Schuld is straks niet levenslang Filiaalchef was betrokken bij gijzeling Binnenland Baars is nog altijd radioactief besmet Prijs VS voor filmpje over Nieuwe Helden 'We zitten hier half in de gevangenis' DINSDAG29 DECEMBER 1992 Man bekent overvallen op reisbureaus Rotterdam Met de aanhouding van een 36-jarige man heeft de Rotterdamse politie tien overvallen op reisbureaus in Rotter dam, Delft en Breda opgelost. De man liep tegen de lamp toen hij bij zijn laatste overval op 16 december zijn portefeuille ver loor. Daarin zaten zijn papieren. Hij heeft bekend en is aan de officier van justitie voorgeleid. De totale buit bedroeg ruim 17.000 gulden. Het geld is opgegaan aan drugs. Zeer krachtige vuurwerkbom ontdekt hencelo» De Hengelose politie heeft een vuurwerkbom in beslag genomen met een explosieve kracht die gelijk is aan die van een landmijn. Volgens de politie waren er vrijwel zeker doden geval len als de bom volgens plan op oudejaarsnacht was afgegaan. „Je kunt er een gevel van een pand of een auto mee opblazen", aldus een woordvoerder. De bom was in elkaar gezet door een 15-jarige jongen. In een vijf liter biervat had hij ondermeer hon derden strijkers samengeperst. In overleg met de officier van jus titie mag de jongen niet naar het HALT-bureau voor een alterna tieve straf, maar moet hij voorkomen wegens overtreding op de wet vuurwapens en munitie. Kind vindt moeder vermoord in huis Groningen Een 40-jarige inwoonster van Groningen is gister morgen dood gevonden in haar woning. Volgens de politie is zij vermoedelijk met een mes om het leven gebracht. De Groningse werd door een van haar kinderen gevonden. Het kind was wak ker geworden van geschreeuw. Kleurige knipperbal boven A'dam Amsterdam Boven de Midden-Akerveldse Polder in Amsterdam is gisteravond rond tien uur een oplichtende rood, blauw en geel knipperende bal aan de hemel gesignaleerd. Het verschijnsel werd onder meer waargenomen door surveillerende agenten. Onderzoek van de Rijksluchtvaartdienst moet uitwijzen wat het kleurenspel was. Het zou een opbrandende ster kunnen zijn. A A W-regeling fors beperkt den haag anp De Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) wordt be perkt. Vanaf 1 april hebben al leen mensen die door arbeids ongeschikt inkomen uit arbeid mislopen nog recht op AAW. Dat betekent dat studenten, zelfstandigen die tijdelijk niets verdienen of mensen die naaste familie verplegen, geen AAW meer krijgen als ze arbeidson geschikt worden. Met de nieu we regeling denkt staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken 125 miljoen gulden te besparen. De uitkering bedraagt nooit meer dan zeventig procent van het minimumloon (dat is even hoog als een bijstandsuitke ring). Ook nu geldt het principe dat iemand alleen recht heeft op AAW als sprake is van verlies aan arbeidsinkomen. Die regel kent echter een flink aantal uit zonderingen. Die verdwijnen. Alleen vroeggehandicapten kunnen ook vanaf 1 april nog aanspraak maken op MW. De beperkingen gelden overigens alleen voor nieuwe gevallen. Naast de AAW bestaat de WAO. Die regeling geldt alleen voor werknemers in het be drijfsleven. Kosto: Na vijf jaar met schone lei beginnen Mensen die hun schulden niet meer kunnen betalen, zul len in de toekomst niet meer tot in lengte van dagen door hun schuldeisers worden achtervolgd. Dat is de kern van het wetsvoorstel voor een nieuwe schuldsaneringsrege ling, dat staatssecretaris Kosto van justitie gisteren aan de Kamer heeft gestuurd. Kosto wil met deze opzet bevorde ren dat schuldeisers voortaan eerder met een schikking instemmen. schuldenaar niet te goeder trouw geweest is bij het ont staan of het niet betalen van zijn schulden. Als de regeling wel