegenstelling tot wet houder T. van Rij (PvdA/ruim telijke ordening) denkt Leefbaar Zuid West dat er weldegelijk be hoefte in de wijk is voor meer sociale woningbouw: „Want wij blijven van mening dat er in Leiden Zuid West velen op flats zonder lift wonen in de leeftijd tussen de 60 en 80 jaar", aldus een passage uit de brief van de wijkvereniging. In het nieuwe jaar houdt het af delingsbestuur van de PvdA naast de traditionele nieuw jaarsborrel op 3 januari ook een forumavond op de 12de januari. In het forum zitten de twee PvdA-leden van de Tweede Ka mer Bram Stemerdink en Jan van Zijl. Ook Jan Schaefer zal aan de discussie meedoen. Oud-staatssecretaris Schaefer trok enige tijd geleden flink de aandacht, omdat hij het beleid van de PvdA fel bekritiseerde. Hij was indertijd van plan een nieuwe politieke partij op te richten. Zijn voornemens zullen op dinsdag 12 januari ook aan de orde komen. Verder wordt gediscussieëerd over sociale zekerheid en mili tair ingrijpen in het buitenland. Forumleider is de politiek re dacteur van Elseviers Weekblad, A. Joustra. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in het Antoni- us clubhuis, Lang Mare 43. Daar is ook de nieuwjaarsborrel op 3 januari tussen vier en zes. Rechter Mr. J. A. Rigters gaat per 1 september 1993 weg bij het Leidse kanton gerecht. Hij heeft dan de pensioengerechtigde leef tijd vèn 65 jaar bereikt. Rig ters was vanaf januari 1984 werkzaam bij het Leidse kantongerecht aan het Ra penburg. Daarvoor werkte hij bij de Haagse rechtbank. Rigters, woonachtig in Delft, wordt volgend jaar eervol uit zijn ambt ontsla gen. ingetrokken In navolging van Rotterdam krijgt Leiden ook een Stads partij. Het idee voor zo'n nieuwe, plaatselijke politieke partij is afkomstig van de Rotterdamse criminoloog Ma nuel Kneepkens. In Leiden hoeft er geen nieuwe partij te worden opgericht. Leiden Weer Gezellig (LWG) gaat ban den aanknopen met Rotterdam: „Wat het blijkt dat we ongeveer hetzelfde willen als de Stadspartij", aldus Jac ques de Coo van LWG. Kneepkens wil naar Tsjechisch voorbeeld een 'politiek plat form' opzetten voor iedereen die teleurgesteld is in het huidi ge politieke systeem. Hij wil in de eerste plaats voorkomen dat de duizenden kiezers die zich massaal van de traditionele stadspartij, de PvdA, afwenden, overlopen naar de Centrumpar tij. Daar moet de Stadspartij een alternatief voor zijn. Inmiddels heeft de crimino loog een zestal hoofdpunten opgesteld voor de Stadspartij. Een daarvan is de bestrijding van de kleine criminaliteit en dat gekoppeld aan het schep pen van werkgelegenheid: „Er zijn in Rotterdam nu nog geen metro- en tramconducteurs ge- recruteerd uit de werklozen die dat zouden willen doen met be houd van uitkering", aldus Kneepkens. Andere punten van de Stads partij zijn het terugdringen van de auto in de binnenstad, ver beteren van het openbaar ver voer, het terugdringen van plaatselijke bureaucratische ge woonten en meer, veel meer in spraak voor de bevolking. Als laatste moeten kunstenaars meer bij de leefbaarheuid van oude wijken worden betrokken. Een kleine enquête in de Maas stad leverde de Stadspartij nog voordat ze was opgericht 13 ze tels in de gemeenteraad op. De eerste berichten over de Stadspartij in Rotterdamse dag bladen lokte felle reacties uit van met name D66 en schor- voetende steun van oud-PvdA kamerlid Piet de Visser. Maar de artikelen zorgden er ook voor dat in steden als Haarlem, Utrecht, Spijkenisse, Emmen én Leiden gelijkgestemden ook over de oprichting van