Bloedbad Kismayo kort voor komst Amerikanen Kenyase Aziaten vrezen opkomend racisme Buitenland Protest tegen autoweg Opblazen berg voelbaar Serviërs op de vlucht voor wraakacties moslims Bosnië Irak schendt opnieuw vliegverbod Weinberger wellicht wel in getuigenbank Eerste VN-waarnemers aangekomen in Skopje OVERWINTEREN IN MADURODAM. DINSDAG 29 DECEMBER 1992 5 1 Algemeen Nederlands Persbureau sche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst The Independent IPS Inter Press Lachende nieuwslezeressen geschorst harare Twee nieuwslezeressen van de nationale televisie van Zimbabwe zijn voor drie maanden geschorst omdat zij tijdens de presentatie van het avondnieuws hun lachen niet konden in houden. Kerstavond moest een bericht worden voorgelezen over een vrouw die in het toilet van een trein een kind had gekregen. De baby viel door de toiletpot tussen de rails, maar overleefde het incident. Verscheidene kijkers konden het voorval niet waar deren en dienden klachten in. Katholieken geven minst aan kerk Washington Van de Amerikaanse gelovigen geven de rooms- katholieken het minst aan de kerk: slechts 1,2 procent van hun inkomen. Dit blijkt uit een recent onderzoek naar kerkelijke bij dragen. Zestig procent van de rooms-katholieken geeft zelfs niet meer dan één dollar per maand, omgerekend zo'n twee tientjes per jaar. Lutheranen doen het niet veel beter. Zij geven gemid deld 1,3 procent van hun inkomen aan de kerk. De Heiligen der Laatste Dagen (mormonen) daarentegen geven het meeste: ruim 6 procent (het zou 10 procent moeten zijn), terwijl de bap tisten op 2,9 procent staan. Quayle-museum in Indiana huntington Een groep bewonderaars is bezig in zijn geboorte plaats Huntington in de staat Indiana een museum op te zetten voor de Amerikaanse vice-president Dan Quayle. Het wordt het eerste museum dat aan het leven en werk van een vice-presi dent is gewijd. Buit van acht miljoen dollar new york De politie in New York maakt jacht op vijf of zes overvallers die zondagavond een bewaker in een beveiligingsbe drijf in Brooklyn overmeesterden en er met ruim acht miljoen dollar (bijna veertien miljoen gulden) vandoor zijn gegaan. Een FBI-woordvoerder zei dat de bewaker kennelijk meer naar de te levisie had gekeken dan naar de monitors in het goedbeveiligde gebouw.Het is volgens de recherche de op een na grootste over val in de geschiedenis van de stad. Noorse student moet zich wassen oslo» Een Noorse rechtbank heeft gisteren een student astrofy sica bevolen zich te wassen en schone kleren aan te trekken als hij de universiteit van Oslo betreedt. De man woont al 14 jaar in een grot nabij de campus en draagt oude gescheurde kleren. De 39-jarige student had een proces aangespannen tegen de uni versiteit omdat die hem had verboden examens af te leggen en de campus te betreden. Volgens universiteit stonken zijn li chaam en kleren zo erg, dat hij niet in één ruimte met anderen kon blijven. In plaats van de geëiste schadevergoeding van 850.000 gulden te ontvangen, moet de student de proceskosten van 8.000 gulden voldoen. Negen Zuidkoreanen geëxecuteerd Seoul Negen Zuidkoreanen, die onder meer waren veroor deeld wegens moord en verkrachting, zijn vandaag opgehangen. Zeven veroordeelden werden opgehangen in de hoofdstad Se oul, twee in Taegu in het zuidoosten. Volgens het ministerie zit ten nu nog 50 Zuidkoreanen in de dodencel. De Zuidkoreaanse regering hanteert de doodstraf voor „anti-sociale misdaden" als moord en verkrachting. Lokale notabelen vermoord door clanleider Kort