Motorfiets wordt modefiets Leven en wonen Rookmelders voorkomen veel ellende Rust voor kamerplanten Mooie handen Een nieuwe jaar, een nieuw kapsel DINSDAG 29 DECEMBER 1992 SPREEKUUR Gladheid in Nederland komt al tijd onverwacht. En er hoeft niet eens sneeuw of ijzel te zijn ge vallen om een verraderlijk glad stoepje te veroorzaken: een laag natte bladeren is soms al vol doende. Mevrouw van Dongen was uitgegleden over zo'n restje herfst. Ze liet me haar rechter arm zien. Normaal gesproken staat de hand netjes in het verlengde van de onderarm, dat was hier i niet meer het geval. De hand stond naar boven en naar bin nen verplaatst. Deze stand is ty perend voor de fractuur van Colles, genoemd naar de arts die deze breuk voor het eerst beschreef. Bij deze breuk zijn beide onderarmsbotten, spaak been en ellepijp ofwel radius en ulna, gebroken vlak bij de hand wortel. De fractuur van Colles, ook wel fractura radii typica ge noemd, is de meest voorko mende polsfractuur. Vaak zijn het wat oudere mensen die de ze breuk oplopen. De fractuur wordt meestal veroorzaakt door een val op de uitgestrekte arm. Bij gladheid, en vooral als er ijs ligt, treedt er een ware epidemie op van deze onderarmsbreuk. Mevrouw van Dongen moet even naar een ziekenhuis, om een foto te laten maken van de gebroken pols en daarna zal zij in het gips moeten. De hand, die na de breuk zo scheef op de arm stond, moet onder lokale verdoving worden rechtgezet (gereponeerd)Zolang de bot- j ten nog gebroken zijn en ten i opzichte van elkaar kunnen ver schuiven, heeft de hand de nei ging weer die bajonetstand aan te nemen. Het is daarom nodig hand en onderarm ten opzichte van elkaar te fixeren en een gipsverband is daarvoor de meest aangewezen vorm. Het gips moet zeker vier weken blij ven zitten. Ook kan besloten worden de fractuur operatief te behande len. Er worden dan Kirschner- snaren ingebracht, (staaldraad) waarmee de gebroken delen te gen elkaar worden gehouden. Nadeel hiervan is dat het ijzer werk na enkele maanden ook weer verwijderd moet worden. Een andere breuk die we vaak zien na een val met gestrekte arm is de fractuur van het sleu telbeen (clavicula)Deze breuk komt heel vaak voor, naar schatting is 10 procent van alle botbreuken een claviculafrac- Het sleutelbeen ligt zo dicht on der de huid dat het niet moeilijk is een breuk te herkennen. De meeste fracturen bevinden zich in het middelste derde deel van het sleutelbeen. De botstukken worden door spieren in hals, borst en bovenarm enigszins uil elkaar getrokken, zodat een bot punt in de huid kan prikken. Bij vrijwel iedere botbreuk wordt gestreefd naar een 'anatomisch resultaat'. Daarmee wordt be doeld dat we proberen de bot ten aan elkaar te laten groeien in de stand waarin ze voor de fractuurstonden. De sleutelbeenbreuk is de uit zondering op deze regel. Het is erg moeilijk om het sleutelbeen zodanig te fixeren dat het ana tomisch aan elkaar groeit en bovendien geeft een geringé af wijking in de stand van dit bot- stuk geen klachten. Het is daar om voldoende de arm in een draagdoek te houden. De pijn- klachten nemen dan na enkele t dagen af en er kan voorzichtig - met oefenen (heel belangrijk) worden begonnen. Het gevaar bij een sleutelbeen- s breuk is dat (vooral de oudere) patiënten te lang wachten met dat bewegen en dat dan de functie van het schouderger wricht niet meer goed terug komt. Men blijft dan achter mé*' een zogenaamde 'frozen shpull' "li dereen schouder waar geen ft beweging in te krijgen valt. L, L TUIN Nieuwe 'opstappers' kicken op chroom en flitsende accessoires Rookmelders in particuliere huishoudens moeten het aantal brandongevallen voor het jaar 2000 met 20 procent terugdringen. Dat is het streven van de ministeries van binnenlandse zaken en welzijn, volksgezondheid en cultuur. De meeste slachtoffers worden namelijk niet verrast door vuur, maar in hun slaap door giftige rook. Vorig jaar woedden in Nederland 8200 branden in woningen. Ze veroorzaakten een directe en ge registreerde schadepost van 175 miljoen. Er vie len dat jaar 98 doden. Rookmelders zijn cirkelvormige, aan het