een Stadspartij nadachten en er ge werkt wordt aan een federatie. Nu kent Leiden al enkele plaatselijke initiatieven, zoals Leefbaar Leiden van Ype de long en Leiden Weer Gezellig van het duo Bernard Stöxen en Jacques de Coo. En met name bij de laatste leeft de gedachte oom de Rotterdamse fakkel naar Leiden door te geven. Voor alle stadspartijen is het in de eerste plaats de bedoeling dat er in maart 1994 wordt deel genomen aan de gemeente raadsverkiezingen. Maar mocht de federatie veel leden krijgen dan zal een paar maanden eer der ook aan de landelijke ver kiezingen worden deelgeno men. Donderbussen. We hebben ze vroeger met wagonladingen tegelijk door de brievenbus sen gegooid. Vooral bij de mensen die onze bal kapot sneden als we aan het voetballen waren. Vooral bij die verraders die de politie belden als we stuivers op de tramrails leg den omdat die dan zo lekker plat en heet werden als lijn 3 er overheen denderde. Al knalde het duchtig in de met para- plubakken en hertekoppen verfraaide vesti bules, de donderbus was eigenlijk een pla cebo. We hadden een handgranaat in ge dachten. Maar we zijn niet meer zo gemeen. We zijn volwassen geworden en willen nie mand kwaad doen, hoe saai dat soms ook is. Als een jongen in onze buurt vuurwerk afsteekt, schudden we ons hoofd en vragen we ons af waarom de tuchtschool en de karwats zijn afgeschaft. O, we zijn zo ver geetachtig geworden. En zo bang. Die angst, ja, die is misschien wel ge rechtvaardigd. Omdat we nu zelf kinderen hebben en graag willen dat die hun handen tot in eeuwigheid ongeschonden behou den. De schrik slaat ons om het hart als we eraan denken dat die handen waarmee ze ons vasthielden verloren kunnen gaan. Maar we vergeten dat die handen, ondanks onze zorgen, wel eens gevaarlijk willen doen. Dat die handen wel eens willen tinte len van spanning. Straks, na de knallen, zijn de straten weer rood. Lopen onze kinderen te zoeken naar rotjes die nog niet zijn afgegaan. Hoor dan, daar gaat weer een strijker. En nog een. Eventjes, eventjes is het hier revolutie. Jongens van een zekere leeftijd willen de wereld van de volwassenen soms uit elkaar laten knallen. Ze luisteren nog naar hun hart, 'die rode rebel'. Kleine anarchisten zijn het, kleine anarchisten, zoals wij eens Tekst Cccs van Hoortfoto Loek Zuyderduln ('Prettige Dagen' Is een rubriek over mensen en gebeurtenis sen rond kerst en Oudjaar. Dit is de achtste aflevering) Rechter Rigters met pensioen Het hoge grondwater is er wellicht de oorzaak van dat de huizen in de Pieterswijk kampen met grote vochtproblemen. foto wim dijkman „We kunnen om de vier jaar de hele binnenboel opnieuw ver ven", vertelt huiseigenaar A. Rörsch, terwijl hij in de kelder van de oude Bibliotheque Wal- lonne aan de Pieterssteeg het stukwerk zo van de muren krabt. In de gang van het pand zie je goed hoe nat de muren zijn. Het is duidelijk: de Pieters wijk kampt met een vocht-pro- bleem. In de Pieterskerk zelf valt het probleem mee. De vloer van de kerk ligt immers boven het wa terpeil en de muren zijn breder. Maar de twaalf omliggende hui zen, die de Stichting Pieterskerk Leiden verhuurt, hebben wel last van natte muren. In twee woningen is het zelfs zo erg dat de wanden beschimmeld zijn en zoutkristallen schitteren in de muur. Burgemeesterswoning Het bestuur van de stichting wil als verhuurder de problemen graag verhelpen, maar vindt het zinloos om te vechten tegen de bierkaai. „Als we allemaal dure methodes gaan uitvoeren die niet helpen, dan schieten-we er ook