voor de Amerikaanse landing in Somalia zijn in de havenstad Kismayo meer dan honderd religieuze leiders, zakenmensen en andere vooraanstaande burgers door de plaatselijke clanleider vermoord. Dat heeft de Ameri kaanse krant New York Times vandaag gemeld op gezag van Somalische ooggetuigen en Amerikaanse diploma ten. new vork Rtr-anplokale intelligentsia uit de weg ruimen die de Amerikanen zou den kunnen bijstaan. Alle slachtoffers behoorden tot de Harti-clan, die de Ogade- ni's van Jess, die de stad in mei innamen, als indringers be schouwt. De actie tegen de Har- ti's gebeurde met medeweten Drie nachten lang werden tien tallen mensen van huis tot huis opgejaagd en vermoord door aanhangers van de krijgsheer die Kismayo controleert, kolo nel Omar Jess van de Ogadeni- clan. Jess wilde op deze wijze de van Jess' bondgenoot, generaal Aideed. De speciale Amerikaanse ger zant Robert Oakley werd op 19 december, elf dagen na de eer ste moorden, hartelijk ontvan gen door Jess, die naar de gunst van de Amerikanen dingt. Een dag later namen de Amerikaan se troepen de stad in. „We weten precies wat er is gebeurd en we zullen het niet vergeten", heeft ambassadeur Oaidey Jess laten weten. Maar Washington kan juridisch wei nig beginnen tegen de kolonel, omdat het mandaat van de Vei ligheidsraad niet voorziet in vervolging wegens oorlogsmis daden. Drie weken na de buitenland se interventie heeft de interna tionale troepenmacht zich in acht steden gevestigd in het midden en zuiden van Somalia, van waaruit zij zich zal versprei den om de voedselkonvooien te beschermen. De vredesmacht van 21.000 man uit 18 landen heeft de druk op benden en mi lities vergroot nadat zij haar eerste taak heeft volbracht: een vredesakkoord tussen de twee belangrijkste krijgsheren, Ai- deed en Ali Mahdi. Donderdag komt de Amerikaanse president hong kong Inwoners van Hong Kong en Macau hebben gisteren trillin gen gevoeld die werden veroor zaakt door de ontploffing van de Potai-berg bij de Zuidchine- se stad Zhuhai. Stephen Chang van het koninklijke observatori um in Hong Kong verklaarde dat de beving ten kracht had van 3,4 op de schaal van Richter en voor zover bekend geen schade heeft aangericht. De Chinezen lieten de berg met ruim 11.000 ton dynamiet springen om ruimte te maken voor de uitbreiding van een vliegveld. Volgens de krant Ta Kung Pao vond de explosie plaats op 28 kilometer van Ma cau en 43 kilometer van Hong Kong. De Chinese autoriteiten zeiden maatregelen te hebben genomen om de kracht van de explosie terug te brengen van 4 naar 2,5 op de schaal van Rich- jeruzalem» Ongeveer 15.000 religieuze joden hebben gisteren in poordoost-Jeruzalem geprotesteerd tegen de uitbreiding van een weg die ten koste gaat van een oude begraafplaats. Sommige demonstran ten gooiden stenen naar auto's en politiemannen. De streng religieuze haredi-gemeenschap beschouwt de begraafplaats als heilig en heeft manama «ap-afp grabovica robert block the independent Moslims zijn bezig het dorp Bij- elovac huis voor huis plat te branden. Al bijna een week lang komen de moslims elke dag uit hun basiskampen in de Bosni sche bergen naar beneden om een deel van het kleine dorpje op de westelijke oever van de ri vier de Drina in brand te steken. Vanuit Grabovica, op de tegen overliggende oever aan de Ser vische kant van de rivier, is dui delijk te zien hoe de huizen in lichter laaie staan. Zondagavond stonden vier vrouwen in Grabovica te kijken hoe de hoog opschietende vlammen de huizen verteren. „We kennen de huizen die