wordt toe gepast, dan worden een rech- den haag anp-gpd Volgens het voorstel kan ie mand die zijn schulden niet kan betalen of voor wie een schuld eiser het faillissement heeft aangevraagd, de rechter vragen een saneringsregeling te treffen. Die kan, ongeacht de hoogte en de oorzaak van de schulden, niet langer dan vijf jaar duren. De schuldenaar kan daarna met een schone lei beginen. De rechter kan de regeling weigeren, bijvoorbeeld als de ter-commissaris en een be windvoerder benoemd en ver liezen de schuldeisers hun aan spraken, ook de fiscus. Uitzon dering vormen bijvoorbeeld hy potheekbanken, die hun claims volledig behouden. De schulde naar mag slechts een mini mumdeel van zijn inkomsten behouden en moet de rest ge bruiken om zijn schulden te be talen. Zijn bezittingen kunnen te gelde worden gemaakt om schulden te voldoen. Komt de schuldenaar zijn verplichtingen niet na, dan kan de regeling tus sentijds worden beëindigd en wordt de schuldenaar alsnog failliet verklaard. In dat geval zullen de reste rende schulden niet vervallen, maar voortbestaan als „natuur lijke verbintenissen". De schul denaar kan evenwel niet wor den gedwongen deze schulden te betalen. Als hij ze niet uit vrije wil voldoet, kan de credi teur opnieuw betaling eisen. In dat geval kan opnieuw een sa neringsregeling worden getrof fen. Weigert de schuldenaar dan opnieuw te betalen, dan kan alsnog faillisement worden aan- vervuiling in eigen land en de buurlanden. Vanuit de visserij gezien moet het beleid gericht zijn op het terugdringen van het gebruik van kwik, het stoppen van de produktie van PCB's en minder lozingen van de natuur lijke radioactieve stof poloni- um-210. Naar aanleiding van de sinds 1988 aangetroffen sterk verhoogde gehalten aan PCB's, DDE en kwik in rode aal uit het Oostelijk Haringvliet, werd in 1991 dal onderzoek fors uitge breid. Het Haringvliet is nog steeds sterk verontreinigd, maar de gehalten nemen in westelijke richting geleidelijk af. In een aantal aalmonsters uit het stroomgebied van de Rijn en Maas werden in 1991 op nieuw de toleranties voor PCB's overschreden. Van een daling over de afgelopen jaren is nog geen sprake. Ook het IJsselmeer wordt zo vervuild. De PCB-ge- halten in aal uit de Rijn en Maas behoren tot de hoogste in Eu ropese zoetwatervis. Buiten Eu ropa zijn alleen in vissen uit de sterk verontreinigde Hudson ri vier bij New York hogere con centraties gevonden. Zoetwatervis in Nederland, met name baars, blijkt nog altijd te zijn besmet met radioactieve stoffen die vrijkwamen na de ramp in 1986 met de Russische kernreactor in Tsjernobyl. De gehalten liggen echter ver bene den de in Europees verband ge bruikte normen voor consump tie. Dat blijkt uit het jaarverslag 1991 van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Van alle vissen blijkt baars naar verhouding de hoog ste gehalten radioactieve stoffen te bevatten. De concentratie van cesium in de onderzochte baarsen uit het IJsselmeer en Haringvliet is de afgelopen ja ren wel gedaald. Het Haringvliet geeft globaal het beeld van heel Nederland weer wat betreft de besmetting. Het:IJsselmeer is na de ramp het meest besmet. Het RIVO doet nog verder onder zoek naar de reden van de hoge concentraties in Nederland in vergelijking met Britse en Zweedse meren. Bezorgd is het RIVO over de Politie ontmantelt cannabiskwekerij Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gisteren in een loods in Amsterdam-Zuidoost een kwekerij van cannabisplanten ont dekt en ontmanteld. Daarbij werden 1300 planten, 250 lampen en 80 ventilatoren in beslag genomen. Volgens de politie was de loods ingericht als opslagplaats voor kantoormeubelen. Achter een in de loods gemetselde