plafond gemonteerde apparaatjes, die bij rookontwikke ling een snerpend geluid laten horen. De melders van het merk First Alert en BRK Electronics zijn effectieve, op een batterij werkende apparaten (vanaf 50,-) die geschikt zijn voor huishoudelijk gebruik. Sommige melders zijn voorzien van een halogeen noodverlichting. Ze zijn te koop bij postorderbedrijven, elektrazaken en in de meeste dhz-winkels. Meer informatie: 01620-3 44 00) of fax 01620- 3 46 00. Als er één vervoermiddel is dat in razend tempo terrein wint, is het wel de motorfiets. Glimmende choppers zijn nauwe lijks aan te slepen, het aantal rijders verdubbelt en de ver wachting is dat die groei voorlopig nog wel even zal aanhou den. Harleys, Rebels en Vulcans: ze zijn nog nooit zo populair geweest als nu. En de nieuwe motorrijder? Die kickt naast glanzend chroom op flitsende kledij en accessoires. Jammer toch dat er in de loop van de wintermaanden zo veel kamerplanten ten gronde gaan. Niet zozeer uit gebrek aan zorg als wel uit gebrek aan kennis. Uitgangspunt bij de verzorging van onze niet-bloeien- de kamerplanten gedurende de donkere maanden is: rekening houden met de rustperiode van de planten, Vooral in onze te warme kamers kan dat een pro bleem zijn. We moeten een evenwicht zoeken tussen het te veel aan warmte en gebrek aan licht. We mogen de planten dus op geen enkele manier stimuleren om verder te groeien, maar we mogen ze ook niet laten verdorren. Dat komt er op neer dat we in geen geval plantenvoedsel mogen geven en verder moeten heel zuinig zijn met water al zijn er grote verschillen tussen de waterbehoefte van de ene en de andere plant. We geven simpelweg zo veel water dat ze net niet uit drogen. Beter te weinig dan te veel is een oude stelre gel. Nu zijn er in onze techneutentijd allerlei kostbare vochtmeters in de handel. Die steekt men in de pot grond en een wijzer vertelt ons alles over de vochtig heidsgraad. Wie er mee wil experimenteren moet dat maar doen. Ik heb er ooit ook een cadeau gekregen maar heb ontdekt dat mijn eigen wijsvinger veel beter en sneller werkt. Die steek ik heel even in de grond van de rustende kamerplant. Voelt de grond warm droog aan dan wordt het tijd om de plant iets water op kamertempera- u* tuur, nooit koud ame te geven. Voelt de grond koel aan dan 's er no8 voldoende .ja./»" w&wr vocht in de aarde. jp ryi' Simpel toch. J[/\ Planten met grote gladde bladeren vragen in de loop van de winter ook nog extra zorg v het blad. Daar komt in de huiskamer z tijd een laagje stof en vuil op. Afspon zen is een oplos sing; maar niet de beste. Hoe zacht die spons ook is, we be schadigen altijd het blad, al is dat niet zichtbaar. Is plant niet te groot dan dekken we pot en grond goed af met plastic en dompelen dan het blad in een emmer of badkuip met water op kamertempera tuur. Alle vuil spoelt er gemakkelijk af. Na afdruipen kan de plant weer op zijn plaats in de kamer. Is de plant te groot voor dit experiment dan kunnen we het blad met behulp van een fiine plantenspuit schoonspuiten al is ook dat niet probleemloos. Behang en vloer moeten we immers droog zien te houden. Res ten nog de bloeiende kamerplanten: die zijn wetens en willens op een voor hen abnormale tijd tot bloei ge bracht en hebben dus ook in de loop van de winter be hoefte aan voldoende vocht en voeding. Tjongetjonge, drie problemen tegelijk bij DICK KNOT- TER IN LEIDERDORP. Probleem nummer een: de ole ander heeft pas in september bloemknoppen gemaakt en de meeste knoppen zijn nog niet open. Afknippen die handel is mijn advies. Dat wordt toch niets meer. Overigens hebben ook mijn oleanders Iaat gebloeid, niettegenstaande het feit dat ze in een kas staan. Het voorjaar was de eerste maanden kennelijk te koud. Ze hebben veel water nodig tijdens de knopvorming. Pro bleem nummer twee: een twee jaar oude perzikboom, zelfbestuivend, heeft wel vrucht gezet maar de vruch ten vielen af. Dat kan best een eerste of tweede jaar. Dan heeft de boom niet genoeg kracht om pitten en vruchten te vormen. Veel compost, iets droogde stal mest op de voet en wedden dat het komend jaar beter