in brand staan maar al te goed", zegt de 29-jarige Nevenka Si- mic. Ze wijst naar de verkoolde resten van een gebouw naast een smeulend huis. „Kijk daar. Nee, niet het huis waar rook uit komt. Het witte huis met de zwarte muren. Dat was mijn huis." Ze is even stil. „Was het huis maar alles wat ik had verloren. Veel van mijn fa milieleden zijn vermoord." In de strijd om Bijelovac heeft Simic vorige week haar schoon moeder, twee ooms en een grootvader verloren. Minstens 109 Serviërs zouden in Bijelovac door moslim strijders zijn ver moord. De Serviërs zijn het slachtoffer van een soort kater na de etnische zuiveringen: een gewelddadige terugslag van wraakmoorden door moslims die de veranderende machts verhoudingen weerspiegelt. Kleine groepjes van steeds slag vaardiger moslim guerrilla's zijn bezig met de herovering van een strook grondgebied langs de Drina in het zuid-oosten van BoSnië hetzelfde gebied dat in april en mei van dit jaar in vliegende vaart door de Serviërs werd 'gezuiverd'. Nu zijn de moslims heer en meester in de bergen, vanwaar ze Servische posities van Zvomik tot Foca bestoken. In het dorp Grabovica, ten zui den van de Servische stad Lju- bovija, getuigt de schuur van Miloje Mitrovic van het gemak waarmee de moslims nu Ser visch grondgebied kunnen tref fen. Vorige week dinsdag werd de schuur door een moslim ko gel in brand geschoten. Vijf da gen later hing de stank van ver brand hout en graan nog steeds in de lucht. De 73-jarige Mitro vic durft zijn akker, die zich evenwijdig aan de rivier voor zijn huis uitstrekt, niet meer te bewerken uit angst beschoten te worden. „Zelfs de soldaten durven hier niet te patrouille ren", aldus Mitrovic. In november wemelde het ge bied nog van zwaar bewapende, heldhaftige Servische soldaten. Toen was het nog haast onmo gelijk om een VN konvooi met hulpgoederen naar het naburi ge islamitische dorp Srebrenica te krijgen, dat sinds het begin van de Bosnische oorlog in april .van de wereld was afgesloten. De meeste Serviërs geloven dat deze hulp de moslims de kracht heeft gegeven om weer te gaan vechten. De 46-jarige Mitra Ilic arriveer de zaterdag in Ljubovija met haar jongste zoontje. Haar man was maandag tijdens een mos lim aanval op Mandica omge komen. Ze was gevlucht nadat Servische strijders vrijdagavond laat in Mandica waren aangeko men om de dorpelingen te waarschuwen voor een nieuwe moslim aanval. De soldaten raadden de vrouwen en kinde ren aan te vluchten. Terwijl hij naar de brandende huizen in Bijelovac kijkt, maakt Mitrovic een breed gebaar naar het gebied aan de overkant van de Drina. „Dat was allemaal Servisch gebied voordat de moslims terugkwamen. De mensen zijn op brute wijze ver moord. Het is nog erger dan tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ik kan me niet herinneren dat er toen zoveel werd gemoord en verbrand. Het is wraak. Pure wraak." vertaling «margreeti De Iraakse luchtmacht heeft gisteren opnieuw het vliegverbod boven Zuid-Irak geschonden. Iraakse toestellen zijn tot 30 kilometer de zone binnenge drongen, maar maakten onmiddellijk rechtsom keert toen ze door Amerikaanse gevechtsvliegtui gen werden onderschept. Er hebben geen ge vechtshandelingenplaatsgevonden. Een Italiaanse militair reikt op weg naar Gialalassi, 150 kilometer van Muqdisho, voedsel uit aan de hongerige dorpelingen. foto »ap* martin cleaver George Bush in Somalia aan om Nieuwjaar met de Amerikaanse troepen te vieren. Duizenden aanhangers van Aideed en Ali Mahdi hebben gisteren in de hoofdstad Muq disho een