muur bevond zich de hasjkwekerij. Wie er achter de kwekerij zit, is de politie nog niet bekend. Doel: Imagoverbetering krantenbezorgers Het televisiefilmpje dat kran tenbezorgers aanprijst als 'nieu we helden' heeft in Amerika een reclame-prijs gewonnen. De ju ry van de 'TV advertising ci nema commercials competi tion' in New York gaf aan het filmpje van het Amsterdamse bureau WtH FCA de gouden medaille in de categorie perso- neelswerving. WtH FCA maakte de cam pagne voor de belangenorgani satie van de gezamenlijke Ne derlandse krantenuitgevers, de NDP. De kranten hebben grote moeite om aan bezorgers te ko men. Volgens de NDP komt dat omdat jongeren op het baantje neerkijken. Tekstschrijver Roel Heetman en art-director Erik Kruize be dachten daarop de slagzin 'Zon der nieuwe helden is de krant nergens'. De twee monteerden een razendsnel filmpje naar het model van een MTV-videoclip. Daarin maakt een knappe kran tenjongen tijdens zijn 'wijk' van alles mee. De spot kreeg bij het van start gaan in september ruime aan dacht van de media. Er was en is kritiek op het beeld dat van het bezorgerswerk wordt gege ven. Vakbonden vinden dat de krantenuitgevers het reclame geld beter kunnen besteden aan gunstiger arbeidsvoorwaarden voor de bezorgers. J. W. van der Noorda van het Amsterdamse reclamebureau: „Maar hoe je ook over de cam pagne denkt, vast staat dat de term Nieuwe Helden in Neder land een eigen leven is gaan lei den." Mededeling van de Douane Heffing van halfzware olie (petroleum) en gasolie. Halfzware olie en gasolie, die bij de aanvang van 1 januari 1993 aanwezig zijn in of in vervoer zijn naar een opslagplaats - andere dan entrepots, plaatsen voor tijdelijke opslag en accijnsgoederenplaatsen - zijn onderworpen aan een heffing van f 11,- per hectoliter bij een temperatuur van 15 graden Celsius. Eigenaars van halfzware olie en gasolie in opslag plaatsen - andere dan entrepots, plaatsen voor tijdelijke opslag en accijnsgoederenplaatsen - waarin bij de aanvang van 1 januari 1993 voorraden halfzware olie of gasolie aanwezig zijn, moeten hiervan aangifte doen. Deze aangifte moet uiterlijk op 7 januari 1993 in tweevoud bij één van de douanedistricten worden ingediend. Dit geldt ook voor de hoeveelheden die op 1 januari 1993 naar die opslagplaatsen in vervoer zijn. De heffing bedraagt f 11,- per hectoliter van 15 graden Celsius. Heffing blijft achterwege indien het totaal van de te heffen belasting niet hoger is dan f 200,-. Aangifte Voor de aangifte kan gebruik worden gemaakt van het aangifteformulier dat vanuit de douanedistricten zal worden toegezonden. De aandacht wordt erop gevestigd dat het niet of niet tijdig ontvangen van het formulier u niet ontheft van de wettelijke verplichting tot het doen van eerder genoemde aangifte. In de aangifte moet u in ieder geval de navolgende gegevens vermelden: - de naam, hét adres en de aard van het bedrijf van de aangever; - een nauwkeurige aanduiding van de plaats of plaatsen waar de halfzware olie en gasolie zich bevinden; - de hoeveelheid halfzware olie en gasolie, per plaats; - de stand van het telwerk indien een voorraadtank is verbonden met een pompinstallatie met telwerk; - het bedrag aan belasting. De belasting moet overeenkomstig de aangifte uiterlijk 29 januari 1993 bij het douanedistrict zijn voldaan. Voor nadere informatie kunt u terecht bij uw douane district of de BelastingTelefoon Douane 06-0143. Belastingdienst Douane Een zigeunerjongetje kijkt veilig op moeders arm rond op de Ripperdakazeme. Nieuwsgierig kijken de al aanwezige 'ontheemden' naar de nieuw komers. Lang zouden de zigeuners niet blijven. UNITED PHOTOS DE BOER BABETTE STAPEL Een lange en vermoeiende dag eindigt diep in de nacht op het terrein van de Abdij van Berne in Heeswijk-Dinther. 