niets mee op", aldus direc teur A. Boon van de stichting. Misschien hebben ook andere woningen in de buurt, zoals het pand waarin de burgemeester woont, veel last van vocht in huis. In dat geval kan de oor zaak structureel zijn en wellicht voorgoed verholpen worden. De kosten kunnen dan voor een deel op een andere instantie af geschoven worden. Een structurele oorzaak is bij voorbeeld de hoogte van het grondwater. Volgens Kees Lau van het gelijknamige architec tenbureau moet je deze oorzaak niet uitsluiten. „Vroeger waren er vooral in de buurt van de Pie terskerk veel slootjes en water loopjes die ze later hebben dichtgegooid." Het Leidse Hoogheemraad schap, noch de Watervoorzie ning Rijnland denken dat de oorzaak hun pakkie an is. „Bij een lek in de hoofieiding is dat altijd merkbaar. Of het water spuit eruit, of er is een natte plek, of de straatstenen verzak ken", aldus de voorlichter van de NV Energie- en Watervoor ziening Rijnland. De huurwoningen bij de Pie terskerk zijn in het verleden al eens opgeknapt. In 1984 heeft Architectenbureau Kees Lau de muren van vier panden geïnjec teerd. Bij twee woningen heeft dat geholpen en bij één zeker niet. Injecteren is het vullen van stenen met kunststof. „Soms zijn de stenen zo kruimelig dat het niet helpt. Je kunt het verge lijken met een pak paneermeel, waarbij je elk korreltje moet in spuiten. Dan krijg je ook pap", legt architect Kees Lau uit. Een andere mogelijkheid om het optrekkende vocht tegen te gaan is het aanbrengen van loodlagen in de muur. In de wand worden spleten gemaakt: een soort perforatielijn. Daarin worden de platen van lood of glas geschoven. Het vocht kan zo niet verder optrekken dan tot aan de plaat. Lau vindt hef vocht in de hui zen nabij de Pieterskerk niet uniek of rampzalig. „Bij restau ratie in de stad kom je altijd wel vocht tegen. Met die oude huis jes is het altijd gedonder. Het zou leuk zijn als er één oorzaak te vinden is, maar daar heb ik mijn twijfels over." Bij de wijkverening is nog geen enkele schriftelijke klacht over het vochtprobleem binnen gekomen. Oud-voorzitter J. van Cruijsen verwacht ook niet zo veel reacties. „De stichting doet er beter aan zelf een briefje in de brievenbussen van de wo ningen aan de overkant van de straat te gooien. Dat heeft meer effect dan het bericht in 'Het Hart Van De Stad Krant' te laten zetten." Vier vergunningen voor DNA-onderzoek naar de re sistentie van aardappelras sen zijn vernietigd door de Raad van State. Ook het Leidse bedrijf Mogen Inter national bv moet opnieuw een vergunning aanvragen voor veldproeven in Bidding huizen. Het bedrijf is hier al vier jaar bezig aardappels resis tent te maken tegen het vi- rus-x. Het virus tast poot- goed aan en er is nog geen bestrijdingsmiddel tegen ontwikkeld. In 1991 kreeg Mogen een vergunning voor vijf- jaar, maar door de uit spraak van de Raad van State moet het bedrijf jaarlijks een nieuwe aanvraag indienen. Volgens wetenschappelijk directeur P. van den Elzen geeft dat veel extra romp slomp, maar hij verwacht geen grote problemen. Zo is hij ervan overtuigd dat de nieuwe ladingen aardappe len in het nieuwe pootsei- zoen gewoon de grond in kunnen: „De Raad van State heeft de vergunning niet om inhoudelijke redenen vernie tigd, maar vindt het onjuist dat bepalingen in de vergun ning tussentijds gewijzigd kunnen worden." Zo besloot het bedrijf na enkele jaren om niet langer de bloemen af te knippen, hetgeen volgens natuur en milieu de kans op verspreiding vergroot. De Mogen-directeur noemt