vredesdemonstratie gehouden. Het akkoord tussen de twee rivalen bevat onder meer opheffing van de groene linie, de scheidslijn die de stad in tweeën deelt. washington ap De Amerikaanse oud-minister van defensie Caspar Weinber ger, die dankzij gratieverlening door president Bush niet voor de rechter hoeft te verschijnen voor zijn aandeel in de Iran- Contra-affaire, zal mogelijk wel als getuige worden opgeroepen. In dat geval zal hij onder meer worden gehoord over de rol van Bush, destijds vice-president. Weinbergers advocaat Robert Bennett houdt vol dat zijn cliënt reeds alle mogelijke informatie heeft verstrekt aan het Congres en aan openbaar aanklager Walsh. Hij betichtte Walsh er van Weinberger lastig te vallen en het leven zuur te maken. Weinberger zei zondag dat Walsh hem pas in staat van be schuldiging had gesteld nadat hij had geweigerd met de open bare aanklager „samen te wer ken" in de vervolging van zijn voormalige chef, oud-presideni Ronald Reagan. „Samenwerking betekende hun de informatie te verschaffen die zij wilden, waar door zij in staat zouden zijn president Reagan aan te klagen. Toen dat niet lukte, gingen zij met een vijf punten tellende- aanklacht achter mij aan", al dus Weinberger in het TV-pro- gramma This Week With David Brinkley. Weinberger is ervan overtuigd dat Walsh uit is op de hoofden van de hoogste gezagsdragers. „Toen hij achter mij aan zat, ging het hem in werkelijkheid om Reagan, en nu is Bush aan de beurt." Walsh's woordvoerder ont kende Weinbergers verklaring. „Walsh vroeg Weinberger niet om iemand te beschuldigen. Een valse getuigenis is het laatste wat de openbare aankla ger wil. Het enige dat hij Wein berger vroeg was de waarheid." skopje-athene ap herhaaldelijk geprobeerd het wegenbouwproject te onderbreken. Ar cheologen ontdekten op de bouwplaats 16 sarcofagen en menselijke beenderen die stammen uit de Tweede-Tempelperiode, van de vierde eeuw tot 70 voor de huidioge jaartelling. foto ap de Servische provincie Kosovo, waar bij het voortduren van de vervolging van de 1,7 miljoen etnische Albanezen grote onrust wordt verwacht. De etnische Al banezen, die meer dan negentig procent van de bevolking van Kosovo uitmaken, streven naar onafhankelijkheid van Servië en mogelijk naar aansluiting met lenzende Albanië. Zondag haalde een Amerikaanse patrouille een Iraakse MiG neer. Vice-premier Tarek Aziz noem de de instelling van de zone een aantasting van de Iraakse soevereiniteit. Arabische commentatoren zeiden dat de Iraak se toestellen wilden zien of de geallieerden hun eigen verbod af durven te dwingen. Het verbod is ingesteld om de in het zuiden levende shi'ieten te beschermen tegen Iraakse luchtaanvallen. De eerste groep van de Verenigde Naties is gis teren in Macedonië aangeko men. De eenheid van 33 man bereikte de voormalige Joego slavische republiek via Zagreb en Belgrado. „Wij zijn hier met steun van jullie regering," zei de Canadese luitenant-kolonel Thomas Geburt bij aankomst in de hoofdstad Skopje. De troepenmacht in de repu bliek, die moet voorkomen dat de oorlog in Bosnië-Hercegovi- na overslaat naar Macedonië, zal met inbegrip van politie, grenswaarnemers en leidingge vend personeel, uiteindelijk uit meer dan 800 personen be staan. Zij zullen voornamelijk wor den ingezet aan de grens met minister Alfred Serreql verklaarde na bespre kingen in Athene met zijn Griekse ambtgenoot Michalis Papakonstantinou dat zijn rege ring eist dat de de rechten van de etnisch-Albanese minder heid in de Macedonische grondwet worden