gaat? Derde probleemn: de stoofpeer Brederode, halfstam, heeft dit jaar geen bloemen gevormd niettegenstaande snoei van de heer Knotter zelf. Op de eerste plaats vrees ik dat de boom niet goed gesnoeid is. Dat is vak werk en ik zou er maar eens een geschoolde vakman bijhalen. Verder is de vraag of er niets veranderd is i de tuin. Is er nog genoeg zon? Is de grond goed genoeg of wellicht met te veel stikstof bemest? Stikstof geeft bladgroei maar stimuleert niet de vorming van bloe men. Allemaal open vragen waarop alleen Dick Knotter zelf antwoord kan geven. Maar goed en deskundig snoeien lijkt me een eerste vereiste. LEN VAN DER KOELEN IN HAARLEM heeft een Aspa ragus. Die heeft gebloeid en mooie kleine ronde \Tuchtjes gemaakt. Na zaaien kwam daar een prachtig klein plantje uit. Is dat zo zeldzaam luidt de vraag. Het is niet zeldzaam dat een oude Asparagus bloeit en vrucht zet. Het is wèl zeldzaam dat de eigenaar op het slimme en goede idee komt om dit rode besje te zaai en. Ben jaloers op het idee en wacht met spanning de vruchten van mijn Asparagus af. Een fraaie kleurenfoto toont mij een bloeiende vetplant op de vensterbank van mevrouw A. M. POSTHUMUS IN HAARLEM. De bloemen zijn wonderlijk mooi en de naam van de plant luidt Stapelia variegata een klein soort van Stapelias. Er zijn ook soorten die bloemen hebben met een doorsnee van 35 cm. Ze behoren alle tot de familie van de Asclepiadaceae. Mocht zich zaad vormen dan kan ik melden dat het zaad heel gemakke lijk kiemt bij een temperatuur van 21 graden C. Een tip van de HEER POLAK IN LEIDERDORP, die zelf kweker is geweest: mispels laat je, (schrik niet) verrot ten dan kunnen ze worden gegeten. Heerlijk zoet zijn ze dan. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de i tuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damlate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redacüe LEVEN EN WONEN. De belangstelling voor de motor fiets is zo groot dat rijscholen moeite hebben de vraag naar les sen bij te benen. Niet verwonder lijk, want het aantal cursisten is in twee jaar tijd bijna verdubbeld. „Tien jaar geleden gaf ik met twee instructeurs les; nu zijn we zes dagen per week met z'n vijven op de weg", zegt rijschoolhouder en motorrijinstructeur Jan Bas- tinck. Deden in 1990 al 74.000 mensen rijexamen, dit jaar waren dat er naar schatting 120.000. De motorbranche heeft moeite de fietsen aan te slepen. De moto ren worden zelfs al grijs geïmpor teerd uit Amerika. En het zijn vooral de choppers met veel chroom eri glans die de heden daagse motorrijder bekoren. Het Amerikaanse merk Harley-Davids- on, met in zijn kielzog de Japanse motorfabrikanten, is nog nooit zo populair geweest als de laatste tijd. Moderijders Al die mannen en vrouwen die nu alsnog worden aangestoken door het motorvirus worden vaak in het hokje van 'de nieuwe motorrijder' gestopt. „Of moderijder", zegt Bastinck. „Ze vallen voor het ui terlijk van zo'n fiets. Daarom doen die choppers het zo goed. Het mo torblok is duidelijk te zien en veel onderdelen zijn verchroomd. Of ze vallen voor het model, bij voor beeld een chopper of juist een racemotor, terwijl ze zich vaak niet afvragen of die wel voor hen geschikt is. Iemand van twee me ter bij voorbeeld kan maar beter niet op een chopper stappen. Daar is die fiets niet op berekend. Maar met al die nieuwe motorrij ders op de weg is het een stuk leu ker geworden." De nieuwe opstappers zijn niet eenvoudig als één groep te bekij ken. „Het is vooral de oudere gar de vanaf ongeveer 35 jaar", aldus Bastinck. „Wat verder opvalt is dat ze meestal al een auto hebben en dat ze vaak haast hebben om het stempeltje te halen. Maar ik schat dat slechts een kwart van die mensen blijft motorrijden. De rest stopt er weer mee, zodra de lol er van af is. Ik vind dat tekenend Handen verouderen sneller dan de andere delen van het lichaam, omdat ze bijna geen natuurlijke be schermlaag hebben. Op de rug bevinden zich zeer wei nig talgklieren en op de handpalmen ontbreken ze. Daarom gebruikt volgens een recent onderzoek 67 pro cent van de Europese vrouwen een specifieke