's Ochtends nog leek het ein de in zicht van de zwerftocht die een groep Bosnische zigeuners sinds september door Ne derland maakt. Tijdens overleg met ambtenaren van het ministerie van WVC werd overeengeko men dat de groep voorlopig een plek zou krijgen op het terrein bij de Ripperda-kazerne in Haar lem. Maar dat loopt anders dan verwacht. Om half vier 's middags is het nog stil aan de poort van de Ripperda-kazerne. De kou en de feestdagen zorgen voor een ongewoon rustig verkeersbeeld. Roel Wuite wacht voor de slag boom op de groep van ongeveer veertig Bosni sche zigeuners. „Eindelijk rust, dat is wat die mensen nodig hebben." Wuite is sinds zondag betrokken bij het lot van de zigeuners. Zijn belangstelling voor zigeuners komt voort uit zijn werk als historicus. Hij deed onderzoek naar het lot van zigeuners tijdens de Tweede Wereldoorlog in Den Haag en omstre ken. „Ik hoorde op het nieuws dat ze in Rijswijk waren en ben er toen met m'n kerstpakket onder de arm meteen naar toe gegaan. Met wat vrijwil ligers hebben we een ad hoc-steuncomité opge richt. De groep was er slecht aan toe. We hebben helpen zoeken naar brandhout, voedsel en war me kleding. Het was zo onvoorstelbaar koud." De aankomst van de stoet, voorafgegaan door een politie-escorte, verloopt stormachtig. Zon der te remmen dendert de kolonne door naar een pleintje achter de kazerne. Wuite begroet ze en volgt ze. De kennismaking met de Ripperda- kazerne valt de zigeuners niet mee. „Waar is het grasveld, ik zie alleen asfalt", roept één van hen. „We zijn weer belazerd", zegt een ander. De muren van de kazerne en de slagboom met be waker voor de poort worden als een bittere te leurstelling ervaren. „We zitten hier al half in de gevangenis." De Bosnische vluchtelingen in de kazerne vol gen de komst van de zigeuners argwanend. Een warm welkom voor de nieuwe groep ontheem den zit er niet in. Ook de opmerkingen van een beveiligingsbeambte aan de poort verraden wei nig warme gevoelens voor de nieuwkomers. De spanning op het terrein stijgt. Enkele zigeuners willen vertrekken. Woordvoerders van de groep manen hen tot kalmte. Er is al zoveel gevlucht. Haarlem is de laatste strohalm. Besloten wordt na een persconferentie in overleg te treden met de leiding van het opvang centrum om een oplossing te vinden. Zo ver komt het niet. Tijdens de persconferentie stor men een paar zigeuners naar binnen. „Bonje", roepen ze en in looppas gaan alle zigeuners naar de eetzaal. Daar valt binnen enkele seconden het besluit om Haarlem te verlaten. Een sympa thisant verklaart de aftocht. „Wie zet er nu twee oorlogsgebieden bij elkaar? Toen die mensen wilden gaan eten zijn ze door Bosniërs uitge scholden en met melk besmeurd." Roel Wuite ziet het gelaten aan. Hij heeft be grip voor hun handelen, maar is ook overtuigd van de goede bedoelingen van WVC en het op vangcentrum. „Het is de zigeuners alleen nau welijks uit te leggen. Die mensen hebben trau matische ervaringen achter de rug. Ze zien de kazerne niet als opvangcentrum maar als gevan genis." Rechter bevestigt verbod op het rijbewijstoerisme den haag anp Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat mag per 1 ja nuari een eind maken aan het rijbewijstoerisme op de Neder landse Antillen en Aruba. Het belang van de verkeers veiligheid in Nederland weegt zwaarder dan het verlies aan in komsten voor rijschoolhouders in de West, zo heeft de Haagse rechtbank gisteren geoordeeld. Een groep rijschool- en hotel houders uit Nederland, Aruba en de Nederlandse Antillen had in kort geding geëist dat Neder landers nog anderhalf jaar lang hun rijbewijs op Aruba of de Antillen