vastgelegd. Volgens Serreqi is veertig pro cent van de bevolking in Mace donië etnisch-Albanees. Dagelijks geopend t/m 3 januari 1993. ^ADURODAM nairobihorace awori De verkiezingscampagne in Kenya is gepaard gegaan met onrust en geweld waarbij een onbe kend aantal doden is gevallen. Vanmorgen was het alleen nog onrustig in Nakuru, 180 kilome ter ten westen van de hoofdstad Nairobi. Daar zouden jonge aanhangers van de regeringspartij KANU slaags zijn geraakt met leeftijdgenoten van de oppositie. Honderdduizenden Kenyanen hebben vanmorgen vroeg ai hun stem uitge bracht in de eerste meerpartijen-verklezingen in 26 jaar. Bij de verkiezingen gaat het vooral om de vraag of president Daniel Arap Moi erin slaagt de macht te behouden. De verdeelde op positie speelt hem in de kaart Voor de Aziatische gemeenschap in Kenya zijn het spannende tijden. De verkiezingscampagnes stonden bol van anti-Aziatische gevoelens die de diepe haat van veel Kenyanen ten opzichte van de Aziatische gemeenschap aan het licht hebben gebracht. Een groot deel van de Keniase bevol king klaagt over het gebrek aan integratie en na tionalisme van de Aziaten en het racisme van hun kant. Verder verzetten zij zich tegen de macht die de Aziaten via monopolies in de zakenwereld zouden uitoefenen. In de afgelopen twintig jaar zijn de Aziaten twee keer eerder doelwit geweest van sterke anti-Azia- tische gevoelens in oostelijk Afrika. In 1972 wer den de Aziaten massaal uit het Uganda van Idi Amin verwijderd, en in 1982 werden ze het Aanhangers van de Kenyase oppositiekandidaat Kenneth Matiba tijdens slachtoffer van massaal geweld tijdens een coup- een verkiezingsbijeenkomst. Vandaag kiezen zij een nieuwe president poging in Kenya. een nieuw parlement en duizend lokale besturen. In een poging om zijn partij FORD-Asili vrij te foto reuter jeremiah kamau pleiten van anti-Aziatische gevoelens heeft presi dentskandidaat Kenneth Matiba de Aziaten ervan proberen te verzekeren dat zijn partij gelooft in privé-ondememingen en Investeringen. „Laten we delen wat we hebben en ons gedragen als bur- f;ers van één land, Kenya", zo sprak de opposltie- eider onlangs. President Daniel Arap Moi wordt volgens de Ke nyase pers gesteund door de Aziatische gemeen schap. Bovendien zouden de Aziaten een grote rol hebben gespeeld bij de grootschalige corrup tie die het land tijdens de 14 jaar durende heer schappij van Moi teisterde. De deelname van de Aziatische gemeenschap aan de Kenyase politiek is tot nog toe echter nauwe lijks zichtbaar geweest. Amin Walfi van de heer sende Kenyase Afrikaanse Eenheidspartij (KANU) is de enige Aziatische kandidaat voor het parle ment. Volgens Walfi heeft de Aziatische gemeenschap zelf gedeeltelijk schuld aan de negatieve beeld vorming. „We zijn te druk bezig geweest met za kendoen. Zodoende zijn we er nooit aan toegeko men om ons werkelijk te wortelen in de Kenyase maatschappij. Dat is de reden waarom wij ook wel papieren burgers worden genoemd", aldus de Aziatischeparlementskandidaat. Volgens een woordvoerder van de Stichting Chandarai, een van de machtigste Indiase indus triële concerns in Kenya, is de Aziatische ge meenschap echter niet volledig a-politiek: „Het feit dat wij zo enorm hebben geïnvesteerd in Ke nya bewijst dat we ons betrokken voelen bij dit land", zo stelt hij. Behalve een president kiezen de 7,9 miljoen stemgerechtigde Kenyanen ook een nieuw parle ment en duizenden lokale besturen. President Arap Moi heeft de beste kaarten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5