de experimenten met virus-x 'een Deginnètje'. Zijn bedrijf wil er de regelgeving mee uittesten, zodat het flink kan doorstomen met projec ten waar echt veel mee te verdienen valt. Zo hoopt het Leidse bedrijf over vier jaar aardappelen op de markt te (laten) brengen die resistent zijn tegen scnimmels en aal tjes. En dus veel minder be strijdingsmiddelen nodig hebben. Ook de bloembol lensector zou door de vin dingen, waarmee dit jaar de eerste veldproeven zijn ge daan, veel minder gif hoeven te gebruiken. Vergunning voor DNA- onderzoek Met genieten van je studenten tijd is niets mis. Sterker nog, hèt moet. De redactie van de Leidse universitaire almanak zal dit door het hoofd hebben ge speeld, toen zij het motto 'Schaamteloos genieten' koos voor dit onlangs verschenen adressenboek. Warme steun krijgt ze daarbij van rector magnificus prof dr. Lammert Leertouwer. Die geeft in het voorwoord onderwijsmi nister dr.ir. Jo Ritzen de man achter de vermaledijde tempo beurs de volgende veeg uit de pan geeft: 'Wie in Leiden komt studeren, hoeft dat niet per se te doen omdat hij het met Lipsius eens is, die van Leiden zei: 'Men wordt hier met rust ge laten en kan zich ongestoord wijden aan het hogere'. In de ze ventiende eeuw was de tempo beurs nog niet uitgevonden en bestond de Delftse TU nog niet. Ingenieurs gingen toen dus ge woon in het leger en werden geen minister van onderwijs, want dat ambt was ook nog niet uitgevonden en daarom kwam niemand op het idee, dat een Universiteit een soort bullenfa- briekzou zijn.' Naast het traditionele jaar overzicht biedt deze almanak onder meer het erotische hor rorverhaal 'Schaamteloze lus ten', interviews met enige Leid se middenstanders en stukjes Het omslag van de almanak. foto pr over Boedapest, het theaterge zelschap Doggroep en dans groep Djazzex. Aan de adres senlijst gaat een vademecum vooraf, waarin nuttige informa tie over stad en universiteit is verzameld. Deze almanak, voor studen ten met vertoning van hun col legekaart gratis bij enkele Leidse boekhandels verkrijgbaar, biedt geen beperking van de gege vens over studenten. Van hen worden vermeld het jaar van aankomst, de studierichting, het geslacht, het studieadres en het adres van de ouders met tele- foonnummmers. In het voorjaar ontstond dis cussie over het vermelden van sommige gegevens toen bleek dat een telefoonmaniak ze mis bruikte. Een 35-jarige Voor schotenaar, toenmalig beheer der van eeh studentencomplex aan de Klikspaanweg, belde ge durende ruim een jaar moeders van studentes op en probeerde hun geregeld tot seksuele han delingen te dwingen. Hij zei steevast dat hij hun dochter in zijn macht had. Bij de politie kwamen bijna honderd aangif ten binnen. Er werd over ge sproken of de almanak nog wel de vermelding M(an) ofV(rouw) moest geven. Secretaris De Zeeuw: „We hebben bij enkele mensen van de universiteit, on der wie de rector magnificus, over het vermelden van M of V advies ingewonnen. Het werd niet nodig gevonden om het weg te laten. We hebben het dus gehandhaafd." Wie er niet in wilde of wie het adres van zijn ouders niet wilde vermelden, kon dat aan de re dactie kenbaar maken. Volgens Almanak-secretaris H. de Zeeuw hebben daar ook dit jaar weer een aantal studenten ge- brüik van gemaakt. Maar niet opmerkelijk meer dan voor gaande keren. De telefoonmaniak kon overi gens na publicaties over zijn methode in maart van dit jaar worden aangehouden en werd in juni tot tien maanden gevan genisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11