zouden kunnen halen. Rechter Van Delden wees die eis af. Hij vindt de verscherping van het Wegenverkeersregle ment niet onrechtmatig. Medewerker bank Rotterdam spoorloos met bedrag van 1 miljoen rotterdam martin verwaaijen De filiaalchef van de Verenigde Spaarbank in de Rotterdamse wijk Overschie, die eind novem ber met een bedrag van onge veer een miljoen gulden van de bank spoorloos verdween, blijkt in 1986 betrokken te zijn ge weest bij een gijzeling en een daaropvolgende bankroof in Spijkenisse. Verantwoordelijk voor die misdaad was een Itali aanse bende. De daders drongen op 30 mei 1986 's nachts de woning van de filiaalchef en zijn vriendin in Spijkenisse binnen. Zij gijzelden het stel en eisten dat de Spaar bank-werknemer uit het filiaal waar hij toen chef was in Rotterdam-Crooswijk een bedrag van 1.4 miljoen zou op halen als losgeld. De vrouw werd vervolgens meegenomen en pas drie dagen later langs de rijksweg bij het Belgische Nijvel vrijgelaten. De Italianen ont kwamen. Wel werden twee Ne derlandse helpers gearresteerd. Een van hen was een voormalig werknemer van de Spaarbank. Beiden zijn door de Rotterdam se rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf. Twee van de vier Italiaanse gangsters zijn in november 1987 in de Noorditaliaanse stad Brescia door de politie neerge schoten toen zij op het punt stonden een bank te overvallen. Een van de twee werd tijdens de schotenwisseling doorzeefd met kogels en overleed ter plaatse. Zijn maat raakte zwaar, gewond en overleed later in een zieken huis. In Italië werd het politie-op- treden beschouwd als een inter nationaal succes omdat beide gangsters in bijna heel Europa werden gezocht. Het duo was betrokken bij minimaal zes moorden, tal van roofovervallen en gewelddadige ontsnappin gen uit gevangenissen en poli tiebureaus. Ook waren ze be trokken bij de afpersing van een Vlaardingse slager die een win kelketen exploiteert. Sinds de relatie met zijn toen malige vriendin een jaar later spaak liep, woonde de Rotter damse filiaalchef alleen. Korte tijd later werd hij overgeplaatst naar het bankfiliaal in Over schie. De man staat bekend als iemand die snel carrière maakte bij de bank. Hij vierde er on langs zijn koperen jubileum. Ook zijn tweelingbroer blijkt te zijn verdwenen. Zelfs de fa milie weet niet waar ze zijn. De 34-jarige filiaalchef staat inmid dels op de lijst van internatio naal gezochte peisonen, zijn broer volgens de politie niet. De directie van de Spaarbank heeft aangifte gedaan bij de po litie maar weigert commentaar. Dat de directie de zaak straf rechtelijk onderzocht is niet zo voor de hand liggend als lijkt. „Het gebeurt wel vaker dat werknemers geld van hun baas stelen", vertelt een ingewijde. „Maar in de meeste gevallen wordt geen aangifte gedaan Om toch nog iets van het geld terug te zien, wordt de zaak ci- viel-rechtelijk aangepakt of er wordt met de werknemer een fi nanciële regeling getroffen". De man blijkt zijn vlucht en de diefstal goed te hebben voor bereid. Hij sloeg op vrijdagmid dag toe zodat de fraude pas op maandagochtend kon worden ontdekt. Hij had ruim de tijd om alle kluizen te legen. Hij wist dat er veel geld aanwezig was. omdat de maandag daarop veel mensen met een uitkering hun geld zouden komen halen. Volgens VSB-directeur Boots- ma gaat het niet om een diefstal van een miljoen, maar over een bedrag dat 'beduidend minder' is. Het onderzoek naar de ver dwenen chef en vooral het geld stelt de Rotterdamse politie voor grote problemen. In het toch al criminele jaar 1992, waarin bijvoorbeeld een recor daantal moorden in de Maas- d is gep •nskrach zaak grootscheeps aan te pak-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3