handcrè me. Dit liet Biotherm weten bij de introductie van de crème Biomains. Het verzorgingsprodukt gaat uitdro ging en vochtverlies tegen, beschermt tegen vroegtijdi ge veroudering en is tevens een massagecrème voor de nagels. Volgens Biotherm is na een dag of tien al een duidelijke verbetering van de conditie van de handen en nagels te constateren, een tube van 100 ml kost 27,50. voor de nieuwe motorrijder." Vrouwen Doordat het totale aantal stijgt, stijgt ook het aantal vrouwelijke opstappers. Maar volgens Bas tinck is het niet zo dat de verhou ding tussen de mannen en de vrouwen die motorrijden is veran derd: „Net als vroeger is ongeveer eenderde van mijn cursisten vrouw. Maar als je op de weg kijkt, zie je ze nauwelijks. Ze rijden hoogstens in het weekeinde." Wat wel verandert zijn de ma nier van kleden en de accessoires, die een steeds belangrijkere plaats innemen. Het stugge leren pak heeft plaats gemaakt voor een uit gebreid assortiment fleurige kle ding. Jacks en broeken met of zonder 'thermo-geïsoleerde voe ring'; motorlaarzen en -schoenen 'ook in grote maten' en natuurlijk de helmen, 'jet- of integraal-'. Al les is te koop in verschillende kleuren. Accessoires Met een ander kapsel kun je een heel nieuwe persoonlijkheid worden. Voor wie er over denkt het roer in 1993 radicaal om te gooien hier twee suggesties voor een nieuw imago. Een beetje vamp-achtig, het doet denken aan Rita Hayworth, is het halflange, krullende kap sel met een een lange lok. Het page-kopje staat of valt met de vaardig heid van de kapper. De coupe moet perfect ge knipt zijn, dan is 'Tokyo-Rose' een kapsel dat weinig onderhoud vraagt, foto intercoiffure Maar het blijft niet bij een mooie outfit. De nieuwe motorrijder kickt ook op accessoires. En die zijn er genoeg. Zadeltassen bi} voorbeeld, die het goed doen op de chopper. Leer of kunststof, met of zonder het stoere spijkerbeslag dat vroeger alleen de jasjes van Heli's Angels sierde. Of toch liever een klein tasje aan het stuur, dat je meteen kunt combineren met le ren lintjes aan de handvatten. Zelfs een leuke stereoinstallatie of een sissie-bar als steuntje in de rug voor de duo-passagier is te koop. Tot voor kort was je een apart fi guur als je op een motor stapte. In de buurt stond je al gauw bekend als 'die motorrijder'. „In die tijd kochten de meesten trouwens een motor om de simpele reden dat zo'n fiets een stuk goedkoper was dan een auto", zegt Bastinck. „Toch hielden motorrijders er toen een aparte 'way of life' op na. Ze hadden een andere stijl, een andere kijk op het gezag en, voor al, een hekel aan automobilisten." Die rijders zijn er nog steeds, maar de nieuwe motorrijder gaat toch anders met het begrip 'way of life' om. Voor hem of haar is het een leuke hobby en niets meer Kleding en accessoires spelen voor de nieuwe generatie motorrijders een belangrijke rol. foto pr dan dat. De krappe beurs en de liefde voor de techniek hebben plaats gemaakt voor een soort lief de op het eerste gezicht voor het uiterlijk en een ruime beurs voor allerlei modieuze kleding en ac cessoires. De reclamemakers ma ken handig gebruik van dit goede imago. Spijkerbroek In tal van reclames wordt de mo tor gebruikt om de verkoop van produkten te verhogen. Spijker broekengigant Levi's bij voorbeeld gebruikte, behalve een mooie meid, een glimmende chopper om zijn jeans te slijten. En wat te denken van dat krachtige alcoho larme bier dat, vervoerd in de be kende zadeltas, de dorst van een Harley-rijdende dame moet les sen. In deze reclamefilmpjes wordt het motorrijden gepresen teerd als een echte 'way of life'. P. Turken van het reclamebu reau FHV/BBDO heeft zich on langs verdiept in de rol die de mo tor speelt in reclame. Als de fabri kanten de huidige rage willen om vormen tot een vaste trend, moe ten zij volgens Turken de klant an ders benaderen. Bastinck: „Tur ken pleit voor een volwaardige be nadering van de klant, dus een verkoop zoals bij auto's. De in een ketelpak gestoken monteur die vroeger uit de werkplaats ver kocht, past daar niet meer bij."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8